Leidsch Dagblad Groot alarm na brand in Voorschoten 116 Marine VS stoomt op naar Taiwan Vier topleiders Harnas in Gazastrook gepakt Dode bij brand in Hazerswoude-Dorp ïypotheek Intratuin op z'n Japans. Run op bootreis rond eilandjes BEL: 071-5128030 SLIMMERIKEN ËlJ MultiRent GOED NIEUWS NDAG 11 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Ieiten en Meningen Buitenland Sport Politieke leven van Linschoten hangt aan zijden draadje Ross Perot uit Texas meldt zich weer Voetbalploeg y| Katwijk geen J topper meer Cultuur en Kunst G-WASHINGTON Verenigde Staten hebben l een tweede vliegdek- de Nimitz, met een van vijf andere schepen de Straat van Taiwan ge- ird. De Nimitz arriveert daar ongeveer twee weken. Al enkele dagen wordt het jrikaanse vliegdekschip In cidence in de zeestraat ver- ht. het Chinese leger be niet grote militaire oefenin- Taiwan vreest dat het Chi- Volksleger van plan is de vanese eilandjes Kinmen en Isu te overrompelen, isteren kregen ook het Ame- anse fregat McClusky en de ledobootjager Hewitt op- cht op te stomen. De VS wil- er zeker van zijn dat hun marine in staat is „zich nuttig te maken als daar de noodzaak toe zou zijn", aldus minister Christopher (buitenlandse za ken). Hij waarschuwde Peking voor ernstige gevolgen als Chi na Taiwan aanvalt. Voorts he kelde Christopher de Chinese oefeningen met raketten. De projectielen komen dicht bij de Taiwanese kust in zee. Vrijdag vuurde China er drie af, zaterdag een vierde. Tot nu toe waren de raketten ongela den, maar de komende dagen zou Peking raketten willen af schieten die wel zijn voorzien van explosieve ladingen. China kondigde zaterdag mi litaire oefeningen ten zuiden van Taiwan aan. Volgens ano nieme functionarissen over weegt Peking actie tegen Kin- men en Matsu na de Taiwanese presidentsverkiezingen. Peking is fel tegen de kandidatuur van de grote kanshebber, de huidige president Lee Teng-hui. Deze haalde zich de woede van Pe king op de hals met zijn pogin gen Taiwan internationaal een prominentere plaats te geven. De Chinese minister van bui tenlandse zaken, Qian Qichen, kritiseerde vanochtend de Ame rikaanse scheepsbewegingen. „Het is belachelijk dat sommige mensen oproepen tot in menging in deze zaak. Deze mensen zijn vergeten dat Tai wan deel uitmaakt van China en geen protectoraat is van de VS", aldus Qian. De laatste keer dat Ameri kaanse oorlogsschepen de Straat van Taiwan binnenvoe ren, was tijdens de crisis tussen Taiwan en China in 1979. Toen verbraken de VS de betrekkingen met Taiwan en erkenden ze Peking als de offi ciële vertegenwoor diger van China. Te vens werd in een verdrag vastgelegd, dat de VS Taiwan tegen agressie van buitenaf zouden verdedigen. De Chinese mi nister van buiten landse zaken riep Taiwan vanmorgen op te stoppen met de pogingen een ze- infocrafiekanp -uv&r^c. bron ah/h» tel in de Verenigde Naties te krijgen. Hij zinspeelde er op dat China dan Pagina 5: Bewoners van Kin- bereid is zijn intimiderende ac- men zijn wel wat gewend, ties tegen het eiland te staken. Centrale Bibliotheek C even het walhalla voor stripliefhebbers HAZERSWOUDE-DORP 50 km oefengebied China LIESBETH BUITINK Een brand in een woning aan het Raadhuisplein in Hazers woude-Dorp heeft zaterdag morgen het leven gekost aan de 45-jarige Martien van der Poel. De brand ontstond om kwart voor zeven, een uur nadat hij was thuisgekomen van een avond uit. De woning van de man, die boven café De Egelan tier woonde, brandde helemaal uit. Het café en het naastgele gen pand liepen water- en rook schade op. De brandweer werd gealar meerd door bewoners van de Dorpsstraat. Omdat werd ver moed dat er ten minste één per soon in huis was, ging de 06-00 66 (gratis) van Bruggen Adviesgroep )(in heeft u 't goed hekeken lob de Jong n spoor Heiden n Zandstra Bob de Jong is zo gek op schaatsen dat het hem niet lang genoeg kan duren. Met een schitterend wereldre- :ord op de 3.000 meter (3.53,06) en een nationale toptijd op de vijf kilometer 6.37,55) prolongeerde de 19-jarige schaatser uit Lei- muiden zijn wereldtitel bij de jeugd. Bij de meisjes was de titel voor de Duitse Anni Friesinger, Judith Straathof uit Zoeterwoude werd der tiende. De Jong, na drie afstan den achtste, moest op de 5.000 meter negentien se conden goedmaken op ter één, de Zuid-Ko- Kyeu-Hyuk Lee. In !het vijfde rit legde de MTS- student de tegenstanders yare opdracht op. Een baanrecord, dat minder dan drie seconden langza mer was dan de tijd waar mee Johann Olav Koss twee jaar geleden in Hamar olympisch goud won. De tegenstand was aan zienlijk groter dan vorig jaar het Finse plaatsje Seina- jöki, waar de Leimuidenaar de anonimiteit stapte. Daarbij heeft Calgary de re putatie vooral een baan te >or sprinters en dat is De Jong allerminst. Sinds 1990, toen Falko Zandstra het internationale podium betrad, is de mondiale jeugdtitel met uitzondering van één jaar in het bezit van Nederland schaatsers geweest. De Amerikaan Brian Smith volgde in 1993 Zoeterwou- denaar Jeroen Straathof op, daarna was het kampioen schap eer) prooi voor Jan Bos en De Jong. Door zijn tweede achter- involgende titel schaart De Jong zich in het gezel schap van onder meer Eric Heiden en Zandstra. De Jong lijkt op geen van zijn voorgangers. Hij is een stayer. Tientallen woningen ontruimd Een felle brand in het bedrijf Top Point nabij het cen trum heeft gisteren voor grote consternatie gezorgd in Voorschoten. Vanwege het mogelijke gevaar voor uitstoot van giftige gassen én omdat de zaak in kunststof-materi alen midden in de woonwijk Boschgeest is gevestigd, be sloten brandweer en politie enkele tientallen woningen te ontruimen en de doorgaande wegen af te zetten. VOORSCHOTEN Achteraf bleken die preventieve maatregelen niet nodig. Metin gen toonden aan dat er geen giftige stoffen waren vrijgeko men. Er vielen dan ook geen slachtoffers. Wél brandde het bedrijf vrijwel volledig uit. Dat ging gepaard met een forse rookontwikkeling die in de verre omtrek zichtbaar was. Over de oorzaak van de brand, die op deze zonnige zondag zeer veel bekijks trok, alsmede over de schade, is nog niets bekend. Brandweer, politie en GGD rukten met groot materiaal uit toen even voor half elf 's och tends de melding binnenkwam dat er gele rook kringelde uit het op dat moment verlaten pand, dat vooral diende als op slag voor gordijnen waarin ny lon is verwerkt. Toen al snel de vlammen door het dak sloegen en de vrees voor een (milieu) r- amp bestond -mede omdat in het aanpalend bedrijfje TIM BV rubber lag opgeslagen- trok de brandweer alle registers open. Alle negen korpsen uit de re gio werden gealarmeerd. Naast de 160 brandweerlieden en enorm veel rollend materieel, zette de politie vijftig man schappen in. Zij hielden zich vooral bezig met het afzetten van de wijk en de evacuatie van de omwonenden die voor op vang terecht konden in de na bijgelegen sporthal De Vliet- horst waar mensen van het Ro de Kruis aanwezig waren. De bevolking werd via luidsprekers gewaarschuwd de ramen en deuren gesloten te houden. Voor de zekerheid 'dirigeerde men ook drie ambulances naar de wijk. Het AZL was intussen in staat van verhoogde paraat heid gebracht. Achteraf, toen om 13.00 uur het sein werd gegeven dat de 'brand meester was', deed de hele operatie tamelijk overdre ven aan. Burgemeester Canne- gieter van Voorschoten, die de coördinatie leidde, vond even wel dat het in dergelijke