Leidsch Dagblad ïD oden en gewonden in schaatsweekeinde Leidse bmggen bron hoofdletsel 'Elfstegentocht één groot feest geworden' 3 3 BEL: 071-5128030 hypotheek Krant vanaf vandaag op Internet Tien rolstoelen AZL spoorloos verdwenen Honderden doden door sterke aardbeving in Zuidwest-China GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAAR I 1«60 Binnenland Buitenland Leiden ING-bank speelde grote 3 rol bij witwassen drugmiljoenen mJsseln De Amerikanen rillen opnieuw van de kou Leidenaar zet vliegschool op in Verre Oosten Sport Martin Hersman nadert top in schaduw Friezen Usselmeertocht met 30.000 deelnemers ontaardt in chaos (De ijspret heeft dit weekeinde vier doden en ruim 160 gewonden gekost. De gisteren verreden IJsselmeertoertocht tussen Enkhuizen en Stavoren, die sinds 1963 niet meer was gehouden, eiste 120 slachtoffers met botbreuken, vleeswonden of verzwikte lede maten. Een 67-jarige schaatser uit het Noordhollandse Schellinkhout overleed tijdens de tocht na een hartaanval op het ijs. Drie mensen overleden elders in het land nadat ze door het ijs waren gezakt. Het ging om een achtjarig jongetje uit Urk, een vijfjarige cj jongen uit Den Bosch en een 51-jarige inwoonster van Emmeloord. -gpd-anpmiddag in een chaos. Doordat Tijdens de Holland-Venetië- met name aan de Friese kant tocht bij Giethoorn (tiendui- De IJsselmeertocht, waar zo'n van het IJsselmeer het ijs in zend deelnemers) vielen veertig dertigduizend mensen aan schotsen was opgekruid, von- gewonden, deelnamen, ontaardde gister- den er vele valpartijen plaats. Vier helikopters van marine, kustwacht en politie vlogen gis termiddag over het IJsselmeer af en aan om gewonden op het ijs naar de kant te brengen. Daar stond een in de haast op getrommeld legertje van ambu lances, brandweer, politie en andere hulpverleners klaar om te zorgen voor opvang en verder transport door de verstopte straten van Enkhuizen en Sta voren. In en rond Enkhuizen en Sta voren ontstond een grote ver keerschaos. Halverwege de middag werd de deelnemers die nog naar de overkant terug wil den dringend afgeraden en later zelfs verboden dat per schaats te doen. Gestrande deelnemers werden via de Afsluitdijk met bussen weer naar hun start plaats vervoerd. Om half zeven plukte de politie de laatste twee schaatsers van het ijs. De orga niserende ijsverenigingen van Stavoren en Enkhuizen hadden gerekend op zo'n vijfduizend deelnemers. Het werden er zes keer zoveel. Voorlopig komt er nog geen Elfstedentocht. Dat heeft voor zitter Henk Kroes van de Ver eniging De Friesche Elf Steden gisteren tijdens een persconfe rentie in Leeuwarden bekend gemaakt. Volgens Kroes zouden er, gezien de massale deelname van ongeveer 16.000 lieden, te veel kluunplaatsen nodig zijn. De verwachting was dat de tocht woensdag of donderdag zou plaatsvinden. Het is moge lijk dat de klassieker op natuur ijs later wel doorgaat. Pagina 2: Een droeve zondagmid dag in Balk Hier vertel je over veer tig jaar nog over' Pagina 13: Rayonhoofden blazen tocht af NR. 4099/ LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Frédéric Paulhan Aanvaard het leven zoals je een mistige dag of een win terregen aanvaardt. \-7 kans'op sneeuw BTSE '7-1° !72° 370" nrwJjK 70% 60% 60% KssSS 10% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -\ 2 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's21 Sport13 t/m 20 Strips12 Uitgaan22 UITGAAN De kortingsbon is voor het toneelstuk 'De-Vader' van Strindberg, gespeeld door Theater Toverlei in het Lak- theater te Leiden. leiden caroline van overbeeke Tien rolstoelen van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) zijn spoorloos verdwenen. De stoelen stonden bij de hoofdin gang en de parkeergarage en waren bedoeld voor algemeen gebruik. Patiënten die slecht ter been zijn konden ermee naar de plaats van hun bestemming. De 'openbare' rolstoelen zijn sinds anderhalf jaar in gebruik. