andwingat niet geschikt oor stort 'vuile' bagger 'Op reis voelde hij zich vrij en was hij zelden ziek' 1 tijnland doet nieuwe serie HlV-tests ëaaVeraer Zuid-Holland krijgt er bijna 20.000 hectare natuur bij '1 ilki'M Leiden Regio egionale televisie mag an GS geen geld kosten Drie maanden voorwaardelijk na bedreigen van buurman met bijl ECCO" IENSDAG 17 APRIL 1996 chef henny van egmond, 071 -5366414, plv -chef hans jacobs. 071 -52 aktas met waardepapieren gestolen «mond» Een zwarte laktas met allerlei waardepapieren is gis- morgen gestolen uit een woning aan de Warmondse Dorps- aat. Het rijbewijs en de autopapieren zijn later in de Norre- :erstraat teruggevonden. De inbraak moet in korte tijd zijn ge- :egd. Een bewoner verliet om vijf uur het huis en toen een an- re bewoner om half zeven naar beneden kwam was het kwaad >eschied. De daders zijn binnengekomen via een niet afgeslo- tuindeur. nbraak in caravan «mond Uit een caravan op een camping aan het Warmond- Noordeinde zijn in de nacht van zondag op maandag een lurentelevisie, een verrekijker en een schoteldecoder gestolen, inbrekers kwamen binnen door het slot van de deur te force- ermbrandje in Voorschoten oRSCHOTENEen paar jongens die met vuur speelden hebben iteren een bermbrand veroorzaakt langs de spoorlijn bij het ron van Heemstrapad. De brandweer moest er aan te pas ko- n om de brand, die zich snel uitbreidde, te blussen. Met de igens, 9 en 12 jaar, is door politie en ouders een hartig woord- =rid :esProken- Reisherinneringen van kamerdienaar schetsen persoonlijkheid kroonprins Alexander rd - haag monica wesseling ieke regionale televisie is harte welkom in Zuid-Hol- maar alléén als het de bur- ai'Jgeen Ceilt eXtra k°St' 'S standpunt van Gedeputeer- I itaten. Zuid-Holland is al- bereid financiële verant- rdelijkheid te dragen als het omroepbestel op zijn kop It gezet en het geheel van ieke, lokale en regionale iepen goedkoper wordt. NOS en het samenwer- sverband van regionale oepen ROOS hebben het rprovinciaal Overlegorgaan incies (IPO) gevraagd mee etalen aan de ontwikkeling nieuwe publieke regionale oepen. De provincie zou, nop de omroepbijdrage, een provinciale omslag van maximaal vier gulden moeten heffen. GS weigeren dat. „De provincie zou geld moeten ge ven zonder ook maar één vinger in de pap te hebben bij de ont wikkeling van die regionale om roepen. Dat gaat dus niet.". Het dagelijks bestuur van de provincie eist dat de organisatie van het omroepbestel helemaal bij het rijk ligt. Centralisatie maakt het goedkoper en dat is nodig omdat GS weigeren voor de komst van regionale televisie de burger extra te belasten. Er bestaan plannen om in het jaar 2000 het hele omroepbestel te wijzigen. Alleen als hiertoe be sloten wordt, zijn GS bereid in de overbruggingsperiode een fi nanciële garantstelling op zich te nemen. leiden hans koenekoop vervolg van voorpagina Het groteske raadhuis De Paauw glinsterde gisteren in de voorjaarszon. Een beter decor voor de presentatie van het boek 'Steeds weer op reis met Alexander Prins van Oranje' was nauwelijks denkbaar. De derde zoon van Willem III en koningin Sophie vertoefde in de vorige eeuw graag in het voormalige buitenverblijf van zijn oud-oom prins Frederik. „Hij kwam hier tot rust en kon de accu weer op laden", aldus schrijver Wiebe Keikes. Want de periode tussen 1870 en 1880 was één van de meest hectische en tragische in het Huis van Oranje. Sophie was ongelukkig en leefde in onmin met haar man, de flamboyante en impulsieve koning die het zo vaak aan de stok had met de toenmalige regering. Dat liet sporen na bij