Natuur Milieu Groei Maasvlakte gunstig voor de gewone zeehond 'Fallussnoei' maakt van knotwilg naakte paal WOENSDAG 17 APRIL 1996 DOOR HANS VAN ES De natuur krijgt nu eindelijk de kans de achterstand in te lopen, die de afgelopen weken is opgelopen. De temperaturen liggen sinds lan tijd weer eens ruim boven normaal. Minder gunstig is natuurlijk de nog altijd aanhoudende droogte; meer dan een verspreide bui of wal f.1 lichte regen zit er voorlopig niet in. }j Dinsdag was de aangevoerde lucht niet alleen vrij warm, maar ook kurkdroog. De relatieve vochtigheid zakte in de loop van de middag naar 20 tot 25 procent. Dankzij een hogedrukgebied boven de Oost i.! zee, dat niet eens zo sterk was (1023 hectopascal of millibar), heer. ste de zon boven grote delen van West-Europa. De temperatuur liep 7.; ons land op tot 17 a 19 graden, de warmste voorjaarsdag tot nu toe. Vandaag wordt het vrij warme aprilweer nog met een dag verlengd. Een koufront, dat via Engeland en West-Frankrijk naderbij komt, heeft wat vertraging opgelopen. Tot in de avond ligt een groot deel van 'net land nog in de warme lucht met vrij veel zon. Na een maxi mum, dat locaal de 20 graden overschrijdt, hangt er vanavond de 7. dreiging van een bui in de lucht. Toch ziet het er niet naar uit, datd- hoeveelheden neerslag wat te betekenen zullen hebben. Achter het front stroomt morgen in een zuidwestelijke luchtstroming nog altijd tamelijk zachte lucht over ons land. De maxima halen 12 8. graden aan zee en 15 graden in het binnenland, terwijl de zon er ovi tuigend doorkomt, vooral in de kuststrook. Landinwaarts vormen zit stapelwolken, maar het blijft droog. Ook na morgen blijft de lente kaarsrecht overeind. Het hogedrukge bied bij de Azoren stuurt donderdag een krachtige uitloper over Wes Europa, waarbij de wind geleidelijk krimpt naar zuidwest tot zuid. T( gelijkertijd scheert een Atlantische storing over de Britse Eilanden naar het noordoosten, maar de bijbehorende frontale regenzone kor niet verder dan de Noordzee. Er kunnen wel enkele wolkenvelden overdrijven bij maxima rond 15 graden. Vrijdag en zaterdag wordt het wellicht nog iets warmer, afhankelijk van de hoeveelheid zon en bewolking. De frontale zone ligt dan diet i ter bij ons land. zodat een enkele bui niet is uit te sluiten. 9, THJA DAT KOMT POOK. TH. WACHT, HOT ZAT DAT OOK ALWTTK TH. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en vooral in het midden en langs de westkust af en toe regen, hier en daar sneeuw; ook onwee^ is niet uitgesloten. In de omge ving van Oslo ook nu en dan zon; In het uiterste noorden maxima rond het vriespunt; elders meeste tussen 9 en 14 graden. Zweden: In het midden en noorden af en toe regen, misschien ook sneeuw. In het zuiden nog zonnige perioden. Middagtemperatuur nogal uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot 14 in het zuiden. Denemarken: Vandaag nog vrij zonnig. In de avond meer bewol king en morgen kans op een enkels regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur vandaag nog rond 15 graden; morgen iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, misschien ook met on weer. Soms veel wind. Middagtempera tuur. van 10 graden :n het noorden van Schotland tot 15 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog vrij zonnig maar later van het westen uit toenemende bewol king en kans op een regen- of onweers bui. Vandaag vooral in het oosten nog zacht; rond 20 graden. Morgen ongeveer 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe buiige regen, misschien ook onweer. In het oosten eerst nog wat zon, later op de dag in het westen weer opklaringen. Morgen overal meer zon maar laat op de dag in het noordwesten misschiéh opnieuw regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 11 graden langs de Bretonse kust tot plaatselijk 18 in de oostelijke departe menten. Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur op veel plaatsen oplopend tot ongeveer 25 gra den, maar in het noordwesten kans op wind van zee eri dan maxima beneden 20 graden. Madeira: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: Vrij zonnig. In het noorden en noordoos ten wolkenvelden en af en toe buiige re gen, eerst misschien met onweer. In be wolkte gebieden maxima rond 17 gra den. Bij zonneschijn "s middags rond 24 graden, in Andalusië hier en daar dicht bij 30. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, maar ook enkeJe stapelwol ken. Droog. Middagtemperatuur op de zuidstranden rond 25 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, plaatselijk mist. Middagtemperatuur van ongeveer 24 graden bij Tanger tot rond 30 in heten. Tunesië: Perioden met zon maar van het westen uit een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag half tot zwaar bewolkt en naar het oosten wegtrekkende buien, moge lijk met onweer. Morgen meer zon en droog. Middagtemperatuur vandaag tus sen 15 en 19 graden; morgen in het zuidoosten iets warmer. Mallorca en Ibiza: Vandaag half tot zwaar bewolkt, enkele regen- of onweersbuien en tijdelijk veel wind. Morgen meer zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 21 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk overal dioog. In de nacht en ochtend hier en daar wel mist. Middagtempera tuur van 14 tot 19 graden. Corsica en Sardinië: Naast zon ook stapelwolken. Waar schijnlijk wel droog. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en morgen een kleine kans op een (onweers-)bui. Maxi mumtemperatuur circa 19 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. In het zuiden, met name op Kreta, meer zon en vrijwel overal droog. Vrij fris met maxima rond 14 graden; morgen in het zuidwesten iets warmer. Turkije en Cyprus: Afwisselend zon en bewolking en nu en dan enkele buien, ook met onweer. Vooral in het noordwesten fris met maxi ma rond 12 graden. Op Cyprus vandaag temperatuur oplopend tot ruim 20 gra- Duitsland: Flinke zonnige perioden. Vandaag later op de dag in het westen een kleine kans aen regen- of onweersbui. Middag temperatuur uiteenlopend van den langs de Oostzeekust tot graden in het midden. Zwitserland: Flinke perioden'met zon maar later op de dag meer bewolking en al in het westen enkele regen- of weersbuien. Middagtemperatuui 17 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden en dagtemperatuur omstreeks Flinke zonnige perioden, zuidoosten eerst nog meer mogelijk nog wat neerslag, peratuur oplopend naar ongeveer, graden. Tsjechië en Slowakije: Veel zon. In het oosten van Slowat eerst nog wolkenvelden ma; overal droog. Middagtemperatuur op pend naar ongeveer 16 graden; wakije vandaag nog rond 11 Hongarije: Naast zon vooral in het oosten ook! wolking en kans op buiige regen, m schien met onweer. Geleidelijk hogi maxima; morgen rond 16 graden. Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Innsbruck Klagenturt Kopenhagen Las Palmas l issabon Locarno Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok- Waterschappen steeds 'groener' In de besturen van de Neder landse waterschappen hebben steeds meer leden uit de milieu beweging zitting. In totaal komt nu tien procent van de be stuursleden uit de 'groene hoek'. De polderbesturen waren eeuwenlang het exclusieve do mein van de landbouwsector. Een landelijke campagne van natuur- en milieu-organisaties om aan die situatie een einde te maken, is volgens de stichting Natuur en Milieu succesvol ge weest. Waterschappen hebben de wet telijke zorg voor de waterhuis houding in hun gebied, zowel kwantitatief als kwalitatief. De groene bestuurders zullen zich vooral inzetten voor een water beheer dat meer rekening houdt met natuur, milieu en landschap. Dat kan bijvoor beeld in het kader van landin richtingsplannen, onderhouds werk aan dijken, kaden en be schoeiingen, baggerplannen, anti-verdrogingsmaatregelen, enzovoorts. Sinds de invoering van de Wa terschapswet (1992) is het voor burgers mogelijk zitting te ne men als 'ingezetene' in het be stuur van een schap. Een groot gedeelte van de besturen wordt echter nog steeds gekozen door de