r Leidsch Dagblad 1 AZL had inspectie moeten inlichten Buitenlanders weten het zeker: Nederlandse tulpen zijn groen Het extraatje van Omo, Dove en Sun. Straatbeeld Leiden toont nog veel oude telefoonnummers Gezellig druk met Pasen Crisis dreigt tussen Noord- en Zuid-Korea Zangeres Nadieh overleden Bellen? Even tot tellen. ilNSDAC 9 APRIL 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41051 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 (Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Het kabinet repareert het 3 koopkrachtverlies met meer huursubsidie In Liberia is de burgeroorlog weer opgelaaid Rijke historie drukkers te zien op Boekenzondag Sport Ajax, de n kampioen van 'j 't schone spel Zonder 'flower bulbs'Zwiebelblumenen 'bulbeusesis Keukenhof ook geliefd lisse irene nieuwenhuuse I Het parkeerterrein voor autobussen bij Keukenhof is zo stoffig als na een lange hete zomerdag. Jongelui, af komstig uit Baskenland, zijn voor een tiendaagse toer in Nederland, julio spreekt een half mondje Engels en vertelt dat het bezoek aan het park hem een beetje is tegengevallen. Hij had verwacht dat de tulpen allerlei kleuren hadden, hij had zelfs gehoord dat er een veldje zwarte tulpen was. Maar nu weet hij beter: Nederlandse tulpen zijn groen. Drie vrouwen uit Singapore zijn een klein beetje 'disappointed vanwege de afwezigheid van kleurige bolbloemen. Maar het was desondanks een ervaring. Of ze een foto van de verslaggever mogen maken, want het thuisfront moet toch worden bestookt met plaatjes en in het park viel zo weinig te fotograferen. Geen wan klank verder, ze hebben immers lekker gewandeld. De Fransen, Duitsers, Engelsen, Spanjaarden en Ja panners kwamen gistermiddag echter toch vooral goedgemutst Keukenhof uit. Ondanks het gebrek aan kleur bij de bloembollen, ook wel 'flower bulbs' (Engel sen), 'Zwiebelblumen' (Duitsers) en 'bulbeuses' (Fran sen) genoemd. Een Duits echtpaar uit de omgeving van Hamburg was zelfs opgetogen. Alles in het park was zo mooi, fris groen. Vooral de stelen en de bladeren van dé tulpen. Tja, en dat ze nog niet bloeien, dat geeft niks, want dat bepaalt Onze Lieve Heer. Daar kunnen ze van Keukenhof niks aan doen. En het was in het park zo 'saubef. Een groep Engelsen uit Nottingham loopt wat ver veeld naar de bus. Hoe het binnen was? Hun gezichten fleuren op. De amaryllussen en de orchideeën bloeien prachtig in de kassen. Ze pakken een folder en tonen hoe de Keukenhof er in hun dromen moet uitzien: roze, paars, rood en geel. Een beetje onnatuurlijk eigenlijk. Zij hebben tenminste gezien hoe het park er 'echt' uit ziet en hoe groot de bomen wel niet zijn. Daar zouden ze anders geen oog voor hebben gehad. Een Frans gezin uit Nancy heeft iets meer moeite de moed er in te houden. Niet omdat het een vergeefs be zoekje was. Integendeel, het was een waardevolle dag, vooral omdat papa zich in de kassen heeft vergaapt aan de producten van zijn hobby: de overweldigende bloe menpracht van orchideeën. Maar zoonlief heeft het op een blèren gezet vanwege een paar klompen. Hij moet ze aan, terwijl vader en moeder ze nou juist ingepakt willen houden. Papa vindt een compromis: „Als je net zo zuinig bent op die schoenen als de Keukenhof op de bloemen, mag je ze in de bus aan." HET WOORD IS AAN Huguette de Backer Advertentie: Man die het ver gebracht heeft, zoekt vrouw. Om het terug te halen. WEERSVERWACHTING VOOR WOENSDAG bollenstreek De boulevards in Katwijk en Noordwijk wa ren dit paasweekeinde 'gezel lig druk'. Een kamer was niet meer te krijgen in de bad plaatsen. Zelfs de duurdere hotels zaten vol. De VVV-di- recteuren hebben het dan ook over een 'heel goed paas weekeinde'. „In het verleden moesten we nog wel eens toeristen naar Utrecht sturen, nu konden we mensen in Lei den en omgeving onderbren gen", meldt de Katwijkse VW-directeur R. van der Burg. Zijn Noordwijkse colle ga H. Broekmeulen heeft het over een 'uitstekende start van het toeristenseizoen'. De Keukenhof trok zo'n 50.000 toeristen. En dat is een redelijke score voor een vroege Pasen, meldt woord voerster E. Rietveld. Omdat er buiten de kassen vooral 'bijgewassen' als sneeuw klokjes, kleine irissen en klei ne hyacintjes in bloei ston den, plaatste de bloementuin extra bakken vol bloeiende tulpen, hyacinten en narcis sen. „Want als de natuur niet meewerkt, moeten we zelf een handje