Leidsch Dagblad £>onni§ 3 21 Veertig doden bij aanslag Sri Lanka 2 André Rieu heeft geen behoefte aan een fanclub 995,jj Turkse en Griekse troepen teruggetrokken van eiland Sorgdrager tikt Docters van Leeuwen op vingers Pontje blijft in de vaart Van Benthem: Elfstedentocht nog ver weg Cambuur voor CNN plotseling 'hot news' GOED NIEUWS 1^' 'OENSDAG 31 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Feiten en Meningen Binnenland Frankrijk kan ook in toekomst kernproeven niet missen PvdA in Eerste Kamer botst met kabinet over Ziektewet Cultuur en Kunst Venetië huilt na 7 brand in opera La Fenice Sport Krajicek heeft geen lage pijngrens iolland Media ïroep wil itTL 5 opheffen .versum anp e. Holland Media Groep IMG) wil de zender RTL 5 op 1 iptember opheffen en laten imengaan met Veronica. Dat =eft een woordvoerder van de oep vanmorgen gezegd. HMG il RTL 5 niet verkopen, omdat il alleen maar zou betekenen it de Nederlandse omroep er ;n concurrent bij krijgt. Vol- jns een woordvoerder van de oep is de reclamemarkt daar 1 smal voor. De Holland Media roep is volgens de Europese gels op dit moment te groot. 'Het doet pijnmaar ik blijf natuurlijk fan noordwukerhout gert visser hans versluis Hij is wat zij altijd heeft willen zijn. Bij zijn concerten zit ze steevast op de eer ste rij. En in Amstelveen kwam hij zelfs naar haar toe. Ze had een handtekening gevraagd, even vlug, zodat hij het niet erg zou vinden. Maar tot nu toe is dat het enige goede contact dat Suzanne Cok uit Noordwijkerhout met haar idool André Rieu heeft gehad. Zo strandde haar initiatief om een fanclub voor haar idool op te richten op een botte weigering van de violist. Zo'n honderd fans hadden haar oproepen in de supermarkten in de regio gelezen en een tientje overgemaakt. Alles was al geregeld, niets leek de pret nog te kun nen verstoren. Maar uiteindelijk ging het niet door: want Rieu zag niets in een fanclub, zo liet hij onlangs weten. André Rieu houdt namelijk niet van persoonsverheerlijking, zegt zijn zaak waarnemer. Een jaar geleden werd Suzanne Cok fan. Sindsdien gaat ze eenmaal in de zes weken naar een live-concert van André. Natuurlijk wilde ze zich ook aansluiten bij een fanclub. Toen die niet bleek te bestaan, besloot ze om er zelf een op te richten. „Eerst heb ik na tuurlijk gevraagd of meneer Rieu dat wel wilde", aldus Cok. „Maar ik kreeg geen antwoord. In november werd ik uitgenodigd om eens in Maastricht te komen praten. Rieu leek toen wel posi tief over het idee." Twee weken geleden kreeg Cok een nogal koele brief uit Maastricht. Rieu had na ampel beraad besloten geen medewerking te verlenen aan het initia tief. 'Koel en nogal harteloos', noemt Suzanne de boodschap van Rieu. „Het deed pijn, ik had er zoveel moeite voor gedaan. Hij had me op z'n minst kun nen bedanken voor het enthousiasme." Toch komt de afwijzing niet geheel als een verrassing: „André was altijd al een beetje onbereikbaar voor z'n fans. In het begin deelde hij ook nooit handte keningen uit. Tegenwoordig komt hij na een concert af en toe naar buiten: daarin is hij al verbeterd." Ondanks al les blijft Cok haar idool trouw. „Ik heb me enorm voor hem uitgesloofd, maar het lijkt wel of hij me niet serieus neemt. Toch blijf ik fan. Ik hoop dat hij nu geen hekel aan me heeft gekregen." Pagina 7: Elke fan is Rieu even lief André Rieu: ...Geen per soonsverheerlijking.... FOTO CPD vrachtwagen vol explosieven rijdt bank binnen tombo afp/rtr |ij een aanslag met een autobom in het centrum van Co- )>mbo, de hoofdstad van Sri Lanka, zijn vanmorgen ten linste veertig doden gevallen en honderden mensen ge- ond geraakt. Een met explosieven geladen vrachtwagen ied in op het gebouw van de centrale bank in de wijk