Hulp aan Palestijnen is nu keihard nodig Generatie Nix is wel degelijk op zoek naar de zin der dingen; Feiten &Meningen Spanje kiest voor rust en zekerheid Peres laat grenzen hermetisch afsluiten MAANDAG 4 MAART 1996 NIEUWSANALYSE José Maria Aznar kan aan de slag gaan. De 43-jarige leider van de centrum-rechtse volkspartij Paitido Popular (PP) kreeg giste ren van de Spaanse kiezers het groene licht om eindelijk waar te maken wat hij al zeven jaar lang belooft: het land regeren. Want dat is volgens Aznar de afgelopen jaren onder leiding van de sociaal-democratische pre mier Felipe Gonzalez niet gebeurd. De massale steun van de kiezers moet worden uitgelegd als een roep om rust. De veertig miljoen Spanjaarden zijn de politie ke chaos van de afgelopen jaren meer dan zat. Ze hebben Gonzalez naar de oppositie- banken gestuurd. De stembusuitslag van gisteren betekent een politieke aardver schuiving. Voor het eerst sinds het einde van de ultra-rechtse Franco-dictatuur in 1976 kiezen de Spanjaarden een rechtse re gering. Hiermee lijkt het dictatoriale verle den voor een groot aantal kiezers een afge sloten hoofdstuk. Vooral jongeren, die de Franco-dictatuur niet bewust hebben mee gemaakt, zien blijkbaar een goed alternatief in rechts. Veel oudere Spanjaarden be schouwen rechts echter nog altijd als een verlengstuk van het Franquisme. De eerste reacties op de overwinning van PP-leider Aznar waren gisteravond overwe gend positief. Het bedrijfsleven, de finan ciële wereld, werkgevers- en werknemers organisaties hebben Aznar hun vertrouwen gegeven. De beurs in Madrid nam vrijdag al een voorschotje op de overwinning (die in alle peilingen was voorspeld) door met de beursindex hoger uit de komen dan de af gelopen twee jaar het geval was. Hoewel het Aznar niet is gelukt een abso lute meerderheid te halen, moet het voor hem toch mogelijk zijn om een nieuwe re gering te vormen. Het ligt voor de hand dat hij aansluiting zoekt bij de Catalaanse na tionalisten (CiU) van Jordi Pujol. Deze heeft tot vorig jaar zomer ook het kabinet van Gonzalez overeind gehouden. Toen dat dreigde te sneuvelen door de corruptie schandalen, trok Pujol zijn handen van Gonzalez af. De PP-leider zei vorige week dat hij al een- lijstje met namen van zijn toekomstige mi nisters in de zak heeft. Wie dat zijn, is ech: ter nog niet bekend. Aznar zelf staat te boek als een middelmatig en kleurloos politicus, maar hij wordt omgeven door een aantal zeer deskundige mensen, die het als minis ter heel goed zouden doen. De nieuwe regering krijgt het overigens niet eenvoudig. Ze staat voor de taak een antwoord te geven op een aantal zeer forse economische problemen. Spanje wil straks graag deel gaan uitmaken van de Europese Monetaire Unie, maar het land voldoet aan geen van de voorwaarden die de Europese Unie daaraan stelt. Daarnaast staat de Spaanse werkloosheid op een Europees re cordniveau van 23 procent. Het probleem van het terrorisme door de Baskische af scheidingsbeweging ETA houdt Spanje in de ban en dat zal zeker niet minder worden nu Aznar aan de macht is. Deze stelt zich nog harder op tegenover de ETA dan Gon zalez ooit heeft gedaan. