Leidsch Dagblad Winst voor Duitse liberalen Leids goud voor Oxford onsument laat undvlees liggen Fokker trekt Russen na PRIJSVRAAG Politie heeft het druk bij Ajax-Feyenoord BEL: 071-5128030 Systeembouw in bronstijd hypotheek nog nooit was drukwerk bestellen zo gemakkelijk! GOED NIEUWS AANDAG 25 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Politie Utrecht: Pak mishandeling vrouwen aan Buitenland Leiden Bouterse niet op verkiezingslijst van eigen partij Wethouder Hans de Goede: Ik wil beter en ik kan beter Cultuur en Kunst Liefde én oorlog tijdens Nacht van de Poëzie 'artijen regeringscoalitie komen gesterkt uit regionale verkiezingen e Duitse liberale partij FDP heeft zich verrassend goed eten te handhaven bij de verkiezingen in de deelstaten aden-Württemberg, Rijnland-Palts en Sleeswijk-Hol- ein. De kleinste regeringspartij kwam gisteren in de drie elstaten royaal over de kiesdrempel van vijf procent. inn peter van nuusenburg geringspartij, de CDU van irrespondent bondskanselier Kohl, kon terug zien op een goed resultaat. In liberale minister van buiten- Baden-Württemberg en idse zaken, Klaus Kinkel, zag Sleeswijk-Holstein boekten de de uitslag dan ook een steun christen-democraten winst, ter- de rug van de nationale coali- wijl ze in Rijnland-Palts gelijk i-regering. Ook de andere re- bleven. Voor de grootste oppositie partij in Bonn, de SPD, zijn de verkiezingen een ramp gewor den. In alle deelstaten moesten ze fors inleveren. In Sleeswijk Holstein verloren de sociaal-de mocraten zelfs de absolute meerderheid. De verkiezingen in Baden- Württemberg, Rijnland-Palts en Sleeswijk-Holstein golden als de 'kleine bondsdagverkiezingen'. Ruim 12 miljoen kiezers, een vijfde van het electoraat, kon gisteren zijn stem uitbrengen. De uitslag zou van grote beteke nis zijn voor de machtsverhou dingen in Bonn. Zou de FDP haar reeks nederlagen voortzet ten, dan kon dat de coalitie ern stig in gevaar brengen. De liberalen haalden in Ba den-Württemberg echter het beste resultaat in 20 jaar. Verge leken met 1992 wonnen ze bijna vier procent (9,6 pet tegenover 5,9 pet). In Rijnland-Palts was de marge twee procent (8,9 te gen 6,9). Alleen in Sleeswijk- Holstein was het resultaat min der overtuigend: 5,7 tegen 5,6 procent in 1992. De CDU boekte haar grootste winst in Sleeswijk-Holstein: van 33,8 naar 37,2 procent. In Ba den-Württemberg bleef de CDU met afstand de grootste partij (41,3 tegen 39,6). In Rijnland- Palts bleven de christen-demo craten constant op 38,7 pro cent. Pagina 5: Duitse regering kan nu ophouden met navelstaren amsterdam anp Zeventien gewonden en twin tig arrestanten. Dat was de balans die de politie gister avond opmaakte na de voet- balklassieker Ajax-Feyenoord. Zes gewonden moesten naar het ziekenhuis, onder wie vier agenten. De ernstigste inci denten hadden ongeveer een uur voor de wedstrijd plaats op het plein voor het Olym pisch Stadion, en tijdens de eerste helft in het station. Voor het begin van de wed strijd (die Ajax met 2-0 won) gooiden dronken Amster damse supporters op het Sta dionplein met bierflessen en stenen. Tientallen auto's raakten daardoor beschadigd. Een agent liep lichte verwon dingen op. Tijdens de eerste helft sloopten Rotterdamse sup porters delen van het vak waarin ze zaten. De ME veeg de het vak schoon. Twee agenten raakten lichtgewond en moesten voor behandeling naar het ziekenhuis. De af tocht na de wedstrijd verliep zonder grote problemen. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Sirius Liefde en champagne heb ben veel overeenkomst, ook in de katterigheid als de kwaliteit niet deugde. lardloopster »eschept' door delrenner )ordwijk peter van der hulst een botsing met een wiel- nner heeft een 45-jarige ouw uit 's-Hertogenbosch gis*- rmorgen in het Noordwijkse ingebied een schedelbasis- actuur opgelopen. De toe and van de vrouw, die is opge- n pmen in het Academisch Zie- e mhuis Leiden, is nog steeds :t ritiek. |Het ongeval gebeurde op het 3 etspad nabij de manege aan p Northgodreef. De trimmen- p vrouw maakte deel uit van l en groepje van vier hardlopers. e ter wielrenners wilden de e ardlopers inhalen. g 