Leidsch Dagblad 27 Bloedbad in Cairo onder toeristen 'Drugstoeristen' maken gebruik van open grenzen 26 april Sinael bingi WW* GOED NIEUWS Noors koningspaar in Keukenhof Grieken: 'Magie Ajax' Politie schiet overvaller neer in Benthuizen OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland De voorzitter van de 3WBL-commissie heeft voor zijn beurt gepraat Buitenland 'Wreedheid van Saddam 7 Hussein kent z'n weerga niet' Cultuur en Kunst Rapper Ray wil doorgaan met 2Unlimited •Sport Armstrong maakt Waalse Pijl knap af NR. 41059 LOSSE NUMMERS 1.75 ZATERDAG 1,95 vrijdag HET WOORD IS AAN VANDAAG 32 PAGINA'S UITGAAN NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KKANT ÖE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dal is goed nieuws. Dus neem ik r Ja de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand automatisch (f, 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) OF BEL 071-5128 030 Souvestre Iets méér beminnen dan zichzelf is het geheim van al wat groot is. soms zon r en warmer 'f3** Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9,10,11,12,13 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport25,26,27 Strips22 Uitgaan23 Wetenschap Techniek 22 De kortingsbon betreft van daag een optreden van 'No place for Jennifer' dat a ca- pella zingt in schouwburg De Meerse VOETBAL OP TV 20.25-22.20 uur, Veronica, rechtstreeks verslag van de twee de halve finale-wedstrijd tussen Rapid Wien en Feyenoord. Harde acties taxichauffeurs grote steden den haag gpd Taxichauffeurs uit Amsterdam en Rotterdam willen binnenkort harde acties gaan voeren tegen het plan van minister Jorritsma (verkeer) om het vergunning stelsel af te schaffen. De chauf feurs dreigen het verkeer in de steden sterk te zullen hinderen. De actieplannen worden mo menteel in de taxiwereld uitvoe rig besproken. Het is nog niet zeker of ook taxicentrales in an dere steden aan de acties zullen meedoen. Directeur A. Romijn van de Haagse Citytax (een van de vier in den Haag opererende centrales) distantieerde zich vanochtend van mogelijke har de acties. ,,Ik ben het ermee eens dat de plannen van lorrist- ma niet goed zijn, maar ik ben geen voorstander van het hin deren van het verkeer." De minister wil het huidige vergunningstelsel helemaal af schaffen. Nu moeten chauffeurs nog fors betalen voor een taxi- vergunning. Het plan zou bete kenen dat de illegale taxichauf feurs legaal worden. Zeventien doden en twintig gewonden BENTHUIZEN/HAZERSWOUDE-PORP RUUD SEP Bij de aanhouding van drie overvallers in Benthuizen heeft een politieman gistermiddag één van de verdachten, een 23- jarige man uit Zoetermeer, in het been geschoten. De agent schoot op het moment dat de overvallers zich in een doodlo pende straat hadden klemgere den en de Zoetermeerder naar (attenziekte naakt veel ilachtoffers IES VAN HOORE/AD VAN KAAM én mysterieuze kattenziekte eeft Nederland getroffen. Het lat hier om 'acute polyneuro- aihie', aldus J. van Nes, neuro- w gezelschapsdieren aan de trechtse Faculteit Diergenees- unde. Het betreft een aandoe ing waarbij de katten zonder anwijsbare oorzaak plotseling jrlamd raken aan de poten, aar de oorzaak van de ziekte ordt nog gezocht. De getroffen atten zouden een vitamine E- ■kort hebben vertoond. In Lei en zijn nu al zo'n negen geval- van deze ziekte opgedoken. De Rijksuniversiteit Utrecht eeft tal van kadavers uit Ne erland ontvangen voor onder- Dek. Neuroloog Van Nes: „De- ziekte heeft echt niets te ma- en met de gekke-koeienziekte. let gaat bij deze katten niet om hersenen, maar om de zenu- en in de poten. Ze hoeven ook iet altijd te sterven, er is soms ans op genezing. Er is geen re en voor paniek overigens." De Leidse dierenarts Roest: