Officieren van justitie vrezen 'zware jongens Perez Binnenland ladio-leden hadden geen ast van bemoeienis politie |j)rie mannen opgepakt in enorme fraudezaak ~Wel leukere crematies meegemaakt' Klimmen voor bellers Proefproces doden baby toch naar Hoge Raad 'Mag Docters van Leeuwen liegen tegen Kamerlid?' GABBEH 'OM probeert puinhoop ook nog goed te praten' Groen Links vreest dat Van Traa 'topje van ijsberg' blootlegde DENSDAG 17 APRIL 1996 lederlands Persbure ïuisarts mag blauw zwaailicht hebben megen De Nijmeegse huisarts mag bij spoedgevallen weer n blauw zwaailicht voeren. De kantonrechter pleitte er zelfs bor dat artsen de bevoegdheid krijgen om in noodsituaties ge- Fuik te mogen maken van licht- en geluidsignalen. „Met de ver- jersdichtheid in grote steden kan hiervan een leven afhangen, jndat een ambulance niet altijd een reëel alternatief kan zijn". Öus de kantonrechter. Tegen de huisarts was een voorwaarde- ke boete van tweehonderd gulden en verbeurdverklaring van »t zwaailicht geëist. De huisarts, die op weg was naar een pa int met een hersenbloeding, zou het verkeer in gevaar hebben bracht. Oplichter met foto in de krant' (maar» Een advertentie in de krant met de naam en een foto h een oplichter. Daarover zou de Alkmaarse rechtbank eens peten nadenken, stelde officier van justitie R. van Heffen giste- 1 voor. Aanleiding was het proces tegen een 54-jarige man uit jorn die in 1994 zeker zestig veelal oudere mensen dui nden guldens uit de zak heeft geklopt. Van Heffen eiste drie ar cel. „Dit lijken me Amerikaanse toestanden, waarvoor in nsland geen plaats is", aldus persrechter M. van den Boog- ard. Uitspraak op 26 april. Vrouw vermist; vriend pleegt zelfmoord aandam Een politieteam is sinds gisteren op zoek naar een 21- arige vrouw uit Zaandam. Zij is zondagavond voor het laatst ge ien. De politie kwam direct na de vermissing in actie omdat ïaar 27-jarige vriend gistermorgen zelfmoord pleegde. Hij prong even buiten Zaandam voor de trein. De politie wil weten )f er verband is tussen de dood van de man en de vermissing van de vrouw. Voorlopig geen verbod op kooigevecht den haag Minister Sorgdrager (justitie) probeert niet het kooi gevecht te verhinderen, dat zondag in Emmen wordt gehouden. De minister vindt wel dat Justitie moet ingrijpen als er een straf baar feit wordt geconstateerd. Volgens de bewindsvrouw biedt het strafrecht weinig mogelijkheden voor vervolging, als iemand toestemming geeft dat hem letsel wordt toegebracht. Dit is het geval bij een kooigevecht, waar twee deelnemers elkaar zonder ij' regels te lijf gaan. Het gevecht is beslist als één van de twee vol ledig is uitgeschakeld. eden van de illegale verzetsbe- us reging Gladio beschikten over iji ocumenten die hen tijdens oe- ln rningen vrijwaarden van be- loeienis van de politie. Op de offers van Gladio-mensen met ogijvoorbeeld wapens zat een leveiligingsbrief die ervoor fliforgde dat de politie de koffers >ri$et zou openen. De documen- refcn droegen de handtekening hein de secretaris-generaal van latistitie en die van de bevelheb- kopr van de landstrijdkrachten. jjj golden overigens niet als nedjbrief voor het plegen van n (tisdrijven. d Gladio officieel Inlichtin gen en Operatieën (10) ge noemd was een netwerk van zorgvuldig geselecteerde mili tairen, ambtenaren en burgers. Zij moesten tijdens een eventu ele bezetting van Nederland verzet plegen tegen de vijand. Ook moesten zij de Nederland se "regering in