Leidsch Dagblad t 12 Van Traa wil openheid over CID-rapport tost van Vondel: 'Ze willen ons gebruiken als kop van Jut' Het extraatje van LU, Liga en Bolletje. 'Ziek zoeken' 'Sassenheim in de fout met jeugdgevangenis' Voorhouters houden bouwverkeer tegen Harnas: Nieuwe aanslagen Ontuchtpleger vraagt zijn slachtoffers zich te melden SVLV 1-Voorschoten 1 GOED NIEUWS AG 2 APRIL 1996 I OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 mnenland Buitenland i Cultuur en Kunst Leiden Zestig miljard i nodig voor 1 woningen Walesa knutselt weer als vanouds op scheepswerf Zelfs honden reageren 7 op de magie van Fred Delfgaauw Haddink: 'Vaak wint de ondernemer te laat advies in' jrmalig CID-rechercheur bijt van zich af j.em allard besse van Vondel, de onder vuur lig voormalig rechercheur van de lemse criminele inlichtingen - .t, is boos. Op de pers, op de jecherche, op de leidinggeven- van het verguisde en opgeheven die niet hun verantwoordelijk- nemen. Hij is ontstemd. Over de jlachten over meineed en ande- ermeende strafbare zaken waar- pij en zijn vroegere maatje Klaas Iendoen zich zouden hebben Idig gemaakt. villen ons als kop van Jut. Ik wil >est wel zijn, dat geeft niet, als tenminste ook de leidinggevenden maar hun verantwoordelijkheid ne men. Want hoor je ooit nog iets over de rol die de verantwoordelijken van het IRT hebben gespeeld? Niets toch. Terwijl we alles met hen hebben doorgesproken", zegt Van Vondel met een verontwaardigde blik. Alleen zijn vroegere baas, hoofdcommissa ris Straver deugt. „Dat is een toffe ke rel." Van Vondel heeft het niet. Het rap port van de rijksrecherche dat de vloer aanveegt met hem en de Haar lemse criminele inlichtingendienst. Ook zijn advocaat mr. G. Spong tast in het duister. Terwijl de inhoud al dagen in het land rondzingt. Over de tonnen soft- en kilo's harddrugs die onder regie van het IRT Nederland binnenkwamen. Over het geld dat hun criminele informanten verdien den en over het deel dat Langendoen en Van Vondel weer gebruikten om de misdaad aan te pakken. „Ik heb nog niets van justitie ge hoord en mijn advocaat ook niet", zegt Van Vondel verbolgen. Alleen via de kranten en televisie moeten ze vernemen dat de voormalige recher cheur wordt verdacht voor de parle mentaire enquêtecommissie te heb ben gelogen. Van het strafrechtelijk onderzoek dat zou worden ingesteld naar het gesjouw met miljoenen aan crimineel geld en andere onheuse praktijken, weet hij officieel niets. Hij kan nauwelijks wachten tot het mo ment dat er daadwerkelijk iets in zijn schoenen wordt geschoven. „Laat ze maar komen. Als het zo ver is, wor den de messen echt geslepen", zegt hij strijdlustig. Hij baalt van de onzin die overal en keer op keer over hem en zijn maatje Langendoen verschijnt. Ook gisteren was het opnieuw zover. Weer een nieuw verhaal. Deze keer zou de Haarlemse CID een XTC-fa- briek hebben willen opzetten. Het zoveelste bewijs van een halve waar heid. „Wat denken ze wel niet! Dat je hier in Nederland zo maar even een ecstasy-fabriek kunt beginnen. Wat een onzin! Het zijn allemaal maar verhalen", aldus Van Vondel. Hij woont nog steeds in een door snee rijtjeswoning. Als hij miljoenen achterover gedrukt zou hebben, heeft hij dat in ieder geval niet in zijn huis gestoken. Ook het geld voor een aannemer houdt hij liever in zijn ei gen zak, gezien de overall die hij draagt bij het opknappen van de vo lière achter zijn huis. Van Vondel, die al lange tijd de politie heeft verlaten en een eigen detectivebureau is be gonnen, oogt ontspannen. Slechts zijn onvrede zoekt een uitweg. Hij wil de buitenwereld wel vertellen hoe het precies zat, het echte verhaal, maar hij weet nog niet hoe. „Mis schien schrijf ik het wel op. In een boek of zo." Wellicht dat zijn verhaal de twijfel kan wegnemen. Want ook het onder zoek van het dertig-koppige rijksre chercheteam heeft na een jaar on derzoek geen antwoord op de ultie me vraag gegeven. 'Bestreed het Haarlemse koningskoppel op inno vatieve wijze de zware criminelen of vulden het op een listige wijze de ei gen zakken?' HET WOORD IS AAN William Hazlitt Stilzwijgen is een grote kunst der conversatie. Hij is geen dwaas die weet wan neer zijn mond te houden. 