Leidsch Dagblad Inspraak voor tracé HSL was farce' 25 Jerk Appel stolen Haarlem Romeinen trekken Archeon-schip niet vlot EL: 071-5128030 lolkestein: Praten ver regeerakkoord Grote banken verhogen ook hypotheekrente Oorzaak olieramp blijft in nevelen gehuld 'ANDERE MODE' Geen balpen onbeschadigd door oogkas 'Sonja' stopt GOED NIEUWS Duizenden klachten over banken verzameld fiegroep Platform beschikt over vertrouwelijke stukken NDERDAG 22 FEBRUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41012 Binnenland Buitenland Europese Commissie ziet volstrekt niets in 'Monsieur Europe' Cultuur en Kunst De Tibetaanse connectie van Helmert Woudenberg Sport Van Benthem voortaan bij toerrijders overheid heeft nooit serieus overwogen voor de hoge Iheidstrein tussen Schiphol en Rotterdam het he inde spoor te gebruiken. Volgens het Platform Hoge- Iheidstrein Nederland bewijzen vertrouwelijke notu- dat al vroeg vaststond dat de HSL door het Groene 01 van Zuid-Holland moest. De inspraak is daarmee farce, zo meent het Platform, dat al jaren actie voert »n de aanleg van een nieuwe lijn door het Groene iaag koos van wees/gpd onder leiding van secretaris-ge neraal Smits van het ministerie lotulen van 10 oktober 1991 van verkeer en waterstaat. An- effen een besloten beraad dere aanwezigen zijn oud staatssecretaris Brokx, in de hoedanigheid van voorzitter van de Raad voor de Waterstaat, alsmede vertegenwoordigers van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) en de Rijksplanologische Dienst. Ook de topambtenaren Westerduin (Vervoer) en Van Hout (projectleider HSL) doen mee. Verder is de voorzitter van de commissie voor de milieuef fect-rapportage, Cohen, aanwe zig. Tijdens de bijeenkomst wordt de afkeer van een HSL over be staand spoor luid beleden. ,,De regering moet snel vaststellen dat de bestaande lijn geen alter natief biedt. Liefst rechte lijn Amsterdam-Brussel. De voorde len liggen makro, de nadelen mikro, derhalve deals met ge meenten sluiten: in alle open heid extraatjes aanbieden zoals in Frankrijk", zo is volgens de notulen kort samengevat de bij drage van Brokx. De plaatsvervangend voorzit ter van de RARO, Bevers, valt hem bij. ,,Men moet aantonen dat het niet over de bestaande lijn kan." Cohen beaamt dat en stelt dat ,,er nu eerst een kwali tatief verhaal nodig is waarin heel goed zal moeten worden aangetoond dat de oude lijn geen alternatief vormt". De aanwezigen zoeken ver volgens naar 'argumenten' om hun afkeer van de keuze voor het bestaande spoor te onder bouwen. Gekozen wordt voor de stelling dat het „bestaande tracé niet beantwoordt aan het kwaliteitsniveau dat voor een HSL-verbinding noodzakelijk is", zo blijkt uit de notulen. geist homme siebenga jouache Hond en kat van Appel is gisteravond om- iks half tien uit het Frans museum gestolen. Volgens eumdirecteur Derk Snoep het om een gerichte snel le. Snoep wil geen indicatie n over de waarde van het itwerk. Het museum is ver- tegen diefstal. Idieven kwamen het muse- >innen door een stoepsteen een glazen buitendeur van zaal aan het Groot Heilig- te gooien. Hoewel het n onmiddellijk afging en de en een aantal perso- sleden snel ter plaatse wa- vvisten de daders met het derij te ontkomen. gestolen werk is een iche, een schildering op ba an een soort waterverf, en it uit de jaren vijftig. Het heeft een afmeting van cir- i bij 40 centimeter. Haarlemse kunstmakelaar axateur Willem de Winter het gestolen werk niet, schat de waarde op een» _g van circa een ton. „Een r:pche is niet zo waardevol als olieverfschilderij. Maar de els uit de jaren vijftig, de ra-periode, zijn op veilingen n trek, ook de gouaches." og geen abonnee? 