Republiek in republiek Juliana liep Drees voor de voete Feiten &Meningen Ethiopiërs in Israël kansarmen Stalins zuivering nodijj voor pact met nazi's); Ék is eeu (peysoe DINSDAG 30 JANUAR11996 EUWSANALYSE .Sinds de dagen van de Palestijnse opstand heb ik niet meer zo'n stenenhagel gezien", zei politiecommissaris Arie Amit na de ge welddadig verlopen Ethiopische protestde monstratie van afgelopen zondag. Het was soort opstand van tienduizend i Jeruzalem. „Negen jaar lang is bloed verspild", zei een van Zuidkóreaanse Samsung al eerder in zee met Fokker dan ook Ethiopiërs i hebben ze c de betogers. Maar de onthulling dat hun bloeddona ties zijn vernietigd uit angst voor AlDS-be- smetting was voor de Ethiopische immi granten niet meer dan de druppel die een emmer van onvrede deed overlopen. Twaalf jaar na de eerste immigratiegolf ziet het er naar uit dat de meesten van hen voorgoed tot de groep kansarmen behoren. Tot gisteren stonden de Ethiopische im migranten bekend als zachtaardig, volg zaam en eigenlijk wat sullig. Verre van re bels in elk geval. Des te groter is de schok die de gebeurtenissen van zondag teweeg hebben gebracht. „Het beleid van de bloed bank ten aanzien van Ethiopische donoren is onverantwoordelijk, stom en ongeluk kig", reageerde een duidelijk geschrokken premier Shimon Peres. De regering be noemde onmiddellijk een commissie van onderzoek. Natuurlijk zeggen de deskundigen dat ze de uitbarsting al jaren hadden zien aanko men. „Op deze manier creëren de Ethiopi sche jongeren zich een identiteit", verklaar de de antropologe Shalva Weil het geweld voor de lezers van het populaire dagblad YediotAcharonot. De meeste Ethiopiërs arriveerden in Is raël met de operaties 'Mozes' (1984) en 'Sa lomon' (1991). Met name 'Mozes' voltrok zich in het diepste geheim. Pas nadat de laatste vliegtuigen waren geland en de im migranten naar opvangcentra waren over gebracht, kreeg de pers toestemming erover te schrijven. Heel Israël was opgetogen en in de kranten verschenen jubelende verha len over de dankbare zwarte joden, die dankzij de verenigde inspanningen van po litiek en luchtmacht eindelijk 'thuis' waren gekomen. Al in 1984 beseften de hulpverleners dat het niet_zou meevallen de Ethiopiërs op te nemen in de Israëli- -y, sche maatschappij. Ervaringen met de i komst van immi- g. granten uit Marokko fly., en andere Arabische landen in de jaren v vijftig hadden al la- t* ten zien dat Israë- 'tërs er n'et minder WÊrmÊÊ etnische en racisti- sche vooroordelen H op nahoudep dan H bewoners van wes- terse landen. Wat de joden uit de Arabi sche wereld destijds het meest griefde was de neerbuigen de houding van de regerende Arbeiderspar tij. Jaren later namen ze wraak door de Li kud aan de macht te brengen. Het slechte voorbeeld van de jaren vijftig dook telkens weer op in beschouwingen over de ideale opvang van de Ethiopische gemeenschap. Het was vooral belangrijk, zo werd gezegd, om de nieuwe immigranten niet te lang vast te houden in opvangcentra. Zo snel mogelijk huisvesting in een gewone Israëlische woonwijk, werk in een gewoon Israëlisch bedrijf en onderwijs op een gewo ne Israëlische school. Maar dat was gemak kelijker gezegd dan gedaan. Bijna alle Ethiopiërs komen uit dorpen op het platte land, waar de tijd een paar duizend jaar heeft stil gestaan. Het zal generaties duren voor de cultuurkloof is overbrugd. Ondanks, of misschien juist vanwege, de snelle groei van de welvaart is een onder klasse ontstaan van mensen die geen enkel uitzicht'hebben op verbetering van hun po sitie. En