Leidsch Dagblad 19 Brandweer in paniek vergeten tr~" f Nieuwe raketaanval op noorden Israël Roze Zaterdag dit aangehouden jaar in Haarlem Rapport: Sekteleider nisbruikt kinderen an Zijl leider van 'iiderzoek naar CTSV Zevenjarige pilote stort neer bij recordpoging Dure gasten 26 april Singel GOED NIEUWS LDAG 12 APRIL 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland 'addirvcvener opnieuw in opspraak iar) Journaille massaal naar Aalten voor eerste slacht van Britse kalveren Majors meerderheid in het parlement slinkt tot één zetel Cultuur en Kunst Oezbeekse zangeres Yulduz in LVC iSport Floor van Duyn kiest voor Ter Leede kteleider W. Griffioen uit iddinxveen maakt zich huldig aan mishandeling en csueel misbruik van kinde- Hij misbruikt vrouwelijke 11 cteleden en brengt leden in 11 'n emotionele situatie dat zij w I ideren slaan. Dat staat in een rapport van Vereniging voor Nader On- rzoek Rechtspleging, dat is baseerd op verklaringen van jormanten binnen en buiten Waddinxveense groep. Me- r-e aan de hand van het rap- i f >rt van de vereniging, die het ten en laten van de Kinder- scherming kritisch volgt, be reken politie, justitie en kin- rbescherming vandaag of tie tegen de sekte noodzake- ïs. De groep kwam vorige aand in het nieuws, toen fa- ilieleden van sekteleden eldden dat Griffioen met een ntal leden naar Jordanië zou izen om daar op 14 april in de grottenstad Petra de Dag des Oordeels af te wachten. Zij vreesden dat de sekteleden in het Arabische land collectief zelfmoord zouden plegen. Griffioen bestempelde dit verhaal als onzin. „De dag van 14 april leeft bij ons helemaal niet. Misschien gaat de zon op, misschien gaat de zon on der", zei hij. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) heeft gisteren in antwoord op Ka mervragen van de RPF laten weten niet over aanwijzingen te beschikken dat sekteleden naar Jordanië zullen reizen. Volgens Dijkstal kan de politie geen sekteleden oppakken om een collectieve zelfmoord te voorkomen, tenzij er sprake is van een vermoeden van een strafbaar feit. De groep van Griffioen hield tot voor kort bijeenkomsten in een veilinghal in Bleiswijk. En kele weken geleden besloot het bestuur van de veiling ech ter de groep te weren. Zeker zestien doden bij brand op luchthaven Diisseldorf Laswerk waarschijnlijk oorzaak Tweede Kamer is akkoord de opzet van het onderzoek ilr de crisis in het College van [ïkzicht voor de Sociale Verze- ingen (CTSV). Het onderzoek t voor het zomerreces zijn :rond en komt, tot grote isheid van het CDA, onder ing te staan van PvdA'er Van het onderzoek staan drie lerling samenhangende vra- centraal: hoe het college elijk functioneerde, hoe de itie met het ministerie van iale zaken en werkgelegen- d zich ontwikkelde, en hoe precies zit met de relatie sen het CTSV en de bedrijfs- enigingen en uitvoeringsin- ilingen, zoals het GAK. Het it vooral om de achteraf on- ukkig uitgevallen benoemin- (door staatssecretaris Lin- loten van sociale zaken) van oud-politici Van Leeuwen I (D), Van Otterloo (PvdA) en penningmeester )66 doet greep i n partijkas >EN HAAG GPD De penningmeester van )66 in Zuid-Holland heeft ruim dertigduizend gulden van zijn partij gestolen. Dit r zegt regiovoorzitter R. Stam in een van de bladen van de £j partij. Het gaat om een aan zienlijk deel van de regio- 'legroting. De penningmeester was JJjj verantwoordelijk voor het verdelen van de partijfond sen over de verschillende n afdelingen en subregio's in Zuid-Holland. Toen som mige afdelingen begonnen te klagen dat er al geruime tijd geen geld meer was ontvangen, kwam de zaak aan het rollen. Voorzitter van D66 bij de Provinciale Staten L. Blok noemt de diefstal 'be treurenswaardig'. Volgens haar zal het regiobestuur echter geen aanklacht in dienen tegen de penning meester, die inmiddels ont heelt genomen. „Hij is nog jong, en heel betrokken bij D66. Het is al zwaar ge noeg dat hij zijn functie verliest." De penningmeester, die eveneens secretaris bij Pro vinciale Staten was, heeft bekend. Van het gestolen bedrag is 17.000 gulden te ruggevonden. D66 is van plan ook de rest van het be drag terug te vorderen. stuurslid. Verder zal de commissie zich in de praktijk ook buigen over het functioneren van Linscho- ten als politiek verantwoordelij ke voor het reilen en zeilen van het college. Ook de onbeant woorde vragen over drie ziekte wetrapporten zijn van belang. Ten tijde van de behandeling van de afschaffing van de Ziek tewet in de Tweede Kamer kwa men enkele kritische CTSV-rap porten uit. Later ontstond de in druk dat Linschoten de publica tie daarvan zo lang mogelijk heeft tegengehouden. Voor de coalitiepartijen