Tweede Kamer kraakt deel hoger onderwijsplan Binnenland lantal flexwerkers groeit Stichting Horeca Onderwijs taadslid CP'86 heeft in ^-Joegoslavië gevochten Ook student met OV-kaart mag reiskosten aftrekken Unie 55+ wil koude-toeslag voor minima Z t ra Opkomstplicht voor dienst al in februari afgeschaft Streekbusbedrijf VSN wil chauffeurs minder betalen Shell schrapt meer banen De Hakkelaar mogelijk snel vrij Granaten onschadelijk gemaakt NSDAG 30 JANUAR11996 -Windmolen door kou afgeknapt im« Een dertig meter hoge windmolen van het energiecon- ;rn EDON in het Noordgroningse Ulrum is als gevolg van de iu afgeknapt. De paal is onder invloed van de lage temperatu- en en harde oostenwind gaan scheuren en vervolgens als een iiciferhoutje afgebroken. De schade bedraagt twee ton. De tindmolen is total loss. Secretaresse universiteit doodgestoken Maastricht. De 35-jarige secretaresse van het faculteitsbureau (ultuurwetenschappen van de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht is gisteren doodgestoken op haar kantoor. De ver achte, die de vrouw met een aantal messteken doodde, kon di eet worden aangehouden. Hij bleef naast het dode lichaam op Ie politie wachten. Naar verluidt zou een verbroken relatie met |e vrouw de man tot zijn daad hebben gedreven. fiifzakjes op Zeeuwse stranden pssiNGENRijkswaterstaat waarschuwt voor zakjes met een gifti- je stof die sinds enkele dagen in kleine hoeveelheden op de panden van Walcheren zijn aangespoeld. Volgens een woord eerder van Rijkswaterstaat gaat het om plastic zakjes van tien lij tien centimeter met Engelse tekst. De zakjes bevatten alumi- lium fosfine, dat bij-aanraking met water zeer giftige stof ver- preidt. Tot nu toe zijn er op het strand tussen Vlissingen en (outelande vijf zakjes gevonden met het opschrift DETIA GAS- pC-B. Werknemer geldwisselkantoor vermoord Maastricht Een medewerker van een geldwisselkantoor aan de [larkt in Maastricht is gisteravond dood aangetroffen in het la'ntoor. De man is vermoedelijk overleden aan de gevolgen van ten schotwond, aldus de politie. Sectie moet nog de precieze loodsoorzaak uitwijzen. Het slachtoffer is een 26-jarige inwoner an Maastricht. Bouwvakkers hebben recht op lift ien haag Aannemers zijn verplicht een bouwlift te plaatsen bij ibjecten met een bouwhoogte boven de vijftien meter. Dat heeft |e kantonrechter in Den Haag vastgesteld op basis van een clau- ule in de bouw-CAO. De Bouw- en Houtbond FNV is zeer inge- omen met het vonnis, omdat deze CAO-afspraak vaak niet vordt nageleefd. De rechtszaak draaide om een verbouwing van e Haagsche Hogeschool. De betrokken aannemer moet 30.000 blden boete betalen omdat hij weigerde een lift te plaatsen ter- Irijl de bouwvakkers daarom wel hadden gevraagd met de CAO h de hand gesteld. hoofdredacteur NRC naar Philips indhovenBen Knapen, hoofdredacteur van NRC Handelsblad, Irordt per 1 mei hoofd communicatie van Philips. Hij krijgt een lieuwe en bredere functie dan oud-perschef Eef Brouwers, die e n 1995 overstapte naar de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Het jieuws verraste de redactie van NRC Handelsblad. Knapen is inds 1990 hoofdredacteur van de NRC. Daarvoor was hij tussen 979 en 1984 correspondent in Bonn vQpr het NOS Journaal en \IRC Handelsblad. Hij werkte voor dat dagblad tussen 1987 en 990 als correspondent in Washington. t groei van het aantal werkne- prs met een kortdurend of Xibel arbeidscontract zet ver bid door. Dat blijkt uit de En- jête Beroepsbevolking van het S over 1995. Inmiddels werkt na 9 procent van de arbeids- chten op een tijdelijk con- t en/of op een afroepcon- t. Dat zijn 480.000 mensert. 