'Mijn hart gaat altijd voor mijn verstand' Van der Leer voorzitter Evangelische Alliantie Leiden Kerk Samenleving GOP wil voortaan concreet onrecht aan de kaak stellen DINSDAG 26 MAART 1996 CHEF HENNY VAN ECMOND, 071-5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356 Kees Klerks en zijn aparte kijk op (de) zaken Acht jaar geleden was hij veertig. En vond hij de tijd gekomen om 'op afstand' toe te kijken hoe het zijn keten slijterijen verder zonder hem zou vergaan. Precies een halfjaar hield hij dat bemiddeld werkloos-zijn vol. Toen kwam hij tot de slotsom dat een leven van louter in de kroeg zitten en achter de wou wen aan gaan - „want wat moet je als je toch niks anders te doen hebt?" - toch niet die bevrediging bracht die hij er van had verwacht. Dus pikte hij de draad maar weer op en ging er met hernieuwde energie te genaan. Om nu uit ervaring en met recht te kunnen constateren dat het leven inder daad pas na je veertigste begint. Want ga maar na. In de periode die volgde, kwam Kees Klerks niet alleen in de persoon van Piet Versteeg zijn zakenpartner tegen waarmee hij in vier jaar tijd een internatio naal (dranken)imperium opbouwde dat werk biedt aan 120 mensen en dat intussen een jaaromzet heeft van 180 miljoen gul den. Maar bovendien vond hij, zijn twee vo rige huwelijken en nog een andere langlo pende relatie ten spijt, in de Mexicaanse Gabv Villarreal Rubio zijn enige echte lief waar hij zolang naar had gezocht. De puzzel van zijn leven paste met die twee nog ont brekende stukjes opeens precies in elkaar. Het is dan ook niet voor niets dat hij nü zegt dat hij rustig door hoopt te gaan tot zijn tachtigste. In leven en welzijn, zo het hem is gegeven natuurlijk. Kees Klerks wil, hij zegt het maar op de voorhand, geen 'gewoon' verhaal. Niet lou ter een droge opsomming althans van wat hij op zakelijk gebied heeft gedaan en waar dat allemaal wel niet toe heeft geleid. Dat-ie in de regio na Freddy Heineken de grootste is op het gebied van drank vindt hij name lijk helemaal niet zo indrukwekkend en in teressant. „Ik ben niet beter dan een ander omdat ik toevallig een beetje talent heb en verder met een hoop geluk een paar centen heb verdiend. Ik heb net zo veel respect voor mijn magazijnchef, een timmerman, een glazenwasser of iemand die onverhoopt werkloos is geraakt. Ik heb meer respect voor iemand die op een oude fiets hier komt om wat te verkopen dan dat ze met een Rolls Royce komen aanzetten. Daar en over dat soort zaken heb ik het eigenlijk De handel zat ze al op jonge leeftijd in het bloed. Liever dan in de schoolbanken te zitten, verdienden ze een paar stuivers op straat. Een serie over ondernemers uit de regio die met weinig of niets zijn begonnen maar die eigenhandig een bloeiende zaak opbouwden. In aflevering 8 komt Kees Klerks aan het woord. Een opmerkelijk heerschap met een hele aparte kijk op (de) zaken. veel liever." Dat is goed, maar eerst toch even ruimte voor een kort curriculum vitae. Kees Klerks werd 48 jaar geleden in Me- demblik geboren. Kwam op zijn twaalfde naar Leiden, volgde de MULO, woonde nog een tijdje in Zweden en nam toen hij 25 was met geleend geld op het Bevrijdingsplein de sigarenzaak annex drankwinkel van zijn va der over. Omdat hij geenszins van plan was de rest van zijn leven achter de toonbank te slijten, was er maar één optie mogelijk. En dat was snel nog een paar winkels te kopen om zodoende zijn organisatorisch talent te kunnen ontplooien. Hetgeen iedereen hem afraadde en hij dus vooral gewoon deed. Want lekker eigenzinnig tegen de stroom oproeien, dat heeft hij zijn hele leven al met Hoe dan ook, binnen een mum van tijd had hij tien toko's en een algemeen directeur, Mieke Hoeffnagel, die de boel runde. De zaak liep als een trein, hij was ondertussen veertig en was, na die al eerder genoemde onderbreking van een half jaar, aan een nieuwe uitdaging toe. Hij ging reizen over de aardbol en ontdekte al doende dat de horizon toch veel breder was dan hij ooit wel had gedacht. Verdiepte zich in andere culturen en godsdiensten en vooral ook in mensen. Maar deed er in zakelijk opzicht eveneens zijn voordeel mee. Vertaalde zijn nieuwe ervaringen en ideeën in 'export' en later, toen hij in tijd van een kwartier onder een palmboom ergens in Maleisië en met een rum-cola in de hand een 'eeuwigdu rend' partnership met Piet Versteeg be klonk, in 'parallelhandel'. Vanaf dat moment deed de Van