Kiezers buitenspel bij grote projecten £S kamerleden zetten tanden in CTSV-ellende Binnenland De eerste van het jaar Meer carapatiëntjes in goedkope woning Leeslessen vaak onder de maat Kamer hoogst verbaasd over nieuwe bestuurders CTSV /OENSDAG 17 APRIL 1996 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers D riaapje redt nog kleiner knaapje miimegen Een negenjarig Nijmeegs jongetje heeft gisteren een tweejarige peuter gered van de verdrinkingsdood. Het reddertje haalde het nog kleinere jongetje uit een vijver. De gealarmeerde ilitie arriveerde even later en zag de moeder van de peuter met haar geredde zoontje aan de waterkant staan. Omdat het kind blauw zag, begon de politie met reanimatie, even later overge nomen door de GGD. Pas na enige tijd ontdekten agenten het Ïidere jongetje, dat kletsnat een eindje verderop stond. De peu- r lijkt het avontuur goed te hebben doorstaan. i Lelystad verrassend naar PvdA n m ystad Chris Leeuwe wordt per 1 juli de nieuwe burgemeester van Lelystad. De PvdA-bestuurder, nu nog burgemeester van het Zuid-Hollandse Oud-Beijerland, volgt Hans Gruijters (D66) op. [Die gaat eind juni met pensioen. De benoeming van een PvdA- mrgemeester geldt als een verrassing. In politiek Flevoland wordt geopperd dat de spoedige benoeming van een nieuwe commissaris van de koningin mede een rol heeft gespeeld. )ommissaris Han Lammers (PvdA) vertrekt later dit jaar. Ver wacht wordt nu dat zijn opvolger een D66'er zal zijn. ^Dealer gijzelt echtpaar drie weken eindhovenEen echtpaar uit het Brabantse Budel is drie weken in het Van der Valkmotel in Eindhoven gegijzeld door een 34-ja- rige drugshandelaar uit die stad. De slachtoffers, 21 en 19 jaar lud, zagen het afgelopen weekeinde kans te ontsnappen. Ze aarschuwden de politie die vervolgens de verdachte heeft aan houden. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren leegedeeld. De gegijzelden vervoerden drugs voor de dealer, laar wilden daarmee stoppen. De dealer eiste daarop geld. ben hij dat niet kreeg, gijzelde hij het duo. Friesland krijgt provinciale politie den haag Friesland wordt het buitenbeentje in politieland. Korpsbeheerder zal straks niet meer de burgemeester van Leeuwarden zijn maar de commissaris van de koningin. Het ka binet ging daarmee gisteren akkoord. In de 25 politieregio's die twee jaar geleden ontstonden, werden de burgemeesters van de grootste gemeenten in die regio's korpsbeheerder. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) is echter een verklaard voorstan der van provinciale politiekorpsen. Unieke transplantatie in Groningen jROningen Een 17-jarige jongen heeft in het Academisch Zie- j« kenhuis Groningen (AZG) binnen een dag zowel een nieuwe le- ver als een nieuwe nier gekregen. Het is voor het eerst dat in Ne derland zo'n operatie is uitgevoerd. De patiënt maakt het naar omstandigheden goed, maar volledige herstel kan nog zeker een jaar duren. Een AZG-woordvoerder heeft dat gisteren bevestigd. De patiënt kreeg twee maanden geleden eerst een nieuwe lever. Tien uur later vervingen chirurgen zijn twee zieke nieren door één gezonde. In Europa zijn tot nu toe zo'n 125 dubbele trans plantaties uitgevoerd. Financiën verkocht geheimè stukken ;n haag De SP-fractie in de Tweede Kamer wil van minister lm (financiën) opheldering over de verkoop van een archief- ist van zijn departement, die stapels geheime documenten be- Ifvat zou hebben. De verkoop van de kast werd gemeld in een [programma van RTL4. De koper vond meteen al dat het ding erg izwaar was. Bij thuiskomst bleek het boordevol geheime docu- henten te zitten, zoals notulen van de ministerraad. De koper jglmeldde dat aan het departement. Dat zou geen interesse heb- ïen getoond. D66 betreurt beslissing van kabinet den haag gpd arnhem Honderd hectare bos en heide aan de zuidrand van de Ve- luwe is gistermiddag