3RHOUTNormaal horen ze dat in de maand januari te doen, maar door de kou bloei- die niet goed zijn eruit pikken is in volle gang. Als het zonnetje maar wil komen, Je krokussen en sneeuwklokjes nu nog. Maar de natuur kan niet wachten op betere springt ook de rest explosief in bloei. len en heel gestaag raken ook de andere bloembollen in bloei. Op dit veld aan de foto dick hogewoning Slingerweg in Voorhout steken de narcissen de kop op. Het 'ziek zoeken' de bollen Stten weigeren licale aanpak leienziekte iburg aly knol ✓erbazing van de rest van üropese Unie heeft Groot- ïnnië ook gisteren halsstar- geweigerd om de gekke- Jnziekte radicaal aan te l|en. De EU staat daarom llniet te trappelen om de l«n concrete financiële toe te zeggen. kjernationale deskundigen de Wereldgezondheidsor- Satie (WHO) zijn vanmor in Genève in spoedzitting ingekomen om te beraad- |n over de gevaren van de le. Hoofdmoot van de twee- Zfse besprekingen is de be- _rming van de consument mogelijke besmetting. Europese ministers van cHctbouw, vanmorgen in lüimburg nog steeds bijeen inc| een extra vergadering over Kiekte, hielden het gister- 36>d slechts bij een vage be- i van 'solidariteit' met de 4jen. De voorstellen van de ^ie minister van landbouw —glas Hogg, bleven ver bene- de verwachtingen. Daar- kan er volgens de rest van 8lEU voorlopig geen sprake 91 van de opheffing van het &ldwijde exportverbod, dat Britse runderen en runder- ?t Jucten geldt, ogg kondigde geen slach- van besmette veestapels noch een goede registratie I de Britse runderen, noch ik hij over een betrouwbaar fctratiesysteem van bedrij- jwaar de ziekte is voorgeko- 1 of voorkomt., Hij zweeg jOver de mogelijke gevaren -ef de ziekte bij runderen jon- _jian dertig maanden. den haag/sassenheim Nu bij twee pakken/zakken kinderkoekjes (naar keuzei een fantastische boot-bouwplaat Uren knabbel- en bouwplezier voor alle koekjes-monsters van de wereld. Liga Jungles mini biscuit, Bolletje Smurfen biscuit en Chocolade geld- biscuit, LU Prince, mini 's, LU Choco Prince of LU Dinosaurus, 1 QQ per pak/zak Nu JL-t/tZ Bij 2e zak/pak |naar keuzei: boot-bouwplaat cadeau. Deze week alleen bij Albert Heijn. cd wim van wanrooy Sassenheim heeft flink wat ste ken laten vallen bij de inspraak procedures rond de bouw van de jeugdgevangenis Teylinger- eind. De gemeente is in adver tenties naar de inwoners toe niet duidelijk genoeg geweest en heeft fouten gemaakt met bezwaartermijnen voor vergun ningen. „Bij een belangrijk project als dit is het toch wel een vereiste dat dat grondig gebeurt", con stateerde arrondissementspresi dent H. Ollermann gisteren tij dens een rechtszaak in Den Haag. Hij toonde zich boven dien bezorgd omdat de bouw vergunning 'praktisch zonder voorwaarden' was verleend. Omwonenden van de Klin kenbergerpias het (recreatie gebied waar de gesloten inrich ting moet komen willen dat de bouwvergunning voor de jeugdgevangenis wordt ge schorst. Bewoners van de Wil lemshof en de Clinckenburgh in Oegstgeest en de Rijksstraatweg in Sassenheim hebben om uit eenlopende redenen grote be zwaren tegen de bouw, waar voor de gemeente inmiddels toestemming heeft gegeven. De Frentrop Stichting, die de gevangenis gaat beheren, is be gonnen met het bouwrijp ma ken van de grond. Volgens de advocaat van de stichting is haast geboden bij de bouw. Maar Ollermann had daar geen oren naar. amersfoort gpd voorhout evert brouwer Boze beworoers van de Voor- houtse Peperstraat hebben gis teren en vandaag met hun au to's het bouwverkeer van pro jectontwikkelaar Noorlander te gengehouden. Eerder hadden ze ook al grote spandoeken op gehangen in hun straat. De bewoners protesteren er tegen dat de vrachtwagens die materiaal aanvoeren voor de bouw van een nieuw deel van Hoogh Teijlingendoor hun straten moeten rijden. Van ochtend hieven de bewoners hun blokkade op nadat de poli tie dreigde de'auto's weg te sle pen. Vanavond praten de bewo ners opnieuw met de gemeente, Burgemeester M. de Goeij- Smulders liet echter weten dat de gemeente het bouwverkeer niet kan tegenhouden. Wel wil zij kijken hoe de overlast zo veel mogelijk kan worden inge damd. De van ontucht verdachte oud aardrijkskundeleraar van de ge reformeerde scholengemeen schap Guido de Brés in Amers foort wil eventuele slachtoffers oproepen zich te melden. De le raar, die sinds gisteren vastzit, wil zo weten of hij de namen van de slachtoffers mag noe men bij de politie. De leraar wordt sinds gisteren verhoord. Hij wordt verdacht van ontucht met achttien leerlingen. Een 37-jarige gymleraar van Ook korpsbeheerders voor openbaarmaking Het nog geheime rapport van de rijksrecherche over het functioneren van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) Kennemerland wordt nog deze week openbaar. Dat zegt Maarten van Traa, voorzitter van de parlementaire en quêtecommissie opsporingsmethoden. ,,Is het niet van daag, dan woensdag of