ao Zedongs miskende martelaren Buitenland Colombiaanse president wil met referendum huid redden ulturele Revolutie in phina: tien jaar chaos JlNSDAG 30 JANUAR11996 antwoordelijk gehouden voor het brute geweld dat de Cultu rele Revolutie met zich mee bracht. Verongelijkte Rode Gar de-veteranen vergelijken zich nu met de Amerikaanse oudge dienden van de oorlog in Viet nam, die hun leven gewaagd hadden voor de eer van hun va derland en na thuiskomst wer den overladen met kritiek en verwijten. Het gebrek aan een behoorlij ke opleiding is een van de grootste hindernissen in het le ven van de meeste Laosanjie. Velen werden te oud bevonden voor toelating tot de universitei ten toen de situatie begin jaren zeventig weer min of meer nor maal werd. Het gevolg is dat zij slecht betaalde baantjes in noodlijdende staatsfabrieken krijgen. Een groot aantal van hen is werkeloos geraakt door dat het overheidsbedrijf waar ze werkten failliet ging. Ze moeten nu rond zien te komen van een standaarduitkering van nog geen veertig gulden per maand, ongeveer eenderde van het ge middelde loon in Peking. Ook bij de overheid worden Laosan jie in hun carrière gedwars boomd omdat sinds 1989 func tionarissen die jonger zijn dan 35 jaar voorrang krijgen bij pro moties. Dienstverlening Het betekent voor de Laosanjie dat ze over het algemeen -ach teraan in de rij staan bij China's supersnelle ontwikkeling naar een markteconomie. Ze delen niet op gelijke voet mee in de welvaartsverbetering en raken zelfs steeds verder achterop. De helft tot driekwart van de Laosanjie zou moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen. Yao Yulong bijvoorbeeld, die als klusjesman zijn kostje bij el kaar scharrelt, moet van zestig tot zeventig gulden per maand rond zien te komen. Alleen al het schoolgeld voor zijn dochter is maandelijks een tientje. „Het is verre van genoeg om behoor lijk te leven. Ik heb gelukkig veel steun aan Laosanjie-vrienden, waardoor ik hier kan overle ven", zegt hij. Een laosanjie zal inderdaad een lotgenoot die problemen heeft altijd bijstaan en helpen. Dat kan gaan van tijdelijk on derdak en een baantje tot de weg wijzen in China's moderne bureaucratie. Ze leven overi gens niet allemaal op de rand van het bestaansminimum. Zhu Kunnian - die in 1973 in Peking terugkeerde met als eni ge bezit een gewatteerde deken - wist zich door zelfstudie op te werken tot manager van een handelsfirma. Vier jaar geleden zette hij een speciale onderne ming op voor dienstverlening aan Laosanjie, die onder meer een restaurant met goedkope maaltijden bevat. Zhu: „Wij zijn de grootste groep mensen die de overheid stelselmatig verwaarloosd heeft. In het begin van de jaren ne gentig was ik tamelijk welge steld geraakt en ik wilde me so ciaal nuttig maken. Als laosan jie is het logisch dat ik ervoor kies die generatie te helpen. Te meer daar velen van hen in ar moe leven en sociale proble men hebben. In Peking zijn dat er zeker een paar honderddui zend. Een restaurant is altijd een goed ontmoetingspunt voor mensen". Op het menu staan de simpe le gerechten die in de achteraf streken waar de laosanjie ooit op het land hebben gezwoegd, dagelijkse kost waren: maïs met snippers kip, stoofpot met mie en vetspek, rijstepap met inge legde zoute groentes. De thee wordt geserveerd in kopjes waar het oor af is. „Om aan te geven hoe het in die tijd was", ver klaart Zhu. Hij verkoopt in het restaurant ook boeken over Laosanjie, mu- ziekcassettes met liederen uit die tijd en het maandblad Laosanjie Mensen (oplage 30.000 exemplaren). Sinds kort is er zelfs een soort jenever ver krijgbaar die laosanjie als mer knaam draagt. Een andere sociale activiteit van Zhu is de oprichting van een fonds voor de ondersteu ning van kinderen van arme foto cpd laosanjie, onder meer door stu diebeurzen te verlenen. „Onderwijs is belangrijk voor de toekomst van jonge mensen. Op het ogenblik is de misdaad onder kansarme kinderen van Laosanjie onrustbarend hoog en daar moet iets aan worden gedaan. Scholing kan helpen dat probleem aan te pakken". Benauwd Meer veteranen van de Culture le Revolutie doen een poging organisaties op te zetten om hun generatie en hun kinderen opvang en ontspanning te bie den. Laosanjie die familie had den in de hogere geledingen van de partij, zoals een neef van