Leidsch wk Dagblad 19 ereld vraagt wapenstilstand Felix kan alleen nog kopjes geven ÏVERHUIZENz |90% organisatie 10% vervoer Arnhems bommenteam Onderzoekt zwerfvuil Raad Voorhout stuurt wethouder naar huis Sorgdrager start onderzoek bij OM GOED NIEUWS NR. 41060 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 TT" €$i ïfe T^V I I ZATERDAG 1,95 HET WOORD IS AAN soms zonr en wafm 9721° 9721° 97200 20% 20% 30% 40% 30% 30% VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips 10 Uitgaan16 Weg en wiel9 Wil van Kralingen staat op het podium van het LAKthe- ater in het toneelstuk 'Else', waarvooreen kortingsbon. Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. |Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. Ktf ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071-61 7542 Donklaan 61, Voorschoten. Fax 61 94 45 j Speurtocht naar daders aanslag BASF lierblikjes, broodzakjes en ihagbuidels. In haar jacht op de Jaders van de bomaanslag op iet BASF-kantoor in Arnhem, [iet de politie niet het geringste ietail over het hoofd. Alles wat iinsdagavond na de explosie in ie omgeving van het bedrijfsge bouw is aangetroffen, wordt mi nutieus onderzocht. Ook het in Je omtrek aantroffen zwerfvuil «ordt overgebracht naar het jlitiebureau. „Onder deze omstandighe den mag je niets aan het toeval o< overlaten", verklaart een woordvoerder van het inmid dels tot 25 rechercheurs uitge breide bommenteam het inza melen van de onschuldige ogende rommel. De komende lijd benut de politie vooral om het kaf van het koren te schei den. Welke informatie is op het eerste oog zinvol en welke tip moet met voorrang worden uit- Zo wordt in elk geval veel 'Jaandacht besteed aan het ano nieme telefoontje over op han den zijnde bomaanslagen op benzinestations. Hoewel Arn hem de afgelopen maanden wordt geteisterd door bommel dingen, wordt dit belletje seri eus genomen. Juist omdat geen exacte plaats en tijd werd ge noemd, iets dat 'grappenma kers' meestal wel doen. Hoeveel geloof moet worden gehecht aan het telefoontje van de vrouw die gisteren de verant woordelijkheid voor de bom aanslag opeiste, is nog onduide lijk. De verward klinkende vrouw zei te spreken namens de actiegroep Bendelion of Dende- lion. BASF is als doel uitgekozen omdat het bedrijf chemische drugs zou produceren. Met de opbrengst van deze activiteiten zou een aanslag op prins Wil- lem-Alexander worden voorbe reid. De politie bestempelt het telefoontje niet bij voorbaat als onzin. „Een bomaanslag is op zichzelf al krankzinnig. De rede nen daarvoor kunnen nog veel krankzinniger zijn", aldus woordvoerder P. Meijer. i Binnenland Buitenland Georganiseerde misdaad Vergeving zit achter Geldnet-roof in g™ nog zoek in Duiven Zuid-Afrika i Kunst Poetry International wijdt project aan Breytenbach iSport Rotterdammers roemloos tenonder tegen Rapid Wien i dood van meer dan honderd vluchtelingen in Libanees kamp salvo's katjoesja-raket- n van de radicaal-islami- iche Hezbollah en de invalsvluchten van Israël ngen vanochtend ge- oon door, ondanks inter zonale oproepen de ge- chten onmiddellijk te aken. Drie strijders van ezboïlah vonden de dood één van de aanvallen op :ze negende dag van de jeratie 'Druiven der ramschap'. 1IZALEM-BEIROET Rtr-AFP-DPA ruzalem wekte gisteren inter- tionale verontwaardiging met n luchtaanval op een VN-post het dorp Kana in Zuid-Liba- in, waarbij meer dan honderd banese vluchtelingen de dood inden. Een aantal VN-so!da- n uit Fiji raakte bij de beschie- j ïg gewond. Het bloedbad lijkt n keerpunt te vormen in de iblieke opinie over de Israëli- he represaille-aanvallen op leien van Hezbollah. Een tot nu toe onbekende oslimgroep heeft vandaag :egedeeld 'binnen 48 uur' de 1986 in Zuid-Libanon neer- ^komen Israëlische navigator ^>n Arad te executeren. De 'Or- nisatie van de Onderdrukten' Je^t weten dat het een wraakac- voor de Israëlische aanval- De VN-Veiligheidsraad riep strijdende partijen gister- ond op onmiddellijk een ein- te maken aan de vijandelijk- den. In de resolutie naar aan- iding van het bloedbad onder banese burgers, veroordeelde raad geen van partijen speci- :k. Alle leden stemden voor de solutie. Eerder wees de raad jn hardere resolutie van Arabi- F :he landen af. President Clin- [i n riep alle partijen op tot een 5 imiddellijk staakt-het-vuren. ijn oproep maakt een einde m de stilzwijgende Ameri- goedkeuring van <Je Is- iëlische luchtaanvallen. De Israëlische premier Peres ■éi de gevechten pas te zullen E eëindigen als