Leidsch Dagblad Zegepraal voor links Italië 0 Scheidsrechter Luinge op matje bij KNVB Israël gooide met ragmentatiebommen Relaxed en warm corso Hortus topper in Museumweekend EK I.Illlllji PRIJSVRAAG Dorrestein schrijft Boekenweekgeschenk hypotheek GOED NIEUWS 4AANDAG 22 APRIL 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Buitenland Leiden Sport Brandweer had handen vol aan bos- en heidebranden Verstedelijking grote bedreiging voor het milieu Morgenavond eerste ronde Leidse Start Groningen- 1 Ajaxeen J knotsgek duel Vijftak moet wel coalitie aangaan met communisten groningen «gpd )e centrum-linkse partijencoalitie De Olijftak van Roma- 10 Prodi heeft de Italiaanse parlementsverkiezingen van jisteren gewonnen. De Olijftak versloeg de centrum- echtse Vrijheidsalliantie van ex-premier Silvio Berlusco- 11 zowel in de Senaat als in de Kamer van Afgevaardig- len. Een ontroerde Prodi sprak vannacht op een afgela- len plein in Rome van een „zege die alle verwachtingen e boven gaat". ome eelco van der lindenliantie 37,3 procent. In de Ka- pondent mer waren die percentages 45,3 en 41,1. De federalistische pro- Ie coalitie van Prodi kreeg voor testpartij Lega Nord, die onaf- Ie Senaat 41,2 procent van de hankelijk de verkiezingen was temmen, tegen de Vrijhéidsal- ingegaan, behaalde een zeer sraël heeft de afgelopen dagen n strijd met het oorlogsrecht ragmentatiebommen gebruikt egen burgerdoelen in Libanon. 3P )at hebben artsen van het Sa- lel General Hospital in Beiroet ;ezegd. De verwondingen van le binnengebrachte slachtoffers onen dat duidelijk aan, zo ver klaarde dit weekeinde de chef an de medische staf van het :iekenhuis, de Franse neurochi- urg Fardoun. „Wat hier de afgelopen weken binnengebracht, heb ik nooit :erder gezien", aldus de arts. Fragmentatiebommen bestaan n vele varianten. Gewoonlijk levat de bom een aantal kleine- e bommen, die elk weer uit honderden kleine kogels be staan. Elk van deze kogels ex plodeert in honderden kleine scherven zodra hij het lichaam binnengedrongen. „Doel van de wapens is zo veel mogelijk schade aan te richten", aldus Fardoun. „Ze leiden tot zware inwendige bloedingen, die fataal zijn als de kogel explodeert in een vitaal orgaan." Israël ontkende de be schuldiging echter in alle toon aarden. Gedurende het afgelpên goed resultaat met tien procent in beide huizen van het parle ment. Grootste partij is de ex-com munistische PDS van Massimo D'Alema geworden met 21,2 procent. Berlusconi's Forza Ita lia is tweede met 20,3 procent. Derde is de 'post-fascistische' Nationale Alliantie. De partij van Gianfranco Fini haalde 14,7 procent, en dat valt flink tegen. De communistische RCI kreeg 8 procent en de partij van pre mier Dini 4,5. „Op dit resultaat is 40 jaar ge wacht", aldus Luigi Berlinguer, PDS-fractievoorzitter in de Se naat. Vanochtend was de precieze zetelverdeling nog niet hele maal bekend. Links heeft waar schijnlijk in beide kamers een absolute meerderheid, maar slechts door ook de communis tische partij RCI mee te reke nen. De RCI was met De Olijftak een stembusverbond aange gaan en haar steun lijkt nu on ontbeerlijk voor de vorming van een regering-Prodi. De pro gramma's van RCI en Olijftak hebben echter weinig met el kaar gemeen. Kandidaat-premier Romano Prodi zei vannacht dat hij 'een regering voor alle Italianen' wil vormen op basis van het Olijf tak-programma. „Ik heb het volste vertrouwen, net als de in ternationale geldmarkten dat hebben", aldus Prodi. Hij doel de op het feit dat de lire van nacht na het