de vroegere premier Zhou Enlai, proberen al geruime tijd een laosanjie Club in het leven te roepen. Dat het project almaar niet van de grond komt, ligt volgens een van de betrokkenen aan de financiering van de benodigde 400.000 gulden die op zich laat wachten. Een ander gooit het op problemen met de huisves ting van de club, waarvan de ontwerpen voor het interieur van de vier geplande restau rants al lang klaar zijn, een in gewijde stelt dat het probleem bij de autoriteiten ligt. De Chinese regering blijkt heel erg benauwd te zijn dat (le ze geharde generatie uitgroeit tot een georganiseerde actie groep. Een officiële krant in de hoofdstad heeft in een com mentaar ervoor gewaarschuwd dat de Diosanjie in de Culturele Revolutie hebben bewezen dat ze troepen kunnen mobiliseren. Laosanjie zijn zelf de eersten om te benadrukken dat ze na hun ervaringen tijdens de Cul turele Revolutie en daarna, geen enkele behoefte hebben aan dat soort activiteiten. „Onze gene ratie is bij uitstek in staat de problemen in ons land te begrij pen. Laosanjie zijn geen bedrei ging voor de partij. Wij vormen een brug tussen de oudere en de jongere generaties en willen ons volledig inzetten voor de sociale vooruitgang", zegt Zhu Kunnian beslist. >£N HAAG/BOGOTA THIEU VAESSEN INP ueen drama zo groot of de Colombianen blijven ir de humor van inzien. „Wie moet het referen- um over het aanblijven van president Samper fi- ancieren, nu de belangrijkste drugbaronnen ge- [angen zitten?", is momenteel de retorische vraag de straten van Bogota. Samper verkeert in gro- |e moeilijkheden. Afgelopen week werd duidelijk lat hij waarschijnlijk wel degelijk wist dat zijn rerkiezingscampagne van 1994 door de drugmaf- ta is gefinancierd. Eén ding is zeker: op nieuwe steun van het Kar ei van Cali hoeft Samper niet te rekenen. Sinds let aantreden van de president is de ene na de [ndere topman van het machtige cocaïnesyndi- taat opgepakt, inclusief de nummer één en twee, Ie broers Rodriguez Orejuela. De twee broers zijn loor Samper opgelicht, weten velen in Colombia, te hebben Samper in het zadel geholpen, maar lijn vervolgens verraden. Samper kwam vorige week in grote moeilijkhe- len doordat zijn voormalige rechterhand, cam- lagneleider en ex-minister Fernando Botero na rijf maanden zijn stilzwijgen verbrak. Vanuit de {evangenis liet Botero weten dat Samper willens en wetens geld van de drugmaffia heeft geaccep teerd. Daarmee zette Botero oude beschuldigin gen aan het adres van de president kracht bij. Van alle kanten klonk een hernieuwde roep om het af treden van het staatshoofd. Als tegenzet kondigde Samper aan een referen dum over zijn eigen toekomst te organiseren. Dat voorstel is onmiddellijk onthaald op hoongelach, ook bij prominente liberale partijgenoten van de president. De conservatieve oppositie betoogt dat Samper niet moet proberen een juridische kwes tie via het stemhokje op te lossen. Hetzelfde zegt de procureur-generaal Alfonso Valdivieso: „Een volksstemming kan justitie niet vervangen." Ook de vraagstelling in het referendum roept verzet op. Samper wil met geen woord reppen over het drugsgeld, het 'hete geld', dat hij zou hebben aangenomen. De bevolking krijgt waar schijnlijk de vraag voorgelegd of ze voor of tegen het 'sociale pact' van Sampers regering is. Met dat pact introduceerde Samper voor het eerst CAO-besprekingen in Colombia en verzekerde hij zich van de nodige sympathie bij de armere be volkingsgroepen. Volgens waarnemers probeert Samper met deze vraagstelling de indruk te wek ken dat alleen de rijke elite uit is op zijn val. Samper maakt toch al een gerede kans een re ferendum te winnen, doordat veel Colombianen allerminst onder de indruk zijn van de berichten dat hun president drugsgeld heeft aangenomen. „Men is helemaal niet zo verontwaardigd. Het is niets bijzonders", zegt Liduine Zumpolle van Pax Christi en een Colombia-kenner bij uitstek. Vol gens Zumpolle zullen de Colombianen ook niet zo snel tegen Samper stemmen, omdat er geen geschikte opvolger is. De vrees bestaat dat het le ger zijn macht verder wil uitbreiden. Een steunbetuiging van de bevolking zou Sam per zeer goed uitkomen in zijn guerrilla-oorlog met de Verenigde Staten, waar het politieke sys teem van Colombia inmiddels bekendstaat als een 'narcocratie'. De Amerikanen