ort. Dit hebben ooggetuigen verklaard. Vermoedelijk aat het om een actie van de Tamil Tijgers. rèed en ontplofte. Een postbe ambte telde dertig bussen en auto's die gewonden naar het ziekenhuis vervoerden. Er zijn nog geen officiële mededelin gen over het aantal slachtoffers. Eerder in de ochtend hadden inwoners van Colombo opge merkt dat rook opsteeg uit een aantal gebouwen in de wijk Fort. Daar zijn behalve de cen trale bank ook luchtvaartmaat schappijen, luxe hotels, banken en het kantoor van de president tor de zware ontploffing stort- een deel van het 36 etages illende gebouw van de centrale nk in. Omliggende gebouwen lakten ernstig beschadigd en kele stonden in brand. Veilig- idstroepen grendelden de za- nwijk in Colombo af. Volgens de getuigen schoten lensen vanuit de vrachtwagen bewakers bij de bank voor t voertuig tegen het gebouw gevestigd. Door de krachtige ex plosie braken de ruiten tot in de verre omtrek. In de hotels lie pen toeristen verwondingen op door brekend glas, zeiden getui gen. Niemand heeft de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Hoewel de autoritei ten nog geen commentaar heb ben gegeven, gaan waarnemers uit van een actie van Tamil- guerrillastrijders. De organisatie Tamil Tijgers strijdt sinds de ja ren tachtig in het noorden en oosten van het eiland voor een onafhankelijke staat. Het Srilankaanse leger begon eind vorig jaar een grootscheeps of fensief tegen het Tarqil-bolwerk- op het noordelijke schiereiland Jaffna en verjoeg de Tamil Tij gers. Bij het conflict zijn ten minste 35.000 doden gevallen. )e Beukenhof verliest zijn Vlichelin-ster iegstgeest herman joustra estaurant De Beukenhof in Jegstgeest is na dertig jaar zijn pichelin-ster kwijtgeraakt. Res- kurants met één of meer stèr en gelden als absolute topres- kurants qua eten, bediening en pbiance. Per jaar worden de - pstaurants beoordeeld door in- pecteurs van Michelin voor jen plaatsje in de Guide Miche- p Benelux. Volgens manager J. Teulings an De Beukenhof komt het af- l" jakken van de ster 'niet geheel jnverwacht'. Hij vermoedt dat jet afscheid van chef-kok K. van fulpen ermee te maken heeft, fan Fulpen ging vorig jaar, na leertig jaar de scepter in de jeuken te hebben gezwaaid, net de VUT. Hij werd opge- blgd door H. Schreuder die ze- jen jaar onder hem werkte. I De laatste dertig jaar kreeg et restaurant een ster. Teulings neldt echter niet te zwaar te til- fen aan het verdwijnen ervan. Wij zijn van mening dat, onge- Icht wat de Guide Michelin jordeelt, de duidelijke stijging &n het aantal gasten dat de - jiatste maanden De Beukenhof r iezoekt, aangeeft dat onze lieuwe chef-kok zeker niet tiinder wordt gewaardeerd." 1 Vriendelijkheid 7 ilecht beloond elderdorp kees van kuilenburg 3 '4 jlet valt zeer te betwijfelen of len 33-jarige Leiderdorper nog Ilens een helpende hand zal pesteken als hem wordt ge- (raagd even een auto aan te du- Iren. In de parkeergarage van !>e Winkelhof werd hem gister- norgen door een onbekende er lutomobilist gewaagd of hij a_ pen 'een duwtje' wilde geven, r- 'oen de motor aansloeg reed de inbekende automobilist direct keg. Uit de jaszak van de Lei- n. lerdorper bleek zijn portemon- lee met een behoorlijk bedrag lan geld te zijn verdwenen. den haag anp hun nieuwjaarstoespraken ge bruikten om de negatieve aan dacht die de politie tijdens de parlementaire enquête opspo ringsmethoden kreeg, te baga telliseren. Ook verweet hij de re- cherchetop over onvoldoende kwaliteit te beschikken. De woordvoerder van Docters van Leeuwen wilde vanmorgen niet reageren. Minister Sorgdrager van justitie heeft Docters van Leeuwen, voorzitter van het college van procureurs-generaal, stevig op de vingers getikt. Docters van Leeuwen