UIT Weinig amusement, lekker voetbal In Sevilla smeden de roeiers een medaille Sport SLOOS SPORT PAG 4 MAART 1996 CHEF* WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 MAN of the iUIATCH u-Jan Geijsman Kq bekwaam leiding aan \emediging, schoof veel vul- Br naar het middenveld mme ook nog op fraaie de&f enige doelpunt van etsW: Gert-Jan Geijsman. ie hkundige Peter Slinger- aJsfis het een uitgemaakte Raff Voorschotens laatste is ffbalschoenen mag gaan ij; Altijd vond hij de \ortzetting, zonder zijn i>e taak uit het oog te Er gebeurde wat als hij il kwam.De uitverko- had een andere kandi- :-ll het oog: ploeggenoot bejpraajf. „Het was fantas- tiejf Hein er weer bij was, ar ten weereen rustpuntje niddenveld lopen. Dat ïbifcetbalschoenen aange dehor: ÏIJF MEIPLEIN 17 LEIDEN TEL. 071 - 5760144 de VISIE van Peter Sliiigerkuul 11 at ik van de wedstrijd zeg, moet je zien in het licht van het leide ploegen drie maanden lang geen competitiewedstrij den gespeeld. Zo zag je bijvoorbeeld ook dat een aantal spe- de slotfase volledig doorheen zat. pj meer van RCL verwacht. RCL begon veel te mat en voor rust m rd en Niek Oosterlee onzichtbaar. Jongens met zulke kwali- (je oeten veel dwingender spelen, zij zijn de vormgevers bij t v ie tweede helft ging dat veel beter en ik vermoed dat ze in de (j mn flikker hebben gehad van Leo Holl. De RCL-spitsen wa- j dit baar. Peter Zirkzee lijkt me een talentrijke maar gevoeli- en n. Zo iemand moet je lekker veel aan de bal laten komen, en ro met twee man in zijn rug. Die ene keer dat hij wel tijd en l leeft, levert dat een doelpunt op. Dat was ook één van de er keren dat laatste man Erwin Pfundt zich met de aanval be- [0|| Verder bracht hij te weinig, volgens mij heeft dat te maken 0 feit dat RCL onvoldoende antivoord had op het twee-spit- m van Voorschoten. „Voorschoten maakte goed ge bruik van de ruimte die Arwin Visser op links kreeg. Ik denk dat Voorschoten heel blij is met de terugkeer van Hein de Graaff Hij verdeelt het spel goed en schakelt tussendoor ook nog zijn mannetje uit. Frank van Dam heeft een heel leuk groepje spe lers tot zijn beschikking, al vraag ik mij af of ze het spel kunnen maken. RCL: Sinteur (7); Pfundt (5), Barendse (2). Brasker (6): Bloemheuvel (6), Niek Oosterlee (6), Ardy Oosterlee (6), Op- penheimer (6); Zirkzee (6), Plomp (6) Geffrey van Tol (6)J, Nieuwenhuizen (5) (Van Hees (6)). Voorschoten: Loose (7); Dave van Tol (6), Geijsman (8), Wolleswinkel (7), Van Paassen (6) (Hayer (6)); Poorta (6), De Graaff (7), Lagas (7), Visser (7); Behimer (6), Ver- weij (6). Scheidsrechten Molenaar (7). C en matige wedstrijd, maar wat lekker dat het voetbal Lj weer is begonnenwas de algemene reactie na het derdeklasse-duel tussen RCL en Voorschoten (1-1). Het gedwongen winterreces van drie maanden had daar ui teraard van alles mee te maken. „Wedstrijden op kunst gras zijn surrogaat voor echte competitiewedstrijden, daar kun je niet tegenop trainen", zo verklaarde RCL- trainer Leo Holl na afloop. Zijn Voorschoten-collega Frank van Dam had voor het duel al gewaarschuwd voor al te hoge verwachtingen van de amusementswaarde: „Je zult al snel gaan merken dat de spelers weer aan elkaar moeten wennen. WEDSTRIJD van de WEEK RCL- Voorschoten Daar kreeg hij gelijk in. Zijn an dere voorspelling („Ik ben bang voer blessures door verkeerd getimede tackles") kwam geluk kig niet uit. RCL en Voorschoten delen daarvoor een te mooie historie. De liefde is ooit ont staan in een sportief verlopen duel in het kader van de LD-cup en sindsdien hebben de spelers van beide clubs blijkbaar veel respect voor elkaar. Er kan veel en over en weer wordt het nodi ge uitgedeeld en geïncasseerd zonder dat de 's Gravezandse scheidsrechter Molenaar de grip