Leidsch Dagblad eropening iderzoek in alpenzaak Winst Hoogovens boven half miljard Justitie onderzoekt ontucht op school in Amersfoort Baal bergen Kaarsen voor Israël Vermeer-kaarten verloot Koopkrachtverlies voor iedereen GOED NIEUWS •RDAG 7 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41024 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland Compromis op komst over de nieuwe WAO Vanaf volgend jaar mag alleen Griekse feta nog feta heten Cultuur en Kunst Circus Renz: r x hoepels en Sport panters Edgar Davids, 'de s» x kleine Rijkaard' tegen Borussia omt met nieuwe getuige rechtshof in Den Haag heeft het onderzoek in de jtmakende Leidse balpenzaak heropend. Het lar ministerie (OM) kwam vandaag met een nieu- ïige, een medegevangene, tegenover wie de 26-ja- idse verdachte de moord zou hebben bekend. /leiden aad rietveld lediging, die tot gister- lekende op vrijspraak, is |d. „Het is onbehoorlijk, JOM nu, met een mede- fan een zwaargestrafte jedetineerde in de hand, lierzoek heropent", zei ff!* Raymakers. „Dit is bui ion beschadigend voor ënt. Die klapt in elkaar, dt zo een jo-jo in de j|-| ge handen van de poli tribune klonk een kreet tzetting toen president lakkink van het Hof zijn '6iioorlas. Nadat procureur- il M. van der Horst op 22 vrijspraak had ge leek het boek van wat Leidse balpenmoord gesloten. Nu wordt de van het Hof op 21 en 22 ïervat om de nieuwe ge- n de agenten tegenover zijn verklaring heeft af- te horen. kan helemaal niet", zei :e B. Ficq. „Dat blijkt ook het feit dat de procu- neraal zich moet beroe- Belgische wetgeving om el lenteelt co voor wonenden treek roza van der veer de zaak heropend te krijgen. In het Nederlands recht heeft hij daar geen grond voor kunnen vinden." Ficq is van plan de zaak bij de Hoge Raad aan te kaarten. „De ze medergedetineerde heeft de televisie-uitzendingen over de zaak gezien en zegt nu dat hij zich op religieuze gronden ge noodzaakt voelt om te getuigen. Maar als een onderzoek ter te rechtzitting is afgesloten, dan is het afgesloten. Anders denkt straks bij elke zaak een of ande re goochemerd: 'Laat ik ook eens bellen'. Zo kan het OM de zaak eindeloos rekken." Het openbaar ministerie eiste in eerste instantie een lange cel straf tegen de Leidenaar voor het vermoorden van zijn moe der door met een kruisboog een balpen in haar hoofd te schie ten. En de Haagse rechtbank veroordeelde de man ook tot 12 jaar cel. De verdachte zat 213 dagen vast. Maar in het hoger beroep bij het Gerechtshof eiste het openbaar ministerie twee weken geleden vrijspraak. Het OM achtte de moord 'wel wettig maar niet overtuigend bewe zen'. ^Wie Leolux kent voelt zich te uit tuintjes die naast velden liggen goed was- een met bollengif door- te bedrijfskleding aanra- n monsters nemen van en recreatiewater, zijn enkele aanbevelin- ïit een literatuurstudie de gezondheidsrisico's omwonenden en ge- den van bollentelers. Het dheidsonderzoek is uit- rd door de GGD Zuid- ïmerland, in samenwer- net onder meer de GGD's en Bollenstreek. )ollenteelt is in de agrari- sector de grootste ver- er van bestrijdingsmid- In het recente verleden onderzoek gebleken dat sief contact met bestrij- middelen gevolgen beeft de gezondheid zoals hui- atie, onvruchtbaarheid ^schillende soorten kan- Winder bekend is wat de i zijn voor omwonen- gezinsleden van de boi lers. twee groepen krijgen te in met het bollengif door damp, hevel, stofdeeltjes •k van verbrand planten- Inademen. Ook kunnen ze :strijdingsmiddelen bin- Ijgen door het eten van teelde groente, of het :en of zwemmen in ver enigd water. Kinderen die in de buurt van bollenbe- n spelen kunnen de mid- eveneens binnenkrijgen, het nieuwe onderzoek dat niet kan worden uit- 'ten dat dit gevolgen heeft de gezondheid. Met name it meestal sprake is van stelling aan verschillende ten bollengif tegelijk. Om risico's zo veel mogelijk te irken wordt aanbevolen 'emwater in de gaten te len en het drinkwater en Heelde groente te contro- Ook moet door zorgvul- erken op de bedrijven on- i lekken en verspreiden bollengif worden voorko- Om de persoonlijke benadering Om de unieke presentatie Amsterdam Vele honderden mensen hebben gisteravond een kaars ontstoken bij het beeld van de Dokwerker in Amsterdam. De Joodse gemeenschap in Nederland had tot de wake opgeroepen als blijk van medeleven met de slachtoffers van de bomaanslagen in Israël. „De Dokwerker is het symbool van stand houden tegen de verdrukking in", al dus rabijn Lilienthal van de Liberaal Joodse Gemeente. Groepjes mensen