'Toen drie fietsers waren ge- asseerd, week de vrouw vol- fens getuigen iets te veel uit aar het midden van het fiets- ad. De laatste wielrenner, een fe-jarige man uit Zoetermeer pn haar daardoor niet meer ntwijken. Beiden kwamen ten al. De wielrenner klaagde over kklachten. Chirac: Europa ïoet alle drugs taan verbieden 11e vijftien Europese lidstaten toeten de productie van en de andel in welke drug dan ook :rbieden. Dat schrijft de Fran- i president Chirac in een twee agina's lang artikel met zijn vi- e op Europa in het Franse igblad Libération van van- tag. Gezamenlijk optreden is voor hirac een absolute vereiste om )t een succesvolle aanpak te omen. „Met een vrij verkeer oeft er maar één staat te zijn iet een lakse wetgeving om el-' e actie af te zwakken", schrijft ij in een kennelijke verwijzing aar Nederland. Het artikel lijkt rop te wijzen dat Frankrijk een millimeter toegeeft in het orige week opnieuw opgelaai- le conflict met Den Haagtiver le aanpak van drugs. 'agina 3: Kok: Chirac is 'beze- en' van drugs m den run Veel geld om iets nieuws te bouwen hebben ze niet bij Archeon. Maar met een berg snoei-afval en een handvol vrijwilligers kun je op een paar vrije za terdagen al een aardige bronstijd-boerderij in elkaar zetten. Vier weken geleden be gonnen de vrijwilligers met de 'systeembouw' van de boerderij. Wanneer het park over anderhalve week open gaat, moet in ieder geval het bijgebouwtje al waterdicht zijn. Het hoofdgebouw wordt in de loop van het jaar op traditionele wijze afgebouwd. Pagi na 9: Vrijwilligers bouwen boerderij Archeon. FOTO HENK BOUWMAN Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) Ujl van Bruggen Adviesgroep Van Rij reikt eremedaille uit in Engeland ïU vergadert vandaag over ban Briis vlees BSE, hoewel de Britse expor teurs zelf ook al moeten garan deren dat het vlees niet besmet is met de ziekte. Ook jonge kal veren, waarbij de kans op be smetting vrijwel nihil is, worden gecontroleerd. Verontruste consumenten hebben het rundvlees dit week einde in de ban gedaan, na be richten uit Engeland dat daar mogelijk verband bestaat tussen BSE en de dodelijke hersenziek te Creutzfeldt-Jacob bij mensen. Slagers leden omzetverlies. In plaats van rundvlees werd kip, varkensvlees of vis gekocht. Veel verontruste mensen belden de telefonische informaüelijn van Postbus 51. oxford/leiden aap rietveld De Leidse loco-burgemeester Tjeerd van Rij heeft vanmiddag in een speciale zitting van de gemeenteraad van Oxford de eremedaille in goud van Leiden uitgereikt aan de Engelse zus terstad. Burgemeester en wet houders van Leiden kenden de medaille toe ter gelegenheid van het feit, dat vandaag vijftig jaar geleden de uitwisseling tus sen de Oxford en Leiden tot stand kwam. Voor de viering van vijftig jaar stedenband zijn tal van promi nente Leidenaars afgereisd naar de Engelse universiteitsstad. Daar werd het gouden jubileum vanochtend gevierd met een speciale kerkdienst en vanmid dag in een extra vergadering van de gemeenteraad. De band tussen Leiden en Oxford is een van de oudste ste denbanden ter wereld. Een uit wisseling die, zo motiveren bur gemeester en wethouders van Leiden de toekenning van de erepenning, tot zeer vriend schappelijke banden tussen ver enigingen, instellingen en per sonen heeft geleid en het we derzijds begrip heeft bevorderd. De Leidse erepenning in goud werd in 1936 voor het eerst uit gereikt, aan het bestuur van de 3-October Vereeniging. Oxford is de tiende ontvanger van de penning. In 1989 werd, bij het bezoek van oud-president Ge orge Bush, de onderscheiding toegekend aan 'het Amerikaan se volk'. Verder kregen alleen Leidse instellingen en bedrijven de penning. Vordt de handel in Brits rund- 'lees beperkt om zo de gekke- ;oeienziekte BSE aan banden te eggen of niet? Daarover verga- leren vandaag deskundigen 'an de Europese Unie. Neder- and heeft tijdens de vergade- ing van het Permanent Veteri- ïair Comité gepleit voor een )eperkt importverbod voor run ieren, aldus landbouwminister Van Aartsen. Bij het ter perse ;aan van deze krant was nog liets bekend over de uitkomst. Albert Heijn heeft vandaag iet Nederlandse