1992 was dat nog 7,6 procent. CBS noemt het herstel van werkgelegenheid in 1995 rassend krachtig'. Er kwamen er dan 100.000 «banen bij: ir schatting 150.000 extra nsen konden aan het werk. Jpgetogen concludeert het S dat het voor het eerst is ds de jaren '60 dat de werk- sheid bij een recessie niet op hoger niveau terechtkomt bij de voorgaande recessie. HORECA CURSUSSEN URSUS CAFéBEDRIJF 295,- Binnenkort starten er cursussen in meer dan 80 steden. Het examen is 5 juni. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Men kan zich nog aanmelden. De cursussen worden o.a. gegeven in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Alphen a/d Rijn, Gouda, Haorlem, Hoofddorp, Beverwijk, Amsterdam, Amstelveen. URSUS CAFéBEDRIJF HORECA ONDERNEMERS VAARDIGHEDEN (H0V) leze cursus beslaat uil 10 wekeli|kse les- Een cursus gericht op het opzeilen en runnen van een en. Mei het diplomo is men Vakbekwaam eigen bedrijf. Vanaf 1996 moet iedereen die een eigen <~yn voldoet men oon de nieuwe wettelijke zaak wil beginnen dit diplomo hebben. De nieuwe r> 'Sociale hygiëne'. Voor de een is de cursus (voorheen Middenstand), geldt ook voor alle pure hobby, voor de ander een andere bronches zoals boetiek, sportzaak, kapperszaak etc. etc. Een cursus compleet met grolis videofilm. egin von een eigen horecabedrijf(je). ie interessante cursus wordt levendig WQegeven met o.a. dio's, wijnproeven en sta^ouwerijbezoek. RESTi CURSUS SOCIALE HYGIENE Een nieuwe cursus volgens de nieuwe minimale welteli|ke eisen, waoraon voorloon elke leidinggevende moet vol doen. Deze verkorte cursus wordt alleen in 1996 gegeven! Deze vervolgcursus op Cofébedrijf is met U^ERKEND):) Hie'j^fh'willcn^liptwn Voor 9r0,is brochure of aonmelden, fjj) meninhel vok von 076 - 571 0078 (24 uur per dag) Restauranthouder Termijnbetaling en subsidie tof 100% mogelijk. gels iss koitterdam gpd bir Rotterdamse CP'86-ge- n efcenteraadslid M Freling be- egHert tussen 1991 en 1993 'ver- i drillende malen" in Kroatië te or dbben gevochten. Freling, een 195h de meest radicale CP-leden n bö Nederland, maakte naar ei- h zeggen deel uit van de Duit- het eenheid van de zogeheten JuliOS-militie. Dat is een uiterst tzijtlicale, paramilitaire groepe- m., 'g- njkCreling, sinds de gemeente- het adsverkiezingen in 1994 in de aa&tterdamse gemeenteraad, is datjinig spraakzaam over zijn pe- gelijde als huurling in het voor- n rcüige Joegoslavië. Maar hij gt wel aan het oorlogsfront te n geweest. De CP'er zegt geen fvolging door het. Oorlogstri- Plan voor driejarige studies universiteit verworpen De Tweede Kamer ziet niets in de invoering van driejari ge studies bij de universiteiten. Uitgezonderd D66 me nen de fracties dat voor academische vorming minstens vier jaar nodig is. Een meerderheid van de Tweede Ka mer maakt zich ook grote zorgen over de toegankelijk heid van de universiteiten en hogescholen, vooral als ge volg van de bezuinigingen op de studiefinanciering. den haag anp Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van het Hoger On derwijs en Onderzoek Plan (HOOP) in de Tweede Kamer. In het HOOP stellen minister Ritzen en staatssecretaris Nuis voor om studenten strenger te selecteren en tot