Leidsch Dagblad op over drugs op de tocht 11 25 Vlinders? 5 Film Antonia voor Oscar genomineerd De Walvisch door brand verwoest A Brandtrap urenlang enige uitweg voor bejaarden in Rijnsburg Bel vanavond de krant over het sportkanaal Leidsch Dagblad op Internet goed ontvangen GOED NIEUWS \G 14 FEBRUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland i Cultuur en Kunst Moderne mannen jjn fantastische aders Helft Franse leger staat 7 op nominatie om te verdwijnen Leids cabaret festival: meer kwaliteit Sport Steven Lubbers neemt afscheid als cricketinternational Kt vindt Nederlandse drugbeleid veel te liberaal LOS ANGELES Rtr-ANP jverleg tussen Nederland, Frankrijk, België, tg en Duitsland over het drugbeleid wordt vrij- [uitgesteld. De visies ten aanzien van drugbe- jggen te ver uiteen om op 7 maart vruchtbaar i kunnen voeren. Tot deze slotsom kwamen de jse en Franse onderhandelingsdelegaties na ioeting, gisteren op het departement van bui- jzaken in Den Flaag. pn ring een knieval maakt. Anders r gezegd: als 'Den Haag' het in L het dat president Franse ogen veel te liberale ien naar Nederland drugbeleid flink aanscherpt. I Nederlandse rege- Daarmee staat de geplande top met premier Kok, president Chirac, bondskanselier Kohl en de regeringsleiders van België en Luxemburg op losse schroe ven. Het kabinet wil immers niet toegeven aan de toene mende druk uit omliggende landen op zijn drugbeleid. De onderhandelingsdelega ties hadden gisteren in Den Haag de taak een solide basis te leggen voor een succesvolle drugtop. Hoewel er werd ge sproken 'op hoog ambtelijk ni veau' (met directeuren-gene raal) lukte dat niet. In de gesprekken lag de na druk vooral op de praktische kanten van de drugbestrijding, zoals versterking van de samen werking tussen politie en justi tie in beide landen. Maar op tal van punten (gedoogbeleid soft drugs/coffeeshops) liggen de meningen nog mijlenver uiteen. Reden waarom beide onder handelingsdelegaties na afloop van het beraad lieten doorsche meren dat 'wellicht beter eerst de resultaten van die intensie vere samenwerking kunnen worden afgewacht'. „Een drugtop in maart komt misschien te vroeg", aldus bronnen op het ministerie van buitenlandse zaken. Het minis terie komt vandaag met een of ficiële verklaring. Politiek Den Haag reageert verontwaardigd. VVD-woord- voerder Weisglas noemt het „zeer slordig" dat de top op het laatste moment wordt afgebla- De Nederlandse film Antonia van Marleen Gorris is genomi neerd voor een Oscar in de ca tegorie voor niet-Engelstalige films. Dat heeft de Amerikaanse Academy of Motion Picture Arts in Los Angeles gisteren bekend gemaakt. De film van Marleen Gorris is een familiekroniek over de belevenissen van een onafhankelijke vrouw in een kleine plattelandsgemeente. Willeke van Ammelrooy en Jan Decleir spelen de hoofdrollen. Schiedam» De uit 1794 stammende molen De Walvisch in Schiedam is vanochtend vroeg door brand verwoest. De stenen stellingmolen, die samen met vier andere molens het stadsgezicht van Schiedam bepaalt, heeft een hoogte van 33 meter en is daarmee een van de grootste ter wereld. De brand ging gepaard met een enorme vonkenregen. Uit voorzorg zijn enkele woningen in de buurt ontruimd. De Walvisch en de vier andere molens dateren uit de tijd dat de stad een groot aantal jeneverstokerijen telde. Schiedam telde toen twintig hoge molens. Ook De Walvisch maalde mout voor de jeneverindus trie. De molen is al eerder door brand verwoest, maar werd twee maanden geleden weer opgeleverd na een restauratie. Volgens de Schiedamse burgemeester R. Scheeres zal er alles aan worden gedaan om het monument van de ondergang te redden. „Dit