Israël eist van Syrië garantie W»-' 1 I V^N-rapporteur Rehn: Smerig spel in Bosnië DIT NAAKT U NOOIT MEER NEEI Buitenland Taylors kindsoldaten beschieten kazerne Chicago heeft en houdt het 'hoog in de bol' Britten gaan verbod op rundvlees juridisch te lijf VS trekken troepen niet uit Azië terug België: Vermiste meisjes mogelijk in pedofilie-kring Franse regering valt oproep tot boycot af Frankrijk wil illegalen weren met scherpe wet VOENSDAG 17 APRIL 1996 - Atv P K-f -<• isu.u-i. il. Sa •ïv* »2& A,, •- Joden herdenken massaal Holocaust Auschwitz Zo'n zesduizend mensen hebben gisteren in het voor malige concentratiekamp Auschwitz de zes miljoen joden herdacht die tijdens de Tweede Wereldoorlog in de Duiste vernietigingskam pen om het leven kwamen. In Auschwitz werd een 'Mars voor de Le- tf venden' gehouden. Ook in Israël en op vele andere plaatsen in de wereld werd gisteren bij de Holocaust stilgestaan. foto reuters pawel kopczynski Libisch vliegtuig schendt VN-embargo cairqiEen Libische Boeing met meer dan honderd pelgrims aan boord is gisteren van Tripoli via het Egyptische luchtruim naar jeddah in Saudi-Arabië gevlogen. De vlucht is een schen ding van het embargo dat de VN-Veiligheidsraad Libië in 1992 oplegde om de uitlevering af te dwingen van twee Libiërs. Die worden verdacht van de aanslag op een Amerikaans verkeers vliegtuig boven het Schotse Lockerbie. Schotten herdenken slag bij Culloden cuLLODENVierduizend Schotse clanleden uit de gehele wereld hebben gisteren op de heide bij Inverness de bloedige slag bij Culloden herdacht, die 250 jaar geleden een einde maakte aan de aspiraties van de Stuarts op de Britse troon. Op het slagveld stonden destijds 5.000 slecht uitgeruste clanleden onder bevel van 'Bonnie Prince" Charles Stuart tegenover 9.000 beter bewa pende Engelse soldaten. In een uur stierven aan Schotse zijde zo'n 2.000 manschappen. Vlaanderen wil gaan rekeningrijden Brussel Vlaanderen wil weggebruikers rond de eeuwwisseling laten betalen voor het rijden op drukke wegens tijdens piekuren. Daarmee hoopt de Vlaamse overheid filevorming tegen te gaan en automobilisten aan te moedigen het openbaar vervoer te ne- ,men. De maatregel zal ook voor veel Nederlanders voelbaar zijn, e|want Vlaanderen wil het rekeningrijden invoeren op de belang rijke doorgaande wegen naar Frankrijk en Duitsland. Frans appeltje voor dorst voor Deng Sparus Deng Xiaoping, de 91-jarige voormalige sterke man van China, zou in geval van acute financiële nood een beroep kun nen doen op een Frans pensioentje. Op grond van diverse baan tjes in zijn jeugd heeft Deng in Frankrijk recht op een uitkering. Óp deze rechten heeft hijtot dusver geen aanspraak gedaan. Deng werkte tussen 1921 en 1923 voor diverse Franse bedrijven. -Twee doden bij schietpartij op Corsica ajaccio» Bij een schietpartij in de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio tussen een elite-eenheid van de politie en leden van de nationa listische organisatie 'Cuncolta' zijn gisteren twee doden en twee zwaargewonden gevallen. Zowel de politie als de nationalisten hadden een dode en een zwaargewonde te betreuren. iENÈVE-SARAJEVO GPD-AFP ilisabeth Rehn, de VN-rappor- eur voor ex-Joegoslavië, vreest lat er van 5.000 vermiste mos- ims uit Srebrenica 'niet veel neer in leven zijn'. De Finse di- •lomate bracht gisteren aan de 'lensenrechtencommissie van VN verslag uit over haar be- oek aan Srebrenica, waar zij nassagraven en executieplaat- en heeft bezocht. Rehn bevestigde eerdere con fusies dat in juli vorig jaar 'zo ;oed als zeker' minstens 3.000 nannelijke moslims uit Sreb.re- lica door de troepen van de losnisch-Servische generaal latko Mladic zijn omgebracht, fan de omstreeks 5.000 mos- ims die te voet richting Tuzla 'luchtten blijft het spoor bijster. Naar aanleiding van de klacht 'an het Internationale Rode (ruis,dat ook de Bosnische re- lering niet meewerkt bij de op- ïeldering van deze tragedie, >telde Rehn dat 'alle partijen lier hun spelletje spelen, en het het smerigste spel dat