een hoger stu dietempo aan te zetten. Daar door kan er volgens hen na de eeuwwisseling tweehonderd miljoen gulden op de universi teiten worden bezuinigd. Verder willen zij dat de lengte van op leidingen in het hoger onder wijs gaat variëren. Studenten kunnen in driejari ge studies onmogelijk tot vol waardige academici worden op geleid, was de rode draad in het commentaar van de kamerle den. Ritzen en Nuis willen de universiteiten de mogelijkheid bieden dit soort opleidingen in te voeren. Daaraan zou zowel bij studenten als op de arbeids markt behoefte bestaan. Een deel van de studenten mag na drie jaar verder gaan met een meestal tweejarige vervolgoplei- ding. Uitgezonderd D66t was er echter niet één fractie die dit voorstel omhelsde. Een alterna tief plan van de PvdA kreeg wel waardering. Woordvoerder Van Gelder bepleitte de invoering van brede, driejarige basisoplei dingen. Na zo n opleiding stu deert elke student nog minstens een jaar verder. Bijvoorbeeld in een beroepsgerichte opleiding van één jaar of een onderzoeks- gerichte studie die twee jaar duurt. Minister Ritzen zegde toe dat hij de studiefinanciering voor studenten uit lagere-inkomens- groepen wil verhogen, als blijkt dat zij door de kortingen op de studiebeurzen worden afge schrikt om te gaan studeren. De resultaten van het onderzoek dat hiernaar wordt uitgevoerd, worden komend najaar bekend. De minister wil verder dat er in de toekomst zeker niet min der MBO-studenten doorstude ren in het HBO als zij er maar drie jaar over mogen doen in plaats van vier jaar. Ritzen laat per sector onderzoeken hoe snel MBO'ers hun HBO-oplei- ding afronden. Volgens de oorspronkelijke plannen in het HOOP zouden VWO'ers en MBO'ers die naar het HBO gaan nog maar drie jaar studiefinanciering krijgen. Onder druk van de Kamer is dat herzien. Minister Ritzen is met de hogescholen overeengeko men dat VWO'ers vier jaar beurs krijgen. MBO-studenten krijgen in principe drie jaar stu diefinanciering. Als hun studie in het MBO niet goed aansluit op hun vervolgopleiding in het HBO, kunnen zij langer een beurs krijgen. Daarvoor is een studiefonds beschikbaar. Ritzen liet verder weten dat de bezuiniging van tweehon derd miljoen op de universitei ten in de toekomst eventueel verzacht kan worden, als blijkt dat het aantal studenten niet zo snel terugloopt als hij nu ver wacht. Dit laat hij rond de eeuwwisselingonderzoeken. Het debat over het HOOP werd kort onderbroken door ac tievoerende studenten, die bij toerbeurt een protesttoespraak hielden. Pas nadat zij door de beveiligingsdienst van de Twee de Kamer uit de zaal waren ge zet, kon het overleg worden voortgezet. den haag anpeen dergelijke verklaring niet kan worden afgegeven. Studen ten zouden wel degelijk een OV- verklaring kunnen aanvragen Ijij de Informatie Beheergroep (1BG). Deze heeft immers een overeenkomst met de NS, die aan gewone pendelaars OV-ver- klaringen verstrekken. De belastingdienst zegt echter dat een IBG-verklaring niet toe reikend is. Volgens de wet moet een OV-verklaring afkomstig zijn van de NS of een ander openbaar-vervoerbedrijf. De reiskostenaftrek kan oplopen tot meer dan vierduizend gul den per jaar. Dat is veel meer dan de werkelijk gemaakte kos- ten voor de OY studentenkaart van ruim negentig gulden per maand. Studenten met een OV-studen- tenkaart die voor een stage of bijbaantje meer dan tien kilo meter moeten reizen, hebben recht op