rovincie moet conflict binnen Gevulei oplossen Warmtebron zeer schadelijk voor milieu D66'ers in de clinch over gemeentelijke herindeling 'Baggerprobleem' wellicht opgelost Leiden Regio b! Onderzoek ophalen bedrijfsafval Extra parkeerplaatsen bij ziekenhuis illegaal INSDAG 30 JANUAR11996 chef henny van egmond. 071 5356414. plv -chef ^rouw breekt heup (/Assenaar Een 88=jarige Wassenaarse heeft vanmorgen haar leup gebroken bij een val in haar huis aan de Kerkstraat. De touw is naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag overge- racht. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Klaverjassen bij Oranjevereniging pDERDORP» Een wisselbeker, porties vlees en vele andere prijzen lijn vanavond te winnen tijdens de traditionele klaverjasvved- ïrijd van de Oranjevereniging in Leiderdorp. De strijd barst om io.ÓO uur los in het gebouw van buurtvereniging Zijlkwartier aan e Van der Marckstraat. Er kan ook worden gesjoeld. Inschrijven lost drie gulden. Leidse wethouder merkt 'geen bal' van medewerking buurgemeenten leiderdorp judy nihof lini-molentocht in Warmond rmond/leiden» lt schoolgaande jeugd uit War end en de Leidse Merenwijk ,jii de vrije woensdagmiddag week benutten voor een iaatstocht met start en finish de IJsclub Warmond (naast Dekker-tenniscomplex). De ijsclub heeft een ronde van twee kilometer uitgezet, een mini- molentocht. Tussen 14.00 en 15.00 kunnen scholieren van 6 tot en met 13 jaar starten vanaf de ijsbaan. De schaatstocht voert vervolgens over de nabij gelegen ringsloot. Elke scholier krijgt een stempelkaart mee. Zet bestuurders van D66 uit allerlei hoeken bij el kaar. en de meest uiteenlopende meningen over de noodzaak van een gemeentelijke herindeling vliegen om je oren. Hoe gevoelig het onderwerp ligt, zelfs binnen één partij, werd gisteren duide lijk tijdens een gisteravond in de Muzenhof in Leiderdorp gehouden bijeenkomst waar D66-be stuurders van overheid, provincie en gemeenten met elkaar en met het publiek in discussie gin gen. Terwijl het landelijke verkiezingsprogramma van D66 geen twijfel laat bestaan over de nood zaak van gemeentelijke herindeling, bleef kamer lid O. Scheltema er vaag over, had het provinciale statenlid Han Weber nog geen standpunt, hield de Leidse wethouder P. Langenberg een warm pleidooi voor herindeling en keerden de bestuur ders van de gemeenten Oegstgeest, Voorschoten en Leiderdorp zich er fel tegen. En dat voor een partij die zo ongeveer claimt de vernieuwing van het (lokaal) openbaar bestuur te hebben uitge vonden. ..Het is triest als je allerlei mensen van D66 ver schillende meningen ziet hebben." merkte ie mand uit het publiek op. Volgens kamerlid Schel tema kon je daaraan merken dat D66 een 'echt grote partij' aan het worden is. „Ook binnen D66 zie je tegengestelde belangen." Maar er is volgens haar één gemeenschappelijk punt waarbij de de mocraten elkaar vinden. ,,We moeten een be stuur hebben dat democratisch gecontroleerd kan worden, dus geen vage samenwerkingsver banden." Volgens Scheltema moet nader onderzoek uit wijzen of gemeentelijke herindeling de oplossing is voor de problemen waar een centrumgemeen te als Leiden en de omliggende kleine gemeenten mee te maken hebben. „Een ding is belangrijk. Ga er gezamenlijk naar kijken en niet met je rug naar de centrumgemeente toe," drukte ze de be stuurders van de de kleine gemeenten op het hart. Maar ook gisteravond bleven de kleintjes te gensputteren. Ze denken niets bij een samenvoe ging met Leiden te winnen. Ze hebben de indruk te moeten opdraaien voor de problemen van Lei