ballingschap van informatie voorzien. De leden oefenden in Nederland veelvul dig, bijvoorbeeld in het droppen van wapens en het achterhalen van informatie. Het bestaan van de organisatie kwam na de Kou de Oorlog aan het licht. Zij werd in 1992 stilletjes opgeheven. :g<lerdachte leidde March Formule-1-renstal ledfj BOSCH ANP- knj kge politie Brabant-Noord heeft ng$termorgen drie mannen aan- ïgobouden op verdenking van ;e kjtrokkenheid bij een omvang- elvke internationale fraudezaak, in-it gaat onder meer om vals- Ta^d in geschrifte en het ont- 'reiikken van goederen en geld n een bijna failliete boedel, j zijn twee racewagens zoek. j geschatte omvang van de jude is tien miljoen gulden. De politie hield twee broers jSint Anthonis aan van 61 en ijaar, en een 52-jarige inwo- (van Rosmalen. De 51-jarige pfdverdachte was destijds di- iteur van het March F1 auto- leteam. Daar maakte onder reröer de door de fraude gedu- >ul i?rde Jan Lammmers deel van De man uit Rosmalen wordt verdacht van het leiding ge- aan een criminele organisa- De andere verdachten zijn êctieleden in de onderne- pg van de hoofdverdachte, zouden zich schuldig heb- i gemaakt aan malversaties deelneming aan de criminele -^-frnisatip- De drie worden vrijdag voorgeleid aan de offi cier van justitie. De naam van de hoofdver dachte dook in 1993 al op bij een drugsonderzoek. De politie vermoedde toen dat de man als transportondernemer betrok ken was bij de invoer van hasj. Bewijzen ontbraken echter. Wel kwam de fraude'aan het licht. Een team van tien rechercheurs en enkele financiële specialisten zijn bijna twee jaar bezig ge weest om het ingewikkelde web van bedrijven en personen in kaart te brengen. De hoofdverdachte leidde een aantal bedrijven op gebied van transport en de autoracerij. De fraude is vooral gepleegd in de aan de autoracerij verbonden bedrijven. Ook nam de hoofd verdachte deel in buitenlandse bedrijven die te maken hebben met de autosport. Zo was hij onder andere directeur van de March Formule-1-renstal en was hij betrokken bij het faillis sement van het raqeteam op 19 april 1993. Lammers is één van de zeventig getuigen die door de politie is gehoord in verband met de fraudezaak. Sorgdrager wil meer geld voor betere beveiliging Officieren van justitie worden minder happig op het ver volgen van grote criminelen als die overgaan tot bedrei ging en mogelijk aanslagen. Volgens minister Sorg drager (justitie) is er discussie over de vraag of je dit soort werk nog wel moet doen. „Daar heb je een bepaalde ka rakterstructuur voor nodig". Sorgdrager wil daarom meer geld voor uitgebreidere en betere beveiliging van politie- enjustitiepersoneel. AMSTERDAM GPD In haar antwoord op vragen van het D66-Kamerlid Dittrich ging Sorgdrager gisteren uit veilig heidsoverwegingen niet in op de aard van de maatregelen. Wel sprak zij haar zorg uit over de toename van contraspiona ge, intimidatie en bedreiging richting politie en justitie. „Tot voor kort deden we alsof dit Conrector uit Heerenveen bekent ontucht HEERENVEEN-KAMPEN GPD-ANP Een conrector van het Borneo College in Heerenveen wordt verdacht van ontucht met min stens vijf oud-leerlingen tussen 1983 en 1995. De directie van de christelijke scholengemeen schap heeft de 49-jarige ver dachte gisteren op staande voet ontslagen. De conrector van de afdeling voorbereidend be roepsonderwijs (vbo) heeft in middels bekend de rijf oud leerlingen jongens seksu eel te hebben misbruikt. De di