Leidsch Dagblad CID rechercheur 'stal' identiteit ■HU PRIJSVRAAG Wereldkampioen Straathof overmand door emoties hypotheek Ton Koekebakker mag blijven Bevolking ziet weinig in drugsbeleid nog nooit was drukwerk bestellen zo gemakkelijk! C GOED NIEUWS 1 AAANDAG 18 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Opvoedwinkel geeft advies voorde tien lastigste problemen Buïtenland Extremistische Koerden in Duitsland op de vuist met politie f Leiden Sport Bernard Stöxen is weer terug in de horeca Michael Chang te sterk voor Haarhuis Jeroen Straathof direct nadat hij over de streep van de 1.500 meter is gekomen. foto anp GPD MARC VAN DER JAGT Jeroen Straathof vierde het feest van zijn wereldtitel in tens. Op het gigantische mid denterrein van het Vi kingschip in het Noorse Ha- mar stond de 23-jarige Zoe- terwoudenaar na zijn 1.500 meter race blootsvoets te wachten op de overige tijden. „Ik kon na mijn rit nauwelijks op mijn benen staan. De spanning was eraf. Ik had ook geen zin om uit te rijden. Was toch niet nodig. Het drbaide slechts om één afstand." Toen ook de favorieten zich stuk hadden gebeten op zijn tijd, holde Straathof naar Henk Gemser, viel hem emo tioneel in de armen en liet minutenlang zijn tranen de vrije loop. „Ik had nog bedacht hoe ik zou reageren als ik op het po dium terecht zou komen, maar daar kwam in de prak tijk weinig van. Zo iets is niet te plannen." Na de vreugde-explosie bp het erepodium zocht hij op de tribune zijn moeder op. „Want die is me meer waard dan wie ook." Vanmiddag verwelkomden tientallen Zoeterwoudenaren de schaatsheld op Schiphol. Een plaatselijke firma stelde voor een feestelijk prijsje het vervoer ter beschikking. Om 18.30 uur wordt Straathof ge huldigd in het buurtschap waar hij woont, waarna hij in optocht in een open auto naar Zoeterwoude wordt ge bracht. Vanaf café De Meester aan de Zuidbuurtseweg maakt hij een rondgang door het dorp. De route eindigt bij zalencentrum Don Bosco. Daar wacht hem een infor mele avond, met zijn vrien din, ouders, het college van B en W, zijn gewestelijk trai ner Wim den Eisen en de IJs club Zoeterwoude. Straathof heeft om een informele bij eenkomst gevraagd, omdat massaal bezochte officiële re cepties zoals in 1992, toen 350 personen hem na het be halen van de wereldtitel bij de junioren opwachttenniet bij zijn karakter passen. Pagina 15 Jeroen Straathof redt zijn seizoen Betrokken Haarlemmer zegt van niets te weten De Haarlemse recherchechef Klaas Langendoen heeft als infiltrant in de onderwereld bij herhaling de identiteit van een bestaande man aangenomen. Het gaat om de 32-jarige Haarlemmer Leroy Gordon Trilling, die zelf zegt van niets te weten. Hij beweert stellig nooit toestemming te hebben verleend voor het gebruik van zijn naam door de politie. omstreden Haarlemse criminele inlichtingendienst (CID). Leroy Gordon Trilling heeft tegen betaling wel zijn naam uitgeleend aan een zakenrelatie; die zou de naam gebruiken om een eigen BV op te richten. De zelfde man was echter ook een zeer belangrijke criminele infor mant van Langendoen. Het lijkt er dus op dat de politieman via zijn contact in de onderwereld aan de naam van Trilling is ge komen. ALLARD BESSE JAN KUYS Langendoen is, samen met zijn collega Joost van Vondel, het brein geweest achter de omstre den opsporingsmethodes, die de parlementaire enquêtecom missie Van Traa zo scherp ver oordeelde. De toelaatbaarheid van hun politiewerk wordt ook nog door de rijksrecherche on derzocht. Langendoen en Van Vondel maakten deel uit van de Het weekblad Vrij Nederland schreef enkele weken geleden dat Langendoen zich in België heeft uitgegeven als de 'gefortu neerde' Gordon Lee Trilling. Als zodanig verstrekte hij een vruchtensappenfabrikant hon derdduizenden guldens om in Zuid-Amerika een bedrijf voor hem op te zetten. Het transport van vruchtensappen kon als dekmantel worden gebruikt om verdovende middelen naar Eu ropa te smokkelen. De recher cheurs waren erop uit om via die zelf opgezette onderneming een grote drugsorganisatie op te De 'sapman' heeft tegenover de commissie-Van Traa ver klaard drie miljoen gulden van Langendoen en Van Vondel te hebben gekregen. Onduidelijk is nog steeds hoe de politie mensen, die de betalingen ont kennen, over zoveel geld kon den beschikken. Wel is gebleken dat de CID'ers tijdens hun on derzoek crimineel geld gebruik ten. Uit naspeuringen bij de Ka mer van Koophandel in Haar lem blijkt bovendien dat op naam van Trilling in het voor jaar van 1993 het bedrijf Trojan Trilling