over het duel verliest. Het laatste kwartier is daar weinig voor nodig, want het zware veld heeft de 22 acteurs in het voorafgaande veel kracht gekost. „Het veld ziet er perfect uit, er is zelfs gras in de doel- mond, maar vergis je niet", ver telt de nog nahijgende Gert-Jan Geijsman. „Op het laatst lijkt het of je wordt vastgezogen. Verder is het zo zacht dat elke sliding het gras overhoop haalt. Kijk maar, overal hobbels en ga ten." Hij wijst ten bewijze van zijn stelling op de grasmat, die er in derdaad omgeploegd uitziet. Het is één van de verklaringen voor het matige spel, dat vooral voor rust het geduld van de toe schouwers op de proef stelde. Vooral RCL bakt er niets van. Belangrijke opbouw-spelers als Niek en Ard Oosterlee verstop pen zich en libero Erwin Pfundt dupeert zichzelf na een paar minuten met een onnodige gele kaart, zodat hij het restant van de wedstrijd met de handrem erop speelt. De aanvallende ac ties komen alleen van Peter Zirkzee, die echter nooit de ge legenheid krijgt om lekker in de wedstrijd te komen. Als een vleugelspits pur sang, legt hij wel constant risico in zijn acties. De pogingen worden door de RCL-aanhang niet gewaardeerd en hun hoon komt dan ook gro tendeels op zijn frêle schouders neer. Voorschoten laat meer zien en toont met een weer bij na voltallige selectie aan gelijk waardig te zijn aan de Leider dorpers die zes plaatsen hoger op de ranglijst staan. „De com petitie begint voor ons in febru ari", liet een door blessures ge plaagde Frank van Dam in no vember nog door deze krant op tekenen. Hij heeft van de win tergoden een extra maandje respijt gekregen en zal de vorst en ijzelperiode dan ook waar schijnlijk tevreden als revalida- tie-perióde hebben beschouwd. Van Dam trof zaterdag alleen nog Jan de Graaff („En die heeft vanmorgen in het tweede mee gespeeld") in de lappenmand aan. Edwin Lagas, Hein de Graaff en Arwin Visser behoren tot diegenen die inmiddels vol ledig hersteld zijn en dit trio speelde zaterdag alsof zij ge woon week in week uit door hadden gevoetbald. Vooral de rentree van De Graaff bracht hoop in de harten van de geel zwarten, die vorig seizoen als tweede eindigden en zich op dit moment terugvinden op een degradatieplaats. De wedstrijd van zaterdag laat zien dat het blessure-ex- cuus terecht wordt aangevoerd. De Graaff fungeert als vanouds als verbindingspunt tussen ver dediging en aanval, bezorgt en passant Niek Oosterlee een moeilijke middag en op links profiteert Visser keer op keer van de geboden ruimte. Ook La gas acteert op niveau, maar de uitblinker aan Voorschoten kant is laatste man Gert-Jan Geijsman. Geijsman beloont zichzelf met een schitterende treffer, overigens na een combi natie tussen De Graaff en Lagas, waarbij de dreiging van Visser op links voor een gat in het RCL-centrum zorgt. Dit doel punt in de 50ste minuut is de prikkel voor RCL om eindelijk in actie te komen. Al na dertig se conden is de stand weer in evenwicht, als Paul van Paassen een pupillenfout maakt. Hij ver dedigt uit door het centrum en levert de bal in bij Pfundt, die op rechts Zirkzee vrij ziet staan. Diens afgemeten voorzet kan Ard Oosterlee van dichtbij sim pel inkoppen. Het vuur woekert na de ge lijkmaker nog even voort, maar al snel wordt de strijdbijl begra ven. De Leiderdorpers zijn te vermoeid en de Voorschote naars hinken te veel op twee ge dachten: elk puntje is in deze fase immers meegenomen, maar deze tegenstander lijkt rijp voor de genadeklap. Voor schoten geraakt niet uit deze puzzel en tekent al snel voor het gelijke spel. Frank van Dam is tevreden en kijkt al weer voor uit: „Het vertoonde spel geeft vertrouwen en volgende week zijn we weer compleet, want in de LD-cupwedstrijd van ko mende week zit Frank Buizer zijn laatste geschorste duel uit. Ik zou er niet van opkijken als we in de derde periode bovenin mee draaien." Bovendien geeft het wedstrijdschema Van Dam ook het nodige vertrouwen: „Door alle afgelastingen zitten er wat midweekse duels aan te komen. Wij spelen van de tien wedstrijden zeven keer thuis, dus wij hebben veel minder te maken met lastige reistijden." RCL-Voorschoten 1-1 (0-0). 