de rijken voor Een houseparty Luisterrijk afscheid van koningin van de liedkunst Cultuur Kunst Salvatore Spano beukt er op los 'Walters Hemel' geestig en shockeren*! Brand verwoest l Opera var; Venetië Nieuw werk Bowie blijft overeind Leidse 'Unplugged' op zoek naar talent 1 Kröller Müller Museum heeft z'n 'ei' otterloKröller Müller-directeur Evert van Straaten beleefde het afgelopen weekeinde zijn 'finest hour'. Waarin zijn voorgan gers Hammacher en Oxenaar niet slaagden, dat lukte hem wel: het verwerven van een beeldje van Constantin Brancusi (1876- 1957), een beeldhouwer wiens sculptuur in nog geen enkele Ne derlandse museale collectie is opgenomen. 'Le Commencement du Monde' ('Het Begin van de Wereld') heet het slechts geringe afmetingen tellende bronzen ovaaltje (lengte 28,5 centimeter). De 3,1 miljoen gulden die het moest kosten op een veiling in Londen, zijn opgebracht door het ministerie van OCW, de Mon driaan Stichting, de Vereniging Rembrandt en het museum zelf. 'Zusje' wint weer twee prijzen utrecht» De Nederlandse speelfilm 'Zusje', van Robert Jan Westdijk, heeft het afgelopen weekeinde opnieuw twee interna- tionaje-prijzen in de wacht gesleept. In de Franse stad Angers werd tijdens een festival voor jonge filmers de Prix Procirep Spé cial gewonnen, waaraan een bedrag is verbonden van 100.000 francs. De eer moest worden gedeeld met een Portugese pro- duktie. Daarnaast ontving 'Zusje' tevens de hoogste eer van een speciale studentenjury. Door de onderscheidingen in Angers is het totale aantal met 'Zusje' gewonnen prijzen op zeven geko men. De film waarin Kim van Kooten de hoofdrol speelt, draait sinds begin januari met succes in de Nederlandse bioscopen. Smashing Pumpkins in Ahoy' Rotterdam Na een succesvol optreden in de Melkweg in Am sterdam zullen de Smashing Pumpkins op vrijdag 5 april op nieuw hun opwachting maken. Nu geen try-out, zoals in Am sterdam, maar een eenmalig concert van de Pumpkins samen met special guest Filter in Ahoy' Rotterdam. Kaarten voor het concert zijn te koop hij de grotere postkantoren, deTicketlijn (06-300125,40 ct/min) en bij de bekende voorverkoopadressen. amsterdam peter visser De hele Hollandse zangerswe reld was er, plus de nodige vo cale en instrumentale aanhang uit het buitenland. Er waren ge schenken, bloemen, ovaties, toespraken. En er is op het eer biedwaardige Concertgebouw podium waarschijnlijk zelden zoveel afgeknuffeld als op het luisterrijke afscheid van Neder lands bekendste sopraan: Elly Ameling. Na een nog wat formele start werd de sfeer in de loop van dit afscheidsconcert steeds losser. Maar de regie bleef vast in han den van Elly Ameling zelf, vanaf haar eerste entree inderdaad de koningin van het feest, de voca le koningin, die met haar grote erudite persoonlijkheid de scè ne beheerste. Elly Ameling is groot gewor den door het oratorium en vooral door de liedkunst. Spe ciaal voor haar verdiensten op dit gebied werd zij door het Concertgebouw onderscheiden met de Elly Ameling-ring, die zij naar de woorden van Amster dams burgemeester Patijn mocht dragen totdat zij een ge schikte vocale opvolger zou hebben gevonden. Waarop Ameling de ring ogenblikkelijk doorgaf aan de Nederlandse bas Robert Holl: „Aan mijn carrière is een eind gekomen, de zijne is pas halverwege. Hij is degene die het diepst zoekt naar de kern in muziek en tekst." Het Concertgebouw wil Elly Ameling nog niet kwijt. Zodoen de werd er ook nog een bronzen beeld van de zangeres, door Ek van Zanten vervaardigd, ont