ik ooit ïeb meegemaakt'. Hoewel dankzij het akkoord van Dayton de massaslachtin gen en etnische zuiveringen nu verleden tijd zijn, acht Rehn de vrede 'zo fragiel dat iedere mis stap een nieuwe catastrofe kan veroorzaken'. Zij meent dat de Bosnisch-Servische 'president' Radovan Karadzic en Mladic zich onvoorwaardelijk voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag dienen te verantwoorden 'om te voorkomen, dat het Ser vische volk wordt opgezadeld met een collectieve schuld. Ten slotte zijn niet alle Serviërs oor- mmmmmsmmRwmib na vijf jaar al uw geld terug!» >P« dl De Bosnisch-Servische kolo nel Aleksa Krsmanovic, die be gin deze maand bij gebrek aan voldoende bewijs door het Joe- goslavië-Tribunaal is terugge stuurd naar Bosnië, is door de Bosnische justitie aangeklaagd omdat hij het bevel zou hebben gegeven tot de executie van 44 moslims in Sokolac, ten noord oosten van Sarajevo. Dat meldt de Bosnische krant Vecernje No- vine. De Bosnische justitie zegt dat zij tijdens Krsmanovic' verblijf in de Scheveningse VN-cellen nieuwe bewijzen tegen hem heeft vergaard. Prins Andrew en Fergie gaan echt uit elkaar LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Britse koningin Elizabeth is bedroefd, zegt Buckingham Palace, omdat haar zoon prins Andrew officieel gaat scheiden van roodharige Sarah Ferguson, beter bekend als Fergie. De ad vocaten van het paar maakten het nieuws gisteren bekend. De scheidingsaanvraag komt van daag voor de rechter. De droefenis van de vorstin mag echter met een korrel zout worden genomen. Fergie bracht het koninklijk huis tot wanhoop met haar extravagante gedrag. De hertogin van York leefde ver boven haar stand, en heeft een schuldenlast van zo'n 7 miljoen gulden. In januari liet de konin gin al weten dat Fergie niet op financiële hulp hoefde te reke nen. Andrew en Sarah leefden al sinds 1992 apart. De twee kin deren, Beatrice (7) en Eugenie (6) blijven bij hun moeder. Dat zou kunnen betekenen dat de koningin ze minder ziet dan voorheen, maar daar staat te genover dat Fergie geen aan spraak meer zal maken op de ti tel 'Hare Koninklijke Hoogheid'. Alle ogen zijn nu gericht op prinses Diana en kroonprins Charles, die ook al in scheiding liggen. Tot ongenoegen van de koningin zit er echter nog wei nig schot in de ontbinding van hun huwelijk. Damascus moet alle activiteiten Hezbollah verbieden Israël wil dat Syrië een verklaring ondertekent waarin het zich verbindt om alle activiteiten van de sji'itische Hez- bollah-militie tegen Israël te verbieden. Dat is vandaag van officiële bronnen in de Jordaanse hoofdstad Amman vernomen. AMMAN-JERUZALEM AFP-Rtr-ANP Jeruzalem eist de Syrische handtekening onder een Ameri kaans document van zes pun ten, dat hoofdzakelijk 'de totale controle van Hezbollah-activi- teiten door Syrië' betreft, aldus een Jordaanse functionaris. Eerder maakte de Israëlische televisie melding van een Ame rikaans voorstel waarin de Hez bollah wordt verboden raketten af te schieten op Noord-Israël en de door Israël bezette veilig heidszone in Zuid-Libanon. Sy rië zou daarvoor een garantie moeten geven. Washington heeft het document aan Israël, Syrië en Libanon toegestuurd. De Israëlische premier Peres wil dat gesprekken over de be ëindiging van de strijd in Liba non uitmonden op een schrifte lijk akkoord. „We willen een ge schreven document", zei hij voor de Israëlische legerradio. „Dat is te verkiezen boven een mondeling akkoord." Na de laatste confrontatie tussen Is raël en Hezbollah in 1993 be reikten de Verenigde Staten een mondeling akkoord over het staken van bombardementen op burgerdoelen. Volgens de Israëlische ambas sadeur in Washington, Itamar Rabinovich, moeten onderhan delingen over beëindiging van de beschietingen over en weer worden gevoerd met Syrië, om dat dat land het feitelijk voor het zeggen heeft in Libanon. Het doel, zei hij tegenover de le gerradio, zijn besprekingen met Syrië, „zodat Syrië de Libanese regering helpt Hezbollah tot een effectief staakt-het-vuren te dwingen". De