I Leidsch Dagblad Voorhoeve wist pan Karremans' pc: Een graantje meepikken... Verbouwing stadhuis ijf miljoen duurder Klem tussen de puinhopen BBL overweegt uit college Leiderdorp te stappen Man ontsnapt uit ziekenhuis gevangenis Verbod geëist op gebruik piepschuim Topa Voorhout BEL: 071-5128030 Comend weekeinde seen Elfstedentocht Werkzaamheden ruimtestation naar Noordwijk GOED NIEUWS ONDERDAG 8 FEBRUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland De kou duurt voort. Gisteren vielen twee doden op het ijs Buitenland Geen overlevenden vliegramp bij Dominicaanse republiek Cultuur en Kunst Leiden wordt in r 1997'stad van Zé) culturen' DA-kamerlid Hillen vraagt opheldering over promotie inister Voorhoeve van defensie en staatssecretaris nelich Meijling hebben de Kamer fout ingelicht over de ing van zaken bij de bevordering van overste Karre- ans (ex-Dutchbat-commandant in Srebrenica) tot ko- nel. De voordracht voor de bevordering is wèl op het ireau van de bewindslieden terechtgekomen en gepa- feerd, aldus bronnen bij Defensie. CDA-kamerlid Hillen :eft Voorhoeve en Gmelich Meijling inmiddels om op- :ldering gevraagd. 1 haag gpdde leiding van de landmacht hebben laten weten 'dat het be ter zou zijn geweest als tevoren was overlegd'. Dat betekende dat land macht-bevelhebber Couzy op zijn vingers was getikt. In de Ka mer gingen zelfs stemmen op voor het ontslag van Couzy. De fensie houdt het er ook nu nog bij dat de bewindslieden pas met de bevordering van Karre mans werden geconfronteerd 'toen deze op 12 januari in de pers uitlekte'. „Het enige docu ment dat in de reguliere proce dure zou kunnên zijn voorge legd, is het ontwerp voor het Koninklijk Besluit dat de staats- aandag lieten de bewindslie- n in antwoord op kamervra- n nog weten dat zij door de ïdmacht 'niet gekend' zijn in bevordering van Karremans. rremans kreeg op 21 decem- van de Directie Personeel Defensie te horen dat hij een lonelsfunctie kreeg in de Ver- igde Staten. Op 9 januari ■rd de legerraad ingelicht, rmeel hoeven alleen benoe- ngen van generaals en defen- attachés bij de politieke en ïbtelijke top van het ministe- te worden aangemeld, maar bewindslieden zeggen dat zij secretaris moet paraferen alvo rens het naar de koningin gaat. Dat gebeurt in grote aantallen tegelijk. Maar ik heb het nage gaan, dit ontwerp-KB ligt nog steeds bij de Koninklijke Land macht", aldus een woordvoer der. CDA-woordvoerder H. Hillen neemt de kwestie hoog op om dat de beide bewindslieden mo gelijk de Kamer onjuist hebben geïnformeerd, en dat is een doodzonde in politiek-Den Haag. PvdA, WD en D66 willen nog geen commentaar geven. De coalitiepartijen PvdA. WD en D66 willen inhoudelijk nog geen commentaar geven. Van Hoof (WD) zegt wel ongelukkig te zijn met de publiciteit die de kwestie-Kanemans nu opnieuw oproept. D66-kamerlid Roethof zegt geen reden te hebben om aan te nemen dat de Kamer foutief is geïnformeerd. PvdA'er Zijlstra wil wachten op het ant woord van de bewindslieden op de vragen van het CDA. haarlem Het Haarlemse vogelasiel beleeft topdrukte. Het is dringen bij de voerbak in de gr.ote bassinruimte, waar gemiddeld dertig zwanen per dag verblijven. Ze delen de ruimte geduldig met verzwakte reigers, meeuwen, meerkoeten en waterhoentjes. De dieren komen op krachten en kunnen zodra de dooi invalt weer naar buiten. foto united photos de boer babette stapel orige plan Leiden 'redelijk bescheiden den aad rietveld verbouwing van het Leidse idhuis wordt ruim vijf miljoen ilden duurder dan de ge- eente had begroot. Voor de rbouwing was