bekend worden van de eerste resultaten sterk won op de andere valuta, een tendens die zich vanochtend voortzette. Roelof Luinge moet bij de KNVB op het matje komen. De betaald voetbalscheidsrechter uit Gro ningen kwam dit weekeinde in opspraak. Hij wordt er van ver dacht in het huis van zijn ex- vriendin in Haren vernielingen te hebben aangericht, met een geraamde schade van 5.000 gul den. „Een hele vervelende zaak. Consequenties voor Luinge zijn niet uit te sluiten, dat hangt van de ernst van de zaak af', aldus Gerard Bouwer, het sectiebe stuurslid met scheidsrechters- zaken in de portefeuille. In de eerstvolgende bestuurs eiroet-jeruzalem gpd weekeinde is druk verder ge praat, maar een staakt-het-vu- ren leverde dat niet op. Van daag praat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Christopher opnieuw met de sleutelfiguur in het overleg, de Syrische president Assad. De Is raëlische luchtmacht voerde gisteren minder aanvallen uit dan in voorgaande dagen, maar de artillerie vuurde de hele dag en Hezbollah bleef katjoesja-ra- ketten lanceren. Christopher noemde gisteren na twee lange gesprekken met de Israëlische premier Peres een bestand 'een reële mogelijk heid', maar wilde zich niet uit laten over een termijn. „We hebben nog moeilijke onder handelingen voor de boeg", zei hij voor zijn vertrek naar Da mascus. Syrië en Libanon willen hoe dan ook dat de Israëlische be zetting van het uiterste zuiden van Libanon in de gesprekken wordt betrokken. Peres wilde gisteren niet verder gaan dan de uitspraak dat hij bereid is daar over te onderhandelen- Naar verluidt wil Syrië van Israël de toezegging dat het zijn bezet tingsleger binnen een vastge stelde termijn uit Libanon zal terugtrekken. bollenstreek Het Bloemencorso van de Bollenstreek is afgelopen zaterdag zeer relaxed verlopen, vinden politie en organisatie. Meer dan een mil joen toeschouwers kwamen op de praalwagens af, schat het corsobestuur. Incidenten bleven uit. Geen aanrijdingen, geen opstootjes. Wel een be- i i i geleider die in Bennebroek onwel werd en een kort moment van verwarring op de rijksweg A44. Op het moment dat het corso Sassenheim pas- l^fYlYlf" OU! Oil OFUnCl seerde, werd de afrit-Sassenheim afgesloten met borden en hekken. Sommige automobilisten wilden er toch langs en stopten op de rijksweg. Mo- Jr jvv/llll, v/lll a/*j a/a cliiva torrijders van de politie moesten er rond half drie aan te pas komen om te voorkomen dat het verkeer vastliep. Op het warmste moment van de dag was het 24 graden in de Bollenstreek, zo meldt marinevliegkamp Valkenburg. foto dickhocewoninc Milieugroep ELF saboteert Shell Oegstgeest oegstgeest aap rietveld De milieu-organisatie ELF (Earth Liberation Front) heeft het afgelo pen weekeinde bij het Shell-pompstation aan de Lytweg in Oegstgeest tien vulslangen vernield en de pompen met rode verf besmeurd. De vul slangen werden terugge vonden in een plastic zak die de daders had den weggegooid aan de Trompweg in Oegst geest. In een brief aan het Leidsch Dagblad, sa mengesteld uit uitge knipte krantenletters, meldt ELF dat het ver antwoordelijk is voor de actie. In de brief staan berichten over de be trokkenheid van Shell bij het bewind in Nigeria, dat onlangs de mensen rechtenactivist Ken Saro- Wiwa ter dood bracht en over een beschuldiging van milieu-organisatie Greenpeace, dat de mul ti-national een onder gronds drinkwaterreser voir van een stad in het zuidoosten van Turkije zou hebben vervuild. boskoop anp Een 61-jarige alleenstaande man uit Boskoop is gisteravond