/EIDEN 'Ondernemers mogen geen omzet verliezen' VVD schiet wethouder te hulp in Overrhyn-debat Leids kraslot goed voor kwart miljoen VVD: Openingstijden Leidse winkels janboel Fontein op terrein AZL Kruis weer terug hENSDAG 17 APRIL 1996 henny van egmond, 071 -5356414. plv.-chef hans jacobs, 071 -5356429 tlantica en Ylietstad uit de lucht den» De radiocontroledienst heeft de afgelopen dagen twee igale zenders uit de lucht gehaald. Aan de Corellistraat is de ndinstallatie in beslag genomen van iemand die uitzond on- rde naam Vlietstad. Aan de Verdistraat is een zender ontman- d die uitzond onder de naam Atlantica. Tegen de eigenaren is oces-verbaal opgemaakt. Dl', ietsers gewond bij aanrijding jden» Twee fietsers kwamen gistermorgen ongelukkig ten val «een aanrijding. Dat gebeurde op het Rapenburg waar een 10- ge Leidse jongen inhaalde op het moment dat een 21-jarige idse fietsster hem passeerde. De jongen brak vermoedelijk een iei( lim, de vrouw liep letsel aan haar hand op. Beiden moesten Aar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden gebracht. PJ olitie plukt dief van de straat den» Politiemensen zagen gistermiddag een bekende met een ote doos met pakken waspoeder langs het bureau aan de Lan- gracht lopen. Omdat ze de zaak niet vertrouwden, spraken ze m aan. De man bekende de doos met inhoud te hebben ge ilen bij een supermarkt aan de Langegracht. ironken man beschadigt auto's jen» Een Hagenaar heeft afgelopen nacht verschillende au- saan het Riebeeckhof beschadigd bij het wegrijden. Hij is orgereden zonder zich om de schade te bekommeren. De po- e heeft de man even later aangehouden. Hij bleek teveel ge- inken te hebben. NNO 1896 'vertentie. Dames en Jongejuffrouwen! Wilt gij schoon zijn? ilt gij het oog met welgevallen op U doen rusten? Gij zelf hebt in uwe macht. Verzorgt dan uwe huid; maar verzorgt ze goed. lgt het voorbeeld der praktische Engelsche dames! Wascht u ?t Doering's Zeep met den Uil! Door deze Zeep wordt het teint irkelijk blank en fijn. Neemt dus geen slechte zeep en zet voor t weinige, dat Doering's Zeep met den Uil meer kost; uwe ïoonheid en jeugdig frisch uiterlijk op het spel. Voor 25 Cents stuk overal verkrijgbaar. Vrijdag 17 April NNO 1971 Universiteitsbibliotheek gaat binnenkort voor de tweede keer inen anderhalfjaar een groot aantal boeken evacueren. Dat is dig, omdat het gebouw waarin de boeken staanripgesteld we- lis bouwvalligheid door de Rijksgebouwendienst is gesloten, tor de sluiting zijn 3500 strekkende meter boekenplank (ge- ddeld 40 boeken per meter) aan het gebruik onttrokken. Men opt dat binnenkort met het herstel van het gebouw wordt be nnen, het totale karwei zal zo'n zes maanden vergen. leiden herman joustra Krassen, krassen, krassen is soms juichen, juichen, juichen. De hoofdprijs van het kraslot 'Krasgeld', een bedrag van 250.000 gulden, is onlangs in Leiden gevallen. De winnaar kocht zijn lot vorige week bij Tabaksspecialist Busch aan de Lange Mare, zo heeft Stichting de Nationale Sporttotalisator bekendgemaakt. „Wij waren ook verbaasd", zegt eigenaar G. Busch. „Ineens kregen we felici taties en een grote ballon. Maar wie dat lot gekocht heeft weten we niet." Het is niet de eerste keer dat een klant van Busch een prijs wint in een loterij, net zo min als het een unicum is dat de winnaar onbekend blijft. „In het begin stonden de mensen hier nog in de zaak te krassen", zegt Busch. „Maar die gekte is hele maal over. De meeste