donderdag", aldus Van Traa gis teren in Leiden. Als het kabinet de gegevens geheim houdt, zal Van Traa het rapport zelf openbaar maken. de korpschef', vindt Pop. Sorgdrager en Dijkstal moe ten over het openbaar maken van het rapport nog een besluit nemen. „Dinsdag informeren we daarover de Kamer", zei Dijkstal gisteren. Dijkstal ont kent overigens dat hij met colle ga-minister Sorgdrager van me ning verschilt over het al dan niet openbaarmaken van het rapport. Burgemeester G. Brokx van Tilburg vindt ook dat het kabi net helderheid moet verschaf fen door het rapport openbaar te maken, zij het om een andere reden. „Al dat gedoe in Haarlem is bij mijn korps niet aan de hand en dat moet duidelijk worden." Pagina 3: Van Traa: Geheim houding niet de goede weg -278° -17100 2711° ££?,pg 10% 10% 10% 5SSS3!?? 70% 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Randstad Regio11,12 RTV/programma's Sport Strips jan kuys haags redacteur Ook burgemeester J. Pop van Haarlem wil dat het rapport openbaar wordt, en wel voor het debat (half april) tussen de Tweede Kamer en de commis sie-Van Traa over de parlemen taire enquête. Pop zei dat giste ren in Zeist, waar de korpsbe heerders over het rapport van de commissie Van Traa spraken met de ministers Sorgdrager (justitie) en Dijkstal (binnen landse zaken). De Haarlemse burgemeester steunt zijn korpschef Straver nog altijd voluit. Straver ligt zwaar onder vuur omdat hij het CID-duo Langendoen/Van Von del jarenlang zijn gang liet gaan zonder afdoende te controleren waar het precies mee bezig was. „Ik beschik over een uitsteken- Jeruzalem Rtrhet Palestijns bestuur en Israëli sche autoriteiten. De Kassam- brigade roept haar gewapende cellen op de „voortreffelijke martelaaroperaties voort te zet ten en opnieuw een brandend vuur te doen oplaaien in het hart van de vijandelijke zionis tische staat". dezelfde school is vorige week verhoord voor seksueel mis bruik van een 25-jarige oud- leerlinge eind jaren tachtig. De man ontkent. Bij de antroposofische Zon nehuis-instituten Veldheim en Stenia in Zeist blijkt vorige week een ontuchtplegende leraar te zijn aangehouden. Het gaat om een 63-jarige godsdienstleraar die zich aan ten minste twee verstandelijk gehandicapte jon gens zou hebben vergrepen. De man is na zijn bekentenis weer vrijgelaten. De militaire tak van de islami tische Harnas heeft vanochtend opgeroepen tot nieuwe aansla gen tegen Israël. De oproep van de fundamentalistische mos limbeweging volgt op de harde aanpak van haar aanhang door Alkemade verbiedt tweede koopavond oude wetering marieta kroft De gemeente Alkemade heeft een supermarktketen verboden om nog langer op donderdag avond open te zijn. Eén koop avond per week, namelijk de vrijdag, is genoeg, oordeelt de gemeente. Elke avond dat de supermarkt tegen de regels in tóch de deuren opent, moet de ze Alkemade een dwangsom betalen van 2.500 gulden. Dat hebben B en W de Digros laten weten. De supermarktketen die sinds ongeveer een maand op don derdagavond tot acht uur open is, is niet van plan om aan die eis gehoor te geven. „Bij al onze 13 filialen in Leiden en regio en de Bollenstreek hebben we al een tweede koopavond. Ge meente Alkemade is de enige die zo moeilijk doet", reageert rayonleider T. van Egmond. Een reden voor de gemeente Alkemade om het supermarktfi liaal aan te schrijven zijn klach ten die zijn binnengekomen van andere winkeliers. Pagina 15: Digros wil vaker 's avonds open Kortingsbon voor muziekthe ater Labdakos, een verhaal uit de oud-Griekse mytholo gie in schouwburg De Meer- VOETBALOPTV 20.00-22.07 uur, Ned. 3, halve finale UEFA-Cup: Bayern Mün- chen-Barcelona, rechtstreeks. Aanvang duel: 20.30 uur. Man lichtte bedrijven op voor miljoen zoeterwoude kees van kuilenburg De politie heeft een 36-jarige man aangehouden die ervan wordt verdacht bedrijven voor ruim een miljoen te hebben op gelicht. Hij kocht goederen om kerstpakketten samen te stellen, maar betaalde die niet. De man had een bedrijfje in Zoeterwou- de. Bij het bestellen van goede ren maakte hij gebruik van een lege bv. De verdachte was lange tijd onvindbaar. In januari werd hij in Rotterdam, na een schiet partij, aangehouden. Vanavond LD CUP Aanvang 18.30 uur. Sportpark Juliana van Stolberglaan Vrienden van SVLV NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neein Ik nu een abonnement. Naam:Voorletters:M V l. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: U Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90.20) n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1