gemeenteraden, dus indi rect. Met name huurders ontbe ren direct kiesrecht. Milieuonderzoek onder druk door bezuinigingen Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) in Bilthoven vreest voor de vooraanstaande rol die Neder land speelt bij het internationa le milieuonderzoek. Volgens di recteur-generaal R. van Noort dreigen bezuinigingen - door het kabinet - de samenwerking tussen het RIVM en grote inter nationale instituten te frustre ren. Van Noort doelt onder meer op het Europees centrum voor milieu en gezondheid in Biltho ven. Deze aan de wereldge zondheidsorganisatie WHO ver bonden ihstantie wordt met sluiting bedreigd. Ook de sa menwerking met het VN- milieubureau UNEP stuit op fi nanciële problemen, aldus Van Noort. „Daar waar Nederland zich sterk maakt voor de vesti ging van internationale institu ten en taken, worden nu posi ties vrijgegeven die het Neder landse aanzien schaden." Ais gevolg van de bezuinigingen van twintig procent op het milieuonderzoek vreest Van Noort dat het RIVM zich in de toekomst alleen nog kan beper ken tot strikt Nederlands onder zoek. OPGAVE OPLOSSING Dikke, slecht onderhouden knotwilgen, die het slachtoffer zijn geworden van de zogeheten 'fal lussnoei'. FOTO JOOP BOEK De aanleg van een tweede Maasvlakte biedt kansen om meer ruimte vrij te maken voor een zeehondenreservaat in het Brielse Gat. Het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek (IBN) op Texel raadt daarom aan het gebied zó in te richten dat uit breiding van de huidige popula tie gewone zeehonden mogelijk wordt. Het IBN stelt voor de na tuur een handje te helpen, door jonge zeehonden die bij Eco- Mare op Texel worden geboren - of daar tijdelijk zijn opgevan gen - uit te zetten in het Brielse Gat. In het Deltagebied leven thans circa dertig gewone zeehonden. Zo bivakkeren er vijftien op de Roggenplaat, een zandbank vlakbij de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het Brielse Gat ligt in het noordelijk deel van het Deltagebied. Vorige zo mer is voor het eerst sinds lange tijd minstens één jonge zee hond in de Oosterschelde gebo ren, mogelijk is er nog een jong groot gebracht. Dat is mooi, maar stelt qua natuurlijke aan was nog weinig voor. Toch ziet de toekomst er voor de Delta zeehonden goed uit. De leefom standigheden verbeteren, onder meer door het instellen van stil- tegebieden. Ook het water wordt iets schoner. Groei van de zeehondenpopulatie, tot in het Brielse Gat, past in het over heidsbeleid. Tom Poes en de Gezichtenhandel mers een tijdje gast worden! Ga maar met mij mee." Dit voorstel lokte de ander eerst wel aan, zodat hij vol goe de moed over het bospad voortstapte. Maar toen ze de zoom van het woud bereikten en het buiten van de Cante- cler in de dageraad zagen liggen, aar zelde hij. ,,Ik durf niet verder", zei hij angstig. ,,Ik heb die markies en vele anderen in het ongeluk gestort. Hoe kan ik nog ooit iemand onder ogen komen?" ,,Dat moeten we nu juist uit zien te vinden", zei Tom Poes. ,,Kom". En hij trok zijn metgezel mee het daglicht in. Op datzelfde ogenblik stond de heer de Cantecler voor de spiegel in zijn slaapvertrek. Vol wal ging tastte hij naar het gelaat van ou de lappen dat aan de wand hing om dat voor zijn eigen leeg gezicht te han gen. Maar halverwege verstarde hij en staarde ongelovig in de spiegel. „Par- bleu!" zo prevelde hij. „Wat zie ik daar? Ik heb mijn eigen, nobele trek ken weer terug!" Toen liet hij het vod dig masker vallen en glimlachte. „Die dekselse plamoen", zei hij tot zichzelf. „Hij heeft een schelmenstreek met mij uitgehaald. Wat een rakker, om mij, een Cantecler de Barneveldt, voor aap te zetten. En dat tegenover het grauw! Eh bien, hij zal er meer van horen!" KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. aardkluit, doorwaadbare plaats; 2. wintervoertuig, zonne god; 3. keukengerei, toeganke lijk; 4. alc. drank; 5. inbreuk; 6. bijwoord, soort onderwijs; 7. op schepper; 8. strijdperk; 9. vaalt, koraaleiland; 10. oude lengte maat, het Romeinse Rijk (Lat.); II. deelgenoot, bijbelse naam. Verticaal: 1. Europese hoofdstad, de Heili ge Schrift; 2. bid (Lat.), kerker, bijbelse naam; 3. mager; 4. wig, beroep; 5. dyne (afk.selenium (scheik.6. hoofddeksel, be kwaam; 7. aartsbisschop; 8. vlaktemaat, bijbelse naam, vreemde munt; 9. duchtig, tapijt achtige stof. