Leidsch Dagblad 17 Israël wil Palestijnse gebieden in a 12 Het extraatje van Witte Reus. eten gedeelte lichaam Leidenaar op m® i mmwmws: jkker zet Ie kaarten i doorstart GOED NIEUWS 'Ik had een slecht voorgevoel' DAG 5 MAART 1996 I24 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41022 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Buitenland i Leiden Staatssecretaris Linschoten nog lang niet uit de brand Angst voor het broeikaseffect zwaar overtrokken Vrouwendag in teken van veiligheid Sport PS V'er Wouters: Jantje huilt, Jantje lacht Militair ingrijpen als islamitische zelfmoordacties niet stoppen 'Therapeut' vast in Zoeterwoudse ontvoeringszaak LEIDEN AD VAN KAAM Alleen de Amerikaanse 'thera peut' die haar moest 'depro grammeren' zit nog vast in de zaak rond de ontvoering van de 27-jarige Zoeterwoudse Esther Veldhoen en haar vier maanden oude baby Ifa-Yemisi. De overi ge negen verdachten, onder wie haar vader en haar moeder, zijn door de rechter-commissaris voorlopig op vrije voeten ge steld. Hij verbond daaraan wel de nadrukkelijke voorwaarde dat de familie geen contact zoekt met de dochter. De officier van justitie stond aanvankelijk huiverig tegenover die snelle vrijlating. Hij achtte de kans op herhaling vrij groot. Het feit dat de dochter en haar man voorlopig nog op een schuiladres verblijven én de speciale voorwaarde die de rechter-commissaris aan de fa milie oplegde, stelden hem ech ter gerust. Omdat zij en haar man het uit West-Afrika stammende Yoru- ba-geloof aanhangen en omdat de ouders van de vrouw bang waren dat dit sektairische vor- mejt zou aannemen, besloot de familie Esther Veldhoen en haar baby anderhalve week geleden te ontvoeren uit haar huis in Zoeterwoude. In Zeeland moest een Amerikaanse 'therapeut' haar terugbrengen in 'de reali teit'. De hele actie was tot in de puntjes toe voorbereid. De politie van het district Hollands-Midden kwam echter vrij snel achter het adres op Schouwen-Duiveland en zette een arrestatieteam in om de vrouw en haar baby vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag te ontzetten. De vrouw maakte bij haar bevrij ding een opgeluchte indruk. De zaak tegen de uit West- Brabant afkomstige familie is met de invrijheidsstelling overi gens niet van de baan. Uit ver der onderzoek moet blijken of de verdachten wederrechterlijke vrijheidsberoving ten laste wordt gelegd. De rol van de 'therapeut' wordt nader onder zocht. HET WOORD IS AAN Stendhal Alleen grote geesten durven een eenvoudige stijl te heb ben. -273° -2740 0750 ÏS& 20% 30% 40% ^«ch?|'n 30% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Consument. Cultuur Economie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport 17,18,19 Strips Uitgaan _10 De kortingsbon betreft van daag de voorjaarsvakantie activiteiten in het Museum Boerhaave in Leiden. VOETBAL OP TV 20.50-22.55 uur, Ned. 3, recht streeks verslag UEFA-Cupwed- strijd Barcelona-PSV, recht streeks. nieuweabonnf.es ontvangen de krant de eerste 2 weken gratis. Ja. dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Adres: Postcode: 1. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31.30) J Per kwartaal Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag Rien Verbiest verloor in 1994 zoon bij bomaanslag in Israël Het Witte Reus-vat Idat later - als de Witte Reus op is - zo handig dienst kan doen als speelgoedvatl heeft nu een vrolijk racebaan-uiterlijk. Erin zit een gratis Bburago model-race autootje* Dus, vaders en moeders, race naar de winkel want dit vat is nog extra voordelig ook Witte Reus compact vat in racebaan- "1 C QQ design 3.5 kilo .LU. «7 *7 Nu met gratis Bburago model-raceautootje. Deze week alleen bij Albert Heijn. ch Straten vol doden en gewonden, steden vol angst en haat: Israël wordt opnieuw geteisterd door bomaanslagen. Zondag in Jeruzalem, gisteren was Tel Aviv aan de beurt. Anderhalfjaar geleden ontplofte in dezelfde straat op bijna precies de zelfde plaats een bom, die tot in Nederland door dreunde: onder de doden was Reinier Verbiest (25), die in Tel Aviv stage liep als fysiotherapeut. ,,Ik heb zó geprobeerd hem tegen te houden toen hij naar Israël wilde", zegt zijn vader Rien. „Ik had een heel slecht voorgevoel." 