Leidsch Dagblad Twee derde bedrijven kampt met criminaliteit ^Grootste boef mag z'n ossier inzien. Ik niet' Jbanezen vluchten oor aanvallen Israël olfinarium geeft dolfijnen atuurlijke leefomgeving Lijf leed Rijp voor het corso 'Er moet meer blauw de straat op' GOED NIEUWS iTERDAG 13 APRIL 1996 0 ZIJ Feiten en Meningen In Panmunjom moet elke irritatie worden vermeden I irgemeester De Goeij van Voorhout: '•en )RHOUT WIM VAN WANROOY !tS OPGERICHT 1 MAART 1860 Leiden Sport Toerisme LI of ze tegen schimmen vocht. voelde burgemeester E. B. de Goeij-Smulders van arhout zich nadat de politie- kopstukken in het dorp hun trouwen in haar hadden op- 'm" ;e^' "^e confr°nteerden me it een reeks beschuldigingen, tar het dossier daarover heb tot op de dag van vandaag mogen inzien. De grootste ai 8 nineel in Nederland mag dossier bekijken, ik niet. kan toch niet?" zegt ze van- )e bom in de Voorhoutse d barstte eind vorig jaar na- deze krant het geheime ad- van de vertrouwenscom- ssie over haar herbenoeming bliceerde. De vijf fractievoor- :ers die deze commissie pnden stelden de commissa- van de koningin voor om grtrgemeester De Goeij niet te in terugkeren. Door haar ei- II ïzinnige optreden zou ze ^Dr een 'onwerkbare situatie' het gemeentehuis en voor laviv-beiroet gpd-afp irgemeester De Goeij: „Dit was oneerlijk." foto henk bouwman raël is gisteren et de al enkele dagen durende ter assale bombardementen op ie« irpen in het zuiden van Liba- "Sn. Het grootste deel van de :volking daar heeft de wijk ge- imen naar noordelijker géle- i n steden, zoals Beiroet. Een pische officier en twaalf Liba- ese burgers, onder wie vijf kin eren, zijn om het leven geko- len door Israëlische bombar- ementen op Libanon. Volgens de jongste voorlopige Ci alans van gisteravond raakten personen, onder wie veel sol- aten, gewond. Sinds het begin m de militaire vergeldingsope- itie van Israël tegen de islami- sche Hezbollah-beweging (onderdag, vielen in totaal chttien doden en 52 gewon- ;n. De Israëlische operatie begint leeds meer te lijken op een erhaling van 'Operatie Reke- ing en Verantwoording', uitge- Ifyoerd in de zomer van 1993: Bij ootscheepse bombardemen en kwamen toen 130 Libane- ■n om het leven et» driehon- erdduizend mensen ont- luchtten het zuiden. Een verschil met drie jaar ge- 'den is, dat de Hezbollah meer. rderwuk anp Mishandeling vrouwen schrikbarend 'Scylla binnen twee jaar weer kampioen' grote conflicten in het college hebben gezorgd. De Voorhoutse politiek zoekt naarstig naar een oplossing voor de kwestie. Dat de koppen van een of meer wethouders gaan rollen, lijkt bijna onont koombaar. Burgemeester De Goeij blijft in elk geval. Minister Dijkstal van binnenlandse za ken heeft inmiddels ingestemd met haar herbenoeming. De burgemeester zelf noemt de affaire 'een zwart hoofdstuk' in haar loopbaan. „Alles wat je in jaren hebt opgebouwd, lijkt in een paar dagen te worden weggezet. Het was allemaal zo triest. Ik heb een ontzettend rechtvaardigheidsgevoel en dit was zo oneerlijk, zó oneerlijk." Ze vindt dat de vertrouwens commissie op een zeer merk waardige manier te werk is ge gaan. „De vertrouwelijkheid van de commissie is bedoeld om mensen, in dit geval ik dus, te beschermen. De vertrouwens commissie gebruikte het echter om dingen diffuus te houden." Tegelijkertijd werd de geheim houding op andere momenten met voeten getreden. „Ik zeg niet dat de leden direct hebben 'gelekt'. Maar hoe je het ook wendt of keert, het komt uit de vertrouwenscommissie. Naar de .diepere beweegrede nen van de vertrouwenscom missie kan ze slechts gissen. „Op mijn werk bestond nauwe lijks kritiek. Het