Leidsch Dagblad Bonden zien af van 36 uur bij Philips Het extraatje van Liptonice. Klaar voor Koninginnedag De Valk in nationale driekleur Lakeman laat zich niet muilkorven 3.98 Luxemburg-route voor de koopsompolis GOED NIEUWS £DAG 30 APRIL 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland Doden in Bosnië bij tocht vluchtelingen naar huis Leiden Kelder van Pieterskerk roept protest op lix haalt ar)lttenbrokken Duitsland ll-leur gpd lderdag of vrijdag liggen er Ir droge Felix-kattenbrokken p winkels. Die komen echter uit Etten-Leur zoals ge- [nlijk, maar uit de Duitse fa- van Spillers Petfood. De luctie in de fabriek in Etten- waar honderd mensen :ent ligt nog volkomen stil. let een sticker 'Tijdelijke le- -j-jng uit Duitsland' op de WJtstalige verpakking hoopt •edrijf de Nederlandse con tent ervan te overtuigen dat J niet de gewraakte brokken waarvan twee weken gele- I bekend werd dat katten er lammingsverschijnselen van |den krijgen of er zelfs aan den doodgaan, e productie in Etten-Leur fdt volgens commercieel di- leur C. Jas in ieder geval nog t hervat eer het bedrijf 'een ttderdprocents kwaliteitsga- [tie voor de producten kan Strekken'. loe groot de miljoenenscha- voor Spillers Petfood - on- |deel van het Britse Dalgety- jcern - ongeveer gaat uitval- is nog niet bekend. )irecteur Jas hoopt dat er iiden of eind volgende week er duidelijkheid zal bestaan r de oorzaak van de 'katten- cte': fouten in het productie ces van de brokken of bij de lieveling van de grondstof- FNV en CNV stellen ultimatum over CAO-onderhandelingen De Industriebonden van FNV en CNV nemen er genoe gen mee dat Philips tot 1 april 1998 geen 36-urige werk week invoert, maar eisen wel dat de 'verslechtering' van de pensioenregeling ongedaan wordt gemaakt. De twee vakbonden eisen in een ultimatum dat Philips voor 3 mei de onderhandelingen met hen over een nieuwe CAO her opent, anders dreigen na 5 mei acties. amsterdam anp Philips kwam eerder tot een ak koord met twee andere bonden, de Unie en de VHPP (hoger per soneel), over een tweejarige CAO met een loonsverhoging van zes procent. De Unie voelt er vooralsnog niets voor het ak koord weer open te breken. De industriebonden gaan met de loonsverhoging van zes pro cent akkoord. De afgelopen tijd raadpleegden ze hun léden over eventuele acties. Ze eisten eer der dat Philips geld zou „reserveren" om een begin te kunnen maken met een werk week van gemiddeld 36 uur. Nu wordt van Philips geëist dat er een studie komt. De directie van Philips was gisteren nog Yiiet in staat om een reactie te geven op het ul timatum van de Industriebon den van FNV en CNV. Vrijwel het hele bedrijf lag gisteren stil wegens een collectieve ATV- dag. Een reactie van het bedrijf is op zijn vroegst morgen te ver wachten. Onderhandelaar M. Hagen van de Industriebond FNV ont kende in een toelichting op het ultimatum dat de bonden zijn teruggefloten omdat de leden niet bereid zijn te staken voor de 36-urige werkweek. De eis met betrekking tot de 36 uur is veranderd, omdat er een andere situatie is nu er een principe akkoord ligt van Philips en de twee andere bonden. „Ik heb niet het gevoel dat ik met de pet in de hand naar Philips ga", al dus Hagen. Hagen benadrukte dat de le den van zijn bond het gevoerde beleid volledig steunen. Dis trictsbestuurder J. Cuperus stel- rMaartensdijk» Een Jart van de Nederlan- Qs gaat Koninginnedag idaag actief vieren, im de helft (56 pro- |t) blijft thuis of gaat 5 anders doen. De rest (et het nog niet. Dit |kt uit een enquête van 1 Nipo onder ruim dui- (id mensen. Van de insen die thuisblijven ,-«jets anders gaan doen, ^gen drie op de tien dat wel naar de koningin tv kijken. Een grote terderheid van de be- Iking vindt 30 april een schikte dag om Konin- grejinedag te vieren. De jeste mensen zijn er te il als de echte verjaar- g van koningin Beatrix, cn[januari, zou worden geroepen tot Koningin- idag. Overigens be- v Jan daar geen plannen «lor. Koningin Beatrix ~j let het goed bij haar on- Irdanen. Negen op de Jn Nederlanders noe- >n haar sympathiek en endelijk. Zes op de tien hden dat ze dicht bij het lik staat. Het volk is rdeeld over de vraag of koningin conservatief progressief is. Achten- jrtig procent noemt de rstin progressief, ter- jl 24 procent haarcon- rvatief vindt. Het con- rvatieve imago van de Y ningin leeft meer bij igeren dan bij ouderen. foto anp i Cultuur en Kunst Hoofdrol voor Linda Wagenmakers in 'Miss Saigon' HET WOORD IS AAN Hugo