aanvankelijk miljoen gulden in de begro- ïg opgenomen. Maar het toe- nkelijk maken van de balies or het publiek, een verbete- g van het stadhuisplein en creëren van ruimte voor een ind-café in het stadhuis kos- i ten minste 7,3 miljoen gul- n. En dat is het plan waar thouder T. van Rij (PvdA) op nstuurt. Iet oorspronkelijke plan om or nog geen twee miljoen gul- de arbeidsomstandigheden het stadhuis op orde te bren- en de balies voor de burgers ntrekkelijker te maken was, 1de ambtenaar H. van Eijk, ïdelijk bescheiden'. De ge- :ente is nu met een heel an- r plan op de proppen geko- :n. Een plan waarin het bin- nterrein van het stadhuis rdt overkapt om ruimte te hnen voor de baliefunctie, waarin het Stadhuisplein mooi er en beter toegankelijk wordt en in de vleugel van het stad huis een grand-café is gedacht. „Ons uitgangspunt", zo hield gemeentesecretaris K. de Vries gisteravond de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voor, „was verbetering van de dienstverlening aan de burger. Gaande het proces is ons duidelijk geworden, dat je daarvoor meer moet doen dan het simpelweg herinrichten van de ruimte. Je moet extra ruimte creëren." En zo'n plan, zei Van Eijk, past 'uiteraard' niet meer binnen het budget. De gemeente heeft de Am sterdamse architecte T. Hooy- kaas een plan laten maken voor het stadhuis. Zij vindt dat de lo ketfunctie alleen verbeterd kan worden als de huidige binnen- plaats overkapt wordt. De archi tecte vindt dat het stadhuis ook aan de kant van de Breestraat toegankelijk gemaakt moet wor den. Pagina Leiden: 'Overheid moet aan bijzondere eisen voldoen' judy nihof jaap van sanduk De fractie van Burgerbelangen (BBL) in Leiderdorp betwijfelt of het nog wel zin heeft om aan het college deel te nemen als wethouder van Dijk (ruimtelijke ordening) niet meer ruimte krijgt om zijn beleid uit te voeren. „We willen de vier jaar graag vol maken, maar je moet natuurlijk niet in een po sitie komen waarin je niks kan. Dan moet je ernstig kijken wat nog de waarde is van samen werking", zegt fractievoorzitter J. Holsberg. De fractie van BBL vindt dat wethouder Van Dijk wordt klemgezet door zijn collega - wethouders C. Kerner (CDA) en C. Huigen (WD). Beide be- leiden Een 20-jarige man uit Nieuwerkerk aan den Ussel heeft gisteren bij een bedrijfsongeval in Leiden zijn linkerbeen gebroken. De man gaf bij graafwerkzaamheden in de Witte Rozenstraat aanwijzingen aan de ma chinist van een dragline. Plotseling maakte de machine een onverwachte beweging, waardoor de Nieuwer- kerker met zijn been klem raakte tussen een muur en de laadschop van de machine. De man moest vervol gens uit de bouwput worden getakeld. Hij is per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar het ongeval. foto hielco kuipers den haag «anp haag/voorhout it Amerikaanse bedrijf Dow lemical eist van Topa Verpak- igen in Voorhout en Storo- :k in Wuustwezel een onmid- llijk verbod van het gebruik i een S-vormig opvulmateri- in verpakkingen. In een kort iding voor de Haagse recht- nk vroeg de advocaat van iw gisteren een dwangsom R 25.000 gulden voor elk stuk piepschuim dat per keer irdt gebruikt. De Amerikanen rwijten Storopack en Topa te 'ader trouw te handelen met hun merkrechten in Europa. Beide partijen ruziën al enige tijd of de S-vorm van het mate riaal een merkrecht is. Dow ver kocht 23 februari 1993 alle rech ten voor Noord-Amerika en Ca nada aan een van Storopacks zusterbedrijven, Storopack Inc. Dow is vervolgens de Europese markt opgegaan en heeft daar de S-vorm als merk laten regi streren. Storopack meent