Leidsch Dagblad 19 21 Jeltsin: Tempo van hervormingen lager Oranje oefent ook tegen SJC Linschoten lichtte Kamer mogelijk onvolledig in Brand in parkeerkelder Katwijk OM vraagt vrijspraak verdachte balpen-zaak VERHUIZEN: 90% organisatie 10% vervoer Feyenoord en Ajax naar de rechter Schietpartij in Wassenaar i£i LM Is voetbal zomersport? GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 HlSWA 96 Een voorbode van de lente: morgen begint de Hiswa in de RAI Cultuur en Kunst De Leidenaar Van Vliet PR-man van Rembrandt Sport Wilfried Nelissen wint vierde etappe Andalusië Dok SJC speelt een oefenwedstrijd tegen het Ne derlands elftal in de voorbereiding op het EK in Engeland. De Noordwijkse zondagtweedeklasser oefent op vrijdag 24 mei om 19.30 uur tegen Oranje. SJC, dat dit jaar het 75-jarig bestaan viert, ging er al lang van uit tegen de selectie van Guus Maar hoewel het tempo omlaag gaat, blijft Jeltsin wel degelijk streven naar een goedlopende narkteconomie, zo liet hij ook weten. De kosten van het om- jouwen van de geleide econo- nie tot een markteconomie ;aan echter omlaag, zo zegde lij toe. Op welke manier hij dat denkt te bereiken deed hij ove rigens niet uit de doeken. Wel maakte hij duidelijk dat ninisters die aan een en ander naar behoren meewerken, de laan worden uitgestuurd. Hij waarschuwde de bewindslieden dat ze goed moeten letten op de sociale en economische rechten van de bevolking. Falen ze op dat punt, dan krijgen ze ontslag, aldus de president. Jeltsin onderstreepte in een soort 'ethisch reveil' a la destijds fjoordwuk willem spierduk Hiddink uit te komen. De Noordwijkers stellen geregeld hun complex beschikbaar, wanneer Oranje voor een trainingskamp in Noordwijk ver blijft. Eerder werd bekend dat ook het Katwijkse Quick Boys weer tegen het Nederlands elftal speelt. Dat gebeurt op vrijdag 17 mei. Beide clubs oefenden ook tegen de nationale selectie in de aanloop naar het WK in Amerika in 1994. Russische president houdt 'troonrede De snelheid van de economische hervormingen in Rus- nd wordt verminderd. Dat heeft de Russische presi dent, Boris Jeltsin, de bevolking vanochtend beloofd. Hij deed dat in zijn jaarlijkse 'troonrede' ten overstaan van de twee kamers van het parlement. „Het volk heeft te lang de broekriem moeten aanhalen. Het geduld is op en de rek is eruit", aldus Jeltsin. moskou gpd-afp de Nederlandse premier Van Agt, dat het gezin weer de hoek steen van de samenleving moet worden. Hij erkende dat de tientallen miljoenen gezinnen die slechts van een minimaal pennoen of maandsalaris moe ten rondkomen, de grootste klappen hebben gekregen. Hij beloofde beterschap. Waarnemers beschouwen de ze uitspraken als een poging de communistische presidentskan didaat, Zjoeganov, de wind uit de zeilen te nemen. Jeltsins rede werd dit jaar met extra belang stelling tegemoet gezien, omdat hij zich onlangs kandidaat stel de om in juni opnieuw tot pre sident te worden gekozen. Óver de verkiezingen zei hij: „Dit is mogelijk de laatste kans om de ontwikkeling van Rusland naar een democratie en een norma le, vruchtbare manier van leven onomkeerbaar te maken." Voorts sprak Jeltsin zich van ochtend uit voor het toekennen van een speciale status aan de opstandige Kaukasische repu bliek Tsjetsjenië. Die heeft nu nog een gewone positie binnen de Russische Federatie. Wat zo'n speciale status zal inhou den, vertelde Jeltsin niet. Wel maakte hij duidelijk dat de Russische troepen zich wat hem betreft niet onvoorwaarde lijk uit Tsjetsjenië zullen terug trekken. „De vraag aan de presi dent om de oorlog te stoppen door de troepen terug te trek ken, is niet de weg naar een op lossing, maar de directe weg naar uitbreiding van de oorlog