huld. In haar geestige dank woord in dichtvorm aan Con certgebouw-directeur Martijn Sanders bewees de sopraan ook over literaire vaardigheden te beschikken. Geen wonder bij ie mand, die zich zo in de door haar gezongen teksten inleeft. Behalve de officiële gasten, onder wie prins Claus, waren er de muzikale vrienden die in een bonte afwisseling het podium bevolkten. Ze completeerd het beeld van Elly Ameling veelzijdig kunstenares. A weet bijvoorbeeld van haar menwerking met Louis a Dijk, die resulteerde in twlj platen? L Het was ook deze jazz-pianj, die de sfeer in het Concertg' bouw 'openbrak' met zfc Gershwin-spel, direct gevoljs door gitarist Pepe Romero. VL Amelings andere muzika, vrienden waren de Italiaanse j1' nor Leonardo de Lisi, de cell) Michel Dispa en hoboïst Han j- Vries aanwezig, de laatste mi kaal zelfs zeer nadrukkelijk, zich afzonderlijk en samen i Elly Ameling te laten horen. Rudolf Jansen vertolkte men met Robert Holl enige bekende Schubert-liederen ondersteunde Ameling mi kaal in het veeleisende 'Keni du das Land' van Hugo Wc Juist dit zware lied, met veel b grip en intelligentie gezonge toonde aan waartoe deze geres nog steeds in staat is. Elly Ameling, veelzijdig kunstenares, nam gisteravond afscheid van het podium. FOTO ANP De wals en de quadrille, jonge balgasten bereiden zich ii avondje uit. die net zo graag een houseparty bezoeken, maar wel de normen en waarden uit een vervlogen verleden in stand willen hou den. „Sommigen noemen het Wie ner Ball een elitair feest", zegt De Rochemond. „Ik noem het liever een bal voor mensen die van romantiek houden. Ieder een is welkom, al komen er in derdaad voornamelijk mensen uit de society, het bedrijfsleven en, straks in Noordwijk ook le den van de Oostenrijkse rege ring, op het feest af." In de jaren zestig werd het debutantenbal georganiseerd door de Nederlands-Oostenrijk se vereniging. Het Kuhrhaus - en later de Stadsgehoorzaal in Leiden - was de plaats waar ge goede burgers uit beide landen elkaar op een prettige manier konden ontmoeten. „Helaas verwaterden de doelstellingen van het debutenbal", stelt De Rochemond; „Het werd meer en meer een studentenfeest en dat was niet de bedoeling. Daarom hebben we drie jaar ge leden besloten het festijn nieuw élan te geven. Dat is toen rede lijk gelukt, maar vorig jaar is het voor het eerst in al die jaren we gens financiële problemen niet gehouden. Dat vonden wij een jammerlijke zaak. Vandaar dat wij nu de organisatie hebben overgedragen aan de ambassa de van Oostenrijk met als doel het debutantenbal als 'Wiener Ball' nieuw leven in te blazen. Geen veredelde houseparty voor de rijken, zoals het bal al eens is genoemd, maar een tra ditioneel feest, dat herinnerin gen oproept aan de romanti sche tijd dat keizerin 'Sissi' walste op maten van Mozart en Strauss." Het 'Wiener Ball' wordt gehou den op wijdag 2 februari in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordijk. Voor meer informa tie, mw. Koelewijn, ambassade van Oostenrijk: 070-3654916. RECENSIE LIDY VAN DER SPEK K&O Koffieconcert door Salvatore Spano, piano. Gehoord: 28/1 Kapelzaal K&O, Leiden Buiten letterlijk ijzige kou, binnen in de K&O Ka pelzaal voor het warmrode fluweel de Siciliaan Salvatore Spano, een pianist die alle bevroren ge voelens ontdooit. Spano houdt veethij der reageren, contrasten, ook in dynamiek Hij streelt de toetsen, die te- t Adagio, of Cantabile molto espressivo bij Beethoven. Of hij ranselt ze, beukt er op los. Stromen zuidelijke