'Ik heb steeds mijn eigen broek kunnen ophouden' 'Breed beraad nodig in de Gereformeerde Bond' Leiden Kerk Samenleving Referendum 'penetrant' aanwezig bij pausbezoek DINSDAG 30 JANUARI Henny Wiggerseigenaar van een klein imperium in vrijetijdsklecling Hij vindt het zelf ook wel grappig. Dat zijn naam vaak vereenzel vigd wordt met het produkt waar hij voor staat. „De meeste mensen denken dat ik ook waarlijk Henny Rits heet", zegt de man, die in werkelijkheid vanaf zijn geboorte bij de burgerlijke stand staat ingeschreven onder de naam Henny Wiggers. „Door de jaren heen is dat begrip een eigen leven gaan leiden. Ze denken dat dat met die spijkerbroeken puur toeval, is. 'Wat leuk' zeggen ze dan tegen me, 'dat u met zo'n achternaam ook uitgerekend broeken bent gaan verkopen'. Ja, die slogan is destijds een gouden greep geweest. Dat kan je gerust wel stellen." 'Rits', zoals hij in het Leidse ook wel bekend staat, meldt die ochtend maar meteen dat het de avond daarvoor een 'latertje' is ge worden op een bijeenkomst van de Club van 50, een ondernemersvereniging die mede op zijn initiatief isopgericht. En dat hij derhalve koffie, koffie en nog eens koffie nodig heeft om de zaken weer netjes op een rij te krijgen. De caffeine mist zijn uitwer king inderdaad niet. Na het derde bakkie en het eerste zware shaggie verschijnt, als hij vertelt, met de regelmaat van de klok die twinkeling in zijn ogen en die karakteristie ke grijns op zijn gelaal. Want Wiggers houdt van het (goede) leven en Wiggers houdt van humor. Geen kater ter wereld die hem op dat vlak lang zal dwarszitten. Wat natuurlijk niet wegneemt dat Henny Wiggers wel degelijk serieus genomen moet worden. Met lachen alleen bouw je, zoals hij dat gedaan heeft, niet vanaf de grond een klein imperium in vrijetijdskleding op. Met geen stuiver begonnen en zonder wat voor schooldiploma dan ook, bezit de op 8 oktober 1944 in Leiden-Noord geboren on dernemer nu zeven florerende textiel-spe- ciaalzaken in de regio. Hij is intussen, zoals dat heet, in goede doen geraakt. Woont in een fraai landhuis met een hectare grond aan de Zijl. Al loopt hij daar absoluut niet mee te koop. Want wars van luxe en uiter lijk vertoon zal Wiggers namelijk altijd een jongen van de gestampte pot blijven. In elk geval nooit vergeten waar hij vandaan komt. Dat is, zoals gezegd, uit Leiden-Noord, of om precies te zijn uit de Sumatrastraat. „We woonden, pa en ma en zes kinderen, in een gezellige arbeidersbuurt. Mijn vader werkte bij de sportstichting, onderhield de velden en het zwembad voor de gemeente. In zijn vrije tijd verdiende hij een centje bij De handel zat ze al op jonge leeftijd in het bloed. Liever dan in de schoolbanken te zitten, verdienden ze een paar stuivers op straat. Een serie over 'Leidse' ondernemers die met weinig of niets begonnen' en eigenhandig een bloeiende zaak opbouwden. Vandaag in aflevering 2 Henny Wiggers, vooral bekend als Henny Rits. U weet wel, die van die ene broek voor twee billen. 1M1 door bijvoorbeeld in de winter de banen van de Leidse Hout onder te laten lopen als het vroor. Zodat de mensen konden schaat sen. Of hij onderhield de fietsenstalling bij Roodenburg, als er een belangrijke voetbal wedstrijd was. Mijn moeder kluste bij in de IVO- en NOVA-passage. Echte Leienaars kennen die zaken nog wel, in de Haarlem merstraat en op het Noordeinde. Nee, het was thuis geen vetpot. Maar dat was het vlak na de oorlog haast nergens. Je lol moest je vooral op straat vinden." Dat was voor hem al helemaal geen pro bleem toen het gezin Wiggers verhuisde naar de Buitenruststraat. „Als jongetje van een jaar of tien ging je oud ijzer zoeken bij de HCW of bij de machinefabriek van Den Holder. Verdiende je een paar centen mee. Of bij de groenteveiling wachten tot de por tier weg was. Zaten er een paar plekjes op de sinaasappels, hadden ze een hele partij doorgedraaid. Stond je je thuis de hele dag het lazerus te persen. Dat was veel leuker dan school. Ik zat al vijf jaar op de ULO in de Pieterskerkstraat en nog pas in de derde. Toen ik daar maar weer dreigde te blijven zitten, haalde mijn moeder me er uit arren moede vanaf. Via een kennis kreeg ik een baantje op de postkamer van de Raad van Arbeid. Verdiende ik zeven tientjes per maand. Veel te weinig natuurlijk om van rond te komen. Want je was jong en je wil de wat. Zeker in die tijd toen er overal wat te beleven viel." Het geluk lachte hem toe toen hij een an nonce in de krant aantrof waarin de Broe kenspecialist een hulpverkoper zocht. „Dat was een bekende zaak in Leiden, op de Haarlemmerstraat. Is er trouwens nog, hoor. Niet alleen verdiende ik meteen het dubbele, maar bovendien, kan je achteraf stellen, heb ik daar de basis gelegd voor mijn latere zaken. Een geweldige leerschool was dat bij Aschenbrand. Leidse Kees werk te er ook, die zanger. Ze