'Dood aan de Palestijnen', galmt het door het gekwelde Israël. Rien Verbiest, brandweercom mandant in Bloemendaal, reageerde heel anders toen zijn zoon op 19 oktober 1994 door een aan hanger van Harnas werd vermoord. Hij schreef een brief aan de ouders van de terrorist en haalde zich daarmee veel woede op de hals. „Het kwam op de Israëlische radio en in de krant, niemand begreep er iets van. In Israël denken ze: zulke mensen schrijf je hoogstens een scheldkanonna de. En als je ze tegenkomt maak je ze af. Het is een keiharde samenleving." Rien Verbiest slaat een plakboek open. Een foto van Reinier op de kaft, herinneringen aan zijn le ven binnenin. Kinderfoto's, een emotionele brief aan 'Pa', een paspoort. „Het was zwartgeblakerd, maar ik heb het schoon gekregen. Zijn bankpas- jes waren totaal aan flarden." Reinier zelf was zo gehavend, dat Verbiest van de overheid te horen kreeg dat hij met het ergste re kening moest houden. En dat hij bloed af moest staan voor een DNA-test. „In Israël stond zijn naam al in de krant, maar hier bleef het ministe rie roepen: we kunnen niets met zekerheid zeg gen. Ik werd er gek van. Na vier dagen ben ik naar Israël gegaan. Ik wou hem naar huis halen, hoe dan ook." en woning aan de Noorderstraat in Leiden is lopen weekeinde het stoffelijk overschot aan- offen van de 69-jarige bewoner. De man, die natuurlijke dood zou zijn gestorven, moet I r schatting twee tot drie weken in zijn huis ben gelegen voordat hij werd gevonden. Een rvrouw waarschuwde de politie omdat zij de Ji lange tijd niet meer had gezien. De agenten fen in de woning alle ingrediënten aan voor horrorverhaal. Zijn lichaam bleek te zijn op- sten door naar schatting zo'n twintig uitge- gerde katten. Vanmorgen vroeg is de reinigingsdienst begon nen met het ontsmetten van het pand, dat op de nominatie staat om te worden gesloopt. De poli tie had afgelopen weekeinde het huis dichtgetim merd. „We hebben een ver familielid van de man kunnen opsporen en inlichten", aldus een poli tiewoordvoerder. De dierenbescherming deed vanmorgen ver geefs een poging om de schichtige katten te van gen. Vanmiddag bij de ontruiming van het pand hoopte een medewerkster van de dierenbescher ming op meer succes. De dieren zijn er zeer slecht aan toe. „Ik heb katjes gezien, die helemaal uitgemergeld waren, blinde katjes... Het is echt afschuwelijk. Onbeschrijfelijk", zegt de buur vrouw, die de politie inschakelde. Ze heeft een week lang op zijn raam getikt maar kreeg telkens geen antwoord. „Het gebeurde wel vaker, dat de buurman niet van zich liet horen. Maar nu zag ik ineens een compleet verzwakte kat in de venster bank. Die heeft me gewaarschuwd." De buurvrouw heeft aan de hele geschiedenis een uiterst naar gevoel overgehouden. Vorig jaar oktober had ze tevergeefs geprobeerd aangifte te doen van dierenkwelling. „Deze man hield erg van katten, maar hij was absoluut niet in staat om ervoor te zorgen. Ik ben in november naar de po litie gegaan om aangifte te doen van dierenkwel ling. De politie, de dierenbescherming, mensen van de gemeente... Iedereen is er wel eens aan de deur geweest, maar er is helemaal niets gedaan. Ze zeggen dat dat niet kon omdat de buurman niemand binnenliet. Ik heb eerder het idee dat al le instanties hier langs elkaar heen hebben ge werkt en dat niemand zijn handen vuil wilde ma ken. In een ontwikkelingsland kom je zoiets niet tegen. Sociale kilheid ten top." Pagina Leiden: 'Hij wilde dat niemand zich met hem bemoeide' RDAM BILL MEYER pt van Fokker ligt helemaal pden van de Nederlandse tn en het bedrijfsleven. De ndvoerders achten nu de Ijn te kort om nog serieus l te doen met potentiële ^ante-kandidaten als ng en AVTC. Er is een be an één tót anderhalf mil- ilden nodig om Fokker op benen te laten staan. ijden verwachten dat de idvoerders eind deze week -en zullen doorhakken, de banken (ABN AMRO, in RABObank) niet mee iet doorstart-scenario, dan iet doek definitief. Op dit ilik lijken de banken een ihtende houding in te ne- tegenstelling tot de si- bij DAF hebben zij nau- in Fokker zitten. De (gen om een doorstart-sce- te financieren zijn daarom jer groot. jd-ABN-topman Langman, 3 staan door jhr. mr. Sicking- ebben een uitgewerkt busi- blan aan de banken voor- Jd. Dit plan voorziet reeds dit jaar in een bescheiden voor Fokker, mits de on- ■ming failliet gaat en op wijze van zijn torenhoge denlast afkomt. De banken chter kritisch. Er is weinig >uwen dat Fokker het nu s wel redt. ;bankiers voelen er boven- weinig voor om zonder ;aranties grote sommen Fokker te steken. Minis ters van economische za- •ft al gezegd dat het ini- - en het meeste geld et bedrijfsleven en finan- linstellingen