Israëlische luchtmacht heeft ook vanochtend weer ra- ketlanceerinstallaties van de Hezbollah in Zuid-Libanon be stookt. De aanval was een ver gelding voor twee raketsalvo's die de Hezbollah enkele uren eerder op Noord-Israël afvuur de. Het offensief 'Druiven der Gramschap' ging de zevende dag in. Het was niet bekend of er ook vandaag slachtoffers vie len. Vier raketten van de Hez bollah bereikten het noorden van Israël, vier andere kwamen neer in de 'veiligheidszone' die Israël in Zuid-Libanon heeft in gesteld. Een Israëlisch marineschip kruist nog steeds voor de Liba nese hoofdstad Beiroet, waar de luchtmacht de afgelopen dagen de zuidelijke wijken onder vuur nam. Het Israëlische offensief heeft al aan 46 mensen, overwe gend burgers, het leven gekost. Zeker 167 mensen raakten ge wond. Vierhonderdduizend Li- banezen zijn voor het geweld op de vlucht gegaan. Monrovia. In de bloedige burge roorlog die Liberia treft, is volgens de strijdende krijgsheren vrijwel alles geoorloofd. Zo zetten de mi lities van Charles Taylor en zijn bondgenoot Alhaji Kromah zonder gêne kindsoldaten in bij hun bele gering van de Barday-kazerne in de hoofdstad Monrovia, waar hun opponent Roosevelt Johnson zich met duizenden krijgers en gijze laars heeft verschanst. De jonge tjes op de foto schieten op solda ten van Johnson die gisteren een uitbraakpoging deden. In een po- Tutu huilt om apartheidsleed IRA-lid plande meer aanslagen JOHANNESBURG Rtr-DPA-AFP De anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu is gisteren in tranen uitgebarsten tijdens de getuigenis van een slachtoffer van martelingen tijdens het apartheidsregime in Zuid-Afri- ka. Tutu is voorzitter van de Waarheidscommissie, die poli tieke misdrijven uit die tijd aan het licht moet brengen. Singqokwana Malgas be schreef hoe zijn folteraars hem ondersteboven aan zijn knie holtes ophingen en hem een zak over het hoofd trokken, waardoor hij bijna stikte. Mal gas kreeg kort na zijn vrijlating een beroerte en zit in een rol stoel. Tutu schorste de zitting eerder op de dag een kwartier toen een weduwe haar emoties niet meer de baas kon. Ze ver telde over de moord op haar man in 1985 door veiligheids agenten. Edward O'Brien, de IRA-terro rist die op 18 februari omkwam omdat zijn bom voortijdig in een Londense stadsbus ontplof te, maakte deel uit van een IRA- cel die een serie aanslagen voorbereidde. Dat heeft de Brit se politie gisteren bekendge maakt. De 21 -jarige O'Brien was tijdens het IRA-bestand gewoon bezig met de voorbereiding van nieuwe aanslagen, aldus de po litie. Eerder ging men er nog CHICAGO HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De 'hoge' heren kunnen nog zoveel zeggen, maar als het om hoog gaat weten de inwo ners van Chicago niet van wijken. Probeer hen dan ook niet wijs te maken dat 'hun' Sears Tower met zijn 519 meter niet langer het hoogste gebouw ter wereld is. Of is het maar 442 meter? Het lijkt triviaal, maar een commissie van belangwekkende heren heeft onlangs een hele dag besteed aan een discussie over de vraag wat het hoogste gebouw op aarde is. De conclusie was unaniem: met acht tegen nul besliste de 'Raad voor Hoge Gebouwen en Stedelijke Omgeving', uitgerekend in Chicago, in het voordeel van de Petronas- toren in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. De verontwaardiging moet tot in Azië te horen zijn geweest. Drieëntwintig jaar lang had de Windy City in de Sears Tower één van zijn grootste attracties, en die wordt haar nu zomaar afgenomen. Dat zou niet eens erg zijn als de Peronas-toren ook daadwerkelijk hoger zou zijn, maar ieder een kan zien dat dat niet zo is. Vinden al thans de inwoners van Chicago. Als je beide gebouwen naast elkaar zou kunnen zetten, dan zou je vanaf de boven ste verdieping van de Sears Tower meer dan 50 meter omlaag kijken op de bovenste etage van de Petronas-toren. Het verschil zit hem in wat ijzerwerk. Op het Maleisi sche gebouw staat een 73 meter hoge 'naald'. En die telt volgens de regels van de R&ad voor Hoge