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM MEDEWERKER Bomaanslagen in Israël sinds het akkoord over Palestijnse autonomie in 1993 22 jan. 1995 zelfmoordaanslag bi] busstation: 21 doder 24 juli 1995 zelfmoordaanslag in bus: 5 doden 25 feb. 1996 bomaanslag bij bus station (Ashkelon) bom explodeert in bus (Jeruzalem): 28 doden Op de voorpagina's van de Is raëlische ochtendbladen stond gisteren een foto van de begra fenis van de 23-jarige Palestijn Wael Kawasmeh. Nadat hij zwaargewond was geraakt bij de eerste bomaanslag in Jeru zalem, had hij een week in co ma gelegen voor hij overleed. ,,Het is allemaal de schuld van de Harnas!", huilden familiele den bij zijn begrafenis. Terreur maakt geen onderscheid tussen jo den en Arabieren, burgers en soldaten, voor- en tegenstanders van het vredespro ces. Wie vandaag de dans ontspringt, kan morgen doelwit zijn. Daarom is het belang rijk dat Israël regering èn oppositie bij de bestrijding van de islamitische extremis ten nauw samenwerkt met lasser Arafats Palestijnse Autoriteit. De westerse donor landen kunnen op hun eigen manier een bijdrage leveren. De busexplosie van gisteren in Jeruzalem, de derde Palestijnse zelfmoordactie binnen een week, heeft het vredesproces zware schade toegebracht. Dat proces, vastgelegd in de akkoorden van Oslo, is gebaseerd op een serie stappen in de richting van een de finitieve regeling. Die stapsgewijze benade ring is gekozen om bij de argwanende Is raëlische en Palestijnse burgers geleidelijk vertrouwen te kweken. Veel Palestijnen geloofden eenvoudig niet dat het Israëlische leger zich uit de dichtbe volkte delen van de bezette gebieden zou terugtrekken. Aan Israëlische kant heerste groot wantrouwen ten aanzien van 'de aartsterrorist Arafat', die er wel nooit in zou slagen een eind te maken aan het geweld tegen Israël. Maar ondanks alle twijfel verliep de Israëli sche terugtrekking uit de Palestijnse steden zonder al te grote problemen. En meer dan een half jaar bleef Israël verschoond van grote Palestijnse terreuracties. De enige spectaculaire gewelddaad in die periode was de moord op premier Rabin, niet door een Palestijn maar door een rechtse Israëli sche extremist. Alles bij elkaar bezorgde het premier Peres een royale voorsprong in de opiniepeilingen op Likud-leider Netanyahu, de man die hij bij de verkiezingen van 29 mei zal moeten verslaan. Maar toen hij vorige maand besloot het Is raëlische volk vervroegd naar de stembus te sturen, wist Peres dat zijn verkiezingskan sen aanzienlijk geringer waren dan de opi niepeilingen deden vermoeden. In het ver leden is al gebleken dat een terreuractie kort voor de verkiezingsdag de uitslag in vergaande mate beïnvloedt. Daarbij vragen de kiezers zich niet .af welk alternatief de oppositie in huis heeft. Ze redeneren een voudig dat de terreurdaad laat zien dat de zittende regering onbekwaam is. De beto gers in Jeruzalem riepen niet 'Weg met de Harnas', maar 'Peres naar huis'. Na de twee bomaanslagen van 25 februari heeft Likud-leider Netanyahu uiteengezet hoe hij de terreurbestrijding ter hand zou nemen. Arafat moet worden ingepeperd dat hij de islamitische extremisten niet al leen de uitvoerders maar ook de organisa toren moet aanpakken en hoe hij de ge wapende milities in het gebied van de Pa lestijnse Autoriteit moet ontwapenen. Pas als hij zich aan zijn deel van de akkoorden zou houden, zou Israël zijn eigen deel ver der moeten uitvoeren. Dat is echter precies wat Peres vorige week al zei en gisteren nog eens met grotere na druk herhaalde. In het tweede Oslo-ak koord staat duidelijk dat beide partijen ver plicht zijn alles te doen om 'terreurdaden, Jande ren, omdat de Palestijnen die de aan- bestaanden feesten aanrichten ojillen. slagen van vorigè week hebben uitge- succes van terreuracties te viereim hei voerd, Israëlische legeruniformen De kern van het veiligheidsplan i; auto droegen. Een speciale eenheid van