helpen", legt Rietveld uit. „Veel bezoekers hadden er begrip voor dat er niet zoveel in bloei stond. Zeuren deden vooral de Ne derlanders. Die denken dat wij door ondergrondse ver warmingsbuizen ook na een koude winter de bollen zo vroeg al kunnen laten bloei en. Nou, dat kunnen we dus niet." FOTO DICK HOGEWONINC Leids ziekenhuis meldde ondeugdelijkheid HTV-Jest niet 3713° 4713o «711o 20% 30% 50% 30% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 28 PAGINA'S De Inspectie voor de Volksgezondheid vindt dat het Aca demisch Ziekenhuis Leiden (AZL) in december had moe ten melden dat de HIV-test van de Amerikaanse firma Abbott niet deugde. Het AZL constateerde in één geval dat de uitslag onjuist was, besloot de tést niet meer te ge bruiken en meldde de klacht bij Abbott. Het AZL stelde echter niet de inspectie op de hoogte, waardoor het mo gelijk was dat nog vier maanden lang de omstreden test kon worden gebruikt. LEIDEN HENNY VAN EGMOND en CAROLINE VAN OVERBEEKE „Er is geen verplichting om dit te melden, maar wij vinden het tot de goede zeden behoren dat het AZL de inspectie had inge licht", aldus een woordvoerder, die overigens vindt dat ook Ab bott na de Leidse klacht de au toriteiten op de hoogte had moeten stellen. Abbott nam de omstreden test pas vorige week uit de handel nadat behalve uit het AZL uit andere Europese landen nog drie klachten waren binnengekomen. Prof. dr. W. Spaan, verant woordelijk voor het gebruik van de test in het AZL, wil bekijken of het Leidse ziekenhuis juist heeft gereageerd. „We zullen onderzoeken of we hebben ge handeld, zoals we moeten han delen in dit soort situaties. We hebben wel direct Abbott ge meld dat de test een vreemde uitslag te zien gaf. En het is de verantwoordelijkheid van de fa brikant om dan actie te onder nemen." Een woordvoerder van de in spectie bevestigt dat er geen wettelijke verplichting is on deugdelijke tests te melden. „Het is anders dan geneesmid delen, die als ze niet officieel zijn toegelaten, niet mogen worden gebruikt. HIV-testen vallen onder de wet op de me dische hulpmiddelen en daar van is geen landelijke registra tie. Het is de verantwoordelijk heid van de ziekenhuizen zelf welke hulpmiddelen ze willen gebruiken. Er komt overigens wel een Europese richtlijn die regelt dat dit soort zaken moet worden gemeld." Het Rijnlandziekenhuis heeft dit weekeinde drie telefoontjes gehad van verontruste mensen die de omstreden HIV-test heb ben ondergaan. In totaal zijn bij het Leiderdorpse streekzieken huis 750 mensen met deze test op het HIV-virus gecontroleerd. Het Leiderdorpse streekzieken huis wacht vandaag de richtlij nen van het ministerie van volksgezondheid af voordat het verdere stappen onderneemt. Directeur patiëntenzorg, A. Boesten, verwacht niet dat er in die groep mensen zitten die on danks een negatieve uitslag toch HlV-positiefzijn. Binnenland. Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 8 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport 15 t/m 25 Strips12 Uitgaan27 De kortingsbon betreft van daag de voorstelling 'Neuk het systeem' van cabaretier Theo Maassen in De Muzen- hof in Leiderdorp. TOKYO «JUDITH STALPERS Shell heeft geen aanwijzingen voor omkoping ROTTERDAM ANP De oliemaatschappij Shell heeft geen directe aanwijzingen dat haar werknemers steekpennin gen hebben opgestreken voor de aanleg van oliepijpleidingen in de Noordzee. Dat heeft een Shell-woordvoerder vandaag meegedeeld. Samen met andere oliemaatschappijen geeft Shell wel 'preventieve' voorlichting om werknemers te wijzen op het gevaar van omkoping bij het afsluiten van contracten. CORRESPONDENT Zuid-Koreaanse militairen heb ben bevel gekregen op iedere Noord-Koreaan te schieten die ook maar een stap over de grens tussen de twee landen zet. Het Zuid-Koreaanse leger is sinds het weekeinde in de hoog ste staat van paraatheid, omdat Noord-Korea drie opeenvolgen de dagen het wapenstilstands verdrag heeft verbroken. Noord-Koreaanse troepen trok ken met zwaar geschut de gede militariseerde zone binnen en hielden daar oefeningen. Tot nu toe bleven de Noord- Koreaanse militairen aan de Noord-Koreaanse kant van de vier kilometer brede bufferzone. Maar mochten Noord-Koreaan se soldaten „ook maar een voet aan de zuidelijke kant van de militaire grens zetten, dan moe- Met de trein voordelig naar 10 top ten de troepen onmiddellijk