hielden bij toerbeurt een wake bij de tot ontbranding gebrachte kaarsen. De solidariteitsactie gaat nog door tot vanavond zes uur. Pagina 7: Harnas wilde met aanslagen Likud helpen; Zelfmoordcommando's zijn geen gekken. FOTO ANP HET WOORD IS AAN Claudia Cardinale Het huwelijk functioneert het beste als beide partners een beetje ongehuwd blij ven. droog en koud O EETm»' °*/4" °*/4° -174° neerslag 20% 10% 20% tsssiï 20% 20% 20% Uitgebreid -zicht op pagina 14 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Boeken Buitenland. Cultuur 9 t/m 13 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport24,25 Vandaag een kortingsbon voor de Griekse tragedie Medea in schouwburg De Meerse door het Noord Ne derlands Toneel. leiden leon klein schiphorst Duizenden lezers van deze krant hebben een briefkaartje naar de redactie gestuurd om te kunnen meedoen aan de verloting van vijftig achterge houden toegangsbewijzen voor de totaal uitverkochte Vermeer-tentoonstelling. Za terdag stond op de voorpagi na een Vermeer-schilderij af gedrukt, waarmee geknoeid was. Wie kon aangeven wat er aan mankeerde, mocht mee doen met de verloting van de kaarten voor de expositie in het Haagse Mauritshuis. De meeste deelnemers aan de loterij zagen onmiddellijk dat Het meisje met de rode hoed met behulp van de com puter in de krant van een blauw hoofddeksel was voor zien. Een tiental inzenders dacht dat de afbeelding was 'omgedraaid'. Op de meeste Vermeer-schilderijen valt het licht van links in, hier komt het van rechts. Overigens maakten veel mensen de kanttekening dat er uitgere kend bij dit schilderij grote twijfels zijn over de authenti citeit. Was het wel Vermeer zelf die dit doek schilderde? De deskundigen kunnen het er niet over eens worden. Om extra op te vallen sier den veel lezers hun inzending op met knip- en plakwerk. Er zitten ook gedichten bij. Som migen lieten hun inzending vergezeld gaan van een dra matische oproep. den haag anp Zowel werkenden als uitke ringsgerechtigden gaan er vol gend jaar in koopkracht op ach teruit. De achteruitgang is het grootst voor modale alleen staanden, namelijk twee pro cent. Modale werknemers en uitkeringsgerechtigden met kin deren leveren volgend jaar 0,75 procent in. Dat blijkt uit nog vertrouwe lijke cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) in het con cept-Centraal Economisch Plan. Het kabinet gebruikt deze cij fers voor de voorbereiding van de begroting van het volgende jaar. In de berekeningen is het CPB voor 1997 uitgegaan van een economische groei van 2,5 pro cent, tegen twee procent in 1996. Ook gaan de rekenmees ters van het kabinet voor beide jaren uit van een koppeling van de uitkeringen aan de loonont wikkeling in het bedrijfsleven. Dat er toch sprake is van koop krachtverlies over de hele linie, komt door het wegwerken van de grote vermogenstekorten in de sociale zekerheid. Hierdoor moeten de premies omhoog. Dit brengt in 1997 een lasten verzwaring van 3,5 miljard gul den met zich mee. Het wegwerken van de tekor ten in de sociale zekerheid draagt overigens wel bij aan het terugdringen van het financie ringstekort. Dit komt volgend jaar uit op 2,7 procent van het nationaal inkomen. De werkloosheid zal niet of nauwelijks omlaag gaan. Dat komt omdat tegenover de stij ging van het aantal banen een bijna even grote toeneming staat van het aantal werkzoe kenden. Met de daling van het finan cieringstekort tot onder de drie procent voldoet Nederland aan een belangrijke voorwaarde om in 1999 mee te mogen doen aan de Economische en Monetaire Unie (EMU). Overigens wordt in EMU-verband een andere definitie van het financierings tekort gehanteerd. Volgens die definitie komt het Nederlandse tekort zelfs uit op 2 procent. Met een andere EMU-voor waarde, een daling van de staatsschuld in de richting van zestig procent van het nationaal inkomen, is dat nog niet zeker. VOETBAL OP TV 20.10-22.25 uur, Nederland 2, Europacup 2, Borussia Mön- chengladbach-Feyenoord recht streeks. Tsjetsjenen gijzelen Russen Tsjetsjeense rebellen hebben in de hoofdstad Grozny 84 Russi sche bouwvakkers gegijzeld. Dat meldt het Russische pers bureau Itar-Tass. Ook zouden de strijders een oliepijplijn in de stad hebben opgeblazen en zo een grote brand hebben veroor zaakt. umuiden anp Het staal- en aluminiumcon- cern Hoogovens heeft vorig jaar een recordnettowinst geboekt van 507 miljoen gulden tegen 354 miljoen in 1994. De omzet steeg van ruim 7,9 miljard gul den tot 8,1 miljard. Het resul taat uit gewone bedrijfsuitoefe ning