Leidsch Dagblad 23 In 2000 permanente controle op snelheid Al plannen voor morgen? I ii r.yi Grote brand in Manhattan KOOP ZONDAG Lik-op-stuk-beleid bij politie Rijnstreek ie Leidse competitie voor startende ondernemers GOED NIEUWS TERDAG 2 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 i Binnenland Buitenland Leiden Politie heeft weinig vertrouwen in haar korpsleiders Najaren burgeroorlog g» slaan de Angolese ~2j) partijen de handen ineen Toch Parkpop M na overlijden j jy organisator Sport Cruijff: 'Ik was altijd al omstreden' ijftig gratis ermeer-kaartjes [)or krantenlezers or de unieke Vermeer-ten- jnstelling in het Haagse Mau- ihuis is geen kaart meer ver- Sgbaar. Deze krant heeft vijf- toegangsbewijzen achterge- uden voor de echte Vermeer- [hebbers onder onze lezers, achter het net hebben ge it. De kaartjes worden verloot jder de mensen, die op een lefkaartje aangeven wat er Is is met de hierboven afge likte Vermeer-reproductie. Onder de goede inzendingen worden gin volgende week de toegangsbewijzen verloot. Stuur de oplos- jg naar Uitgeverij Damiate, Postbus 507 2003 PA Haarlem, onder g van Johannes Vermeer. Wegoverspcmningen worden in hele land uitgerust met camera 's rmeldingv Leidenaar Jaco Baars in de halve finale van de Camel Trophy. Afzien in Sevilla. Ongewenste intimiteiten in de sport. Gedragscode moet problematiek gaan ipi indammen. 00 feart - BNN - de Graaff: 'Ik zou de koningin wel ens willen spreken'. Hij wacht z'n kans af. Het fenomeen 'Nederhoppen'. Niets voor watjes. 'Ze zeggen: je bent minder idioot dan we dachten'. Roel van iDuijn voelt waardering. 'Ièdereen is het produkt jvan zijn jeugd'. Het kind in filmacteur Robin Williams. Onze Taal: Feit. ['eter Ooms rekt zich terug liit judosport iidocoach Peter Ooms heeft jch met onmiddellijke ingang «ruggetrokken uit de judowe- pld. Ook heeft hij zijn functie directeur van zijn sport- Ichool Peter Ooms voorlopig ieergelegd. j Zijn vrouw Paula neemt zijn tken bij zijn sportinstituut over btdat de tuchtcommissie van Minder banen weg bij Olivetti leiden rudolf kleun De reorganisatie bij Olivetti Ne derland, dat zijn hoofdkantoor heeft in Leiden, gaat ten koste van 45 arbeidsplaatsen. Eerder kondigde het bedrijf aan hon derd medewerkers te willen ontslaan. Bij Olivetti werken on geveer vijfhonderd mensen. De vakbond De Unie en de directie hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt over een sociaal plan. De aankondiging van de reor ganisatie leidde tot grote onrust binnen het bedrijf. Gisteren kwam de directie met een nieuw reorganisatie plan. Dat voorziet in het afsplit sen van twee verkoopmaat schappijen. In de praktijk ver dwijnen daardoor uiteindelijk 45 banen, gelijkelijk verdeeld over de vestigingen in Leiden en Nieuwegein. De betrokken werknemers krijgen gemiddeld ruim een jaar de tijd om een an dere baan te vinden. Ze krijgen daarbij ondersteuning van een outplacementbureau. Als zij daar onverhoopt niet in slagen is er bij ontslag een afvloeiings regeling. Voor 55-plussers komt er een seniorenregeling. Bestuurder Jan Verbaan van De Unie zegt tevreden te zijn met het uiteindelijke resultaat. ,,Het aantal ontslagen is fors verminderd. Bovendien ligt er nu een sociaal plan." Verbaan zal de uitkomst van het overleg met een positief advies aan zijn achterban voorleggen. Ook de ondernemingsraad van Olivetti moet zich nog uitspreken. De bond heeft de afgelopen maanden steeds gesteld dat het onaanvaardbaar is dat bij een winstgevend bedrijf als Olivetti Nederland wordt gereorgani seerd zonder dat daar een be hoorlijk sociaal plan tegenover staat. Het Nederlandse bedrijf ontkomt echter niet aan ingre pen omdat het Italiaanse moe derbedrijf in grote moeilijkhe den verkeert. Rond de eeuwwisseling zal er op alle snelwegen perma nente snelheidscontrole zijn. Alle 'portalen', de ijzeren wegoverspanningen waaraan verkeersborden en andere aanwijzingen voor de automobilist hangen, zullen dan zijn uitgerust met camera's. Automobilisten die de snel heid overtreden, kunnen dan steeds worden gefotogra feerd. den haag gpd-anp J. Bennink van de divisie mobi liteit van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) heeft dit gisteren bekendgemaakt. De portalen zijn nu nog lang niet allemaal uitgerust met camera's en dat geeft de weggebruiker kans de dans te ontspringen. Het