rectie sluit niet uit dat meer leerlingen het slachtoffer zijn geworden. Het was sommige directiele den al in 1989 bekend dat de verdachte in het schooljaar 1983-1984 ontucht had ge pleegd met twee oud-leerlin gen. Toen was de verdachte nog leraar aan de christelijke lts, die in 1991 is opgegaan in het Bor neo College. Destijds wilden ou ders van slachtoffers de zaak niet in de publiciteit hebben. In 1985 promoveerde de ontuchti ge leraar tot adjunct-directeur. In 1991 werdTiij conrector. In Kampen heeft de politie een 50-jarige leraar van de Pie- ter Zandt Scholengemeenschap aangehouden wegens ontucht. De arrestatie volgt op de aangif tes van een 24- en een 26-jarige vrouw, beide oud-leerling van de Willem Sluiterschool in Rou- veen. Die fuseerde in 1990 met de Pieter Zandtschool, een school op reformatorische grondslag. De ontucht had vol gens de twee vrouwen plaats in en bij de school tussen 1985 en 1988. In Zwolle is een docent van de Faculteit Journalistiek en Communicatie van de Christe lijke Hogeschool Windesheim geschorst terwijl het onderzoek van een onafhankelijke om budsman naar de handel en wandel van de man loopt. De docent is door zes studenten aangeklaagd wegens 'verbale seksuele intimidatie'. De ge schorste leraar zou zich hebben schuldig gemaakt aan seksueel getinte, vulgaire opmerkingen en eén gefixeerde blik op borsten. scheidsreceptie B en W Emmen een beetje lauwtjes JEN GPD jr op de middag werd het i nog iets losser, op de ïgtijdige afscheidsreceptie het Emmer college van bur- leester en wethouders inclu- één gemeentesecretaris, vankelijk schuifelden geno- (en en andere geïnteresseer- nog ietwat ongemakkelijk tappen af in de zaal van de .tselijke schouwburg onvbij- fbeeld burgemeester Ton sen een hand te drukken, moest je op zo'n moment tegen hem zeggen? t die vraag brak menigeen Hoofd. Maar daarvoor was ook tijd genoeg. Wethouder >driks-Otto van Schoone- 4fi was heus niet de enige die Wichtte dat ze zeker ander uur in de rij had moeten n eer ze Lensen c.s. sterkte eel succes in 't vervolg had kunnen wensen. Frits Strootman, voorzitter van hoofdklasser SVBO en hoofd menner van de plaatselijke po nyclub de Tempeliers, puzzelde niet al te lang over wat hij Len sen zou meegeven bij zijn noodgedwongen vertrek. Hij gaf Lensen een ferme hand en in formeerde op geheel eigen wij ze naar het wel en wee van de man wiens carrière in Emmen een lelijke deuk opliep, omdat- ie twee topambtenaren van zelfsprekend niet present te lang vrij spel had gegeven. „Ge zond? Mevrouw ook? En met dochters ook alles goed? Mooi! Da's ook belangrijk. En vergeet niet: In every man's live, it will raine sometimes." Assens burgemeester Dineke van As kon een lachje niet on derdrukken toen ze 'iemand' te gen de gemeentelijk stede- bouwkundige van Emmen soort zaken in Nederland niet mogelijk waren. De ontwikke lingen gaan nu wel erg snel." De vragen van Dittrich kwa men nadat de Amsterdamse po litie bekend maakte dat crimi nelen een bomaanslag op offi cieren van justitie wilden ple gen. Twee mannen uit Zeist be schikten volgens de politie over een bom, die overigens nog niet met het explosief semtex gela den was. De semtex was al wel 'besteld'. Justitie vermoedt dat de twee te maken hebben met de orga nisatie van de 41-jarige 'Hakke laar' die wordt verdacht van het leidinggeven aan een drugsor ganisatie. Advocaten van de man en zijn medeverdachten noemen dit 'lasterlijke' infor matie en spreken van