Leidsch Dagblad 1 14 verlijden oedajev 2999 Radioactiviteit loopt op na brand bij Tsjernobyl Keukens Leiden blaast automarkt na drie keer af MEUBELS HALF GELD Pampers voordeelpak Geen deal Justitie over video Geldnet Recordwinst voor Schiphol Bollenstreek en Leidse regio krijgen pay-per-view-tv GOED NIEUWS /OENSDAG 24 APRIL 1996 II OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 J Binnenland 1 Buitenland Leiden Sport De Nederlander leest minder en minder Gekte New York: sigarendoos JFK brengt tonnen op Ondernemer redt het niet met alleen een goed idee Jordi Cruijff is hartstikke trots op zijn vader 'I anclarbijev volgt leider Tsjetsjenen op Dzjochar Doedajev is dood. Er heerst drie dagen rouw." 'i )e belangrijkste Tsjetsjeense veldcommandant Sjamil II lasajev, een held in zijn vaderland, bevestigde afgelopen i acht in een regionale tv-uitzending de dood van de 52- irige Tsjetsjeense guerrillaleider. Het onafhankelijke lussische persbureau Interfax meldde dit vanmorgen uit fsjetsjenië. ioskou hans hoogendijk ORRESPONDENT toedajev's medewerker Jeri- hanov had gisteravond als eer- SÊ ie het nieuws bekendgemaakt. Doedajev zal vandaag worden egraven. Zijn plaatsvervanger q indarbijev heeft de leiding rergenomen", zei hij. Volgens Jerichanov en Basa- iv werd de ex-Sovjet-generaal, ij pnbool van het Tsjetsjeense erzet tegen Moskou, in de [l acht van zondag op maandag l| ivensgevaarlijk gewond bij een ussische raketaanval. Hij be- J week aan zijn verwondingen. (I Ik heb zijn lijk gezien", aldus erichanov gisteravond tegen iet officiële Russische persbu- eau Itar-Tass. iinifrt w itiiifii h li ii i ii Tass bracht ook een verkla ring van Doedajev's schaduw- regering waarin dit bericht werd bevestigd. De Russische autori teiten verkaarden vanmorgen ervan uit te gaan dat Doedajev in leven is totdat het tegendeel is bewezen. Moskou sluit niet uit dat het om 'een zorgvuldig voorbereide afleidingsmanoeu vre' gaat. Vanuit Siberië, waar hij een tussenstop maakte op weg naar China, hield de Russische presi dent Jeltsin zich gisteravond op de vlakte. Hij zei dat hij vast houdt aan zijn vredesinitiatief: „Met of zonder Doedajev zullen we alles doen om de vrede te herstellen. Er zal geen oorlog meer zijn." De Russische leider zei dat in dien Doedajev was gesneuveld er een moeilijke periode aan breekt: „We moeten oppassen dat de andere rebellen hun ac ties tegen ons zonder hem niet zullen opvoeren." Doedajev werd na zijn terug keer in zijn geboorteland in 1991 tot president gekozen. Daarna riep hij de onafhanke lijkheid uit. Eind 1994 mar cheerde de Russen Tsjetsjenië binnen om een einde te maken aan de zelfstandigheid. Daarop volgde een bloedige oorlog, die tot nu toe al aan meer dan 30.000 mensen het leven heeft gekost. leiden Dit is hem dan, de maretak die onlangs door het Rijksherbarium in Leiden werd ontdekt. In Frankrijk en België komt deze plant veelvul dig voor, terwijl hij ook nog wel in Zuid-Limburg groeit. Zijn verschijning in de stad is echter dermate zeldzaam dat Rijksherbarium en gemeente de plek waar deze plant groeit zorgvuldig geheim houden. foto hielco kuipers leiden aad rietveld Een tweedehands automarkt in en rond de Groenoordhallen is 'ongewenst en onbeheersbaar'. Dat zegt de Leidse wethouder A. van Bochove (CDA). De ge meente staat de automarkt drie keer toe, omdat dat nu eenmaal contractueel is vastgelegd. Daarna moet het afgelopen zijn, vindt Van Bochove. Het buurtcomité Groenoord en het wijkcomité Plan-Noord zijn geschrokken van het nieuws over de automarkt. Zij voorzagen 'Utrechtse toestan den', met handelaren die de avond tevoren al komen en in de auto slapen, om de volgende dag buiten de hekken hun auto te verkopen. „Wij zien dat met angst en beven tegemoet", al dus voorzitter H. Dijkerman van Groenoord. Van Bochove heeft vanmor gen met directeur A. de Jong van de Groenoordhallen het contract met organisatiebureau AutoMarkt Leiden doorgeno men. Onder de eerste drie markten komt de gemeente niet uit, zegt de wethouder nu. „Dat contract gaan wij niet openbre ken, want dan moeten we een schadevergoeding betalen." Maar van de optie op nog eens drie maanden een wekelijkse automarkt zullen de Groen oordhallen, zo is vanmorgen af gesproken, geen gebruik ma ken. „Wij gaan er vanuit dat de markt zelf bonafide is, maar het trekt wel malafide handelaren aan en dat willen wij niet", zegt Van Bochove. „Hier moeten we snel mee stoppen." De buurtcomité's zijn woe dend