geval len beter voorkomen is dan ge nezen. „Omdat we in eerste in stantie niet wisten wat het was en hoe gevaarlijk het zou kun nen zijn, is besloten om geen enkel risico te nemen. Ik vind dat er heel efficiënt is gewerkt. Goed, het is gelukkig geen ramp geworden. Maar we waren in elk geval op alles voorbereid." Een gigantische rookontwikkeling was het gevolg v kwamen geen schadelijke stoffen vrij. -dkltfó Nog 2 dagen! ^sintratuin VOORSCHOTEN, L - 5322203 E TOKYO.JUDITH STALPERS CORRESPONDENT In Zuid-Korea bestaat belangstelling voor een bootreis rond eilandjes waarover Japan en Zuid-Korea elkaar in de ha- zijn gevlogen. Binnen twee na opening meldde een reisbureau in Seoul gisteren dat alle 700 kaartjes waren uitver kocht. De toeristen kunnen bin nenkort voor zo'n 300 gulden per persoon de miniscule rots eilandjes van dichtbij bekijken. Ze mogen de rotsen echter niet betreden. Maar er is hoop. De Zuid-Koreaanse minister van bouw en transport, Choo Kyung-suk, heeft verklaard dat werkzaamheden aan een werf en golfbrekers op de eilandjes een jaar eerder dan gepland klaar zijn. Vanaf 1997 volgend jaar kunnen toeristen dan voet aan wal zetten, aldus Choo. Zo wel Zuid-Korea als Japan bewe ren dat ze historisch en op grond van het internationaal recht aanspraak kunnen maken op de eilandjes, die in een vis rijk gebied liggen. Het geschil over de eilanden, die in Japan Takeshima heten en in Zuid-Korea Tokto, is on langs opnieuw opgelaaid omdat Japan binnenkprt de VN Con ventie aangaande de Wet van de Zee wil ratificeren. Deze wet geeft ieder land het recht op een exclusieve economische zone van 200 zeemijl rond zijn terri torium. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Palestijnse politie heeft het afgelopen weekeinde vier be langrijke leden aangehouden van Izadin al-Kassem, de gewa pende vleugel van de islami tische verzetsbeweging Harnas. Het totale aantal arrestaties on der Hamas-aanhangers in de Palestijnse gebieden sinds de reeks bomaanslagen in Israël is nu opgelopen tot meer dan meer zeshonderd. De opgepakte Kassem-acti- visten zijn Abdelfatah Satari, Sa lem Abu Marouf, Kamaf Khalifa en Sayed Abu Musameh. Satari (33), die al lange tijd werd ge zocht door Israël, wordt be schouwd als de tweede man in de organisatie in de Gazastrook. De leider van Kassem in Ga za, Mohammed Deif, is onder gedoken. Het Israëlische dag blad Ha'aretz meldde gisteren dat Deif twee weken geleden, na de eerste twee bomaanslagen in Israël, persoonlijk contact heeft gehad met het hoofd van de Pa lestijnse 'preventieve veilig heidsdienst' in Gaza, Moham med Dachlan. De twee mannen zouden hebben onderhandeld over een bestand, waarna Deif kennelijk vrij was te vertrekken. De man die ervan wordt ver dacht de zelfmoordaanslagen van de afgelopen weken te heb ben georganiseerd, Hassan Sa- lameh, houdt zich volgens de Israëlische veiligheidsdienst schuil in Ramallah of omgeving, op de Westelijke Jordaanoever. Yasser Arafat en de hoofden van de Palestijnse politie en vei ligheidsdiensten, hebben giste ren gesproken met een delega tie van de CIA, de Amerikaanse LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee? brandweer onmiddellijk naar binnen. Het slachtoffer werd aangetroffen in de keuken. „De brandweer dacht dat hij nog in leven was en heeft hem naar buiten gebracht. Maar daar bleek dat hij al was overleden", aldus een politiewoordvoerder. De brand ontstond in de woonkamer door een nog onbe kende oorzaak. „Het is in elk geval niet aangestoken, want dan zou er een duidelijk zicht bare brandhaard zijn geweest", aldus de woordvoerder. De brand was binnen anderhalf uur ondercontrole. Pagina 9: Hartverscheurende taferelen tijdens