expressie doen de piano steunen van welbehagen. Spano weet alles uit de melodie te halen, vlin dert over een Allegro con brio in de Sonate in D van Haydn. Soms loopt de begeleiding daardoor enige averij op, ook een slordigheidsfoutje is er zeker, of hij doet wonderlijke dingen met het pe daal, maar Spano staat boven de wet. Hij zoekt de Sonate in As uit, die regelrecht uit Beethovens ro mantische periode komt; hier geen strenge klas sieke bouwschema's, maar opoffering van de vorm aan de expressie. Even hoor je Bach in de fuga die zich dwars door het adagio slingert. En dan nog de ballades van Chopin nummers 1 t/m 4. Allerfelste contrasten tussen het dromerige begin en de orkaan die hierna plotseling losbarst in nummer 2. Helderheid, glans en ritmische be wogenheid in, nummer 3. De donkere ogenblik ken trekken spoedig voorbij. Spano bravissimo! De beroemde opera i netië is gisteravond voor ds; tweede-maal in zijn geschieb denis afgebrand. Het gebouw zou over een maand v heropend, na restauratief werkzaamheden. Brandweerlieden vochtej urenlang om te voorkomef- dat de vuurzee zich verder de nauwe straatjes van prachtige oude stad zou vc spreiden. Het operageboui zelf kon niet worden gerec „Het is verwoest" politiewoordvoerder. 'La Ft nice' (de feniks) gold als ee van de belangrijkste open gebouwen van het land. „D theater was ons juweel", z< de wereldberoemde Luciano Pavarotti. „Architec tonisch was het het mooist theater van Italië." De brandweerlieden den geconfronteerd met ee probleem dat niet vaak komt in de door vele kanale doorsneden stad: een gebre aan water. Het kanaal La Fenice aan ligt, drooggelegd voor ondei houdswerkzaamheden. Heli kopters haalden water uit d Lagune van Venetië ei sproeiden het over het bran dende operagebouw nabijgelegen panden. De politie kon nog gee mededelingen doen over d oorzaak van de brand die h( neoclassisistische bouwwer trof. Ook zijn er geen berich ten over slachtoffers. Vooi alsnog gaat men er vanu dat het vuur het gevolg kortsluiting. De opera van Venetië hee zijn naam tot nu toe eer aan gedaan. Hij werd gebouw op een plek waar 20 jaar der een ander pand st dat geheel door brand v verwoest. In 1792 opende d opera zijn poorten. Ruii veertig jaar later, in 183( brandde hij af. In het daai opvolgende jaar herrees d opera van Venetië letterlij uit zijn as en groeide een van de belangrijkste opt ragebouwen van Italië. Op 1 maart zou' de feestt lijke heropening worden ir geluid door de Amerikaans filmregisseur Woody Alle die met zijn jazzband da< zijn Europese tournee zo beginnen. regie: Berend Boudewijn. Met o.i Huib Broos en Ingeborg Elsevier. Gezien: 20/1Stadsschouwburg, Haarlem (premie're). Te zien: 3/2, Parktheater, Al phen aan den Rijn; 5/4, Schouwburg, Lei den; 18/4, Warenar, Wassenaar. 'Als het maar gezellig is', is het credo van Marga (Ingeborg El sevier). Vaak gaat dat ten koste van haarzelf want zo gezellig is het niet in het huishouden van Marga en Theo. Zij is een suc cesvol scenarioschrijfster voor televisie, hij worstelt al jaren met een 'writer's block' en kijkt intussen met enorm dédain neer op het werk van zijn vrouw. Samen hebben ze een zoon, Walter, die vanaf zijn ge boorte zwaar gehandicapt is, en alleen de weekeinden thuis komt. Dan woont nog bij hen Gijs, de zoon van Marga en haar overleden, eerste echtgenoot. De homoseksuele Eric, collega en vriend van Marga, maakt het gezelschap mannen compleet. Met veel vaart en verve schetst Martine Bijl de relaties in het eerste