van alle etnische groepen zijn de Ethiopiërs in die klasse het sterkst vertegen woordigd. Niemand kan zeggen dat de Israëlische overheid zich niet heeft ingespannen voor de integratie van de nieuwkomers. Minister van immigranten-opvang Yair Tsaban merkte eerder deze week op dat per hoofd viermaal zoveel geld aan de Ethiopiërs wordt besteed als aan welke andere bevol kingsgroep ook. De onvrede onder Ethiopiërs uit zich on der meer in conflicten met andere immi granten in hun omgeving. Maar ook in het leger, waar jongeren uit alle etnische groe pen in Israël met elkaar moeten samenwer ken, ondervinden de Ethiopiërs aanpas singsproblemen. De laatste jaren pleegden ten minste twintig Ethiopische soldaten zelfmoord. Na hun eerste opvang in hotels en andere doorgangscentra zijn veel Ethiopiërs naar stacaravan-parken vertrokken, veelal in af gelegen delen van Israël. Die parken, een idee van Likud-minister Ariel Sharon, zou den gaan fungeren als tijdelijke huisvesting. Het idee was de immigranten op soepele voorwaarden een hypotJieek te verstrekken, zodat ze zelf naar een geschikte flat konden uitkijken. Dat plan is aangeslagen onder een deel van de Ethiopiërs. Maar met pak weg 140.000 gulden hypotheek voor een echtpaar zonder kinderen (meer dan ne gentig procent een gift) koop je alleen nog met moeite een driekamerflat in een afgele gen stadje met een kansarme bevolking. Vrijwilligers en beroepskrachtep zijn al jaren in touw om te proberen een brug te slaan over de cultuurldoof, en niet helemaal zonder succes. Honderden jonge Ethiopiërs dienen als officier in het leger en het aantal Ethiopiërs aan de universiteiten groeit ge staag. Maar de geslaagden blijven uitzonde ringen die de regel bevestigen. TEL AVIV AC&tOEMENPAAL CORRESPONDENT Samsung, dat nu in de markt is om Fokker of delen van het bedrijf over te nemen, is geen onbekende voor de noodlijdende vliegtuigproducent. Al in maart 1995 sloot Samsung Aerospace Industries uit Zuid-Korea een con tract met DASA en Fokker om een nieuw straalvliegtuig te ontwikkelen. Het denk- en tekenwerk moet een straal- verkeersvliegtuig van honderd tot 120 stoelen opleveren. Het ontwikkelwerk is gericht op de toekomst. Na de eeuwwisseling moet het nieuwe toestel op de markt ver schijnen. 'Een republiek in de republiek' wordt het grootste Koreaanse industrieconglomeraat wel ge noemd. De macht van het con cern werd vorig jaar nog verder versterkt toen president Kim Young Sam van Zuid-Korea hoogst persoonlijk het licht voor Samsung op groen zette om zich op de vliegtuig- en ruimte vaartmarkt te storten. Samsung wierp zich direct op als leidende onderneming binnen het Ko rean Commercial Aircraft Con sortium, waarvan ook Daewoo Heavy Industries, Korean Air en Hyundai Technology Develop ment deel uitmelken. Samsung maakte in 1994 en ook in 1995 een snelle expansie door. Zo maakte het industrie conglomeraat in 1994 2,2 mil jard gulden winst, een stijging met 139 procent ten opzichte van 1993. En de omzet steeg met 21 procent tot 110 miljard gulden. Daarmee nestelde Samsung zich in de prestigieuze top-10 van het Amerikaanse za kenblad Fortune dat jaarlijks de lijst met vijfhonderd grootste concerns ter wereld publiceert. De enorme winststijging van het cpncern is vooral te danken aan het succes van de halfgelei ders (chips). Maar ook in ande re sectoren scoort Samsung goed: machine- en scheeps bouw, electronica en huishou delijke apparaten. Recentelijk betrad het concern de vliegtuig- markt en sinds kort doet het ook een ultieme poging zich een plaats te