Belasting niet omhoog informatie geven voor aanpak stadshart Protest tegen hoge kosten vergunning Ringersma: raad moet voldoende Oppositie: schoting asielzoekers niet uitbesteden Twintig procent kwekers moet vergunning hebben Rijn Veenstreek Tuinders geven strijd tegen tankstation op Woubrugge heeft eigen 'Leidseplein' SP wil referendum over stadshartplan Weer CDA'er uit politiek chef henny van egmond. 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071 53564^ zoeterwoude liesbeth buitink Het Zoeterwoudse PZ-raadslid Ton Ringersma heeft de ge meenteraad opgeroepen open heid te geven over de geheime vergaderingen waarin "de toe komst van de gemeente wordt r besproken. Volgens de oud- ij wethouder kan een raad bij een dergelijk belangrijk onderwerp wel af en toe achter gesloten I deuren overleggen, maar moe- ten de burgers wel alle informa tie krijgen. „Die burger heeft recht op de waarheid, eerlijk heid en informatie om uiteinde lijk een oordeel te kunnen ge ven over de opstelling en keu zen van haar vertegenwoordi gers", aldus Ringersma. Hij doelt daarmee vooral op dé discussie over de zelfstandig heid van de gemeente Zoeter- woude, de eventuele bebou wing van de Grote Polder en de komst van de Hoge Snelheids lijn. „We moeten de besloten vergaderingen zodanig vastleg gen dat openbaarheid kan wor den betracht als de besloten heid niet meer nodig is. Want het kan zijn dat raadsleden van mening veranderen, maar dan moet dat naar buiten toe ook zichtbaar zijn. De kiezer moet een oordeel kunnen geven over het 'waarom' van dat stand punt. Het gaat om verantwoor delijkheid afleggen aan de kie zers." Ringersma ontkent dat hij met de waarschuwing heeft ge doeld op de reeks besloten ver gaderingen die al heeft plaats gehad over de eventuele bebou wing van de Grote Polder. „Ik heb niet het idee dat er infor matie is verdoezeld in die dis cussie. Maar ik wil ook niet dat dat de komende tijd gebeurt, daarom heb ik een beetje willen bijsturen", aldus Ringersma. De Alphense burgers zullen de immense verbouwing van het stadshart niet in hün portemonnee voelen. Volgens wethouder S. Lyczak (WD/financiën) hoeft de onroeren- de-zaakbelasting niet omhoog en zijn ook extra bezuini gingen onnodig. Alphen heeft voldoende reserves om de grootse plannen te kunnen realiseren. nieuw stadskantoor op het St. Jorisplein en de bijdragen aan de bouw van een theater en een centrum voor beeldende kunst nemen daarvan een flink deel voor hun rekening. Verreweg het grootste deel moet terugver diend worden met de opbrengst van de grondverkoop aan parti- alphen aan den run «jan winde De aanpak van het centrum, zoals dat de gemeente en de Haagse projectontwikkelaar Meijer Aannemingsbedrijf (MAB) voorstaat, kost de ge meente naar schatting 140 mil joen gulden. De bouw van een culiere investeerders. Voor het resterende deel wil Alphen zijn reserves aanspre ken. Op de rekening van het grondbedrijf staat nu een batig saldo van ruim 42 miljoen gul den. Voor achterstallig onder houd aan wegen, bruggen en scholen wordt daarvan een be drag van 14 miljoen gulden 'af geroomd'. Daarnaast wil de ge meente nog wat in kas houden om calamiteiten het hoofd te kunnen bieden en voor de aan koop van grond op nieuwe bouwlocaties. Wat overblijft wordt in de ontwikkeling van het stadshart gestopt. Dat is mogelijk omdat de exploitaties van de bedrij venterreinen Molenwetering en Rijnhaven en in mindere mate de woonwijken Beerendrecht en Ridderveld met winst zijn af gesloten. Om de begroting hele maal sluitend te krijgen, is de gemeente ook nog op zoek naar sponsors voor de schouwburg en de stadsgalerie. Voordat de raad in