Leidsch Dagblad 'Den Haag wist van moorden Suriname' Jeugd rookt steeds meer Zondag naar Intratuin! RODENBURG Zware nederlaag voor partij premier Major Opera op het water Bloembollen konden geen dag meer zonder water Soulgroep Jackson Five komt weer bij elkaar B'maan-v^i GOED NIEUWS VRIJDAG 3 MEI 1996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Een radicale milieugroep heeft de aanslag bij BASF opgeëist Kwart 12-jarigen Frankrijk kan niet lezen of schrijven Cultuur en Kunst Sport Leidse Liberation Rock: Kecks trekker op 5 mei Ronaldo geeft PSV op tijd injectie LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Autobedrijf Hofweg 29 VOORSCHOTEN Nu vele top-aanbiedingen Zie onze advertentie op pag. 22 Nederland leverde Bouterse wapens ondanks wandaden ROTTERDAM CPD Eind 1981 hervatte Nederland in het geheim de wapenle veringen aan Suriname, terwijl Den Haag toen al wist dat het Bouterse-bewind zich schuldig maakte aan moord op politieke tegenstanders. De moorden in december 1982 kwamen bepaald niet als een donderslag bij heldere he mel. tigt dat de Nederlandse regering en topambtenaren wisten dat de Surinaamse legerleiding zich vanaf de staatsgreep in februari 1980 schuldig maakte aan ern stige schendingen van de men senrechten. „De moord op de Surinaamse militair Hawker in maart 1982 en de december moorden van dat jaar kwamen niet opeens", zegt hij. „De grens was allang overschreden. Na tuurlijk heeft Buitenlandse Za ken daarover rapporten uit Su riname gekregen. Maar Neder landers in Suriname, de Neder landse ambassade en Buiten landse Zaken en Defensie gaven Bouterse het voordeel van de Dat zeggen ex-commandant Van Wesep van de Surinaamse marine-eenheid en een voor malige topfunctionaris van het Haagse ministerie van buiten landse zaken. „Vijftien tot vijfentwintig mili tairen en burgers zijn in 1980 en 1981 door Bouterse en zijn mili tairen om het leven gebracht, op raadselachtige wijze omge komen of verdwenen", aldus kapitein Van Wesep. „Dat was bekend in Paramaribo én in Den Haag. De anonieme ex-ambtenaar van Buitenlandse Zaken beves- twijfel en deden de moorden en mishandelingen af als inciden- Vorige week onthulde deze krant hoe vanaf 1981 weer wa pens naar Paramaribo werden verscheept. Volgens Van Wesep zijn daarmee ook drugshande laren uitgerust. „Leden van de groep van zestien (Bouterse en zijn mede-coupplegers, red.) hielden zich al in 1981 bezig met verdovende middelen. Het was Den Haag bekend dat de Tafelberg afgesloten gebied was en dat daar chemicaliën voor het fabriceren van cocaïne wer den afgeleverd." De ex-topamb tenaar: „Er waren drugslabora toria bij de Tafelberg en in West-Suriname. Bovendien hebben Surinamers al in 1982 gepoogd een deal met het Co lombiaanse Medellin-kartel te sluiten." Whiplash zit volgens Noor tussen de oren londen/den HAAG Rtr-ANP Langdurige lichamelijke klach ten na een whiplash zijn niet zozeer het gevolg van de 'zweepslag', maar zijn vooral een psychisch verschijnsel. Dat stelt een Noorse onderzoeker in het medische tijdschrift The Lancet. Hij heeft geen bewijzen gevonden dat een whiplash blij vende schade veroorzaakt. Whiplash is de term voor een zweepslag die optreedt wanneer een auto van achter wordt aan gereden. De nek- en halsspieren krijgen dan een opdonder en dat kan leiden tot klachten, in elk geval voor korte tijd. Deskundigen zijn het er ech ter niet over eens hoe langMie klachten kunnen aanhouden. Neuroloog Harald Schrader van het academisch ziekenhuis in Trondheim heeft in dat kader in Litouwen tweehonderd auto mobilisten onderzocht die de afgelopen drie jaar bij kop- staartbotsingen waren betrok ken. De Noorse arts constateerde bij 35 procent van die verkeers slachtoffers nekklachten. Maar bij 33 procent van een andere groep die géén verkeersongeluk had meegemaakt, was sprake' van