Gebouwen mee. Op het dak van de 442 meter hoge Sears Toren staan twee 77 meter hoge antennes, maar die tellen nu eenmaal niet mee. De naald is immers onderdeel van de bouw constructie, zei de onvermurwbare Raad, en antennes niet. Voor sommigen in Chi cago staat niet alleen een toeristisch belang, maar zelfs de eer van het land op het spel. Dit is Amerika, nietwaar. En hier is groter nog altijd beter. Een negenjarige schooljon gen uit Chicago schreef een brief aan de Raad en smeekte 'ons land weer gelukkig te maken'. De eigenaren van de Sears Tower bera den zich nu op de toekomst. Zij overwegen in het gebouw replica's van beide torens naast elkaar te zetten 'zodat iedereen het zelf kan zien'. Gelukkig kunnen ze in Chi cago nog pochen op het bezit van de hoog ste liften ter wereld, en kun je nergens op aarde zo hoog vanaf een terras van het uit zicht genieten. Een schrale troost is misschien dat het straks allemaal niets meer uitmaakt. In het Chinese Shanghai bouwen ze aan een toren die zonder antennes of spitsen460 meter hoog wordt, in Melbourne in Austra lië wil iemand een 499 meter hoog kantoor gebouw neerzetten en in Seoul (Zuid-Ko- rea) bestaan ook plannen voor een kolossa le toren. Maar het deed toch wel weer pijn dat de Koreanen de architecten hebben ge vonden aan de technische universiteit van Chicago. Frankrijk besluit ook tot slacht kaljjes LONDEN-PARUS HANS GELEUNSE CORRESPONDENT AFP-ANP-DPA-Rtr Groot-Brittannië gaat het ex portverbod op rundvlees aan vechten bij het Europese Hof van Justitie. Volgens premier Major is de door de Europese Commissie opgelegde maatre gel 'onrechtmatig en onnodig', en is het besluit slechts geno men om de vleesindustrie van andere lidstaten te beschermen. Major kreeg gisteren in het Lagerhuis veel applaus uit eigen gelederen, maar de oppositie constateerde dat de regering nog steeds geen plannen heeft om het probleem van de gekke- koeienziekte (BSE) aan te pak ken. Dat bleek toen minister van landbouw Hogg zei dat er geen massa-vernietiging van Britse runderen zal plaatsvin den om BSE uit te roeien. Het besluit om naar de Eu ropese rechter te stappen heeft weinig praktische betekenis. De afhandeling van de klacht zal maanden, zo niet jaren in be slag nemen. Maar Hogg zei gis teren te hopen dat het besluit de nodige druk zou uitoefenen op Europese partners om de boycot zo snel mogelijk op te heffen. De regering voelt zich ge steund door het herstel van ver trouwen van de Britse consu ment. De verkoop van rund vlees ligt volgens Hogg weer op 85 procent van het gemiddelde van vóór de BSE-crisis. Ook in Nederland lijkt de consument hersteld van de schok. De laatste cijfers van het Pro ductschap voor Vee en Vlees la ten zien dat de afname van rundvlees weer bijna op het ou de peil ligt. Frankrijk laat de ongeveer 76.000 Britse kalveren in het land vernietigen. Daarmee volgt het land Nederland, dat vorige week met de vernietiging be gon. Dat heeft de Franse minis ter van landbouw Vasseur giste ren bekendgemaakt. Volgens Vasseur wordt tot destructie overgegaan om te voorkomen dat de kalveren in de verkoop terecht komen. Clinton en Hashimoto tekenen akkoord tokyo Rtr-AFP De Verenigde Staten en Japan hebben vandaag hun veilig heidsalliantie bevestigd en op nieuwe leest geschoeid. Was hington beloofde het aantal Amerikaanse troepen in Azië niet te verminderen en zegde Tokyo een grotere rol toe in het bewaren van de stabiliteit in de kende met de Japanse premier Hashimoto een gezamenlijke Amerikaans-Japanse verklaring over de samenwerking op vei ligheidsgebied in de 21ste eeuw. Daarin beloven de VS 100.000 Amerikaanse militairen te handhaven in de regio Azië en de Stille Oceaan en het aantal in Japan gestationeerde troepen niet in te krimpen. Clinton begon gisteren een driedaags bezoek aan Japan, dat onder meer ten doel heeft het belang te onderstrepen van de Amerikaanse militaire aawezig- heid in Azië. Er zijn op dit moment zo'n 47.000 Amerikanen in Japan, van wie 28.000 op Okinawa. Hun aanwezigheid daar lokt