Leidsch Dagblad Wgt 9 Rapport CID eenzijdig' 'Niets weten is geen excuus' Gratis naar Kreta! Protest voor vrede igelijk 1.800 Denen smet met HIV-virus Opgelucht temidden van de puinhoop Ook Aziaten haken af bij Fokker Verrassende lenteshow bij Baalbergen Katwijk! 45^ GOED NIEUWS 5 APRIL 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Arts Kadijk niet vervolgd voor doden zieke baby Buitenland Cultuur en Kunst Nieuwe variant van ziekte Creutzfeldt-Jakob Vernieuwde Stadsgehoorzaal kan de concurrentie aan LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Sport Feyenoorders zitten 4 stuk na gelijkspel tegen Rapid Wien i.Handhaaft vertrouwen in korpschefStraver Van Traa over Haarlemse korpschef: ^arlemse korpsbeheerder J. Pop en korpschef ijver hebben forse kritiek op het gisteren gepubli- ekj rapport van de rijksrecherche over de criminele hcrbgendienst (CID) Kennemerland. Volgens Pop Ell|et rapport een 'eenzijdig en onevenwichtig beeld' aver verwijt de rijksrecherche en de commissie aa dat hij niet tijdig op de hoogte is gebracht van 'istende feiten over ex-CID-chef K. Langendoen en aardoor ten onrechte de hand boven het hoofd ■sse arthur maandag olllIaag is 'geschokt' gerea- de inhoud van het rap- ewel de meeste feiten al waren uit het onder ton de commissie-Van meeste partijen willen niet uitspreken over mogelijke personele gevolgen. Alleen CDA-woordvoerder H. Hillen vond dat de vroegere burgemeester van Haarlem en huidige staatssecretaris van jus titie, E. Schmitz, moet opstap pen. Pop en Straver kozen gisteren voor een aanval op de rijksre- Turkije stelt visumplicht in voor Nederland ankara/den haag afp/anp Turkije stelt een visumplicht in voor Nederlanders en Belgen als tegenmaatregel op de beslissing van deze twee landen om Tur ken voortaan te laten betalen bij binnenkomst. In Nederland en België is een (gratis) visum voor Turken al meer dan tien jaar verplicht. Vanaf 5 april moeten de inrei- zende Turken daarvoor gaan betalen. Volgens een woord voerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken gaan de Turken per maand vijfitg gulden per visum betalen. De maatregel maakt deel uit van het Schengen-akkoord. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde geen ingangsdatum voor de vi sumplicht voor Nederlanders. sburgse ziet af van 'piepers' wim van wanrooy er 1.800 mensen uit lutland (Denemarken) |phet ondergaan van een _st mogelijk besmet met ^-virus dat tot aids kan Volgens de firma Abbot, bloedtest heeft ontwik- de gebruikte methode Uedig betrouwbaar. Ab- bloed van donoren voor r de bloedbanken gaat. ...eense minister van Ge- idszorg, Yvonne Herlöv nt'ïn, verbood gisteren het lugebruiken van met de ést onderzocht bloed, jlen de zaak heel precies (leken, wat dat ook gaat H aldus de minister, t-woordvoerder Frank In verklaarde dat de test- nee aan de Paas Prijsparade, an nog tot 15 april. Schiphol jis elke dag tot 22.00 open, jok op beide paasdagen. cherche. De feiten en de con clusies van het rapport zijn te weinig gepresenteerd tegen de achtergrond van de tijd en de omstandigheden waarin zij plaatshadden, aldus Pop. „Het rapport schiet op dit punt ern stig te kort", aldus Pop. De koprsbeheerder heeft nog steeds vertrouwen in korpschef M. Straver en zijn plaatsvervan ger J. van den Berg. Hij ziet dan ook geen enkele reden tot maatregelen tegen de koprslei- ding. De Haarlemse burgemeester oordeelde hard over het voor malige CID-koningskoppel Lan gendoen en Van