zoon Alexander, die zeer gesteld was op zijn moeder en haar leed met zich meedroeg. De relatie met zijn vader was daardoor niet best. Van Emma, met wie Koning Willem twee jaar na de dood van Sophie (1877) huwde en die de moeder werd van de latere troonopvolgster Wilhelmina, moest Alexander ook niets heb ben. „Hij heeft haar zelfs nooit willen ontmoeten", zegt Keikes. Over de persoonlijkheid van Alexander is veel gefantaseerd, maar nooit leerde men hem echt kennen. Totdat Keikes, ar chivaris van professie, een aan tal jaren geleden een belang wekkende vondst deed. In een particuliere collectie ontdekte hij een dik pakket aantekenin gen van ene Johannes Theo- dorus van Balen. Die bleek ka In Leiden heeft Alexander (zittend rechts vooraan) gestudeerd. Hier poseert hij met zijn studiegenoten. merdienaar te zijn geweest van 1871 en 1881 op negentien lan- Alexander. Van Balen heeft Zij- ge reizen vergezeld en maakte, ne Koninklijke Hoogheid tussen zonder dat de prins het wist, ge detailleerde reisverslagen. „Van Balen was niet goe geleid en gebruikte soms woorden, maar hij was wel een 1 op- opvallende observator met oog rare voor detail. Hij schreef werkelijk alles op wat hem interessant voorkwam. Zijn reisboek bevat veel bijzonderheden over het reizen in de vorige eeuw en het hofleven onderweg. Een kamer dienaar moest uiteraard gepaste afstand bewaren tot de vorst, maar was wel altijd heel dicht in de buurt. Uit de aantekeningen kun je opmaken dat Van Balen een trouwe dienaar was die tij dens de reizen op sommige mo menten in vertrouwen werd ge nomen door Alexander." Opsmuk En daardoor geven de reisver slagen ook een goede schets van de persoon Alexander. Een eenzame jongen met depressie ve aanleg die zielsveel hield van zijn moeder Sophie en die zijn oud-oom Frederik (broer van Koning Willem II) aanbad. „Tij dens zijn verre reizen voelde hij zich vrij en was hij zelden ziek. Het was een jongen zonder op smuk die zich zeer goed kon aanpassen en een sober leven leidde als hij op reis was." Negentien reizen .beschrijft Van Balen. Ijskoude reizen naar Scandinavië, gewichtige reizen naar het hof van tsaar Alexander in Rusland en snikhete reizen naar Algerije. In 1881 maakt Alexander zijn laatste reis. „Mis schien niet toevallig in hetzelfde jaar dat zijn geliefde oud-oom Prins Frederik sterft." Zelf laat Alexander drie jaar later het le ven na een ernstige ziekte. 'Stefeds weer op reis met Alexander Prins van Oranje (1871 - 1881), reisherinnerin gen van kamerdienaar Johan nes Theodorus van Balen' door Wiebe Keikes is een uitgave van De Bataafsche Leeuw. Het boek kost 49,50 gulden. (enburg/wassenaar Vervolg van voorpagina I is niet mogelijk het zandwingat dat. in de Ommedijk- Polder ontstaat door zandwinning, te gebruiken voor Istort van verontreinigde bagger. Zuid-Holland zoekt ivoor een plek in het noorden van de provincie en had i geleden al het oog op de Ommedijkse Polder laten en. Het zandwingat is echter te klein en bovendien biedt de wet stort van bagger en recreatie (op en rond Valkenburgse Meer) op zo'n korte afstand van elkaar. ties. Mocht de Oostvlietpolder om één of andere reden niet door kunnen gaan, dan komen nummer twee (Ommedijkse Polder) en drie (Gnephoek) in zicht. Voor dit opschuiven in de ranglijst en het definitief afvoe ren van de Ommedijkse Polder als baggerstortlocatie moeten de nodige procedures worden gevolgd. „Er zijn altijd mensen die bezwaar hebben tegen het afvoeren van de baggerstort-lo- caties-lijst van de Ommedijkse 5iica wesseling 5 Dmmedijkse Polder was een r :heten reservelocatie voor