50. Geijs man 0-1, 51. Ard Oosterlee 1-1 Scheidsrechter: Molenaar Toeschou wers: 300. Gele kaart: Pfundt (RCL) en Verweij (Voorschoten). GERARD BAAS MEDEWERKER ;n*tpoloër Niels Joor voor ior]l opduikt van de tegen- begint de vijandelijke p te sidderen. Afgelopen n jg in het uitduel tegen dfiige VZC (uitslag 30-5), ïtii onderaan in de hoofd- iutj staat, stond Joor op d, |De aanvalsleider liet de tifjdaalse doelman liefst 21 ojissen'. Joor is met 65 pup topscorer van Neder- Je nummer twee op de idse topscorerslijst is en 'Atlantaganger' iffels met ruim 40 goals. de ballen op een pre- blaadje? (3-| begin bepaald niet. Ik diewoon op scherp. Maar zeggen dat de ballen la- wedstrijd wel veel naar Zo\den gespeeld. het nou leuk om tegen t team te spelen idtPer je niet elke week mee lid want zo verschrikkelijk oef het nou ook weer niet. die tiuee keer dat je te- speelt (thuis tegen VZC Joor 'slechts' 5 doelpun- 'stkakt het niet zoveel uit. heeft er maar 19 geno- rje daar niet van tt interesseert me niet Ik weet van mezelf dat ik imaakt heb, dus ik vind :elf zo." 'ht je nog een telefoontje W? iter de vorige coach van het )0tfndse team (Trumbic, 'dankte ik voor de selec- nu met Hans van Zee- plp" ik het niet weten. Ik ïvatiek genoeg en dus zou wel geselecteerd willen voor Atlanta. Wie wordt er topscorer triand? ER TUSSENIN Het straatbeeld van Sevilla wordt bepaald door auto's en voetgangers. Heel af en toe duikt er een fietser op. Een ty pisch Hollandse tweewieler uit grootmoeders tijd, gifgroen of kanariegeel geverfd en be stuurd door lachende jongens en meisjes met al even felle leggings en jacks. De Spanjaar den lajken verbaasd op en denken even dat hét circus in de stad is, maar in werkelijk heid zijn het leden van de Ne derlandse roeiploeg die terug komen van een training. De roeiers trekken fietsend meer aandacht dan wanneer ze in hun boten dagelijks dwars door de stad varen. Op de Guadalquivir die deze schit terende Zuid-Spaanse plaats doorklieft, voelen de leden van de nationale ploeg zich net zo thuis als op de Amsterdamse Bosbaan. Het is hier niet zo bosrijk, maar wel zo rustig en er zijn geen pottenkijkers. Op het Centro de Alto Rendi- miento - pal naast het terrein waar in 1992 de wereldten toonstelling was - werpt Jan Klerks een blik over het water. „Het is niet gemakkelijk om in Europa een ideale plek te vin den voor een trainingskamp. Maar Sevilla is goed. Dit roei- centrum is prima uitgerust, het is geen toeval dat ook andere landen hier steeds meer naar toetrekken", zegt de Leidenaar, één van de hoofdcoaches ter plaatse. „Ik denk dat deze rivier een toplocatie wordt voor de toe komst. Het is een professionele roeibaan. Wat ik ook niet on belangrijk vind is dat je mid den in een schitterende stad zit. Ik weet wel, het gaat om roeien, eten en slapen, maar als je in een uithoek zit waar verder niets is behalve water gaat dat snel tegenstaan. Ik ben vaak genoeg in plaatsen geweest, waar buiten een roei baan niets te bekennen was, dat valt niet mee. Nu gaan we allemaal lekker op onze fietsen na de training door de stad naar het hotel. En op een rust dag kun je ook even relaxen in Sevilla, dat verfrist de geest." Volgens Klerks is het trainings kamp enigszins wedstrijdge- richt. „We hebben al acht bo ten die naar Atlanta mogen, vier moeten zich nog plaatsen. De bemanning is nog