Leidsch Dagblad Minima ontzien bij eigen bijdrage Recht Israël neemt wraak KADO'S AN GLAS Tsjetsjerien met gekaapt vliegtuig in München icretaressen ipleidingen KOM NAAR DE PABO-HAARLEM 'P hot doel sif TEEKENS Ongerustheid over grote visvangsten Toeristische Opleidingen 'Vader beraamde inbraak bij familielid' GOED NIEUWS t>AG 9 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Buitenland Sport Cultuur en Kunst VVD pikt toleranter drugsbeleid niet Taiwan blijft kalm onder Chinese raketten Scherpe kantjes zijn af van derby Quick Boys-Katwijk Expositie over de oude Spelen van Olympia in RMO bomaanslagen in I. De wanhoop van nilieleden en de elijke taak van de entificatiedienst. ie naam. Popzanger inenkort een begrip. an een fenomeen in ierlandse danskunst, irogramma over Lili Green. it-Oxford: de gouden stedenband, idschappen voor het leven. ij de start van het irmule 1-seizoen: tocoureur Michael Schumacher. thonschaatser Ruud brave Borst is nog liet op de toppen van zijn kunnen'. e Taal: Gepaard. Kabinet belooft compensatie voor extra kosten ziekenfonds den haag gpd Binnen het kabinet is in grote lijnen overeenstemming bereikt over een eigen bijdrage in de kosten van medi sche zorg voor ziekenfondsverzekerden. De regeling zal volgend jaar ingaan en voorlopig voor een jaar gelden. Het kabinet heeft afgesproken dat minima en chronisch zieken zullen worden ontzien, dan wel gecompenseerd. Premier Kok wilde gisteren na afloop van de ministerraad nog geen nadere bijzonderheden verstrekken. Het kabinet wil de regeling voor een eigen bijdrage slechts een- jaar hanteren. Vanaf 1998 moet er een regeling komen, waarbij ziekenfondsverzeker den afhankelijk van hun inko men een vast bedrag per bezoek aan huisarts of fysiotherapeut betalen of een eigen bijdrage per ziekenhuisbed. Uiteraard tot een bepaald maximum per jaar, zoals dat nu bij de zogehe ten IZA-regeling voor ambtena ren het geval is. Volgens Kok is dat een betere methode om mensen te prikke len wat minder snel hulp te zoe ken in de volksgezondheid. En dat is nodig omdat de kosten Het plan wordt de komende weken nader uitgewerkt door de meest betrokken ministers, de zogenoemde zeshoek. Minister Borst (volksgezondheid) sprak bij eerdere gelegenheden over een eigen bijdrage van twee honderd gulden per jaar voor 'beter gesitueerde' ziekenfonds verzekerden. Minima zouden in haar visie hooguit honderd gul den moeten betalen, maar daarvoor fiscale compensatie krijgen. Chronisch zieken wor den geheel ontzien. Naar ver wachting is dit ook de kem van het beoogde kabinetsvoorstel. tcL&kcadó UWE RIJN 26, LEIDEN TEL. 071-5144288 munchen dpa/rtr/afp (éénjarig) is het gespecialiseerde particu- instituut voor dagopleidingen secretaressen. Met vestigingen Haarlem, 's Hertogenbosch. Leidschendam en Hengelo. zap 16 MddrP secretaressen opleidingen Bel voor de studiegids: ■32706 70/074-24219 55 Een vliegtuig van de Turks- Cypriotische maatschappij KTHY dat gisteren boven Tur kije is gekaapt, is gisteravond laat geland op het vliegveld van München. De Tsjetsjeense ka pers eisen dat ze de gelegenheid krijgen een verklaring af te leg gen voor de pers. Over de ver dere eisen is vooralsnog weinig bekend. De waarschijnlijk vier kapers hadden eerder gezegd in Mün chen de naar schatting honderd passagiers en acht beman ningsleden te zullen vrijlaten. Volgens een woordvoerder van de luchthaven zijn de inzitten den van het toestel ongedeerd. Speciale politie-eenheden wa ren rond middernacht op het vliegveld aanwezig. De Duitsers vormden een cri sisstaf nadat het toestel de Bul gaarse hoofdstad Sofia met koers op München had verla- tep. In de crisisstaf zitten onder meer vertegenwoordigers van de politie en van de federale grensbewakingsdienst." Volgens onbevestigde berich ten zijn de passagiers vooral Turken en Noord-Cyprioten. Ook vijf Belgen, een Duitser, een Deen, een Amerikaan en meerdere Oost-Europeanen en Afrikanen zouden zich aan boord bevinden. van de volksgezondheid de pan uit rijzen. Minister Borst praat de ko mende week met zorgverzeke raars over de hoogte van de no minale (vaste) ziekenfondspre mie in 1997. Ze wil voorkomen dat de premiedruk, net als dit jaar, veel hoger uitpakt dan de regering had aangenomen. Het