Leidsch Dagblad 3 Rapportage CID nog niet openbaar 'Barbertje moet hangen' of het domino-effect Poetsen, poetsen en nog eens poetsen D66: HSL mag niet door Groene Hart Russische wapens zwijgen in Tsjetsjenië EEBHEH2B0 hypotheek Britten eten zich ongans aan rundvlees GOED NIEUWS (\AANDAG 1 APRIL 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Wijers: Komende tien jaar miljoen banen en woningen erbij Buitenland Cultuur en Kunst Léotard klimt op politieke ladder in Frankrijk Hot-Rock wint zwakke Zuid- Hollandse Popjacht - Sporj Louis krijgt jpj trekjes van de Zonnekoning wlitiebond boos over 'zwarte pieten ttinister Sorgdrager sluit niet uit dat het rapport van de jjksrecherche over de Haarlemse criminele inlichtingen- lienst (CID) openbaar wordt gemaakt. De minister poest vanochtend over de uiteindelijke beslissing nog in pnclaaf met staatssecretaris van justitie Schmitz en de mbtelijke top van haar ministerie. Op de minister wordt olitiek zware druk uitgeoefend de onderzoeksresultaten laar buiten te brengen. Verguisd en geprezen. Ziedaar de weinig benijdenswaardige positie, waarin de Haarlemse hoofdcommissaris van politie Ries Straver momenteel verkeert. Aan de schandpaal genageld door de rijksre cherche (sic!), vierkant gesteund door zijn directe bazen en de deskundigen in politieland. Straver beleeft niet de vrolijkste dagen van zijn succesrijke carrière. Zijn baan en prestige staan op het spel door de avonturen van 'zijn' CID-rechercheurs Langendoen en Van Vondel. Die hebben op onorthodoxe wijze geprobeerd 'grote boeven' te vangen. Zonder enig resul taat, behalve dan dat het land werd over stroomd met onder politietoezicht door gelaten drugs. Deze 'smet' op het politie werk wordt Straver zwaar aangerekend. Binnenkort verschijnt het nu nog gehei me rapport van de rijksrecherche over de handel en wandel van de Haarlemse CID-rechercheurs. Dik een jaar lang heeft het uit meer dan dertig personen bestaande FORT-team de politie Kenne- merland onder de loep genomen. De rapportage is glashelder: de CID-Kenne- merland heeft op een absurde en haast ongelooflijke wijze de misdaad bestre den. Voorbeelden: er is een half miljoen zwijggeld betaald en een bedrag van 4,5 miljoen gulden aan crimineel geld is ge bruikt voor politie-activiteiten. Absoluut ontoelaatbare zaken, die al in het rap port van de parlementaire enquêtecom missie-Van Traa zwaar zijn bekritiseerd. Het geheime rijksrecherche-rapport be vat in een soort bijlage, 'Samenvattende Bevindingen' geheten, een niet mis te verstane veroordeling van de top van het politiekorps Kennemerland en van de top van justitie in het arrondissement Haarlem. Korpschefstraveren hoofdof ficier van justitie De Beaufort hebben, zo luidt het genadeloze oordeel, in alle op zichten gefaald. Deze conclusie is hoogst merkwaardig. De rijksrecherche heeft namelijk een fei ten-onderzoek gedaan en is zelf niet tot oordelen bevoegd. Waarom dan toch de ze stellige uitspraken? Ook hier geldt dat wat je als opdrachtge ver in een rapport stopt, er ook uitkomt. Het kan niet anders of de opdrachtgever tot het rijksrecherche-onderzoek, opper- procureur-generaal Docters van Leeu wen van het openbaar ministerie, heeft doelbewust aangestuurd op een per soonlijke veroordeling van de Haarlemse hoofdrolspelers. Zou Docters proberen zijn eigen stoep schoon te vegen? In de nu ontstane situatie kan een oordeel over de handelwijze en de verantwoor delijkheden van de Haarlemse betrokke nen niet uitblijven. Het is echter niet aan het OM om daarover te oordelen. Het hoogste gezag in Nederland, kabinet en parlement, zullen dat moeten doen. Pagina 3: Afloop CID-affaire niet te voorspellen tarlem allard