niet overal rond. Sevilla is voor sommigen een soort kwalifica tie." Irene Eijs komt aan wal en zakt puffend neer. Eenmaal op adem zegt de roeister van het Leidse Njord dat Sevilla uit de kunst is. „Je kunt hier de offi ciële baan gebruiken, maar je kunt ook kilometers ver gaan om te stayeren. In Amsterdam is het voor de grote afstanden toch te beperkt." Los van sportieve facetten is het klimaat een belangrijke factor. De strenge winter in Holland maakt een alternatie ve trainingsbaan sowieso noodzakelijk, daarbij is zonne schijn voor roeiers goed. Klerks: „Je spullen moeten snel kunnen drogen. Als het voort durend regent of koud is, levert ook dat problemen op." De nationale selecties zijn al voor het derde jaar in Spanje te vinden tijdens de wintermaan den. In januari ging de equipe twee weken en in februari nog eens drie weken. Op kosten van het NOC*NSF dat de spor ters ook financieel vrijhoudt in de aanloop naar de Olympi sche Spelen. Sevilla is een belangrijk onder deel op weg naar Atlanta. Eijs: „Of hier de medailles worden gesmeed? Voor een deel wel. Hier kun je voor honderd pro cent dagelijks met roeien bezig zijn. Geen werk, geen exa mens, geen eten koken", aldus de Leidse. Volgens Klerks is die ideale topsportsituatie ook weer voor veel sporters te beklemmend. Een beetje hypocriet is dat wel. Aan de ene kant roepen spor ters om meer financiële steun zodat ze zich volledig voor hun sport kunnen geven. En als die fulltime-situatie is bereikt, wordt er toch gezocht naar meer afleiding. Klerks: „Je merkt dat nu na drie weken veel roeiers naar huis verlan gen. Wij Nederlanders zijn daar kennelijk niet het volk voor om ons wekenlang af te zonderen. Bovendien bespeur ik dat veel roeiers tijdens de aanloop naar de Spelen er iets bij willen doen. Dan pakken ze tussen de bedrijven door nog een tentamentje of gaan wat k werken." Maar Klerks is de eerste die toegeeft dat hij zelf ook zweert bij een parttime functie als coach, een situatie die hij nu heeft. „Ik werk voor vijftig pro cent als roeicoach en vijftig procent als fysiotherapeut. Dit weekend gaan we naar huis en maandag sta ik weer in de praktijk, dat vind ik prettig." De 47-jarige trainer, die in 1988 wereldfaam verwierf als coach van Rienks en Florijn die in Seoul goud haalden, werkt nu in de luwte bij de bond. „Dat ligt mij wel, ik ben nu met jongere roeiers bezig. Dat staat wat minder in de aandacht. Trouwens, ik vind dat als er aandacht is, dat die dan naar de roeiers moet gaan en niet naar de coach." Volgens Klerks moet de Oran je-equipe straks in Atalanta de lijn van de laatste WK (vier plakken) doortrekken. „We hebben na Barcelona een dip gehad. Toen kwam Kris Korze- niowski en is de structuur en organisatie danig verbeterd. In Atlanta moeten we vier me dailles kunnen halen. Maar je moet dat nooit te hard roepen. Ons vlaggenschip, de Holland Acht, is twee'keer tweede ge worden op een WK." Voor dat project is alleen goud genoeg. Afgelopen weekeinde keerde de Nederlandse delegatie terug naar huis. Maar volgend jaar zal de groep ongetwijfeld te rugkeren. Misschien wel tot aan 2004. In dat jaar hoopt Se villa de Spelen te mogen orga niseren. De campagne is al be gonnen. Als het zo ver komt roeien de Nederlandse roeiers dat jaar een thuiswedstrijd. ROB VAN DER ZANDEN» Jan Klerks: „We hebben al acht boten die naar Atlanta mogen, vier moeten zich nog plaatsen. Sevilla is voor sommigen een soort kwalificatie." foto de fotograaf/Leonard davids GESPROKEN Ajax-trainer Louis van Gaal in Der Spiegel: „Die elf Besten branche ich nicht, ich will die beste Elf' Tennisbondscoach Stanley Franker in HP-De Tijd: „Ik moet zeggen: er zijn momen ten dat die befaamde Hollandse nuchterheid je niet uitkomt. Bij onze atleten