'spraken zijn al uitgevoerd' gingen en daar zitten PvdA en D66 allerminst om te springen. Naast nieuwe ambities noemt Bolkestein het 'niet onmogelijk' dat bestaande afspraken uit het regeerakkoord worden gewij zigd. Hij denkt daarbij aan de eigen bijdrage in de gezond heidszorg en de afspraken over privatisering van de WAO. Voorwaarde is wel dat alle drie de regeringspartijen het over de wijzigingen eens zijn. Bolke stein: „Ik ben niet van plan in mijn- eentje het regeerakkoord lek te schieten. Mijn handteke ning staat eronder en ik ben goed voor die handtekening. Maar de wereld van nu is niet de wereld van augustus '94. Al leen zij die geen ideeën hebben veranderen nooit van idee. Bolkestein wil met Kok en Van Mierlo praten omdat hij vindt dat nieuwe afspraken in eerste instantie een zaak zijn voor de politieke leiders. Zijn collega-fractievoorzitters Walla ge (PvdA) en Wolffensperger (D66) zijn daar gepikeerd over. „Als Bolkestein wil onderhande len met Kok en Van Mierlo, dan had hij in het kabinet moeten gaan zitten. Nu moet hij het met mij doen", aldus Wallage. amsterdam gpd '-leider Bolkestein wil nog rde zomer met premier Kok IA) en minister van buiten- Ise zaken Van Mierlo (D66) praten over een 'uitbrei- van het regeerakkoord. ;ens Bolkestein is het paarse inet de bestaande afspraken twee jaar bijna allemaal na- omen en moet het kabinet tweede helft van de rit niet I de armen over elkaar gaan navolging van D66-minis- Wijers van economische za- pleitte Bolkestein gisteren hogere ambities. Het over- met Kok en Van Mierlo moet en tot een 'plussen-balans', aanscherping van de af- aken die in 1994 tijdens de inetsformatie zijn gemaakt, is volgens Bolkestein ook idzakelijk omdat de econo- che groei iets afneemt. „Dat ekent dat het kabinet dubbel dwars moet opletten wat er leurt met de begroting", al- 1 Bolkestein. Speciale aan- ht wil hij voor het terugdrin- van de staatsschuld krijgen, ligt voor de hand dat de isen van de WD-leider iten leiden tot extra bezuini- De grote Nederlandse banken hebben de onrust op de kapi taalmarkten niet langer afge wacht en de hypotheekrentes verhoogd. RABO-bank Neder land heeft de aangesloten co- operatieve banken geadviseerd met ingang van vandaag de hy potheekrentes te verhogen. De aangesloten, lokale banken zijn niet verplicht dit advies op te volgen, maar doen dat over het algemeen wel. Ook ABN AMRO voerde een verhoging door. Onlangs besloten het ambte- narenpensioenfonds ABP en le vensverzekeraar Zürich Leven al de tarieven te verhogen. Bij de RABO-bank blijven alleen de rentepercentages van zoge naamde 'start-hypotheken' (rentevaste periode een of twee jaar) ongewijzigd. Alle andere vormen van hypotheken gaan met 0,2 tot 0,4 procentpunt om- Tanker Sea Empress vlot getrokken en naar rustig water gesleept Met vereende krachten is een groot aantal sleepboten er gister avond in geslaagd de bij Wales gestrande olietanker Sea Empress vlot te trekken. Het schip is naar rustig water gebracht, waar het zal worden leeggepompt. De tanker liep vorige week op de rotsen en heeft naar schatting 65.000 ton olie verloren, ongeveer de helft van de lading. De weggelekte olie heeft inmiddels een vlek van meer dan 15 kilometer gevormd. Rijkswaterstaat heeft op verzoek van Britse bergers twee schepen naar wales gestuurd: het oliebestrijdingsschip Small Agt en een sleephopper met veeg- armen, de Rijn Delta. gen niet echt dramatisch meer milford haven hans geleunse correspondent „Ze kunnen dat ding net zo goed laten-liggen", gromt Da vid. Het is woensdagmiddag half vijf, we staan bij de vuurto ren van Ann's Head. Onder ons, vijftig meter uit de kust, braakt de Sea Empress olie uit. David bedoelt dat er al zoveel olie in het zeegat drijft, dat het verschil tussen vlot trekken of laten lig- David, een gepensioneerde boer uit het gehucht Dale, ze ven kilometer afstand van Ann's Head, komt iederé dag even naar 'dat