bij een brand verwoest. Het was de eerste hei debrand van dit jaar. Rond half zes was de Arnhemse brandweer met hulp van collega's uit Apel doorn en andere aangrenzende gemeenten de brand meester. Het nablussen duurde daarna nog uren. Over de oorzaak van de brand tasten de deskundigen nog in het duister. Agenten die als eer ste ter plaatse waren, signaleer den vlammen over een gebied ter grootte van een half voetbalveld. Vlakbij maakten enkele picknic- kers zich met grote spoed uit de voeten. Het was de agenten on duidelijk of zij iets met het ont staan van het vuur te maken heb ben. Ook bij het Brabantse Os- sendrecht werd gisteren een aan tal hectare bos in as gelegd. Hier wordt brandstichting niet uitge sloten. foto cpd Kiezers krijgen geen invloed op grote projecten zoals de Betuwelijn of Schiphol. Het kabinet heeft besloten dat het correctief referendum daar niet voor geldt. Minister De Boer (VROM) stuurt het standpunt binnenkort naar de Tweede Kamer. D66 is zeer teleurgesteld. De partij is altijd een groot voorstander geweest van het referendum, ook waar het grote projecten betreft. moeten nog in de Tweede Ka mer worden besproken. „Daar proberen we de grote projecten er in te krijgen." De kans om dan een meerderheid achter het D66-standpunt te krijgen, is echter niet groot, erkent Schel- tema. De WD is tegen referenda over grote projecten waar al veel inspraak over is geweest. Het kabinet volgt die gedachte nu min of meer. Het kabinet wil de nadruk leggen op inspraak vóóraf om draagvlak te kweken voor grote en ingrijpende uit breidingen van de infrastruc tuur. Achteraf nogmaals een maatschappelijke discussie aangaan, is dan ongewenst, al dus minister De Boer. PvdA-woordvoerder Rehwin- kel zegt in een eerste reactie dat als de kwaliteit van de inspraak procedures (vooraf) voor bur gers en actiegroepen „goed overeind blijft, wij geen grote problemen hebben" met het feit dat grote infrastructurele projecten niet ook nog eens achteraf aan de kiezer worden D66-Kamerlid Scheltema: „Ik vind het niet goed te verkopen aan de buitenwacht. In de Tweede Kamer zijn we het in fe bruari op hoofdlijnen eens ge worden over de invoering van het correctief wetgevingsrefe rendum. Burgers kunnen zich uitspreken over ingrijpende wetsvoorstellen, maar niet over dergelijke infrastructurele pro jecten." D66-fractieleider Wolffens- perger heeft in het verleden ge waarschuwd het referendum niet uit te kleden. Scheltema vindt echter niet dat dat nu het geval is. De definitieve wets voorstellen over het referendum Hele raad krijgt invloed op benoeming burgemeester utrecht anp DEN HAAG ANP De Tweede Kamer wil dat de voltallige gemeenteraad het recht krijgt om bij de benoe ming van een burgemeester aan te geven wie de meest ge schikte kandidaat is onder de sollicitanten. Een PvdA-motie van die strekking werd giste ren onverwacht aangenomen door de Tweede Kamer. De meerderheid was wel krap: 72 stemmen voor, 69 tegen. In eerdere voorstellen van het kabinet krijgt een vertrou wenscommissie uit de ge meenteraad dit recht van aan beveling. Dat is op zichzelf al een versterking van de rol van de raad, omdat dat recht nu nog is voorbehouden aan de commissaris van de koningin. De uiteindelijke beslissing over de benoeming van een burgemeester blijft overigens in alle gevallen aan minister van binnenlandse zaken of (voor gemeenten met meer dan 50.000 inwoners) aan de ministerraad. De regeringspartijen PvdA en D66 alsmede de oppositie partijen Groen Links, SP en de ouderenpartijen vonden het kabinetsplan niet ver genoeg gaan. Zij steunden de PvdA- motie. Minister Dijkstal (binnen landse zaken) beraadt zich nog op uitvoering van de mo tie. Het kabinet wilde er in eer ste instantie niet aan om de hele gemeenteraad het recht van aanbeveling te geven. Het kabinet vreest dat informatie over sollicitanten