staat nu al vast dat de positie van de WD-bewindsman niet ter dis cussie komt. Volgens het CDA is ♦dat precies de reden waarom het voorzitterschap in handen komt van een 'paarse' politicus. Pagina 2: Een man van radijs, vis en koopkracht Kamer is razend druk met onderzoek Brandweerlieden en dokters proberen een van de slachtoffers van de brand te reanimeren. Paniek heeft ertoe geleid dat de brandweer van Düs- seldorf gistermiddag te laat is gealarmeerd over de brand op de plaatselijke luchthaven. De eigen brandweer van de luchthaven was zo druk met het redden van mensen, dat iedereen vergat de stadsbrandweer te alarmeren. Dit heeft een woordvoerder van de brandweer van Düs- seldorf verklaard. Bij de brand kwamen zestien mensen om het leven; vijftig personen raakten gewond, van wie enkelen ernstig: Bonn gpdontwikkeling al zo hevig, dat er weinig meer kon worden ge daan. De brand had zeer snel om zich heen gegrepen. Inmiddels is nagenoeg zeker dat laswerkzaamheden nabij de startbaan de oorzaak van de brand zijn geweest. Bij de brand De brandweer van het vliegveld zelf slaagde er overigens in ze ker vijftig tot honderd mensen van een zekere dood te redden. Toen de brandweer bij de ter minal arriveerde, bleek de rook- kwamen ook giftige gassen, zoals blauw- en zoutzuur vrij. De meeste slachtoffers zijn door verstikking om het leven geko men. De politie en brandweer staakten gisteravond laat hun zoekacties in de uitgebrande terminal en gingen er vanuit dat alle slachtoffers, onder wie vijf Duitsers, zes Fransen, twee Ita lianen en een Engelsman, ge borgen waren. Twee slachtof fers konden nog niet worden geïdentificeerd. De minister van binnenland se zaken van de deelstaat Noor- drijn-Westfalen, Kniola, beloof de dat het onderzoek naar de oorzaak van de grootste cata strofe op een Duitse luchthaven zo snel mogelijk zal worden af gerond. De brand op Duitslands grootste chartervliegveld zal voor diverse andere vliegvelden grote consequenties hebben, daar de komende dagen ettelij ke honderden vluchten zullen moeten uitwijken. Alleen voor vandaag stonden al 130 vluch ten gepland. Luchthavens in Munster, Paderborn en Keulen- Bonn fungeren inmiddels als uitwijkhaven. Ook de luchtha ven bij Maastricht krijgt van daag extra vliegtuigen te ver werken. De brand brak gistermiddag rond half vijf uit in de aan komsthal van de luchthaven. Israëlische luchtmacht bombardeert uit wraak dorpen in Libanon tel aviv ad bloemendaal correspondent Zeker vijf Israëli's zijn vanmor gen gewond geraakt bij een ra ketaanval vanuit Libanon door de islamitische Hezbollah. Alle slachtoffers vielen in Kiryat Sh- mona, Israëls meest noordelijke stad. De raketaanval is de ver wachte vergelding voor een Is raëlische operatie gisteren in Li banon. Bij aanvallen in Beiroet en Tyrus kwamen toen drie Li banese burgers om het leven. In antwoord op de raketaan val is Israël vanmorgen een grootscheeps artillerie-bombar dement begonnen tegen dor pen ten noorden van de 'veilig heidszone'. het door Israël be zette uiterste zuiden van Liba non. Volgens een legerwoord- voerder heeft Israël er tot van daag alles aan gedaan om het aantal Libanese burgerslachtof fers te beperken, maar vanaf nu zou het leger minder kieskeurig Na zeven jaar weer terug gaan optreden. De stad Kiryat Shmona is sinds gisteren grotendeels verla ten, omdat het leger de wraak van Hezbollah verwachtte. Zo'n zevenduizend mensen zijn ver trokken. De meesten verblijven bij familieleden elders in Israël. Eén van de raketten in Kiryat Shmona trof vanmorgen een auto, die in brand vloog. De in zittenden raakten daarbij ge wond. Elders in de stad is zware schade aangericht. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 VRIJDAG J Hf HET WOORD IS AAN Chateaubriand Het is goed je in het stof te werpen als je een fout hebt begaan, maar je moet er niet in blijven liggen. [C] perioden r met zon Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport18,19 Strips8 Uitgaan 10 Wegen wiel17 De kortingsbon betreft van daag de Nationale Indoor Taptoe in de Groenoordhal- len in Leiden. Veel passagiers en personeelsle den raakten in paniek en klom men op het dak van de vertrek hal of probeerden, soms ver geefs, via de toiletten, trappen, vip-rooms en liften aan de vuurzee te ontkomen. De brand breidde zich via het ventilatiesysteem snel uit naar de sector waar de liften zijn en vandaar ook naar de vertrekhal. Waarom de sprinklerinstallaties niet of onvoldoende hebben ge werkt, is nog niet duidelijk. De meeste slachtoffers vonden de dood in de lift: in een van de lif ten werden negen lijken gevon den. Onder de lichtgewonden bevindt zich ook een medewer ker van de KLM. In Jeruzalem raakte vanmor gen een man ernstig gewond door een ontploffing in zijn ho telkamer. In de kamer zijn meer explosieven aangetroffen. De politie houdt er rekening mee dat de man bezig was met het fabriceren van bommen. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend. Volgens som mige berichten is het een Pales tijn, volgens andere een wester- ling. 'Hotelgasten' door het raam naar binnen OEGSTGEEST KEES VAN KUILENBURG Dankzij een attente buur man heeft de politie gister avond vier Engelsen (in de leeftijd van 20 tot 24 jaar) aangehouden, die van plan waren goedkoop te over nachten in een hotel in Twee van hen den bij de receptie een ka mer. Toen ze daar hun in trek hadden genomen, openden ze het raam waardoor ze hun twee vrienden naar binnen lie ten klimmen. Ze troffen het niet. Want juist op dat moment keek de buurman van het hotel naar buiten. Hij dacht dat er inbrekers aan het werk waren en waarschuwde de politie. Op verzoek van de hoteldirectie werd het viertal uit de kamer gezet. De Engelsen kregen hun huur niet terug, omdat ze in de korte tijd dat zij in het hotel waren hun ka mer hadden vervuild. Bo vendien was het raam door de klauterpartij be schadigd. washington hans de bruun correspondent De pas 7-jarige Jessica Dubroff heeft gisteren haar poging om in het Guiness Book of Records te komen met de dood moeten bekopen. Haar 4.500 kilometer lange recordvlucht, dwars over de VS aan de stuurknuppel van een sportvliegtuigje, eindigde fataal toen de Cessna neerstort te in een woonstraat in Cheyen ne in de staat Wyoming, kort nadat het toestel in een zware hagelbui was opgestegen. Bij het ongeluk kwamen ook de vader van het meisje en haar vliegleraar om het leven. Jessica wilde de jongste pilote worden die ooit de vlucht van de west kust naar de oostkust van de VS heeft voltooid. Zij had al enige tijd vliegles en verkondigde voor haar vlucht dat zij de hele reis zelf zou vliegen. Met haar vader en instructeur was het meisje woensdag opge stegen in California. Na in Cheyenne de nacht te hebben doorgebracht vertrok de Cessna gistermorgen in zwaar weer. Meteen na vertrek raakte het toestel in moeilijkheden. Getui gen zagen het rare capriolen maken en uiteindelijk met de neus naar beneden neerstorten in een woonstraat, waarbij het op een haar ha een huis miste. Jessica Dubroff was slechts 1,25 meter lang en had verleng stukken aan de pedalen nodig om de eenmotorige Cessna 177B te kunnen besturen. Vori ge week schreef zij nog een brief aan president Clinton, waarin zij hem uitnodigde een deel van de vlucht mee te maken. wassenaar kees van kuilenburg haarlem onno havermans Haarlem is op 29 juni het toneel van Roze Zaterdag. De landelij ke manifestatie voor homo emancipatie keert na zeven jaar terug naar de Spaarnestad. Eer der dit jaar zag het er naar uit dat de traditie voor het eerst sinds 1969 zou worden ver stoord. Maar de Haarlemse ini tiatiefnemers hebben de begro ting nu vrijwel rond. De Stichting Roze Zaterdag Haarlem beperkt zich tot de or ganisatie van een demonstratie ve optocht, die rond het mid daguur vanaf het Kenaupark door de Haarlemse binnenstad trekt, en een manifestatie tot in de vroege avond op het Vlooi- enveld. Andere activiteiten, zoals feesten, kunnen wel reke nen op steun van de stichting, maar ze moeten zich financieel zelfbedruipen. „Het was een groot voordeel dat Haarlem in 1989 een zeer succesvolle Roze Zaterdag heeft gehad", zegt voorzitter R. de Borst. „Toch heeft het ons drie maanden gekost om de begro ting van een ton sluitend te krij gen. Dat kwam vooral door de financiële fiasco's van de afgelo pen twee jaar in Amsterdam en Hilversum. Wij proberen nu de naam Roze Zaterdag weer een beetje op te krikken." Voor een 58-jarige man en een 55-jarige vrouw kwam gisteren een onverwacht eind aan een aantal gratis logeerpartijtjes. Toen zij na een zes weken du rend verblijf een Wassenaars hotel zonder betaling wilden verlaten, werden zij door de po litie aangehouden. De twee die zeggen in Parijs te wo nen waren al eerder te gast in Wassenaar. Na een verblijf van zeven weken waren de twee destijds met de noorderzon ver trokken. De hoteldirectie voelde giste ren nattigheid en waarschuwde de politie. Na overleg met de of ficier van justitie werd besloten het stel aan te houden. De tota le schuld van de logeerpartijen is inmiddels opgelopen tot ruim 24.000 gulden. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: - (l.v.m. controle bezorging! and automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 '4001 1 4" maandag t m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1