dezelfde belastingaf trek als pendelende werkne mers. Dit kan duizenden gul dens per jaar aan aftrekposten schelen. Dat stelt het Interste delijk Studenten Overleg (ISO). Het baseert zich op de ervaring van een student die al jaren van deze mogelijkheid profiteert. De belastingdienst verwerpt deze suggestie. Wie reiskosten wil aftrekken, moet over een openbaar-ver- voerverklaring beschikken. Vol gens het ISO vermeldt hel zoge noemde J-biljet ten onrechte dat voor een OV-studentenkaart den haag anp Barre koude kost bouw miljoenen aan vorstverlet Tijdens de economische terug gang van 1984 was 10 procent van de beroepsbevolking werk loos. In de recessie van 1992- 1994 bleef dat beperkt tot 8,5 procent. In 1995 was dat alweer gedaald tot 8,1 procent. Het aantal vrouwen met een baan blijft groeien. Bijna de helft van de vrouwen van 15 tot 64 jaar heeft nu een baan. Ip 1987 was dat nog 40 procent. De werkloosheid onder al- lochtonep en laag opgeleiden is niet veranderd. Van de allochto ne beroepsbevolking was vorig jaar twintig procent werkloos. De werkloosheid onder mensen met alleen lagere school was vo rig jaar 16 procent. De Enquête Beroepsbevol king wordt ieder jaar gehouden. Daarvoor worden iedere maand 10.000 mensen ondervraagd. •~v"Vv'v, - |f|W v,..- 2r -.v. de jongens die niet meer in dienst hoeven. De vakbonden van dienstplichtigen vinden liet heleid 'absoluut onzorgvuldig'. Defensie kon volgens AVNM en WDM zien aankomen dat de opkomstplicht vervroegd kon worden afgeschaft. De honden willen in actie komen voor de jongens van de lichtingen die nu vervallen omdat die in af wachting van de vervulling van hun diensplicht niet aan be paalde banen of studies zijn be gonnen. De Nederlandse deelname aan de internationale vredes macht in Bosnië, IFOR, komt door het besluit van defensie niet in gevaar. De dienstplichti gen die nu in Bosnië dienen, komen voor 30 augustus naar Nederland terug. Dienstplichti gen die nog uitgezonden wor den, gaan vrijwillig. Staatssecretaris Meijling (defen sie) heeft besloten vanaf begin februari geen dienstplichtigen meer te laten opkomen. De tweede lichting van '96, die gis teren opkwam, is de laatste. De overige twee lichtingen van '96, die bestemd waren voor de ma rine en de landmacht, zijn bui tengewoon dienstplichtig ver klaard. Daardoor hoeven onge veer 1.250 dienstplichtigen niet meer op te komen. De staatsse cretaris maakte dit gisteren-be kend. Per 31 augustus krijgen alle dienstplichtigen een generaal pardon. Dat betekent dat de lichting die gisteren is opgeko men eind augustus al weer kan afzwaaien. Zij moest eigenlijk tot oktober dienen. PvdA, DA, WD i'ii D66 vin den het besluit 'heel mooi' voor t>V-- U - r. f- utrecht anp veel goedkopere CAO's. Het busbedrijf heeft de vakbonden daarom voorgesteld om op de VSN chauffeurs de taxi- of be sloten-vervoer CAO van toepas sing te laten zijn gedurende de uren dat ze die vervoermidde len besturen. De Vervoersbond FNV is te gen de plannen van de werkge vers om de huidige chauffeurs op bepaalde uren mijidcr te he talen. Onderhandelaar Ketting wil wel praten over een regeling voor nieuw personeel, op voor waarde dat die mensen uitzicht hebben op de beter betaalde openbaar-vervoer -CAO. Bon den en VSN praten volgende week verder. Het grootste streekbusbedrijf Verenigd Streekvervoer Neder land (VSN) heeft bij de CAO-on- derhandelingen voorgesteld om buschauffeurs volgens een