kan dus, niet anders zijn, of er moeten ver borgen agenda's zijn geweest. Ik heb wel een idee wat het ge weest kan zijn, maar ik wil er nu niets over zeggen." Ondanks alles heeft ze niet overwogen om maar op te stap pen. „Weglopen is nooit een goed argument. Daarmee geef je aan dat je het niet aankan of dat alles wat over je wordt ge zegd waar is. En het is niet Zie verder Zaterdags Bijvoeg sel: Het zwarte hoofdstuk van burgemeester De Goeij Een eeuw geleden werd de eerste Parijs-Roubaix gereden Hilversumse nazaat van Willem Barentsz actief in Barentszjaar De Denkwijzer gaat over sombere ouders, sombere kinderen? Na krap twee jaar is elan in paarse kabinet verdwenen Werken met steekpenningen al redelijk ingeburgerd hilversum anp Museum Boerhaave, Leiden Twee derde van de Nederlandse bedrijven heeft de afge lopen vijf jaar last gehad van criminaliteit.. Het varieert van fraude en diefstal tot bedrijfsspionage en het betalen van steekpenningen. Dit heeft het actualiteitenprogram ma KRO Brandpunt gisteravond gemeld. dertien procent van de onder nemingen en bij twaalf procent fraudeert het eigen personeel. Werken met steekpenningen is in Nederland al redelijk inge burgerd. Ruim een derde van de bedrijven zegt er mee in aanra king te zijn geweest. In de bouw zegt twintig procent van de on dernemingen zelf wel eens steekpenningen te moeten be talen om opdrachten binnen te kunnen halen. Een derde van de bedrijven De actualiteitenrubriek baseert zich op een onderzoek onder 496 ondernemingen, uitgevoerd door bureau Inter/View in op dracht van accountantskantoor Coopers en Lybrand. De helft van de ondernemin gen zegt bestolen te zijn door mensen van buiten. Bij veertien procent ontvreemdden de eigen werknemers spullen. Zakenrelaties frauderen bij bevestigt de vraag, of zij wel eens met georganiseerde crimi naliteit in aanraking zijn ge weest. Vier procent heeft last van bedrijfsspionage. Directeur Van Os van de FENEX, de organisatie van Ne derlandse exporteurs, zei in het programma dat fraudes deze sector in 1994 voor 1,3 miljard troffen. Het ging dan om fraude met douanepapieren, accijnzen en heffingen. Werkgeversvoorman A. Rin- nooy Kan van VNO-NCW noemt de uitkomst schokkend. Volgens hem staan onderne mingen ten onrechte noncha lant tegenover criminaliteit. „Bedrijven hebben geen idee welk risico ze feitelijk lopen. Ze weerstand biedt. Gisteren in de loop van de dag en avond lan ceerde de islamitische verzets beweging viermaal salvo's Kat- joesja-raketten in de richting van het noorden van Israël. In de stad Kiryat Shmona raakten vier mensen gewond, van wie een ernstig. Anders dan in 1993 beperkt de Israëlische luchtmacht haar acties niet tot het zuiden. Net als donderdag verschenen er gistermiddag Apache- en Co bra-gevechtshelikopters boven de shi'itische zuidelijke wijken van Beiroet. Ze schoten grond doel-raketten af tegen wat in Is raël werd omschreven als 'Hez- bollah-doelen'. Bij de aanval werd ook een positie van het Syrische leger getroffen, waarbij volgens be richten uit Libanon tien Syri sche soldaten gewond raakten. Een Israëlische woordvoerder liet weten dat Israël het niet heeft voorzien op de Syriërs, maar dat het moeilijk is hen te missen 'omdat ze overal in Li banon aanwezig zijn'. Vanuit de Syrische positie zou zijn ge schoten op de overvliegende helikopters. Pagina 5: Bevolking voor bom bardement gewaarschuwd berck Kratjes gevuld met hyacinten staan in het Franse land klaar voor het 49ste Bloemencorso van de Bollenstreek. Nadat eerder al drieduizend bakken met bloemen vanuit Bretagne zijn overgebracht naar ons land, worden de komende dagen