den, waarvoor ze hun eigen identititeit nog moe ten inleveren ook. Volgens de Leidse wethouder Langenberg zijn de problemen van Leiden, zoals het gebrek aan woningbouwlokaties en bedrijventerreinen, óók de problemen van de randgemeenten. Deze pro blemen kunnen 'slagvaardiger' worden opgelost door de omliggende gemeenten bij Leiden te voegen. De randgemeenten vinden echter dat ze al allerlei oplossingen aandragen. „Daar heb je geen gemeentelijke herindeling voor nodig", vond de Voorschotense wethouder H. Smits. De Oegstgeester wethouder M. Poelmans noemde de Broek -en Simontjespolder als voorbeeld waarbij 'een gemeente als Oegstgeest tot inzicht komt' en 'samen met Leiden woningbouwplannen gaat ontwikkelen'. De Leidse wethouder l angenberg hoorde de opmerkingen met stijgende verbazing aan. „Er was jarenlang gesteggel met Oegstgeest voor no dig. Ik merk geen bal van medewerking van de buurgemeenten. Integendeel, als ik van de vier bussen die per uur via Voorschoten door de Leid se Breestraat rijden er twee schrap sta ik voor mijn eigen commissie beroep- en bezwaarschrif ten tegenover een wethouder uit Voorschoten." Ook over het verlies van hun identiteit moeten de regiogemeenten niet zo zeuren, vond Langen berg. „Leiden heeft ook niet één identiteit. De Slaaghwijk is heel anders dan de Stevenshof. Als het om identiteit gaat, zie ik alleen krokodilletra- nen." J. Pool, statenlid voor D66, moest hem gelijk geven wat zijn woonplaats Leiderdorp betreft. „Dit dorp is niet meer dan de Albert Heijn en het Meubelplein." jporschoten, Wassenaar en Leiderdorp houden poot stijf iiderdorp, Voorschoten en Wassenaar blijven weigeren irik maar één cent mee te betalen aan het debacle van de Hidse scheidings- en vergistingsinstallatie. De drie ge- jöeenten hebben via een advocaat het bestuur van de djovincie Zuid-Holland gevraagd te bemiddelen in het ejnflict dat ze hebben met de Gevulei, de Gemeenschap- Hlijk Vuilverwerking Leiden en omstreken. Voordat de ie|ovincie ingrijpt, willen de gemeenten de zaak nog een (er bespreken binnen de Gevulei. tl (j)en monica wesseung de negen Gevulei-gemeen- hebben er drie nooit mee- laan aan de voorbereidingen nh in Leiden een scheidings- vergistingsinstallatie te bou- o|n. De SVI werd afgeblazen ejidat een dergelijk installatie eel milieuhinder zou geven. De zes zogeheten SVI-gemeen ten (Leiden, Oegstgeest, Sassen- heim, Zoeterwoude, Warmond en Alkemade) leden hierdoor een verlies van enkele miljoe nen guldens. De zes hoeven het geld echter niet op te hoesten, want het provinciaal Afvalverwijderings- bedrijf (Proav), heeft die scha depost overgenomen. Die over name van de schulden is onder deel van het 20-jarig contract dat de Proav en Gevulei hebben afgesloten. Mede in ruil voor de overname van de 2,5 miljoen gulden schade mag de Proav 20 jaar achtereen het afval van de Gevulei afvoeren en verwerken. Bovendien krijgt de Proav de kennis die inmiddels door de Gevulei over SVI's is opgedaan. Het tarief waarvoor de Proav het Gevulei-afval verwijdert en verwerkt, ligt niet vast. Het Proav bouwt in Moerdijk een SVI en als daardoor de verwer- kingsprijs per ton afval sterk daalt, dan hoeven de Gevulei- gemeenten ook slechts die lage re prijs te betalen. In dat geval mag het Proav wel een paar gul- 1 tlden «.monica wesseung je negen gemeenten van de tevulei (de Gemeenschappe- pke Vuilverwerking Leiden en pmstreken) bekijken of het ïogelijk is het bedrijfsafval jedkoper te verwijderen dan ]u het geval is. In een groot intal gemeenten wordt het (fval van bedrijven nu nog peds als