Claus Het is een grote koning die geen troon nodig heeft. de dat het natuurlijk een rol speelt dat er bij Philips geen stakingstraditie is. Beide industriebonden heb ben onafhankelijke deskundi gen de pensioenvoorstellen van Philips laten narekenen. De meest recente rapportage is van het accountantskantoor Moret Ernst and Young. Een woord voerder van de Industriebond FNV zegt zich „rot te zijn ge schrokken" van de resultaten. De actuariële adviesgroep van Moret Ernst and Young conclu deert in zijn rapportage dat de nieuwe pensioenregeling voor de betrokkenen een achteruit gang in hun rechten betekent die in sommige gevallen „zeer fors" kan zijn. „Afhankelijk van de situatie van de betrokken werknemer kan deze achteruit gang, uitgedrukt in procentpun ten van de loonruimte, vier tot tien procent bedragen. Indien deze achteruitgang niet door andere elementen iri het ar beidsvoorwaardenpakket wordt gecompenseerd, betekent dit een forse achteruitgang in de arbeidsvoorwaarden van de werknemers van Philips," aldus het accountantsbureau. Grote drukte verwacht op Amsterdam CS den haag anp De Nederlandse Spoorwegen adviseren reizigers die vandaag naar Amsterdam Centraal wil len een station eerder uit te stappen. De treinkaartjes naar Amsterdam CS gelden vandaag ook voor tram, bus en metro. „We adviseren dit in verband met de verwachte drukte", al dus een woordvoerder van de NS. Wie naar CS wil, doet er dus goed aan uit te stappen op de stations Duivendrecht, Amstel, Muiderpoort, Sloterdijk, Am- sterdam-Vlugtlaan.Amsterdam- Lelylaan of Zuid-WTC. Enschedeër bekent tientallen aanrandingen haaksbergen anp Een 34-jarige Enschedeër heeft bekend de afgelopen negen jaar tientallen meisjes, jonger dan tien jaar, in zwembaden in En schede en Haaksbergen te heb ben aangerand. „Het kunnen wel honderd gevallen zijn", zegt de woordvoerder van de politie Twente. De man is aangehouden, na dat de ouders van een vijfjarig meisje uit Haaksbergen het af gelopen weekeinde aangifte hadden gedaan. De man had het kind in het zwembad De Wilder onzedelijk betast. De po litie gaat ervan uit dat nu meer ouders aangifte zullen doen. af en toe een bui VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Computer Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13 RTV/programma's9 Sport16,17 Strips8 Uitgaan18 Toneelklassieker van Friedrich Schiller 'List en Lief de' in schouwburg De Meer- se, waarvoor een kortings bon. leiden De nationale driekleur tooit al enkele dagen de Leidse Molen de Valk. De molen is speciaal ingepakt voor de viering van.Koninginnedag. Fier wappert de oranje banier op De Valk. foto henk bouwman Een muilkorfverbod voor be- drijvenonderzoeker Pieter Lake man? Nee, zo wilde officier van justitie D. Aben zijn eis van vijf duizend gulden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar niet noemen. „Ik hoor de heer Lakeman graag praten", zei de officier voor de rechtbank in Amsterdam en dat mag wat hem betreft ook zo blijven. En praten deed de directeur van de Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie (SOBI). Alsof er niets aan de hand was, haalde hij in zijn slotwoord nog eens flink uit naar DASA en ex-Fok- ker-topman Erik Jan Neder- koorn. Voor Lakeman leek de aanval de beste verdediging. Wat hem betreft zijn de geruch ten over de steekpenningen aan Nederkoom, laat staan de ver halen over de dure rompencon tracten van Fokker met DASA, zo gek nog niet. „De feiten heb ben mijn artikel meer dan on derstreept.'' Lakeman haalde ruim twee jaar geleden de woede van DA SA en zijn toenmalige bestuurs voorzitter Jürgen Schrempp op de hals door in het blad OR In formatie vraagtekens te zetten bij de financiële handel en wan del van Nederkoom. Volgens de SOBI-directeur zouden er ge ruchten bestaan dat Neder koom persoonlijk 25 miljoen mark had verdiend aan de over name van Fokker door DASA. Lakeman baseerde dat ver haal onder meer op een anonie me brief, die hem was toege speeld. „Het zou bovendien voor het eerst zijn als Neder koom niet zijn privébelangen had vermengd met de belangen waar hij voor stond", gaf hij gis teren ter zitting als één van de rechtvaardigingen voor zijn ge wraakte geschrift. Voor het openbaar ministerie was de strekking van het artikel kwalijk genoeg om Lakeman na een langdurig vooronderzoek voor het gerecht te slepen. Justi tie was hiertoe aangezet door DASA en Schrempp, die zich in hun goede naam voelden aan getast. Ook loopt er nog een ci viele