over het feit dat de direc tie van de Groenoordhallen niet met hen heeft overlegd. „Wij er geren ons daar groen en geel aan", zegt Dijkerman. „Zo gaat het nou elke keer. Ze mogen doen en laten <wat ze willen. De gemeente heeft er totaal geen grip op. Dat is trouwens de schuld van de gemeente zelf. Er had al in november vorig jaar een nieuwe milieuvergunning klaar moeten liggen en die is er nu nog niet. Het is allemaal vrij frustrerend." Pagina Leiden: Buurt in ge weer tegen automarkt Na bijna 100 jaar meubels te heb ben verkocht vanuit het pand aan de Burgsteeg nr. 12 in Leiden, gaat de bekende Meubelhandel Dreef binnenkort dicht. Wie voor direkt of binnenkort meubels nodig heeft kan nu een vermogen besparen en een grote slag slaan. Bijvoorbeeld schitterend 3-drs. eiken dressoir van 1.998,- voor 998,-; veelzijdig eiken stereo-t.v. meubel van 555,- voor 249,-; royale eiken boeken kasten van 1.150,- voor 575,-; originele eiken secretaire van 998,- 449,-; fraaie eiken kranten- bak van 198,- voor 98,- Verder nog boekenkasten, bankstellen, salontafels, eethoeken, halkastjes, telefoon- wijn- en bloemtafels, fauteuils, vitrinekasten enz. Het is mogelijk om op iedere aankoop veel geld te besparen bij: Dreef Interieur, Burgsteeg 12 Leiden. Open v.a. 10.00 uur op do. (koopavond), vrij. en zat. tovsty lis DPA-Rtr In de buurt van de Oekraïense kerncentrale Tsjernobyl is door twee bosbranden gisteren de ra dioactiviteit hoog opgelopen. De regio werd tien jaar geleden getroffen door de grootste nu cleaire ramp in de geschiedenis en is radioactief besmet. Er zijn geen berichten over slachtoffers. De centrale zelf liep geen gevaar. Uit metingen van de brandweer blijkt dat de radioactiviteit door de vlam men, rook en stof drastisch toe nam in de veiligheidszone van dertig kilometer rond Tsjer nobyl. De rookwolken dreven echter ook verder. De brandweer had de vuur haarden in het kurkdroge ge- Advertentie WIJZIGING AANLEVERTIJDEN I.V.M. KONINGINNEDAG Dinsdag 30 april zal deze krant in de ochtend verschijnen. De sluitingstijden voor het aanleveren van kader- en rubrieksadvertenties zijn gewijzigd: Voor de uitgave van dinsdag 30 april: maandag 29 april 12.00 uur. Uitsluitend familieberichten telefonisch: maandag 29 april 16.45 uur schriftelijk/per fax: maandag 29 april 17.30 uur Kader- en rubrieksadvertenties voor de uitgave van woensdag 1 mei: maandag 29 april 15.00 uur. Uitsluitend familieberichten woensdag 1 mei vóór 09.00 uur Advertentie-exploitatie Damiate bied gisteravond onder contro le. De branden bij vijf verlaten dorpen braken uit op de eerste warme dag van het voorjaar, en net op de dag dat geëvacueerde inwoners van de zone het jaar lijkse bezoek aan hun dorp mochten brengen. Zo'n honderdvijftig voormali ge dorpelingen van Tovsty Lis waren naar hun vroegere woon plaats gegaan om hun verlaten appartementen terug te zien en de graven van hun naasten te bezoeken en te verzorgen. Zij werden verrast door de vlam men. Enkele ex-bewoners werden hysterisch toen ze zagen hoe het vuur gebouwen en omrin gende velden en bossen ver zwolg. De brand legde houten VOORDEELNIEUWS huizen binnen een kwartier in de as en zwarte rookkolommen stegen uit het plaatsje op. In al lerijl werden de bezoekers in hun bussen weggebracht. De brand is vermoedelijk uit gebroken door een smeulende sigaret, achtergelaten door mensen die hadden gepick nickt. Na de ramp in de centrale van Tsjernobyl op 26 april 1986 zijn honderdduizenden mensen uit hun dorpen en steden in de omgeving geëvacueerd. Sinds dien zijn zo'n achthonderd mensen naar het radioactieve gebied teruggekeerd, in weerwil van een verbod door de autori teiten. Winnaars Paaspuzzel De oplossing'en de winnaars van onze jaarlijkse Paaspuzzel staan vandaag op pagina 5. Boy of Girl diverse soorten slechts hoofddorp Landbouwminister Van Aartsen (midden) plantte gis teren in het Haarlemmermeersebos 'de eerste boom' voor de Floria- de2002. De burgemeester van Haarlemmermeer, Van Houwelin- gen, deed er ook een schepje op. Samen met Van Kemenade (achteraan), de commissaris van de koningin in Noord-Holland. foto united photos de boer jur encelchor haarlem gpd uu<f~ onno havermans Het Openbaar Ministerie in Arnhem wil geen deal sluiten met een verdachte van de over val op het Geldnet-kantoor in Duiven. De man uit het Noord- Brantse Schijndel beweert over de videoband te beschikken die na de overval uit de beveili gingscamera is gehaald. Via zijn