over de hele Kaukasus", aldus Jeltsin. Hij zei dat twee groepen, een openbare en een regerings commissie, zijn gevormd om constructieve ideeën uit te wer ken. Hij verzekerde het parle ment dat „in de nabije toe komst een plan zal worden ge presenteerd om tot vrede te ko men, dat zal zijn een aantal maatregelen". Kamerfracties vermoeden achterhouden rapporten Ziektewet den haag gpd D66, CDA, Groen Links en de SP vermoeden dat WD-staatsse- cretaris Linschoten (sociale za ken) de Tweede Kamer bewust onjuist dan wel onvolledig heeft geïnformeerd. Linschoten zou drie kritische rapporten over het afschaffen van de Ziektewet hebben achtergehouden. De oppositie wil op zeer korte ter mijn opheldering over deze 'po litieke doodzonde'. Desnoods zal de Tweede Kamer volgende week voor een spoeddebat te- jrugkomen van het krokusreces. De partijen baseren zich op [een onderzoek van de rijksre cherche bij het College van Toe- jzicht Sociale Verzekeringen (CTSV), de auteur van de rap porten. Uit dat onderzoek blijkt dat CTSV-voorzitter Van Leeu wen de staatssecretaris op 21 november vopg jaar één dag voor het kamerdebat over het afschaffen van de Ziektewet heeft gebeld. Van Leeuwen zou haar partijgenoot Linschoten de rapporten hebben aangeboden. Linschoten sloeg dat aanbod echter af omdat het zou gaan om voorlopige versies. De defi nitieve rapporten werden pas op 1 december door het CTSV vrijgegeven. Óp 22 november verklaarde Linschoten in de Kamer dat hij de rapporten niet kende. „Er is pas een rapport van het CTSV als dat college het heeft vastge steld. Daar is op dit moment nog geen sprake van", aldus de staatssecretaris. Hij liet het aanr bod van Van Leeuwen echter onvermeld. Een week later, op 28 novem ber tijdens de voortzetting van het debat, beloofde Linschoten onder druk van de Kamer 'alles op alles' te zetten om het CTSV over te halen de concept-versies beschikbaar te stellen. Hij waar schuwde de Kamer evenwel: „Ik heb het niet in de hand, ik kan alleen het verzoek doen." De zelfde avond nog arriveerden de concept-rapporten. Groen- Links-voorman Rosenmöller concludeert dat Linschoten de feiten heeft verdraaid. De staatssecretaris hoefde immers t helemaal niet alles op alles te zetten, gezien het CTSV-aanbod een week eerder. De oppositie wil nu van Lin schoten weten waarom hij Van Leeuwens aanbod weigerde, dit verzuimde aan de Kamer te melden en suggereerde dat het CTSV moest worden gepaaid de concepten af te staan. lisse Terwijl er buiten door de lang aanhoudende winter zelfs nog geen krokusje te zien is, staan in de Hobaho-hallen in Lisse de tulpen, hyacinten en narcissen al uitbundig in bloei. Gisteravond werd daar de Lenteflora geopend, die tot en met maandag duurt. Op de eerste avond genoot de show al direct een be hoorlijke belangstelling, maar zondag verwacht de organisatie de grootste toeloop van bezoekers. Op de Lenteflora, wier traditie teruggaat tot vlak na de oorlog, zijn dit jaar ook weer verschillende bijzondere bolgewassen van huisbroeiers te zien. Zo staan er de tulpen Purple Flag en Wonderfull in bloei, de nar cissen Johann Strauss en Gigantic Star en de iris reticulata Purple Gem. Ook beschikt de show over een mooie collectie amarylissen. foto dick hocewoning Vanochtend veertig woningen ontruimd katwuk wim wegman Bij een felle brand in de par keerkelder van een apparte mentencomplex op de hoek Dwarsstraat/Zuidstraat in Kat wijk heeft de brandweer van ochtend veertig woningen ont ruimd. De brandweer deed dit omdat de enorme rookwolken de huizen dreigden binnen te dringen. Bij de brand zijn, voor zover vanochtend bekend, geen gewonden gevallen. De oorzaak is vermoedelijk een in de brand gevlogen brommer in één van