Leidsch Dagblad 19 Wijk Leimuiden zwaar vervuild 21 40% IJsgordijn Notaristarieven voor onroerend goed lager Supersnel autowassen Buurman wil koeien uit achtertuin 5»»™.,, tfnwerih Eltingh zet Nederland op voorsprong tegen India De Lakenhal drie maanden dicht GOED NIEUWS JAC 9 FEBRUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Hans Krikke: Ik ben niet het type dat ondergronds gaat Buitenland Kenyanen maken steeds vaker zelf korte metten met verdachten Leiden Leiden weer in de ban van cabaretfestival Sport Stam wint Driedaagse van Ankeveen NR. 41001 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 winde adviseert kinderen Meerewijck niet met grond te laten spelen onder de Leimuidense Meerewijck is ernstig uild met zware metalen, cyanide en PAK's. Uit een erzoek dat de provincie naar de bodemverontreini- liet doen, blijkt dat 'er een actueel risico voor de liesbeth buitink otstelling aan de verontrei- ïg moet worden voorko- Aangeraden wordt om voedingsgewassen uit ei- tuin te consumeren en kin- n niet op de onbedekte id te laten spelen, om te komen dat ze grond in hun stoppen", waarschuwt de in een brief aan de oners van de Meerewijck. is ontstaan door- gebied in de jaren dertig als stortplaats voor ;vuil uit Haarlem. Vermoe- jk wordt in 1998 de sanering bewoners kwamen gister- massaal naar een infor- ie-avond in het Rijnsater- Schoolhuis. Daar pre- de provincie het on- naar de vervuiling en ronsequenties daarvan voor eigenaren van de honderd woningen in het luxe wijkje. Die bleken zich weinig zorgen te maken over de gezondheidsrisi co's. De bewoners maakten zich enkele maanden geleden wel zorgen over de gezondheid van hun kinderen en lieten daarom een bloedonderzoek doen naar het loodgehalte in hun bloed. ,,Geen van de kinderen in de Meerewijck heeft een hoger loodgehalte dan de norm is, het zit er ver onder zelfs. Dus wij hebben een nuchtere en zakelij ke opstelling", aldus Broekema. Die 'zakelijke opstelling' bleek uit de bezorgdheid van het buurtje over de waarde van de huizen. Nu blijkt dat de grond ernstig is vervuild en sanering urgent is, valt de wijk echter on der de nieuwe Wet Woningbe scherming. „Als een huis een half jaar te koop heeft gestaan voor een redelijke prijs en er is geen koper gevonden, dan is de gemeente door die wet gehou- De grond onder de Leimuidense Meerewijck is ernstig vervuild, blijkt uit onderzoek door de provincie. den om het huis te kopen", leg- ling. ,,lk ben niet zo gauw be- ming is voor de bewoners wel de burgemeester W. van Beek nauwd, want ik denk niet dat er 'een zekere geruststelling', ver uit. veel mensen willen verkopen, klaarde Broekema. „Wij opere- De gemeente is niet bang dat Als de sanering is uitgevoerd, is ren niet vanuit angst voor ge- alle honderd huiseigenaren een de Meerewijck een prima loca- zóndheidsrisico's, maar we wil- beroep zullen doen op de rege- tie." De Wet Woningbescher- len wel van dat aureool boven foto hielco kuipers de Meerewijck af. Dat stempel dat het een vervuilde wijk is. Daarom zijn we blij dat er nu snel wordt gesaneerd." Bolkestein maant PvdA 'paars'' te blijven denken den haag anp WD-leider Bolkestein waar schuwt aan de vooravond van het PvdA-congres voor metaal moeheid in de coalitie. Hij ver wijt premier Kok dat deze slechts bescheiden hervormin gen wil doorvoeren, een vorm van risicomijdend gedrag. Bol kestein wijst deze opstelling in een artikel in de Volkskrant van daag af: „Wie risico's mijdt, loopt op den duur het grootste risico." Het kabinet moet de koers van hervormingen voort zetten, die het heeft ingezet. Hij duidt daarbij op de Ziektewet, de Algemene Nabestaandenwet, de kinderbijslag en Winkelslui tingswet en de omvangrijke las tenverlichting. Sommige PvdA'ers betogen dat de grenzen van de hervor mingsgezindheid zijn bereikt. Eén van de exponenten van die stroming is directeur Kalma van het Wetenschappelijk Bureau van de PvdA, aldus Bolkestein. „Het zou uitermate betreurens waardig zijn als in de komende tijd de metaalmoeheid in de co alitie zou toeslaan. Want juist in de tweede helft van deze regeer periode zal onze hervormings gezindheid worden getest." Heen notoire anbetalers 'i jgen geen gas en gert visser