Leidsch Dagblad Major krijgt geld voor slacht koeien Strafzaak dreigt in CID-affaire van tiMilHlHin GEOPEND 1 jjgbgll Taument krijgt bod Ajax Madurodam gegroeid Keukens half geld ZONDAG GEOPEND Boeing legt ingenieurs Fokker in de watten TERDAG 30 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 i Binnenland PvdA haalt het sociale stelsel overhoop rincipe-akkoord Ier CAO KLM PELVEEN KLM en zeven vakbonden jben gisteravond een princi- lakkoord bereikt over een ïwe CAO voor alle ruim )00 werknemers. De bonden jen hun leden voorstellen in Itemmen met een structurele irisverhoging van 2,5 pro- [t per 1 januari 1996 en één icent per 1 juli aanstaande, jt daarnaast een eenmalige tering van anderhalf procent, ra ATV-dagen krijgen alleen lere werknemers, afhankelijk hun leeftijd. )e bonden gingen de ónder- idelingen in met een eis van procent structurele salaris- ioging en vier extra ATV-da- voor iedereen. Ook is afge- iken dat een werkgroep gaat lerzoeken in hoeverre vrije kan worden verkregen door iris in te leveren. i Buitenland Japans bedrijf moet r-j betalen na zelfmoord jij werknemer Cultuur en Kunst Sport Kleindochter van M A.C. Rosemeier j organiseert expositie Jos Verstappen m baart opzien in Brazilië Vannacht gaat de zomertijd in. De klok gaat één uur vooruit. De zo mertijd duurt dit jaar tot zondag 27 oktober. Tot nu toe was voor de lidstaten op het vasteland van Europa de laatste zondag van sep tember het einde van de zomer tijd. In Ierland en het Verenigd Koninkrijk eindigde de zomertijd altijd al eind oktober. Pagina 3: Goede zonnewijzer loopt nooit gelijk met de klok. zondag 31MMRT is ons heuhencentrom TERRASAFSCHEIDINGEN fm SCHOUTEN KOZIJNEN b.v.l Keiler Keukencentrum Maresingel 5 I! 2316 HA Leiden B; tel.(071)521 42 72 keiler voor de horeca met of zonder (bier) logo's tegen scherpe prijzen. bel voor informatie TEL. 071-5414465 TE HUUR, NIET DUUR ■In Verwachting? ZIE ADV. OP PAG 26 Spanje na dertien jaar jjFelipismo'. Bij het vertrek van premier Gonzalez. In Katwijk sluit de laatste ^«Nederlandse jeansfab riek. Het einde van Interface. 6j| Isis (100%) van der Wel, fenomeen in de house- y-w wereld. Kritiek op Leiden. 'Satellietontvangst is een groeimarkt'. Het voordeel van de schotel. Denkwijzen Macht en ontucht. Leven in de vreze Gods. Het zwartekousen-eiland Lewis bij de Schotse westkust. Jnze Taal: Hallo wordt Hi. Antiquariaat „KLIKSPAAN,, fabMt 15 pM*! Van woe. 3 t/m ma. 8 april (Leidse boekenzondag) 20% korting op de hele voorraaaT Europese Unie bereid tot miljoenensubsidie Onderzoek rijksrecherche afgerond HET WOORD IS AAN Sirius Als elk de ander vergaf wat hij zichzelf vergeeft, zouden wij een ideale wereld heb ben. weersverwachting den haag anp Groot-Brittanniëhoeft het slachten van honderdduizen den mogelijk met de gekke-koeienziekte besmette run deren niet helemaal voor eigen rekening te nemen. In Turijn beloofden de overige EU-lidstaten de Britten 'ge nereus en substantieel' te helpen. Met hoeveel geld de Europese Unie over de brug komt, hangt mede af van de maatregelen die Londen nog neemt om het vertrouwen van de consument in Brits rundvlees te herstellen. turijn paul koopman correspondent Maandag komen de EU-land- bouwministers bij elkaar en naar verwachting zal de Britse minister Hogg dan de slacht aankondigen van een aanzien lijk deel van de Britse veestapel. Ongeveer 700.000 dieren ouder dan 30 maanden kunnen de ziekte onder de leden hebben, hetgeen volgens voorlopige be rekeningen de EU-landbouwkas ruim 280 miljoen gulden zou kosten, 400 gulden per koe. Dat is geen probleem vanwege om vangrijke reserves in het land bouwfonds. Bovendien zorgen de begrotingsregels ervoor dat Groot-Brittannië een groot deel