de kelderboxen. Over de om vang van de schade was van ochtend nog niets te zeggen. De brand begon omstreeks kwart over tien. De Katwijkse brandweer zette onmiddellijk groot materieel in en riep later bijstand in van de korpsen in Rijnsburg en Valkenburg. De ladderwagen moest er aan te pas komen om een van de ge handicapte bewoners uit het pand te halen. De risico's waren te groot om de lift in het appar tementencomplex te gebruiken. Overigens weigerde vanochtend een van de bewoonsters het pand te verlaten. Het blussen van de brand werd ernstig bemoeilijkt door de enorme rookontwikkeling en de hitte. In de garage stonden auto's en vermoedelijk ook een boot gestald. Waarschijnlijk moeten die alle als verloren worden beschouwd. Tijdens de brand werden ook enkele explo sies gehoord. De bewoners van de appartementen zijn vanoch tend opgevangen in het kerke lijk centrum aan de Voorstraat. BEROEPSKLEDING 2!É Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-5121072 leiden aad rietveld Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: Hl 071 -61 75 42 Donklaan 61, Voorschoten. Fax 61 94 45 De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren vrijspraak ge vraagd voor de 25-jarige verdachte in de Leidse balpenzaak. Een eis die door de ver dediging en de familie van de verdachte met gemengde gevoelens werd ontvangen. Want overtuigd van de onschuld van de Leidse student, die in oktober vorig jaar tot 12 jaar cel werd veroordeeld wegens de ver meende moord op zijn moeder, was procu reur M. van der Horst niet. Van der Horst achtte de moord met de kruisboog, die op 26 mei 1991 zou zijn ge pleegd, weliswaar niet overtuigend, maar wel wettig bewezen. En daar sprak een 'geur van schuldigheid' uit, waarmee de ad vocaten B. Ficq en C Raymakers geen ge noegen wensten te nemen. De vader van de verdachte vond de eis dan wel een stap in de goede richting, maar noemde hem toch 'onbevredigend'. „De verdediging heeft wettig en overtuigend bewezen dat een val de doodsoorzaak was." Dat moord door een met een kruisboog afgeschoten balpen wèl wettig bewezen kan worden, baseerde Van der Horst op de ver klaring van de psycho-therapeute, die ook bij de zaak voor de rechtbank al als kroon getuige fungeerde. De vrouw werd voor het hof, net als vorig jaar voor de rechtbank, achter gesloten deuren gehoord. Dat ge beurde zeer tegen de zin van de verdedi ging, die betoogde dat de identiteit van de therapeute toch al in brede kring bekend is en zij daarom geen schade van een open baar verhoor kon hebben. Maar advocaat H. Utermark, die optrad namens de anonieme getuige, liet het hof weten dat een openbaar verhoor geen kans zou maken. „Dan beroept mijn cliënte zich op haar verschoningsrecht", zei Utermark. „Zij is niet bereid voor een volle zaal een verklaring af te leggen." De door de verde diging aangeboden vermomming - een pruik en een grote zonnebril - achtte Uter mark „niet passend in een zaak als deze". amersfoort Feyenoord en Ajax stappen op korte termijn samen naar de burgerrechter om juridisch uit te laten zoeken of zij zelf de rechten kunnen behouden van TV-uitzending van hun eigen wedstrijden. Feyenoord-praeses Jorien van den Herik is woedend op het sectiebestuur betaald voetbal, dat volgens hem geen oog heeft voor de meerwaarde van de topclubs in het contract met het nieuwe Sportkanaal. De NOS beraadt zich nog op juridische stappen. De komst van het nieuwe Sportkanaal is na de buitenge wone vergadering gisteravond van de 36 Nederlandse prof clubs in Amersfoort geheel ze ker. Na een urenlange discussie, waarbij het er keihard aan toe ging en het sectiebestuur zelfs met de portefeuille zwaaide (Staatsen: 'Als u wilt dat wij contractbreuk moeten