gedeelte van 'Wal ters Hemel'. Het is een traditio neel toneelstuk, maar binnen dat kader inventief, taboedoor brekend en uitermate geestig. Zijn halfbroer Gijs is eigenlijk de enige die zich bekommert om Walter. Marga heeft het te druk met haar serie en Theo is te beroerd om wat dan ook te doen. Walter functioneert voor ieder van hen als een 'klaag muur op wielen': als ze even al leen met hem zijn, vertrouwt elk van de gezinsleden hem zijn of haar diepste gedachten en in tiemste zieleroerselen toe. Hij kan toch niks terugzeggen. Wanneer Walter, toch nog onverwacht, sterft blijkt hij niet alleen als klaagmuur, maar ook als bindmiddel voor de rest van het gezin te hebben gefunctio neerd. Alle relaties komen na zijn dood op losse schroeven te staan, het wankele evenwicht blijkt danig verstoord. Bijl heeft de vele thema's die in het stuk aan de orde komen inventief in elkaar geschoven. Zo is er een overduidelijke pa rallel te vinden tussen het geval Eddie, een 'man zonder kloten' uit de televisieserie van Marga, die geregeld ter sprake komt, en echtgenoot Theo. Een zwak moment - het enige overigens - is de omslag, van Marga die nogal uit de lucht komt vallen. Al ben je als toe schouwer nog zo blij dat ze - eindelijk! - besluit dat het nooit meer wat zal worden met Theo, de manier waarop zij dat besleo neemt, is wat abrupt. 'Walter's Hemel' is een knlo- opgebouwde tragi-komecT^ met flitsende dialogen en verDH nige uithalen, zo vals soms (ft?' je even je adem inhoudt, zonaui; dat het platte komedie wordt. 521 P° Kjdi Ingeborg Elzevier exceUere£/e< als de succesvolle Marga do- wanhopig probeert het alles iedereen naar de zin te makpi i en Huib Broos geeft mooi jev genspel als Theo, de 'man zdj'r^ der kloten'. Zijn personage3ra: een lui zonder weerga, maar |ra' geeft hem net zoveel warntfn mee - bijvoorbeeld in een vjiee de mooiste scènes van het stfe waarin Theo alleen is met W[aa ter en even iets laat zien W)2 zijn onmacht - dat zelfs hij tyo_s enig mededogen oproept. $ch MUZIEK RECENSIE. JOHN OOMKES Concert: David Bowie. Gehoord: 28/1, Prins van Oranjehal, Utrecht. Onlangs bekende Madonna dat Bowie hèt voorbeeld voor haar carrière was geweest. Ze be wonderde in hem een androgy ne popster, een muzikaal ver nieuwer,' een man met dwars- connecties in de wereld van mode, beeldende kunst, theater en film. Iemand wiens gelijke ze sinds de jaren zeventig niet had ontmoet. Waar de populariteit van La teruggezakt, lijkt het onderwerp van haar adoratie andermaal in slaat zowel de critici te bevredi gen als de massa aan te spre ken. In de Utrechtse Prins van Oranjehal kruipen op het uur U toch minimaal achtduizend mensen samen voor bijna twee uur muziek van een verrassend hoog niveau. Het concert slaat een brug met de Seventies, Da vids hoogtijdagen. Naast de me talige gelaagdheid en de laag op laag stapeling die uit Bowie's huidige muziek spreekt, klinkt de staccato pop van toen, met authentiek huppelend bas-spel van Gail Ann Dorsey absoluut niet achterhaald. De geactualiseerde disco-ver sie die 'The Man who sold the World' krijgt, spreekt in dit ver band niet alleen in thema tisch opzicht (het liedje handelt indirect ook over Bowie zelf) boekdelen. Vooral de tweede helft van de jaren tachtig waren voor Bowie een artistiek diepte punt, maar zelfs een fel gekriti seerd intermezzo met het band je Tin Machine levert nu in de persoon van Reeves Gabrels als nog dividend op. Details? Bij Bowie draait het als bij Louis van Gaal om de tails. Gabrels, Dorsey