Vondel. Hij noemde het optreden van het tweetal misleidend. Pop drong aan op een snelle aanpak van het al aangekondigde strafrech telijk onderzoek naar Langen doen en Van Vondel. Afhanke lijk van de resultaten daarvan worden er disciplinaire maatre gelen genomen in de richting van Langendoen. Van Vondel werkt al sinds enige tijd niet meer bij de politie. Straver is behoorlijk gekwetst door de resultaten, maar ook door de toon van het rijksre cherche-onderzoek naar zijn criminele inlichtingendienst. De 'bevindingen' van het gisteren verschenen rapport zijn volgens hem deels 'veroordelingen', die bij hem tot 'pijn en soms tot woede' hebben geleid. Ander zijds noemde hij de gepresen teerde feiten ook 'ernstig en schokkend'. allard besse jan kuys Nieuwe normen en nieuwe re gels zijn niet voldoende. Het is ook tijd voor een grote omslag. De bestaande cultuur van het politiebolwerk is hoognodig aan vervanging toe. Openheid dus. „Geen embargo's, geen onder linge competitie. Dat heeft al leen maar schade opgeleverd. De overheid bepaalt de norm en niet de politie." Van Traa fronst zoals alleen Van Traa dat kan. Hij duikt weg in zijn handen, formuleert in stilte. „Het is belangrijk te we ten, hoe in de politie de contro le is georganiseerd. Wie weet wat? Wij hebben als commissie aanbevolen de hele recherche functie in één hand onder te brengen, inclusief de geheime trajecten. Daar is een bewuste omslag voor nodig. De politie moet zich aan de regels houden en samenwerken. Dat kan al leen door goede regels te ma ken, door het gezag van het openbaar ministerie over de po litie te herstellen, door de orga nisatie van de politie aan te pas sen en door de mentaliteit te veranderen." De voorzitter van de parle mentaire enquêtecommissie opsporingsmethoden weet zich sinds gisteren gesteund in zijn opvattingen door een rapport van de rijksrecherche. Bijna vijf honderd bladzijden lang duike len onverklaarbare avonturen en handelingen van de Haar lemse rechercheurs Langen doen en Van Vondel over elkaar heen. En wel op zo'n manier dat nog steeds niet honderd pro cent vaststaat of het konings koppel strafbare feiten heeft ge- ïfoonpiepers voor 267,50 gulden, dat leek eea vrouw uit ■g wel wat. Nadat ze de advertentie in een krant goed gele- besloot ze de koop aan te gaan. Gisterochtend werd het onder rembours toegezonden. Nadat ze de postbode had inlopende de vrouw het pakje. Er bleken vier aardappels in te l^pe Rijnsburgse belde onmiddellijk het postkantoor. Het Terd weer opgehaald en de vrouw kreeg haar geld terug. Bij ie maakte ze melding van de poging tot oplichting. 7test zou niet betrouwbaar zijn methode door deskundigen in heel Europa wordt erkend. De kans dat de test heeft gefaald, is kleiner dan een promille. Er is geen reden voor paniek, aldus de woordvoerder. Bloedbankdirecteur Peter Fel- ding verklaarde dat het besmet tingsrisico uitermate klein is. Aan alle betrokkenen zou een HIV-test worden aangeboden. Ook het donorbloed moet op nieuw worden getest. In Nederland is bezorgdheid over de deugdelijkheid van bloedtesten op aanwezigheid van HIV niet nodig. Dit melden -de Federatie van Nederlandse Rode Kruis bloedbanken, het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst en het College voor de Bloedtransfusie in Amsterdam. HET WOORD IS AAN Uit de Mattheüs Passie Ach Golgotha, onzalig Gol gotha. De Heer der heerlijk heid moet smadelijk hier verderven. gaza» Palestijnse jongeren demonstreerden gisteren met