steeds meer verzet uit van de bevolking. Afgelopen maandag werd een akkoord bereikt om elf militaire installaties te sluiten, waarvan zes op Okinawa. Clinton kwam uit Korea, waar hij met zijn Zuid-Koreaanse col lega een poging deed de span ning op het Koreaanse schierei land te verminderen. Noord- Korea wees echter het aanbod voor het houden van gesprek ken waaraan de beide Korea's plus China en de VS zouden deelnemen, van de hand. De Belgische justitie zoekt in een onlangs opgerold pedofilie- netwerk met Nederlandse ver takkingen naar sporen van de vermiste meisjes Julie en Mélis- sa. In de Belgische variant van het tv-programma Opsporing Verzocht heeft justitie getuigen gevraagd zich te melden. De toen 8-jarige meisjes ver dwenen in juni 1995, vlakbij het huis van Mélissa in Grace-Hol- logne. De ouders vermoeden dat ze zijn ontvoerd door een pedofilie-netwerk. Ook justitie sluit dat niet uit. Daarom wordt gezocht naar een mogelijk ver band met het netwerk, dat be gin februari werd opgedoekt. Spil daarvan was een 35-jari- ge rijkswachter uit Belgisch Limburg, die op heterdaad werd betrapt bij het fotograferen van naakte kinderen. Een groot deel van zijn klanten zou Nederlan der zijn. Het Brusselse parket heeft een klantenlijst overhan digd aan de Nederlandse auto riteiten. ging het conflict te beëindigen heeft Nigeria Johnson inmiddels politiek asiel aangeboden, foto reuters corinnedufka vanuit dat hij een nieuwkomer was, die de bom in de bus uit onervarenheid fout had behan deld. Nu staat vast dat O'Brien al vanaf 1994 actief was. Mogelijk heeft hij ook op 15 februari de onschadelijk gemaakte bom in een Londense telefooncel ge plaatst. Zes dagen eerder maak te de IRA een einde aan hel be stand met een aanslag in de Londense Docklands. Daarbij kwamen twee mensen om. DEN HAAG-BRUSSEL ANP-GPD De Franse regering heeft zich gisteren gedistantieerd van een oproep tot een boycot van Ne derlandse producten wegens het drugsbeleid, waartoe een groep Franse parlementariërs maandag had opgeroepen. In een communiqué van de am bassade in Den Haag liet Parijs weten dat geschillen 'via overleg moeten worden opgelost'. Een Franse boycot van onze bloemen en kaas zou de Neder landse economie overigens nauwelijks schaden. Van de 30,9 miljard gulden die Nederland vorig jaar uitvoerde naar Frank rijk, kwam slechts 850 miljoen voor rekening van de bloemen handel. De handel in kaas be droeg vorig jaar niet meer dan 420 miljoen waard. Het over grote deel van de export betreft aardgas, chemische stoffen, halffabrikaten en machines. Een boycot van deze producten heeft weinig zin, omdat ze niet in de schappen van de winkels liggen. Ook de Europarlementariërs van de Franse regeringspartij RPR hebben zich inmiddels ver zet zich tegen een boycot. De gaullistische leider in het Euro pees Parlement, Jean-Claude Pasty, neemt hiermee afstand van zijn 72 collega's in de Fran se Assemblée Nationale. PARUS» DPA-Rtr Frankrijk wil zijn immigratie- wetten verder aanscherpen in de' strijd tegen illegale buiten landers. Afgevaardigden van de burgerlijk-conservatieve rege ringscoalitie kwamen gisteren met vijftig maatregelen die de al strikte wetten uit 1993 nog strenger moeten maken. In een rapport pleit een parle mentaire commissie onder meer voor het recht om illega len voor hun uitzetting tot 45 dagen vast te zetten. Nu is een detentie van maximaal tien da gen mogelijk. De parlementariërs willen verder dat werkgevers opdraai en voor bepaalde kosten van hun illegale werknemers. Voor het geval de betrokken werkge ver ooit het Franse staatsbur gerschap verwierf, wil de com missie hem die ontnemen. Verder moet van een bepaal de categorie visum-aanvragers een vingerafdruk worden geno men, vinden de afgevaardigden. Het gaat hierbij om personen die afkomstig zijn uit landen met een zogeheten hoog migra tierisico. De Franse regering gaat er vanuit dat in Frankrijk een mil joen illegale immigranten leven, naast de 58 miljoen Fransen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7