noet wel een notoire wanbe- r zijn. Maar dan heeft het rgiebedrijf ook geen enkel en worden gas en zonder pardon afgeslo- als de rekening niet is vol- in. Zelfs als het tien graden „En ik vind dat ook htvaardig tegenover al die nsen die wel betalen", zegt ordvoerder J. van der Erf van EWR nadrukkelijk. EWR treedt doorgaans bij- soepel op tijdens een •stperiode. In principe wor- i wanbetalers niet afgesloten dat gevaar kan opleveren de gezondheid van de be Wanneer verbruikers rkelijk moeten worden aan wordt begonnen met 1 afsluiten van het signaal de televisie. Dat is de afge- )en weken bij 70 van de D.000 aansluitingen gebeurd, h meestal wordt er dan na rloop van tijd wel weer be- ild", weet Van der Erf. Overi- ns is het in eerste instantie af- van het TV- en radiosig- niet speciaal een winter- regel. Alleen de verbruikers die al aandenlang niets van zich laten horen, worden aangepakt. De notoire anbetaler die erop gokt bij irst niet te worden afgesloten, van een koude kermis en kan een monteur aan jn deur verwachten. Maar die [vallen hebben zich deze win- ir nog niet voorgedaan. De ge- afdeling sociale za- in Leiden onderzoekt mo- of het mogelijk is men- fn met een minimum inko- een koude-toeslag te ge Dat zou moeten gebeuren bijzondere bijstand. agina Leiden: Groen Links steun voor minima lecordvorst van ■20,6 in Twente jschede gpd Twente stond vanochtend t -20,6 graden de laagste imperatuur van deze winter op e thermometer. Volgens Meteo bnsult in Wageningen wordt en dergelijk extreem lage tem- eratuur gemiddeld eens in de vintig jaar gemeten. Rond acht 'ur vanochtend deed zich in lederland het grootste tempe- ituurverschil van deze eeuw 'oor. Op dat tijdstip werd in hid-Limburg een temperatuur &n -0,3 graden gemeten. De agste temperatuur die ooit in ederland werd gemeten be joeg-27,6 graden. umuiden Het barre weer levert fraaie beelden op in de Vissershaven van Umuiden. Momenteel liggen de meeste schepen er stil, in afwach ting van minder koude tijden. De temperatuur was de afgelopen dagen zo laag dat zelfs het zilte zeewater de reling van deze kotter in een ijs- gordijn kon veranderen. foto united photos de boer babette stapel den haag anp De notaristarieven voor onroe rend goed gaan met onmiddel lijke ingang omlaag. De verla ging van het transporttarief gaat in bij een koopprijs van 100.000 gulden. Dit heeft de Koninklijke Notariële Broederschap (KNB) vandaag bekendgemaakt. Bij de gemiddelde huizenprijs van 239.000 gulden gaat het ta rief omlaag met 6,5 procent. Bij een huizenprijs van 300.000 gulden bedraagt de verlaging 10 procent. De verlaging loopt ver volgens op tot 22 procent. Het tarief voor hypotheekakten gaat met gelijke percentages omlaag omdat het is afgeleid van het ta rief voor transportakten. De tariefsverlagingen zijn vol gens de notarissen een vervolg op een eerdere herziening in 1994, toen een verlaging van 18 procent tot stand kwam. De KNB, de beroepsorganisatie van notarissen en kandidaat-nota rissen, heeft geconstateerd dat de conjuncturele ontwikkelin gen in 1994 positiever zijn ge weest dan bij de tariefsverlaging in 1994 werd ingeschat. Een for se daling van de hypotheekren te leidde tot een toename van koop en verkoop van huizen en tot hogere huizenprijzen. HET WOORD IS AAN Ernst Hohenemser Hoe holler het hoofd, hoe meer onverdiende lof je er zonder gevaar kan ingieten. n^nüi 70% &nS3$ 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's 11 Sport21,23 Strips 16 De beroepsinkomsten van de gemiddelde notaris dalen door deze verlaging met 50.000 gul den per jaar. De KNB vindt dat de notaristarieven redelijk moe ten zijn en zoveel mogelijk in relatie moeten staan tot de kostprijs. Met het oog op de toekomst wordt dan ook mo menteel een kostprijsvolgsys teem in het notariaat ingevoerd. Aan de hand daarvan kunnen de daadwerkelijke kostprijzen van notariële diensten worden vastgesteld. Bij de vaststelling van de ta rieven op basis van deze gege vens moet rekening worden ge houden met het feil dat de overheid de notaris tal van be perkingen en verplichtingen op legt. Een voorbeeld daarvan is dat de notaris, uitzonderingen daargelaten, zijn dienst niet mag weigeren. Uitgaan Weg en