geen tot afgrijzen van de 'paar se' partijen ten koste ging van de koopHacht van veel mensen. Borst wil volgende week ook onderzoeken hoe groot het poli tieke draagvlak voor de eigen bijdrage is. Binnen haar eigen partij (D66) en de WD bestaat daartegen geen weerstand. Maar de Kamerfractie van de PvdA staat er nogal afwijzend tegenover. De sociaal-democra ten willen dat eerst de verspil lingen in de gezondheidszorg worden teruggedrongen, voor dat er sprake kan zijn van een eigen bijdrage voor zieken fondsverzekerden. Jeugdelftal uit competitie na drugsgebruik den haag gpd De Leidschendamse voetbal club RKAW heeft besloten het Al-team, junioren van 17 en 18 jaar, met onmiddellijke ingang uit de competitie te halen. Aan leiding is het vermoeden dat de spelers softdrugs gebruiken. Volgens zegsman Wagenaar van de sectie amateurvoetbal van de KNVB in Zeist is het geval uniek in de Nederlandse voetbalge schiedenis. ,,We hebben dit nog nooit meegemaakt. De betrokken spelers zijn on dergebracht bij seniorenteams of teruggezet naar een B-team. RKAW royeerde vorig jaar na een reis naar Tsjechië al drie spelers, onder meer wegens drugsgebruik. Het Al-team van de club speelde jarenlang in de landelijke competitie. Nu speel de het in de afdeling Den Haag. Zwitserse boer God heeft de tijd uitgevon den, maar over haast heeft Hij nooit gesproken. zonnig r ten droog 275° -570" -672° neerslag 20% 20% 20% zonrescftfj'n 50% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 21 VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -3,6,7 5 17 Denksport29 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport 23,24,25 Strips21 Toerisme27 Uitgaan -19 Voor de informatieve senio renochtend over China in het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden een bon waarmee twee personen voor de prijs van een kunnen deelnemen. burka Palestijnse boeren kijken vanaf een helling naar het dorpje Burka op de Westelijke Jordaanoever. Het Israëlische leger blies daar gistermiddag het huis op van de familie van Raed Shaghnoubi. De maatregel was een vergeldingsactie. Shaghnoubi blies zichzelf afgelopen zondag op in een bus in Jeruzalem, waarbij 25 pas sagiers werden gedood. Honderden bewoners van Burka gooiden stenen naar de Israëlische soldaten. De be woners waren het huis al ontvlucht voordat het leger arriveerde. Het was de eerste keer sinds 1993 dat Israël als vergeldingsmaatregel een huis op de Westoever vernietigde. Pagina 5: Palestijnse politie pakt politieke leider Harnas op. foto reuters david Silverman Lijf leed tentoonstelling over het menselijk lichaam, spannend voor jong cn oud bovendien zondag 10 maart. 14 en 15 uur Over m 'n lijk spektakel in het Anatomisch Theater Museum Boerhaave, Leiden pen dag 9 maart 10.00 -15.00 uur eeloopdag 13 maart 09.00 - 13.00 uur El voor informatie: 023-527 12 19 Vanaf heden kunt: u voör doelgerichte dienstverlening terecht In ons nieuwe kantoor, Kanaalpark 144 Lelden! ADVOCATEN KANAALPARK 144 LEIDEN TEL 071 - 579 17 00 Zware explosie in Londen londen/den haag afp/anp In Fulham, een wijk in het westen van Londen, heeft zich vannacht een zware ex plosie voorgedaan. Dat heeft de politie in de Britse hoofd stad meegedeeld. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. Het Amerikaanse tv-sta- tion CNN maakte melding van een ontploffing in of vlakbij een metro-station in het centrum van Londen. De brandweer heeft dat beves tigd, aldus CNN. umuiden pieter van hove De Nederlandse vissersvloot vangt momenteel te veel vis. Het quotum van veel vissoorten is na twee maanden al voor een groot gedeelte opgevist. „Als dit zo doorgaat, moet een groot ge deelte van de vissersvloot al in augustus voor de rest van het jaar aan de kant", aldus J. Nooitgedagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond. De vissers mogen dit jaar minder vis vangen dan in 1995. De Europese Unie heeft hiertoe besloten aangezien de visstand volgens biologen schrikbarend zou teruglopen. Nooitgedagt: „Wie heeft er nu gelijk, de vis sers of de biologen? Ook de Bel gische en Engelse vissers van gen veel". Het Produktschap Vis houdt volgende week donderdag spoedoverleg met vertegen woordigers van de vissers en de visverwerkende industrie over de ontstane