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) 'Ijl van Bruggen Adviesgroep Dan beeft u 't goed bekeken VOORZETRAMEN 020-5203781 -0228-17795 MEBA-GLAS-GTM leiden rudolf kleun De bruggen in het Leidse cen trum zijn de afgelopen week uitgegroeid tot een bron van schaatsblessures. Vooral 's avonds plachten schaatsers in het stadscentrum te laat te buk ken of hun hoofd weer te vroeg omhoog te doen. ,,Dat veroor zaakt 6oms heel akelig letsel. Gewone hoofdwonden, maar er zijn hier ook mensen half gescalpeerd binnengebracht", zegt woordvoerder D. Ketting van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Het AZL heeft het de hele af- hflgelopen week iedere dag erg p (j.druk gehad. De extra drukte liep j-j jsoms op tot zo'n 120 extra eer- leiden «jan van der nat Leidsch Dagblad is vanaf van daag te vinden op het Internet, het wereldwijde computernet werk. Gedurende een half jaar zal de krant experimenteren met dit nieuwe medium. Voor lopig zal daarom het nieuws op het Internet dat van de papie ren krant volgen, hetgeen bete kent dat er,van maandag tol en met vrijdag elke middag rond 16 uur een nieuwe Internet - ■krant beschikbaar is. Op zater dag ligt de 'verversingstijd' rond het middaguur. Leidsch Dagblad werkt in elk geval gedurende de experimen tele fase samen met de RABO- bank, dat de faciliteiten ver strekt. De krant opent ook een e mail adres, waarop iedereen die over deze moderne manier van postverwerking beschikt re acties en berichten kwijt kan. Daartoe is op de site van Leidsch Dagblad een voorbe werkt formulier beschikbaar. Het Internet-adres van Leidsch Dagblad is: http://www.tref.nl/ 9010/html/ld.htm Electronische post kan ge stuurd worden naar: leidschd(a)tref.nf jaa Het zuidwesten van China is za terdagavond getroffen door een aardbeving met een kracht van zeven op de schaal van Richter. Vanochtend was het aantal do den opgelopen tot 240. Volgens plaatselijke functionarissen zul len nog meer lichamen uit de puinhopen worden geborgen. Meer dan veertienduizend mensen zijn gewond geraakt. De schok heeft honderdduizen den in de provincie Yunnan dakloos gemaakt. Het epicentrum'van de aard schok lag vlakbij Lijiang, op on geveer 300 kilometer van Kun ming, de hoofdstad van de pro vincie Yunnan. In het zwaarst getroffen gebied wonen onge veer anderhalf miljoen mensen, voornamelijk behorend tot de Naxi-minderheid. Tientallen dorpen en delen van steden zijn rpet de grond gelijk gemaakt. Volgens plaatselijke functio narissen zijn bijna 190.000 hui zen ingestort, waardoor naar schatting 300.000 mensen dakloos zijn geworden. In het hele gebied zijn water en elek triciteit weggevallen. Tiendui zenden mensen, bang voor na schokken, bivakkeerden de af gelopen twee nachten in het open veld, hoewel de tempera turen tot onder nul daalden. Vanochtend werd het gebied getroffen door een zeer krachti ge naschok (kracht zes op de schaal van Richter). Volgens de eerste berichten vielen hierbij geen slachtoffers. Het Chinese Rode Kruis heeft de internationale gemenschap om hulp gevraagd voor de ge troffen inwoners. Er is vooral behoefte aan bloed en aan me dicijnen om griep en longont stekingen te bestrijden. Een grote hoeveelheid voed sel, kleding, medicijnen en de- ste hulpgevallen per dag. De traditionele schaatsblessures van botbreuken en fracturen voerden daarbij de boventoon. Afgelopen vrijdag was de ijzel aanleiding tot letsel. In het weekeinde was het voortdurend 'gezellig' druk op de eerste hulp-afdeling. Ook het Elfèabeth-ziekènhuis in Leiderdorp heeft de handen vol gehad aan schaatsblessures. Daar begon de drukte vrijdag ochtend en die hield vervolgens het hele weekeinde aan. „We hebben extra mensen moeten inzetten om de spoedeisende gevallen te kunnen behande len", aldus een woordvoerster. Hier kwamen vooral veel men sen met botbreuken binnen. Rode Kruis vraagt om internationale hulp kens is inmiddels onderweg naar het gebied. Helikopters vlogen gisteren de hele dag af en aan om de zwaarst gewonde