Hezbollah dat ok doet. Ook moet de bewe id mg van radicale islamieten op- r ouden met aanvallen op de bor Israël gecreëerde veilig- Aangeslagen VN-soldaten dragen het lichaam weg van een van de vele slachtoffers. foto ap heidszone. Hezbollah verklaar- overeenkomst en garanties dat nomen met de Hezbollah-lei- operaties in Libanon te beëindi- de dat het eerst terug wil naar Israël zijn agressie niet herhaalt, ding. Hij zei te hopen dat een gen. de mondelinge overeenkomst Anders vormen onze raketten wapenstilstand binnen 24 uur met Israël uit 1993, waarin bei- het beste antwoord", stelde een mogelijk is. De Europese Com- de partijen afspraken eikaars woordvoerder. missie zei gisteren de tientallen burgers buiten de strijd te hou- De Libanese premier Hariri doden in Kana te betreuren en den. „Terugkeer naar de 1993- heeft inmiddels contact opge- riep alle partijen op de militaire Twee wethouders treden vrijwillig terug VOORHOUT WIM VAN WANROOY CDA-wethouder Van de Laar is gisteravond naar huis gestuurd. De loco-burgemeester weigerde vrijwillig het politieke toneel te verlaten nadat de coalitiepartij en WD, PvdA en zijn CDA daar om hadden gevraagd. Daarop dienden de drie partijen geza menlijk een motie van wantrou wen in, die met 11 tegen 4 stemmen werd aangenomen. De andere twee wethouders, de PvdA'er Jochemsz en de W- D'er Daey Ouwens namen vrij willig hun ontslag. Op 9 mei kiest de Voorhoutse raad een nieuw college. De naar voren geschoven kandidaat-wethou ders zijn de CDA'er IJdo, de PvdA'er Lucas en WD'er Van Riet. Met name de nominatie van zijn partijgenoot IJdo schoot Van de Laar in het ver keerde keelgat. In zijn rapport over de politieke storm rond de herbenoeming van burgemees ter De Goeij-Smulders oordeel de onafhankelijk onderzoeker Storm immers dat IJdo als voor zitter van de vertrouwenscom missie een dubieuze rol had ge speeld. Hij vroeg heimelijk eerst de Commissaris der Koningin en later de minister van binnen landse zaken de burgemeester niet te herbenoemen. Ook zijn collega- fractievoorzi tters kregen van de onderzoeker een veeg uit de pan. Voor 'beschadigde' politici zou er in Voorhout geen plaats meer zijn, zo hadden de fracties daarna geoordeeld. „Er is een rookgordijn gelegd. We zouden toch met nieuwe spelers verder gaan? Nu word ik gebruikt om politieke problemen van een coalitiepartner op te lossen", stelde Van de Laar, die daarom weigerde zelf af te treden. Hij wees met de beschuldi gende vinger naar zijn eigen partij, die aanvankelijk raadslid Bakker als kandidaat inbracht. Voor hem zou hij de weg heb ben vrijgemaakt, maar Bakker was door drukke werkzaamhe den niet beschikbaar. Ook voor CDA'er Meyles kon de voor dracht van IJdo niet door de beugel. „Als er fractievoorzitters met boter op hun hoofd lopen, is het voor mij onverteerbaar dat de huidige wethouders weg moeten." Het gevolg is een dreigende scheuring binnen de christen-democraten. Nalatige functionarissen aangepakt Pagina 2: Blunder of niet, Is raël is verantwoordelijk Commandant VN-kamp Kana: 'Dit is onmenselijk' Minister Sorgdrager van justitie heeft onderzoeken gelast naar mogelijk falen van leden van het openbaar ministerie (OM). Zij betrekt daarbij alle rangen: van de officier van justitie tot de top van het college van procu reurs-generaal. Sorgdrager wil snel duidelijk hebben wie wel en wie niet hebben gefaald binnen het op sporingsdrama en wat daarvan de gevolgen moeten zijn. Pro cureur-generaal Ten Karte van de Hoge Raad krijgt de leiding over het onderzoek naar 'de daarvoor in aanmerking ko mende procureurs-generaal', die begin jaren negentig in functie waren. Zodra het onderzoek naar de PG's is afgerond, volgt een tweede onderzoek. Daarbij ko men lagere leden van het open baar ministerie aan bod: hoofd officieren en officieren van jus titie. Voorzitter Docters van Leeuwen van het huidige colle ge van procureurs-generaal moet nog aangeven wie voor dit vervolgonderzoek in aanmer king komen. Hij zal dat volgens een woordvoerder van het col lege van PG's 'met gezwinde spoed' doen. „Dat moet heel zorgvuldig gebeuren. Het gaat om personen en hun reputa ties". Pagina 3: Dijkstal wacht af, het hoofd van Straver gaat rollen. Een plotselinge verzakking in de rijksweg A4 tussen Zoeterwoude en Leidschendam heeft gisteren tot een verkeerschaos geleid. De gevolgen daarvan waren tot laat in de avond merkbaar. Persoon lijke ongelukken deden zich overigens niet voor. Trillingen als gevolg van hei werkzaamheden waren er