moet de minister voortaan vooraf informeren als hij in het openbaar beleids maatregelen verkondigt die op het terrein van de minister lig gen. Volgens haar woordvoerster heeft Sorgdrager dat opgedra gen in een wat zij noemt „ui terst vriendelijk briefje". Van een spreekverbod is geen spra ke. Aanleiding zijn de uitspraken van Docters van Leeuwen on langs op een congres in Amster dam. Daar hekelde hij in felle bewoordingen de politie. Hij kapittelde een aantal korpschefs en korpsbeheerders, omdat zij alkemade» Us of geen ijs, schaatsen of geen schaatsen, het pontje naar de Aderpolder moet blijven varen. Om de handvol boerderijen op het eilandje bereikbaar te houden, halen de boeren constant de ijsschotsen uit het vaargeultje dwars op de Ringvaart. Zonder pont kunnen de boe ren op dit afgelegen deel bij Kaageiland de bewoonde wereld onmogelijk bereiken. Op de achtergrond koestert de Adermolen zich in het win terzonnetje. FOTO WIM DIJKMAN HET WOORD IS AAN Ovidius De afgunst reikt niet tot ho ge karakters, evenals een adder op de grond blijft krui pen. -*'/2° r/2' i'/2° 30% 50% 40% ÏÏÏES# 30% 10% 10% Uitgebreid wcerovcrzicht op pagina -\ 2 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 7,8,9,11 Economie6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving16 12 18 Natuur en Milieu Randstad Regio15,16,17,19 RTV/programma's13 Sport21.23 Strips Uitgaan 10 leeuwarden anp Evert van Benthem heeft giste ren in een groepje van zes man, onder wie Jos Niesten en An- dries Kasper, de Elfstedentocht gereden. Dat viel de tweevoudi ge winnaar van het evenement niet mee. Na ruim tien uur pas seerde hij de 'finish' op de Bon- kervaart in Leeuwarden. Het dappere gezelschap 'kwam onderweg tal van moei lijkheden tegen. Vooral de vele windwakken leverden proble men op. Honderden meters moesten lopend worden afge legd. Twee schaatsers kwamen in een wak terecht, maar kon den de tocht wel uitrijden. „Het parcours was véél zwaarder dan ik had verwachtaldus Van Benthem. „De Elfstedentocht is nog ver weg. Pas als het nog tien dagen flink vriest kan de wedstrijd doorgaan, denk ik." Ijsmeesters in Friesland gaan de komende dagen proberen op meer plaatsen ijs te transplante ren. Daartoe is besloten na de succesvolle ijstransplantatie bij de brug in Balk. De meeste zwakke punten liggen bij Sneek, Birdaard en Bartlehiem. De verwachte dooiaanval be reikt Friesland waarschijnlijk niet. Ook in het weekeinde komt de temperatuur nauwe lijks boven nul graden. Dit voor spelt de Friese weerman Piet Paulusma. De nieuwe gegevens kunnen positieve gevolgen heb ben voor de Elfstedentocht. Als het blijft vriezen, groeit de ijs dikte en daarmee de kans op de eerste Tocht der Tochten sinds 1986. (Je n cikova) Kwaliteit, dealgn, voordelig .EIDEN-C: Haarlemmerstraat 52a DEN HAAG: .ango Poton 41 ARNHEM: Bakkerstraat 6. tOTTERDAM: lynbaan 31. hook Weena EINDHOVEN-C: Rochleslraal 62 GRON NGEN: Oostorstraat 27 UTRECHT: Gilden kwarllor 173, (Hoog Catharine) AMSTER DAM: Goldcrtandplein 46. AMSTERDAM- -ENTRUM: Moislcog 12. CAPELLE a/d IJSSEL: open m niUIHHHMHI Crisis tussen buurlanden lijkt beëindigd na telefoontje Clinton istanbul «jessica lutz correspondent Turkije en Griekenland hebben vanmorgen wederzijds hun troepen teruggetrokken rond het eilandje Kardak, of Imia op z'n Grieks. De landen besloten hiertoe nadat de Amerikaanse president Bill Clinton vannacht beide premiers opbelde. Ook NAVO-chef Solana en de secre taris-generaal van de VN Bout ros Ghali riepen de twee landen op het hoofd koel te houden. De crisis heeft aan drie Griekse mi litairen het leven gekost toen hun helikopter neerstortte. Vannacht leek het er nog op dat de zaak zou escaleren toen Turkse mariniers landden