moet worden tracht. Alleen dan is hij be ien bescheiden bijdrage te jnieuw TBS >r Edese iromaan gerechtshof in Arnhem een 22-jarige inwoner van bekend als de Edese pyro- vanmorgen een gevange- raf van vier jaar en TBS met eging opgelegd. Het hof e de man schuldig aan het ten van 28 branden in Ede in het voorjaar ■1995. Het hof legde een jaar celstraf op dan geëist, at dan sneller wordt begon- met de psychiatrische be- leling van de man. rechtbank in Arnhem ver- eelde de Edenaar in okto- orig jaar tot vijf jaar gevan- istraf en TBS. De man ging I die uitspraak in beroep, at hij naar zijn mening pyromaan is. Eén dag na lehandeling van zijn zaak het hof, werd hij echter rel op heterdaad betrapt bij lansteken van een brand in raravan in Veenendaal. i Edenaar, die sinds decem- op vrije voeten was door vormfout van justitie, zit jlgdoor sinds 15 februari weer tgen. De politie verdenkt van dertien nieuwe bran- die in januari en februari le en omgeving zijn aange- Zijn raadsman mr. ibustella zei vanmorgen ir dat de politie daar nog enkel bewijs voor heeft ge- :d. Uit angst voor de politie, die het Dizengoff-winkelcentrum in Tel Aviv bewaakte, blies de Palestijnse zelfmoordcommando zichzelf voor de deur op. mas-aanhanger de dood. Meer dan honderd mensen raakten gewond. De ravage was enorm. Israël wil militaire acties uitvoeren in de Palestijnse ge bieden als er geen eind komt aan de reeks islamitische zelfmoordacties. „We zullen de terreur bestrijden in iede re hoek waar deze wortel heeft geschoten", verklaarde premier Shimon Peres, nadat gisteren een nieuwe aan slag dertien Israëlische burgers het leven had gekost. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Ditmaal was het Dizengoff-win kelcentrum, in het hart van Tel Aviv, het doelwit van een door de islamitische Harnas gestuur de zelfmoordcommando. Vijf van de doden zijn kinderen. Meer dan honderd mensen raakten gewond. De vierde bomexplosie bin nen tien dagen heeft zulke emoties opgeroepen dat de re gering nu onder zeer §rote druk staat. Na een spoedbijeenkomst van het Israëlische kabinet werd Peres gevraagd of het leger nu de Palestijnse gebieden kan binnengaan. „Wat ik moest toe lichten, heb ik toegelicht, wat ik niet heb toegelicht, hoef ik niet toe te lichten", aldus de pre mier. Maar andere ministers toonden minder reserves. Shimon Shitriet (godsdienst zaken) zei dat Israëlische mili tairen nu 'zonder meer' de Pa lestijnse gebieden kunnen bin nengaan. Israël'zou zich willen beroepen op een clausule in het tweede Oslo-akkoord die het achtervolgen van terroristen die de autonome gebieden invluch ten. toestaat. Peres deed na de kabinetsbij eenkomst zijn best het Israëli sche volk te bemoedigen. „We kunnen deze strijd winnen", zei hij. De premier kondigde aan dat de regering een speciaal hoofdkwartier in het leven zal roepen, dat zich zal bezig hou den met de strijd tegen alle vor men van terreur. Het comman do is in handen van Ami Aya- lon, het nieuwe hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst, de Shin Bet. In Israël werd gisteravond druk gespeculeerd over wat voor actie de regering in de zin heeft. Een van de mogelijkhe den, zeiden commentatoren, is een grootscheepse arrestatie en deportatie van Hamas-leiders, niet alleen uit de door Israël be zette gebieden, maar ook uit de Palestijnse autonomie. Een andere mogelijkheid is een vernietigende operatie te gen een 'islamitisch doel' in Li banon. De dood yan vier Israëli sche soldaten, die de afgelopen nacht in een hinderlaag liepen van de islamitische Hezbollah- beweging, heeft de kans op zo'n actie doen toenemen. Dertien Israëli's vonden met de Ha- FOTO EP A HAIM ZIIV Met de terreuractie van maandag heeft de islamitische Hamas-beweging duidelijk ge maakt dat haar zelfmoordcom mando's zich niet laten af schrikken door de Israëlische veiligheidsmaatregelen, zoals een totale afsluiting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Harnas ongrijpbaar Peres met spoed naar Tel Aviv, dat kon maar één ding betekenen Joodse wet verplicht tot begraven alle weefsel Israël: toeristen kunnen komen lot 21.30 uur Deze week heeft u de mogelijkheid om samen een keus te maken uit een groot aantal keukens. Wij zijn de hele week geopend tot de laatste klant weg is en daarom hebben wij dé speciale aktie: KEUKENS HALF GELD dinsdag 5 maart woensdag 6 maart donderdag 7 maart vrijdag 8 maart

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1