loten worden meegenomen. Naar huis of naar de kroeg. Of de mensen krassen op straat. Zo is dat met dit lot ook gegaan." Hij weet overigens nog niet of de hoofdprijs een goede recla me is voor zijn zaak. „Mensen hebben wat dat betreft de meest vreemde gedachtenkronkels. Er zullen er best zijn die denken: de kans dat de hoofdprijs daar nog een keer valt, is bijna nihil. Aan de andere kant, er is ook een man in Zwolle die bekend staat als geluksmakelaar, omdat hij al veel loten heeft verkocht waar hoofdprijzen aan vast ble ken te zitten." „Dus zijn er ook mensen die daar juist naar toe gaan omdat ze denken daar meer kans te hebben. Je kunt er dus niet veel van zeggen. Zelf zal ik in elk ge val geen extra reclame maken." leiden wim koevoet Het is niet (langer) aan de ge meente Leiden om regulerend op te treden als het om ope ningstijden van winkels gaat. Zo reageerde gisteravond CDA- wethouder A. van Bochove op kritische opmerkingen van WD-fractievoorzitter A. Geert- sema over het ontbreken van een duidelijk beleid. De liberaal wil dat er een ein de komt aan de huidige chaos op dit vlak in Leiden. Ook klopt volgens Geertsema niet veel van de informatie die de gemeente zegt te hebben in gewonnen bij de middenstand. Uit recent onderzoek is naar vo ren gekomen dat er geen be hoefte bestaat aan een ruimere openstelling maar volgens Geertsema zijn er winkels in de stad die ook als het geen koop avond is pas later op de avond sluiten. Van Bochove zei dat hij even min gelukkig is met de huidige Leidse janboel. Maar hij voegde eraan toe dat het aan de onder nemers zelf is om te bepalen of en hoe zij gebruik maken van de vrijheid die zij hebben gekre gen, sinds de nieuwe winkeltij denwet die sinds 21 maart van kracht is. Van Bochove gaat er bij de ondernemers wel op aan dringen dat zij zelf duidelijkheid verschaffen. aculteit sociale etenschappen hrapt 56 banen in caroline van overbeeke faculteit sociale weten- ippen van de Leidse uni- iteit schrapt 56 van de 370 edige arbeidsplaatsen. De en voor wie geen andere ctie kan worden gevonden, len of buiten de universi- staan uiterlijk op 31 de- ïber 1998 op straat. Dit ct uit een reorganisatie- van de faculteit. Dit na- wordt duidelijk wélke per- eelsleden boventallig wor- functie-eisen voor igleraren, universitaire ifddocenten en docenten aangescherpt. Zo It voor iedereen dat zij ge moveerd moeten zijn en elmatig moeten publiceren vooraanstaande tijdschrif- Jaarlijks wordt opnieuw eken of mensen aan deze era voldoen. an de hogere rangen, igleraren en universitair ifddocenten, wordt een dere inzetbaarheid ver- jd. Zij moeten verantwoor- jkheid dragen voor een der onderzoeksterrein. Alle tenschappers krijgen een lerwijstaak van minimaal procent. Alleen de goede ierzoekers die met hun 'k dicht tegen de landelijke aanzitten, krijgen meer lerzoekstijd. De functies docent zónder onder- kstaak en onderzoeker ider onderwijstaak verdwij- )ok komen er meer tijdelij- arbeidsplaatsen waaronder promotieplaatsen en tien it-doc-plaatsen voor jonge lerzoekers. Contract-on- zoek en onderwijs dat niet «tendekkend is, wordt be- 1. Van de onderzoekers u contractonderzoek in voor bedrijven en instel len, krijgt maximaal de t een vast dienstverband, heeft tweederde van de itractonderzoekers een te aanstelling. Iet faculteitsbestuur heeft bij zijn keuzes laten lei door kwaliteitsoordelen visitatie-commissies en recente raport van de tnmissie Van der Waals. plan