verwerven op de automarkt. Afgelopen jaar kwam Sams ung vooral in het nieuws door spectaculaire deelnemingen, zoals de verwerving van een 40- procents belang (620 miljoen gulden) in de Amerikaanse computergigant AST Research. AST is de zesde fabrikant van personal computers ter wereld. Een andere, veel opzienbaren der, transactie was de overname van het Duitse bedrijf Rollei, een grote naam in de fotografie. De 72-jarige eigenaar-aandeel-, houder van Rollei, Heinrich Manderman, verklaarde bij de overname: „Samsung kan elk jaar twintig miljoen mark in on derzoek steken. Dat gpld heb ik niet". In Nederland is het Koreaan se bedrijf vooral bekend door de bestorming van de markt van consumentenelektronica. In 1994 en 1995 wist Samsung te gen de dalende tendens in toch meer videorecorders en televi sies te verkopen dan de concur renten. Lage prijzen vormden het belangrijkste handelsken merk van het concern. Na de TV's volgden afgelopen jaar de wasmachines en de stofzuigers van Samsung de weg naar Ne derlandse huishoudens. Nu lijkt het Zuidkóreaanse conglomeraat te hengelen naar kennis van de vliegtuigindustrie om zo ook op die markt een lei dende rol te kunnen spelen. Samsung is kapitaalkrachtig ge noeg om Fokker over te nemen. Het ontwikkelen van een eigen vliegtuig kost tijd. Kenners spre ken over tien tot vijftien jaar. Eenvoudiger is het dan om de kennis in te kopen, desnoods door een bestaande vliegtuig producent over te nemen. Ook op andere fronten is Samsung zijn activiteiten in de vliegtuigindustrie aan het uit breiden. Samen met Hyundai is Samsung een samenwerkings verband aangegaan met het Chinese concern Aviation In dustries om een straalvliegtuig naar Aziatisch model te ontwik kelen. Fokker en Dasa popelden al om mee te doen in dit pro ject, maar ook Boeing, McDo- nell-Douglas en het Europese samenwerkingsverband Air (British Aerospace, Aerospatiale en Alenia) staan te trappelen om in het 'samenwerkingsver band van de toekomst' te mo gen meedoen. De Chinezen en Koreanen hebben nog geen partner geko zen. Elke keer wordt de keuze weer uitgesteld. Maar mochi Samsung Fokker overnemen dan lijkt de keuze gemaakt. He is dan wel de vraag of de werk gelegenheid in Nederland op lange termijn daarmee is ge diend. Fokker zal dan weliswaa blijven bestaan, maar de pro duktie zal dan zeer waarschijn lijk en zeker voor een groot deel naar China worden overge plaatst. In Nederland is Samsung vooral bekend door de bestorming van de markt van consumentenelectronica. Vijf miljoen videorecorders gaan jaarlijks via deze robotlijn n klanten. archieffoto Het Molotov-Von Ribbentroppact, het in augustus 1939 K gesloten niet-aanvalsverdrag tussen de Sovjetunie en Duitsland, kwam tot stand op initiatief van Josef Stalin 1 en niet, zoals algemeen wordt aangenomen, door Adolf li Hitier. De Sovjet-leider vreesde echter dat dit verdrag, I waarin bovendien de invloedssfeer van beide landen in I Oost-Europa werd vastgelegd, niet zou worden geac- t cepteerd door zijn anti-fascistische medewerkers en of- I ficieren van het Rode Leger. Om die reden besloot hij I tot een grote zuivering: een bloedbad waarvan miljoe nen mensen het slachtoffer werden. j Dat schrijft Pieter Hans Hoets, die in het boek 'Spook- 1 spoor naar Moskou' de levensloop volgt van de Britse j meesterspion' Kim Philby. Tijdens zijn onderzoek ont- y dekte hij dat Sovjet-generaal Krivitsky de Amerikanen al begin 1939 waarschuwde voor het toen hoogst on- waarschijnlijke bondgenootschap. De generaal, die een jaar eerder was overgelopen naar de