IS9 IS9, Zoeterwoudse clubs dreigen met acties Rijn Veenstreek 'Gemeente snijdt in haar eigen vlees' dechanisch uurwerk trots van Leidse horlogemaker LAAGSTE PRUZEN! f egennet in Alphen-oost ordt grondig aangepakt Alphen zet mes in uitgaven Wm - IENSDAC 17 APRIL 1996 nelheidscontrole op Oosteinde iMPWUK» Een snelheidscontrole op het Oosteinde in Stomp- jkheeft gisteren 290 overtreders opgeleverd. Tussen kwart f er negen en kwart over elf 's ochtends kwamen 1290 voertui- n langs. Tien procent van de bestuurders werd gefotografeerd, ndat ze harder dan zestig kilometer per uur reden. De hoogst meten snelheid was negentig kilometer. De snelheidslimiet is 2 gesteld, omdat dit gedeelte van de weg veel inritten telt en en- Ie flauwe bochten heeft. Automobilisten negeren afsluiting pterwqude-dorpDe politie in Zoeterwoude heeft gistermor- j n tijdens de ochtendspits binnen een kwartier elf automobilis- i bekeurd die de afgesloten Papeweg inreden. Even later wer- >n nog vijf bestuurders op de kruising Pro vincialeweg/Dirk van )C nthorstweg op de bon geslingerd. Vier automobilisten negeer- jf m het rode verkeerslicht, terwijl één bestuurder gebruik maak- van de busbaan. Hen aan den run jan winde CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS JACOBS. 071 -5356429 Zoeterwoudse clubs dreigen met acties tegen de bezuini gingsplannen van de gemeente. Zij reageren daarmee op de vergadering van de raadscommissie middelen eerder deze week. Namens 41 verenigingen is een 'coördinatie groep gezamenlijke Zoeterwoudse verenigingen en in stellingen' opgericht. Volgens woordvoerder R. de Hoop zijn de clubs 'ronduit teleurgesteld, gefrustreerd en boos' dat de commissie besloot toch te bezuinigen op een be langrijk gedeelte van de welzijnsvoorzieningen. ien aan den Rijn gaat het jenstelsel aan het oostkant de gemeente grootscheeps passen. De smalle Rijnbrug dt vervangen door een brug vijf rijstroken, een fiets- ok en trottoirs. Ook de N207 en de spoorlijn Alphen-Bo- iven en de nieuwe brug - 'Oranje Nassau' gaat heten - l' dt breder. Verder komt er bij veekterbrug een fietstunnel. e aanpassingen hangen sa- met de aanleg van Rijks- 11 tussen Alphen en Bode- jen. In overleg met het rijk |le provincie is de gemeente reengekomen tegelijk met aanleg van het aquaduct on- de Gouwe het wegennet in hen-oost te reconstrueren. d' otale kosten van het project r den geraamd op honderd .oen gulden. l nieuwe brug en het ver- len van de Oranje Nas- iingel komen voor rekening van de gemeente. De recon structie van het kruispunt Gouwsluis en de Oostkanaalweg worden aangevoerd door de provincie, terwijl de aanlegkos- ten van het aquaduct en de ver breding van de Boskoopseweg voor het rijk zijn. Het bouwplan dat voor de nieuwe brug is ingediend kan overigens nog niet op de goed keuring van de welstandscom missie rekenen. De vormgeving van de peilers en de toog van de brug kan volgens de commissie beter. De oude Rijnbrug komt op een officieuze monumen tenlijst voor van de provincie. Burgemeester en wethouders streven er daarom naar de brug een 'zinvolle herbestemming' te geven. De bouw van het Gouwe aquaduct begint volgende maand. Volgens de planning moet het aquaduct in 1999 wor den opengesteld voor het ver keer. zoeterwoude liesbeth buitink De coördinatiegroep vindt dat de commissie te veel aan geld denkt en te weinig aan het be lang van de vrijwilligers. „Het zorgvuldig opgebouwde voor zieningenpakket houdt Zoeter woude leefbaar en moet voor brede lagen van de bevolking toegankelijk blijven. Daarbij past geen afbraak van de voor zieningen", zo luidt een verkla ring van de coördinatiegroep. De verenigingen kwamen massaal naar de vergadering om te protesteren tegen de be zuinigingsplannen. „De