lage re CAO te betalen op de uren waarop ze geen streekbus be sturen. Dat hebben onderhan delaar D. Ketting van de Ver voersbond FNV en de woord voerder van VSN gisteren be vestigd. VSN wil chauffeurs buiten de spitsuren inzetten op bijvoor beeld taxi's en touringcars, maar ondervindt daarbij con currentie van bedrijven die hun werknemers betalen volgens Rijkswaterstaat houdt de stuwen in de Lek bij Hagestein, Driel en Amerongen voorlopig nog gesloten om te voorkomen dat kruiend ijs schade aan richt. foto anp paul vreeker den haag gpd Omdat de barre koude tot veel hogere stookkosten leidt, wil de ouderenpartij Unie 55+ dat mi nister Melkert (sociale zaken) een eenmalige toeslag van hon derd tot honderdvijftig gulden geeft aan de minima. Volgens kamerlid Leerkes kan de extra toeslag worden betaald uit de aardgasopbrengsten, die nu veel hoger uitvallen. Melkert liet gisteravond al direct weten niets te voelen voor zo'n koude- toeslag. IJsvorming op de rivieren zorgt intussen voor steeds gro tere problemen. Rijkswaterstaat neemt waarschijnlijk vandaag een besluit over het openen van de stuwen in Lek en Maas. Daarmee wordt voorkomen dat kruiend ijs schade veroorzaakt aan de stuwen (zoals bij een aantal sluizen al het geval is). Mocht worden besloten de stu wen in de Lek (Hagestein, Driel en Amerongen) te openen, dan zal het waterpeil in Waal en IJs- sel zakken. Het ijs hindert ook het scheepvaartverkeer. Vooral in de provincie Groningen doen zich problemen voor. De enige verbinding die daar nog bevaar baar is, tussen Delfzijl en Lem mer in Friesland, moet door ze ven ijsbrekers worden openge houden. Ook de scheepvaart vanaf de Volkeraksluizen over het Schelde-Rijnkanaal richting Antwerpen heeft last van ijsvor- ming. De kou kost elke dag onge veer vijfentwintig miljoen gul den aan vorstverlet. Dat heeft een woordvoerder van het Alge meen Verbond Bouwbedrijf gis teren meegedeeld. De werkge vers in de bouw zijn op grond van de CAO verplicht bij te dra gen aan een risicofonds om vorstverlet te vergoeden. den haag gpdDen I laag twaalfhonderd banen op het spel. Ook hij de Shell-la boratoria in Amsterdam en Rijs wijk vervallen arbeidsplaatsen. In Den Haag worden veel va catures al vanaf het afgelopen voorjaar niet meer vervuld; in middels zijn al zo'n driehon derd mensen vertrokken. De vierhonderd betrokken werkne mers krijgen binnenkort een aanzegging van het ontslag. Zij kunnen versneld opstappen met toekenning van een premie of na een periode van hemidde ling. Shell schrapt dit jaar nog vier honderd banen op het hoofd kantoor in Den Haag. Voor de afslankingsoperatie, die in maart 1995 werd aangekondigd, waren in de Haagse kantoren nog 2300'mensen werkzaam; nu worden dat er zestienhonderd. Met de reorganisatie beoogt Shell een enorme kostenbespa ring en een flexibel en slagvaar dig werkende centrale organisa tie. In totaal stonden op beide hoofdkantoren in Londen en bunaal te vrezen. ..Ik sta niet op de lijst met dertien namen van Nederlandse oorlogsmisdadi gers die de Serviërs eerder in een televisieprogramma heb ben genoemd". Het Rotterdam se college van B en W wilde gis teren niet reageren. Freling moest gisteren in Rot terdam getuigen tegen een Duitse neo-nazi maar weigerde dat uit angst ook tegen zichzelf te getuigen. De Duitse justitie verdenkt Freling van een poging tot het opzetten van de Duitse terroristische organisatie Eine Bewegung in Waffen. Deze