wiel Vandaag kortingsbonnen voor de kinderfilms Doorn roosje en Lang Leve de Ko ningin en voor de film Anto- nia in het Cultureel Centrum in Voorschoten. Leidsch Dagblad ook op Internet Vanaf deze week is het Leidsch Dagblad ook op het Internet te vinden. Het adres is: http://www.tref.nl/9010/ html/ld.htm Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten I O O LN |'ÏT7 runsburg roza van der veer De stank en het geloei van twee kalveren in de tuin van de buur man zijn de Rijnsburgse P. van der Waals teveel geworden. Hij stapt volgende week naar de Haagse rechtbank om een ver bod op het houden van de die ren te eisen. De kalveren zijn door zijn buurman J. de Mol in middels tijdelijk bij een boer in de buurt ondergebracht. De problemen begonnen twee jaar geleden toen De Mol twee kalfjes in de schuur in zijn achtertuin aan de Voorhouter- weg onderbracht. Van der Waals trok spoedig aan de bel om over de stank en het lawaai te praten. Ondanks dat De Mol de mest in een dichte container stopte en de schuurmuur iso leerde, bleef de buurman last houden. De Mol bracht de die ren uiteindelijk onder bij een neefin Nieuwkoop'. Eind vorig jaar haalde De Mol weer twee kalfjes naar Rijns burg. Dit keer nam Van der Waals een advocaat in de arm om via een kort geding de die ren definitief weg te krijgen. Fa milie De Mol hoopt komende week van de rechter permissie te krijgen voor het houden van de dieren. „Dan zijn ze de dag erna weer terug", aldus me vrouw A. de Mol. ZONWERINGSPECIAALZAAK ZONWERING LEIDEN NOORD geeft speciale NIEUWJAARSkortingen. Al onze SCHERMEN, ROLLUIKEN, LAMELLEN, etc. zijn van topkwaliteit. Kom bij ons langs in onze showroom en bestel nu!!! (focd&yfren &z*t cc6t *Uet. v0d Flevoweg 9 te Leiden, Industrieterrein Merenwijk, achter nieuwe Gamma. Open ma. t/m za., dond.avond koopavond, zat. 10.00-16.00 uur. Tel. 071 -5217252 ZONWERINGSPECIAALZAAK de Indiase kopman Leander Paes stond de Heerdenaar geen set af: 6-4, 7-5,6-4. Na afloop, liet Eltingh weten dat het toch geen eenvoudige klus was geweest. „In de tweede set heeft hij toch ook breekpun ten gehad. Ik had in die fase wat last van mijn knie, een oude blessure. Daardoor strekte ik me bij de opslag toch onbewust niet genQeg uit. Maar toen ik ook die set binnen had. wist ik dat het vrijwel niet meer fout kon gaan", aldus Eltingh. Het oproer in Jaipur is begon nen. De ratels van Oranje ne men het op tegen de grote trommels van India. Het ge bonk op de varkensvellen yer- stomde vanochtend echter na de eerste partij van de Davis- cupontmoeting. Jacco Eltingh deed wat van hem werd ver wacht. Hij liet zich niet gek ma ken door het luidruchtige thuispubliek en zette Nederland op een 1-0 voorsprong. Tegen Boktor heeft museum in zijn greep leiden. diederik slot De boktor heeft het Stedelijk Museum de La kenhal in Leiden stevig in zijn greep. Het beest je is gek op hout en verschanst zich samen met andere insekten in de plafondbalken van het monumentale pand aan de Oude Singel. Om het ongedierte doeltreffend te kunnen bestrij den, is het museum genoodzaakt deze zomer drie maanden, van 3 juni tot 3 september, de poorten te sluiten. Het museum maakt bovendien van de gele genheid gebruik om in die periode de oude schilderijenzalen op de begane grond op te knappen. Onder meer de oude tapijten worden vervangen door een parketvloer. Deze opknap beurt houdt verband met de grote Jan van Goyen tentoonstelling die het komend najaar in het stedelijk museum te zien zal zijn. De La- Jcenhal verwacht dan veel bezoekers en laat zich graag van haar beste kant zien. „Het mu seum moet er straks perfect uitzien", zegt voor lichtster Mia van Iterson. De museumdirectie heeft de zomermaanden uitgekozen voor de insektenbestrijding en het opknappen van de schilderijenzalen omdat het in die periode meestal rustiger is in het muse um. „Als het warm is gaan de mensen liever naar het strand", aldus Van Iterson. Mochten de werkzaamheden sneller gaan dan verwacht, dan opent het museum de deuren al weer voor de geplande 3 september. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik r I Naam:v> /clop, zonder postzegel. OF BEL 071-5 12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1