Leidsch Dagblad Piramidespel door rechter niet verboden Nederlandse vermoord in Miami Katwijker kalmpjes aan de koffie met cognac Schoonzoons Saddam zouden zijn vermoord Museumplein in kader Seizoen voorbij voor Ronaldo Man biecht na bekering veertig misdrijven op GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41014 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 i Binnenland Kamer wil spoeddebat over Ziektewet Buitenland Van den Broek: Dit is niet de tijd van de grote 0 Europese eenheid Cultuur en Kunst Indonesische kunst: primeur J Jf in de Lakenhal Sport Alberto Tomba is sinds gisteren ook y ~_j wereldkampioen J De ramp met de i olietanker Sea Empress. Zorgen over het milieu, kritiek op de berging en beschuldigingen. Marokko: de grootste producent ter wereld van softdrugs. En de koning schijnt er alles van te weten... Wim van Leenen en het faillissement van Infotheek. 'Geen conclusie, geen totale opheldering. Het is onbevredigend'. Zorgen over bodemgeschiedenis. Theo Holleman slaat alarm. 'Een verleden op de schop'. Wegwijzer voor de verdoolden der aarde. Inzicht in Jezelf', roman ;n cursusboek van Rikki van der Schoot. Jenkwijzer: De wijsheid van het ik. Geert Koffeman en de Sociale Werkvoorziening. Een bevlogen directeur. )nze Taal: Schrikkeljaar. Veertig woningen ontruimd voor brand in parkeerkelder KATWIJK ROZA VAN DER VEER PETER VAN DER HULST Koffie met een cognacje. De 64- jarige J. van Rijn heeft daar deze vrijdagmorgen wel trek in nadat hij zojuist, zittend in zijn rol stoel, door vier agenten uit zijn woning boven de rokende par keerkelder op de hoek van de Katwijkse Dwarsstraat/Zuids traat is gedragen. Van Rijn zet dan ook geen koers naar het, als opvangcentrum opengestelde, Hervormd Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat, maar hij gaat naar zijn zus, elders in Katwijk. „Want in het centrum zullen ze wel geen cognac hebben." Van Rijn kwam net onder de douche vandaan toen de eerste brandluchtjes de woning bin nendrongen. In de kelder onder de woning was, zo blijkt ach teraf, een aanhanger met daar op een catamaran en een surf plank in brand gevlogen. De brandweer, geconfronteerd met dichte rookwolken, besloot de veertig appartementen te ont ruimen. Ook het echtpaar Van Rijn moest het huis uit. „Ik had net de kamer gedaan omdat mijn schoondochter zou komen. Ik heb gauw mijn bank- pasje gepakt en we zijn ge gaan", vertelt de geschrokken mevrouw Van Rijn. Haar man, die aan de linkerzijde is ver lamd, moest in zijn rolstoel door vier agenten via de' trap naar buiten worden gebracht. De lift was inmiddels niet meer te gebruiken. Van Rijn lijkt er de grap wel van in te zien. Vooral dat één van de agenten een agente was, vindt hij leuk. Hij geeft toe niet erg onder de indruk te zijn van de rook die uit de parkeergarage komt. „Ik ben zelf gasfitter ge- Uitspraak in proefproces Het piramidespel wordt niet verboden. De Utrechtse rechtbank sprak gisteren uit dat het piramidesysteem niet is aan te merken als een kansspel in de zin van de Wet op de Kansspelen. Dat betekent dat de organisator, de Stichting Coin Liberté, mag doorgaan met het pirami de-geldspel. HET WOORD IS AAN Otto Weiss Zijn begeerte om anderen iets onaangenaams te zeg gen geeft menigeen uit voor openhartigheid. WEERSVERWACHTING Brandweerlieden bij de rokende weest en heb weieens een bran dende gasleiding moeten blus sen. Als je de stikstof maar on der de vlammen spuit, is het zo gebeurd. Ik wilde ook helemaal niet vertrekken", vertelt hij rus tig- Andere bewoners van het ap partementencomplex op de hoek van de Dwarsstraat en Zuidstraat hebben inmiddels wel hun toevlucht gezocht in het warme zaaltje tegenover de Hervormde Kerk. De beheerder heeft voor koffie gezorgd. De enige beschikbare c' lefoon gaat van hand tot hand om familieleden in te lichten over de brand en de ontrui ming. Een man komt even bin nen kijken om te melden dat hij alleen blijft als tussen de mid dag snert wordt geserveerd. Dominee P. Stam is ondertus sen bezig een man gerust te stellen die zijn vrouw kwijt is. De omstanders helpen mee door suggesties te doen over de verblijfplaats van de vrouw. Uit eindelijk blijkt ze op de koffie te zijn bij haar dochter. „Katwijk heeft 40.000 inwoners maar ie- FOTO HENK BOUWMAN dereen kent elkaar. Ze roepen een naam, dan de scheldnaam en vervolgens het adres waar je moet zoeken. Het is één groot dorp", vertelt dominee Stam. Zelf kwam hij net uit het ver pleeghuis Overduin toen de brand uitbrak. „De mensen stonden nog voor het raam ter wijl de rook uit de garage kwam. Vervolgens hoorde ik dat de huizen werden ontruimd." Pagina 14: Tonnen schade bij brand in Katwijk UTRECHT GPD De uitspraak in het proefproces werd met gejuich ontvangen in de volle rechtszaal waar zich tientallen piramidespelers had den verzameld. 