dat het merkrecht in de Benelux niet van toepassing is. Advocaat prof. mr. C. Gielen van Storo pack en Topa, die als afnemer ook in het geding is betrokken: „De Amerikaanse situatie is om verschillende redenen van geen enkele invloed op de situatie in de Benelux. De bescherming van vormmerken is daar anders geregeld dan hier." Dow's advocaat mr. H. Bou- kema is het daar niet mee eens: „Materiaal is alleen van merk- bescherming uitgesloten als er sprake is van voordeel bij ver vaardiging en verpakking. De S- vorm is technisch niet nodig, maar werkt wel merkonder- scheidend. Door het opzettelijk kiezen van een identieke vorm kunnen gebruikers niet zien of het opvulmateriaal van Dow of van Storopack is. Storopack profiteert daarom van het suc cesvolle merk van Dow." Vol gens Gielen biedt de S-vorm wel degelijk technische voordelen. „En daarom mag Dow geen eeuwigdurend monopoly clai men." Beide partijen zijn al bij de rechtbank in een bodemproce dure - die op 3 mei voor de rechtbank dient - verwikkeld om er achter te komen wie er gelijk heeft. Dow beschuldigt Storopack er echter van dat pro ces te vertragen en meent dat het vertrouwen is geschonden. Boukema: „En het plegen van inbreuk op het merkrecht gaat maar door. De schade voor Dow is enorm." Gielen noemde de eis om Storopack en Topa bij een ver bod per overtreding per stukje schuim 25.000 gulden te laten betalen 'absurd'. „Dit kort ge ding is sowieso merkwaardig. Als er voor Storopack en Topa een verbod komt, dan dient Dow voor de schade op te draaien. En als Dow dit geding verliest, dan verlangen wij dat er hoge proceskosten zullen vol-* gen." Rechtbank-president E. Nu- mann doet vrijdag 16 februari uitspraak. Een 26-jarige gedetineerde is in de nacht van woensdag op don derdag ontsnapt uil het huis van bewaring aan de Pompsta- tionsweg in Scheveningen. De man verbleef daar in het peni tentiaire ziekenhuis. Hij is nog spoorloos. Bewaarders ontdekten om 00.50 uur dat het bed van de man leeg was. Hij is ontsnapt door het raam, waarvan enkele tralies waren verwijderd. Hoe dat is gebeurd, is niet duidelijk. De politie vermoedt dat hij hulp van buitenaf heeft gekregen. De politie startte onmiddellijk een intensieve zoektocht, maar die leverde niets op. De gedetineerde was veroor deeld tot vijf jaar gevangenis straf wegens doodslag en verbo den wapenbezit. Tegen hem loopt nog een beroepsprocedu- De gevangene was opgeno men in het ziekenhuis in af wachting van een knie-operatie. Omdat deze ingreep om ondui delijke redenen was afgeblazen, zou de man vandaag worden te ruggebracht naar het huis van bewaring. DISCOUNT DE COMPUTER KOOPJES-BEURS FNTEREXPOV MEDIA 070-35809^1 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee Alphense wil vrouwenbiljart promoten HET WOORD IS AAN Bismarck Leert u dankbaar verblijden over de vreugde die gij ge had hebt en roept niet als de kleine kinderen 'meer' als zij ophoudt. nimun 70% ÏSSSSlff 20% Uitgebreid weerovcrzicht op pagina 14 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 7 9,10,11 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Ombudsman23 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's Schrijvende lezers Sport Strips stuurders zien geen heil in het aantrekken van vaste krachten op de afdeling ruimtelijke orde ning voor het wegwerken van grote achterstanden. Zij willen hoogstens twee tijdelijke mede werkers aanstellen. Daar neemt de fractie van BBL absoluut geen genoegen mee. BBL heeft de wethouders inmiddels een brief gestuurd met kritische vra gen. Volgens BBL zijn er ten minste