september over het masterplan beslist, zal het gemeentebestuur een slui tende begroting presenteren. alphen aan den run ruud sep Met het laatste moment afbla zen van een zitting voor de Raad van State is gisteren een einde gekomen aan een jaren lange strijd van de volkstuinver enigingen Ridderspoor en Al phen tegen de benzinepomp aan de Zegerbaan. De volks tuinders besloten de zaak af te blazen nadat de adviseur milieubeheer van de Raad van State een vernietigend oordeel had geveld over de bezwaren die de verenigingen aanvoerden tegen het tankstation. Sinds Al- phenaar D. Fase in 1988"zijn pomp aan de Prins Hendrik straat sloot om aan de Zeger baan een nieuwe pomp te be ginnen, hebben de volkstuiners zich verzet. Hoewel de benzinepomp in middels al lang in gebruik is, bleven de kwekers zich verzet- ten tegen de hinderwetvergun ning van het bedrijf. Een onder zoek naar de negatieve gevol gen van de benzinepomp op de gekweekte groente zou niet goed zijn uitgevoerd en de haag j die de pomp moet scheiden van Schaatsen voor Teraarse scholieren If De Teraarse IJsclub houdt mor- 3 genmiddag schaatswedstrijden in'oor scholieren. De wedstrijden :ijn voor kinderen uit de groe- ajpen drie tot en met acht uit Ter Aar, Langeraar en Nieuwveen. r De eerste wedstrijden beginnen Dm 14 uur. Informatie: 0172- >02247. de tuintjes zou te laag zijn. Tot aan de hoogste instantie bleven de kwekers vechten, totdat de adviseur van de Raad van State de vloer aan veegde met de in gebrachte bezwaren. Voorzitter J. Groen in 't Wout van Ridderspoor ziet het weglo pen voor een definief oordeel niet als een afgang. „Tijdens de procedures is er heel veel aan gepast aan de vergunningen. Zo mag de benzinepomp geen wa ter lozen in de sloot en moest er een waterdichte vloer onder de hele inrichting komen", alcjus Groen in 't Wout. „Wat nu nog overbleef was eigenlijk alleen de discussie over de hoogte van de haag. Kijk, we zijn niet blij met dat benzinestation, maar je moet wel reëel blijven. Weg krij gen lukt toch niet." Het verzet van de volkstuin ders heeft er wel toe geleid dat de komst van de benzinepomp aan de Zegerbaan met vele ja ren werd vertraagd. De ge meente Alphen aan den Rijn betaalde de eigenaar van de pomp vorig jaar 375.000 gulden als vergoeding voor de geleden schade. woubrugge Een ijsbaantje midden op de straat, die tijdelijk is afgesloten voor het verkeer. Sommige Woubruggenaren zien in de ijskorst op de Emmalaan een plaatselijke variant op de kunstijsbaan op het Amsterdamse Leidseplein. De opgevroren plas op de Emmalaan is echter per onge luk ontstaan. Een afvoerleiding naar het slootje tussen de Emmalaan en verzorgingshuis Woudsoord is kapot, waardoor het water niet van de straat kan lopen en verandert in een spiegelglad oppervlak. De weg is daarom afgesloten tot de dooi intreedt, omdat dan de afvoerleiding pas kan worden gerepareerd. foto loek zuyderduin alphen aan den run ruud sep Laat de bevolking van Alphen beslissen wat er met het stads hart moet gebeuren. Met dat idee in het achterhoofd pro beert de fractie van de Socia listische Partij het gemeente bestuur te bewegen een refe rendum te organiseren over de stadshartplannen. Burgemees ter en wethouders, met in hun kielzog de collegepartijen, rea geren nog niet erg enthousiast. Maar de SP is voorlopig niet van plan om op te geven. In een besloten vergadering die vorige week over de stads hartplannen werd gehouden, was een referendum één van de belangrijkste onderwerken van gesprek. De oppositiepar tijen bleken wel wat te voelen voor een volksraadpleging, maar de collegepartijen waren tegen. Het argument: de stads hartplannen