Impex is opgericht. Met als doel de im- en export van Zuid-Amerikaanse producten. Het ligt voor de hand dat ook dit door of voor de politie is ge daan. De nepfirma werd geves tigd in een bedrijvenpand in het Haarlemse industriegebied Waardèrpolder. Tijdens de verhoren voor de parlementaire enquêtecommis sie heeft Langendoen wel ver klaard dat hij met Van Vondel Taiwan versterkt defensie op twee eilandjes PEKING Rtr-AFP Taiwan heeft zijn strijdkrachten op de eilandjes in het noorden van de Straat van Taiwan in ho ge staat van paraatheid ge bracht met het oog op de nieu we reeks militaire oefeningen die China vandaag in het gebied houdt. Premier Lien Chan gaf de troepen op de eilanden Tung Chu en Matsu het bevel hun voorbereidingen op de strijd te verhevigen, aldus officiële bron nen in Taipei. Eerder hadden zo'n honderd bewoners uit angst voor de Chi nese oefeningen het eiland ver laten. De bewoners van tien Chinese eilandjes in het proef gebied hebben bevel gekregen vóór de middag (09.00 uur Ne derlandse tijd) naar het vaste land te vertrekken, aldus de ra dio op het eiland, Pingtan. Taiwan heeft de oefeningen afgedaan als intimidatie door Peking aan de vooravond van de eerste presidentsverkiezin gen die op 23 maart op het ei land worden gehouden. Aan vankelijk zouden de oefeningen duren tot drie dagen vóór de verkiezingen, maar vorige week besloot China door te gaan tot de 25ste. Terwijl China zich opmaakt voor de nieuwe manoeuvres zijn Amerikaanse oorlogssche pen onderweg naar het crisisge bied, waar zij de grootste VS- vloot in Aziatische wateren sinds de Vietnam-oorlog zullen vormen. De Chinese premier Li Peng waarschuwde de Amerika nen gisteren niet de Straat van Taiwan binnen te varen, die China van Taiwan scheidt. Een meisje buigt naar voren zodat ze de gisteren in Taipei in het kader van acatures voor lersoneel Jtan Fokker CHIPHOL. BILL MEYER di!en aantal werkgevers heeft in r|(iet weekeinde per fax aan de vbeidsvoorziening gemeld in otaal vierhonderd vacatures te ebben voor ontslagen perso- jj leel van Fokker. De Arbeids- oorziening gaat er vanuit dat it aantal de komende dagen log zal gioeien. Vanaf woens- gaan ongeveer twintig con- ulenten oriënterende gesprek en voeren met het ontslagen lersoneel. Per dag moeten zich )ngeveer tweehonderd mensen »ij de arbeidsbureaus melden. \lle ontslagen werknemers heb- )en nauwkeurige instructies ge- cregen, waar en wanneer zij -ich moeten melden. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) 'Ifj van Bruggen ^adviesgroep Uan beeft u 'l goed bekeken Fokker-controleur leest brief voor het oog van de camera KATWUK PAUL VAN DER KOOU Het goede Fokker-nieuws kwam het afgelo pen weekeinde uit een Katwijkse huiskamer. Daar filmde de NOS hoe Fokker-controleur Ton Koekebakker (42) zaterdagmorgen de brief openmaakte, die hem ontsloeg bij het oude Fokker èn aannam bij het nieuwe Fok ker. Journaal na journaal zag Nederland hoe een gebroken Koekebakker eerst wat standaard zinnen uit de ontslagbrief stamelde om ver volgens helemaal op te klaren. Onderin het stapeltje paperassen zat een contract voor be paalde tijd bij Fokker Aviation. En een tele foontje met personeelszaken leerde hem dat dat méér inhoudt dan het afbouwen van toe stellen. Wat het dan wel was, zou hij vandaag horen. Samen met zo'n negenhonderd andere uitverkorenen. Op zijn oude werkplek in Schiphol-zuidoost. „Het was alsof er een honderd kilo zwaar harnas van me afviel", kijkt hij terug. „Het scheelde niet veel of ik had tranen in mijn ogen gekregen. Trillen dat ik deed. Ontzet tend. De letters van die tweede brief dansten voor mijn ogen. Ik dacht maar. dit k&n niet. Die camera zag ik helemaal niet meer." Zijn rijtjeswoning veranderde in een gek kenhuis, waar de felicitaties na ieder journaal binnenstroomden. Van familie en kennissen, Fokker-werknemers die bij eerdere ont slagronden het veld moesten ruimen en Fok- kerianen die zaterdag alleen een ontslagbrief van de koerier kregen. Koekebakker: „Ik neem daar echt mijn pet je voor af: dat je op zo'n moment de moed hebt om te bellen en te feliciteren. Dat tekent de Fokker-familie. Niet een was jaloers. Ik zei maar steeds: je kunt me wel feliciteren, maar we moeten ook denken aan de mensen die er uit zijn." Als hij denkt aan die kleine vijfduizend on- fortuinlijken, beseft hij dat er 'echt geen re den tot feest is' „Velen zitten overspannen thuis, zijn door het lint gegaan, hoorde ik. En in hun gezinnen wordt absoluut geen feestje gevierd." Hij wil ook niet op de foto voor de