vraag is wat je als verenigingen en in stellingen nog moet doen om wel te worden gehoord. Onge veer 150 vertegenwoordigers werden ronduit in de kou gezet. Een historisch dieptepunt, ze ker met het oog op de komende feestelijkheden rond 30 april." Daarmee verwijst de coördina tiegroep naar het moment waarop de verenigingen actie willen voeren. „Een aantal politici neemt het voor lief om velen te schofferen, want de verenigingen blijven toch wel netjes en verantwoor delijk. Maar als de clubs beslui ten nemen die de politiek on welgevallig zijn, dan is dat door de politiek bewerkstelligd", al dus de verklaring. Volgens De Hoop is nog niet duidelijk welke acties de verenigingen voeren. „In ieder geval publieksvriende lijk. We willen de Oranjefeesten niet verstoren. Maar we laten het er in elk geval niet bij zit ten." Korting op kinderboerderij uitgesteld alphen aan den run jan winde De gemeente Alphen bezuinigt de komende jaren meer dan strikt noodzakelijk is. Tot 1999 wordt er voor bijna tien mil joen gulden aan tal van bezui nigingen doorgevoerd, terwijl er maar zes miljoen gulden minder ontvangen wordt uit het gemeentefonds. Daar staat tegenover dat het gemeentebe stuur het nog niet voor elkaar heeft om de korting uit het ge meentefonds voor de jaren na 1999 volledig op te vangen. De korting van het rijk wordt geleidelijk ingevoerd. Vanaf volgend jaar ontvangt de ge meente jaarlijks steeds twee miljoen gulden minder. Hoe wel er dit jaar nog niet bezui nigd hoeft te worden, heeft het gemeentebestuur kans gezien de uitgavén met 1,8 miljoen gulden te verlagen. In 1997 en 1998 bezuinigen B en W in plaats van twee en vier miljoen gulden respectievelijk 3,5 en 4,5 miljoen. Wethouder S. Lyczak (WD- /finnaciën) maakt zich er dan ook niet zo'n zorgen over dat de doelstelling voor de jaren na 1998 nog niet helemaal ge haald is. „We hebben nog twee jaar de tijd om de laatste be zuinigingen in te vullen", aldus Lyczak. Dat de gemeente de komende jaren meer bezuinigt dan nodig is, wordt vooral ver oorzaakt door de druk die op de afdelingschefs is uitgeoe fend om de bezuinigingen op zo kort mogelijke termijn te re aliseren. Hierdoor is volgens het college wel de 'rek' uit de organisatie. Verdere bezuini gingen op het gemeentelijk ap paraat zijn dan ook niet moge lijk. De bezuiniging op de Al- phense kinderboerderijen wordt een jaar uitgesteld. Het gemeentebestuur wilde aan vankelijk vanaf volgend jaar 50.000 gulden korten op de subsidie van anderhalve ton aan de kinderboerderijen in het Bospark en in het Zeger- slootgebied. Maar burgemees ter en wethouders willen nu eerst het plan van de stichting Alphense kinderboerderijen bestuderen. Deze stichting heeft voorgesteld de kinder boerderij van het Bospark te verplaatsen naar de wijk Kerk en Zanen. Volgens de stichting is er een groot draagvlak in Kerk en Zanen voor de vesti ging van een kinderboerderij. zoeterwoude-runduk 'Bijzondere boom in Woubrugge mbrugge krijgt een Ginkgo oba, een bijzondere boom in de prehistorie vaak orkwam. Een aantal jaren leden zijn zaden van de om teruggevonden in het ordpoolijs. Vervolgens is de om in China opgekweekt, n daaruit is de Ginkgo, die l dertig meter hoog kan irden, verspreid naar andere iden. De boom komt te staan in plantsoen achter het wijk- bouw. Het is een cadeau van het gemeentebestuur van Rijnsaterwoude aan de Vereni ging van Plattelandsvrouwen afdeling Woubrugge die vijftig jaar bestaat. „We hebben be sloten een boom te schenken, omdat de vereniging natuur en milieu hoog in het vaandel heeft staan", vertelde burge meester W. van Beek gister middag. De Hazerswoudse boom krijgt een eigen hoekje in het plantsoen en wordt morgen geplant. Ook komt er een bord bij te staan waarop