besse linister Dijkstal van binnen- indse zaken heeft inmiddels laarlems burgemeester J. Pop erzocht het vijfhonderd pagi- a's tellende rapport met de laarlemse korpschef M. Straver por te nemen. Dijkstal heeft evraagd een oordeel te vellen ver de inhoud van het rapport ri over de gevolgen voor de be rokken personen. De verwach- ing is dat Pop en Straver op eer korte termijn aan Dijkstal erslag zullen uitbrengen, i Ondanks het vooralsnog ge- ieime karakter van het rapport inmiddels al wel uitgelekt dat aver, Haarlems hoofdofficier tn justitie L. de Beaufort en taatssecretaris van justitie Schmitz (de voormalige laarlemse burgemeester) ern- [ig zouden hebben gefaald bij e controle op de CID. Met na- He het toezicht op de omstre- en werkmethode die de CI- l'ers K. Langendoen en J. van jondel hanteerden, zou hebben ntbroken. Ook zou er worden gewezen jj het gebrek aan controle door je plaatsvervanger van Straver, van den Berg, en door chef pn de regionale recherche I.Wietzema Menkhorst. Deze erwijten stonden overigens ok al in het rapport van de arlementaire enquêtecommis- le-van Traa. In politiekringen, en naar ver- ïidt ook door minister Dijkstal, verbaasd en kwaad gerea- eerd op het 'beoordelende ka- akter' van het hoofdstuk 'Sa- nenvattende Bevindingen' van et rapport. Normaliter zet de jjksrecherche slechts de feiten p een rij en worden de verant woordelijken genoemd. Een be oordeling blijft echter achterwe ge. Dat dit rapport wel een in terpretatie geeft, zou te wijten zijn aan de directe betrokken heid van het openbaar ministe rie bij het onderzoek. De rijksre cherche kreeg een jaar geleden opdracht een grootscheeps on derzoek te verrichten naar de Haarlemse CID wegens ver meendeonregelmatigheden. Dat de beschuldigende vinger vooral naar Straver wordt gewe zen, is de Nederlandse Politie bond (NPB) in het verkeerde keelgat .geschoten. Voorzitter H. van Duijn zei zaterdagavond hef „volstrekt absurd te vinden als de vinger in de richting van Straver wordt gewezen Het kan volgens hem niet zo zijn dat het openbaar ministerie een zwarte piet heeft gevonden en „dat Barbertje nu moet han gen". Als dat gebeurt past een nationale collectieve schaamte, aldus Van Duijn. Hij wijst erop dat het Straver is geweest die zo bleek tijdens de enquêtever horen ondanks zijn gesprek ken met Langendoen door de laatste onvoldoende is geïnfor meerd. Inmiddels tekent het beeld 'zich af dat het rapport van de rijksrecherche in grote lijnen dezelfde strekking heeft als het Van Traa-rapport. Wel is meer gedetailleerd weergegeven hoe het Haralemse CID-koppel te werk ging. Zo zouden de twee over vie renhalf miljoen gulden afkom stig van criminele informanten hebben beschikt om under co ver-operaties te kunnen bekos tigen. Niet is duidelijk gewor den of het tweetal zich hebben verrijkt met crimineel geld. leiden Er wordt wat afgepoetst bij de runderen de dag vóór, maar ook tijdens de Vebo: de paasveetentoonstelling die afgelopen zaterdag weer in de Leidse Groenoordhallen werd gehouden. Meer dan ooit streden fokkers, mesters en slagers om een hoge plaats in het klassement. Want meer dan ooit geldt voor ze dat reclame moet worden gemaakt voor het Nederlandse rundvlees. Bovendien ging het niet alleen om de Leidse kam pioenschappen. Nadat Den Bosch zestig jaar lang de finale organiseerde, hadden ook de nationale kampioenschappen zaterdagmiddag voor het eerst plaats in Leiden. Pagina 8: 'Ik dacht dat het vriendjespolitiek was'. foto loekzuyderduin Zorgdrager: Beperk geweld Dp televisie oordwukerhout anp Minister Sorgdrager van justitie dl dat de hoeveelheid geweld ip televisie wordt beperkt. Als Ie omroepen dat niet vrijwillig loen, dan is