bluswerk zaamheden CDA wil 'arme' huurder ontzien DEN HAAG GPD De huursubsidie v met de laagste inkomens moet omhoog. Het CDA wil dat deze groep maximaal vijftien pro cent van hun belastbaar inko men aan huur betaalt. Nu is dat vaak meer dan een kwart van het inkomen. De PvdA staat 'sympathiek' tegenover het plan van het CDA. De christendemocraten wil len onder meer de driehonderd miljoen gulden die over is bij de huursubsidie voor hun plan ge bruiken. Daarnaast stuurt de grootste oppositiepartij aan op een vereenvoudiging van het stelsel van huursubsidie. Dat betekent dat een alleenstaande met het minimumloon maxi maal 270 gulden huur per maand voor eigen rekening hoeft te nemen. Het CDA zal zijn voorstel vol gende week presenteren, zo kondigde vice-fractievoorzitter De Hoop Scheffer gisteren aan. De Tweede Kamer bespreekt dan het huursubsidiebeleid van D66-staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting). Het CDA wil vooral alleenstaanden met een bijstandsuitkering en ouderen met alleen AOW ontzien. Het voorstel gaat verder dan wat Tommei voor ogen staat. Die vindt woonlasten ter hoogte van zo'n twintig procent van het inkomen acceptabel, dat is dus 360 gulden huur per maand voor eigen rekening. Van de regeringspartijen dringt de PvdA al geruime tijd aan op minder huurstijging voor de laagste inkomens. PvdA-woordvoerder Duives- teijn is daarover herhaaldelijk in conflict gekomen met Tom mei. De PvdA steunt dan ook de ideeën van het CDA. „Maar die vijftien procent is voor ons niet heilig", zegt PvdA-woordvoerder Duives- teijn. „Dat zou namelijk beteke nen dat mensen zijn aangewe zen op de goedkoopste wijken van een stad en daar wil ik niet aan. Belangrijk voor ons is dat mensen betaalbaar in de hele stad kunnen wonen. Dus ook in de duurdere huizen." Bij de WD was vanmorgen niemand voor commentaar bereikbaar. HET WOORD IS AAN Isolde Kurz Menigeen is een hele verza meling achtenswaardige ei genschappen, maar toch geen persoonlijkheid. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie 25 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio13.14,15 RTV/programma's11 Sport13 t/m 24 Strips12 Kortingsbon muzikale staal- bewerking van het zestien man grote Les Tambours du Bronx in de Leidse Schouw burg. Geen vloeitje, dan maar slaan Een 16-jarige Rijnsburger hield gisteren een dikke wang en een dichtgeslagen rechteroog over aan een mishandeling door drie mannen. Hij stond samen met vrienden op de Rijnsburgerweg een etalage te bekijken toen er een auto stopte. Een inzittende vroeg of hij een vloeitje had. Nadat de jongen ontkennend had geantwoord, stapten drie inzittenden uit en sloegen hem op zijn gezicht. De jongen heeft aangifte gedaan bij de politie. Elke student huurt de Mitsubishi bestelbus voor I40C per dag l^Oj- incl /Va.ccto^\ a, stijl j&4./.y0o Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 inlichtingendienst. De Palestij- nen willen van de VS onder meer moderne apparatuur voor het opsporen van explosieven en speciaal afgerichte honden. In een bijeenkomst met de Zweedse oud-minister van bui tenlandse zaken, Sten Anders on, en de Israëlische vredesacti vist Uri Avneiry, herhaalde Arafat gisteren zijn beschuldi ging dat de Harnas samenwerkt met rechtsextremistische Israë liërs. Kassem heeft zaterdag in een pamflet verklaard het staakt- het-vuren te beëindigen en zelf moord-bomaanslagen te her vatten. Volgens Kassem is Arafat 'te ver gegaan in haar aanval op Harnas'. Kassem riep hem op een eind te maken aan de golf arrestaties. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus n Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal :en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1