Verenigde Staten, t onthulde bovendien dat binnen de Britse geheime dienst 'een journalist die de Spaanse burgeroorlog had r verslagen' een Sovjet-agent was. Die aanduiding sloeg j duidelijk op Philby, maar werd door de Britten gene geerd. Krivitsky verklaarde verder dat de bloedige zuiveringen in de Sovjetunie onderdeel waren van het plan om met j Duitsland een pact te sluiten. In april 1939 werd dezelf de boodschap onthuld in de krant The Saturday Eve- J ning Post. Maar een verdrag tussen de anti-fascistische communisten en Hitier werd zo onwaarschijnlijk ge- j acht dat het bericht verder geen aandacht trok. Vier maanden later echter werd het Molotov-Von Ribben troppact wereldkundig gemaakt. In maart 1936 marcheerden Hitiers troepen het na de Eerste Wereldoorlog gedemilitariseerde Rijnland bin nen. Hoets schrijft dat de Franse regering de Duitsers terug wilde drijven, maar alleen op voorwaarde dat i Gröot-Brittannië zou meedoen. I De Britse koning Edward zag echter meer heil in een bondgenootschap met Duitsland en dreigde met aftre- i den als premier Baldwin Duitsland de oorlog zou ver- i klaren. De mogelijkheid tot Frans ingrijpen werd ver- I volgens met één stem meerderheid verworpen. Hitier meldde zijn generaals in triomf: „De koning van Enge land houdt zich erbuiten. Precies zoals hij heeft be loofd". Na de bezetting van het Rijnland concludeerde Stalin, aldus Hoets, dat hij al helemaal niet op het Westen kon rekenen, wat later nog eens werd bevestigd door het opofferen van het voormalige Tsjecho-Slowakije. „Een verdrag met Hitler was de enige mogelijkheid om rust aan zijn grenzen te garanderen. Hij ontsloeg zijn joodse minister van buitenlandse zaken Litwinov en verving hem door Molotov, die in Berlijn meer kans maakte te worden geaccepteerd. De Sovjet-leider bood olie en graan aan in ruil voor vrede." Al in juni 1936, drie maanden na de bezetting van het Rijnland, begon Stalin met zijn zuiveringen. In eerste instantie door vooraanstaande communisten te be schuldigen van spionage voor Duitsland en Japan. Daarna kwamen de Sovjet-politici en legerofficieren aan de beurt die contacten hadden met het Westen. Uiteindelijk kostte de zuivering een groot deel van de Russische geheime dienst, alle luchtmachtofficieren, drie veldmaarschalken en negentig procent van de ge neraals het leven. Een zuivering die de Sovjetunie bij de Duitse aanval van 1941 bijna fataal werd. WIM STEVENHAGEN VO)RP&\J&ZPWDNlN<jl MAK ZOU It -rotyAUymAL ^ea&yexj, pis Alsof het Indonesië-vraagstuk begin 1949 nog niet ingewikkeld genoeg was, maakte koningin Juliana het premier Drees nog eens extra moeilijk. Haar wraakgevoelens dreigden het kabinet fataal te worden op een moment dat dat politiek zeer slecht uitkwam. De Nijmeegse historici J.E.C.M. van Oerle en J.W.L. Brouwer onthullen hoe de vork precies in de steel zat. Ze doen dat in het eerder deze maand versche nen derde en laatste boekdeel over het rooms-rode kabinet-Drees-Van Schaik. De laatste weken van 1948 had Neder land geprobeerd de Republik Indonesia van de kaart te vegen. De Republiek was groggy, maar politiek noch militair kon haar de doodsteek worden toegebracht. Nederland stond voor de vraag: hoe nu verder? De minister van overzeese ge biedsdelen, Sassen (KVP), koos voor de harde lijn. Omdat hij de andere minis ters niet mee kreeg, besloot hij op 14 fe bruari af te treden. Zijn KVP-collega Van Maarseveen (binnenlandse zaken) nam voorlopig ook Overzeese Gebieds delen onder zijn hoede. Twee maanden later zei Van Maarse veen in een buitengewone