rundvlees twee lden goedkoper gemaakt om Ie afzet te stimuleren. De Rijks- lienst voor keuring voor Vee en lees (RW) houdt sinds van- lorgen extra toezicht op trans- lorten uit Groot-Brittannië. Het 'lees wordt door de RW steek- •proefgewijs gecontroleerd op Pagina 2: Nederland heeft nooit goed gezocht naar een gekke koe 'Laat ze eerst maar met har de bewijzen komen' Curatoren belaagd door 'reddersvliegtuigfabriek schiphol. bill meyer De curatoren in het faillissement van Fokker onderzoeken of de Russen, die vrijdag totaal on aangekondigd op de stoep stonden, inderdaad vertegenwoordigers zijn van de Russische vlieg tuigindustrie. De Russen vertelden de curatoren belangstel ling te hebben voor de vliegtuigbouw van Fok ker en over voldoende middelen te beschikken om een doorstart te verwezenlijken. De curato ren zijn zeer sceptisch, maar trekken voor alle zekerheid hun referenties na. „Fokker wordt momenteel belaagd door groe pen en individuen die claimen de vliegtuigfa briek wel even te zullen redden", zo zegt Fok ker-woordvoerder L. Steijn. „Daar zijn wij door de curatoren voor gewaarschuwd. Een faillisse ment schijnt altijd hordes 'charlatans' aan te trekken. Met hun wilde ideeën hopen zij publi citeit te trekken. Of de Russen zijn wie ze clai men, wordt nu uitgezocht. Een echt concreet voorstel is er niet." Wel bevestigt Steijn dat er nog steeds met een aantal partijen wordt gesproken over een even tuele doorstart. Hij wil geen namen noemen. Wel wil hij kwijt dat geen enkele kandidaat nog een echt serieus en doortimmerd voorstel op ta fel heeft gelegd. Noordwijkse door vriend vermoord noordwuk peter van der hulst Een ruzie tussen een 49-jarige Noordwijker en zijn 53-jarige vriendin is in de nacht van vrij dag op zaterdag geëindigd in een dodelijke steekpartij. De vrouw werd in haar woning aan de Noordwijkse Piet Heinlaan door haar vriend diverse keren met een mes in haar buik en rug gestoken. De man belde daarop zelf de politie met de mededeling dat hij zijn vriendin had neergestoken. Een te hulp geroepen arts kon slechts constateren dat de vrouw al aan haar verwondin gen was overleden. De relatie tussen de 49-jarige Noordwijker en zijn vriendin stond door sle pende problemen al tijden on der druk. De man, die onder in vloed van alcohol was, is door agenten in zijn woning aange houden en overgebracht naar het districtsbureau in Noord- wijk. De politie heeft inmiddels een uitgebreid onderzoek inge steld. -r/6° -2770 0770 30% 30% 50% 40% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Mode26 Randstad10 Regio RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips26 Kortingsbon voor optreden van Kindertheater Kwibus met 'De wereld is van ieder een' in het Leidse Volkshuis. zie elders in deze krant Compromis over Pact van Teylingen lisse/bollenstreek paul van der koou Op de valreep lijkt het Pact van Teylingen toch nog gered. Vori ge week dreigde de bollensector nog een bom onder het pact te leggen, waarin provincie, ge meenten, bedrijfsleven en bol lensector de toekomstige inde ling van de Bollenstreek moet regelen. Maar onderhandelin gen met de provincie hebben een compromis opgeleverd, dat KA VB-voorzitter Langeslagwil verdedigen voor zijn achterban. Volgens dat compromis is de provincie verantwoordelijk voor het bij elkaar sprokkelen van het geld dat nodig is om tien Wassenaarse bollenkwekers uit te kopen die bollen tellen op plekken waar straks natuur moet komen. Het gaat om het gebied Lentevreugd, tussen de Katwijkseweg, de duinen, de Pan van Persijn en de Wasse naarse Slag. Mocht het de provincie niet lukken om het geld op een be paald moment bij elkaar te krij gen, dan hoeven de bollenkwe kers in Lentevreugd zich ner gens meer aan gebonden te voelen. Ze kunnen hun bedrij ven gewoon op de oude plek blijven voortzetten en moet de provincie elders natuur schep pen. Pagina 10: Kwekers stellen toe komst veilig NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS, fa, dat is goeJnieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal ïvelop, zonder postzegel. OFBEL 071-51 28030 8 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1