wordt de komende ken besproken met het soneel en de vakgroepsbe ren. Het plan wordt zono- bijgesteld en dit najaar rden de boventalligen aan wezen. In november moet leiden Het zoeken naar een lek in een waterleiding op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden leverde gis teren enige tijd dit fraaie beeld op. Door de graafwerkzaamhe den spoot het water met grote kracht uit de grond. Het gat in de leiding nabij de Plesman- laan was al enige dagen gele den ontdekt, maar gisteren werd pas actie ondernomen. Onderzoek moet uitwijzen of het gaat om een leiding van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) of om een lei ding van het ziekenhuis zelf. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Het kruis staat weer op de Hartebrugkerk. Gisteren werd het met een hoogwerker op de absis geplaatst, zo'n twintig meter hoog. Het smeedijzeren kruis, 2.40 meter hoog en 60 kilo zwaar, is een kopie van het oorspronkelijke kruis. Dat werd in 1900 op de absis geplaatst, maar raakte in de loop der jaren in verval. Huub Vertegaal uit Hazerswoude-Dorp maakte vervolgens een nieuw kruis. Het plaatsen van het kruis maakt onderdeel uit van de algehele restauratie van de kerk. Binnenkort wordt begonnen met het restaureren van de buitenmuren. Daarna wordt de binnenkant onder handen genomen. FOTO HIELCO KUIPERS 'Grote sprong voorwaarts' in regionale samenwerking leiden aap rietveld Te mooi om waar te zijn. Zo be titelde fractievoorzitter Ron Hil- lebrand van de PvdA gister avond in de Leidse gemeente raad de bereidheid van regioge meenten om te praten over re gionale samenwerking. De raad bleek zeer gelukkig met het re sultaat van de werkgroep-Zon- nevylle. „Een grote sprong voor waarts", zei CDA'er Herman Kuckler. De raad had veel om de werk- groep-Zonnevylle dankbaar voor te zijn, zei Kuckler. „Wij kunnen eindelijk af van het beeld van Leiden als grote an- nexator." Nu een werkgroep onder leiding van de burge meester van Leiderdorp de sa menwerking in de regio weer op gang heeft gebracht vindt Lei den het 'verstandig om op deze weg verder te gaan'. Alleen Leiden Weer Gezellig- De Groenen steunde gister avond niet het document van de werkgroep-Zonnevylle. „Dat gaat over bouwen, bouwen, bouwen en op geen enkel mo ment over milieubeleid", zei raadslid Margje Vlasveld. De overige partijen waren en thousiast, al bleven er in de Leidse raad wel wat vragen le ven over de nieuwe vorm van regionale samenwerking. Vooral de vraag of er met die intensie ve samenwerking geen onde mocratische vierde bestuurs laag in het leven werd geroepen hield partijen bezig. Maar de vreugde overheerste. „Het is zeer de moeite waard om deze weg verder te verkennen", vond PvdA'er Hillebrand. En WD'er Gerard Bakker zei; „Wij zijn zeer verheugd dat de gemeen ten nader tot elkaar zijn geko men." Bestuursrechter duidelijk over autovrije Beestenmarkt Ondernemers van de Beestenmarkt en Steenstraat mo gen geen inkomsten derven als gevolg van een autovrije Beestenmarkt. De gemeente Leiden moet in dat geval de verliezen vergoeden. Dat betoogde bestuursrechter D. Al- lewijn gisteren bij de Haagse rechtbank. Daar vroeg ban ketbakker G. Nagtegaal van Gebak van Van Dam om ver nietiging van het raadsbesluit om de parkeerplaatsen op het veelbesproken plein op te heffen. den haag/leiden hans koenekoop Rechter Allewijn wilde niet al te inhoudelijk op het conflict in gaan. Het was hem inmiddels wel duidelijk dat Nagtegaal