van eventuele Europese com- pensatiegelden uiteindelijk uit eigen zak betaalt. Premier Major bracht de run dercrisis ter sprake tijdens de middaglunch, waarbij de Itali aanse voorzitter opmerkelijk ge noeg kalfslapjes op het menu had gezet. Tot zijn genoegen ontmoette Major met zijn pleidooi voor een Europese aanpak van BSE veel sympathie. Bondskanselier Kohl herinnerde aan het feit dat de Unie ook bij sprong toen in Duitsland de varkenspest heerste. „We heb ben 205 miljoen mark ontvan gen, dat was zeventig procent van de kosteh. De Europese so lidariteit geldt dus ook voor En geland." Toch werden er ook vraagte kens gesteld bij het Britse ver zoek om hulp. Premier Kok be nadrukte dat bij de gesprekken over compensatie ook de Britse verantwoordelijkheid voor de gerezen problemen aan de orde moet komen. Kok: „We hebben geen blanco cheque afgegeven. Voor het vaststellen van in wel ke mate Europa kan bijspringen is het heel bepalend na te gaan in hoeverre de Britse regering zelf verantwoordelijk is voor het probleem." Vice-premier Dijkstal liet gis teren in Den Haag weten dat het kabinet hoe dan ook vast houdt aan de slacht van de 64.000 Britse mestkalveren in Nederland. De Europese land bouwcommissaris Fischler noemde het Nederlandse voor nemen eerder deze week onno dig, omdat de gekke-koeien ziekte niet via de koe aan het kalf kan worden doorgegeven. Maar volgens Dijkstal dient elk risico voor de consument te worden uitgesloten. Pagina 2: Mensengekte In het Zaterdags Bijvoegsel: De klappen komen hard aan allard besse arthur maandag Het is niet uitgesloten dat justi tie een strafrechtelijk onderzoek begint naar de gang van zaken bij de criminele inlichtingen dienst (CID) van het politie korps Kennemerland. Vice-pre- mier Dijkstal opperde die mo gelijkheid gisteren na de weke lijkse ministerraadsvergadering. Dijkstal plaatste zijn opmer king in het kader van een om vangrijk onderzoek door de rijksrecherche, die een jaar ge leden opdracht kreeg de handel en wandel van de Haarlemse CID tegen het licht te houden. Minister Sorgdrager van justitie heeft het eindrapport gisteren voor aanvang van het kabinets beraad ontvangen. Naar verluidt staat in het rap port fikse kritiek op de top van politie en justitie in Haarlem. De Haarlemse hoofdofficier van justitie De Beaufort en officier Van der Veen hebben het rap port gistermiddag ingezien, maar wilden niet reageren. De kamercommissie voor justitie krijgt volgende week vertrouwe lijk inzage in de rapportage, waarin de vroegere ClD-recher- cheurs Langendoen en Van Vondel een centrale rol spelen. 277° -176" "277° 60% 20% 10% 20% 40% 40% weeroverzicht op pagina ~J VANDAAG 44 PAGINA'S rotterdam gpd Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Ajax wil Gaston Taument overnemen van Feyenoord. De lands kampioen heeft de publiekslieveling van de Rotterdamse club een miljoenenbod gedaan. Taument zou bij Ajax Finidi George kunnen opvolgen. De Nigeriaan kan deze zomer een miljoenencontract te kenen bij het Italiaanse Juventus. Zowel Feyenoord als Taument zijn officieel benaderd door de Amsterdammers. Feyenoord is niet blij met de belangstelling, maar vreest Taument niet te kunnen behouden. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's___ 8,9 Sport23,24,25 Strips Toerisme. Uitgaan -iJ* PtRWUKAU IN yTv V yr auto-peter IEIDEN St. Aoqtenstroot 14 07I S 134700 UIDIRDORP lijnbaan 12o 07I S820820 Hans Verkerk Keukens heeft vandaag en morgen een specta culaire halfgeld-actie. Als u bin nen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leve rancier aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslis serskorting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! 