gerstort. De provincie wil bij I7t rkeur in de Oostvlietpolder 5 ij Leiden een baggerstort re- eren en is op dit moment "ig alle benodigde procedu- hiervoor af te werken. De medijkse Polder en de pol- Gnephoek in Alphen aan Rijn zijn beide reserveloca- Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gaat bloed van de mensen die de afgelopen anden met de omstreden Abbott-test op aanwezigheid van het HIV-virus zijn ge- itroleerd, opnieuw onderzoeken. Het ;enhuis heeft nog bloedmonsters van enen die de laatste drie maanden bloed iben laten afnemen. Zij kunnen in de Polder", aldus een woordvoer der van de provincie. De Valkenburgse wethouder H. van der Nagel (ruimtelijke ordening, CDA) is niet gerust op het besluit van GS om het Val kenburgse Meer niet alleen uit te breiden maar ook te verdie pen. „Hoe dieper je gaat, des te grotef de kans is dat je op zout water stuit. En noch de tuin bouw noch het hoogheemraad schap zullen blij zijn met een zoute kwel." Van der Nagel vindt dan ook dat voor de eerste extra schep zand uit het huidige Valken burgse Meer gehaald wordt, eerst duidelijk moet worden wat de effecten zijrr van verdieping. „Vergeet niet dat zowel de glas- tuinders als de vollegrondstuin- bouw het water oppompen om hun gewassen te besproeien. Zout water in plaats van zoet betekent een fikse schadepost." De bange vermoedens van Van der Nagel ten spijt, is er voor de vergroting en verdie ping van het Valkenburgse Meer geen Milieu Effect Rap portage. „Maar het mag duide lijk zijn dat de hoeveelheid zand die uit het meer inag worden gehaald, afhankelijk is van de effecten die optreden. Die ge volgen worden dus eerst goed worden onderzocht en in kaart gebracht", aldus gedeputeerde T. Jansen gistermiddag. Van der Nagel wijst ook op mogelijk 'inzijging' van de grond als gevolg van verdere ontzanding. „Je kunt niet straf feloos blijven graven. De eige naren van de boerderijen in de nabijheid van het Valkenburgse Meer klagen nu al over inklin king van de grond en die inzij ging zal er door verdere uitgra ving alleen maar erger op wor den." week van 22 april via de aanvrager, meestal de huisarts, informatie krijgen over de uit slag van de nieuwe test. Als mensen de-HIV- test hebben ondergaan voor een verzeke ring, zal het Rijnland geen tweede bloedon derzoek doen. Tenzij de patiënt dit zelf wil en zich wendt tot het ziekenhuis. Het Rijnland Ziekenhuis neemt zelf con tact op met de aanvragers van de tests die in de periode van 21 juni 1995 tot en met 5 januari 1996 zijn afgenomen. Als zij dat van belang achten, zal het ziekenhuis een gratis nieuwe test uitvoeren. Het Rijnland Ziekenhuis gebruikte de omstreden HIV-test van de firma Abbot in de periode van 21 juni 1995 tot 26 maart dit jaar bij bijna 600 mensen. Omdat de test een onbetrouwbare uitslag kan geven bij zeer veel HIV-antilichamen in het bloed, is hij uit de handel genomen. Bewoners steken stokje voor verkeersplannen De geplande reconstructie van de kruispunten van de Meijendelseweg met de Slin gerweg en de Duinweg in Wassenaar gaat niet door. De bedoeling van de herindeling was voetgangers en fietsers voortaan veiliger over de kruispunten te loodsen. On geveer twintig omwonenden hebben de gemeente echter laten weten dat de voorge stelde aanpassingen niet no dig zijn, omdat het langzame verkeer nauwelijks hinder ondervindt op de kruisingen. Er hebben op die plekken maar weinig ongevallen plaats. Het nieuwe ontwerp voor de kruispunten zou fietsers door middel van vluchtheu vels en aparte paden welis waar afschermen van het ge motoriseerde verkeer, maar zou het