dan veel te makkelijk op straat komt te liggen. Schoolkinderen die in fiats wo nen of in kleine goedkope wo ningen, lopen meer kans op aandoeningen aan hun lucht wegen (cara) dan andere kinde ren. Vocht en slechte ventilatie zijn daarvan de belangrijkste oorzaken. Dat blijkt uit een on derzoek van de GGD in Utrecht. De afdeling Jeugdgezond heidszorg ondervroeg vorig schooljaar tweeduizend kinde ren uit groep 2 en 1.350 leerlin gen uit groep 8. Daaruit kwa men aanzienlijke verschillen tussen woonbuurten naar vo ren. In Overvecht, waar veel hoogbouw staat, komt cara bij kinderen drie keer zo vaak voor als in de wijken Binnenstad, Zuid en Oost. Nader onderzoek leerde dat slechte ventilatie en vocht de grote boosdoeners zijn. Vooral in combinatie met een constan te temperatuur gedijen daarin schimmels en huisstofmijt. Bei de zijn bekende risicofactoren voor aandoeningen aan de luchtwegen. den haag gpd De leeslessen op veel basisscho len deugen niet. Dat komt om dat op bijna de helft van de scholen geen moderne metho des worden gebruikt, de lessen te yeel klassikaal worden gege ven en er te weinig rekening wordt gehouden met de indivi duele kennis van de leerlingen. Dit schrijft de Onderwijsin spectie in een verslag naar aan leiding van een onderzoek naar begrijpend en studerend lezen op de basisschool. Ze adviseert de invoering van nieuwe me thodes en een meer individuele benadering van de leerlingen. Aanleiding voor het onder zoek vormden de achterblijven de leesprestaties van Neder landse kinderen. Die kwamen onder andere aan het licht door een internationaal vergelijkend onderzoek. Het aanbod aan leesonder wijs vertoont op ongeveer de helft van de scholen tekorten. Op nog eens dertig procent van de scholen is het leesonderwijs duidelijk onder de maat, meldt de inspectie. Minister De Boer zal de Tweede Kamer binnenkort la ten weten dat het kabinet bij grote projecten denkt aan be sluitvorming in drie stappen. Eerst wordt er een principe-be slissing genomen, waarna de discussie in de samenleving en het parlement op gang kan ko men. Als blijkt dat de hoofdlij nen van een besluit voldoende zijn besproken, neemt het kabi net een 'projectbeslissing'. Ver volgens komt er een concreet plan waarover inspraak moge lijk is. Pas dan gaat het ter goed keuring naar het parlement. Kinderen mogen achternaam van moeder krijgen den haag gpd Kinderen van getrouwde ou ders hoeven niet meer per se de achternaam van de vader te dragen. Ouders die dat willen, mogen hun kinderen ook de achternaam van de moeder ge ven. De achternaam die voor het eerste kind is gekozen, is ook verplicht voor volgende kinderen. Een ruime meerder heid van de Tweede Kamer is hiermee gisteren akkoord ge gaan. Kunnen ouders geen keus maken, dan krijgen de kinde ren automatisch de achter naam van de vader. Een min derheid (PvdA, D66 en Groen links) vond dat in zo'n geval de kinderen de achternaam van de moeder moeten krij gen. Parlementaire commissie begint vandaag met onderzoek n haag anp-gpd irwijl Tweede-Kamerleden be- mkingen hebben over de tij- elijke CTSV-bestuurders eurtsen en Etty gaat vandaag parlementaire commissie an de slag. De commissie on- erzoekt hoe onder het vorige lestuur de crisis bij het CTSV on ontstaan. Niet alleen naar e knallende ruzie bij het CTSV elf kijkt de commissie, maar ok naar de rol die staatssecre- iris Linschoten daarin heeft espeeld. Een korte karakteris- ek van de parlementaire leumeuzen. foorzitter van de onderzoeks- immissie is ing. J. van Zijl (43) ran Zijl is sinds 1989 lid van de reede Kamer voor de PvdA. ran huis uit is hij landbouwspe- ialist. Als oppositiewoordvoer- ler gaf hij de inleidende stoot lie leidde tot de val van de IDA'er Braks als minister van indbouw. Van Zijl is een echte lartijman, die zich inmiddels leeft bekwaamd op het terrein an de sociale zekerheid. Met