maken er geen geheim van dat ze elk vertrouwen in de Colom biaanse regering hebben verloren. Maar het wordt al een stuk moeilijker Samper aan de kant te schuiven, indien de president zich weet ge steund doorzijn eigen bevolking. Intussen is het wel de vraag of Samper nog de kans krijgt een referendum te organiseren. Na de explosieve verklaring van Botero verliest Samper de steun van de ene na de andere topfunctiona ris. Binnen 48 uur nadat Botero op de televisie verscheen, keerden drie ministers en vijf ambas sadeurs Samper de rug toe. Ook de Colombiaanse te gaan en 'te leren van de boeren'. Met dertig klasgenoten marcheerde hij onder •t zingen van revolutionaire liederen opgetogen naar het station in Peking. Na een ambassadeur in Nederland stapte op. Een groot deel van de ondernemers lijkt even eens het vertrouwen in Samper te hebben verlo ren. De belangrijkste organisatie van werkgevers meent dat 'het presidentschap ernstig is ver zwakt'. De ondernemers willen dat Samper in ie der geval tijdelijk afstand doet van zijn functies, totdat zijn naam is gezuiverd. De positie van Samper is verder verzwakt door een rebellie in zijn eigen partij, een rebellie die veel weg heeft van een georganiseerde campagne onder leiding van zijn voorganger en partijgenoot Gaviria. De ex-president zou zijn vertrouweling Humberto de la Calle, de huidige vice-president, aan de macht willen helpen. De la Calle heeft een slecht verstandhouding met Samper en heeft zich ook een tegenstander getoond van een referen dum. Cruciaal voor Samper kan wel eens de Ameri kaanse beslissing zijn over de toekenning van handelsvoordelen. Naar verwachting zullen de Amerikanen ergens in maart bepalen of Colom bia genoeg aan drugsbestrijding heeft gedaan om onder gunstige voorwaarden te mogen exporte ren naar de VS, de belangrijkste afzetmarkt. Een negatieve beslissing zou betekenen dat Samper alle steun verliest. Yulong was zeventien toen hij, met miljoenen andere Chinese tieners, in decetn- 1968 gehoor gaf aan de oproep van partijleider Mao Zedong om naar het platte- van achttien uur in overvolle wagons belandden de jongeren in een arm in de noordelijke provincie Shaanxi. Ernesto Samper in voor hem betere tijden. archieffoto epa Zhu Kunnian (links) en Yao Yulong in Zhu's restaurant Laosanjie. nd 1968 gaf de Chinese partij- ider Mao Zedong de jongeren de steden het bevel op het atteland te gaan werken om bei !t ware China, dat van de ar- e boeren, te ontdekken. Het arkeerde de laatste fase van n politieke strijd binnen de ïinese communistische partij ij de jaren zestig. Mao was bin- ifn de partij uit de gratie ge lakt door zijn rampzalig eco- pmisch beleid, bor mislukte oogsten waren iljoenen mensen omgeko- len. Anderen in de politieke p wisten de economie weer r ib de rails te krijgen door onder tüteer de boeren bezit van kleine ajakjes land toe te staan en in fabrieken een systeem van Dnussen in te voeren, lao, voelend dat hem de acht ontglipte, stelde dat door ifze 'kapitalistische' maatrege- h het karakter van de commu- stische revolutie werd aange- kt en China weer dreigde te rvallen in de fouten van voor stichting van de Volksrepu- ek in 1949. Hij lanceerde in zomer van 1966 een pro- mma voor de zogenaamde |rote Proletarische Culturele ïvolutie'. larmee beoogde hij iedereen een leidinggevende post die 'kapitalistische weg' bewan- ilde, te 'vernietigen'. De op- iuw van het socialisme moest feral in de maatschappij, met ie in onderwijs en cultuur, forrang krijgen, p Culturele Revolutie bracht tn enorme chaos teweeg die sommige plaatsen het aan zien van een burgeroorlog kreeg. Mao liet zijn tegenstan ders in de partijleiding, zoals de latere hervormer Deng Xiao ping, verbannen of gevangen zetten. Duizenden ambtenaren werden ontslagen en voor 'her opvoeding' naar werkkampen gestuurd. Studenten organiseerden zich spontaan in de zogenaamde 'Rode Garde'. Zij namen het op zich Mao te steunen en kapita listische tendenzen met wortel en tak uit te roeien. De partijlei der zag de mogelijke kracht in van deze miljoenen jongeren en gaf zijn goedkeuring aan de be weging. Hij stond daarmee toe dat tieners op grote schaal lera ren, professoren en kaderleden beestachtig mishandelden en in uitputtende zogenaamde 'strijdvergaderingen'verneder den. Geweld was er ook