situatie. De Nederlandse Vissersbond heeft inmiddels het ministerie van landbouw, natuurbeheer jen visserij (LNV) schriftelijk ge vraagd de zaak nader te bekij ken. De directie visserij van LNV neemt nog geen directe stap pen. „We volgen de ontwikke lingen", aldus een woordvoer der. Volgens platvisdeskundige A. Rijnsdorp van het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden is het niet vreemd dat de vissers momen teel een groot gedeelte van de quota hebben opgevist. „Het eerste kwartaal van het jaar wordt altijd meer platvis gevan gen. Het is dan de paaiperiode. De vis zit dan geconcentreerd op enkele plekken in de Noord zee. Vissers kunnen dan in een relatief korte periode veel vis vangen." Bob de Jong: wereldrecord op 3.000 meter calgary anp Schaatser Bob de Jong heeft op de eerste dag van de WK junio ren in Calgary het senioren-we reldrecord op de 3.000 meter verbeterd. De 19-jarige rijder uit Leimuiden finishte na 3 minu ten en 53,06 seconden. Daar mee was De Jong ruim drie se^ conden sneller dan Hagenaar Thomas Bos op 3 april 1992, ook in Calgary: 3.56,16. De Jong is bij het WK junio ren in Calgary titelverdediger. Hij startte het toernooi met een persoonlijk record van 39,76 se conden op de 500 meter. (i- of 2-jarig) Het TIO college is het toonaangevende particuliere instituut voor dagopleidingen op het gebied van toerisme en horeca. Met vestigingen in Haarlem, 's Hertogenbosch, Leidschendam en Hengelo. ïaP 16 ntaarP^ int Officier vraagt om vrijspraak Leidenaar den haag/leiden annet van aarsen Desnoods had hij de schuld wel op zich wil len nemen, want zijn vader (53) zou vanwe ge een slechte gezondheid de gevangenis niet overleven. Maar op die gedachte kwam een 25-jarige Leidenaar 'gisteren voor de rechter toch maar terug. Hij ontkende in al le toonaarden dat hij in 1994 betrokken is geweest bij een mislukte overval op zijn rij ke oom in Leiderdorp. De vader van dé verdachte ooit voor zitter van de Leidse afdeling van de Cen trumpartij zou voor de overval twee in brekers hebben ingehuurd. Hij had hen voorzien van plattegronden en informatie over het alarmsysteem en hen verteld waar het geld van zijn broer zou liggen. Eén van de twee inbrekers een man van Surinaamse afkomst vertelde giste ren hetzelfde verhaal als de verdachte. Ook een tweede getuige, de man die de op drachtgever en de inbrekers bij elkaar had gebracht, bevestigde deze lezing. Officier van justitie D. Kuipers vroeg daarom om vrijspraak in de zaak tegen de 25-jarige. „Met de verklaringen van vandaag is de ba sis voor een wettig en overtuigend bewijs weggevallen", aldus Kuipers. Het Openbaar Ministerie wil binnenkort de vader voor brengen. Het verhaal rond de mislukte overval is bizar. De twee inbrekers waren in oktober 1994 naar het huis van de rijke Leiderdor per getogen. Gewapend, want de man zou zelf ook een vuurwapen in huis hebben. De geplande inbraak liep uit op een halfslachti ge overval, toen de twee mannen werden betrapt door de tuinman. Ze bedreigden hem, maar kozen vervolgens toch het ha zenpad. De vlucht eindigde even verderop in een slootje, waar de politie het duo uit haalde. De inbrekers zetten de politie al snel op het spoor van de familie van de rijke oom. In eerste instantie noemden ze telkens de naam van de 25-jarige zoon als opdrachtge ver. Maar steeds vaker kwam ook de naam van diens vader, die nog geld tegoed zou hebben van zijn broer, naar voren. De in breker van Surinaamse afkomst verklaarde gisteren dat de vader had gezegd dat hij hoe dan ook niet mocht worden genoemd. Daarom had de man de naam van de zoon genoemd. Daarbij zou ook de lust op wraak een rol hebben gespeeld. „Ik heb een grote hekel aan die familie gekregen. De politie vertelde tijdens de verhoren telkens met wat voor mensen ik te maken had gehad. Toen ik hoorde om welke familie het ging, dacht ik: 'ik zal ervoor zorgen dat er niet al leen negers de bak ingaan'." De rechter doet volgende week uitspraak. Pagina Leiden: 'Je gaat toch niet bij je ei gen familie inbreken?' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam: -Voorletter.: - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) O automatisch (f. 90,20) ïvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1