plan alle portalen van ca mera's te voorzien, kost miljoe nen guldens. De KLPD is niet in staat op al le rijkswegen (met een totale lengte van 2.400 kilometer) met opvallende acties snelheidscon troles te houden en snelheids duivels ter plaatse staande te houden. Daarvoor ontbreekt de mankracht. De KLPD volstaat nu met acties op bepaalde we gen die gedurende een korte periode worden gehouden. Daarna wordt volstaan met 'on derhoud'. Dat wil zeggen: af en toe nog een snelheidscontrole. Het gebruik van technische middelen zoals camera's kan uitkomst bieden, aldus Ben nink. De Raad voor de Verkeers veiligheid bepleitte deze week nog veel meer verkeerstoezicht door de politie. Dat gerichte acties helpen, is de afgelopen week gebleken op de rijksweg tussen Assen en Breda via Utrecht. Bij honderd controles werd de snelheid van bijna 190.000 auto's gemeten. Daarvan reden er 14.750 te hard: 7,8 procent. Voor de actie begon, reed dertig procent op dit traject harder dan 120 kilo meter per uur. De actie was van tevoren aangekondigd. Doordat de actie was aange kondigd zijn automobilisten ge middeld 2,5 kilometer per uur langzamer gaan rijden. Daar door is er in een week tijd 50.000 liter brandstqf bespaard en is 100.000 kilo C02 (verant woordelijk voor het broeikasef fect) minder uitgestoten, aldus de politie. new york Een fabriek van zes verdiepingen is gisteren midden in het New-Yorkse Manhattan bij een uitslaande brand verwoest. Meer dan tweehonderd brandweerlieden bestreden de vlammen urenlang, waarbij ze belendende gebouwen ontruimden. Volgens een politiewoordvoerder heeft men nog geen informatie over doden of gewonden. De bluswerkzaamheden veroorzaakten een verkeerschaos in grote delen van New York, waar zeven miljoen mensen wonen. De brand brak in de vroege ochtend in een Chinees restaurant uit. De eetgelegenheid ligt in het Garment Dis- LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 VANROYC.S. ADVOCATEN Tel. (071) 5122362 Attachee terug uit Griekenland na incident athene afp Nederland haalt de assistent-1 defensie-attachee Th. Thissen- Schot Gerrits op verlof terug uit Griekenland. Dat gebeurt op verzoek van de autoriteiten in Athene. De Grieken arresteer den de diplomate van de am bassade al op 29 januari op het eiland Lesbos met documenten die informatie bevatten over Griekse militaire installaties. Dat maakte regeringswoord voerder D. Reppas gisteravond bekend. De ministeries van de fensie en van buitenlandse za ken in Den Haag hebben met Thissen-Schot Gerrits contact gehad. Het is nog niet bekend wanneer zij precies terugkomt. De attachee werd op het bij Turkije gelegen eiland opgepakt samen met de Italiaanse militai re attaché. De diplomaten ver zekerden dat zij puur uit be roepsmatige belangstelling de informatie hadden verzameld. HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Mijn kinderen zijn Gods wonderen. Uitgebreid weeroverzicht op pagi VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -3,5 19 Denksport Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's9 Sport21-25 Strips 6 De kortingsbon betreft voor stellingen van Circus Renz dat van 6 maart t/m 10 maart bij de Groenoordhallen in Leiden zijn tenten heeft opgeslagen. ONVERWOESTBAAR trict, waar een flink deel van de Amerikaanse kledingsin- dustrie is geconcentreerd. foto anp ZONDAG 3 MAART LEIDSE BINNENSTAD Warenhuizen en filiaalbedrijven geopend van 11-17 uur. uiudi ue EULiiiLuiiiinibMt; van r» i 11. [e Nederlandse judobond (njb) Boete en dagvaarding voor verdachte :n uitspraak heeft gedaan in 1 1 n Ie zaak die zijn drie voormalige lupillen Anita Staps, Irene de lok en Monique van der Lee te len hem hebben aangespan nen. Het trio beschuldigt de Til- lurgse cdach onder meer van Ingewenste intimiteiten en pachtsmisbruik. Ooms legde gisteravond in fijn sportschool een geëmotio neerde verklaring af. Hij kon- ligde juridische stappen aan te- ;en alle personen die zijn repu- jatie hebben aangetast. 