op één van de rotsen waaruit het onbewoonde eilandje bestaat. Helikopters vlogen met gedoof de lichten over om de Griekse commando's af te leiden, terwijl de mariniers de Turkse vlag neerplantten op een steenworp afstand van de Griekse. Inmid dels waren van beide kanten fregatten op weg naar het ge bied. Het hele Griekse leger was in staat van alarm. Tussen zes en acht uur vanmorgen zijn echter de manschappen, sche pen en vlaggen weggehaald. De Turkse minister van bui tenlandse zaken Baykal ontken de echter vanochtend dat er een akkoord bestaat tussen Ankara en Athene over de terugtrekking van de militairen. Wel bevestig de hij dat Turkije zijn troepen terugtrekt. Eerder vanochtend had de Griekse minister van buitenlandse zaken Arsenis ver klaard dat er een vergelijk was bereikt. Wat er precies is afge sproken om de gemoederen te kalmeren is nog onduidelijk. Wat de afgelopen dagen als een vrij onschuldig vlaggenoor- logje tussen Griekse en Turkse burgers begon (om beurten haalden ze eikaars vlag weg om die van hun eigen land te hij sen) leidde onverwacht snel tot militaire actie. De strijd om de souvereiniteit over de partij kale rotsen symboliseert een groter belang: tot waar reiken de terri toriale wateren van de twee lan den in een zee die bezaaid is met eilanden. leeuwarden gpd Plotseling stond gisteravond verslaggever Cornelius Green- way voor de neus van Cam- buur-trainer Han Berger, die zijn ploeg zojuist met 2-0 van Ajax had zien winnen. Of Ber ger wilde meewerken aan de serie portretten over Europe se topteams die Greenway maakt voor CNN. De eerlijkheid gebiedt te vermelden dat Cornelius Greenway (kleinzoon van een emigrant uit Rijswijk die nog gewoon Cornelis Groeneweg heette) niet helemaal naar Leeuwarden was gekomen om Cambuur te portretteren. Hij was net terug uit Spanje, waar hij Real Madrid en Bar celona op film had vastgelegd en was neergestreken in Am sterdam om Ajax een paar da gen te volgen. „Is this a Cinderella-story", wilde de verslaggever van CNN weten. „It's a dream", sprak Berger'. „De tweede droom al in korte tijd. Want eerder hebben we in dit be- kertoermooi al Heerenveen verslagen, de derde club van Nederland op dit moment. Maar de mooiste droom ja gen we nog steeds na. We wil len volgend seizoen in de hoogste divisie spelen." Pagina 21: Cambuur verslaat wereldkampioen De kortingsbon is vandaag voor het koffieconcert door het Osiris Trio in Schouw burg De Meerse in Hoofd dorp. Vandaag C K De wekelijkse cultuur en kunst- pagina's zijn deze week een dag verhuisd, van donderdag naar de krant van vandaag. Ze zijn te vinden op pagina 7 tot en met 11. Asielzoekers verdwenen uit opvangcentrum HAARLEM PAULINE VAN DER MUE Negentig asielzoekers van 16 en 17 jaar zijn het afgelopen jaar spoorloos verdwenen uit hel opvangcentrum in de Rippcrda- kazernc in Haarlem. Dal heeft staatssecretaris E. Schmitz gis teren bekendgemaakt. Hoewel de Haarlemse pglitie op de hoogte is van de massale ver dwijningen is er tot dusverre geen onderzoek naar gepleegd. Desondanks heeft politicwoord voerder 11. Vos een theorie over de .verblijfplaats van de kinde ren. „We hebben sterk het vei moeden dat Nederland als smokkelroute wordt gebruikt. Sommige van die kinderen dui ken later op in Canada of Ame rika." Sinds ile zomer van 1994 zijn behalve uit Haarlem ook uit het opvangcentrum in Eindho ven 150 minderjarigen verdwc- nen. Uit een centrum in Uister wijk zijn 30 kinderen met de noorderzon vertrokken. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. la, dat is goed nieuws. Dus r I Naam: i een proefabonnement. I I Nr. bank/giro: Handtekening: OF BEL071-5 128030 712141 400114 maandag l/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1