mensen in ziekenhuizen te krij gen en tevens voedsel en tenten aan te voeren. Tweeduizend soldaten zijn naar het rampge bied gestuurd om bij het red dingswerk te assisteren. Reddingswerkers verwachten onder het puin nog slechts do den te vinden. Gevreesd wordt dat het dodental tot boven de 300 zal stijgen. Onder de slacht offers in Lijiang, een pittoreske, hooggelegen stad die bekend staat als trekpleister voor toeris ten, zou ten minste één buiten landse toerist zijn. De nationali teit van dit slachtoffer is nog niet bekend gemaakt. In 1988 werd Yunnan getrof fen door een aardbeving met een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. Daarbij kwamen toen 939 mensen om het leven. Schaatsers bukken te laat Net als een boodschappenwa- gentje waren de stoelen bevei ligd met een ketting en een gul denautomaat. „We hebben in middels aangifte bij de politie gedaan, maar wellicht slingeren ze nog ergens rond op het zie kenhuisterrein", aldus de zie kenhuiswoordvoerder. „De wagentjes mogen ons terrein niet af maar he( kan best zijn dat iemand ermee naar het station is gereden. En dan heb ben wij er ook geen zicht meer op." Dieven kunnen de stoelen thuis hebben staan, maar ze zijn duidelijk herkenbaar als AZL-bezit: naam en logo zijn bovendien niet makkelijk te ver wijderen van de beugels en stangen. Medewerkers van de beveiligingsdienst hebben de opdracht gekregen er op toe te zien dat niemand met de overi ge rolstoelen het terrein af rijdt. Het AZL heeft tien nieuwe stoe len besteld. File op het Rapenburg. Soms was het meer lopen dan schaatsen tijdens de Elfstegentocht, zo druk was het gisteren op de Leidse singels en grachten. Maar niemand die daar om maalde. foto loek zuyderduin Papperig ijs, besneeuwd ijs, gescheurd ijs, waterig ijs; de matige ijskwaliteit liet de deelnemers aan de Elfstegentocht gis teren koud. In een ontspannen en soms zelfs uitbundige sfeer namen zo'n zes duizend schaatsers gisteren deel aan de derde editie van de tocht over de Leidse grachten en singels. Naar schatting drie duizend mensen schaatsten de tocht of ficieus, zonder stempelkaart. Noemens waardige ongelukken deden zich niet voor. „Het moest een groot feest wor den. En het is ook een groot feest gewor den", stelde W. Buijteweg van het comi té Elfstegentocht na afloop dan ook te vreden vast. Toch had de matige ijskwaliteit vooraf de nodige twijfels gezaaid bij de organi satie. Tot zatermiddag, toen de knoop uiteindelijk werd doorgehakt, was het doorgaan van de tocht nog allerminst ze ker. Buijteweg: „De ijskwaliteit is bij de Elf stegentocht niet het belangrijkste. Dat er veel gekluund moest worden, hoort er gewoon een beetje bij. Maar je moet de veiligheid voor de deelnemers natuurlijk wel in het oog houden. Op het laatst hebben we nog wat bruggen moeten sluiten. Het was daar te link geworden. Daarvóór moesten we de Oude Vest al uit de route halen, de Herengracht, de Oranjegracht, het Galgewater. Al die mooie stukjes Leiden! Bij de Elfstegen tocht gaat het er natuurlijk voor een groot deel om te laten zien hoe prachtig de stad is vanaf het water. Kunnen we de tocht zo nog wel door laten gaan, vroe gen we ons af." Probleem vormde verder de vele sneeuw op het traject. Het comité slaag de er ondanks vele telefoontjes om hulp niet in een veegmachine te regelen. Uil eindelijk kwam die hulp uit onverwachte hoek. De ijsvereniging Vinkeveen had van de tocht gehoord en bood aan het parcours met haar eigen machine schoon te vegen. Hetgeen gisterochtend vroeg geschiedde. Pagina Leiden: 'Het lijkt wel een wan deltocht' PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. |a, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I J-Sdrcv.J Postcode:Plaats:1 I Iel:(l.v.m. controle be/orRlllKt, De Chinese televisie liet gisteren zien hoe vice-premier Wu Bangguo (geheel links) werd rondgeleid in het getroffen gebied. foto ap OF BEL 071-5 128030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1