moet alle Schiedammers diep in hun hart treffen, dat zo'n belangrijk stuk historie in vlammen op gaat." Over de oorzaak van de brand is niets bekend. FOTO ROEL DIJKSTRA T Uw nieuwe reclamecampagne heeft het helemaal! Ü£J) LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 HET WOORD IS AAN Logau Om zonder zorgen te leven zorgt men steeds voor geld en goed; dit houdt een mens steeds in zorgen. Antonia won in september vorig jaar twee Gouden Kalveren tij dens de Nederlandse Film Da gen, voor de beste regie en de beste actrice (Willeke van Am melrooy). Antonia's Line, zoals de film in het Engels heet, moet het opnemen tegen: All Things Fair (Zweden), Dust of Life (Al gerije), O Quatrilho (Brazilië) en Star Maker (Italië). De uitreiking van de Oscars is 25 maart. Pagina 11Veel lof voor Anto- Spelers Oranje vragen KNVB miljoenen den haag gpp Bij het behalen van de Europese titel, in juni dit jaar in Engeland, zal de KNVB met miljoenen gul dens aan premies voor de spe lers van het Nederlands elftal over de brug moeten komen. De Oranje-internationals, die hun eisen op basis van de laatste commerciële ontwikke lingen hebben opgeschroefd, willen bij een eerste plaats wor den gehonoreerd met een re cordpremie van ruim vijf ton de man, ofte wel bijna twaalf mil joen gulden voor de volledige selectie van 22 spelers. De premies die de internatio nals voor de wedstrijden tijdens het Europees kampioenschap in hun hoofd hebben, stijgen ver uit boven, bijvoorbeeld, de be dragen die de Ajacieden voor een gewonnen wedstrijd in de Champions League opstrijken (vijftienduizend gulden). Ze wil len loon hebben naar prestaties, een hoge uitkering bij een over winning, een minder hoge voor een gelijkspel. Bij verlies (in de eerste ronde) of uitschakeling (in de kwartfinales of de halve finales) claimen ze niets. Indien Oranje straks in Engeland Euro pees kampioen zou worden, in casseert de KNVB van de Eu ropese voetbalfederatie (UEFA) een bedrag van twaalf miljoen gulden. Industrie boert beter dan ooit den haag anp De industriële omzet is vorig jaar met 7 procent toegenomen. Een record, volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De tendens in de slotmaanden van 1995 was echter een dalen de. De groei is vooral te danken aan de omzet aan buitenlandse afnemers, met 8 procent. De in dustriële omzet op de binnen landse markt groeide met 5 pro cent. De stijging van dé omzet aan buitenlandse afnemers kwam vooral*in de eerste acht maan den tot stand. Per kwartaal ver toonde de groei een afvlakking: achtereenvolgens 13, 10, 8 en 2 procent. Deze dalende tendens is mede veroorzaakt door het sterke herstel van de export- groei in de loop van '94. 1 later op Idag regi de dag regen roverzichtop pagina 12 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Computer Cultuur .11 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Ombudsman21 Randstad18 Regio15,16,17,19 RTV/programma's__ 13 Schrijvende lezers21 Sport25,26,27 Strips Uitgaan 23 FACT speelt Elektra Ores tes, een gewaagde mix van punkachtig muziektheater met ironische ondertoon, in de Leidse Schouwburg. Waarvooreen kortingsbon. Lezers die willen reageren op de plannen van de KNVB om een eigen sportkanaal te beginnen, kunnen vanavond tussen half acht en negen uur naar de re dactie van deze krant bellen: 071 -53 56 45 0. Bent u bereid te betalen voor voetbal op IV en zo ja, hoeveel? Heeft u behoefte aan een zen der die zich elke dag van de week met voetbal in al zijn fa cetten bezighoudt? Moet de po litiek zich bemoeien met de tot standkoming van het televisie net? Dit zijn maar een paar van de vragen die er over het veelbe sproken onderwerp