attracties: betaal één keer trein en handelen overeenkomstig de entree en neem gratis iemand militaire gevechtsregels", zo mee. Tot 75 gulden voordeel. En zou generaal Yoon Yong Nam ook nog kans op één van de vijftig van de Zuid-Koreaanse land- dagjes-uit voor het hele gezin, macht zijn commandanten hebben bevolen. Dit betekent dat de Zuid-Ko reaanse militairen af moeten zien van een waarschuwings schot en direct gericht mogen schieten. Ook de Zuid-Koreaan se zee- en luchtmacht hebben instructies gekregen iedere grensovertreding af te straffen. De spanningen in het grens gebied zijn het afgelopen week einde behoorlijk opgelopen. Met name in Noord-Korea wordt 'krijgslustige' taal gebe zigd. Zo meldde het Noord-Ko reaanse staatsdagblad Rodong Sinmun dat 'de vraag niet meer is of er een oorlog met Zuid-Ko- rea komt, maar wanneer'. Koop een actiepak(ket) Omo, Dove of Sun (voordeelbon in de verpakking]. Meer informatie in de winkel. Omo Hoofdwas/Color, navulpak -i Q QQ 1.7 kiio jfm ij.yy Dove-pakket, 2 wastabletten d 100 gram+douchegel 1 Q QQ 2 x 200 mi M ïj.yy Nieuw: Sun tabletten citroen, 10 QQ pak i 30 stuks 1U. J J Deze week alleen bij Albert Heijn. cm zie elders in deze krant rotterdam gpd LEIDEN RAYMOND GRIMBERGEN Morgen is het zover. Vanaf morgen, 10 april, zijn in heel Nederland de oude telefoonnummers vervallen. En gelden alleen nog de nieuwe nummers. Hebt u nog niet alle oude telefoonnummers omgezet in nieuwe, doe dat dan nog snel. Met de Omnummergids of door gratis te bellen met 06-0520. Mocht u nog algemene vragen over de nummerwijziging hebben, dan kunt u gratis bellen met 06-0096. „Het door u gekozen nummer is gewijzigd. Raad pleeg uw omnummergids of bel de gratis om- numme*service 06-0520." Het zal voor veel men sen even wennen zijn vanaf 10 april. Vanaf mor gen is het namelijk niet meer mogelijk om tele foonnummers, die al jaren in het hoofd gegrift staan, te draaien zonder deze mededeling van een sprekende computer te horen te krijgen. De grootste omnummeroperatie uit de geschiedenis van PTT Telecom bijna voltooid. Afgelopen wijdag hield het bedrijf de jongste meting naar het Nederlandse belgedrag: hieruit bleek dat 75,5 procent van het telefoonverkeer zich over de nieuvye-nummerweg begaf. Wie goed oplet, komt in het straatbeeld nog ge noeg oude nummers tegen. Zo staat bijvoorbeeld op de reclameborden van het Leidse uitzendbu reau De Koning, die verspreid in de stad hangen, nog steeds het oude nummer vermeld. Bij het bu reau zijn ze zich daarvan bewust, maar aanpas sing van de borden kost veel geld. „Daarom over wegen we de borden te verwijderen", zegt een medewerkster. Het uitzendbureau weet dat ze vanaf morgen niet meer op dit nummer te berei ken is, maar heeft nog steeds geen beslissing ge nomen. Voor taxicentrale Koenes vormt de omnumme ring geen probleem, omdat er toch al plannen op tafel figgen om de auto's in een nieuw jasje te ste ken. Volgens de eigenaar had zijn bedrijf „het makkelijkste telefoonnummer van Leiden". De toevoeging van een 5 verbreekt weliswaar het 'rit me' van het nummer 313131 maar Koenes ver wacht niet dat hij hierdoor minder gebeld wordt. „Als je bedrijf afhankelijk is van een telefoon nummer. dan doe je volgens mij iets niet goed. Als je kwaliteit levert, weet de klant je toch wel te vinden." Pagina Leiden: Tevredenheid troef bij telefoon gebruiker Zangeres, gitariste en compo niste Nadieh is afgelopen wij dag plotseling overleden. De als Karin Reyhani geboren artieste, dochter van een Hollandse moeder en een Indische vader, is 37 jaar geworden. Nadieh (Arabisch voor Roepster) brak in 1986 door met haar debuutalbum 'Land Of Ta' en scoorde haar grootste single hit met 'Windforce 11'. Voor die langspeler ontving ze zowel de Zilveren Harp als een Edison. Haar eigen dromerige, me lancholieke geluid kreeg ook meteen waardering in het bui tenland, met name in Japan, waar Nadieh al snel voor groot schalige optredens werd ge waagd. Het succes van haar eerste album zou Nadieh later niet meer evenaren, ook al ont ving ze voor de opvolger 'Com pany Of Fools' (1988) nog de CD-Award. In 1992 besloot ze het podium te verlaten, maar twee jaar later keerde ze toch weer terug aan het popfront met een vijfde langspeler 'On My Own'. Nadieh wordt morgenmiddag in het Betuwse Rhenoy begra ven. 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1