binnen de Rode Garde zelf, waar ver schillende facties elkaar naar het leven stonden. Uiteindelijk was Mao in 1967 gedwongen in te grijpen. Hij gaf het leger opdracht de Rode Gar de te ontwapenen en de orde onder de revolutionaire heet hoofden te herstellen. Een jaar later stuurde hij de stadsjeugd het binnenland in, zodat ze konden afkoelen. In 1969 - drie jaar na het uitroepen van de Culturele Revolutie - was de ab solute machtspositie van Mao Zedong weer verzekerd. Het zou nog tot na Mao's dood in 1976 duren voordat een einde kwam aan wat de Chinezen de 'Tien Jaren van Chaos' noemen. De vrieskou had onderweg het revolutionaire vuur al op een la ger pitje gezet, maar bij aan komst in het dorp barstte vol gens Yao menig 'stoere' stads- jongen compleet ontredderd in snikken uit. „Het was daar zo verschrikkelijk primitief. Men sen leefden er in grotten en er was geen elektriciteit. Om te slapen moesten we houten brit sen delen. Ook was er zo goed als niets te koop. Geen rijstkom- metjes bijvoorbeeld en ook geen enveloppen om brieven te versturen", verwoordt de nu 43- jarige zijn herinneringen. Restauranthouder Zhu Kun nian (48), die naar dezelfde pro vincie werd gestuurd, zegt: „Hoe je het ook wendt of keert, wij hadden een heel rooskleurig beeld van het leven op het plat teland. Toen we daar, ver van huis, aankwamen bleek dat vies tegen te vallen. Wij moesten el ke dag veertien tot vijftien uur op het land werken en kregen daarvoor slechts een dollar (an derhalve gulden) betaald. We waren verbijsterd. Sommigen begonnen de leiders die ons dit hadden opgedragen te haten en gingen stelen en vechten om ui ting te geven aan hun gevoe lens". Speciale groep Yao en Zhu zijn twee van de naar schatting zestien tot acht tien miljoen jongeren die als eerste groep naar China's meest onderontwikkelde gebieden werden gestuurd in de zoge naamde Culturele Revolutie. Deze jeugd, die nu de Verloren Generatie wordt genoemd om dat hen de kansen op behoorlijk onderwijs zijn ontzegd, vormde de revolutionaire voorhoede die oprecht en fanatiek geloofde in de Maoïstische idealen. Zij staan bekend als de Laosanjie oftewel de Drie Oude Genera ties omdat zij in de jaren 1966, 1967 en 1968 van de middelbare school afkwamen. Alleen al in de hoofdstad Peking zijn het er een miljoen. De Laosanjie zijn nu midden veertig en vormen nog steeds een speciale groep in de inmid dels kapitalistische Chinese maatschappij, waar slechts rijk dom en bezit tellen. Hambur gers, disco's en andere materië- Briefkaart van de Culturele Revolut le geneugten staan haaks op hun jeugdidealen van een sober leven in een socialistische maatschappij. „Wij hebben onze jeugd ge geven voor de revolutie en daar weinig voor teruggekregen. De regering geeft ons niet de plaats in de geschiedenis die ons rechtmatig toekomt", zegt een andere veteraan die in Binnen- Mongolië heeft 'gediend' en anoniem wil blijven. Als voorbeeld noemt deze 46- jarige handelaar dat de overheid tot 1985 met man en macht heeft geprobeerd te voorkomen dat de revolutionaire jongeren weer naar hun oorspronkelijke woonplaatsen konden terugke ren. Dit om een verdere overbe volking van de steden en een hogere werkloosheid daar te voorkomen. Naar schatting is tien procent op het platteland achtergebleven. „Zelfs in 1985 werden slechts degenen weer tot de steden toegelaten die zelf werk en huisvesting wisten te regelen. En nu nog is het een vreugde voor de massa. Laosanjie die met iemand van het platteland is getrouwd for meel niet toegestaan met vrouw of man naar de stad terug te gaan". Vietnam Van die laatste regel is Yao Yu long slachtoffer. Hij woonde 26 jaar in Shaanxi en is pas sinds anderhalf jaar in Peking terug. „Ik heb al die jaren tevergeefs geprobeerd weer in Peking te kunnen gaan wonen. Omdat kinderen van Laosanjie inmid dels wel toestemming krijgen zich te vestigen in de geboorte stad van hun ouders, is mijn dochter eerst gegaan. Ik kon mij later bij haar voegen". De echt genote van Yao woont nog in Shaanxi, maar dat lijkt hem niet te deren. De Laosanjie die het geluk hebben gehad het harde leven op het platteland vaarwel te kunnen zeggen, kregen 'thuis' niet de heldenontvangst die ze verwacht hadden. Ze werden als voormalige Rode Gardisten ver

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7