een toorts in de hand opnieuw voor de vrede. Aan de mars namen zo'n vijftig jonge ren deel, die zich met leuzen ook verzetten tegen de afsluiting van de Familie van verdachte blij met afloop Leidse balpenzaak leiden aap rietveld hennyvan egmond Voor het eerst aarzelt de va der van de Leidse verdachte in de balpenzaak, die gister morgen werd vrijgesproken. De vraag is hoe het met zijn zoon gaat. Na enige tijd komt het antwoord: „Slecht. Ik ben beducht voor wat er nu nog komen gaat. Jim heeft in een ongelooflijke stress verkeerd. Het is een bekend verschijn sel dat, als die stress wegvalt, er van alles loskomt. Hij is zwaar beschadigd, volledig gesloopt. Vooral de laatste maand." De telefoon rinkelt con stant in het huis. Gelukstele grammen en bloemen wor den bezorgd. Er heerst vooral opluchting dat Jim niet is ver oordeeld voor een moord die niet is gebeurd. „Ik heb een heel andere zoon gekregen. Hij heeft ruim zeven maan den in het Rotterdamse huis van bewaring Noordsingel gezeten. Dat tast iemand tot op het bot aan. Maar de op luchting overheerst. We zit ten- opgelucht temidden van de puinhoop. We moeten al lemaal, maar natuurlijk Jim en zijn vriendin allereerst, weer een bestaan opbou wen." Jim is niet bij het gesprek, hij kan dat absoluut niet aan. Zijn vader en twee zussen De vader van Jim. FOTO HIELCO KUIPERS stemmen wel in met een in terview. „Ik ben wars van pu bliciteit, erg gehecht aan mijn privacy. Ik maak alleen een uitzondering voor NOVA en voor u." De vrijspraak door het ge rechtshof, nadat Jim eerder door de Haagse rechtbank tot twaalf jaar w'as veroordeeld, is een 'verademing'. „Bij mij heeft Jim steeds voorop ge staan. Het was mijn doel Jims leven veilig te stellen, want zijn leven werd door deze zaak bedreigd. Dat die be klemming nu is verdwenen, is een ongelooflijke verade ming. Zijn leven werd be dreigd omdat hij dreigde on terecht te worden veroor deeld voor iets wat hij niet al leen niet heeft gedaan, maar wat niet eens is gebeurd. Dat zou hij niet verdragen heb ben." Hoewel het hof zijn zoon nu heeft vrijgesproken, is de balpenzaak nog niet ten ein de. De advocaten kondigden gisteren al aan in overleg te treden met de landsadvocaat om te kijken of er snel over eenstemming kan worden bereikt in de schadevergoe dingsprocedure die al langer loopt. „Wij streven ernaar een' streep onder de zaak te zet ten. De strafzaak is nu over, maar de zaak is niet voorbij. Pas als alle procedures afge lopen zijn, kunnen we er een punt achter zetten. Ik heb be hoefte aan een pauze, maar heb daar de tijd niet voor. Over dertien dagen moet ik alweer pleiten in een van de tuchtrechtelijke zaken die we tegen de psychotherapeute hebben aangespannen en dan volgt de procedure voor de schadevergoeding. En de zaak wordt steeds complexer. Er is dus nog heel wat werk aan de winkel." Pagina Leiden: Familie van Jim beschuldigt politie van meineed pleegd, dan wel gewoon boeven probeerde te vangen. Buiten kijf staat echter dat regels over op sporingswerk ontbraken en dat van toezicht door verantwoor delijken geen sprake was. Van Traa: „Het is niet aan ons te zeggen wat de gevolgen zijn voor personen van de geconsta teerde tekortkomingen. Wij zijn geen rechtbank. De regering zal daarover met voorstellen moe ten komen. Feit is dat de huidi ge generatie politiechefs een enorme staat van dienst heeft, maar het is ook een feit dat zich een nieuwe generatie aan dient." Dat de Haarlemse korpschef van niets wist