ïame de AOW en de aanvullen- e pensioenen hebben daarbij ijn belangstelling. r. B. J. van der Vlies (53, SGP) degelijk, een noeste werker, lie zijn orthodox-christelijke le- 'ensovertuiging gestalte geeft in ijn dagelijkse leven. Maar hij is [een 'stijle' christen. Van der dies is zeer beminnelijk. Hij ras vanaf zijn 25-ste leraar wis- unde en vanaf zijn 31-ste con- ector van het Reformatorische lollege Blaucapel (vwo/havo) n Utrecht. „Als je eerlijk toegaf je had gespijbeld, viel hij morrn mee. maar als je jokte, vas hij behoorlijk lastig", zegt ;en oud-leerling. Als voormalig viskundedocent koos Van der dies als enig Kamerlid tegen de 'erplichte wiskunde na de mid- lenbouw. „Als u eens wist hoe opgelucht sommige leerlingen zijn als ze wiskunde kunnen la- en vallen", hield hij toenmalig 'taatssecretaris Ginjaar-Maas evergeefs voor. Een realist met diep menselijke trekken. Mr. J. van Walsem (48, D66) is aan zijn derde grote baan bezig, legen zijn dertigste volgde hij zijn vader op in het tamelijk omvangrijke Utrechtse familie foto anp Reitsma. foto anp Van Zijl. bedrijf Van Walsem Installatie bedrijven. Hij bleef daar tien jaar directeur. Vervolgens werd hij door zijn branchegenoten gevraagd voor het voorzitter schap van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrij ven (VNI). Van Walsem deed het familiebedrijf op dat mo ment van de hand. Honkvast en - met veel gevoel voor humor, zo beschrijft zijn werkomgeving hem. Geen carrièrejager, con sciëntieus en wars van goed koop effectbejag. Als woord voerder in de Fokker-debatten stond hij als 'redelijk alternatief in de schaduw van collega woordvoerders. Drs. J. H. Klein Molekamp (47, WD) werd geboren in Hilver sum. Hij studeerde bedrijfseco nomie aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Na de ka binetsformatie van 1994 moest Klein Molekamp de wachtka mer in totdat WD'er J. Franssen werd benoemd tot burgemees ter van Zwolle, alvorens hij zijn zetel in de Tweede Kamer kon innemen. Daarvoor werkte hij twintig jaar voor de Kamer van Koophandel in Rotterdam, de laatste tien jaar als secretaris. Vanaf begin jaren tachtig was hij lid van het dagélijks bestuur van de WD. Hij leidde de suc cesvolle verkiezingscampagnes van de lijsttrekkers Wiegel en Nijpels. In de Kamercommissie voor volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer toonde hij zich steevast een warm pleitbezorger van de be langen van het bedrijfsleven. Hij gruwt van al te gedetailleerde milieuregels en te stringente overheidsbemoeienis met on dernemingen. Zijn uiterst cor recte en ambtelijke taalgebruik komt zijn politieke overtui gingskracht niet altijd ten goe de. Drs. L. Sipkes (47) zit sinds 1990 in de Tweede Kamer voor Groen Links. Bloedgroep: de voormalige PSP. Een geënga geerde, kerkelijk geïnspireerde omgeving Kerk en Vrede, Pax Christi en het lidmaatschap van het Komitee Kruisraketten Nee zorgden voor haar prakti sche politieke vorming. Een stu die politicologie in het eertijds rode bolwerk Nijmegen legde de basis. Ze vindt zichzelf eer der boos dan bevlogen. Zei re cent over het rapport van de commissie-Van Traa: „De poli tiek heeft te weinig eisen gesteld aan legitimiteit en toetsbaar heid van nieuwe opsporingsme thoden. Zo is het ontsporen van sommigen bij politie en justitie mede door de politiek uitge lokt." Linschoten moet dus maar hopen dat hij de door hem aangezochte bestuursle den van CTSV voldoende heeft geïnstrueerd en gecorrigeerd toen het mis dreigde te gaan. Anders zwaait er wat voor hem. Econoom drs. J. Reitsma (50) begon zijn loopbaan eind jaren zestig als vormingsleider in Overijssel. Hij werd vervolgens sociaal-economisch voorlichter van de Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB). De in Witmarsum ge boren politicus had daarvoor de juiste papieren: een jongen van het platteland die