ding' kijken. „Het is een catastrofe", zegt hij. „De hoge heren vechten om een tonnetje meer of minder wegge lopen olie, maar hier zie je wat er echt aan de hand is. Twee dagen terug lag het schip nog diep in het water, nu zie je het bijna omhoogkomen. Dat mag wat overdreven zijn, feit is dat de helft van de 130.000 ton olie uit de Sea Em press is gestroomd en de rode menie van de scheepshuid on der de waterlijn flink boven de gladde zeespiegel uitsteekt. Twaalf van de zeventien met Noordzee-olie volgepompte tanks zijn lekgeslagen op de rot sige bodem waarop het schip sinds vorige week donderdag liefst drie keer achtereen vast liep. De havenautoriteiten in het met vier raffinaderijen gezegen de stadje Milford Haven hou den het er na het lostrekken van de tanker op dat een echte cata strofe is voorkomen. Gistermid dag wilden ze het woord ramp niet eens in de mond nemen. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Het kabinet besluit later tot een HSL oostelijk van Zoeter- meer, dwars door het Groene Hart. Pas na fors aandringen van inspraakgroepen en ge meenten langs de lijn wordt als nog besloten tot onderzoek naar een HSL over bestaand spoor. De uitkomst daarvan wordt 1 maart verwacht. In april neemt het kabinet een definitief besluit. Pagina 18: Geheime notulen wekken weinig verbazing den haag/leiden aap rietveld De proeven die het gerechtelijk laboratorium heeft gedaan in de Leidse balpen-zaak bevestigen eerdere bevindingen van des kundigen, dat het niet mogelijk is een Bic-balpen met een kruis- boog door een oogkas te schie ten, zonder de pen te beschadi gen. Geen van de negentien pennen die forensisch deskun digen afschoten bleef onge schonden. Van drie pennen vloog de vulling al meteen na het schot uit de schacht. Voor de verdediging van de 25-jarige Leidse student, die vo rig jaar oktober tot twaalf jaar cel werd veroordeeld omdat hij zijn 53-jarige moeder op 26 mei 1991 zou hebben vermoord door met een kruisboog een balpen in haar oog te schieten, was dat goed nieuws. De pen die bij sectie in het hoofd van de dode vrouw werd gevonden was niet beschadigd. Dat duidt op een val, zeiden de advocaten al eerder. De proe ven van het gerechtelijk labora torium bevestigen hen daarin. Al meende president B. Mak kink van het hof dat negentien proeven niet voldoende waren om iets te bewijzen. Zeven deskundigen lieten gis teren bij de behandeling in ho ger beroep voor het Haags ge rechtshof hun licht schijnen over de zaak. Drie van hen meenden dat een val met de pen in de hand de meest waar schijnlijke doodsoorzaak van de Leidse vrouw was. De vier ande ren hadden daar geen mening over, maar sloten de mogelijk heid in elk geval niet uit. En geen van de deskundigen durf de beweren dat moord zelfs maar waarschijnlijk was. Na het verhoor van de mede werkers van het gerechtelijk la boratorium had het hof de zaak kunnen sluiten, vond advocate mr. B. Ficq. Haar collega mr. C. Raymakers had zelfs overwo gen onmiddellijke invrij heidstelling van de verdachte te vragen. „Maar daar was de sfeer in het hof niet naar." Pagina Leiden: Neuroloog: bal pen kan niet de doodsoorzaak zijn HET WOORD IS AAN Philip Brooks Karakter wordt gedemon streerd op grote momenten, maar gevormd op kleine. o*/6° 2*/8° 378° Ï££S% 60% 60% 30% SS5S3# 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -] 2 I VANDAAG 28 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 9.10.11 Economie 8 alphen aan den run» De voltallige Nederlandse fotopers wilde gisteren zien hoe Archeon zich, alsof er niets aan de hand is, voorbereidt op een nieuw seizoen. Drie Romeinse en een do zijn moderne soldaten kwamen gisteren een kopie 'verslepen' van het Romeinse schip dat bij Zwammerdam is gevonden. In de afgelopen twee seizoenen is de houten schuit bij Ar cheon