een 'me- dia-hype'. De rechtszaak tegen de Hak kelaar, brengt de veiligheids maatregelen bij justitie op oor logssterkte. Voor de rechtszaak die formeel maandag in Am sterdam begint, is zelfs uitgewe ken naar de zittingszaal van het Gerechtshof aan de Prinsen gracht. De Amsterdamse recht bank aan de Parnassusweg is volgens justitie niet veilig ge noeg omdat daar een verbou wing gaande is. Justitie verdenkt hem van grootschalige drugs smokkel, in totaal 250.000 kilo. De rechtszaak wordt mede mogelijk gemaakt door een kroongetuige die *in ruil voor politiebescherming en kwijt schelding van straf zeer belas tende verklaringen tegen de Hakkelaar zou hebben afgelegd. De man zou volgens justitie zijn bedreigd. De officieren van jus titie Witteveen en Teeven die de kroongetuige begeleiden, zou den nu doelwit van mogelijke aanslagen zijn. De organisatie van de Hakkelaar werd vorig jaar ook al verdacht van inbra ken bij justitie en bedreiging van justitiepersoneel. lelystad Hoogtevrees moetje niet hebben vooreen baantje als monteur bij PTT-Telecom. Een beklimming van een zendmast voor het mobiele telefoonverkeer is immers een geregeld terugkerend klusje. Deze mon teur hangt bijna veertig meter boven de grond in een steunzender bij Lelystad. De nieuwe zenders zijn nodig om de groei van het mobiele telefoonverkeer mogelijk te maken. PTT-Telecom verwacht dat binnen vier jaar het aantal bellers met een mobiele telefoon verviervoudigt tot zo'n twee miljoen mensen. foto anp ARNHEM» ANP Dé Hoge Raad buigt zich toch oyer de zaak-Kadijk, het proef proces over het doden van een pasgeboren, ernstig zieke baby door een arts. Advocaat mr.E. Sutorius heeft gisteren be sloten de zaak aan het hoogste rechtscollege voor te leggen. Formeel moet hij daarover nog met de betrokken huisarts, Ka- dijk, overleggen. Hel openbaar ministerie in Leeuwarden be sloot maandag niet in cassatie te gaan tegen het arrest van het hof daar. Huisarts Kadijk maakte in april 1994 een einde aan het le ven van een ernstig gehandi capt meisje, dat nog maar kort te leven had. Als tweede, na de gynaecoloog Prins uit Alkmaar, vervolgde Justitie hem in op dracht van minister Sorgdrager (justitie). Op die manier moeten er richtlijnen komen over deze speciale vorm van euthanasie op wilsonbekwamen. Zowel de rechtbank in Gro ningen als het hof in Leeuwar den hebben Kadijk ontslagen van rechtsvervolging. Hij had, aldus de rechters, uiterst zorg vuldig gehandeld in een nood toestand. De arts moest kiezen tussen kort leven voor de baby, met het risico van een gruwelij ke dood, en een menswaardig sterven in de armen van de moeder thuis. Formeel echter achtten de rechters moord door de arts wel bewezen. landsadvocaat Den Hertog we gens dringende verplichtingen elders. Hij wil en kan alleen ko men op een dag waarvan bc kend is dat rechter-commissaris B. Punt niet kan. Over deze gang van zaken willen Oltmans' advocaten op heldering van Sorgdrager en Dijkstal. Ze willen ook dat de rechter-commissaris Docters van Leeuwen, als hij op 25 april wegblijft, met behulp van de marechaussee dwingt om te ko men getuigen. De verhoren vin den plaats in het kader van een procedure van Oltmans versus de Staat. Hij eist bijna drie mil joen gulden schadevergoeding omdat de Staat hem naar zijn zeggen bijna veertig jaar in zijn journalistieke werk heeft belem merd. AMSTERDAM RONALD FRISART Mag Docters van Leeuwen, pro cureur-generaal in Den Haag en oud-directeur