en de te rugkeer van Carlos Alomar als ritmegitarist en George Simms in het achtergrondkoortje zijn de uitkomst van een bewuste keuze. Andere elementen, zoals het concept van het nieuwe al bum 1. Outside (waarin een kunstcriticus/detective op zoek gaat naar de zin van ons be staan) of de podiumaankleding (etalagepoppen, enorme tl-bui- zen, jaloezieën), werken hoog uit op een onderbewust niveau. Ik maak me sterk dat zelfs Bo wie niet in staat is uit te leggen wat die extraatjes nou allemaal precies te zeggen hebben. In zijn post-moderne opvatting kloppen die details, zolang hij ze de moeite waard vindt. Anders dan bij het begin van de Europese 'poot' van deze door Bowie als 'zwaar' om schreven tournee blijft ook het nieuwe werk absoluut overeind. Op twee songs na (het mooie 'Oxford Town' en 'Strangers when we meet') is het geen ma teriaal dat je unplugged zou kunnen brengen daarvoor is het teveel het resultaat van lan ge jamsessies. In Utrecht zorgt een werkelijk éclatante geluid mix ervoor ddt je alle details kunt horen die deze gelaagde muziek zo bijzonder maken. Het fraaiste resultaat levert de live versie van 'We prick you' op een in alle opzichten onver zoenlijk stuk. Gelukkig krijgt het publiek er mooie, toegankelijke songs als 'Nightflights' (Scott Walker), 'Teenage Wildlife' en 'Under Pressure' voor terug. Rob Baars: 'Zat muzikanten die zich de blaren op de vingers oefenen Een horecagelegenheid zonder muziek is als een spiegel zonder glas of als een auto zonder wie len. Daar ontbreekt iets essen tieels aan. „Gezelligheid moet je zelf maken, maar muziek kan daaraan een positieve bijdrage leveren," zegt Rob Baars. En hij kan het weten, want niet alleen was hij gedurende een aantal jaren uitbater van diverse cafés in Leiden, maar bovendien is hij sinds jaar en dag een gewaar deerd muzikant. Voor die laatste groep komt hij nu op. „Wat ik merk is dat het circuit aan muzikanten dat kan optre den in horecagelegenheden snel aan het uitdunnen is. Heeft, mijns inziens, alles te maken met de nieuwe wetge ving op bet gebied van geluids overlast en milieu. De eisen zijn vandaag de dag zo streng dat er nauwelijks nog gelegenheid wordt geboden om ergens te kunnen spelen. Niet zo'n pro bleem voor de gearriveerde bands want die kunnen altijd wel in de geijkte zalen terecht. Maar wel funest voor jonge mu sici die een podium nodig heb ben om ervaring op te doen of om verder te komen." Om in die lacune te voorzien heeft Baars nu de handen in eengeslagen met Ruud Lorrier, eigenaar van café The Jam. „Wat we gaan doen is het orga niseren van een talentenjacht. Maar omdat ook Ruud uiter aard te maken heeft met die wetten, gebeurt dat op een wij ze die momenteel toch al popu lair is. namelijk het zogenaam de 'unplugged' optreden. Zon- Wiener Bal in Noorclwijks Grand Hotel Huis ter Duin Rob Baars: „Nauwelijks nog gelegenheid om ergens te spelen. der versterkers dus. Ik weet dat er in en rond Leiden zat leuke muzikanten rondlopen die zich momenteel de blaren op de vin gers oefenen. Bij ons mogen ze laten zien hoe ver ze zijn." Dat gebeurt dan op vier zon dagen in de maand februari, van 16.00 uur tot 21.00 uur. steeds in The Jam. „Het genre is breed. Lichte muziek, dat wel. Bandjes of solisten, dat maakt niet. Ik stel me voor dat het ses sies van twintig, dertig minuten worden. Tot nu toe hebben zich drie bandjes aangemeld, maar de inschrijving is nog maar net open. Ik hoop uiteindelijk op zo'n zestien deelnemers." Er zit een wedstrijdelement in, er