dezelfde nekklachten. Van beide groepen had ongeveer de helft last van hoofdpijn. De on derzoeker concludeert dat het voor deze lichamelijke klachten kennelijk niet uitmaakt of ie mand bij een kop-staartbotsing betrokken is geweest of niet. In Litouwen bestaan volgens de arts bijna geen verzekeringen tegen lichamelijk letsel, waar door er voor verkeersslachtof fers geen financiële drijfveer is hun letsel te overdrijven. Vol gens Schrader spelen andere factoren, zoals al langer be staande klachten, een grotere rol bij het ontstaan van blijvend letsel na een whiplash. De Vereniging Veilig Verkeer Nederland voert op dit moment* campagne om door het aan brengen van hoofdsteunen op autostoelen de whiplash bij ver keersongevallen te voorkomen. De Britse Conservatieven van premier John Major hebben bij gemeenteraadsverkiezingen in delen van Engeland opnieuw een zware nederlaag geleden. Bij de bezetting van 150 ge meentelijke en regionale raden buiten Londen eindigden de Conservatieven op een aanhang van maar 27 procent, tegen 44 procent voor de Labour Party 25 procent Democraten. Ze verloren n tels en keren ii meenteraden 1 r de Liberaal- r dan 560 ze- ;n aantal ge- traditionele Conservatieve bolwerken in het geheel niet terug. De verkiezin gen golden als een belangrijke test voor de eerstkomende ver kiezingen voor het Lagerhuis, die op hun laatst in mei 1997 moeten worden gehouden. Prominente Conservatieven zagen ondanks de verliezen re den voor vertrouwen. Vice-pre- mier Michael Heseltine sprak over „kleine naar wezenlijke" verbeteringen, omdat het re- cordverlies van de Conservatie ven van meer dan 800 zetels bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar zich niet heeft herhaald. Hij sprak de overtui ging uit dat zijn partij in mei volgend jaar het verloren gega- ne terrein kan goedmaken. Labour-leider Tony Blair prees de voorsprong van 17 procent voor zijn partij als „op zienbarende ontwikkeling". De beslissing van de meer dan tien miljoen Britten die gisteren hebben gestemd, bevestigt vol gens de overtuiging van Labour de verkiezingsprognoses. In regeringskringen werd er vanochtend .vroeg niet mee ge rekend dat Major als resultaat van de verkiezingen van giste ren al binnenkort de verkiezin gen voor het Lagerhuis vaststelt. Ministers wezen erop dat er meer tijd nodig is om de kiezers van de verbeterde economische toestand te overtuigen. leiden» 'Watermusic' van Handel, de triomfmars uit Verdi's opera Aïda en de klanken van Tschaikovski's Romeo en Julia klonken gisteren over het water. Het Leids Studenten Koor en Orkest Collegium Musicum bestaat dit jaar zestig jaar en vierde dat gisteravond met een gratis openluchtconcert op het waterpodium voor het café Annie's Verjaardag. Vanaf de kades kon het publiek luisteren naar het koor en orkest dat in dikke jassen musiceerde, omdat het gisteravond flink koud was. Op 1 juni geeft Collegium Musicum nog een groot lustrumconcert in de Pieterskerk. foto loekzuyderduin Het aantal jongeren tussen de tien en veertien jaar dat rookt is de afgelopen vijf jaar bijna ver dubbeld. Stak in 1990 nog zeven procent van de jongens en meisjes in die leeftijdsgroep re gelmatig een sigaret op, in 1995 was dat aantal opgelopen tot dertien procent. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Volksgezond heid en Roken onder 20.000 Ne derlanders. De gezamenlijke su permarkten zeiden vanochtend in reactie op de cijfers bereid te zijn de verkoop van tabakswa ren aan jongeren te staken. Voorwaarde is dan wel dat ook de horeca, tankstations en ta bakswinkels dat voorbeeld vol gen. Het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel, waarin de supermarkten verenigd zijn, „hoopt met dit aanbod boven dien te voorkomen dat minister Borst een compleet verbod op de verkoop van tabak afkon digt", aldus een