de oorzaak van dat het wegdek bij de afslag Leidschendam over vier meter van het ene op het andere moment 25 centimeter lager kwam te liggen. Dat ge beurde rond half vier, vlak voor de avondspits. De rechterbaan werd afgesloten, hetgeen tot lange files leidde, 's Avonds rond acht uur was de baan na reparatie weer berijdbaar. Laurence Sterne Een lafaard vergeeft nooit. Eis tien jaar cel na moord in Abbenes MEDEWERKER Tien jaar onvoorwaardelijk. Dat eiste officier van justitie Spoor gisteren bij de Haar lemse rechtbank tegen een 48-jarige Leidenaar wegens moord. De man zou 29 sep tember vorig jaar op het dr. Heye-viaduct bij Abbenes een 65-jarige Amsterdam mer hebben geschopt en geslagen en daarna naar be neden hebben gegooid. De mannen waren samen in een auto gestapt om een conflict uit te praten over geld. De Leidenaar had 21.500 gulden aan de Am sterdammer geleend, die na een faillissement van twee vleesbedrijven aan de grond zat. Onderweg vroeg de ver dachte zijn geld terug. „Hij lachte om mijn vraag," zei de. Leidenaar gisteren, „en bleef maar lachen, waanzin nig lachen. Ik ontplofte van de zenuwen." De twee stapten op het viaduct uit. Volgens de offi cier heeft de Leidenaar de Amsterdammer vervolgens zo hard geschopt en gesla gen, dat de man over de re ling van het viaduct viel op de vluchtstrook van de rijks weg A44. Hij overleed daar even later. Pagina 18: Leidenaar ont kent moord in Abbenes Verkeerschaos na verzakking A4 Felix en Jacqueline. nog op de vensterbank sprong. Maar zijn bewegingen waren aarzelend en breekbaar. Ik had toen al het idee dat er iets aan de handwas." „Sorry dat ik het zeg, maar toen ik thuiskwam lag hij als een slappe dweil op de grond. Hij kon niets meer, alleen nog een beetje kopjes geven. We zijn onmiddellijk naar de die renarts gegaan en die vertelde dat hij al meer van deze geval len had meegemaakt. En dat het te maken had met een tekort aan een bepaalde vitamine." Omdat Jacqueline en Basti- aan aan het verhuizen zijn, is er voor Felix bij de moeder van Jacqueline een bedje voor hem opgeschud. Jacqueline gaat elke dag naar hem kijken. „Maar veel verbetering zie ik niet. Het is altijd zo'n levendig beest ge weest. We willen er alles aan doen, maar als dit lijden door gaat is een spuitje misschien toch beter. Ik heb Felix destijds als jong katje langs de slootkant gevonden. Hij liep thuis meteen foto hielco kuipers naar de voerbak, waar Felix op stond." De moeder van Jacqueline staat net als haar dochter voor een raadsel. „Maar", zo zegt ze, „in de buurt waar Jacqueline woont, hebben ze een tijdlang gewerkt met een verdelingsmid del. Ze zijn met dat insekticide gestopt omdat het te milieu-on vriendelijk zou zijn. Wie weet, heeft de ziekte van Felix daar wel iets mee te maken." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dal Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een abonnement. Naiinv VVoorletiws 1 M V Tel:(Lv.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) h ff. 90,20) OF BEL 071-5128030 LEIDEN CEES VAN HOORE Met een verlamd achterlijf ligt Felix op een zeiltje voor de kloostertafel. Voor de volière in de huiskamer heeft hij geen en kele interesse. Hij moet vijf we ken revalideren maar of hij de zomer haalt, weet geen hond. Hopeloos in de val van zijn ziekte, knippert hij met zijn ogen. Als de fotograaf hem in het vizier neemt, probeert hij zich met behulp van zijn voor poten onder die vreemde blik uit te slepen. Tevergeefs. Felix is een zwarte kat van twee jaar oud. Hij is het zoveel ste slachtoffer van een mysteri euze kattenziekte die rondwaart in Nederland. Een ziekte die door neuroloog gezelschapsdie ren Nes van de Utrechtse Facul teit voor Diergeneeskunde 'acu te polyneuropathie' wordt ge noemd, een aandoening van het zenuwstelsel die verlam mingsverschijnselen veroor zaakt. Naar de oorzaak wordt gezocht. Felix is eigenlijk nog een van de gelukkigen. Veel katten, er worden aantallen van honder den genoemd, hebben hun kop al definitief laten hangen. Twee jaar lang heeft Felix als een mo tortje rondgesnord in het huis van Jacqueline de Kruis (21) en haar vriend Bastiaan Bax (21). Twee jaar lang heeft hij met Hartey D„ de andere kat van het paar, als een warm, ademend beeld in de vensterbank geze ten. Jacqueline's stem breekt even, als ze vertelt over haar huisdier. „Vorige week woens dag is het begonnen. Toen we naar ons werk toe gingen, zagen we dat Felix zoals gewoonlijk

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1