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. demagoog; 2. roomsoes; 3. automaat; 4. airstrip; 5. goed koop; 6. tegenzin; 7. averecht; 8. sandwich. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn.- DRAAG TAS en MOTREGEN. Het sleutel woord luidt: VOETINDRUK. Tom Poes en de plamoen liepen de weg af, die naar het kasteel leidde. Ze zagen de lichten flauwer worden, zo dat het fraaie bouwwerk tenslotte ge heel in de duisternis verdween. En toen ze beneden kwamen stond daar weer de vervallen ruïne. „Nu is alles weer zoals het was", sprak de plamoen met gesmoorde stem. „Mij rest slechts deze oude bouwval waar niemand zal komen. Hier zal ik verder in eenzaamheid het lot van een plamoen moeten dragen." „Kom, kom", zei Tom Poes. „Niet zo somber. Ik weet iets beters. Als u dan geen gastheer meer kunt zijn kunt u im- OOM HT/A/Z, HOT KCMT HTT PAT U/LTM //V H£TTOA/KTK KOHWTA/ Z/T/V f TOMPOES zen geven een prachtige woeste knot. Essen leveren staken die goed bruikbaar zijn als steel voor spaden. Knotbomen wor den tegenwoordig in hoofdzaak ge koesterd vanwege hun ecologische potentie. In een goede knotboom ontstaat in de loop der jaren namelijk volop leefruimte voor vogels (bijvoor beeld steenuilen) en planten (zoals varens). De pruikenbol die er regel matig wordt afgeknipt, en vroeger door boeren als 'geriefhout' werd be nut (als brandhout, als afrasterings- paaltjes, voor manden, vlechtscher- men, bezems, enzovoorts), is tegen woordig van minder belang en eindigt vaak in de versnipperaar. Landschapsbeheer ijvert er voor zo veel mogelijk snoeihout wél een twee de leven te schenken, onder andere door met takkenbossen oevers van sloten milieuvriendelijk tegen afslag te beschermen. Dit goede voorbeeld Jonge knotten, waaraan bij de snoei stompjes blijven zit ten. Hier kan op den duur iets moois uit groeien. FOTO JOOP BOEK van de ecologische waarde. Dat is dus geen fallussnoei, maar een snoei waarbij stompjes van pakweg een centimeter of tien aan de stam van de bomen blijven zitten. Die methode leidt op den duur tot de mooiste en meest waardevolle knotten, met veel kieren en gaten waarin zich vogels en planten kunnen vestigen. Land schapsbeheer Noord-Holland pro beert via voorlichting en cursussen andere knotboombeheerders de fijne kneepjes van het vak bij te brengen. De pijlen richten zich op particulie ren, gemeenten, de provincie en wa terschappen. Belangrijke f ligplaatsen van gewone zeehonden in het deltagebied Brielse Belangrijke ligplaatsen van gewone zeehonden in het Deltagebied. Sommige hoveniers lijken het nooit te leren: een knotwilg goed snoeien. Eerst worden de bomen jarenlang niet onderhouden, en dan gaat ineens met grof geweld de kettingzaag erin onder de motto's 'lange halen gauw thuis' en 'tijd is geld'. Het resultaat: de zogeheten 'fallussnoei'. De wilg wordt gedegradeerd tot een lelijke naakte paal, waarvan uiterst onzeker is of herstel tot knotboom met enige eco logische waarde zal optreden. Volgens Landschapsbeheer Noord- Holland staan er in onze provincie ongeveer 40.000 knotbomen, in hoofdzaak wilgen. Diverse andere boomsoorten kun nen eveneens gek not worden, zoals essen en elzen. El- doet inmiddels op tal van plaatsen goed volgen. Er zijn in Noord-Holland onder het vaandel van Landschapsbeheer vier vrijwilligersgroepen actief die zich uit sluitend bezighouden met het knot ten van bomen. Het is hun lust en hun leven. Daarnaast is er een hand vol vrijwilligersgroepen die niet alleen knotten, maar ook riet maaien, en dergelijke. Ruim de helft van de pro vinciale knotbomen wordt door deze vrijwilligers beheerd, waarbij het ac cent ligt op een snoei ten behoeve

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10