plegen, raad ik u aan daar ernstig over na te denken'), besloten 32 clubs de KNVB groen licht te geven. Pagina 23: De kijker hoeft zich geen zorgen te maken Tegenaanval Ajax en Feye noord smoort Mensen thuis de grote ver liezers wassenaar kees van kuilenburg Een 49-jarige man uit Purmer- end is gisteravond in Wassenaar bij het verwisselen van een lek ke autoband in het onderlijf en beide benen geschoten. Het voorval deed zich rond zeven uur voor op de Burchtlaan. Het slachtoffer werd voor behande ling overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Na behandeling kon hij weer naar huis. Tijdens een kort verhoor, in afwachting van de komst van de ambulance, vertelde de Pur- merender de politie geen enkel idee te hebben over de toe dracht van de schietpartij. De man, die in Wassenaar werkt, had de Wegenwacht gewaar schuwd, omdat hij een van de moeren van het wiel niet kon loskrijgen en dacht toen hij de auto hoorde naderen dat dat de hulpverleners waren. Kort daar op werd er op hem geschoten. De auto is overgebracht naar het politiebureau omdat het vermoeden bestaat dat de band is lekgestoken en dat de dader ,(s) hun slachtoffer hebben op gewacht. HET WOORD IS AAN Anonymus Een jongen is man gewor den, zodra hij om een plas heenloopt in plaats van er recht door. af en'tpe r wat regen- Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie .19 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips10 18 Uitgaan Weg en wiel Circus Renz komt naar Lei den waar het van 6 tot en met 10 maart bij de Groen- oordhallen zijn tenten heeft staan. Met de bon bestaat een mogelijkheid vrijkaarten te bemachtigen. Voetballen op velden die door de vorst keihard zijn geworden. De meeste voet ballers zien het helemaal niet zitten. Dat blijkt uit een onderzoek dat door de sportredactie van deze krant onder vele betrokke nen bij het amateurvoet bal is gehouden. Ook de trainers zien een wat lan gere winterstop (van een week of zes) best zitten. Bij de amateurspelers in de lagere regionen zijn de meningen verdeeld. Pagina 22: 'De elementen trotseren, dat heeft wel iets' aaakkum gpd IJsbeelden in Makkum vernield kan mij er niet zo druk om ma ken", aldus De Vries. Vandaag maakt hij nog een keer een nieuw beeldje. Samen met een collega-ijshakker uit Orvelte is hij uitgenodigd om de Olympi sche Winterspelen in 1998 in het Japanse Nagano luister bij te zetten. Onbekenden hebben drie ijs- beelden van paviljoenhouder en ijsbeeldhouwer Hennie de Vries in Makkum vernield. De Vries had uit enkele forse schotsen drie vissenstaarten gehakt. „Het zijn cultuurbarbaren, maar ik De waarde van de verklaring van de the rapeute, voor de rechtbank nauwelijks ter discussie gesteld, werd deze keer voor het hof grotendeels onderuit gehaald door een getuige-deskundige van de verdediging, hoogleraar klinische psychologie C. van der Staak. Hij vond dat de therapeute, tegen over wie de verdachte een bekentenis van de moord zou hebben afgelegd, zich gedra gen had als een 'amateur-detective'. Dat de vrouw zelf had geklaagd dat zij tij dens de sessies 'niet voldoende inzicht had gekregen in de persoonlijkheid' van haar cliënt betekende volgens Van der Staak, dat zij maar moeilijk het waarheidsgehalte van de bekentenis had kunnen beoordelen. De vrouw had zich voor een belangrijk deel la ten leiden door haar angst, dat zij zelf het volgende slachtoffer van de verdachte zou worden, meende de hoogleraar. Pagina Leiden: 'Verdachte heeft recht op meer dan kale vrijspraak' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik n ri abonnement. ll.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) O automatisch (f. 90.20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1