Het ging bij ons om twee jonge atten en een ouder beest. Ze irtoonden acute verlammings- irschijnselen, terwijl de dieren aarvoor kerngezond waren." ijn collega Wouw heeft twee atten met deze ziekte onder anden gehad. Dierenarts Kos- zegt dat er vier katten met ;ute polyneuropathie zijn ge- eest. ,,Ik heb gehoord dat het maken zou kunnen hebben net een bepaald soort katten- oer." Woordvoerder Doorland van Dierenbescherming Neder- nd was nog niet op de hoogte in de ziekte. „Ik hoor het net a de radio. Er is in elk geval ;en verband met de gekke- leienziekte. Drie weken gele en hebben we een onderhoud :had met de producenten van ierenvoer. Toen werd gezegd at er geen Brits rundvlees in ns dierenvoer wordt gebruikt, heb het idee dat dit toch weer en beetje een 'hype' gaat wor- en." De fabrikanten Spillers *Pet- iod en Mars Petfood hebben afgelopen weken hun katten- oerproducten van onder meer e merken Felix en Whiskas uit e winkels gehaald. Dat gebeur- e omdat in het betreffende likvoer bestanddelen van Brit- e koeien waren verwerkt. Een /oordvoerder van Spillers ont- ent overigens dat er verband lestaat met de geheimzinnige iekte. Vdriaan van Dis (astschrijver iniversiteit BOEN ERNA STRAATSMA Idriaan van Dis is de nieuwe astschrijver aan de Leidse uni- 'ersiteit. Komend studiejaar eeft hij colleges aan studenten an de letterenfaculteit en twee ezingen. Van Dis volgt de flaamse auteur Kristien Hem- nerechts op, die nog tot mei olleges geeft in Leiden. Van Dis' (1946) literaire de- 'uut, de autobiografische no- elle Nathan Sid, verscheen In 982. Daarna verschenen onder neer zijn romans Zilver (1989), n Indische Duinen (1994) en ijn boekenweekgeschenk 'almwijn (1996). Het gastschrij- erschap is sinds 1985 aan de eidse letterenfaculteit geves- n igd. Sindsdien is de functie be- 5 Jeed door onder anderen: Ge- n ard Reve, Judith Herzberg, p laarten 't Hart, Hella Haasse 'n Margriet de Moor. Onbekenden hebben vanochtend met machinegeweren een bloedbad aangericht bij een hotel in Caïro. Volgens de eerste berichten zouden zeker zeventien toeristen zijn gedood en vijftien personen gewond. Het Egyptische persbureau Mena meldde dat het dodental tussen de 20 en de 35 lag. de hal van het hotel lagen grote plassen bloed, aldus een foto graaf. De grond was bezaaid met hulzen van kogels. Volgens Mena maakten de meeste slachtoffers deel uit van een Griekse toeristengroep. Mo gelijk bevonden zich onder hen ook enkele Polen. In het Europa Hotel verblijven vaak Israëlische toeristen. Minister van binnenlandse zaken Hassan el-Alfy kwam poolshoogte nemen bij het ho tel. De voorgevel van het ge bouw zat vol kogelgaten, de rui ten van taxi's waren gesneuveld. Onze correspondent in Tel Aviv, Ad Bloemendaal. tekent hierbij aan: De extremistische organisatie Gama'a al-Islamiya heeft in de Egyptische veiligheidskringen melden dat enkele mensen het vuur openden op een groep toeristen die juist in een bus wilde stappen die geparkeerd stond voor het Europa Hotel, in de buurt van de weg naar de Gi- za-piramiden. Volgens oogge tuigen stapten de vier schutters uit een busje. Drie van hen stapten op de toeristen af en begonnen met machinepistolen en kalasjnikov-geweren op hen te schieten. Sommigen wisten dekking te zoeken achter een geparkeerde bus. Na de aanslag maakten de mannen, die gekleed waren in witte gewaden, zich snel uit de voeten. Voor het gebouw en in afgelopen jaren een aantal aan slagen uitgevoerd op toeristen, maar in alle gevallen ging het om betrekkelijk kleine acties. De aanslag van vandaag is ver uit de bloedigste. Het aantal ter reuracties van de Gama'a al-Is- lamiya gericht tegen toeristen is de laatste twee jaar drastisch af genomen. Volgens de