huishoudelijk afval én dus met de gewone vuilnis- lagen) opgehaald. Onderzoek thoet uitwijzen of het ophalen dp commerciële wijze kan ge- ieuren, zoals in Leiden al het jfivaL i Gemeenten zijn wettelijk Jerplicht om het huishoudelijk afval op te halen. Die verplich ting geldt niet voor het afval dat bedrijven produceren. Sommige gemeenten, zoals Leiden, laten bedrijven betalen voor het ophalen van het be drijfsafval en doen dit ook met aparte wagens. Andere, zoals Oegstgeest, kennen een derge lijk commercieel 'afvalbedrijf Ook voor de kleinere ge meenten kan commercialise ring echter aantrekkelijk zijn. Gemeenten als Oegstgeest (niet alleen klein, maar ook nog eens niet bepaald indus trieel), produceren echter te weinig bedrijfsafval om in hun eentje een financieel gezond bedrijfsafvalproject te draaien. Daarom wordt nu in Gevul- ei-verband gekeken of samen werking mogelijk is. De eerste stap wordt deze weken gezet: alle gemeenten moeten een enquête invullen over wat zij met het bedrijfsafval doen. Di recteur P.G. Peters van de Ge vulei verwacht in april met een voorstel ter verbetering van de afvoer van bedrijfsafval te kun nen komen. De negen gemeenten produ ceren gezamenlijk 8000 ton be drijfsafval per jaar. Aan huis houdelijk afval komt er elk jaar 60.000 ton vrij. den meer rekenen om zo de 2,5 miljoen gulden schade van de SVI-Leiden enigzins te compen seren. Het contract staat niet ter dis cussie. Voorschoten, Leiderdorp en Wassenaar willen echter wèl profiteren van de prijsverlaging als gevolg van de bouw van een SVI in Moerdijk, maar weigeren dan ook akkoord te gaan met de paar guldens 'opgeld' bestemd om de voorbereidingen van de SVI-Leiden mee te betalen. „Wij hebben nooit meegedaan en betalen dus ook niet mee", zo is het standpunt van de drie. Tot nu toe was het conflict onoplosbaar. De drie hebben daarom een advocaat in de hand genomen en die heeft op zijn beurt de provincie om be middeling verzocht. Die stap wordt niet in dank afgenomen, zo bleek gistermiddag tijdens de vergadering van de Gevulei. Voorzitter J. Laurier noemde het 'niet direct bevorderlijk voor een goede bestuurlijke verhou ding' dat de drie gemeenten de provincie inschakelen zonder eerst hem daarvan de verwitti gen. Wethouder Van der Poel van Voorschoten maakte op zijn beurt duidelijk dat de drie er de buik vol van hebben steeds weer als profiteurs te worden af geschilderd. „Er is hier een za kelijk verschil van inzicht en dat moet opgelost worden". Afgesproken is volgende maand toch nog maar een keer te proberen binnen de Gevulei- geledingen uit de impasse te komen. Lukt dat niet, dan komt de provincie 'in het spel'. leiderdorp» Twee enorme appa raten, van elk ongeveer 1500 ki logram, zweefden vanmorgen door de lucht voor de ogen van de patiënten van het St.Elisabeth- ziekenhuis aan de Simon Smit- weg in Leiderdorp. Omdat deze zogeheten stroomsterilisatoren niet gewoon door de deur kon den, moesten er hijskranen aan te pas komen om ze door de ramen naar binnen te takelen. Door de werkzaamheden was de hoofdin gang van het ziekenhuis enige tijd versperd. De stroomsterilisa toren zijn nodig om medische in strumenten, voor bijvoorbeeld operaties, onder verhoogde druk te ontsmetten. De kersverse ap paraten maken deel uit van een vernieuwing van de afdeling cen trale sterilisatie. Daarmee is in to taal 600.000 gulden gemoeid. FOTO HOL VAST/MARK LAMFRS lektrotechnisch ingenieur Van den Bossche bindt strijd aan met overheden schriften ingediend bij de ge meente Voorschoten. „Niet zo maar gebrabbel, maar stuk voor stuk studies en