is vol gens Van Traa een verklaring, maar geen excuus. „Straver had het moeten weten", aldus het PvdA-Kamerlid. Cees Waal columnist van Leidsch Dagblad Vanaf vandaag zal Cees Waal, ex-wethouder in Leiden, een column schrijven op de kunst pagina van deze krant. Waal zal tweewekelijks zijn mening ge ven over zaken als kunst, cul tuur en architectuur. In zijn eerste column stelt Waal vandaag vast dat de porte feuille cultuur 'de meest be gerenswaardige en prestigieuze portefeuille' in de Leidse poli tiek moet zijn. Maar helaas, luidt de conclusie, cultuur wordt in de politiek absoluut niet gewaardeerd. Cees Waal was van 1974 tot 1984 voor de PvdA wethouder van ruimtelijke ordening en ver keer in Leiden. Vervolgens was hij vele jaren burgemeester van Deventer. Tegenwoordig is Waal voorzitter van de Faculteit der Kunsten en Architectuur van de Hogeschool Rotterdam en Omstreken en lid van Pro vinciale Staten van Zuid Hol land. Pagina 17: Pijnlijke situatie L perioden meïzbn "713° 3713° 3714° 10% 10% 10% 30% 30% 50% Uitgebreid weeroverzichtop pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Boeken Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15 RTV/programma's11 Sport19,21,23 Strips Uitgaan Weg en wiel Vandaag betreft de kortings bon een concert van het Ne derlands Madrigaalkoor en het kamerorkest Madrlgales- co in de Lokhorstkerk. ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS oude en bijzondere boeken PIETERSKERK-LEIDEN zaterdag 6 april 11-17 uur zondag 7 april 11-17 uur maandag 8 april 11-17 uur LEIDSE BOEKENZONDAG B.O.B.: 035-5417256 Gaza-strook na de zelfmoord-campagne van Hamas in februari. FOTO REUTER AHMED JADALLAH amsterdam gpd Na de Russen zijn ook andere buitenlandse bedrijven niet lan ger geïnteresseerd in een over name van vliegtuigbouwer Fok ker. Daardoor is de kans op een doorstart van het in faillisse ment verkerende bedrijf vrijwel uitgesloten. Samsung heeft afgehaakt, ter wijl ook de interesse uit Taiwan afneemt, zo zeggen betrokke nen. De Taiwanezen opereer den in het kielzog van de voor malige Nederlandse 'bedrijven dokter' Joep van den Nieuwen- huyzen. Een bijkomend probleem is dat de kennis in de vorm van Fokker-personeel langzaam ver dwijnt. Inmiddels hebben dertig ingenieurs een arbeidscontract van Boeing. De Amerikaanse vliegtuigbouwer heeft werk voor totaal 350 hoog geschoolde in genieurs. Die worden bemid deld via het Nederlandse bu reau Polydesign, een onderdeel van Randstad Holding. Er lopen nog gesprekken met 150 andere In de weken rond Pasen kunt u bij Baalbergen Katwijk genieten van een fantastische lenteshow! Op 2e Paasdag is er volop Paasvertier voor jong en oud met o.a. een groots kinderspektakel! De hele Paasweek profiteert u bovendien van onze feestelijke kadovoordeel-aktie. Bij besteding vanaf f.2500,- mag u dan voor maar liefst f.2S0.- kado's uitzoeken in de kleinmeubelshop! 2E PAASDAG GEOPEND VAN 10.00 TOT 17.00 UUR. KATWIIK, AMBACHTSWEGI1-13, TEL. 071-4028151 De curatoren bereiden zich inmiddels voor op de verkoop van delen van het concern. Stork en Saab zijn geïnteres seerd in de onderhoudsafdelin- gen van Fokker. Stork, dat oor spronkelijk mee wilde werken aan een doorstart, richt zich nu op de dienstverlening en onder- delenproductie van Fokker. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: - (I.v.nt controle bezorging) Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OFBEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1