en andere middenstanders, vere nigd in de Stichting Beesten markt, faliekant tegen een auto vrij plein zijn. („Met een auto kun je nu eenmaal meer dozen gebak meenemen"). En het was hem ook wel helder dat het ge meentebestuur terrassen wil in plaats van auto's op de Beesten markt om de binnenstad aan trekkelijker te maken. Twee andere aspecten tellen voor Allewijn, liet hij tijdens de zitting weten. „Heeft de ge meente lang en serieus genoeg met belanghebbenden over de maatregel overlegd? En wat wordt er gedaan als onevenre dig nadeel voor de onderne mers optreedt?" Over de eerste vraag merkte Allewijn op tegen wethouder Van Rij, die namens de ge meente de autovrije plannen verdedigde. „Ik veronderstel dat de gemeente geen arrangement heeft gevonden waar iedereen mee kan leven. Anders zouden er geen bezwaarschriften zijn ingediend. Op dat punt is het een kleine nederlaag dat u hier staat." Op de tweede vraag gaf Alle wijn zelf antwoord: „Er moet een vangnet zijn voor de schade die ondernemers eventueel lij den als gevolg van deze maatre gel. Want in de praktijk zal het zo zijn dat er geen auto's meer dicht bij de winkels kunnen ko men en klanten dus verder moeten lopen." Van Rij reageer de resoluut: „Als er een oorza kelijk verband ligt tussen om zetverlies en autovrij plein, dan zullen we compensatie moeten bieden." Maar de wethouder verwacht niet dat dat het geval zal zijn. Hij verwees naar een verkeers telling die een tijdje terug is uit gevoerd. Van de vierduizend auto's die nu nog over de Bees tenmarkt rijden, zoeken slechts driehonderd een parkeerplaats. Kortom, het is vooral door gaand verkeer dat van het plein gebruik maakt. „Voor dat ver keer hebben we nu de alterna tieve route via de tunnelbuis onder het Stationsplein." Van Rij beweerde ook dat het plan voor een autovrije Bees tenmarkt inmiddels brede steun heeft van het bedrijfsleven. „Ons bereiken berichten dat de Stichting Beestenmarkt steeds minder bedrijven vertegen woordigt." Nagtegaal. die voorzitter is van de stichting, reageerde furi eus. „U hebt een van onze le den (restaurant Oudt Leyden, red.) de kiosk die op het plein wordt gebouwd aangeboden. Zo werkt u steun in de hand. Mij hoeft u niets wijs te maken. De gemeente heeft vier jaar lang aan geen enkel bezwaar gehoor gegeven. De hele inspraak is een farce geweest. Veel onder nemers hebben de moed opge geven dat ze nog iets kunnen bereiken. Ik niet, ik ben blijven doorvechten. En mocht ik deze procedure verliezen, dan weet ik dat ik er alles aan heb ge daan." Rechter Allewijn doet volgen de week dinsdag uitspraak. Koek verdedigt zich met succes tegen beschuldigingen Vlasveld (LWG/De Groenen) leiden wim koevoet Voorzover PvdA-wethouder Hennie Koek bekend is, heb ben de directeuren van de Leidse verzorgingshuizen haar nooit een brief geschreven waarin zij de nieuwbouw van het verpleeghuis Overrhyn aan de Willem de Zwijgerlaan ontraden. De wethouder kent ook geen anderssoortige documenten waarin de opvattingen hierover van de di recteuren zijn neergelegd. Haar kan dus ook onmogelijk worden verweten dat zij dergelijke informatie niet aan de gemeenteraad heeft verstrekt. Op deze wijze verdedigde de wethouder zich gister avond in de gemeenteraad tegen de beschuldigingen van het raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Koek overtuigde op Vlasveld na de hele ge meenteraad. Ook de grootste oppositiepartij, de WD, vindt na gis teravond dat Koek niets