krant. „Dan is het zo van: ik heb het wel gehaald en zij niet." Bovendien: wèt heeft hij gehaald? Na twintig jaar trouwe dienst, heeft hij een con tract voor bepaalde tijd. „Voorlopig ben ik onder de pannen, maar niemand weet voor hoe lang. Een half jaar, een jaar? En: blijf ik controleur?" Ondanks die schaduwen, merkte hij tot zijn grote geluk dat thuis de zon weer was gaan schijnen: ,,'s Avonds hoorde ik mijn vrouw la chen. Voor het eerst in weken. Heerlijk, óm Ron's Honeymoon Quiz. Daar,hadden we al een hele tijd niet naar gekeken." Waar hij zijn uitverkiezing aan te danken heeft, weet Koekebakker niet. „Misschien aan geluk", denkt hij. „Het was, denk ik, een lot uit de lo terij, waar ik geen moment op gerekend had." Pagina 10: Meer over Fokker zie elders in deze krant o v os? aan ontslagen Fokkerpersoneel Leidsch Dagblad biedt ontslagen Fokkerwerknemers de gelegenheid zichzelf in een speciale gratis personeelsadvertentie als werkzoekende aan te bieden. Zaterdag worden daarvoor extra advertentiepagina's in de krant opgenomen. Wie wil meedoen, vult de vandaag op pagina 10 afgedrukte bon in. Alle reacties worden rechtstreeks doorgestuurd naar de inzenders. een firma heeft opgericht. De betrokkenheid van de Haarlem se rechercheurs bij de Trojan Trilling Impex kan ook worden afgeleid uit de interesse van de rijksrecherche voor de dekman telfirma. De echte Trilling zegt dat hij bezoek heeft gehad van twee mensen van de rijksre cherche, die hem wilden spre ken over het bedrijf. Hij zegt tot voor kort nooit de naam van dit bedrijf te hebben geweten. Over het gebruik van de iden titeit van bestaande personen voor zijn under cover-werk zei Langendoen voor de commis sie-Van Traa: „De constructie is zodanig dat er indirect toestem ming is verkregen, zonder dat men wist wat er in feite mee ging gebeuren. Ik kan daar in het openbaar echter niet over praten." AMSTERDAM ANP De steun van de bevolking voor het drugsbeleid van de regering is mager. Een kwart is het er mee eens, 43 procent is ertegen en de rest heeft er geen mening over. Dat blijkt uit een opinie peiling die Het Parool heeft la ten uitvoeren. De krant publi ceerde de resultaten zaterdag. De Tweede Kamer debatteert vandaag en donderdag met de ministers Borst en Sorgdrager (volksgezondheid en justitie) over hun Drugsnota, die vorig najaar is verschenen. Iets meer dan de helft van de Nederlanders vindt dat er nog maar een beperkt aantal zoge naamde coffeeshops mag open blijven voor de verkoop van hasj en andere cannabisproducten. Ruim eenderde wil dat alle ver kooppunten worden gesloten. De vraag of softdrugs moeten worden vrijgegeven overi gens niet aan de orde in de ka binetsplannen beantwoordt 48 procent met nee. Eenender tig procent zegt ja, en 22 pro cent zal het worst wezen. Bijna veertig procent denkt dat het drugsprobleem in Nederland beter in de hand wordt gehou den dan in het buitenland, maar 36 procent vindt juist dat het buitenland met een stevige aanpak beter af is. Pagina 3: Paarse jongeren: Softdrugs vrij, harddrugs op recept HET WOORD IS AAN Guizot De behoefte die wij hebben aan de toegevendheid van anderen, moest ons zelf toe gevender maken. '78° 1710° 3711° 10% 10% 10% zonneschijn 20% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Uitgaan26 Kortingsbon voor theater concert van Marlies Helder, zangeres, muzikante, actrice en comédienne in de Leidse Schouwburg. Treinstoring tussen Leiden en Nieuw-Vennep UTRECHT ANP De Nederlandse Spoorwegen kampten vanmorgen op diverse plaatsen met problemen, waar door duizenden reizigers met vertragingen te maken kregen. De belangrijkste storing was tussen Nieuw-Vennep en Lei den, waar rond zes uur een kraanwagen een deel van de bovenleiding kapot had getrok ken. Daardoor was slechts be perkt treinverkeer tussen Leiden en Haarlem mogelijk. Tussen Leiden en Schiphol reden hele maal geen treinen. Om acht uur was de bovenleiding weer her steld. goed zicht heeft op de president van Taiwan, Lee Teng-hui. Hij arriveer- zijn verkiezingscampagne. foto reuter [06-0227007 visitekaartjes briefpapier vervolgpapier fakturen pakbonnen enveloppen afspraakkaartjes faxberichten etiketten memobloks telefoonbloks schrijfbloks receptenbloks notabloks horecabloks buroleggers presentatiemappen with compliments kaarten NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. - (l.v.m. controle bezorging) e twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch ff. 90,20) i de afgelopen 3 maanden geen Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1