Caem- Klerks Groep, zoals de nieuwe ster aan het firmament heette, niet alleen in wijn, gedis tilleerd en bier. Maar ook in parfum, siga retten, luxury-artikelen, merkkleding, ge neesmiddelen, drogisterij-artikelen en ja, zelfs in wasmiddelen. Met vestigingen tot in Afrika en Azië aan toe en met een pas ge opend, vier verdiepingen tellend kantoor pand, in De Waard, naast de al bestaande opslagruimte. Want Leiden is en blijft de uitvalbasis van de heren. Die ook nog met snode plannen rondlopen om een beursno tering aan te vragen. Dat dan voor later. Een paar apart, die twee. Die elkaar met 'broer' aanspreken, hoewel ze elkaar pas acht jaar kennen. Beiden zijn ze wars van uiterlijk vertoon. Geen maatpakken of keu rig gesoigneerde koppen, zoals je zou ver wachten van een paar snelle jongens uit het wereldje van Peter Stuyvesant. Goed, ze spelen tegenwoordig golf, maar dat is zo'n beetje de enige concessie naar het esta- blishmentioe. Voor de rest is het lang haar, een stoppelbaard en vrijetijdskleding die het beeld bepalen. En na gedane arbeid het liefst een kaartje leggen in de kroeg. Het is ook niet voor niks dat ze niet op de hoogste verdieping van het nieuwe gebouw kantoor houden, maar op de eerste etage. „Want ik wil tussen mijn mensen zitten. Niet op ze neerkijken. Ik eet ook liever tussen de mid dag een boterhammetje met de mannen in het magazijn, dan dat ik zo nodig duur moet gaan lunchen. Mijn personeel is me heilig, dat zijn de mensen die het doen." Klerks heeft een uitgesproken hekel aan hokjesgeest. „Veel mensen kunnen mij maar moeilijk plaatsen. Daar zit een aantal, ook in Leiden, nogal over in, want er zijn er zat die mij maar niks vinden. Ik hou niet van mensen met vooroordelen, die denken beter te zijn dan een ander. Of van lui die Kees Klerks: „Als geweest, als ik een aardige deal heb kunnen sluiten, dan geniet ik daar ook van." foto loek zuyderduin discrimineren. Waar haal je in vredesnaam dat recht vandaan? Het is toch puur toeval dat je per ongeluk hier in een welvaartsstaat bent geboren. Dat had toch net zo goed Afrika kunnen zijn. Dat zeg ik dan ook ge woon en dat word je niet altijd in dank af genomen." „Wat dat betreft maak ik van mijn hart geen moordkuil; of dat nou in het café is of bij een symposium van de ABN AMRO bank of voor de leden van de Rotary-club, dat maakt me niet uit. Ik ben sociaal-voelend, vind dat de talentvolle mensen in de maat schappij zorg moeten dragen voor de zwak keren. Heb m'n hele leven al PvdA gestemd en zal dat ook blijven doen. Ja, mooie sa lonsocialist, zeggen ze dan. Of: hij kan mak kelijk lullen met al z'n geld. Maar dat heeft daar even niks mee te maken. Daar heb ik toevallig hard voor gewerkt, daar kan ik ook niets aan doen. Maar daarom mag ik er nog wel een eigen mening op nahouden. Of niet soms?" Of het nu zakelijk is oFprivé, Kees Klerks zal zich altijd laten leiden door zijn emoties. „Mijn hart gaat voor mijn verstand. Toen Piet mij belde vanuit Maleisië, waar hij woont en werkt, om over een eventueel sa mengaan te praten, nam ik meteen het vliegtuig uit Amerika, waar ik toen zat. Daar was een adviseur bij, die zich over de zaak zou buigen. Piet en ik waren er, zoals ge zegd onder die palmboom, binnen een kwartier uit. 'Wij gaan voortaan op fifty-fil3 ty-basis samen verder', zeiden we tegen d)e man. 'Ja maar, hö, hö, dat gaat zomaar j- niet', riep die, in opperste verbazing uit. 'Dat is een hele complexe zaak, zo'n fusiei Daar zit een enorme papierwinkel aan va^] Maar voor mij, en voor Piet, was het van meet af aan duidelijk. Het klikte tussen ofiV en dus zou het gebeuren. De consequen- des, ach, daar zouden we het later wel ov^ hebben." v Met zijn vrouw, met zijn Gaby, ging het ale niet anders. Ook daarin liet hij zich leiden door het hart en door niks of niemand an 1 ders. „Ze deed, als juriste en exportmanag1 van een grote Mexicaanse firma, zaken mi v ons. Ik ontmoette haar in Fabers, bij een etentje. Kwam daar laat aanzetten, in miji v tenniskleren. Na een kwartier legde ze ha< hand op mijn knie en zei: 'You're my man c wij gaan trouwen'. Ik dacht, goh, wat leuk en nam haar mee naar huis. Maar niet mr naar bed, want daar begon ze niet aan. Da- heeft ze zo volgehouden tot we een half jafl verder daadwerkelijk gingen trouwen. Ma|| dan de verhalen, die je daar later over hoort. Ze zou de erfgename zijn van het Corona-concern, ze was veel te jong, ze w£ alleen maar