leeft het nationalis tisch gevoel niet zo als in veel andere landen. Maar ik kan het ze niet verwijten dat ze niet au tomatisch hun grenzen verleg gen als ze het Wilhelmus horen. Regilio Tuur in Sport Interna tional: „Ik ben altijd een dromer ge noemd, omdat ik riep dat ik we reldkampioen zou worden. De geschiedenis heeft bewezen dat dromers vaak voorlopers zijn in de samenleving. PSV-voorzitter Willem Maeijer in VI: „Ik heb altijd met zeer veel ge mak mijn koffertje gepakt. Ik heb gewerkt met Chinezen, Ara bieren, Spanjaarden, Australië rs, Japanners en Kiwi's. Dat is op zichzelf een hoogtepunt. In Singapore werd ik voorgesteld aan vijftien medewerkers van me. Allemaal Chinezen. Van Kwok Hang Wing tot Tsjik KwongFing. Ik heb dus be hoorlijk wat mensenkennis op gedaan. Omdat ik een wereld burger ben geworden. Idem: „De NOS is toch zeer gesteld op Ajax? Dat is geen kritiek, maar een constatering. Ileracles-spits Folkert Velten in VI: „Er zijn genoeg spelers die naast hun schoenen lopen, omdat ze profvoetballer zijn. Maar waar om? Ben je dan meer dan bij voorbeeld een verpleegster? Het heeft mij geen enkele moeite ge kost mezelf te blijven. Feyenoord-trainer Arie Haan in De Volkskrant: „Hoegroot de intelligentie van de mens ook is, we hebben er een gruwelijke wereld van gemaakt. De Duitser heeft daar het juiste woord voor: Grausam, dat klinkt zoals het is. Voetbal is iets groots in de wereld, maar 't stelt niets voor. Er zijn zoveel andere dingen waar je je drukker om zou moeten maken. Idem: Toen ik bij Feyenoord kwam, hing er een beetje een anti- Haanstemming. Die tref ik overal in Nederland aan. Dat was al zo toen ik zelf nog speel de. Ik weet niet hoe het komt, tnaar overal hebben ze twijfels aan mij. Idem: „Ik neem het NOS-commentator Hans Kraay kwalijk dat hij Feyenoord aanpakt. Hij heeft geen idee waarmee wij hier be zig zijn. Hij heeft nog nooit een training bezocht. Die analyses van hem slaan nergens op. Idem: „Ik ga wel eens kijken in de stad. Dat heb ik altijd gedaan. Als ik weet dat een speler ergens op het verkeerde moment zit, ga ik hem halen. Ik heb het meegemaakt dat ik ergens binnenkwam en de spelers door het wc-raam naar buiten vlogen. Inspanningsfysioloog Jos Geij- sel in Topvorm (NOC*NSF): „Als topsporters voor het seizoen te veel doen, dan raken ze op een gegeven moment opgebrand. In de goede jaren van Falko Zand- stra riepen trainers dat Falko nog beter zou presteren als hij in de zomer harder zou durven trainen. De laatste twee seizoe nen heeft Falko de daad bij het woord gevoegd. Zijn prestaties in de laatste twee winters zijn ach teruitgegaan. Hij had in de zo mer beter 'lui'kunnen blijven." Emile Ratelband in Nieuwe Re- vu: „De bedrijven blijven bellen. Het gaat maar door. Er liggen ik- weet-niet-hoeveel duizend aan vragen. Ook van de Deutsche Mannschaft trouwens, die mij vroeg mee te gaan naar hel EK in Engeland. Dat was nadat mijn voorspelling in de Kuip, de 3-0 overwinning van Oranje op Noorwegen, was uitgekomen. Mijn voorspellingen komen al tijd uit. Ik weet nu al wat het Nederlands elftal in Engeland gaat doen. Als de KNVB me mee- vraagt, zal ik het zeggen. Doen ze dat niet, dan ga ik mee met de Deutsche Mannschaft. Dan is de keuze makkelijk. Michael van Praag in SI: „Hugo Camps neem ik niet seri eus. Hij heeft me eens geïnter viewd voor Elsevier. Hij legde me dingen in de mond die ik niet zeg, gebruikte woorden die ik niet in mijn vocabulaire heb, want daar ben ik te simpel voor. Het luchtduel tussen Eric Poorta (Voor schoten) en Gijs Oppen- heimer(RCL) wordt nauw lettend in de gaten gehou den door Gert- Jan Geijsman, Paul Wol leswinkel (bei den Voorscho ten) en Ard Oosterlee (RCL). foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21