Leidsch Dagblad 12 18 ok veel ontslagen ij redding Fokker Het extraatje van Grand'Italia. Politieke spanning rond Ziektewet niet geweken Koele vruchten Ook Clinton gedagvaard in Whitewater-zaak Auto rijdt 75 km te hard Alphen sluit de Zegerplas Jongens spelen met granaat en hun leven Corruptiedossier met 29.544 pagina's GOED NIEUWS li )INSDAG 6 FEBRUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1.75 ZATERDAG ƒ1,95 1 Binnenland Buitenland Leiden iankzij ïbiterei vinden Met een nieuwe scanner 3 kan borstkanker veel vroeger worden herkend Bosnische mannen seksueel misbruikt Chris Verplancke, de 'broodmeneer' van de Leidse markt Sport Ajax geniet in Spanje van de geur van gras ia| lombardier en Samsung meest serieuze kandidaten Leerlingen basisschool kraken hersens )ok bij een eventuele redding van Fokker door een bui- enlandse partner, moeten de werknemers rekening hou- len met een drastische sanering. Die zal tot forse ontsla an leiden. Tot nu toe hebben zich volgens Fokker ilechts twee serieuze kandidaten gemeld: het Koreaanse iamsung en het Canadese Bombardier. Geen van de po- entiële partners heeft belangstelling voor de overname fan de aandelen of obligaties van Fokker. Zij zijn slechts ;eïnteresseerd in de activiteiten van dochteronderne- ingen, waaronder de vliegtuigbouw. voerders een eerste selectie tot stand gebracht. Hoewel het persbericht geen namen noemt, bevestigt Fokker-woordvoerder R. Klinkert dat Samsung en Bombardier de meest serieuze kandidaten zijn. Klinkert doet de berichten dat de Frans-Brits-Italiaanse com binatie AIR in de markt zou zijn :okker bevestigde vanochtend n een persbericht dat „zich ge- ;adigden hebben gemeld voor Ie overname van alle bedrijfs- ictiviteiten dan wel een deel ic laarvan". Op basis van de door jotentiële partners verstrekte i- Ee jegevens, hebben de bewind den uit -redac- er ogen de grot )ij reda c de kra Eigen voorstel PvdA-fractie sterdam. '5315747 3e politieke spanning rond de Ziektewet is gisteren niet gewe- c een. Tijdens urenlang beraad ïeeft de PvdA-fractie in de Eer- te Kamer gisteravond een ei- ;en voorstel opgesteld waar- d door de afschaffing van de Ziek tewet voor haar aanvaardbaar wordt. Details van dit voorstel zijn niet bekend gemaakt. Tot nu toe is het kabinetsplan n de Ziektewet af te schaffen de senaatsfractie van de PvdA op grote weerstand gestuit. Sa- met de oppositiepartijen, die tegen zijn, zouden zij het kabinetsplan kunnen afschie- Gistermiddag voerden de PvdA-senatoren Van den Berg (fractieleider) en Van de Zand- schulp nog geruime tijd overleg de verantwoordelijke staatssecretaris Linschoten, na afloop verklaarden ze dat de kou nog niet uit de lucht Achter de schermen had het kabinet al enkele toezeggingen aan de PvdA'ers gedaan, maar die achtten de sociaal-democra tische senatoren nog niet vol doende. Bij het langdurige frac- tieberaad voegde zich later op de avond ook vice-voorzitter Adelmund van de PvdA-Twee- de-kamerfractie. Afschaffing van de Ziektewet betekent dat bedrijven zeventig snelheidscontrole op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest zijn gistermiddag ELT saus over, voor de volgende molto bene Italiaanse maaltijd. Grand'Italia spaghetti Bolognese- Carbonara-saus, 1 pak 500 2ram en "T 2 potten C QO 260 gram BW sJ.uO Grand'Italia spaghetti We hebben de spaghetti en sausen Napolitana- Montanara-saus, van Grand 'Italia bij elkaar verpakt en 1 pak 500 gram en extra voordelig gemaakt Zo bent u 2 potten C Qfi in één keer klaar en houdt u nog a 260 gram BW \J*UO Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl af als „speculatie". „Die combi natie is om allerlei redenen niet de meest voor de hand liggende keus." AIR is de grootste con current van Fokker/DASA en heeft er alle baat bij dat Fokker omvalt. Volgens Fokker overweegt geen van de potentiële partners een bod te doen op de aandelen of obligaties van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuig fabriek Fokker. Daarmee zou den zij namelijk alle schulden van Fokker, zo'n drie tot vier miljard, als bruidsschat mee krijgen. Wel is er belangstelling getoond voor de (activiteiten van) dochters van Fokker, waar onder de belangrijkste: Fokker Aircraft B.V. Ongeveer 114.000 leerlingen in de groepen acht van 5.260 ba sisscholen in Nederland staan voor een spannende week. Van daag, morgen en donderdag maken zij de alom bekende CI- TO-toets, genoemd naar het Arnhemse instituut voor toets ontwikkeling. De kinderen op de drempel van het