ministerraad dat twee drukke departementen wel wat veel was. Hij vroeg een definitieve regeling. Als iemand anders Binnen landse Zaken kon overnemen, wilde hij zelf Overzeese Gebiedsdelen blijven doen. Voor Juliana was dat het sein om haar koninklijke achterzijde tegen de spreekwoordelijke krib te gooien. In tien jaar geleden gepubliceerde noti ties van H.N. Boon. in 1949 topambte naar op Buitenlandse Zaken, valt wel iets te lezen over de crisis die Juliana veroorzaakte, maar die mededelingen zijn nogal cryptisch en erg summier. Het nieuwe boek over het kabinet- Drees-Van Schaik is daarentegen glas helder: Juliana lag dwars, omdat ze vond dat Van Maarseveen twee goede bekenden van haar onrecht had aange daan. Toen premier Drees op 16 mei aan Van Maarseveen vertelde dat de vorstin be zwaar had tegen diens vaste benoeming op Overzeese Gebiedsdelen, vroeg de KVP'er belet bij de koningin. Toen zij Drees' verhaal bevestigde, vroeg Van Maarseveen ontslag. Juliana stemde daarmee in. Voor Drees betekende dat crisis. Niet al leen stond een debat met de Tweede Kamer op de agenda waarbij Van Maar seveen niet kon worden gemist, het hele kabinet dreigde zelfs onderuit te gaan aangezien vice-premier Van Schaik (KVP) en minister van buitenlandse za ken Stikker (WD) hun in het nauw ge brachte collega steunden. Mondeling bezwoer de premier Van Maarseveen toch in vredesnaam aan te blijven. En per brief informeerde Drees hem dat hij de koningin had geschreven 'hoezeer gij èn als Min. Binnenlandse Zaken èn als Min. Overzeese Gebieds delen ons aller vertrouwen geniet'. Na dat hij daarmee Van Maarseveen bin nenboord had gehouden, lukte het Drees ook Juliana ervan te overtuigen dat ze moest inbinden. De crisis was bezworen. Per Koninklijk Besluit van 15 juni werd de KVP'er alsnog benoemd tot bewindsman van overzeese gebieds delen. Al een aantal maanden eerder had de havik Van Maarseveen zichzelf omge vormd tot een flexibele realist. Anders dan de afgetreden Sassen, anders ook dan de hoogste Nederlandse ambtenaar in Indonesië, Beel, vond Van Maarse- koord met de Indonesiërs moest wa den bereikt. Dat Beel daarom opsta| nam Van Maarseveen voor lief. Maa Juliana niet. De koningin zag volgens de Nijmee] historici in Van Maarseveen de kwaï genius achter Beels heengaan. Ze wi wraak. Toen ze in 1947 en 1948 bij a wezigheid van haar moeder, Wilheli na, enige tijd regentes was geweest, Juliana het uitstekend kunnen vindf met de man die haar zo goed begelc de: Louis Beel. Daarnaast had Juliana nog een twee appeltje met Van Maarseveen te scl len. Haar goede bekende W.A.J. Viss had zich als burgemeester van Den Haag vergaloppeerd. Voor enkele re had hij een wat ruimere greep in de buitenlands geld gedaan dan hij koi verantwoorden. Als minister van bil nenlandse zaken had Van Maarseve Visser aanvankelijk de uitweg van vol ontslag geboden. Maar overleg r de procureur-generaal deed hem d< op terugkomen. Visser moest voor c rechter verschijnen (die hem in 195 een half jaar cel en 20.000 gulden bi oplegde). Achteraf valt te concluderen dat het maar goed is dat premier Drees Juli tot bedaren wist te brengen. Met zij realistische opstelling leverde Van Maarseveen immers een belangrijk bijdrage aan de afwikkeling van het Iqdonesië-drama. Resteert de vraag het in een democratie gezond is dal niet gekozen staatshoofd de mogeli heid heeft op cruciale momenten rt in het politieke eten te gooien. HAARLEM RONALD FRISART 1 ak- APELDOORN ANDRE HORLINGS Josef Stali arch ier

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2