van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD), expres liegen tegen een lid van de Tweede Kamer? En kan hij ongestraft twee dagvaardingen negeren om voor de Haagse rechtbank te getuigen? Die vra gen heeft de Amsterdamse ad vocaat P. Nicolai gisteren schrif telijk^ voorgelegd aan de minis ters Dijkstal (binnenlandse za ken) en Sorgdrager (justitie) én aan de betrokken commissies van de Tweede Kamer. Nicolai deed dat namens journalist Wil lem Oltmans en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). Dat Docters van Leeuwen als BVD-topman loog, baseert de advocaat op een getuigenis van oud-parlementariër Stoffelen (fvdA). Deze verklaarde op 12 maart voor de Haagse recht bank dat hij Docters van Leeu wen in 1993 vroeg of de BVD een dossier-Oltmans had. De BVD-directeur zocht het uit en zei volgens Stoffelen: „Er is geen dossier-Oltmans." Inmiddels zijn er na tussenkomst van de Raad van State wel degelijk BVD-stukken over Oltmans op gedoken. Om dit op te helderen was Docters van Leeuwen gedag vaard om op 9 april voor de Haagse rechtbank te getuigen. Hij kwam echter niet, volgens TRADITIONEEL GEKNOOPTE GABBEH TAPIJTEN UIT PERZIE VELE MATEN EN KLEUREN SUPER KWALITEITI NU EXTRA VOORDELIG BIJ: PERZISCHE TAPIJTEN Dordrecht toegepaste methode van gecontroleerde door- en af levering is op essentiële punten gelijk aan de methode die later door de RCID-Kennemerland werd toegepast", aldus het rap port van de rijksrecherche. De advocaten menen dat er uit het rapport bovendien valt op te maken dat de politie-in- formanten niet alleen betrokken waren bij de import van hasj maar ook bij het transport van cocaïne. Zij menen dal het ge rechtelijk onderzoek naar hun cliënten niet valt 'te repareren' en dat het OM niet-ontvankelijk moet worden verklaard. De raadslieden eisten de onmiddel lijke invrijheidstelling van de twee verdachten. Het gerechtshof wilde zich echter rustig beraden op de kwestie. Uitspraak is volgende week donderdag. Desgevraagd liet de advocate van Langen doen, mr. P. Marie, vanmorgen weten dat haar cliënt in Dordrecht geen meineed heeft gepleegd. „Hij heeft niet gelo gen." AMSTERDAM VERVOLG VOORPAGINA „Dat de procureur-generaal van zo'n puinhoop toch nog zoveel probeert goed te praten", zei raadsvrouw Van der Plas giste ren bij het Amsterdamse ge rechtshof in reactie op het be toog van aanklager mr. B. Vermeulen. Van der Plas en haar collega Koopman beschul digden de Dordtse RCID-er Van der Putten, die later in Hilver sum werkte, en de Haarlemse politieman Klaas Langendoen van meineed. De twee zouden in mei en ju ni 1994 tegenover het Haagse gerechtshof hebben gelogen over de gehanteerde opspo ringsmethoden. Beide politie mannen hebben'onder ede ver klaard dat bij het onderzoek géén gebruik is gemaaktvan „de inmiddels bekende metho de, zoals beschreven in het rap- port-Wierenga." In het zojuist verschenen rap port van de rijksrecherche wordt uitvoerig beschreven hoe men bij de opsporing te werk is gegaan. „De in 1991/1992 in Kamer debatteert met parlementaire enquêtecommissie DEN HAAG ANP-GPD hoorde zeggen dat-ie wel eens gezelliger crematies had meege maakt. Zelf had Van As het strijkje nota bene We'll meet again horen spelen. De plaatselijke Socialistische Partij maakte het Lensen lange tijd niet makkelijk, maar had ook bewondering voor hem als mens. Partijcartoonist Saarloos „De SP komt eigenlijk niet op dit soort bijeenkomsten" had daarom twee tekeningen voor Lensen