Egypti sche overheid is dat een gevolg van de harde aanpak van de groep. Tientallen van terreur verdachte extremisten zijn op hangen en vele honderden zit ten gevangen. De terreur van de Gama's al-Islamiya beperkt zich de laatste jaren tot gebieden ten zuiden van Cairo. De slachtof fers zijn in de meeste gevallen politiefunctionarissen of Kopti- sche christenen. De aanslagen op toeristen van een paar jaar geleden bete kenden een zware slag voor de Egyptische toeristenindustrie. Maar in 1995 herstelde de toe- ristenstroom zich op het oude niveau. Aanslag bij BASF opgeëist lisse Koning Harald (tweede van links) en koningin Sonja van Noorwegen (midden) hebben gisteren een be zoek gebracht aan de Keukenhof in Lisse. Ze deden dat in gezelschap van prinses Margriet, burgemeester Ge rard van der Kroft van Lisse (tweede van rechts) en Keukenhof-voorzitter Henk van Os (links). Het bezoek aan de bloementuin was onderdeel van het driedaagse staatsbezoek van het Noorse koningspaar aan Nederland. Koning Harald en koningin Sonja zijn inmiddels doorgereisd naar Luxemburg, waaraan ze ook een staatsbe zoek brengenfoto reuters De actiegroep Beridelion of Dendelion heeft vanmorgen rond elf uur telefonisch bij het ANP de bomaanslag bij BASF in Arnhem opgeëist. Volgens een woordvoerster van de groep is de aanslag gepleegd omdat het concern in zijn chemische labo ratoria drugs zou produceren. De drugs worden gefinancierd door twee bankbedrijven. De actiegroep zegt met de aanslag bij BASF hierop de aandacht te hebben willen vestigen. Werkloosheid weer minder den haag gpd Coach Louis van Gaal begroet na afloop dolblij Finidi George. Ronald de Boer kijkt toe. foto reuters De fans van AEK Athene en Olympiakos Piraeus vierden de uitschakeling van aartsrivaal Panathinaikos vannacht tot in de vroege uurtjes. De winst van Ajax in de halve finale van de Champions League kostte een jonge supporter van Piraeus bij na het leven. Hij klom met twee vrienden op het balkon van een Panathinaikos-aanhanger om de clubvlag te stelen. De bewo ner pakte een geweer en schoot op de jongens, van wie er één licht gewond naar een zieken huis moest worden gebracht. In de Griekse kranten was er vooral bewondering voor Ajax, dat in Athene met 3-0 zegevier de en op 22 mei in Rome in de finale tegen Juventus speelt. „Magie Ajax", schreef Foston Sport. „Arriverderci Roma", ver zonnen de koppenmakers van twee verschillende kranten. Het verdriet om de nederlaag van Panathinaikos was groot. „Ajax had de mogelijkheden op een recordscore. Niet 3-0, maar 7-0 was mogelijk geweest", zo meldde de sportredactie van een krant, die tot de clan van Olympiakos Piraeus wordt gere kend. „De spelers van Panathi naikos zochten steeds vergeefs naar de bal", aldus Ora Gia Spor. „Maar ze konden met op geheven hoofd het veld verla ten, het was een waardig af scheid van de Champions Lea gue tegen zo'n ongelooflijke te genstander." Litmanen was bij aan Ajax- zijde in grote vorm. Hij scoorde twee keer en verrichtte opbou wend knap werk. Litmanen had ruim twee maanden lichamelijk en geestelijk in de kreukels gele gen. Litmanen werd na Zarago- za-uit twaalf dagen naar huis gestuurd. Om weer beter te worden. „Ik was veel gebles seerd. De ene na de andere kwaal. Dat gaat ook geestelijk aan je vreten. Daarom was ik blij dat ik er even tussenuit kon." Het wegvallen van de grenscon troles tussen de zogeheten Schengen-landen heeft geleid tot een toename van het drugs toerisme. Dat staat in het eerste Schengen-jaarverslag, dat van daag in Den Haag wordt be sproken door de ministers van de betrokken landen. Volgens het jaarverslag baart het drugstoerisme zorgen. Sinds de grenscontroles tussen de Schengen-landen werden afge