j bij een uitslaande brand in zijn woning om het leven gekomen. De brand ontstond even na ne- jen uur. De brandweer van loskoop rukte met groot mate rieel uit, maar kon het slachtof fer niet redden. De .woning brandde in korte tijd geheel uit. Uit voorzorg werd een aantal ernaast gelegen woningen ont ruimd. De oorzaak van de brand is volgens de politie nog niet dui delijk. Advertentie WIJZIGING AANLEVERTIJDEN I.V.M. KONINGINNEDAG Dinsdag 30 april zal deze krant in de ochtend verschijnen. De sluitingstijden voor het aanleveren van kader- en rubrieksadvertenties zijn gewijzigd: Voor de uitgave van dinsdag 30 april: maandag 29 april 12.00 uur. Uitsluitend familieberichten telefonisch: maandag 29 april 16.45 uur schriftelijk/per fax: maandag 29 april 17.30 uur Kader- en rubrieksadvertenties voor de uitgave van woensdag 1 mei: maandag 29 april 15.00 uur. Uitsluitend familieberichten woensdag 1 mei vóór 09.00 uur Advertentie-exploitatie Damiate zie elders in deze krant leiden anp/raymond grimbergen De Leidse musea trokken het afgelopen weekeinde zo'n 10.000 bezoekers. De absolute topattractie was dit jaar de Hor tus Botanicus, dat tweeduizend plantenliefhebbers op bezoek kreeg. „Het was dan ook ontzet tend lekker weer", zegt een me dewerkster die „op een gegeven moment de tel niet meer kon bijhouden". Van het motto 'Museum mèt' was niet veel merkbaar. Het motto moest de aandacht vesti gen op de vele 'andere dingen' die musea te bieden hebben. Maar tijdens het Museumweek end organiseren de meeste mu sea altijd al extra activiteiten voor het publiek. „Dit jaar is niets anders dan voorgaande. Eigenlijk is het motto een beetje overbodig", vinden de muse ummedewerkers. Grote trekker was ook het anatomisch museum van de universiteit. Dit museum is ge woonlijk voor het publiek geslo ten. Alleen tijdens het Museum weekend kunnen bezoekers er terecht. Het anatomisch muse um had het druk met 1.400 be zoekers. Daar hadden ze bij de Leiderdorpse Oudheidkamer geen last van. De medewerker telde veertig bezoekers. „Maar voor ons is dat veel, als je be denkt dat we per jaar zo'n hon derd bezoekers krijgen." Landelijk trok het Museum weekend zaterdag en gisteren ongeveer - 750.000 bezoekers. Dat zijn er 50.000 minder dan vorig jaar. Het warme weer in aanmerking genomen was de organisatie zeer tevreden. Tij dens de opening van het week einde zei staatssecretaris Nuis zaterdag dat hij samen met zijn collega Netelenbos van Onder- wijs de samenwerking tussen Nuis komt in september met musea en onderwijs wil verster- concrete maatregelen voor cul- ken. Scholen en musea moeten tuur en school, over en weer kennis over elkaar ontwikkelen en meer blijvende Pagina 13: Museum zorgt voor contacten totstand brengen, maagklachten haarlem anp/renee de borst De Haarlemse schrijfster Renate Dorrestein is gevraagd het eerstvolgende Boekenweekge schenk te schrijven. Ze heeft de opdracht aanvaard. De 62ste editie van de Boekenweek wordt gehouden van 12 tot en met 22 maart 1997 onder het motto 'Mijn God'. Daarmee wordt de aandacht gevestigd op het religieus gevoel in de letter en. Dat heeft de Stichting Col lectieve Propaganda van het Nederlandse Boek gistermiddag bekendgemaakt. Renate Dorrestein vertelde gistermiddag in een kort telefo nisch onderhoud 'zeker iets te gaan doen' met het thema. „Ik ben er net aan begonnen, maar ik houd nog geheim waar het over gaat. Wel kan ik zeggen dat ik het wil gaan hebben over het laatste geloof dat onze samenle ving rest. Wat dat is? Dat kan ik nog niet