wettelijke beper- ing, het liefst in Europees ver- tand, niet uitgesloten. Dat zei orgdrager het afgelopen week- önde tijdens het D66-congres n Noordwijkerhout. De omroepen hebben stuk 'oor stuk laconiek gereageerd lp de uitspraken van Sorgdra- [er. AVRO-televisiedirecteur loudewijn Klap zegt nameps de jublieke omroepen dat „geweld ip televisie een onderwerp is lat al zo oud is als de televisie elf. De publieke omroepen |aan er zeer bewust mee om, Iaarom voelen we ons belist liet aangesproken". )e commerciële omroep RTL aet niets in wettelijke maatre- jelen om de hoeveelheid ge veld op televisie te beperken. Vel is de omroep bereid mee te lenken over manieren om het v-geweld een halt toe te roe ien. Ook Veronica wordt koud loch warm van de opmerkin- [en van de justitie-minister. jWij hebben voor negen uur avonds geen geweld op televi- le." SBS6 reageert verbaasd. In de vroege uren zenden wij Ken agressie uit en op het ge- ied van de speelfilms houden lij ons keurig aan de Mediawet. Jilms voor twaalf jaar en ouder janaf acht uur en zestien jaar In ouder vanaf negen uur. noordwijkerhout anp De hoge snelheidslijn (HSL) mag niet door het Groene Hart komen te lopen. Boven dien moet de snelle trein een halte in of bij Den Haag krij gen. Dat heeft het congres van D66 gisteren in Noord wijkerhout uitgesproken. Kamerleden en bewindslie den van die partij mogen van het congres niet instemmen met de aanleg van een HSL door het Groene Hart. D66 is de eerste partij die een dergelijke uitspraak doet. Die staat haaks op de voorlopige voorkeur van het kabinet voor een tracé door het Groene Hart. Het con gres van D66 vindt dat de snelle trein langs de snelwe gen A4 en A13 de 'Bosvari- ant'moet gaan rijden of gebruik moet maken van het bestaande spoor. Een tunnel door het Groene Hart wijzen de democraten ook af. Partijleider Van Mierlo waarschuwde evenwel voor te hoog gespannen verwach tingen. „Hoewel het Groene Hart een groot goed is om te beschermen, is de gedachte onjuist dat iedere oplossing daarbuiten in milieutermen per definitie een geringer of fer betekent dan daarbin nen." Het congres bepaalde ver der dat zijn vertegenwoordi gers in Den Haag zich sterk moeten maken voor een sta tion aan de HSL in of bij de residentie, waar overigens niet elke trein zou hoeven te stoppen. Het kabinet voelt daar niets voor, maar de D66-woordvoerder in de Tweede Kamer M. Versnel, zei goed te kunnen leven met de congresuitspraken over de HSL. Tsjetsjenen reageren sceptisch op belofte Jeltsin moskou hans hoogendijk correspondent Sinds de afgelopen nacht zwij gen de Russische wapens in Tsjetsjenië. „De krijgsmacht steunt het vredesinitiatief van president Jeltsin en zal alle plannen van het staatshoofd om de gewapende confrontatie te beëindigen in daden omzet ten." Dat zei de Russische opper bevelhebber in de opstandige deelrepubliek, generaal Ticho- mirov, vandaag tegen het pers bureau Itar-Tass. Russische radiozenders en persbureaus meldden vanmor gen dat op een aantal plaatsen, waar gisteren nog hard werd ge vochten, nu rust heerst. De Russische president Boris Jeltsin kondigde gisteren een eenzijdige Russische wapenstil stand af en kondigde tegelijker tijd een gedeeltelijke terugtrek king van de troepen uit Tsjetsje nië aan. Hij heeft inmiddels een de creet ondertekend met details over zijn vredesplan. Aan Tsjetsjeense kant werd sceptisch gereageerd op dit ini tiatief. De stafchef van de op standige leider Doedajev, Ma- chajev, zei tegen het persbureau Reuter niet te verwachten dat dit het einde van de oorlog zou zijn: „Integendeel, we vrezen het ergste". De Tsjetsjenen eisen totale onafhankelijkheid, maar Jeltsin maakte gisteren