verdubbelde tot 810 mil- jaar zijn de verwachtingen min der hoog gespannen. Het netto resultaat uit gewone bedrijfsuit oefening zal de komende zes maanden duidelijk onder het resultaat van het tweede half jaar van 1995 uitkomen, aldus Hoogovens. In het tweede se mester vorig jaar bedroeg deze winst 316 miljoen gulden. De nettowinst in het tweede halfjaar van vorig jaar bedroeg 204 miljoen gulden en bleef 99 miljoen achter bij het resultaat van het eerste semester. Hoog ovens heeft last van de econo mische groeivertraging die de meeste landen in de Europese Unie en de Verenigde Staten sinds midden vorig jaar heeft getroffen. Voor een verbetering van de conjunctuur ziet de on derneming tot nu toe weinig concrete aanwijzingen. Ondanks de lagere winstver wachtingen ziet Hoogovens op bepaalde markten wel kansen. De waag naar produkten voor de automobiel- en vliegtuig bouw en voor de verpakkingsin dustrie blijven op een goed ni veau, aldus het concern. Voor de staalproducten ziet Hoogovens voor de eerste helft van dit jaar een blijvend hoog afzetpeil. De prijzen, die bij be paalde staalproducten de laatste tijd onder druk stonden, hebben zich gestabiliseerd. Hoogovens heeft verder aan gekondigd in 1996 meer te wil len investeren dan in de (zuini ge) laatste paar jaar. Wel zal het aantal personeelsleden, afge zien van de effecten van uitbrei dingsinvesteringen, verder afne men. Vorig jaar daalde het aan tal personeelsleden van 19.236 tot 18.806. De recordwinst van 1995 was zowel aan de staal- als de alu- miniumactiviteiten te danken. Staal zag het resultaat uit de ge wone bedrijfsuitoefening groei en van 456 gulden in 1994 tot 720 vorig jaar. Aluminium kwam uit de verliezen: plus 140 gulden in 1995 tegenover min 35 in 1994. De goede resultaten en een uitgifte van nieuwe preferente aandelen hebben-het eigen ver mogen opgekrikt. Eind 1995 be droeg dit 2,8 miljard gulden te genover 2,3 miljard ultimo 1994. De solvabiliteit (het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal) steeg daarmee van 29,3 procent tot 33,8 pro cent. Rollen verzinkt staal liggen bij Hoogovens gereed voor de auto-indu strie. De vraag naar produkten voor deze industrie blijft op een goed ni veau. FOTO ANP amersfoort-utrecht gpd Het openbaar ministerie en de politie stellen een diepgaand onderzoek in naar het misbruik van een groot aantal leerlingen op de gereformeerde scholen gemeenschap Guido de Brés in Amersfoort. Hoofdofficier van justitie R. Berger spreekt van 'een zaak die zich vooralsnog ernstig laat aanzien'. De nu 45-jarige docent ver greep zich zestien jaar lang aan ten minste 22 jongens. De man, die in 1993 werd ontslagen en psychiatrische behandeling on derging, heeft zelf achttien ge vallen van 'ongewenste intimi teiten' toegegeven. Gisteren kwam het schoolbestuur bij el kaar om ouders, leerlingen en oud-leerlingen op te vangen. Er zijn inmiddels vertrouwensper sonen aangewezen die namens de school de opvang en nazorg voor hun rekening nemen. Ouders, leerlingen en school leiding hebben tot op heden geen aangifte gedaan. „Wij ge ven nu prioriteit aan de opvang van de ouders en de leerlin gen", zegt bestuurslid B. Koele- wijn. De Onderwijsinspectie, die de zaak na meldingen van ouders in juni 1993 aan de kaak stelde, beschouwt het niet als haar taak aangifte te doen. Woordvoerder M. van Haren: „Dat laat de wet niet eens toe. Het is de verant woordelijkheid van de school." De inspectie erkent dat een in spectie-ambtenaar de plicht heeft een misdrijf aan te geven. Ook de school heeft volgens rector Van Middelkoop niet zonder meer de plicht zo'n zaak aan te geven. „Zeker niet als be trokkenen dat niet willen." Juri disch ligt de zaak naar de me ning van de schoolleiding ook niet zo eenvoudig. „Het gaat om leerlingen van vijftien, zes tien en zeventien jaar. Ik kan me voorstellen dat een rechter zegt: dat hoeft niet helemaal van één kant te zijn gekomen. Ik wil zeker niets verdoezelen, maar er is natuurlijk verschil tussen verkrachting en mastur beren bij een pornofilm." De medezeggenschapsraad heeft zich tot op heden kunnen vinden in de opstelling van de schoolleiding. Pagina 5: 'Niemand van de ou ders wilde aangifte doen' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. |a, dat is goed nieuws. Dus neem ik n Naam: - i abonnement. - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J Per maand automatisch (f. 31.30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) >ch (f. 90.20) .'elop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1