voortgezet onderwijs krijgen 180 of 240 op gaven in de onderdelen taal, re kenen, informatieverwerking en wereldoriëntatie (facultatief) Dr. Henny Uiterwijk, de eind verantwoordelijke voor de CI- TO-toets: „Sommige scholen maken van de eindtoets basis onderwijs een soort eindexa men basisonderwijs. Dat is het absoluut niet. Wij zeggen altijd: het is een hulpmiddel. Voor alle leerlingen is een advies van de directeur van de basisschool verplicht. Voor alle leerlingen die naar MAVO tot en met VWO gaan, is daarnaast een toets of test verplicht. Voor kinderen die naar een school voor VBO gaan, HET WOORD IS AAN Antisthenes Om weinig en kort te kun nen spreken, moet iemand veel en lang geluisterd heb ben. weersverwachting Leerlingen van de Voorwegschool ii niet eens." Er is een informatie blad voor de ouders en de scho len zorgen ervoor dat alle leer lingen vooraf vertrouwd zijn met wat hun tijdens de toets te wachten staat. De toets moet aansluiten bij de stof die de kin deren op de scholen hebben ge had. En geen opgaven over za ken die op school nog niet aan de orde zijn geweest. Uiterwijk: „Je kunt het zien als een voetbalwedstrijd. Het is belangrijk, je moet maar je promotie hangt niet van deze ene wedstrijd af. Ou ders moeten hun kinderen niet gek maken, maar ze er aan de andere kant van doordringen dat het niet onbelangrijk is." perioden r met zon a 20% 30% 70% 40% 20% 10% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad procent van het loon van zieke werknemers gedurende een jaar zelf moeten betalen. Alleen voor zwangere werknemers en tijde lijke krachten wordt een uitzon dering gemaakt. In de huidige situatie betalen kleine bedrijven alleen de eerste twee ziektewe- ken zelf en grote bedrijven de eerste zes weken. Daarna komt het loon bij ziekte uit de collec tieve potten van de bedrijfsvere nigingen. De PvdA en de oppositie in de Eerste Kamer zijn bang dat be drijven bij het aannemen van nieuwe werknemers gaan selec teren op gezondheid als de .Ziektewet wordt afgeschaft. Pre mier Kok hoopt dat het kabinet er vandaag in open overleg met de Senaat uit kan komen, zon der dat hij hoeft te dreigen met een kabinetscrisis, „want grote woorden hebben geen enkele functie". Voor het kabinet is het door gaan van de plannen van -we zenlijk belang. Er is een bezui niging van negenhonderd mil joen gulden mee gemoeid. D66 heeft moeite met de plannen. D66-minister Borst (volksge zondheid) opperde om de aan stellingskeuring af te schaffen. Ruim vier op de vijf Nederlan ders zijn tegen, zo blijkt uit een opinie-onderzoek door de Bouw- en Houtbond van de FNV. bekeurd. De grootste snelheids duivel slaagde erin om 75 kilo meter per uur te hard te rijden: 125 waar 50 is toegestaan. Tij- .itri 11nuuug lussen iwee dens de controle passeerden half vijf 225 hardrijders 1.347 voertuigen. Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport Strips washington correspondent Na zijn echtgenote Hillary heeft nu ook president Bill Clinton zelf een dagvaarding ontvangen om voor de rechter te getuigen in het justitiële onderzoek in de zogenaamde Whitewater-zaak. Maar in Washington werd meteen gesteld dat het onwaar schijnlijk is dat Clinton ook in derdaad naar Little Rock in zijn thuisstaat Arkansas zal gaan om in de getuigenbank plaats te ne men. Zijn getuigenis zal vrijwel zeker in het Witte Huis op video worden vastgelegd. De rechter in Little Rock be paalde dat de getuigenis van de president zo georganiseerd moet worden „dat zijn presi dentiële werkzaamheden er niet door worden verstoord". Als hij wel in de rechtszaal zou moeten verschijnen, zou hij onderwor pen kunnen worden aan een kruisverhoor en dat proberen zijn advocaten nu te voorko men. Maar ook al getuigt hij op afstand, de dagvaarding voor deze getuigenis onder ede komt hem politiek uiterst uiterst on- gelegen. Clinton is gedagvaard op ver zoek van de advocaten van Ja mes en Susan McDougal, oude vrienden met wie de Clintons in de jaren tachtig geld staken in een onroerend-goedproject in Arkansas. Zij worden ervan be schuldigd illegaal overheidsgeld te hebben gebruikt om zichzelf te verrijken. Clintons getuigenis betreft een lening van 300.000 dollar die de McDougals is verstrekt door ene David Hale, een vroe gere rechter en eigenaar van een investeringsbedrijf. Hale, die moet getuigen in de zaak te gen de McDougals, heeft ver klaard door zijn politieke vriend Bill Clinton aangespoord te zijn om de lening te geven, ook al was dat illegaal. Clinton was toen gouverneur