aanbrengen van een strikte sche^ppill achthonderd veiligheidsbeambten gaat un,;r in het hele land dienst gaan doen op De Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook worden definitief afgesloten van Israël. Dat is het belangrijkste wa pen van premier Peres in zijn 'totale oorlog' tegen de Harnas en andere ra dicale islamitische bewegingen. Het plan zal zo snel mogelijk worden uitge voerd. Peres somde gisteren de belangrijkste elementen op. Om te beginnen zullen de politie, het leger en de paramilitaire grenspolitie in Jeruzalem worden ver sterkt. Bij de drukste haltes en in het centrale busstation zullen soldaten en politieagenten de identiteit van pass- sagiers gaan controleren. Ook soldaten zal worden gevraagd zich te legitime- bussen. Het aantal operaties van de Shin Beth, de binnenlandse veiligheidsdienst, wordt uitgebreid. Peres kondigde ver der aan dat er 'gerechtelijke stappen' komen tegen familieleden van Pales tijnse zelfmoordcommando's. Niet al leen door het afsluiten en verzegelen van hun huizen, maar 'zo nodig' ook door het verwoesten daarvan. Peres zei dat hij niet langer zal toestaan dat na- tussen enerzijds de bevolking vat raël en anderzijds die van de Wei .i ke Jordaanoever en de GazastroöJUÖ Verkeer zal binnenkort alleen noi J gelijk zijn via speciale grénsposttf^r-; Wie wordt opgepakt bij illegale gr1 r overschrijding wordt zwaar gestrr waarbij het volgens Peres niet uir e maakt of het gaat om een Palestifer,„ t "V 'en w een Israëliër. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL Rouwende familieleden van een van de slachtoffers van de bomaanslag. De man werd gisteren meteen ten grave gedragen, misdaden en vijandelijkheden' tegen elkaar of tegen personen die onder hun verant woordelijkheid vallen, te voorkomen. Netanyahu weet dat er geen toverformule bestaat om de Harnas onschadelijk te ma ken. Het verschil tussen zijn politiek en die van de regering, zegt hij, is dat het kabinet het tot nu toe bij woorden heeft gelaten. En daarin heeft hij niet helemaal ongelijk. Toen in oktober 1994 een zware bom een stadsbus in Tel Aviv verwoestte (22 doden) was de roep om maatregelen al even luid als nu. Na een dïamatische kabinetszitting kondig de premier Rabin destijds aan dat-er een fy sieke scheiding zou worden aangebracht tussen het Palestijnse en het Israëlische volk. Elektronisch beveiligde hekwerken en intensieve patrouilles in het grensgebied tussen Israël en de Westelijke Jordaanoever zouden terroristen voor grote problemen gaan plaatsen. Maar het ministerie van fi nanciën liet weten dat er geen geld was voor een plan van dubieuze kwaliteit, dat waarschijnlijk duurder zou uitvallen dan de kwart miljard gulden die ervoor was uitge trokken. De regering heeft het scheidingsvoorstel gisteren weer uit de la gehaald en ditmaal zelfs geld gevonden voor de uitvoering. Het zal misschien bijdragen aan een gevoel van veiligheid onder de Israëlische belastingbe talers, maar of het grote praktische beteke nis heeft is de vraag. De grens tussen de Westelijke Jordaanoever en Israël wordt niet op slag ondoordringbaar en Jeruzalem blijft een stad met een mozaïek van joodse en Arabische wijken. Bovendien leiden afsluiting van de Pales tijnse gebieden tot grotere economische el lende voor de Palestijnen en dus tot een vruchtbare voedingsbodem voor meer ex tremisme. De Israëliërs zijn niet langer in de stemming om dat zwaar te laten wegen, maar het zou een sein moeten zijn voor de jsti leiders van de westerse en Arabische <£jj landen. Le Al twee