duidelijk dat dit voor hem onaanvaardbaar is. Het zou, volgens hem, een schending van de Russische grondwet betekenen. Wel wil hij overleg over een speciale status van de deelrepubliek binnen de Russische federatie. De Russische president hoopt dat het initiatief om een einde te maken aan de al vijftien maanden durende oorlog, die al meer dan 30.000 mensenlevens heeft geëist, zijn kansen om op 16 juni herkozen te worden, zal vergroten. Gisteren maakte hij echter ook duidelijk dat speciale militaire eenheden in bepaalde gebieden in Tsjetsjenië zullen blijven om te reageren op 'terroristische aanvallen' van Tsjetsjeense guerrillastrijders. Stripboek I Leiden in last I Let op de kortingsbon elders ti? in deze krant LEZERS 'Bj\ .SERVICE IWc HTaTHTSTïrTWVTflRH UldAü£ÉMUÉ£lLKaU*JRi Schopenhauer Vaak werd een goede raad beter gegeven in de vorm van een kwinkslag dan in die van een ernstige onderrich ting. rTl WEERSVERWACHTING i VOOR DINSDAG OH perioden L_met zon -377° -278° -179° 10% 10% 10% 50% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 Binnenland 3 Buitenland5 Computer Cultuur .11 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Uitgaan14 Kortingsbonnen voor de door Martine Bijl geschreven komedie Walters Hemel in de Leidse Schouwburg en De Meerse in Hoofddorp. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) 'Ijl van Bruggen ^.dviesgroep )itn heefl u 't ijoed bekeken Vrouw gedood bij brand in woning in Lisse lisse paul van der kooü Een 59-jarige vrouw uit Lisse is vanmorgen om het leven geko men bij een brand in haar wo ning aan de Westerdreef. De politie vermoedt dat de vrouw is gestikt. De bank waarop zij zat ging in vlammen op. Op het moment dat buren de brand ontdekten, vanmorgen om zes uur, was sprake van een forse rookontwikkeling. De bu ren vonden het levenloze li chaam van hun buurvrouw en kele meters van de bank. Met een handblusser probeerden de buren de brandhaard te blus sen. De gealarmeerde brand weer nam dat werk over. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Wetenschappers waarschuwen voor TBC bij varkens londen hans geleunse correspondent De wereld koopt geen Brits rundvlees meer, maar de Brit ten eten het tegen de klippen op. „We hebben nog nooit zo veel rundvlees verkocht als het afgelopen weekeinde", zei een woordvoerder van supermarkt keten Sain^bury. Sainsbury en andere grote supermarkten ver kochten het vlees voor de halve prijs. Vrijwel overal was de voorraad zaterdagmiddag uit verkocht. De regering is echter nog niet uit de problemen. Landbouw minister Hogg zou zijn ontslag hebben aangeboden. Hij deed bij het uitbreken van de BSE- paniek eerst niets, opperde ver volgens vernietiging van de Britse veestapel en verdedigde ten slotte het kabinetsbesluit om geen slachtmaatregel te ne men. Aangenomen wordt dat premier Major Hogg zal sparen. Ontslag komt neer op bevesti ging van Labours kritiek dat de regering de crisis zelf heeft ver oorzaakt. Boeren wachten op regerings besluiten die een einde kunnen maken aan de boycot van Brits rundvlees. Om de ban opgehe ven en geld van Brussel te krij gen, zal althans een deel van de Britse veestapel moeten worden vernietigd. Wetenschappers hebben in tussen gewaarschuwd voor een TBC-epidemie onder varkens. Het gevaar komt volgens week blad Observer van een nieuw soort dierlijk veevoer. De TBC- soort zou kunnen overslaan op mensen. Maar volgens het mi nisterie van landbouw is er niets aan de hand zolang consumen ten vlees goed koken of braden. Pagina 3: landbouwsector moet meebetalen aan schade voor kalvermesters NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) /clop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1