'agina 25 udocoach ontkent beschuldi- jlngen ook Zaterdags Bijvoegsel alphen aan den run/leiderdorp monica wesseling De politie Rijn- en Aarlanden voert vanaf maandag een lik- op-stuk-beleid. Meerderjarigen die een niet al te ernstig misdrijf hebben gepleegd, krijgen direct op het bureau een acceptgiro en een dagvaarding mee. De verdachten kunnen binnen veertien dagen bezwaar aante kenen. Alleen misdrijven die binnen zes uur helemaal kun nen worden afgehandeld en waarbij geen ingewikkelde zoektocht naar bewijsstukken of verdachten nodig is, kunnen op deze manier worden afgedaan. Zodra een verdachte wordt aan gehouden, wordt hij of zij voor geleid aan de hulpofficier van justitie. Als die het een zaak vindt voor het lik-op-stuk-be- leid, dan neemt hij contact op met de officier van justitie of de parketsecretaris. De officier be oordeelt de zaak ook en schrijft een dagvaarding én acceptgiro uit en faxt die naar het politie bureau. De verdachte krijgt een geld boete maar in alle gevallen ook een dagvaarding. Als hij niet be taalt, dan moet hij voor de rech ter verschijnen. Niet alle misdrijven kunnen zonder rechter worden afgehan deld. Bij zwaardere misdrijven krijgt de verdachte meteen een dagvaarding mee. Nu wordt die dagvaarding pas twee of drie maanden na het misdrijf uitge reikt. Omdat deze persoonlijk aan de verdachte moet worden overhandigd, kost dit veel tijd en loopt dit vaak mis. In principe geldt het nieuwe lik-op-stuk-beleid voor alle mis drijven, maar omdat de hele zaak binnen zes uur rond moet kunnen zijn, zullen in de prak tijk alleen de 'lichtere' misdrij ven op deze manier worden af gehandeld. Daarvoor wordt bij de politierechter maximaal zes maanden celstraf geëist. Zaken waarbij een schaderegeling voor het slachtoffer nodig is, vallen ook buiten het beleid. Mishan deling, winkeldiefstallen, ver nieling en rijden met te veel al cohol op, kunnen wél op deze manier worden afgewerkt. In Limburg zijn volgens de politie al goede ervaringen op gedaan met deze manier van berechting. Rijn- en Aarlanden is proef-regio. Het is de bedoe ling dat in september ook Lei den/Voorschoten en Waag en Wiericke (de Goudse regio) zo gaan werken. In januari volgt de rest van Hollands Midden. Voorjaarsvakantie elke middag wat te doen Lijf Leed Over m 'n lijk Het Binnenste Buiten Museum Boerhaave, Leiden HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 Leiden maar hebben niet de prikkel ge had om de laatste stap te zetten. Uit alle initiatieven willen we met deze wedstrijd de dia mantjes oogsten." De wedstrijd telt zes ronden die in de maanden april, mei, juni, september, oktober en no vember worden gehouden. Steeds worden uit de ingezon den plannen drie starters gese lecteerd die hun plannen pu bliekelijk mogen presenteren in het Leidse Holiday Inn. Vervol gens kiest de jury de maandwinnaar. De zes maandwinnaars worden uitge nodigd voor de grote Finale in december in de Leidse Schouw burg. Inschrijfformulieren voor de wedstrijd zijn vanaf dinsdag verkrijgbaar bij de kantoren van de sponsors, naast de ABN AM- RO, het accountantskantoor Arenthals Chaudron, het advo catenkantoor De Clerg van Win en Wols, het Academisch Be drijvencentrum, de Kamer van Koophandel, de gemeente Lei den en Leidsch Dagblad. Daar naast liggen er formulieren bij gemeentehuizen in de regio en bij de Stichting Werkgelegen heid Leiden. Voor de eerste wedstrijdronde moeten de plannen op 9 april zijn ingele verd. gert visser rudolf kleun Wie heeft er niet ooit over ge dacht voor zichzelf te beginnen? Degenen die hun droom werke lijkheid willen laten worden, kunnen de komende maanden veel geld verdienen in De Leidse Start, een competitie voor star tende ondernemers. De win naar van de finale wacht een geldbedrag van 10.000 gulden en gratis advertentieruimte in deze krant. De zes winnaars van de voorronden krijgen 3.000 gulden aan dienstverlening van een accountantskantoor aange boden. De wedstrijd is bedoeld voor inwoners van de stad en regio Leiden, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek, kortom het werkgebied van de Kamer van Koophandel Rijnland. De deelnemers moeten van plan zijn op korte termijn een eigen bedrijf te beginnen, maar mo gen ook onlangs van start zijn gegaan. Directeur Evert Karsten van het district Leiden van de ABN AMRO, hoofdsponsor en nauw betrokken bij de organisatie, heeft hooggespannen verwach tingen van de competitie. „Veel mensen hebben verborgen on dernemerscapaciteiten. Lopen al jaren rond met een goed idee om voor zichzelf te beginnen, De overige vestigingen zijn gesloten. Zie pagina 15 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dal is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1