verklappen. Maar ik denk wel dat driekwart van de Nederlandse bevolking dat ge loof koestért." Dorrestein geeft aan dat het niets te maken heeft met haar particuliere godsbesef zoals zij dat onlangs ontvouwde in een interview in HP/De Tijd. Daar zei zij onder meer: 'Ik denk niet dat God zich persoon- ijk met mij bemoeit. Als kind dacht ik dat je hem door het ge bed even om aandacht kon vra gen. Dat geloof ben ik verloren: ik bid om mezelf te troosten.' De opdracht kwam voor de Renate Dorrestein (1954) heeft twaalf boeken op haar naam staan. Het meest recent zijn Verborgen gebreken, Het hemel se gerecht, Ontaarde moeders en HET WOORD IS AAN Mr. C. Bake Heb eerbied voor je mede mens, ook al heeft hij die niet voor zichzelf. vergadering Betaald Voetbal, zal de zaak Luinge volgens Bouwer een agendapunt zijn. Tot zolang wil hij geen nadere mededelin gen doen. „Daarvoor ben ik ook nog onvoldoende op de hoogte. En we zullen ook het verhaal van Luinge eerst willen horen." Cees de Bruin, de voorzitter van de werkgroep scheidsrech ters betaald voetbal, is eveneens summier in zijn commentaar. „Dit is natuurlijk een vervelen de geschiedenis, maar in hoe verre de belangen van de KNVB geschaad zijn, zullen we nog nader moeten bekijken. Ik heb Roelof zelf nog niet gesproken en dat zal ik zeker doen." 18° lente - komt terug E5f7m«. 5715° 4715° 4714° neerslag 30% 30% 30% 40% 40% /30% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur 13 Een sterke man. In 1993 trok ze veel aandacht met Heden ik, waarin ze uitgebreid verslag doet van haar chronische ver moeidheidsziekte ME. In dat zelfde jaar kende het maand blad Opzij haar de Annie Ro meinprijs toe voor haar hele oeuvre. Dorrestein debuteerde in 1983 met Buitenstaanders. Religie en religieus gevoel zijn volgens de CPNB door de eeu wen heen dominant aanwezig in de literatuur. Voorbeelden van de laatste jaren zijn De ont dekking van de hemel (Harry Mulisch), De Duivelsverzen (Sal man Rushdie) en de jongste ro man van Gerard Reve, Het Boek Van Violet En Dood. Economie6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving10 Randstad 12 Regio9,10,11 RTV/programma's7 Sport15 t/m 27 Strips26 Uitgaan28 ©e kortingsbon is voor het concert Carmen Saeculare van Philidor, uitgevoerd door het Parijse orkest Harmonia Nova in de Pieterskerk. - Politie grijpt in bij Leeuwarder asielcentrum leeuwarden qpd Elf asielzoekers zijn dit week einde gearresteerd na geweld dadigheden in het asielzoekers centrum De Bonkevaart in Leeuwarden. Bij de rel die za terdag in de namiddag met een vechtpartij begon, sneuvelden zeker twintig ruiten. De sfeer in en rond het centrum bleef tot gistermorgen grimmig. De ar restanten worden overgeplaatst naar andere asielzoekerscentra, mogelijk buiten de provincie. Volgens politiewoordvoerder Harry Oenema behoren de aan gehouden vluchtelingen tot een groep Afrikaanse bewoners, dat al langer amok maakt in De Bonkevaart. Enkele bewoners dreigden zaterdagavond het asielzoekerscentrum in brand te steken als de politie twee van de arrestanten, afkomstig uit Sierra Leone en Liberia, niet zou vrij laten. De politie rukte driemaal uit met 25 agenten en vier hon denbegeleiders. Bel vopr de beste 06-00 66 (gratis) van Bruggen Adviesgroep Deiii beeft u 't (Joed bekeken NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode:Plaats: - Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (I.v.m. controle bezorging) Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) ivelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1