'Succes is mijn grootste tegenstander' Twee bisschoppen naar Acht-Mei-manifestatie Reclamevliegtuigje voor jubilerende mgr. Bomers 'Kerk moet minder klagen en minder organiseren' Leiden TT Kerk Samenleving Orthodoxen vieren feest van de opstanding in dodenzone Tsjernobyl WOENSDAG 17 APRIL 1996 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS JACOBS. 071- Leen Hoogvliet: een groenteboer werd supergrutter Leen Hoogvliet: „Ik heb m'n hele leven gedaan wat ik leuk vond. Dus heb ik ab soluut geen reden om het anders te doen." FOTO HENK BOUWMAN et bloed kruipt waar het niet I gaan kan. Tenminste één keer per jaar rijdt hij naar Kwints- heul. Want daar is het allemaal begonnen. Daar staat nog altijd de zaak waarin Leen Hoogvliet en zijn familie, naast de elf groentewinkeltjes die ze dreven, hun eerste cash and carryzaak openden. En dat plekje trekt hem nog immer. Als hij in de buurt is wordt hij er, als ware het een magneet, naar toe getrokken. Een stukje omrijden vindt hij niet erg. Zijn ruime kamer in het nieuwe distributie centrum aan de rand van Alphen zit royaal in het glas en geeft uitzicht over de polder. Twee ldeine klokjes op het bureau lopen een uur achter. Of liever gezegd: geven de wintertijd nog aan. Voor het raam staan kassa's: rechts in de hoek een zilverkleurige, in het midden een kassa van hout. Eén die al meer dan honderd jaar oud is, maar nog wel werkt. Ook de bel, als de lade open springt. Links hangt een foto van Hoogvliet aan de muur. Gemaakt toen het Alphense zakenleven hem als ondernemer van het jaar koos. Hij windt er geen doekjes om: die verkie zing streelde zijn ego. Maar ze verraste hem ook een beetje. Waarom? „We zijn hier pas anderhalf jaar klaar. Misschien duurt het nog wel twee jaar voor we echt op orde zit ten. Dus dan verwacht je zoiets niet. Ik was al blij met de nominatie. Dan win je de eer ste prijs. Tja, dat streelt." De prijs was een plaquette. Een spiegel. Die paste precies in het straatje van Hoogvliet. Zijn filosofie: hou jezelf een spiegel voor. Al les begint bij jezelf en eindigt er. „Een paar jaar terug", zegt hij met een glimlach, „heb ik iedere werknemer een spiegeltje gegeven. Zo nu en dan geef ik er nog wel eens één weg. Vooral aan mensen die deze filosofie niet begrijpen. Nee, nee, heus niet alleen aan vrouwen. Ook aan mannen. Kijk, als je jezelf goed begrijpt, kun je alles oplossen." Een kleine dertig jaar geleden waagde de fa milie Hoogvliet de stap van de groenten naar de levensmiddelen. Dat was op het De handel zat ze al op jonge leeftijd in het bloed. Liever dan in de schoolbanken te zitten, verdienden ze een paar stuivers op straat. Een serie over ondernemers uit de regio die met weinig of niets begonnen zijn maar die eigenhandig een bloeiende zaak opbouwden. In aflevering 10 komt Leen Hoogvliet aan bod. Samen met zijn vader, broers en zusters was hij grondlegger van 26 supermarkten in Leiden en wijde omgeving. moment dat Albert Heyn had besloten om ook groenten te gaan verkopen. Met nul guldens omzet begon Hoogvliet letterlijk uit dozen te verkopen. Dezelfde spulletjes als de concurrent, alleen twintig tot dertig pro cent goedkoper. In die beginperiode, weet Hoogvliet nog wel, reisde hij heel Europa af. Hoe kon een cash and carrybedrijf het best worden op gezet, was de hamvraag. „We vonden een systeem: gewoon een doos neerzetten met de prijs erop. Dus zo goedkoop mogelijk. Dat was de kern: de klant kwaliteit leveren, maar wel goedkoper dan de concurrent. Zo werken we eigenlijk nog." De 'Hoogvlieten' hadden met zichzelf afge sproken, dat ze niet meer dan één procent winst mochten maken en dat de brutowinst niet boven de tien procent mocht komen. „Binnen vijfjaar moesten we een bepaalde omzet halen. In Kwintsheul en Voorschoten vonden we in twee weken een geschikt pand. Dus konden we aan de slag. Maar niet zonder slag of stoot. We kregen te ma ken met leveranciers die geen zaken met ons wensten te doen, omdat we zo ver on der de prijs zaten. Iedereen verklaarde ons voor gek. Hoe we het in ons hoofd durfden te halen om zo'n handel op te zetten. Ze ga ven ons geen enkele kans van slagen. Het was wel een schot in de roos: binnen een week haalden we de omzet die we