snelverkeer tegelij kertijd 'vrij spel' geven op de Meijendelseweg. Bewoners vrezen dat automobilisten op de nieuwe weg het gaspedaal makkelijker intrappen. Was senaar heeft naar aanleiding van de bezwaren besloten om de kruising Slingerweg- Meijendelseweg opnieuw te bestraten, maar de verkeers situatie bij het oude te laten. De klachten over parkeer overlast, die de bewoners ook in hun bezwaren ken baar maakten, moeten wor den opgelost door de uitbrei ding van het aantal parkeer plaatsen bij de ingang van Meijendel. De provincie en het Duinwaterbedrijf beslo ten vorige week tot die maat- den haag/leiderdorp* peter van egmond Koffers en tassen vol bewijsma teriaal had hij meegenomen. Een pleidooi van meer dan een half uur moest en zou hij hou den. Hijzelf, want zijn advocaat was niet betaald. Corruptie en complotten zou hij aantonen. Maar de rechter was niet onder de indruk. Die legde hem drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf op en dwong hem een schadevergoeding te beta len. De verdachte hoefde dat niet meer aan te horen: omdat hij de orde meermalen ver stoorde werd hij vóór het vonnis uit de rechtszaal gezet. De Leiderdorpse actievoerder A. van Hecke werd ervan be schuldigd dat hij zijn buurman met een bijl had bedreigd. Bo vendien zou hij zich eind 1994 hebben misdragen op het poli tiebureau en het gemeentehuis van Leiderdorp, en een auto hebben bekrast. Van Hecke be weerde onschuldig te zijn: de beschuldigingen waren bedoeld om hem te dwarsbomen in zijn protest tegen bedrijven die vol gens hem 'doodsoorzakelijke vervuiling' op hun geweten hadden. „Het is allemaal een opzet tegen een lastige klager", stelde hij vast. „In een kort ge ding is echter al bewezen dat anderen de strafbare feiten ple gen." Volgens Van Hecke heeft de overheid geprobeerd hem uit te schakelen door hem 'voor gek te laten verklaren' met behulp van een psychologisch onder zoek. Bovendien nam hij het Rijk kwalijk dat zijn advocaat niet vergoed werd, overigens omdat zijn inkomen te hoog was. De gemeente zou verschil lende van zijn. klachten in de doofpot hebben gestopt, en uit eindelijk burenruzies hebben opgevoerd om hem te dwarsbo men. Van Hecke had zijn volledige verdediging op papier gezet omdat die 'te ingewikkeld was voor een kort mondeling be toog'. De rechter stelde hem daarom voor de keuze: ofwel zijn papieren betoog inleveren en dan later op de dag een uit spraak horen, ofwel een half uur gesproken verdediging. „Dat is meer dan voldoende gezien de zwaarte van de feiten", meende de rechter. Van Hecke koos voor het halve uur, met de waarschu wing dat dat veel te weinig was: „Ik heb al een half uur nodig om al mijn bewijsstukken uit te stallen!" In zijn betoog, dat inderdaad halverwege afgebroken werd, ging Van Hecke in op de tegen werking die hij zou hebben ge had bij zijn protestacties en zijn verdediging. Aan de aanklach ten zelf kwam hij niet toe. Toen de rechter uitspraak wil de doen, begon Van Hecke de monstratief stommelend zijn spullen in te pakken. Na de tweede waarschuwing van de rechter, werd hij de rechtszaal uitgezet. Zijn buren, die in de rechtszaal aanwezig waren, ble ven achter om het vonnis aan te horen. De rechter vond dat zij het 'niet altijd even handig had den aangepakt'. „Was het wer kelijk nodig om gerechtelijke stappen te ondernemen? Dat moest toch ook anders kun nen", hield hij hen voor. Dat Van Hecke schuldig was stond echter voor hem vast, en hij nam de eis van de officier volle dig over in zijn vonnis. Van Hecke overweegt nu om naar het Europese Hof te stap pen. „Dat kan, omdat de rech ter me uit de rechtszaal heeft gezet", grijnsde hij. „Hij was het even vergeten, maar ik kan nu meteen door naar Straatsburg. Geen hoger beroep bij het hof!" se^vic^? PA'S \/OOK MIJ ANTltSIPÉ^NP MÉ^P^NfCPN MJt- fCUANT~ 3S-03+7-325532 VOOR P&PfatTSrBLÉLJNP& V£-SncSilN6iVAN eccovnzmmxo. blik door het ite riet langs de ■dit op een rderij aan de ezekoop Noord te 11 obswoude. 