zouden zo inge wikkeld zijn dat ze zich niet leenden voor een eenvoudige keuze. En een eenvoudige keuze is het enige dat in een referendum aan de orde kan komen. Desondanks vraagt SP-frac- tievoorzitter G. Harmes in een brief aan B en W en de ge meenteraad om een eventueel referendum voor maart op de agenda van de gemeente raadsvergadering te zetten. Op die manier zou er voldoende tijd blijven om een referen dum voor te bereiden voordat de gemeenteraad na de zomer een definitief besluit moet ne men. Hoewel B en W nog niet of ficieel kunnen reageren op de brief - hij was gisteren nog niet op het bureau van de wet houder beland - is nu al dui delijk dat de kans klein is dat het punt aan de agenda wordt toegevoegd. Wethouder F. Da- les (D66/voorliclUing) laat via zijn woordvoerder weten dat het verzoek voor een referen dum te vroeg is. „In de refe rendumverordening staat dat je pas tot referendum kunt be sluiten op het moment dat je klaar bent voor het nemen van een raadsbesluit. Dat is pas in september. Daarom is het ver zoek in formele zin wat vroeg", aldus de woordvoer der. Harmes voorziet echter gro te problemen wanneer de ge meente nu niet al vast reke ning gaat houden met de mo gelijkheid van een referen dum. „Als je er nu niet over praat, krijg je straks een pro bleem. Dan heb je straks geen alternatief of heb je opeens geen tijd. Als wc wachten tot de zomer, dan ben je te laat, dan loop je achter de feiten Met het argument dat de stadshartplannen zich niet le nen voor een referendum, is de SP'er het volstrekt niet eens. Door de bevolking ver schillende alternatieven voor te leggen, zou een volksraad pleging goed mogelijk worden. Om die reden werkt de SP al enige tijd aan een alternatief plan. Harmes: „We zijn voor een soberdere opzet. Dat er iets moet veranderen, okee. Maar het kan anders en vol gens ons beslist ook gezelliger. Samen met een architect zijn we daarom bezig, onze eigen plannen op papier te zetten." De socialist verwacht over en kele weken het alternatieve plan te kunnen presenteren. alkemade marieta kroft Het CDA-raadslid J. Verweij uit Rijpwetering stapt uit de politiek van Alkemade. Burgemeester A. Meerburg maakte zijn vertrek gis teravond tijdens de raadsvergadering bekend. Verweij heeft on langs promotie gemaakt bij zijn werkgever. Omdat zijn nieuwe functie meer tijd vergt, kan hij die niet meer combineren met de politiek. Verweij was zes jaar raadslid. Enkele weken geleden maakte ook CDA-fractievoorzitter N. van Ruiten bekend uit de politiek te stappen. Ook hij kan zijn nieuwe functie, voorzitter van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisa tie, niet meer combineren met zijn politieke baan. Opvolger van Verweij wordt W. van der Werf, nu burgerlid van de commissie financien. L. van der Meer neemt de plek in van Van Ruiten. Van der Meer is nu burgerlid van de commissie ruimtelijke ordening. Ruim twee jaar geleden nam hij ontslag als partijvoorzit ter. Hij hoopte op een verkiesbare plaats voor de gemeenteraads verkiezingen maart '94. Het bestuur zette hem echter op een on verkiesbare plaats. alkemade marieta kroft De PvdA en GroenLinks in Alke made zijn er tegen dat een scholingsprogramma voor asiel zoekers aan het Bureau Opvang Nieuwkomers (BON) wordt uit besteed. Zij stemden gister avond, tijdens de raadsvergade ring, tegen het voorstel. De frac ties vinden dat de Stichting Vluchtelingenwerk Alkemade en de gemeente de scholing voor hun rekening kunnen ne- Volgens PvdA-fractievoorzit- ter F. Hoogenboom zitten er nog veel haken en ogen aan het samenwerkingsverband waar aan Leiden en Zoeterwoude deelnemen. Hij noemde onder meer