schaft Frankrijk uitgezon derdheeft de professionele drugssmokkelaar terrein verlo ren. Gebruikers en kleine dea lers, die eerst hun drugs koch ten van smokkelaars, onderne men nu zelf reizen naar het bui tenland om inkopen te doen. Dit zogeheten 'mierenver- keer' is van grote omvang. Niet alleen het totale aantal aanhou dingen is gestegen, maar ook de in beslag genomen hoeveelheid verdovende middelen, aldus het rapport. Volgens het jaarverslag neemt de toevoer van drugs van buiten het Schengen-gebied alsmaar toe. De Schengen-landen (Benelux, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Oostenrijk, Span je, Italië en Portugal) zijn het er over eens dat de controle aan de buitengrens moet worden verbeterd. Pagina 5: Gesprek over drugs met Franse parlementsleden De werkloosheid is weer aan het dalen. In het eerste kwartaal van dit jaar lag het aantal men sen dat zich als werkloze bij een arbeidsbureau heeft laten in schrijven bijna 30.000 lager dan in de overeenkomstige periode van 1995. Vergeleken met het laatste kwartaal van 1995 lag het feite lijke aantal werklozen in de eer ste drie maanden van dit jaar wel 11.000 hoger, maar het Centraal Bureau voor de Statis tiek schrijft dat geheel en al toe aan de 'seizoensinvloeden'. In de maanden oktober tot en mei december is er immers meer werk voorhanden dan in de slechtere wintermaanden janu ari, februari die het grootste deel uitmaken van het eerste kwartaal. zie elders in deze krant zijn pistool wilde grijpen. Het drietal had even tevoren het postkantoor van Hazerswoude- Dorp overvallen. De overval op het postkan toor had plaats om kwart over vier 's middags. Op het moment dat de overvallers binnen kwa men, waren in het postkantoor een vrouw uit Hazerswoude- Dorp en haar zesjarig kind aan wezig. De vrouw kreeg een pistool tegen het hoofd gezet, waarna de baliemedewerker het kasgeld afgaf aan de indringers. Voor de beambte, een 41-jari ge man uit Oude Wetering, was het de tweede keer in vijf weken dat hij werd geconfronteerd met een overval. Op 11 maart stapte een overvaller het post kantoor binnen. De gewapende en gemaskerde man droop toen af nadat de beambte wegdook. De aanwezige klant werd toen met rust gelaten. Na de overval van gistermid dag vluchtten de drie overval lers weg in een personenauto, die naar later bleek in Zoeter- De buit en een pistool werden na de overval op straat aangetroffen. foto hielco kuipers meer was gestolen. Na enkele minuten trof de politie de auto met de overvdllers erin aan in Benthuizen. Toen de auto een doodlopende straat inreed, le ken de overvallers een gemak kelijke prooi voor de politie. Op het moment dat één van hun uit de auto stapte, greep hij ech ter in de richting van zijn riem. Eén van de aanwezige politie ambtenaren reageerde hierop door de man met zijn dienstwa- pen in het bovenbeen te schie ten. Bij fouillering bleek de ver dachte een pistool tussen zijn riem te hebben. De gewonde overvaller moest per ambulance naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden wor den overgebracht. In de loop van de avond kon hij worden overgebracht naar een politie cel. Zijn twee mededaders, een 21-jarige Hagenaar en een 25- jarige Zoetermeerder, zaten toen al vast. De recherche heeft de zaak met tien man in onderzoek. Daarnaast is het roofcoördina- tieteam ingeschakeld om te on derzoeken of de verdachten nog meer op hun kerfstok hebben. De politie sluit niet uit dat de mislukte overval op het Hazers- woudse postkantoor vijf weken geleden het werk was van één van de heren. De rijksrecherche stelt een routine-onderzoek in naar het gebruik van het vuur wapen door de politie-ambte- naar.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1