advocaat, mr. P. Doedens, wilde hij met justitie regelen dat hij in ruil voor de videoband niet wordt vervolgd. Op de band zou de moord op een medewerker van Geldnet te zien zijn, tijdens de overval op 23 september vorig jaar, waarbij ruim tien miljoen gulden werd buitgemaakt. Hoofdverdachte is een 34-jarige Arnhemmer, werkzaam bij Geldnet, die tij- schiphol bill meyer De luchthaven Schiphol boekte in 1995 een recordwinst van 145,7 miljoen gulden. Een winststijging van 25 procent. Schiphol verstrekte haar positie als vierde luchthaven van Euro pa. De komende jaren inves teert Schiphol zo'n 350 miljoen gulden per jaar in uitbreiding en modernisering van de lucht havenfaciliteiten. Schiphol wil zich in de toe komst ook internationaal ont plooien. Op enkele buitenland se luchthavens wordt reeds managementondersteuning ge geven. Vorig jaar werd een be lang in de luchthaven van We nen genomen. Nu laat Schiphol haar ogen op China en Australië vallen. Er zijn Chinese luchtha venmanagers in opleiding in Nederland. In China dingt Schiphol mee als partner in een groep om de luchthaven van Guilin te exploiteren. In Austra lië wil Schiphol betrokken wor den bij de exploitatie van één van de vier te privatiseren luchthavens. Vandaag is ook het milieu jaarverslag gepresenteerd. Schiphol tracht dit jaar het aan tal zwaar geluidgehinderde wo ningen van 17.000 terug te brengen tot 13.700. In 1997 wordt de geluidzone rond Schiphol wettelijk vastgesteld. Om binnen de zone te blijven opereren, hetgeen in 1995 niet lukte, wil Schiphol de ergste la waaimakers weren door extra heffingen te innen. Het aantal nachtvluchten (23 tot 6 uur) steeg in 1995 met 13,6 procent tot 12.740. Het aantal lesvluchten nam met 234 af tot 758. Schiphol zegt dat het te rugdringen van de ergste la waaimakers ook een gunstig ef fect had op de uitstoot van schadelijke stoffen. HET WOORD IS AAN Schopenhauer Hoe meer een mens tot vol komen ernst in staat is, des te hartelijker kan hij lachen. zonpige r perioden SSTmaï' 4715° 5716° «717° 20% 10% 20% 30% 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 9 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips10 De kortingsbon betreft van daag de solovoorstelling van Helmert Woudenberg met het verhaal Milarepa in de Muzenhof in Leiderdorp. VOETBAL OP TV 20.00-22.05 uur, Veronica, rechtstreeks verslag van de vriendschappelijke oefeninter land Nederiand-Duitsland. bollenstreek/regio leiden wim van wanrooy Kabelkijkers in de Bollenstreek en de Leidse regio, die zijn aan gesloten bij Casema, kunnen vanaf 8 mei MAX TV ontvangen. Dat is een zogeheten pay-per- view-zender. MAX TV, eerder al te ontvangen in Utrecht en Den Haag, biedt maandelijks keuze uit zo'n zestig speelfilms. Zo brengt de zender elke maand twintig films die net uit de bio scoop zijn. Bovendien kunnen de abonnees kiezen voor 'klas sieke' films en na 23.00 uur voor erotische films. De kijker bepaalt zelf het tijd stip waarop hij kijkt en betaalt uitsluitend de film waar hij daadwerkelijk naar kijkt. Om MAX TV te kunnen ontvangen, moet er naast de kabelaanslui ting een telefoontoestel zijn om de films te kunnen bestellen en heeft men een decoder nodig. De decoder kan worden ge huurd voor een tientje per maand. De prijzen van de films variëren van drie tot acht gul den per speelfilm. Naar de nieu we tv-zender van Casema kan in de volgende plaatsen worden gekeken: Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Warmond, Voorschoten, Oegstgeest en Zoeterwoude. 5 Apparaten Gratis Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans Verkerk een oven, kookplaat, afzuigkap, voedselrestvermaler en koel kast gratis! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! IEK'961 GMEwmm TER AAR WESTKANAALWEG 100-0172-604441 STOBBEWEG 19 - 0172-605882 DONDERDAG EN VRUDAG KOOPAVOND ALPHEN A/D RIJN GOUWESTRAAT 60a - 0172-476672 dens de overval een schotwond opliep. Officier van justitie mr. S. Buist heeft vanmorgen na mens het OM laten weten dat Justitie niet van plan is op het 'aanbod' van de Brabander in te gaan. „Mocht de band niet bo ven water komen dan is dat jammer", aldus Buist. Pagina 16: Politie Amsterdam zet 25 man op Geldnetzaak NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. |a, dat Is goed niéuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam:Voorletter*:M /V Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) - (I.v.m. controle bezorging) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1