woordvoerster vanochtend. De minister be reidt momenteel een 'nota Ta baksontmoedigingsbeleid' voor, waarin een verdere beperking van de reclame wordt geopperd. Een algeheel verkoopverbod voor tabak zou de supermark ten jaarlijks 2,5 miljard gulden kosten. Volgens het onderzoek van de Stichting Volksgezondheid en Roken is het roken vorig jaar over de hele linie voor het eerst sinds jaren weer toegenomen: het aantal rokers steeg met twee procent tot 35 procent van de M BOLLENSTREEK jan westerlaken De kans op een misoogst was reëel. Maar de bollenkwekers staken daar zelf een stokje voor. Precies op tijd stapten ze naar het waterschap De Oude Rijn stromen met het dringende verzoek het waterpeil in negen polders kunstmatig tien centimeter te verhogen. Aldus ge schiedde. Zodoende werd ternauwer nood een ramp voorkomen. Martin Zandwijk, hij runt een .kwekerij in het Langeveld in Noordwijk, zegt dat de bollengronden geen dag meer zonder water hadden gekund. Dan was het be slist fout gegaan. „Het was echt op het randje. De bollen bloeien nu, dus heb ben ze water nodig. En als dat niet van boven komt, moet het van onderaf wor den ingelaten. Gelukkig zag het water schap dat ook in. De kwekers hoefden het schap er niet van te overtuigen, dat de bollen naar water snakten." Volgens Zandwijk, die zich buiten zijn bedrijf ook inzet voor de belangen van de kwekers, is het verhogen van het wa terpeil met tien centimeter voldoende. Een hoger peil is niet verantwoord. Als het plotseling een paar dagen zou gaan regenen, moet er worden geloosd. En dat is zonde, voegt hij eraan toe. Vooralsnog is daarvan geen sprake. Indien het zo ex treem droog blijft moet het waterschap er rekening mee houden dat het water peil minstens zes weken lang een deci meter hoger dan normaal moet blijven. Het waterschap jaagt de bollenkwe kers overigens niet op kosten voor het verhogen van het waterpeil. Zandwijk vertelt dat hij en zijn collega's al een ex tra bijdrage betalen voor het waterbe heer op de bollenvelden. De kweker uit Noordwijk zegt dat hij nog nooit eerder heeft meegemaakt dat het waterpeil kunstmatig omhoog moest worden gebracht. „Deze situatie is echt heel bijzonder", benadrukt hij. „In de herfst van 1993 en 1994 regende het pij penstelen. Het was zelfs zo erg dat we nauwelijks bloembollen konden poten. En nu maken we precies het tegenover gestelde mee. Gek eigenlijk. Het is op dit wel verschrikkelijk mooi in de Bollenstreek. Alles staat in bloei. Door de strenge winter. Niets liep uit. Nu het zo warm is komt alles tegelijk de grond uit." De kwekers (enkele tientallen) hebben zelf een verzoek bij het waterschap inge diend om het waterpeil te verhogen, zegt woordvoerder Zandbergen van de Ko ninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur in Hillegom. Zijn vereniging (die landelijk werkt) is daar niet aan te pas gekomen. Ook hij be weert dat de kans op een misoogst groot was als er geen water was ingelaten. Be regenen was volgens hem geen haalbare kaart, omdat er in sommige provincies al een sproeiverbod was ingesteld. Nieuw AZL in schijnwerpers Na zestien jaar bouwen is het eindelijk af: het nieuwe onder komen van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL). Koningin Beatrix 'opent' het gebouw aan de Albinusdreef vanmiddag door de eerste handtekening te zetten in het electronische gas tenboek van het AZL. Het academisch ziekenhuis heeft vanaf de jaren dertig ge huisd in verschillende pavil joens en bijgebouwen op het grote terrein achter het Leidse station. De nieuwbouw is nu klaar maar de werkzaamheden gaan nog een jaartje door. Oude paviljoens worden gesloopt, een nieuw wegennet wordt aange legd en er komt een voetgan gersgebied tussen het AZL en het station. Ook na 1997 wordt er nog volop gebouwd: naast het ziekenhuis moet over enkele jaren een compleet