voor vijf jaar in gedachten hadden." Hoogvliet herinnert zich uit die tijd dat de mensen werkelijk buiten in de rij stonden te wachten. „Wij posteerden iemand bij de deur die de opdracht had niet meer dan tien klanten tegelijk naar binnen te laten. Echt, de winkel werd elke dag opnieuw let terlijk leeggehaald. Ik heb in die tijd nog nooit zoveel schoenveters verkocht als toen. Tienduizenden gingen er in een week over de toonbank. We verkochten zo'n vierhon derd producten. Elk hoekje en gaatje was benut om spullen neer te zetten. Stampvol stonden die zaken. Het gebeurde wel eens dat we niet genoeg kregen aangeleverd van een bepaald iets. Dan deden we een beroep op vier of vijf grossiers om dat product toch voldoende in huis te hebben. Het was wel bikkelen. We draaiden dag en nacht, vieren twintig uur lang." Hard werken, was het parool van Hoogvliet. Was dat de sleutel tot het succes? Of heeft het familiebedrijf dat aan iets anders te danken? „Wat wij deden en nog altijd doen, is naar de klanten luisteren. En goed invul len wat zij willen. Je moet niet met je succes bezig zijn. Vandaar dat succes mijn grootste tegenstander is. Kijk, als je je daar constant mee bezighoudt, blijft er geen tijd over voor al die andere zaken. Ik houd dat de men sen, die voor ons bedrijf werken, steeds voor. Doe je je werk zoals het hoort, dan komt het succes vanzelf. Het kost veel men sen wel eens moeite om gewoon simpel aan de gang te blijven." Hoogvliet weet ook precies waaraan de klanten een hekel hebben: lang wachten voor de kassa. En daar heeft hij wat op ge vonden. Wanneer alle kassa's bezet zijn en er staan drie klanten te wachten om af te rekenen, dan mag de derde zo doorlopen. Zonder te betalen. Of er nu een paar bood schappen in de kar liggen of dat de winkel wagen afgeladen is, het maakt niet uit. Om dat in goede banen te leiden heeft tijd gekost. Hoogvliet: „We hebben zeker vier jaar onderzoek laten doen voordat we een systeem hadden uitgedokterd waarmee we het wachtprobleem voor de kassa tot een minimum konden beperken. Met hom den mensen hebben we eraan gewerki het is gelukt. Bij Hoogvliet staan er eigt nooit meer dan twee mensen tegelijk de kassa. Natuurlijk, uitzonderingen hi je. Wanneer het extreem druk is kan hi eens een keertje mis gaan. Dat gebeuri hoogst zelden. We hebben een appara aangeeft hoe druk het in de winkel is hoeveel kassa's we over tien minuten kwartier moeten bemannen. Ach, er lo soms klanten op te loeren om als den de rij aan te sluiten. Zoals ik al zei: dit sporadisch voor. Aan de andere kant d ik als we iemand met een kar gratis bo schappen laten gaan: weer een klant gi kig gemaakt. Dat is toch ook wat waart Het gaat Hoogvliet voor de wind. In Al is de helft van het distributiecentrum 1 in de wijk Kerk en Zanen wordt een nit supermarkt gebouwd. Net als in Voors ten, Sassenheim en Katwijk. En de om groeit mee. Inmiddels is die opgelopei zo'n vijfhonderd miljoen gulden. Hoot verwacht dat dit bedrag over een jaar t is verdubbeld. Groeien doet ook het pt neelsbestand. Op dit moment verdient 2300 werknemers een boterham bij de pergrutter. Als hij alles eens over zou mogen doen hij z'n leven dan anders inrichten? Er schijnt een vastberaden trek op Hoogv gezicht. Hij zegt: „Dan zou ik het weer cies hetzelfde doen. Ik heb m'n hele le gedaan wat ik leuk vond. Dus heb ik al luut geen reden om het anders te doen heb met intens veel plezier met menst werkt en aan de toekomst van dit bedr bouwd. Met mensen bezig zijn is leuk. Daarom wil ik iedereen die bij ons wer ook kennen. Ik wil weten wie wie is. Is wat aan de hand, dan kan iedereen me len. Al is het midden in de nacht. Het i j geen schering en inslag zijn. Het kadei Hoogvliet moet eventuele problemen kunnen oplossen. Daarvoor wordt het taald. Lukt het helemaal niet, dan pas ik in beeld." liel REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 AMERSFOORT ANP Er gaan dit jaar twee bisschoppen naar de manifestatie van de vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging (AMB). Dat blijkt uit een brief van kardinaal Simonis aan H. Wasser, voorzitter van de AMB, waarvan de inhoud na de bisschoppenconferentie openbaar is gemaakt. ging. Kardinaal Simonis