opborrelen. Leidsch Dagblad is nieuwsgierig naar de opvattingen van lezers en wil daar morgen op een extra sportpagina aandacht aan be steden. Elke dag voetbaldag, is het een zegen of is het buiten alle proporties? Vanaf half acht van avond zit de redactie van de krant achter de telefoon om uw mening te noteren. nog om een proef gaat, pleiten velen reeds voor permanente toetreding van Leidsch Dagblad op Internet. Waardering ook uit het buitenland. Vooral van mensen die van oorsprong af komstig zijn uit de regio Leiden en nu via Internet eenvoudig op de hoogte kunnen blijven van ontwikkelingen en gebeurtenis sen in hun geboortestreek. Het Internet adres van Leidsch Dagblad is: http://www.tref.nl/9010 /htm- 1/ld.htm leiden jan van der nat Vele tientallen mensen hebben de afgelopen week positief gere ageerd op de komst van Leidsch Dagblad op Internet. Naast re acties via het elektronische sys teem zelf. kwamen ook telefo nische en schriftelijke ge lukwensen binnen, onder meer uit New York en Boston. Op een enkel kritiekpunt na is er veel waardering voor de wijze waarop het Leidsch Dagblad zich presenteert. Hoewel het runsburg» wim van wanrooy Een oud vrouwtje dat haar hond vyil uitlaten staat binnen met een beteuterd gezicht voor de deur. Ze kan niet naar buiten, de elektronisch werkende deur gaat niet open. Er hangt een briefje ('Deur werkt niet, achter om via de noodtrap'), maar ze ziet het niet. Het hangt ook aan de buitenkant. In de gezamen lijke entree van de twaalf senio renwoningen aan de Tulpen straat in Rijnsburg staat ook een bejaard stel, dat bij een be woonster op bezoek gaat. Zij ontdekken de mededeling wèl en benen weer weg. De hond drukt zijn neus te gen de deur en kwispelt. Het vrouwtje lijkt ontredderd, nu ze niet verder kan. Ze wordt op de tekst gewezen. „Hoe moet dat nu. Ik kan met die hond toch niet onder mijn arm die trap af? Waarop ze de hond terug trekt en haar woning weer binnen gaat. Aan de achterkant van de fiat woningen klauteren deze dins dagmorgen de al genoemde be zoekers inmiddels moeizaam de steile brandtrap op, die slechts aan één kant een leuning heeft. „Dit is toch geen doen", mop pert de man. Hij arriveert wat makkelijker op de eerste verdie ping dan zijn vrouw. Die heeft geen goed woord voor de situa tie over. „Er wonen hier alle maal mensen die ouder dan 65 zijn. Er zal hier maar brand uit breken." De schrik slaat haar extra om het hart als ze ver neemt dat de bewoners al dik twaalf uur in deze precaire situ atie verkeren. BekJimmers van de trap dienen, zo blijkt, goed ter been te zijn en geen greintje hoogtevrees te hebben. Anders kan het traplopen al gauw ver keerd aflopen. Dat is is wel dui delijk. Bewoner W. de Goede werpt zich op als redder in de nood. „Ik ga straks even bij de mensen langs om te vragen of ik hun vuilniszak buiten moet zetten. Er zijn mensen die kunnen deze trap niet op of af. Dat is voor sommigen te gevaarlijk. En de mensen blijven nu zoveel mo gelijk nu binnen, hè." Tegen twaalven, zestien uur na het ontstaan van het grote on gemak, heeft woningbouwvere niging Spinoza het karwei ge klaard. De deur gaat weer open. Een alleenstaande vrouw van rond de tachtig toont haar ge paste vreugde. „Ik ben slecht ter been, zoals u ziet. Vanwege slechte heupen draag ik deze wandelstok. Ja, ik ben blij dat de deur nu weer is gemaakt. Gis teravond kreeg ik visite en die moest wel mooi die trap op. Als het moet doe ik dat zelf ook, maar dan wel héél voorzichtig en alleen als het écht nodig is." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: _l Per maand automatisch (f. 31.30) J Per kwartaal envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1