rechtsradicale groepering zou aanslagen voorbereiden om een 'nazistische revolutie' te ontke tenen. Het is onduidelijk of de Duitsers om Frelings uitlevering zullen vragen. OM in zaak van andere Octopus-verdachte niet ontvankelijk den haag anp De Hakkelaar, de man die on langs werd gearresteerd op verdenking van grote betrok kenheid bij een drugsyndicaat, komt mogelijk zeer binnenkort vrij. Dat kan het gevolg zijn van een uitspraak die het gerechts hof in Den Haag gisteren deed. Ook andere leden van deze enorme misdaadorganisatie, beter bekend als Coral Sea of Octopus, kunnen binnenkort vrij zijn. Het hof verklaarde gisteren het openbaar ministerie niet- ontvankelijk in een zaak tegen een minder belangrijke ver dachte van het syndicaat. Hij werd tot een jaar cel veroor deeld omdat hij als kok werkte op het schip de Coral Sea II, waarmee hasj getransporteerd werd. Zijn veroordeling berust te onder meer op een vervalst proces-verbaal, opgemaakt door ambtenaren van de doua ne-recherche. Zij deden in de stukken voorkomen alsof een informant een belangrijke tip gegeven zou hebben, waarna verdere opsporingsmethoden gebruikt werden. De informant bleek echter niet te bestaan. Volgens advocaten van leden van het hasj-syndicaat heeft de mening van het hof over het gebruik van valse processen- verbaal gevolgen voor vele an dere verdachten. Die zouden onmiddellijk vrijgelaten kun nen worden en ze zouden schadevergoedingsacties kun nen instellen omdat ze ten on rechte zijn opgesloten. Dat geldt ook voor De Hakkelaar. Advocaat mr. J. Boone heeft in de geruchtmakende Oc topus-zaak steeds gewezen op de foute manier van werken door de douane en vde gevol gen die dit zou moeten hebben voor de ontvankelijkheid van het OM Desondanks werd zijn cliënt door rechtbank en hof in Amsterdam veroordeeld. Via de Hoge Raad kwam de zaak voor een definitief oordeel bij het hof in Den Haag. Dat maakte korte metten met de gewraakte opsporingsmetho de. In het arrest staat: „Het FIOD-onderzoek in deze zaak is begonnen op basis van door ambtenaren van de douane verstrekte informatie die voor een belangrijk deel fictief was. Zo zijn niet alleen FIOD-amb- tenaren willens en wetens mis leid, maar ook het qpenbaar ministerie en de rechter. Daar door is de rechter niet in de ge legenheid geweest zijn contro lerende taak uit te oefenen." Het betekent dat in zaken te gen andere leden van het syn dicaat, voor wie de start van het opsporingsonderzoek ook lag bij de vervalste douane-pa pieren, ook niet-ontvankelijk- heid van het OM moet volgen. Advocaat mr. M. Moszko- wicz, raadsman van De Hakke laar, zal de uitspraak van het hof vandaag bij de raadkamer van de Amsterdamse recht bank gebruiken bij zijn verzoek om zijn cliënt onmiddellijk vrij te laten. Volgens het OM in Amsterdam speelt echter-voor De Hakkelaar een andere zaak met een andere invalshoek en een andere bewijsvoering. vrouwenpolder Het Explosieven Opruimingscommando (EOC) heeft gistermiddag in het Zeeuwse Vrou wenpolder ruim vijfhonderd granaten en 450 slaghoedjes met munitie uit een put gehaald. De dienst heeft de explosieven vandaag op het strand tot ontploffing gebracht. De granaten werden vrijdagmiddag ontdekt bij graafwerk. Een betonnen put bleek vol te liggen met granaten uit de Tweede Wereldoorlog. Het wapentuig is van Franse, Duitse en Engelse makelij. foto wfa

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3