gemaakt. Op een ervan blaast waarnemend burgemees ter Peter van der Velden The last posf op een saxofoon voor de politiek gesneuvelden in Em men: Lensen en de wethouders Huirne, Brummel, Vos, Euving en gemeentesecretaris Reuver. Verder had Saarloos nog een pentekening van een histori sche Drentse boerenhoeve voor Lensen in petto, omdat hij als mens ook goede dingen had. Groen Links staat vierkant ach ter het eindrapport van de com missie-Van Traa. De oppositie partij wijst alle kritiek van poli tiechefs, openbaar ministerie en korpsbeheerders op onderdelen van de in hun ogen te starre en te strakke rapportage van de parlementaire enquêtecommis sie krachtig van de hand. Dit bleek vanmorgen bij de hervat ting van het overleg tussen de Tweede Kamer en de commis sie-Van Traa. Groen Lfnks vraagt zich bij monde van woordvoerster Sip- kes af of de commissie Van Traa slechts het topje van de ijsberg heeft kunnen blootleggen. „Welk beeld krijgen wij indien de rijksrecherche naast Kenne- merland ook andere regio's on der de loep neemt? Wat als zij de FIOD en de AID doorlichten? De sigarettensmokkel? Het BKA? De DEA? De commissie liep nu 'tegen een muur' op. Moet die muur bestormd wor den of laten we het bij die con statering?" Het overlag tussen commissie en kamer begon gisteravond. Naast veel lof was er op nogal wat onderdelen kritiek. WD, PvdA en D66 twijfelen nog of het doorlaten van harddrugs onder regie van de politie volle dig moet worden verboden, zoals de enquêtecommissie wil. Alleen het CDA vindt met het kabinet dat doorlating in uit zonderingsgevallen mogelijk moet blijven. Het CDA vindt ook dat onder omstandigheden criminele bur gerinfiltranten moeten kunnen worden ingezet. De Pvda is daartegen, WD en D66 twijfe len nog. Vrijwel alle partijen vinden dat de enquêtecommis sie de bijzondere opsporings methoden zoals afluisteren en observeren, te gedetailleerd wil regelen. De opsporing wordt daardoor teveel bemoeilijkt, al dus de Kamer. CDA en WD vinden verder dat de commissie zich teveel heeft gericht op de problemen die zijn ontstaan als gevolg van ontsporingen bij de criminele inlichtingendienst in Haarlem. Wellicht zijn die ontsporingen te gemakkelijk door .de commis sie geaccepteerd als algemene lijn, aldus CDA-woordvoerder Hillen. De Kamer vergadert vandaag en morgen verder over hel rapport. Politieke conclusies worden pas in mei getrokken, wanneer de Kamer in debat gaat met het kabinet. Intussen is het voormalig hoofd van de criminele inlich tingendienst (CID) van de poli tie in Hilversum, F. van der Put ten, mogelijk betrokken geweest bij illegale drugsimporten in België. Dit blijkt uit mededelin- Het PvdA-Kamerlid Van Traa kreeg gisteren het Grootkruis van Ver dienste omgehangen door de Duitse ambassadeur Wilhelm Haas. De zichtbaar blije Van Traa werd geprezen als 'een kritische vriend' van Duitsland. foto cpd cees zorn gen die de enquêtecommissie- Van Traa gisteravond deed en uit informatie van bronnen in Antwerpse justitiekringen. In een extra brief aan de Ka mer maakte Van Traa gister avond melding van een liquida tie op 15 maart van dit jaar in Amsterdam, waarbij de dader tegen zijn slachtoffer riep: „Jij praat met de politie." Het slachtoffer had in Antwerpen belastende verklaringen afge legd over een Belgische rijks wachter, zo bleek tijdens het politie onderzoek. Van der Put ten had regelmatig contact met deze rijkswachter.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3