drie extra vaste mede werkers nodig. Ook zou meer werk moeten worden uitbe steed. Gebeurt dit niet, dan kan BBL zijn toezeggingen aan zijn kiezers niet waarmaken, aldus Holsberg. Pagina 19: Wethouder krijgt zijn zin niet Uitgaan13 Wetenschap Techniek 14 De kortingsbon is voor het concert op vrijdag 9 februari van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in Schouwburg De Meerse. Leidsch Dagblad ook op Internet Vanaf deze week is het Leidsch Dagblad ook op het Internet te vinden. Het adres is: http://www.tref.nl/9010/ html/ld.htm PTT weigert verspreiding rechtse brief den haag anp PTT Post heeft geweigerd om huis-aan-huis een brief te Ver spreiden van de extreemrechtse Burger Partij Nederland (BPN). „Volgens onze inschatting zou deze brief maatschappelijke on rust veroorzaken. Daaraan wil len we niet meewerken", aldus een woordvoerder. De PTT mag volgens haar leveringsvoor waarden bij ongeadresseerd drukwerk kennis nemen van de inhoud, aldus de woordvoerder. Ook heeft de PTT hiervoor geen vervoersplicht. De BPN is een afsplitsing van de Centrumdemocraten. rayonhoofd in liet voorzitter Henk Kroes die kans gisteren onbenut. „De voorspelde harde zuid westen wind en lichte dooi zou den zaterdag vooral op de me ren het ijs kunnen bederven", aldus Kroes gisteravond. Ampel spoedberaad vanmorgen hielp niet meer. De voorbereidingen gaan niettemin door. :t elfstedenparcours is vrijwel klaar, maar de sombere lersverwachting voor zaterdag •et het bestuur van De Frie- che Elf Steden afzien van het Schrijven van een tocht. Het stuur zag vanmorgen geen den vandaag de rayonhoof- n bijeen te roepen. Tegen de oop en verwachting van menig noordwuk gpd Het Europese ruimte-agentschap ESA gaat het grootste deel van zijn werkzaamheden voor het internationale ruimtestation con centreren bij het technologie- en onder zoekscentrum Estec in Noordwijk. ESA verhuist werkzaamheden die nu nog in het Franse Parijs en Toulouse worden uit gevoerd. Ongeveer honderd werknemers moeten naar Noordwijk meeverhuizen. De verhuizing moet in de loop van dit jaar zijn afgerond, zo bevestigt het hoofd van de Estec-staf, ir. r.P. Veldhuyzen. Bij Estec werken momenteel zo n 1.650 mensen. De uit Toulouse afkomstige werknemers houden zich bezig met de ontwikkeling van het onbemande ruimtevaartuig ATV. Het moet vanaf 2002 de Europese module van het ruimtestation bevoorraden. Het station wordt vanaf 1998 in de ruimte ge assembleerd. Ook arriveert in Noordwijk een team dat een bemande capsule gaat ontwerpen. Over de bouw hiervan wordt in 1998 beslist. De verhuizing naar Noordwijk heeft in Frankrijk tot kritiek geleid. Frankrijk voelt zich oneerlijk behandeld omdat het wel een aanzienlijk deel bijdraagt aan het ruimtestation, maar nu wel werkgelegen heid naar Nederland ziet verdwijnen. Ne derland doet voor een klein deel in het station mee. De herschikking van mensen, zoals Veldhuyzen de operatie noemt, is het ge volg van de noodzaak kosten te besparen. De Europese ministers voor ruimtevaart droegen ESA afgelopen oktober op binnen het management voor 105 miljoen gulden te bezuinigen. Ook moet in de komende vier tot vijfjaar twaalf procent van het per soneel door vooral vervroegde uittreding verdwijnen, aldus ESA-woordvoerder F. Bonacina. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. Ja, dat is goed nieuws. Dun neem ik nu een proefabonnement. I I Naam:Voorletters M/V Nr. hank/girn: Handtekening: /clop, zonder postzegel, OFBEL 071-5 1280 30 712141 400114 maandag l/m vrijdag.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1