metingen naar de schadelijke effecten." Waar het Van den Bossche vooral om gaat is dat de overhe den de WKK's promoten als milieuvriendelijke energieleve raars. „Ik ontken niet dat ze het broeikaseffect verminderen, maar de schadelijke uitstoot van stikstofoxide en salpeter zuur wordt genegeerd. Ik be schouw de WKK's ook niet als installaties, maar als elektrici teitscentrales. Alle stroom die ze opwekken, gaat naar de ener giebedrijven. Van die WKK bij tuinder Hendriks kan heel Leidschendam van stroom wor den voorzien." De gemeente Leidschendam heeft de installatie aan de Veur- sestraatweg zonder milieuver gunning laten bouwen. Volgens nieuwe richtlijnen van het rijk mag dat. Van den Bossche waarschuwt voor de gevolgen. „Een catastrofe voor het milieu. Overheden suggereren dat er niets aan de hand is, tuinders weten van niets. Maar ik zal me er in vastbijten." leiderdorp judy nihof De ongeveer 100 extra par keerplaatsen, die vorig jaar bij het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp zijn aangelegd, blij ken illegaal te zijn. Volgens de juristen van de commissie be roep- en bezwaarschriften heeft de gemeente Leiderdorp ten onrechte vrijstelling van het bestemmingsplan ver leend om de aanleg mogelijk te maken. De gemeente had hiervoor een procedure moe ten volgen, waarbij ook toe stemming van de provincie Zuid-I lolland nodig was. Het ziekenhuis hoeft vol gens de juristen niet bang te zijn dat de nieuwe parkeer plaatsen weg moeten. Ze gaan ervan uit dat de provincie wel goedkeuring verleent, als de gemeente de parkeerplaatsen alsnog legaliseert. Het zieken huis kan volgens de commis sie voldoende aantonen dat de extra plaatsen heel hard nodig waren. Leidse milieucentrum bepleit andere normen leiden monica wesseung Waterschappen kunnen wellicht binnen niet al te lange tijd de broodnodige bagger- werken weer uitvoeren. Er lijkt een oplos sing te komen voor het ontbreken van op slagruimte voor vervuilde bagger. Onder zoekers van het Leidse Centrum voor Mi lieukunde hebben 'ontdekt' dat bagger die een tijdje op de kant wordt opgeslagen, vanzelf minder vuil wordt. Door opslag van vervuilde bagger in de open lucht neemt het gehalte aan polycycli sche aromatische koolwaterstoffen (pak's), een van de belangrijkste vervuilers, vanzelf af. Een belangrijk deel van de bagger die nu nog 'voor eeuwig' wordt opgeslagen in du re, ruimteverslindende depots, kan zo ge woon op het land worden gebruikt. De afbraak van PAK's kwam naar voren uit een onderzoek dat het milieucentrum in opdracht van de waterschappen van Zuid- Holland uitvoerden. De waterschappen vroegen zich af of de huidige normen, die bepalen wanneer bagger wel en niet aan de waterkant mag worden gebruikt, wel juist is. Onderzoekster M. Gorree (biologe) stelde vast dat de huidige norm té statisch is en onvoldoende gebaseerd op de werkelijke ri sico's van het gebruik van vervuilde bagger. Bij de bepaling of bagger op de kant mag worden gezet, speelt uilsluitend de giftig heid van PAK's voor het waterleven een rol Bagger wordt één keer geclassificeerd en op grond daarvan wordt bepaald wat er met de bagger mag en moet gebeuren. Bagger van klasse 1 mag terug in het water en dus ook op de kant, klasse 2 mag onder voor waarden op de kant worden verspreid en klase 3 en hoger moet worden opgeslagen. Het gehalte aan PAK's is vrijwel altijd bepa lend voor de klasse-indeling. PAK's zijn vooral schadelijk voor bodem- en wateror ganismen: schimmels, bacteriën, algen en aaltjes. In hoge concentraties kunnen ze voorde mens kankerverwekkend zijn. Kool