liet eer der al weten als voorzitter van de bisschoppenconferentie, niet naar de manifestatie te gaan. Volgens een woordvoerder van de bisschoppen hangt het van de reactie van de AMB op het uitdrukkelijk verzoek af, welke andere bisschop naar de manifestatie gaat. De woordvoerder van de AMB meldt in een reactie dat de be weging blij is met het besluit van de bisschoppenconferentie. De AMB blijft het jammer vin den dat de bisschoppen slechts op persoonlijke titel komen. Het algemeen bestuur van de AMB bespreekt woensdagavond het verzoek van de bisschoppen om tijdens de opening een toelich ting te mogen geven. De bisschoppenconferentie, die bij haar vorige tweemaan delijkse vergadering de beslis sing nog had uitgesteld omdat De bisschoppenconferentie vraagt uitdrukkelijk' gelegen heid voor één van de twee bis schoppen om bij de opening van de manifestatie een toelich ting te mogen geven 'op de draagwijdte van de aanwezig heid van bisschoppen en wat naar het oordeel van de bis schoppenconferentie van een dialoog mag worden verwacht'. In de brief worden geen na men genoemd van bisschoppen die de manifestatie zullen be zoeken. Maar bisschop Möller van Groningen heeft al eerder laten weten graag te willen ko men. Hij heeft een uitnodiging ontvangen om aan een pro gramma-onderdeel deel te ne men. Mgr. Wiertz van Roer mond en hulpbisschop De Kok van Utrecht zijn niet ingegaan op een persoonlijke uitnodi- Het paasfeest, de herden king van de opstanding van Christus uit de dood, dat de oosters-orthoxe kerken af gelopen weekeinde vier den. heeft ook gelovigen binnen de dertig kilometer zone van Tsjernobyl bij eengebracht. Volgens een Oekraïens persbureau leidde een 85- jarige orthodoxe priester uit Kiev van de drie jaar ge leden opgerichte St. Ilija- parochie de dienst. Hon derden mensen, vooral be jaarden en leden van op- ruimploegen, waren aan wezig. Vooral oude mensen zijn de laatste jaren terugge keerd naar het gebied rondom de in 1986 ontplof te kernreactor. Uitblijvende pensioenen en armoede in de Oekraïne noopten hen daartoe. In hun oude woongebied verbouwen ze groenten en houden die ren. Zij zijn al te oud om nog getroffen te kunnen worden door verschillende ziektes die radio-actieve straling veroorzaken. ze eerst een volledig program ma van de manifestatie wilde zien, stelt dat de bisschoppen verschillend denken over de deelname van bisschoppen aan de manifestatie, omdat er 'ern stige bezwaren tegen bepaalde activiteiten en opvattingen' be staan. Maar de conferentie 'wil nogmaals een teken van dia loogbereidheid stellen'. Vorig jaar bezochten voor het eerst twee bisschoppen de ma nifestatie van de AMB. De be weging ontstond bij het bezoek van de paus aan Nederland, in 1985. Volgens de bisschoppen heeft het bezoek van Muskens en Van Luyn 'over het geheel genomen positief uitgewerkt'. Dit jaar wordt de jaarlijkse Acht-Mei-manifestatie gehou den in Den Bosch, in het bis dom van de behoudende bis schop Ter Schure. Volgens het kerkelijk recht mag een bis schop alleen met toestemming van zijn collega een bezoek aan diens diocees afleggen. De be slissing van de conferentie bete kent dat bisschop Ter Schure in ieder geval zijn veto niet heeft uitgesproken. Prof. dr. H. de Knijff: F Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512801 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR 071-5356356 HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, 1. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag 9 30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: C Hoofdredactie- C ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ufj* 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere l$EF dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dag geluidscassette beschikbaar. Voor infi 0486-486486 (Centrum voor Gesprok tuur, Grave). UTRECHT» ANP De kerken moeten niet blijven steken in klaagverhalen over de secularisatie en de achteruit-^ gang van het kerkelijke leven. Er zijn in Nederland zoveel kerke lijke gemeenschappen waar mensen met groot enthousias me en oprechte wil tot nieuwe vormgeving aan het werk is, dat we naast al die klaagverhalen ook eens andere verhalen moe ten laten horen. Dat zei dr. H. de