'Meer samenwerken met agrariërs den haag/regio ize fotograaf Wim bian doorkruist lelijks een groot van de streek om nieuws voor de u nt in beeld vast te gen. Tijdens die ;li en komt hij langs irlei 'beeldige' lin kjes die niet direct )01 Inews vormen, inf ar het zeker waard om te 5* 'senteren. i 'J A' -j V' s'Lj'' monica wesseling Zuid-Holland krijgt er de ko mende 25 jaar 15.000 tot 20.000 hectare natuurgebied bij. Het overgröte deel van dit groen moet komen op land dat nu nog in gebruik is bij de agrarische sector. Naast een aantal grote groenprojecten zoals het Bentwoud, Tienge- meten en de Krimpener- waard, worden verspreid over Zuid-FIolland lal van kleinere natuurgebiedjes gerealiseerd. Gisteren heeft het provinciaal bestuur in dat kader al het ge biedje Lentevreugd in Wasse naar tot reservaatsgebied be noemd. Gedeputeerde J. Heijkoop (natuur, CDA) neemt zich voor om op 1 januari 1998 een exact plan voor de ligging van alle natuurgebieden klaar te hebben. „In elk geval willen we meer dan voorheen natuur maken in samenwerking met de agrariërs." Voorheen wer den bij de ontwikkeling van natuurgebieden veelal agrari ërs uitgekocht. Daar heeft het provinciaal bestuur niet alleen te weinig geld voor, maar bo vendien neemt de weerstand hiertegen bij de boeren en tuinders sterk toe. Heijkoop: „We willen veel meer naar een vorm van agrarische bedrij vigheid waarbij ook natuur- winst kan worden geboekt." Hij doelt hierbij bijvoorbeeld op melkveehouders die wei devogels sparen of akkerbou wers die de slootranden onbe- maaid en onbemest laten, waardoor hier bijzondere planten kunnen gaan groeien. Een vergaande vorm van natuurvriendelijk boeren is de zogeheten beheerslandbouw. Hierbij legt de boer.zich in een overeenkomst vast om bepaalde dingen wel en be paalde dingen niet te doen. In ruil voor deze beperkingen krijgt de boer geld. Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land willen deze beheersland bouw de komende jaren uit breiden van 3000 naar 7500 hectare. Al worden de agrariërs meer ingeschakeld, aankoop van gronden om er échte natuur van te maken blijft nodig. Ge deputeerde Heijkoop consta teert dat grond in Zuid-Hol land het allerduurst is. „We gaan hier uit van een gemid delde grondprijs van 43.000 gulden per hectare en dat is nergens zo hoog." Hij vindt het dan ook niet meer dan lo gisch dat Zuid-Holland door het rijk ruimhartig wordt be deeld. Zuid-Holland wil meer geld van het rijk den haag monica wesseling Staatssecretaris A. van Dok- Van Weele moet Zuid-Hol land meer steun geven om de economie van de provin cie op te krikken. Flet tekort aan bedrijfsterreinen wordt steeds nijpender. Bovendien is de werkloosheid onver minderd groot en dreigen er nog meer bedrijven te ver dwijnen naar andere provin cies. De Zuid-Hollandse ge deputeerde voor economi sche zaken, J. Nolten (WD), zal de aanvraag voor meer (financiële) steun morgen met Van Dok-Van Weele be spreken. Het tekort aan bedrijfster reinen in Zuid-Holland is al geruime tijd geleden gecon stateerd. maar tot nu toe is er volgens Nolten niet adequaat op gereageerd. Nolten bepleit morgen ook een spoedige aanleg van rijksweg A4-zuid.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15