is ook een prijs aan ver bonden. „We hebben een vak kundige jury. wpar ook één van de jongens van Cat-Music inzit en iemand van het Leidsch Dagblad, die per avond bekijkt wie" in aanmerking komen voor de finaleronde. Die wordt dan gehouden in maart. De uitein delijke winnaar mag een proef- FOTO HENK BOUWMAN opname maken in de Arrow- studio. Krijgt daar ook een cd van. Deze talentenjacht is ener zijds bedoeld als een stimulans voor jonge muzikanten, maar anderzijds hoop ik dat er in Lei den weer ruimte voor live-mu- ziek wordt geschapen. Het hoeft niet allemaal hard te zijn, niet- Muzikanten die mee willen doen kunnen zich opgeven bij The Jam, Het Praethuis of Rob Baars, 071-5210848. Wenen 1867. Keizer Franz Jozef is op het hoogtepunt van zijn macht. Het is de eeuw van de romantiek. Johan Strauss is in vervoering geraakt door de 'Schonen blauen Donau'. Het zijn de jaren van Franz Peter Schubert, de grootmeester van het lied, van Ludwig von Beethoven en natuurlijk danst de aristocratie ook nog op het ritme van Mozart en Haydn. Wenen, de culturele hoofdstad van Europa, is dan wel niet het centrum van de macht, maar wel het middelpunt van de muziek. noordwijk mike belinfante Wenen 1996. Het Habsburgse rijk, Oostenrijk-Hongarije: ze bestaan niet meer. Er is, na Sa rajevo 1914, de 'Anschluss' met nazi-Duitsland in 1938, te veel gebeurd, te veel veranderd. Het verleden leeft voort in de ge schiedenisboeken, in de rijke architectuur van Wenen, in de muziek èn in de harten van vele Oostenrijkers. De romantische jaren van 'Sissi' en Franz Jozef zijn bij hen namelijk nog wel degelijk op afroep beschikbaar. Niet voor niets wordt er nog elk jaar, begin februari aan de voor avond van het carnaval, het tra- ditionale 'Opern Ball' gehou den. Het debutantenbal waarop de wals, quadrille en polonaise het 'Wiener Blut' sneller door de aderen van de inwoners van het oude keizerrijk doen stromen. Huwelijksmarkt Ook in Nederland is er een 'hang' naar het verleden. Sinds 1965 wordt jaarlijks het debu tantenbal gehouden. Hoewel het evenement in eerste instan tie was bedoeld voor de Oosten rijkers in Nederland, is het bal uitgegroeid tot een grote amu sementshow voor aristocraten, diplomaten en gegoede burgers. „Het is de avond dat de society swingt", aldus Liesbeth de Ro- chemond-Kok. De Rochemond kan het we ten. De voorlichtster is betrok ken bij de organisatie van het 'Wiener Ball', zoals het debu tantenbal tegenwoordig heet, dat op 2 februari in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk wordt gehouden. „Dit jaar is het bovendien een zeer speciale editie, omdat Oostenrijk het duizendjarig bestaan viert." Het debutantenbal was ten tijde van de gloriedagen van het Habsburgse Rijk een legale hu welijksmarkt van rijke adel en gegoede burgerij. „De huwbare dochters moesten worden ge bonden aan partners van gelijke afkomst", zegt De Rochemond. „De moeders hadden daar een dagtaak aan. De mannelijke kandidaten waren uiteraard fi guren die hoog op de maat schappelijke ladder stonden en om die te kunnen strikken wer den de dames tussen hun twaalfde en achttiende jaar grondig voorbereid op het de butantenbal." Elitair Een bal heeft tegenwoordig een geheel andere functie. De 'Jung- damen en Jungherren' die het bal openen, zijn al lang niet meer uit op een huwelijk, maar zien het feest als een traditio neel avondje-uit. De aristocra ten van toen zijn tegenwoordig studenten uit gegoede milieus,

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 16