31 MAART 96 IJl Kortingsbon voor voorstel ling 'Momenten' van pop penspeler en solo-acteur Fred Delgaauw in het LAK- theater. La1ninciischanswegl3(f\ Leidcn TUff KLASSIEK SLAAPKAMER, den haag Een medewerker van Madurodam haalt de vliegtuigen op een van de startbanen van Schiphol uit het plastic. Maandag gaat het minia tuurstadje na een ingrijpende verbouwing weer open voor het publiek. Het stadje is twee maal zo groot geworden en heeft veel nieuwe gebouwen kunnen plaatsen. Onder meer het Rijnlands lyceum, het Huis van de Toekomst en de Rotterdamse Willemsbrug en Brienenoordbrug kregen een plaats. Pagina 14: Madurodam kan 40 jaar vooruit. foto loek zuyderduin Deskundig personeel kan in Seattle zo beginnen Heden de laatste ronde. Met grote restant- voorraad zitmeubelen uit ons magazijn! Noorderkade 1038 1823 CJ Alkmaar Tel. (072) 511 27 60 Q Parkeerterrein DESIGNCENTRUM amsterdam theo van der kaau Wat Boeing betreft hoeft een bij Fokker ont slagen ingenieur zich nergens meer zorgen over te maken. Hij kan direct bij de vlieg tuigfabriek in Seattle aan de slag, er is een huis beschikbaar, een auto en zelfs een bankrekening van een paar duizend dollar voor de eerste kosten. Alle vierhonderd Fokker-ingenieurs, jong en oud, waren gisteren naar het hoofdkan toor in Amsterdam Zuidoost gekomen voor een flitsende presentatie van Boeing. Er zijn in Seattle 350 vacatures, van drafters, stress analysts en structural design engineers tot payload engineers, aerodynamics perfor mance engineers en manufacturing engi neers. Boeing, dat wereldwijd 117.000 mensen in dienst heeft, slooft zich behoorlijk uit om de Fokker-deskundigen naar Amerika te ha len. „We willen juist mensen van Fokker, omdat zij in de wereld bekend staan als ui terst deskundig", zei Steve Mueller, leider van de Boeing-delegatie van enkele tiental len personen. „We kunnen hen onmiddel lijk gebruiken, omdat Boeing bezig is met wijzigingen in de productie van vliegtuigen. Er komt een andere werkcultuur waarbij meer in teams gewerkt wordt en niet langer individueel." De directeur personeelszaken van Fokker, D. Fousert, spreekt van een unieke gelegen heid voor de ontslagen ingenieurs om aan de slag te blijven in hun vak: „Boeing, Bell en de Havilland werven nu actief personeel bij Fokker. Dat bewijst dat Fokker een we reldwijde reputatie heeft. Opvallend is dat Aerospatiale en Airbus nog weinig interesse tonen". Even was er sprake van verzet van Ameri kaanse vakbonden tegen het werven in Ne derland, omdat Boeing recent personeel ontslagen heeft. Die negatieve geluiden ver stomden, toen bekend werd dat het om personeel gaat dat Boeing in de VS niet op korte termijn kan vinden. Fousert: „Boeing heeft haast en heeft de ingenieurs liever vandaag dan morgen. Ze maken het de mensen gemakkelijk. Al het papierwerk wordt snel geregeld, net als hui zen, auto's en scholing voor de kinderen. De mensen zullen zich in Seattle thuis voe len. Er heerst daar een Hollands klimaat, de mensen zijn vriendelijk en bovendien wer ken er al ingenieurs die van Fokker afkom stig zijn". Na de presentatie, die Boeing had opge deeld in zes sessies voor zeventig man elk, vonden direct individuele gesprekken plaats. In theorie zou het nog dit weekeinde mogelijk zijn om door Boeing te worden aangenomen, compleet met werkvergun ning. De Koninklijke Luchtmacht (KLu) heeft tweehonderd vacatures voor ontslagen Fok ker-personeel. Voor dit doel is de wervings- grens van 27 jaar verhoogd tot 39 jaar. Op 4 en 5 april komt een delegatie van de Lucht macht naar het hoofdkantoor van Fokker om een presentatie te verzorgen. Adres: - Postcode: controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) U Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1