jaar liggen plannen voor de vftrc] ging van industriegebieden aan de IsrLg lisch-Palestijnse grenzen te verstoffenln dat zo, dan zal geen enkel bedrijf er mï belangstelling voor hebben. Nederlanjjg, een extra bijdrage kunnen leveren doifZf paar miljoen meer toe te zeggen voor jac Palestijnse zeehaven een noodzaakf de scheiding definitief is. Als niet dezei— maand met de aanleg wordt begonneii gaat er om waterbouwkundige redenejjj nieuw een jaar verloren. Het zijn plannen die pas op de middell of lange termijn profijt zullen brengen] de tussentijd zullen de donorlanden n" ten overwegen of het niet beter is watl geld onder de Palestijnen te verdelen <tei eenvoudig af te wachten tot Arafat kopj onder gaat. Minister Pronk van ontwik)] lingssamenwerking schetste vorige mai in Jeruzalem terecht een somber beel® de situatie in de Palestijnse gebieden. I neemt in het Westen te gemakkelijk aae het nu verder vanzelf gaat met het vreif proces", zei hij. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Jong zijn in de jaren negentig blijkt lang niet eenvoudig Ze geloven niet in een God en ze lopen niet warm voor grote idealen. De zappen de, a-politieke, niet-gelovige generatie Nix zou alleen in zichzelf geloven. Het gisteren in de Amsterdamse Rode Hoed gepresen teerde boekje jong in de jaren Negentig laat zien dat dit beeld nuance verdient. Want ze zoeken best naar zingeving in het leven, als die ze maar wordt geboden. ,,lk geloof niet, maar ik denk wel dat het handig is want dan ben je nooit alleen. Maar ja, uiteindelijk is het natuurlijk niet realistisch. Ik denk wel eens: waar komt het allemaal vandaan?". Sanne (15) uit Utrecht is een van de tweehonderd geïnterviewden voor een onderzoek naar godsdienst en zin geving bij de jeugd dat de Rode Hoed in 1993 startte. In heel Nederland werden twee jaar lang diepte-interviews afgenomen van middelbare scholieren. Het resultaat is nu te lezen in Jong in de jaren Negentig. Su perpuber Paul de Leeuw presenteerde het eerste exemplaar gisteren aan een zaal vol leerkrachten, jongeren en hun ouders. 'Waar het allemaal vandaan komt', weten de meeste jongeren eigenlijk niet. Kinderen van hippie-ouders, die het geloof afwierpen en op de barricades klommen om de wereld te verbeteren, zijn helemaal niet opgevoed met enige vorm van religie. Van hun ouders leerden ze wel dat idealisme heeft geleid tot grote teleurstelling. De Bijbel, de Koran of Das Kapital, het zegt deze kinderen alle maal geen klap. Maar ook kinderen van 'normale' ouders want beslist niet alle opvoeders van nu za ten vroeger op kleedjes te blowen en te de batteren over politiek hebben doorgaans niet zoveel met religie. Op de vraag welke levensbeschouwelijke achtergrond hun ou ders hebben, reageerden de meesten tij dens het onderzoek vertwijfeld..,,Eh, mijn vader droeg altijd kruisdingetjes. Ik weet het niet precies." „Ik word heel vrij opge voed. Het enige wat wordt gevraagd, is dat ik aardig ben voor een ander. Maar dat heet dus goede omgangsvormen. Luisteren naar elkaar en respect hebben voor de mede mens", zijn veel voorkomende reacties. Het christendom en de islam beschouwen ze doorgaans als intolerante godsdiensten. Opvallend, zo blijkt uit de vele gesprekken, is de aantrekkingskracht die het boeddhis me op jongeren uitoefent. Vooral reïncar natie is een begrip waarover ze veel naden ken en waarin ze 'best wel wat zien'. Paul de Leeuw hakt er met zijn rappe tong soms flink op in. Matthijs heeft samen met enkele andere geïnterviewden uit het boek je op het podium plaats