in de Franse kustplaats Berck nog hyacinten voor de praalwagens geplukt. De Franse bijdrage is nodig, omdat door de stren ge winter in eigen land de bloemen nog niet in bloei staan. Vanaf woensdag zullen stekers de praalwagens optuigen. Komende zaterdag trekt de stoet van Noordwijk naar Haarlem. Zie verder het Zaterdags Bijvoegsel: Bloemencorso staat bol van de Franse hyacinten. foto peter van der hulst dolfijnen in het Dolfinarium in Harderwijk krijgen een ware na- urlijke leefomgeving. In de loop van volgend jaar mogen ze te ter in een lagune van twee hectare groot met een „perfect" bio- gisch evenwicht. Het Dolfinarium spaart kosten noch moeite om het de parade- aardjes te water naar de zin te maken. De nieuwe behuizing gaat efst twintig miljoen gulden kosten. Langs de oevers van hun lagu- verrijst een authentieke indianennederzetting. Deze is geïnspi- eerd op nederzettingen van indianenstammen uit Noordwest- erika en Canada. Deze stammen leefden in harmonie met de en haar bewoners. Oprichter koor Leidse Sleuteltjes overleden leiden erna straatsma Henk Franke, oprichter en dirigent van het kinderkoor de Leidse Sleuteltjes is, naar nu bekend is geworden, op 6 april op 80-jarige leeftijd overleden. Overeenkomstig zijn wens heeft de crematie donderdag in stilte plaats gehad. Franke richtte de Leidse Sleuteltjes in 1948 op en was 35 jaar lang de stuwen de kracht achter het kinder koor. Met liedjes van Annie M. G. Schmidt maakte hij het kinderkoor tot een be grip in heel Nederland. In 1983 hief Franke het kin derkoor op, omdat er wei nig belangstelling meer was voor deelname aan het koor. Tot aan zijn pensioen werkte Franke als onderwij zer in dienst van de Leidse 3-Octoberschool. Franke was Leidenaar van geboor te, maar verhuisde later naar Sassenheim. Pagina 17: Necrologie Burgemeester Noordwijkerhout over politie: TE HUUR, NIET DUUR noordwijkerhout. wim van wanrooy ad van kaam Ondanks de ingrijpende reorganisatie van twee jaar geleden schiet de politie nog steeds tekort. Overal in Nederland en dus ook in Noordwijker hout. In het bollendorp praat de gewone burger zelfs over een mislukte ommekeer. De ministers Dijkstal (Binneniandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) ontdekken in navolging van de Algeme ne Rekenkamer nu ook zwakke punten en komen nog voor de zomer met een >t) nota. 'Voorbarig' en 'eenzij ue n'e'ue" en "'e' dig' noemt Frans Mesker, name de ouderen politievoorlichter van het district Duin- en Bollen streek Noord, de kritiek. In Noordwijkerhout ligt het politiebureau aan de voorlichting vind ik dat meer blauw op straat dan toch ook moet worden gerealiseerd. Er moeten in Nederland zesduizend agenten bijkomen. Ik hoop dat dat binnen een of twee jaar kan worden gerealiseerd. Dan zullen wij er ook profijt van trekken." jacques Looyesteijn was tot vorige week en ge durende 28 jaar voorzitter van de Noordwijker- houtse Ondernemers Vereniging (naar een opvol ger wordt nog gezocht.) en hij is stellig als hij zegt: „De reorganisatie van de politie is een volkomen mislukking geworden als ik dat afzet tegen wat ook hier in Noordwijkerhout is gebeurd. Er is enorm veel V061611 ZICH kennis en ervaring wegge- behoorlijk onveiligpromoveerd, als je in deze t V 1 mmuui iH C4" mro-ptm LEIDEN^St. Aaqtenstraat 14 071-5134700 LEIDERDORP lijnbaan 12a 071-5820820 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Zinsbegoochelend spookhuis attractie in De Efteling IVAN ROY C.S. ADVOCATEN (Tel. (071)5122362 HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Men valt niet omdat men zwak is, maar omdat men denkt dat men sterk is. denken nog