de te verwachten financië le achteruitgang van de Stich ting Vluchtelingenwerk Alkema de en de onduidelijkheid in de taakverdeling tussen de plaatse lijke stichting en BON. Het stuitte Hoogenboom maar ook de andere fracties te gen de borst dat B en W het contract al hadden getekend zonder dat de raad hiervan op de hoogte was en zonder dat de Stichting Vluchtelingenwerk hierin was betrokken. „Het is een slecht, ondoordacht voor stel dat in aanmerking komt voor de gouden eikel", vatte Hoogenboom zijn kritiek sa men. Dat de raad te laat op de hoogte werd gesteld, betreurde wethouder W. Nugteren (CDA). Deze 'communicatiestoornis' was volgens hem een gevolg van de ziekte van een ambte naar. „We zijn verplicht om een inburgeringscontract te teke nen. Het ging ons te ver om die verantwoordelijkheid neer te leggen bij een groep vrijwilli gers: de Stichting Vluchtelin genwerk. Wij wilden daarom gebruikmaken van het profes sionele bureau BON." Nugteren zei dat pas duidelijk werd dat de ondertekening niet voor 1 janu ari, maar voor 1 februari moest gebeuren, toen het contract al was getekend. Achteraf was er dus wel tijd genoeg voor de raad om zich over het inburgerings- programma te buigen. Nugteren deelde bovendien mee dat de Stichting Vluchtelin genwerk, die zich enkele weken geleden nog fel verzette, nu wel akkoord met de regeling. Wat de bestaande onduidelijkheden betreft, verwees hij naar de voorlichtingsbijeenkomst die half maart gepland staat. Vertrouwen Burgemeester A. Meerburg be greep niets van de kritiek van de PvdA en GroenLinks. „Procedureel gezien was het voorstel iets minder gelukkig, maar daarom is het inhoudelijk nog niet slecht. Leiden heeft ook vertrouwen in BON en dat zegt genoeg." Vandalen houden huis bij de veiling roelofarendsveen l )ude wetering marieta kroft Joop Bakker en Lex van der Zwet, twee van de zes kwekers die verplicht zijn om een milieuvergunning aan te vragen omdat een rij woningen twee meter te dicht bij hun bedrijf staan. foto loek zuyderduin ben totaal geen problemen met de mensen van hierachter en zij ook niet met ons, dacht ik", zegt Bakker. Met een schuin oog kijkt hij wel naar de vuurpijl, die hij vorige week door de ruit heen op het schermdoek in zijn kas vond. „De boel had wel in brand kunnen vliegen", mop pert hij. „Maar ik denk dat daar niet eens bij is stilgestaan." „Een ding moet wel duidelijk zijn", benadrukt het tweetal. „Ónze achterburen verwijten we niets. Zij begrijpen zelf ook niet waarom wij door hen onder de vergunningplicht vallen. Het kassengebied aan De Baan is ruim dertig jaar oud. De huizen kwamen er 25 jaar later: in 1987. De kwekers hadden toen nog niet het vermoeden dat die huizen hun veel geld zouden gaan kosten. „Ik ben toen wel naar het gemeentehuis gestapt om te vragen of hel kwaad kan voor ons", vertelt Bakker. „Maar toen golden die regels nog niet zo. Een ambte naar verzekerde mij dat we er geen last van zouden hebben. Daarentegen zou hij het mij verwijten als ik de sociale wo ningbouw tegen zou houden. Dan was ik asociaal bezig." Van der Zwet en Bakker betreuren het dat de gemeente toen niet wat alerter is geweest. Ruim twee jaar geleden kwa men zij en hun vier collega's er pas achter dat ze onder de ver gunningplicht zouden vallen. Van der Zwet, die tevens be stuurslid is van de Westelijke I-and- en Tuinbouworganisatie, is vervolgens met een WLTO- delegatie naar B en W gestapt. „Die zeiden dat ze er niets aan konden doen. Wet is wet", doet hij verslag van dat bezoek. Inmiddels is de vergun ningaanvraag van de kwekers de deur uit. „Daar valt toch niet aan te ontkomen", verzuchten ze. Toch is er volgens