genomen. Hij ziet het leven vooral zonnig in en vindt het alle maal wel okee. „Nou joh, blijf maar lekker zitten in je bunkertje", voegt Paul de Leeuw hem toe. Naast Matthijs zit de Surinaamse Mireille, die, zo zegt ze giechelend achter haar hand, gelooft in God en daarom iedere dag heel veel bidt. „Alleen goede mensen komen in de hemel, dus moet ik veel bid den", zegt ze stikkend van de lach. „Wat is dat dan een goed mens?", vraagt De Leeuw haar. „Eh, nou niet roken, niet drinken. Le ven naar de tien geboden. Maar eerlijk ge zegd houd ik me er niet zo veel meer aan. Ik rook en drink namelijk. Dat vindt mijn moeder maar niks." De Leeuw probeert haar pijn te verzachten, want „in de hemel verkopen ze ook shag hoor". Niet alle jongeren hebben Nix met God. Ge lovigen komen er in het boekje ook genoeg aan bod. Ze noemen zichzelf heel bewust christelijk, islamitisch of joods, en zijn vaak zeer actief bezig met hun religieuze overtui ging. In de klas vormen ze altijd een min derheid. „Het verhaal van de schepping vind ik mooi. Net een sprookje. Hij bestaat nog wel. Volgens mij huilt God nu hij ziet hoe het met de wereld is gesteld." Als Flavio op het podium vertelt hoe hij be zig is met zijn katholieke geloof wordt het muisstil in de zaal. De van oorsprong uit Brazilië afkomstige knaap uit Culemborg vertelt met overtuiging hoe hij zijn leven vorm geeft langs de weg van de Bijbel. „En hoe zit het met anticonceptie en homo's enzo, vind je dat ook goed aan de kerk?", vraagt Paul de Leeuw aan de bleke, serieuze katholiek. „Ik ben heel kritisch", zegt Flavio afgemeten. De zaal kijkt met grote ogen, want als er één ding uit het onderzoek ook naar voren komt, dan is dat, dat het doodzwijgen van God thuis en op school nog niet betekent dat jongeren zich niet bezighouden met zingeving. Ze zijn wel degelijk op zoek naar een eigen definitie van het opperwezen. Als een soort hulpmiddel dat troost of houvast zou kunnen bieden. Hun levensbeschou wing doet denken aan een bouwpakket, concluderen de onderzoekers. Ze denken na over milieu, racisme, criminaliteit, oor log (bestaat er nog een Gód na Auschwitz?) in termen van goed en kwaad. Het grootste probleem van deze tijd is dat er geen overdracht meer plaats vindt van joodse, christelijke of humanistische waar den, meent dichter/tekstschrijver Huub Oosterhuis. Hij is directeur van de Rode Hoed en een van de initiatiefnemers van het onderzoek. „Wat we hebben gemerkt tijdens de gesprekken is dat jongeren wel degelijk grote belangstelling en behoefte hebben aan morele vraagstukken en reflec tie op zichzelf. Ze worden gewoon veel te.. weinig aangesproken op innerlijke beleving, gevoel, smaak en moraal. Ze zijn net alj generaties op zoek naar een eigen iden en een eigen waardenstelsel. Ze groeiei op in een wereld waarin de televisie ze alle delen van de wereld brengt. Maar het vervolgens dan ontbreekt, is een bi grensd referentiekader van waaruit dei formatie kan worden geduid. Wat ik tiji de gesprekken heb gemerkt, is dat ze eil soms ongelukkig van worden. Ze zittel zichzelf opgesloten. Ze willen gra, aangesproken op hun geweten. Oudei leerkrachten zouden dat wat mij betrel meer moeten doen." Naar aanleiding van de grote belangste voor spirituele zaken die jongeren blijki het onderzoek wel degelijk hebben, is C terhuis van plan een vervolgproject op zetten. „We gaan Bijbellezingen organii ren. De Bijbel als poëtisch verhaal en ni als ongeloofwaardig sprookje." AMSTERDAM MARGREET FOGTELOO

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2