steeds dat het hun linker en rechterbuurman kan overkomen, maar hen in ieder geval niet." Rinnooy Kan stelt dat bedrij ven zelf meer moeten doen om criminaliteit te voorkomen. Hij vindt dat ondernemingen in ie der geval aangifte moeten doen. Uit de enquête blijkt dat min der dan de helft dat doet. Als ze hun eigen werknemers betrap pen, volgt in dertig procent van de gevallen de gang naar het politiebureau. „De politie kan er toch niets aan doen", redeneert 53 procent van de onderne mers. 0 zonnig en warmer IMS;' 2713° «715° 5'/15° neerslag 10% 10% 30% zonneschijn 50% 50% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 7 VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio 11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport21,22,23 Strips Toerisme. Uitgaan Kortingsbon voor toneel voorstelling 'Edmund Ironsi de' door Firma Rieks Swarte in het LAKtheater. Politie is buit Geldnet Duiven op het spoor duiven cpd De politie hoopt een belangrijk deel van de buit van de roof overval op de Geldnetvestiging in Duiven te kunnen achterha len. Een deel is in Spanje getra ceerd, de rest moet zich in Ne derland bevinden. De buit zou volgens de Spaanse autoriteiten tien miljoen gulden bedragen. Bij Vijfhuizen werd dinsdag een transportwagen van Geld net overvallen. In Spanje is beslag gelegd op een villa, drie auto's en een aan tal bankrekeningen. Hiermee is in totaal bijna driekwart miljoen gulden gemoeid. In de villa aan de Spaanse zuidkust is boven dien 110.000 gulden aan con tant Nederlands geld gevonden. De rest van de, deels al geïnves teerde, buit zou de politie nu in Nederland 'op het spoor' zijn. Deze feiten zijn vrijdag vrijge geven door de autoriteiten in Spanje. De Nederlandse en Spaanse politie en justitie trek ken sinds vorige maand samen op in het geruchtmakende Geldnet-onderzoek. Sinds vori ge week woensdag zijn dertien personen aangehouden: negen in Nederland en vier in Spanje. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De overval op Geldnet werd 23 september van het vorig jaar gepleegd. Dijkzicht er sinds de reorganisatie triest en vaak verlaten bij. Alleen in de ochtenduren hebben er nog activiteiten plaats. In de weekeinden gooit baldadige jeugd nu en dan stenen door de ramen van het dan verlaten pand. Vroeger was dat wel even anders. „Toen was Noordwijkerhout nog een zelfstandig korpsje en werkten er dertig men sen in dat bureau. Nu is de binding met de bevol king veel minder geworden. Dat is een feit", er kent Mesker. Burgemeester J. Andel van Noordwijkerhout weet wel wat belangrijk is. „Toezicht op straat. Onze gemeente is niet onveilig en dat zijn de an dere gemeenten in de Duin- en Bollenstreek ook niet. Maar de mensen en met name de ouderen, voelen zich behoorlijk onveilig. Naast een goede tenminste van promotie kunt spreken. Die mannen zitten nu dozen te vouwen in Leiderdorp, of zo, hier zie je ze in elk geval niet meer. Ik geloof dat we nog twee bromsnorren hebben, maar kennen doe je ze niet. Konden voorheen veertien 'dienders' Noord wijkerhout vast tot hun domicilie rekenen, nu gaan er achttien de straten van het dorp door. Dat lijkt een verbetering, maar zij doen dat wel in combinatie met veeleisende werkzaamheden voor andere districten. Per saldo is het aantal voor de bevolking 'zichtbare agenten' daarom be hoorlijk afgenomen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja. dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Adres: i. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal O acceptgiro (f.»91,20) O automatisch (f.90,20) OF BEL 071-5128030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1