Knijff, kerkelijk hoogleraar dogmatiek aan de Rijksuniversiteit Utrecht, giste ren tijdens de vierde Neder landse predikantendag in de Domkerk. „Natuurlijk staan we voor grote vragen", stelde hij vast. „Ik zeg niet dat er geen problemen zijn. Maar als je goed kijkt, hoor je de positieve verhalen van weerbaarheid, van antwoord geven op de uitdagin gen van het moderne bestaan en van de zorg om een leefbaar leven." Onder de titel 'Goden en machten in de menigte' pleitte De Knijff voor een concentratie van de kerken op een nieuw be lijden van de ene ware god. Hij waarschuwde de kerken niet te veel in organisatorische en be leidsmatige zaken te blijven ste ken. „Natuurlijk lijkt dat onver mijdelijk, gezien het vereni gingsproces van de kerken. Maar we moeten het idee laten varen dat wij de kerk van Chris tus kunnen organiseren." De Knijff waarschuwde voor het effect van het Samen op Weg-proces. de moeizaam ver lopende fusie tussen gerefor meerden, hervormden en luthe ranen. „Het is triest dat het Sa men op Weg-proces zo ingewik keld is, dat het ons sinds jaren van onze eigenlijke taken af houdt. Als alle trio-synoden nu eens bezig zouden zijn geweest met het vraagstuk van de over dracht van de geloofsinhoud van de jeugd?" BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lopik: A.J. Sonneveld te Zijderveld; te Kootwijk-Kootwijker- broek: G.D. Kamphuis te Apeldoorn (buitengewone wijkgemeente); te Le lystad (SOW) (toez.): D.J.H. Wolse te Dronten. Aangenomen: naar Tienhoven: J.W. van den Berg, kandidaat te Leiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Krimpen aan den IJssel als geestelijk verzorger inrichtingen Ministerie van Justitie: drs. Y. Viersen te Sittard (geestelijk verzorger inrich ting Mmsiterie van Justitie), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Bussum: H.J. van DijkteSliedrecht. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Woerden: B.A.T. Wit- zier, kandidaat te Apeldoorn; te Mijd recht. G.M. Bijkerk te Beverwijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Gouda: J.J. van Ec- keveld te Zeist; te Gorinchem. P. Mulder te Capelle aan den IJssel- Middelwatering; te Tholen: A. Bac te ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, Diaconessenhuis: maandag t/m 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooi ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00—19.301 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend; pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook ,11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 i voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, n kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkun heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. uitsj r een ruin i oo Het koperen jubileum van monseigneur H. Bomers als bisschop van Haarlem zal niet ongemerkt voorbij gaan. Sympathisanten van de veelgeplaagde bisschop sturen zater- j een reclamevlieg tuigje de lucht in met de tekst 'Mgr. Bomers onze Bisschop'. In het bisdomblad Samen Kerk kondigt de bisschop deze maand aan geen 'ui terlijk feestvertoon' te willen bij zijn twaalf- enhalfjarig jubileum. Een verklaring hier voor geeft hij niet. Onder de naaste me dewerkers van Bo mers bestaat het ver moeden dat de bis schop het onder de huidige omstandighe- den niet gepast vindt Bisschop Bomers. zijn jubileum te vie ren. Recent nog her haalde de priesterraad het al vaak uitgesproken ongenoegen over het functioneren van de bis schop. Maar Bomers beschikt ook over sympathisanten, die het feest niet onge merkt voorbij willen laten gaan. Uit deze kringen is dan ook het initiatief afkom stig om zaten rond het middaguur een vliegtuigje met sleep boven Haarlem en Amsterdam te la ten cirkelen. „Bis schop Bomers is vol komen recht in de leer en doet zui wat de kerk van hem verlangt", aldus één van de initiatiefne mers. „Bovendien willen we hem een hart onder de riem steken, want hij ligt constant onder vuur." De bisschop zelf zal de steunbetuiging in de lucht zaterdag mm anp niet kunnen zien; hij verblijft die dag in Maastricht om deel te nemen aan de festiviteiten rond '75 jaar Lim burgse Bedevaarten'.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14