'Volksverlakkerij' sneerde de officier van justitie twee weken geleden tijdens de zitting waar hij een fikse boete eiste tegen de organiserende stichting. Het openbaar ministerie had op verzoek van de Consumenten bond een proefproces aange spannen met als doel het pira midespel uit te bannen. Inzet van de procedure was andere, vaak louche, organisatoren ook aan te pakken. De rechtbank is van mening dat van een kansspel geen spra ke is omdat iedere deelnemer .het spel kan beïnvloeden. In de eerste plaats moet een deelne mer nieuwe deelnemers wer ven. Daarnaast kan iedere spe ler meerdere malen inschrijven in dezelfde piramide. Volgens de rechter spelen ook vaardig heden van de spelers een rol, i 39-jarige Nederlandse toe- :e is gisteren in de Ameri- j inse stad Miami vermoord. overleed in het Jackson Me- trial Hospital aan een schot- nd in haar borst. De vrouw is 5 geris de politie slachtoffer ge- rden van een poging tot be- ging door drie mannen bij benzinestation. De daders ontkomen. De vrouw was 'ezelschap van haar man, die i gedeerd bleef, folgens de politie in Miami het echtpaar, dat sinds iiderdag in Miami was, rond n uur 's ochtends overvallen n- het bij het benzinestation gestopt om de weg te vra- i. Dat gebeurde in Liberty Ci- een deel van de stad dat als zeer gevaarlijk te boek staat. Volgens de politie stapte de 42- jarige echtgenoot van het slachtoffer bij het benzinesta tion uit de huurauto, een witte Chevrolet. Zijn vrouw bleef zit ten, met de ramen dicht en de deuren op slot. Terwijl de Ne derlander aan de uitbater van het pompstation de weg vroeg, dook er een man met een pistool op, die aan de kleding van de Nederlander begon te voelen. De overvaller liet een pistool zien, waarop de eigenaar van het benzinestation hem wist te verjagen. Een tweede overvaller was in middels op de auto afgestapt. Toen hij de deur niet open- kreeg, schoot hij door de zijruit, waarbij mevrouw Dieperink in de borst werd geraakt. Volgens de politie werd er een kogel af gevuurd. De overvallers vlucht ten daarop met alleen een se mafoon van de eigenaar van het pompstation als buit. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken is op de hoogte van de identiteit van de vrouw. Haar familie is gister avond ingelicht. Drie jaar geleden werd de staat Florida, waarin Miami ligt, geteisterd door een serie bero vingen van toeristen die in huurauto's rondreden. Daarbij kwamen twaalf toeristen om het leven. De misdaden beschadig den destijds het imago van de staat Florida, een zonnig oord dat veel toeristen uit Europa trekt. BAGDAD AFP-Rtr De Iraakse generaal Hussein Kantel Hassan en zijn broer Saddam, schoonzoons van pre sident Saddam Hussein, zijn gisteravond vermoord^door le den van hun familie. Dit meld de een Iraakse televisiezender schuldregister inschrijvingen strippen Melding van Iraaks TV-station die onder leiding staat van Sad dam Husseins oudste zoon Uday. „Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken zei dat een aantal jonge mensen van de familie al-Maj- eed Hussein Kamel Hassan en zijn twee broers Saddam en Ha- kim heeft gedood tijdens een gewapende botsing die plaats had in het huis waar Hussein Kamel Hassan verbleef na zijn terugkeer uit Jordanië", zo meldde de televisie. Bij de gewelddadige botsing zijn ook Hussein Kamels vader en twee van de aanvallers, ne ven van de vermoorde schoon zoons, omgekomen. Bij de schietpartij kwamen ook twee voorbijgangers en een kind om het leven, voegde de TV eraan toe. Luitenant-generaal Hussein Kamel Hassan en zijn broer Saddam waren getrouwd met twee dochters van de president Saddam Hussein. Iraakse media meldden gisteren eerder op de dag dat de dochters Raghad en Rana van de president echt scheiding van hun echtgenoten hadden aangevraagd en gekre gen. De vier, die in augustus met 25 andere familieleden naar Jordanië waren gevlucht, keerden dinsdag terug naar Irak. Saddam Hussein verleende de twee hoge militairen gratie. VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM 90/0 STAATSLENING 1991 PER 2001 tot 29 februari 1996 9.00 uur via banken en commissionairs wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks per 15 januari op 5 maart 1996 op 15 januari 2001 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld; gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan zijn gratis verkrijgbaar bij banken en commissionairs ten minste nominaal ƒ10.000,- op te openen rekeningen de mogelijkheid wordt geboden tot omwisseling van obligaties in strips en vice versa nadere inlichtingen Agentschap van het Ministerie van Financiën 020-5810700 visueel het Concertgebouw en het Rijksmuseum met elkaar verbinden. De plaatsing maakt i het Rembrandt-Mondriaan project van de Belgische kunstenaar Bert de Keyser. FOTO ANP MARTIEN APPELMAN EINDHOVEN ANP Ronaldo komt dit seizoen niet meer voor PSV in actie. De Braziliaanse spits ondergaat volgende week een operatie aan zijn rechterknie. Tijdens die ingreep wordt kalkafzetting in het gewricht verwijderd. Met de revalidatie is een periode van zoals omgaan met mensen, overtuigingskracht, inzet en in zicht hebben in de mogelijkhe den van het spel. Het hebben of uitbouwen van een sociaal net werk is hierbij van groot belang. Het betreft hier volgens het vonnis allemaal factoren die buiten de sfeer van het toeval liggen. Uit het vonnis blijkt dat het openbaar ministerie in feite te vroeg tot vervolging is overge gaan. Pas als er geen deelne mers meer zijn te vinden omdat de markt is verzadigd wordt de invloed van de spelers zo gering dat er dan wèl sprake is van een kansspel. Maar ook de recht bank kan niet voorspellen wan neer dat stadium wordt bereikt. Officier van justitie mr. O. Brouwer zei na de uitspraak dat het Openbaar Ministerie met externe deskundigen gaat bespreken of een hoger beroep haalbaar is. Raadsvrouw A. van der Plas zei te hopen dat het OM niet langer Coin Liberté als 'test-case' gebruikt. 30% 20% 30% 30% icht op pagina 18 VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport. -3,7 .5,6 17 27 2 12 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad14 Regio11,13 RTV/programma's8,9 Sport21,23 Strips18 Toerisme25 Uitgaan19 Kortingsbon voor 'Orgeade Overzee'. Surinaamse bele venissen vol weemoed en verlangen vertolkt door Bodil de la Parra en Carolina Mout in het LAKtheaterin Leiden. HAARLEM «JEROEN SMIT Voor 450.000 gulden buitgemaakt bij de bedrijven kristal, zonne brillen, kleding, autotelefoons en een Harley Davidson-motor weg. De spullen werden ver kocht via advertenties in de krant. De Haarlemmer zei verder dat hij serieus van plan is ge weest overvallen te plegen. Hij had hiervoor al een riot-gun en twee pistolen gekocht. Daarmee liep hij op zak. Hij voelde zich op een gegeven moment ner gens meer veilig en leed aan achtervolgingswaanzin. De wa pens heeft hij, voordat hij zich zelf aangaf, in het Noordzeeka naal gegooid. De politie gaat proberen de wapens op te dui ken. Een tot het christelijk geloof be keerde Haarlemmer heeft bij de politie veertig misdrijven opge biecht. Het gaat voornamelijk om inbraken, waarbij hij in to taal voor ongeveer 450.000 gul den buitmaakte. Hoewel de 29- jarige verdachte zich veertig za ken wist te herinneren, is het werkelijk aantal gepleegde mis drijven volgens de politie vele malen groter. De man meldde zich op 12 fe bruari bij de Haarlemse politie met de mededeling dat hij schoon schip wilde maken. Hij was bekeerd en had zich aange sloten bij de Pinkstergemeente. Hij vertelde dat hij tussen april 1995 en begin februari 1996 gemiddeld zo'n vier keer per week inbrak, vergezeld van een of meerdere handlangers. Ze drongen met grof geweld be drijven binnen in onder meer Leiden, Haarlem, Beverwijk, Uitgeest, Amsterdam, Purmer- end en- Leeuwarden. Verschil lende bedrijven werden meer dan eens bezocht. Eén compu terbedrijf werd zelfs door de verzekering geroyeerd door het grote aantal inbraken, waarbij steeds voor een kapitaal aan computerapparatuur werd weg gehaald. Naast computers na men de man en zijn trawanten Chinese natuurlijke kruiden kunnen de huid genezen van elke Chinees Prof. Dr. Y. Q. Jlang voorheen chelans in het Academisch Ziekenhuis in Peking Een van de meest bekende geneesheren van China. Gespecialiseerd in huidklachten, maag- en darmklachten, migraine, hooikoorts, mcnstruatieproblemen, rheuit endige Prof Dr. Y Q. Jiang Gcldersekadc 121a, 1011 EN Amsterdam Tel. 020-4204373. Fax 020-6388514 Openingstijden: Ma t/mvnj. 10 00-18.00 uur Zaterdag 10.00-15.00 uur drie tot vier maanden gemoeid. Na de ochtendtraining op sportcomplex De Herdgang volgde gisteren topberaad tussen Ro naldo en de medische en technische staf. Tijdens dat overleg viel de beslissing om tot operatie over te gaan. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: - (l.v.m. controle bezorging) Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1