nieuwe me dische faculteit verrijzen. Vandaag een fotoreportage over werk en verblijf in het grootste ziekenhuis van deze re gio op de pagina's 16 en 17. Toch record voor De Velde ROTTERDAM CPD Zeezeiler Henk de Velde haalt toch het wereldrecord solo-zee- zeilen rond de wereld. Dat zei hij vanochtend in Ontbijt TV. Hij ligt achter op het schema van 109 dagen, maar het record van de Fransman Lamazou wordt niet erkend. De Velde verwacht over een week in Lis sabon binnen te lopen. HET WOORD IS AAN Dufresny Over de vrouwen kun je niet met de vereiste maat spre ken: je zegt er altijd te veel of te weinig over. VANDAAG22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11 RTV/programma's Sport Strips Uitgaan Weg en wiel Vandaag betreft de kortings bon het concert van Cappel- la pro Cantibus in de Oegst- geester Willibrordkerk LONDEN Rtr-AFP bevolking. De stijging tekent zich af onder zowel mannen als vrouwen. De trend is het sterkst in de grote steden, het Oosten van het land en onder mensen tussen de 20 en 49 jaar oud. De nieuwste cijfers lijken op een trendbreuk te duiden. Tus sen 1960 en 1990 daalde het aantal rokers wijwei elk jaar. Di recteur Blij van de Stichting Volksgezondheid en Roken zegt in het duister te tasten over de oorzaken van de plotselinge stijging: „We weten het dom weg niet, Het enige wat ik kan zeggen is dat de tabaksreclame onverminderd voortgaat." Ook voor de stijgende populariteit van het roken onder jongeren onder de vijftien is geen verkla ringvoorhanden. Rookverbod in duinen Wassenaar WASSENAAR» ERIC DE JAGER In de duinen van Wassenaar mag niet meer worden gerookt. Het gemeentebestuur heeft het natuurgebied tot verboden ter rein verklaard voor rokers. Noordwijk en Katwijk vinden het vooralsnog niet nodig dat rokers uit de duinen worden ge weerd. In verband met de droogte heeft Wassenaar de pe riode waarin niet mag worden gerookt in de duinen met twee weken verwoegd. Het rookver bod zou op 15 mei ingaan. The Jackson Five, inclusief Mi chael, komt weer bij elkaar. De legendarische soulformatie neemt binnenkort niet alleen een cd op, maar gaat ook weer optreden. Dat heeft een van de leden van de voormalige band gisteren voor de BBC-radio ge zegd. Volgens Tito Jackson, de oud ste van de broers, hebben de Jacksons de reünie vier weken geleden besproken. „We zijn van plan in het Verenigd Ko ninkrijk op toernee te gaan, laat ik zeggen in 1997", aldus Tito. Hij zei dat de toernee de naam Generation Tour of All in the Family krijgt. The Jackson Five, later kort weg The Jacksons, waren in de jaren zeventig mateloos popu lair. De band scoorde monster hits als I Want You Back en I'll Be There. Enkele broers begon nen daarna solo-carrières. Mi chael Jackson was daarin het succesvolst en groeide uit tot een ware mega-ster. In 1984 kwam The Jackson Fi ve, Michael incluis, al eerder weer bij elkaar. De Victory Tour werd hevig bekritiseerd en ein digde in relatieve chaos. In 1989 was er opnieuw een mislukte reünie ter gelegenheid van het project 2300 Jackson Street. Uit dezelfde periode dateren even eens op de klippen gelopen plannen voor een tour door Zuid-Korea. Dodenherdenking Zaterdag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur Om 20.00 uur twee minuten stilte bij het monument bij molen DeValk BEROEPSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-5121072 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. (I.v.m. controle bezorging) e weken betaal ik mijn abonnement: iiatisch (f. 31,30) Per kwartaal lopen 3 maanden geen OF BEL 071-5128030 kan, want op zondag 5 mei zijn wij ge opend van-10.00 tot 17.00 uur. Zodat u ook die dag kunt kiezen uit al die tuinmeubelen, uitbundig bloei ende perkplanten, bomen, heesters en nog veel meer. VOORSCHOTEN Leidseweg 518

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1