eerst in Leeuwarden het diploma Hoger Agrarisch Onderwijs behaalde, vervolgens de akte MO-econo- mie, alvorens in Rotterdam zijn doctoraal economie te behalen. Reitsma begon zijn politieke carrière in de gemeenteraad van de Noordoostpolder voor het CDA Daar werd hij in 1986 wethouder. Reitsma ontpopte zich in de oppositie tijdens het kabinet-Kok bij afwezigheid van serieuze concurrentie tot eerste woordvoerder belastingzaken. Hij deed dat zeer consciëntieus. Geurtsen en Etty zijn geen specialisten sociale zekerheid den haag gpd De Tweede Kamer is verbaasd en teleurgesteld over de keuze voor de oud-politici Geurtsen (WD) en Etty (PvdA) als 'puin ruimers' bij het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Regeringspartij D66 vraagt staatssecretaris Lin schoten (sociale zaken) zijn keuze nader toe te lichten. De Democraten vrezen dat de po litieke kleur van het tweetal zwaarder heeft gewogen dan kennis van zaken, zodat de chaos bij het CTSV zal voort duren. Geurtsen en Etty moeten als tijdelijk voorzitter en tijdelijk vice-voorzitter voor het eind van het jaar orde op zaken stel len bij het CTSV. Met hun komst stappen de huidige be stuurders Van Leeuwen (WD), Van Rooijen (CDA) en Van Ot- terloo (PvdA) op. Het drietal was maandenlang in een machtsstrijd verwikkeld met het CTSV-personeel. Het CTSV houdt toezicht op de uitvoering van de WAO, AAW, WW en indi rect de AOW. De Tweede Kamer is vooral bezorgd over de geringe kennis over de sociale zekerheid bij Geurtsen en Etty. De zeventigja rige Geurtsen maakte voor de WD deel uit van de Tweede Ka mer ('67-'81) en het Europees parlement ('74-'84). Nadien was hij voorzitter van het Commis sariaat van de Media ('88-'96), waar Etty als commissaris fi nanciële en technische zaken werkte. Voorheen was de PvdA'er Etty wethouder in Am sterdam. Geurtsen zei gisteren niet meer dan globale kennis van de sociale zekerheid te hebben. Hij was eigenlijk van plan het wat rustiger aan te gaan doen en stond dan ook „niet te trappe len voor deze baan". Etty werkt momenteel als organisatie-ad viseur bij bureau Andersson Elf- fers Felix, dat de interimbe stuurders tevens ter zijde zal staan. Beiden zullen een halve werkweek bij het CTSV gaan werken. De coalitiepartijen WD en D66 zijn net als de oppositie verbaasd dat Linschoten niet voor deskundige bestuurders uit het bedrijfsleven heeft geko zen. D66-woordvoerster Schim mel noemt de opmerkingen van Geurtsen over zijn kennis van zaken „heel pijnlijk" en WD'er Van Hoof merkte op dat „dit niet is wat ik had verwacht". Volgens Schimmel (D66), Bies heuvel (CDA), Rosenmöller (Groen Links) en Marijnissen (SP) heeft staatssecretaris Lin schoten een politieke keuze ge maakt. Marijnissen vindt dit zeer on verstandig. „Deel van het pro bleem met het vorige bestuur was juist hun politieke achter grond. Deze benoeming is een gotspe." Biesheuvel meent dat Linschoten gevaarlijk spel speelt: „Als het interimbestuur zijn taak niet goed vervult, heeft de staatssecretaris echt een groot probleem." De PvdA heeft geen moeite met Linschotens keuze. De staatssecretaris zelf heeft laten weten Geutsen en Etty te hebben gekozen vanwe ge hun bestuurlijke en manage mentkwaliteiten. In de wandelgangen van de Tweede Kamer wordt gezegd dat Linschoten vergeefs een be roep heeft gedaan op een aantal deskundigen. Die zouden even wel voor de eer hebben bedankt omdat de salariëring te laag zou Etty. foto cpd zijn. Ook vrezen zij in een wes pennest terecht te komen, het geen terugkeer naar hun regu liere baan kan schaden. Het mi nisterie doet geen mededelin gen over mogelijke andere kan didaten en de salarissen. De huidige bestuurders ontvingen jaarlijks respectievelijk drie ton (Van Leeuwen) en 2,5 ton (Van Otterloo, Van Rooijen). De Tweede Kamer vond dat te veel geld.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5