van Arkansas en Hale zou diens 'opdracht' niet hebben willen weigeren. Clinton heeft steeds ontkend Hale tot de lening te hebben aangezet. De McDougals willen nu de waarheid boven tafel, omdat die hen zou kunnen ont lasten. Uitgaan De kortingsbon in de krant van vandaag is voor de voor stelling op donderdag en vrij dag van De Rotterdamse Dansgroep in het LAKthea- ter. VOETBAL OP TV 20.00-22.25 Ned 3 rechtstreeks verslag van de Supercupwed strijd Zaragoza-Ajax. r giste- Pagin Florida In de Amerikaanse staat Florida 'sieren' de ijspegels de sinaasappels. De temperature terochtend vroeg gedurende zes uur tot onder de dertig graden onder nul. Een tijdsduur van vie extreme koude is schadelijk voor het zomerse fruit. Twee veertienjarige jongens uit het Overijsselse Wilsum zijn aan de dood ontsnapt toen ze een scherpe granaat in een bank schroef wilden demonteren. Ze hadden de granaat uit de Twee de Wereldoorlog in een sloot kant gevonden. Het tweetal was met een stok op het explosief aan het slaan, tot grote schrik van een dorpeling uit Wilsum. „Maak dat je wegkomt', riep deze de jongens toe. „Het is een granaat! Waarschuw je moe der." De twee jongens waren echter niet lang onder de in druk. Ze namen het explosief mee naar de schuur voor de montage en hadden de voor kant al keurig netjes schoonge maakt. De moeder van een van de jongens kwam net op tijd tussenbeide. Ze waarschuwde Zeer gevaarlijk ijs heeft t ren toe geleid dat gemeente en politie druk bezig zijn geweest schaatsers ertoe te bewegen de 2: De 'Comeback Kid' Is Zegerplas te verlaten. Nadat er Hemaal terug in de loop van de dag een aantal schaatsers op de plas door het ijs waren gezakt, ging de politie met megafoons aan de slag om de schaatsers te waarschuwen. De afdeling reiniging van de ge meente plaatste waarschu wingsborden en markeerde wakken en gevaarlijke plekken. Het ijs op de Zegerplas is zo gevaarlijk door de enorme diep te van het water. De plas is op sommige plekken dertig lot veertig meter diep, waardoor nog onvol- de politie, die op haar beurt de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) inschakelde. Gisteren kwamen ze de gra naat halen na tien lange da gen. In de tussentijd stond de doende is afgekoeld. Naast familie doodsangsten uit. „Het aantal schaatse duurde een eeuwigheid", zegt moeder Gerrie de Groot (43). Het explosief, dat waarschijnlijk door graafwerkzaamheden is bovengewoeld, werd op een bouwterrein in Kampen tot ont ploffing gebracht. ging er giste ren ook een fietser op de Zeger plas door het ijs heen. Een 13- jarige jongen uit Ter Aar raakte daarbij zijn rijwiel kwijt. Zelf kon hij door twee vrienden weer ophet droge worden geholpen. Pagina 3: Ijs op veel plaatsen levensgevaarlijk PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. ja, dat is goed nieuws. Dus r proefabonnement.'! brussel paul koopman correspondent Dat zijn krantenboer nooit een rekening presenteerde, zijn se cretaresse geen salaris hoefde te ontvangen en dat er nooit een nota kwam voor een particulie re cursus Engels vond de Waal se socialistische ex-minister Guy Coëme niet merkwaardig. De krantenboer, secretaresse en het taleninstituut handelden al lemaal pro deo, uit sympathie voor de sociaal-democratie, ver klaarde Coëme in 1989. Een verdediging die destijds niet erg geloofwaardig werd geacht. Toch duurde het nog bijna ze ven jaar voordat de ex-minister en vice-premier voor de rechter werd gedaagd op verdenking van corruptie. Coëme stond gisteren, samen met zeven partijgenoten en me de-verdachten, wat ongemak kelijk achter het verdachtenhek- je van het Hof van Cassatie in Brussel. Tot een echte proces dag kwam het gisteren niet. De verdediging van zes overige ver dachten voerde aan dat er on voldoende tijd was geweest om het 29.544 pagina's tellende corruptiedossier door te nemen. In deze zaak wordt Coëme er van verdacht dat zwart geld is aangenomen voor het spekken van de partij en het dekken van persoonlijke uitgaven zoals de voornoemde secretaressekos- ten, abonnementen en cursus gelden. De zogenoemde Uniop-affai- re vertoont sterke gelijkenis met de Agusta-zaak, die nog steeds in onderzoek is en vorig jaar leidde tot het gedwongen aftre den van NAVO-topman Willy Claes. Leidsch Dagblad op Internet Vanaf deze week is het Leidsch Dagblad ook op het Internet te vin den. Het adres is: http://www- .tref.nl/9010/ html/ld.htm Nr. bank/giro: Handtekening: OF BEL 071-5 12 80 30

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1