valt te verwijten in de kwestie Overrhyn. Sterker nog, noch Koeks fractiegenoten noch de raadsleden van andere in het college vertegenwoordig de partijen hoefden de wethouder te verdedigen. Die taak namen oppositieleider A. Geertsema en andere WD'ers voor hun rekening. Dat is opvallend omdat eerder Geert sema en WD-raadslid P. Moerland vraagtekens achter de handelwijze van de wethouder plaatsten. Gisteravond sprongen zij echter voor haar in de bres. Dat de wethouder ook steun uit onverwachte hoek kreeg, had veel te maken met de wijze waarop Vlasveld de aan val op Koek inleidde. Het optreden van Vlasveld stuitte menig raadslid tegen de borst. Vlasveld noemde Koek on der meer 'vals' en zei dat het verpleeghuis een product is van 'vriendjespolitiek' waaraan vooral de Leidse PvdA zich schuldig zou hebben gemaakt. Verzwegen Volgens Vlasveld weet Koek drommels goed dat een nieuw verpleeghuis niet nodig is, heeft ze 'teruglopende wachtlijsten' verzwegen en wil de wethouder niet dat de verzorgingshuizen verpleeghuiszorg gaan verrichten om dat zij dan de voorzitter van de woningbouwvereniging die het verpleeghuis wil bouwen, moet teleurstellen. En die voorzitter, zo zei Vlasveld, is een 'invloedrijke partijge noot'van Koek. Er kwam tijdens de spijkerharde confrontatie tussen Vlasveld en Koek vooral veel oud zeer bovendrijven. Koek had tijdens de debatten over het verpleeghuis, vorig jaar, geen goed woord over voor de bijdragen van Vlasveld, die tevergeefs heeft geprobeerd een referendum uit te lokken over het plan, waaraan een deel van het Noorderpark moet worden opgeofferd. Vlasveld leek er vooral op uit om alsnog haar gram te halen. Zij, de wethouder en ande re raadsleden sloegen elkaar om de oren met citaten, af komstig uit notulen van raadsvergaderingen van al weer vele maanden geleden. De actuele aanleiding voor het interpellatiedebat, de beweringen in deze krant van directeur F. van Oosten van verzorgingshuis Rijn en Vliet dat hij en zijn collega's de bouw van Overrhyn vóór de finale besluitvorming hebben ontraden, deed al snel niet meer terzake. Koek erkende wel dat zij bekend was met de opvattin gen van Van Oosten over het omzetten van bedden in verzorgingshuizen in verpleeghuisbedden. Tevens is zij zich ervan bewust dat Van Oosten niet alleen op persoon lijke titel spreekt maar ook namens de directeuren van andere verzorgingshuizen. Zij kent de visie van Van Oosten en diens collega's al sinds een wijkbezoek dat het hele college van burgemees ter en wethouders in 1994 in Zuid-West heeft afgelegd. Van Oosten heeft bij die gelegenheid uitgebreid het woord gevoerd. Daarover is uitvoerig gepubliceerd in de ze krant. Kort daarop is in het Leidsch Dagblad een inge zonden brief van Van Oosten geplaatst waarin hij ander maal pleitte voor een omzetting van verpleeghuisbedden in verzorgingshuisbedden. Koek concludeerde dat de gemeenteraad over net zo veel informatie over deze materie heeft kunnen beschik ken als zijzelf. Dat de wethouder niet van mening is ver anderd door de opvattingen van de directeuren komt om dat zij Van Oosten en diens collega's meer als 'belangheb benden' dan als objectieve adviseurs beschouwt. Bovenal blijft het voor Koek een uitgemaakte zaak dat de zwaarste vormen van verpleeghuiszorg, bedoeld voor ouderen die er zeer slecht aan toe zijn, 'alleen binnen de muren van een verpleeghuis kunnen worden geboden'.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13