staat dat het gaat om een ge schenk van de gemeente aan de vereniging. elft Jacobswoude betaalt gespreid ïelft van alle inwoners van de gemeente Jacobswoude heeft van nogelijkheid gebruik gemaakt om de gemeentelijke belastingen jreid te betalen. De gemeente heeft dit jaar voor het eerst een rmbineerde belastingaanslag gestuurd. In Rijnsaterwoude, ibrugge en Leimuiden gaf de helft van de inwoners een machti- af om gespreid te betalen, in Hoogmade deed veertig procent liesbeth buitink Bezuinigingen op verenigingen en instellingen die in Zoeter- woude-Rijndijk gebruik maken van het multifunctioneel cen trum de Eendenkooi, kosten de gemeente op een andere ma nier weer geld. Zij is verplicht tekorten van de Eendenkooi aan te vullen. Door het verlies van de bibliotheek, de muziek school en de fanfare zou het centrum naar schatting 40.000 gulden minder huur krijgen. „De gemeente snijdt door die bezuinigingen in eigen vlees", constateert scheidend Eenden kooi-voorzitter A. van der Heij den. Bij de oprichting van de Een denkooi is afgesproken dat de gemeente ingrijpende repara ties en investeringen in het multifunctioneel centrum voor haar rekening neemt. Boven dien zorgt de gemeente ervoor dat de Eendenkooi een ton re serve houdt. Wanneer de kaspo- sitie daalt, moet Zoeterwoude het weer aanvullen, zo luidt de afspraak. En daar wringt vol gens Van der Heijden de schoen. „Straks maakt de ge meente verenigingen kapot en moet ze de schade zelf betalen." Hoewel de raadscommissie middelen deze week vraagte kens zette bij de bezuiniging op de subsidies voor bibliotheek Meerburg, de muziekschool en drumfanfare de Rijntamboers, is de toekomst van die clubs nog niet zeker, gesteld. De ge meente onderzoekt nog moge lijkheden om te bezuinigen, hoewel de verenigingen aange ven al 'tot op het bot te zitten'. „Als die huuropbrengsten uit de Eendenkooi verdwijnen, hangt het van de resultaten af of de gemeente moet bijspringen. We moeten dan vervanging vin den en proberen door de omzet van consumpties meer te berei ken. Maar de inkomsten gaan dan natuurlijk met één klap omlaag", verwacht Van der Heijden, die na twaalf jaar wet houderschap in 1990 voorzitter werd van het centrum. Van der Heijden legt volgende week de voorzittershamer neer, omdat hij volgens de statuten niet langer die taak mag vervul len. „Anders had ik opstappen nog niet overwogen." De 70-ja- rige Rijndijker heeft aan de wieg van de Eendenkooi gestaan. „Ik ben initiatiefnemer geweest in 1972. De Bernardusschool stond toen nog aan de Meer burglaan en het gebouw werd afgekeurd. Er moest een nieuwe school komen en meteen een nieuw gymnastieklokaal. Want dat oude lokaal was zo gammel als wat, als het regende moest je naar buiten om te schuilen." Van der Heijden richtte daar om een comité op en tekende zelf ruwe schetsen voor wat de Eendenkooi zou worden. „Die tekeningen zijn de basis ge weest voor de inrichting. Ik had alleen de bar op een andere plaats getekend." Hij is duide lijk trots op zijn geesteskind. „Er is een gezellige sfeer en de ver enigingen zijn tevreden met de accommodatie. De Eendenkooi is niet bepaald een dood ele ment in Zoeterwoude-Rijndijk. Het is echt een onderdeel van het leven hier." - -.<w Voorzitter A. van der Heijden van het multifunctioneel centrum de Eendenkooi neemt dinsdag afscheid. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Alphense gewond alphen aan den run» Een 27-jarige Alphense automo biliste heeft gistermorgen nekletsel opgelopen bij een bot sing op de Hoorn in haar woon plaats. Zij reed daar in de rich ting van de Leidse Schouw en wilde op het kruispunt met de Ondernemingsweg linksaf slaan. Een 60-jarige Utrechte naar zag te laat dat de Alphense stil stond en botste achterop. Daarop schoot de auto van de Alphense het kruispunt op en kwam in botsing met een tegen ligger, bestuurd door een 49-ja- rige inwoner uit Vianen. Groene stip voor Alkemadenaren Een groene stip op de stoep en de onkruidbestrijder weet dat hij dat stukje van het trottoir kan overslaan. Welke inwoner van Alkemade zo'n stip op het trottoir wil hebben, kan zich voor 29 april aanmelden bij de gemeente. Degenen die al zo'n stip hebben, hoeven zich niet opnieuw aan te melden. Weggevaagde stippen worden vanzelf weer bijgeverfd. Mensen die al een stip hadden, maar niet meer zelf hun stoep willen bijhouden, kunnen zich tot die tijd afmelden. Na 1 mei beginnen onkruid bestrijders met het spuiten op de niet van groene stippen voorziene stukken trottoir. Het is een maand later dan gewoon lijk. „Dat komt door de droogte, waardoor het onkruid nauwe lijks groeide", verklaart D. Free ze van de gemeente Alkemade. Het groene stippenplan bestaat sinds 1992. Tot nu toe houden circa 800 huishoudens in Alke made hun stoep zelf bij. Twee jaar geleden streefde de ge meente al naar de 1000 stippen. Andel en wandel ben dorith ligtvoet Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071-5321921 Spreekuur nen worden. „Tja, als een horlo ge in het water is gevallen en daarna een maand in de kast heeft gelegen zonder dat ie mand ernaar heeft omgekeken, houdt het op. En ook als men sen zelf aan het uurwerk ge knoeid hebben, moet ik vaak af haken. Maar in principe heeft een mechanisch horloge een bijna onbeperkte levensduur." Wie een horloge binnen brengt dat gerepareerd moet worden, krijgt van Impens te horen wat dat gaat kosten. Om dat het werk van een horloge maker arbeidsintensief is, schrikken klanten soms van de prijs. „Mensen zijn nu eenmaal gewend geraakt aan nieuwe horloges van een paar tientjes. Maar er zijn er ook die niet eens naar de prijs vragen. Die willen koste wat kost een erfstuk gere pareerd hebben." Een tweedehands horloge kost al snel driehonderd gulden, maar volgens Impens vermin dert de waarde van een horloge door het dragen niet. Een antiek klokje wordt eerder meer waard dan minder. Bovendien draagt iemand met een oud horloge iets unieks aan de pols. „Ik kr ij gen zelden horloges onder han den die identiek aan elkaar zijn. Natuurlijk zijn ze ooit in serie gemaakt, maar inmiddels zijn er niet veel van over." De Kamer van Koophandel houdt maandag 22 april een spreekuur dat ondernemers meer informatie geeft over de service die een accountant kan bieden. De Kamer wil duidelijk maken dat de accountant er niet alleen is voor belastingaan giften en jaarstukken, maar ook als onafhankelijk vertrouwens persoon voor bedrijfsadviezen. Bij de Kamers van Koophandel in Leiden (071-5250500) en Al phen aan den Rijn (0712- '419940) kunnen ondernemers een afspraak maken. Er is tijd gereserveerd tussen twee en vijf uur 's middags. Een gesprek duurt ongeveer een uur en kost niets. Offerte-workshop Thinktank Leiden houdt dins dag 23 april een workshop met de titel 'de winnende offerte'. Volgens de organisatie komt er bij het opstellen van een aan trekkelijke offerte meer kijken dan alleen maar zorgen dat het eindbedrag zo laag mogelijk is. De workshop wordt gehouden in het Snouck Hurgronjehuis aan- het Rapenburg 61 te Lei den. Aanvang acht uur 's avonds. Niet-leden betalen vijf gulden, de toegang voor leden is gratis. Telefonisch aanmelden kan via:071-5233361. s lot 6% duurder DekamaM.*®"' 6totrMu"'<te' ClOOU/spdi b 0e j0ng, •<- Poiesz, Super. WIJ BLIJVEN KOPLOPER MET DE VAN NEDERLAND PEPSI COLA FLES 1,5 LITER ELDERS r^T REAL COOL COLA .,- ïjiln I r*U. 30CA COLA REGULAR FLES 1,5 LITER I ELDERS •-2,35 REGULAR ranHederlantl!

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17