procedure, aangespannen door DASA. In eerste instantie is Lakeman hierin veroordeeld tot een geldboete. Donderdag volgt de uitspraak van het hoger be roep. Officier Aben achtte de smaad van de columnist bewezen. „La keman heeft te onvoorzichtig gehandeld", vatte hij samen. De verdediging benadrukte dat Lakeman slechts melding maakte van geruchten, die al lange tijd bij Fokker en diverse journalisten rondzongen. Maar de officier wilde van geen wij ken weten. „Er zijn onvoldoen de redenen om deze geruchten serieus te nemen." Uitspraak: maandag 13 mei. ptonftf Üptontf{ Liptonice-glas gratis. Liptonice of Liptonice Tea drinken uit zo'n glas, dat is extra genieten. Liptonice, Q QO 2 flessen 1 liter JhTS O.Z/O u van één van de volgende Tra voordelige aanbiedingen (rofiteert krijgt u ook nog eens en fraai en kloek en echt mooi perzik of lemon, Q QQ 2 pakken 1 liter AZ&OmUO Liptonice, regular of light setje 4 blikjes .STtT *Nu met gratis Uptonice-glas. )eze week alleen bij Albert Heijn. cm Fiscale voordelen voor Nederlandse klanten Op de drukke markt voor levensverzeke ringen in Nederland denkt de Belgische bank Argenta nog een gaatje te hebben ge vonden. De Belgen willen dit jaar nog le vensverzekeringen gaan aanbieden via hun dochter Argenta-Life in Luxemburg. Dat zou Nederlandse klanten Fiscale voor delen bieden en hen bovendien kunnen verlossen van de betaling van successie rechten. Met het product begeeft Argenta zich op de rand van het toelaatbare: het voordeel is met name te behalen wanneer de polis houders of erfgenamen „vergeten" mel ding te maken van uitgekeerde verzeke ringsgelden. Zij kunnen het geld laten stor ten op een eigen rekening in Luxemburg, dat een bank- en verzekeringsgeheim kent. In Luxemburg zelf hoeven geen successie-' rechten te worden betaald. Gesterkt door het succes in eigen land denkt Argenta de stap te kunnen zetten naar Nederland, waarna ook Duitsland zal volgen. Sinds december 1994 biedt de bank via haar Luxemburgse dochter een levensverzekering aan Belgische klanten, die daarvoor „zeer veel" belangstelling hebben. In het eerste jaar haalde Argenta 28 miljard Belgische frank (circa 1,5 mil jard gulden) aan premies binnen. In Ne derland denkt Argenta met name aan de verkoop van koopsompolissen, levensver zekeringen met een eenmalige inleg. Ovfer een Nederlands distributiekanaal heeft de bank uit Antwerpen nog geen be slissing genomen. Direct marketing, zon der de tussenkomst van makelaars, is vol gens directielid J. van Hoeven waarschijn lijk de snelste oplossing. Maar Argenta heeft ook contact gelegd met zowel een Nederlandse bank als een Nederlandse verzekeraar, om te bezien of een van hen de promotie van de Belgische levensverze kering voor zijn rekening kan nemen. Ook verkoop via tussenpersonen is nog een op tie. „Als het in België lukt, waarom dan niet ook in Nederland", zegt Van Hoeven. Ar genta zou de eerste zijn die via Luxemburg levensverzekeringen gaat aanbieden aan Nederlandse klanten. De Belgische bank laat zich daarbij niet afschrikken door klachten van Nederlandse verzekeraars die juist bij koopsompolissen melding maken van afnemende marges. Wegens „toene mende marge-erosie" hebben Levob en Aegon de verkoop al op een laag pitje ge zet. Achmea wist dankzij een najaarsactie voor koopsompolissen nog wel 254 mil joen gulden op te halen, maar ook daar ontbrak enig enthousiasme. Diplomatengezin omgekomen in Burkina Faso ouagoudougou/den haag Een Nederlandse diplo maat, zijn vrouw en twee kinderen zijn zaterdag dood gevonden in een natuur park in Burkina Faso. Een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken heeft dit gis teravond bevestigd. Een misdrijf wordt uitgesloten. Ambassademedewerker Arnold Eisma en zijn gezin werden al sinds twee weken vermist, tijdens de terugreis van een vakantie in de West-Afrikaanse staat Ben in. Een vliegtuigje dat was ingeschakeld door de Ne derlandse ambassade in Burkina Faso vond de auto van het gezin zaterdag in het Pama-natuurpark, on geveer 450 kilometer ten oosten van de hoofdstad Ouagadougou. De vier zijn waarschijnlijk verdwaald geraakt en vervolgens uit gedroogd. Het ministerie dat zon dag al op de hoogte was ge steld van de dood van het gezin, kon gisteren nog geen nadere mededelingen doen over persoonlijke ge gevens van de omgekome nen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dal Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: U Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1