waterstoffen worden onder invloed van licht en lucht afgebroken. Gorree vindt dat de huidige rijksnorm voor het al dan niet op de kant mogen zetten van bagger niet overdreven zwaar is, maar be pleit een ander systeem. „Bij bestrijdings middelen werken we met een zogeheten maximaal toelaatbaar risico. Dat is het ge halte aan bestrijdingsmiddel waarbij maxi maal vijf procent van de organismen gevaar loopt. Zo n norm moet er ook voor bagger komen als je wilt beslissen of het op het land mag worden verspreid." Het risico neemt in de loop van de tijd af dankzij de afbraak van de PAK's. „Dat bete kent dus dat bagger die te vuil is om op de kant te zetten, na twee jaar opslag in de open lucht schoon genoeg kan zijn om wèl op het land te worden gebruikt." Gorree vindt dat landopslag om de bagger schoon te laten worden wel aan strenge voorwaar den moet worden gebonden. Het onderzoek is nog niet afgerond. De waterschappen hebben het Milieucentrum gevraagd te berekenen of het op de kant zetten van bagger met de vervuilingsklasse twee - pu nog toegestaan, binnenkort wel licht verboden - werkelijk zo veel milieube lastender is dan het afvoeren van de bagger naar een depot. Gorree verwacht de resulta ten van dit onderzoek kort na de zomer. dze fotograaf Wim Kman doorkruist gelijks eei tl van de nieuws voor de Int in beeld vast te i Jgen. Tijdens die rit l komt hij langs al- sltei 'beeldige' plekje niet direct hot ""a/s vormen, maar zeker waard zijn ui) te presenteren. 3 Van den Bossche steekt de omwonenden van tuinder Hen driks aan de Veursestraatweg in Leidschendam, die protesteren tegen de WKK aldaar, een hart onder de riem. „De klachten van die mensen worden niet se rieus genomen", zegt hij. De gemeente Leidschendam en het Energiebedrijf Rijswijk Leidschendam (ERL) bagatelli seren volgens Van den Bossche in grote mate de hoeveelheid giftige stoffen die bij het ver brandingsproces in de installa tie vrijkomen. „Ik heb het een paar keer nagerekend, want ik wil natuurlijk geen modderfi guur slaan. Maar er komt per dag 18 kilo salpeterzuur vrij. Dat is te vergelijken met 40 perso nenauto's die de hele dag in een stilstaande file plankgas staan te draaien." Salpeterzuur, een stof die in de lucht ontstaat door een ver binding van stikstof met zuur stof, is kankerverwekkend. Wat dat betreft is het volgens de elektrotechnisch ingenieur niet gek dat omwonenden klagen over hoofdpijn en een zoete weëige geur. „Salpeterzuur is extreem giftig en agressief. Li prschoten hans koenekoop chamelijke gevolgen op de lan gere termijn kunnen zijn ver- moeidheidsgevoelens, erfelijke afwijkingen, miskramen, adem halingsstoornissen en impoten tie. Stikstofoxide en salpeter zuur zijn zwaarder dan lucht en vallen snel neer in de directe omgeving. Wie zegt er dat er niets aan de hand is." Van den Bossche heeft ook al een heftig protest laten horen tegen de geplande komst van een WKK bij tuinder Van den Berg aan de Kniplaan, op enkele tientallen meters van zijn wo ning Hij heeft 38 bezwaar CS grote nationale leugep ei|emt Willy van den Bossche 9t. De werktuigbouwkundige elektrotechnisch ingenieur qji de Voorschotense Kniplaan I daarom keihard de strijd ngaan met alle overheden. *nri den Bossche vindt het on weerbaar dat tuinders zoge- Ren warmtekrachtinstallaties ->KK's) mogen plaatsen zonder Uieuvergunning. WKK's zijn lliswaar energiezuinige instal- njes, maar in zijn ogen zeker 1 jt milieuvriendelijk. fi doorkijkje tussen oude boten die ngemeerd liggen •oigs de Oude Vest Leiden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13