uit op mijn geld. Maar vooral: waar begin je aan. Allemaal negatieve ge dachten eerst. Maar dat er misschien wel echte liefde in het spel was, daar had haas niemand het over". Goed, hij heeft zijn zaakjes dus in balans. En het gedaan op zijn manier. Zonder zicp iets van de buitenwereld aan te trekken. Vi Maar wat is nu de filosofie achter het suc-tf ces? „Jezelf blijven. Ja, zo kan je ook geld verdienen. Je hoeft niet per se te liegen. Af' je dat doet, moet je namelijk zo veel ont- d houden. En denk nou niet dat het allema^1 vanzelf is gegaan. Ik maak me ook wel eerf' zorgen als er iets goed fout is gelopen, alslr teveel risico is genomen. Je hebt per slot P van rekening naar je mensen toe een grotj verantwoordelijkheid. Daar betaal je dan p leergeld voor. Maar, als een dag goed is gé" weest, als ik een aardige deal heb kunnen- sluiten, dan geniet ik daar ook van. Dan smaakt dat biertje in het café drie keer zo lekker als normaal. Dat geeft een kick. No| steeds, ja." REDACTIE DICK VAN DER PI DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de rooms-katholieke St. Willibrordkerk in Wassenaar. BEROEPINGSWERK c DRIEBERGEN «ANP De baptistenpredikant T. van der Leer uit Arnhem is be noemd tot voorzitter van de Evangelische Allinatie. De 36-ja- rige predikant volgt per 1 juni zijn christelijk-gereformeerde collega J. van Mulligen uit Lely stad op. Die moest wegens zijn benoeming tot voorzitter van het christelijk-gereformeerd de- putaatschap zending reeds na een jaar aftreden als EA-voorzit- ter. Beide functies waren onver enigbaar. Van der Leer is sinds 1993 predikant. Daarvoor werkte hij in het onderwijs en de journa listiek. In 1984 was hij betrok ken bij de oprichting van Sote- ria, het kwartaalblad voor evan gelische theologische bezin ning. De nieuwe voorzitter zegt in een persbericht van de EA dat hij een hartelijk voorstander is van een zo breed mogelijke evangelische samenwerking die altijd ten dienste van kerk en samenleving moet staan. „Hoe wel ik geloof in de voortgaande groei van de evangelische be weging, vraag ik me wel eens bezorgd af of de groei in de diepte wel gelijke tred houdt met die in de breedte." Hij wil vooral in dat opzicht het voor zitterschap vervullen. De Evangelische Alliantie bundelt ruim 80 evangelische organisaties en een groot aantal gemeenten. Volgens de voor ganger van Van Mulligen, de ge reformeerde predikant E. Veen- huizen, legt de evangelische be weging accepten die de moder ne mens aanspreken. Zij legt grote nadruk op de ervaring, wat de kerken lange tijd niet hebben gedaan. Evangelische christenen beleven hun geloof op een heel persoonlijke ma nier. Bovendien zijn hun bij eenkomsten informeel en warm. „Mensen zijn op zoek naar nestwarmte", zei hij vorig jaar, toen hij na negen jaar af trad als EA-voorzitter. DALFSEN ANP Simonis ontvangt zangbundel charismatische beweging De inhoud weerspiegelt de veelkleurigheid van deze beweging. De bundel, een Vlaams-Neder landse coproductie, bevat nieuwe liederen uit ei gen kring, bestaande uit parochiebundels, andere uit de protestantse Opwekkingsbundel en verder liederen uit Taizé en de rk ■Emmanuelgemeen- schap. De 413 liederen zetten aan tot bezinning, lof prijzing, meditatie en gemeenschapsbeleving, al dus het woord vooraf. Kardinaal Simonis heeft in Dalfsen het eerste exemplaar van een nieuwe muziekbundel van de charismatische beweging in de Rooms-Katholie ke Kerk ontvangen. De overhandiging van 'Zing een nieuw lied', had plaats tijdens de Vernieu- wingsdagen van de stichting Bouwen aan een Nieuwe Aarde, het orgaan voor de rk charismati sche beweging in Nederland. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ridderkerk: C. Cluistra, predikant voor bijz. werkz. te Delfshaven (pastoraal- missionair predikant). Bedankt: voor Wageningen: G.C. Kunzte Papendrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Aalten: drs. H.J. ZeldenrijkteSilvolde-Gendrin- gen. Aangenomen: het beroep door de Generale Synode der Neder landse Hervormde Kerk als zen dingspredikant voor de arbeid van team-leider van het project voor integrale gemeente-op bouw in Tamale Rural District, in dienst van de Presbyteriaan se Kerk van Ghana, A. van Nier- op te Gaastmeer (SOW) (part-ti me). Bedankt: voor Staphorst/Rou- veen: drs. J. Maliepaard te Ze venhuizen (Gn.). CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Drachten: J. Ver biage te Broek op Langedijk. Aangenomen: naar Middelhar- nis: P. den Butter te Drieber gen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Westzaan: J.M. Kleppe te Rijssen; voor 's Gra- venzande: G.J. van Aalst te Rid derkerk; voorïholen: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Mid- delwatering; voor Rotterdam- Zuid: W. Visscher te Amersfoort. NED. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Bunschoten-Spa kenburg: J.J. van Es te Urk. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P."Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023-5317 023- 5320, Redactie: 071-5321' Hoofdredactie: 071-5315' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: -per maand (acceptgiro) 3i per maand (autom. betaling) 31 per kwartaal (acceptgiro) 91 per kwartaal (autom. betaling) 9( per jaar (acceptgiro) 351 per jaar (autom. betaling) 351 VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 141 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANL Voor mensen die moeilijk lezen, slechte o hebben of blind zijn (of een andere leeslf; dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblacf geluidscassette beschikbaar. Voor inform] 0486-486486 (Centrum voor Gesproken NUMEGEN ANP belangrijk is en dat het pro bleem wel wordt 'weggeleefd'. Bij veel zaken speelt het celibaat wel degelijk op de achtergrond mee, bijvoorbeeld bij de benoe ming van pastorale werkers. Of het dreigement van de bisschop van Den Bosch geen priester te benoemen als een omstreden pastorale werker aanblijft. Van Gelder wijst ook op de kwestie van de jezuïeten in de Amster damse Krijtberg, wier schending van het celibaat door toedoen van de priester-kunsthistoricus Antoine Bodar aan het licht kwam. GOP, de vereniging die voor aanvaarding van gehuwde priesters pleit, wil voortaan on recht als gevolg van de celi baatsverplichting aan de kaak stellen. Tot dusver trachtte de vereniging met congressen en verklaringen haar doel te berei ken. Dit heeft woordvoerder L. van Gelder medegedeeld. Alles wat er over het celibaat> kan worden gezegd, is reeds ge zegd. Wat ontbreekt, is de wil de celibaatsverplichting op te hef fen. Degenen die daartoe zijn gerechtigd, willen niet en dege nen die er niet toe zijn gerech tigd, kunnen niet, aldus Van Gelder. De vereniging verwerpt de veelgehoorde opmerking dat de kwestie van het celibaat niet zo De GOP wil nu extra opletten bij situaties waar de celibaats verplichting een rol speelt. „Wij gaan dan de betreffende over heid aanspreken of bij de kerk deur de gelovigen benaderen." Carey: Britse samenleving heeft nog kennis van goed en kwaad LONDEN ANP De reacties van afschuw na de recente moord op zestien schoolkinderen en hun onder wijzeres in het Schotse Dun blane laten zien, dat de Britse samenleving nog kennis van goed en kwaad heeft. Het ge loof in absolute normen en waarden is 'nog steeds diep geworteld in ons hart', zei aartsbisschop George Carey van Canterbury gisteren in de Britse krant Daily Mail. Carey, het hoofd van de An glicaanse Kerk in de wereld toonde zich opgelucht dat de Britten nog bepaalde waarden gemeen hebben en het besef van goed en kwaad nog niet geheel zijn kwijtgeraakt. „We weten dat het vermoorden van kleine kinderen absoluut fout is; we weten dat overspel fout* is; we weten dat stelen fout is; we weten dat liegen, bedrie gen en haten ook fout is. Die dingen zijn geen kwestie van persoonlijke mening. Carey deed opnieuw een aanval op wat hij de 'privatise ring van de moraal' noemt. Daaronder verstaat hij de op vatting dat iedereen voor zich zelf uitmaakt wat goed en kwaad is. „Als we goed en kwaad met individuele be geerten verwarren, komen we in de problemen", aldus de aartsbisschop. „Als we objec tieve normen laten schieten, ontketenen we de krachtige egoïstische neigingen in ieder van ons en veroorzaken we onbeschrijfelijke pijn en socia le wanorde." ZIEKEN -HUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrije j 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor paf ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19..45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend t RIJ N LAND Zl EKEN HUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurl leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uitsluite voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anuere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhe kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12