in elkaar gezet. Gisteren moest hij een kleine honderd meter over land worden gesleept. Als de militairen voor het fotootje aan de touwen gaan hangen ligt de boot al halverwe ge. De staalkabel waarmee straks het echte werk moet worden gedaan, is aan de ene kant al bevestigd aan de boot, terwijl aan de andere kant een lier zit. Achter de boot staat een trek ker klaar om een duwtje te geven. Archeon-directeur Geert Geertsma is in een jolige bui en helpt een handje. Maar ook met hulp van de directeur komt het schip niet van zijn plaats. Veel inspanning die nergens toe leidt, maar niemand die daar de symboliek van lijkt in te zien. Pagina 19: Archeon bereidt zich voorop nieuw seizoen. foto loek zuyderduin hoog. Hoe langer de rentevaste periode, hoe groter de verho ging. Tien jaar vaste rente kost bij de RABO nu 7,4 procent (was 7 procent). De verhogingen van de andere banken zijn vergelijk baar. De psychotherapeute te gen wie de verdachte in de balpenzaak de moord op zijn moeder zou hebben bekend, weigert in het openbaar te getuigen, zelfs al worden haar personalia geheim gehouden. Haar advocaat, mr. Utermark, zei dat vanmorgen bij de voortzetting van de zitting bij het Haagse gerechtshof. De verdediging wil de the rapeute, die tot nu toe anoniem is gebleven, in het openbaar aan de tand voelen over haar verkla ring. Gedragsdeskundigen van naam hebben de psy chotherapeute zwaar be kritiseerd vanwege haar verklaring. Utermark zei dat als het hof besluit de vrouw 'beperkt anoniem' te horen, waarbij ze wel in het openbaar verschijnt, maar haar personalia niet bekend worden gemaakt, zijn cliënte een beroep zal doen op het verschonings recht. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Ombudsman20 Randstad18 Regio15,16,17,19 RTV/programma's13 Schrijvende lezers20 Sport25,27 Strips12 Uitgaan23 Vandaag betreft de kortings bon een swingend jazzcon cert door Grupo Bacan die een Zuidamerikaans ritme vermengt met jazz en funk. Te beluisteren in schouwburg De Meerse. Hond overleeft val van drie hoog noordwij kerhout» peter van der hulst Met behulp van buurtbewoners heeft de politie in Noordwijker- hout een hond uit een benarde positie bevrijd. Op de derde ver dieping van een woning aan het Weversland was het dier bekneld geraakt in openstaand klapraampje. Met de achterpo ten nog vast, bungelde de hond half in het luchtledige. Bij een poging het dier te bevrijden, schoot de hond los en suisde van drie hoog naar beneden. Daar werd hij door buurtbewo ners opgevangen in een deken. hilversum gpd De VARA-presentatrice Sonja Barend wil na negentien jaar talkshows op televisie een ande re weg in slaan. Welke weg dat is, wil de VARA niet zeggen. Sonja Barend heeft een nieuw programma-idee bij de leiding van de omroep ingediend. De VARA wil graag dat Sonja ko mend seizoen opnieuw vanuit De Rode Hoed in Amsterdam Sonja op Zaterdag maakt. Het was ernstig en erg verve lend maar een catastrofe, daar kwam wat kustwachtfunc tionaris Chris Harris betreft nog wel iets meer voor kijken. De omvang en de oorzaak van de ramp houden de autori teiten zoveel mogelijk in neve len gehuld. Harris wil niets over de oorzaak zeggen zolang het geheime onderzoek naar wat de Engelse loods en de Russische kapitein mogelijk fout deden, nog niet is afgerond. En zodra het onderwerp milieu aan bod komt, wordt er met nadruk op gewezen dat de lichte Noord zee-olie sneller verdwijnt dan zwaardere oliesoorten. Pagina 7: Vastlopen van olie tanker Sea Empress onbegrij pelijk NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. fa, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een ubonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: r maand automatisch (f. 31,30) - (I.v.m. controle bezorging) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1