hen het laatste woord nog niet over ge zegd. „Voordat ik verdere stap pen onderneem, wacht ik af of ik extra maatregelen moet tref fen. Misschien valt het mee. Als het tegenvalt, hoop ik wel de kosten te kunnen verhalen op de gemeente", aldus Bakker en Van der Zwet eensgezind. Volgens chef ruimtelijke orde ning A. de Kok van de gemeente Alkemade zegt in een eerste re actie dat er geen uitzondering op de betaling van de legeskos- ten voor de kwekers aan De Baan wordt gemaakt. „Nog af gezien van het feit of het juri- disch-technisch mogelijk is, ben ik bang dat als we voor deze kwekers een uitzondering ma ken, er nog 300 aankloppen." Vandalen hebben gisternacht huisgehouden op het veilingcomplex in Roelofarendsveen. Vernield werden zeven regenpijpen, een ha logeenlamp en de achterlichten van een vrachtauto. Mobilofoon uit auto gestolen HAZERSWOUDE Uit een auto, die aan de Watermanhof in Hazerswoude was gepar keerd, zijn een mobilofoon en een zaklantaarn gestolen. De diefstal werd gisternacht gepleegd. Alkemade kort opnieuw op vakonderwijs De gemeente Alkemade bezui nigt in het schooljaar 1996-1997 opnieuw fors op het vakondei- wijs. Ze stelt nog maar een kwart van de vergoeding be schikbaar, die nog in het schooljaar 1993-1994 werd uit gegeven. Dat schooljaar gaf Alkemade nog 54.000 gulden uit aan het vakonderwijs zoals handarbeid, handwerken of re medial teaching. In de praktijk komt het erop neer dat elke school nog maar één uur per week van de gemeente vergoed krijgt. Het is overigens hei laatste jaar dat Alkemade hier nog geld voor over heeft. Na 1997 krijgen de scholen alleen nog van het Rijk geld voor het vakonderwijs. In 1993 nam de gemeenteraad al het besluit om het vakonder wijs over vier jaar af te bouwen. De raad neemt eind februari een definitief besluit over de nieuwe korting. alkemade marieta kroft Van de 280 kwekerijen in Alke made, vallen er 45 onder de vergunningplicht. Oe reden dat deze kwekers een milieuver gunning moeten aanvragen of dat al hebben gedaan, is dat hun bedrijf te dicht bij burger woningen of de woning van de buurman staan. Dat liet A. de Kok van de gemeente Alkema de gisteren desgevraagd weten. Ruim een jaar geleden begon de gemeente Alkemade met het inventariseren van kweke rijen die onder de vergunning plicht vallen. Het kan dan gaan om bedrijven die te dicht bij andere woningen staan, maar ook bijvoorbeeld om die kwe kerijen die bepaalde appara tuur gebruiken of die een be paalde grootte overschrijden. In Alkemade bleek alleen de af standsnorm aan de orde te zijn. De kwekerijen die geen milieuvergunning hoeven aan te vragen, vallen onder stan- daardregels. De verwachting is, aldus De Kok, dat deze nog dit kwartaal van kracht worden. Deze standaardvergunning kost de kweker niets. De ver- gunningplichtigen betalen on geveer 2500 gulden. Inmiddels heeft Alkemade al tien milieu vergunningen afgegeven. Om onder de vergunning- plichf te vallen gelden twee af standscriteria. Bij de meeste van de 45 vergunningplichti- gen in Alkemade staan hun kassen binnen tien meter van I een alleenstaande woning van de buurman of van een parti- j culier. De Kok heeft daar een ver- klaring voor: „Als gevolg van de reconstructie van sommige glastuinbouwgebieden zijn en kele kwekers vertrokken. L)c vrijgekomen grond ging naar de buurmannen en hel huis werd verkocht aan een particu lier." Voor aaneengesloten bebou wing zoals aan de Zonnedauw en Klaproos in Oude Wetering geldt een minimale afstand van 25 meter. Als gevolg van deze afstands norm zijn alleen de zes kwe kers aan De Baan vergunning plichtig.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15