hanteerden daar een vast credo. Ben ik sindsdien nooit meer vergeten." Hij moet lachen om het onbegrip. „Heb je die uitdrukking echt nog nooit gehoord? Ja, bij ons gold dat 'pleiters' niet gemaakt mochten worden. Betekent zoveel dat er niemand de zaak uit ging of je moest ze wat verkocht hebben. Daarom namen we bij mannen ook steevast eerst de maat op. Zo dat je ze meteen een passende broek kon geven. Een man die eerst drie keer moet passen, loopt weg. Diens geduld raakt op. Het waren ogenschijnlijk kleine dingen, maar wel héél belangrijk. De klant is ko ning, daar komt het feitelijk op neer. Mis schien is dat niks nieuws onder de zon, maar ik heb dat motto wel degelijk goed in mijn oren geknoopt. Ja, verkopen, dat kon den ze bij de Broekenspecialist als de beste. Enfin, er zijn er in de loop der jaren genoeg geweest die eerst daar het vak hebben ge leerd en later voor zichzelf zijn begonnen en ook geslaagd zijn." Wiggers waagde die stap toen hij, intussen getrouwd, na vijf jaar meende het textielwe- reldje onderhand als zijn broekzak te ken nen. Hij deed de inkoop voor zijn baas, wist zodoende van de hoed en de rand, kende de mensen op de beurs. Een vriendje, Hans Verver - bij wie nu nog altijd zijn boekhou ding is ondergebracht - moedigde hem aan om voor zichzelf te beginnen en in 'Ome' Kees van Valdëren vond hij de perfecte ad viseur. „Die zat al 60 jaar in de textiel. Had een soort groothandel op de Herengracht, de voorloper van de Makro, zeg maar. Daarnaast was ook de begrafenisonderne ming Ad Sanctos van hem. Ja, hij verdiende aan de levenden en de doden. Men dacht ook altijd dat hij mijn financier was. Maar dat is een misverstand. Ik heb namelijk van meet af aan mijn eigen broek kunnen op houden." Op. 29 oktober 1977 begon hij voor zichzelf. Henny Wiggers voor het ouderlijk huis aan de Sumatrastraat. „Nee, het was thuis geen vetpot. Maar dat was het vlak na de oorlog haast nergens. Je lol moest je vooral op straat vinden." FOTO HIELCO KUIPERS Jli winkels in Katwijk en Rijnsburg. Vervo(J laste hij een lange rustpauze in waarna Lisse, Noordwijk en Wassenaar kennisp^ den maken met het fenomeen 'Hennyl Rits'. Zeven zaken in totaal en nog wat?sc 'handel' er omheen. Maar wat is nu hePn' heim van zijn succes? Waar slaagde hif1 waar anderen vaak faalden. „Laat ik voorop stellen, dat veel jongen1**' mijn leeftijd die toen iets begonnen, o<jtl' daadwerkelijk zijn geslaagd. De mental1 van na de oorlog. Willen werken en als^, een kans zag, die ook pakken. En dan Het bleek, achteraf, het breekpunt in zijn le ven. „Ik nam een tweede hypotheek op mijn huis aan de De Sitterlaan. Kocht een stortvoorraad broeken en een pandje in de Jan Vossensteeg van visboer Van Wijn. Daarvoor zat er zo'n kop-en-schoteltjes- winkel in, van Van Putten. Poepen moest ik er op een vuilniszak, want een toiletje had ik niet. Dat kwam pas later." In die tijd is ook de naam Henny's Rits ont staan. „Dat was een idee van Bert Boland van reclamebureau Ziegelaar. Zelf dacht ik aan Henny's Broekenshop, een combinatie van de Broekenspecialist en de Man's Shop, de zaken waarvoor ik had gewerkt. Maar dat was te lang. Paste niet in een tweeko- lomsadvertentie. Want je begrijpt, het moest in het begin wel uit de lengte of uit de breedte komen. Ik was in dat prille begin nog niet goed voor een verlopen tramkaart je. Het werd dus Henny's Rits, genoemd naar het meest wezenlijke onderdeel van een broek. Met als toevoeging: 'één broek voor twee billen'. Die kreet doet het nog al tijd goed." De tijd werkte in zijn voordeel. De spijker broek, zijn latere handelsmerk, begon aan een opmars die dit kledingstuk zou maken tot wat Wiggers noemt 'de Chinezen-dracht van nu'. „Want iedereen loopt er tegen woordig mee, jong en oud. Net als in China ten tijde van Mao, toen zag ook iedereen er hetzelfde uit. Maar goed, in het begin kwam er alleen maar jeugd over de vloer. Ik zie ze nog zo op de grond liggen kronkelen. Om zich in een maar zo strak mogelijke broek te kunnen wringen. Ik kwam toen dikwijls thuis met rauwe vingers. Van het optrekken van die ritsen." Binnen een jaar liep zijn toko als een trein. Nog geen twee jaar later opende hij een tweede zaak in Alphen, daarna volgden oude stelregel toch: de klant is koning, blijf er bij. Met mensen kunnen omgaat' bovenop zitten. Met aantrekkelijke act komen ook. Jezelf goed verkopen. Ven p heb ik altijd het geluk gehad dat ik goi personeel kon vinden. Weinig verloop kend, ze blijven vaak heel lang bij mij. ten slotte heb ik me zelf altijd voorgeh den dat je er nooit, maar dan ook n bent." „Ondernemen, zeg ik altijd maar, i: wielerwedstrijd. Soms lig je op kop, moet je gas terugnemen. Ik probeer alf^ vooraan te rijden, maar ik heb ook wel verkeerd geschakeld. Elke koopman wel eens een zeperd. In mijn branche id letterlijk dat wat vandaag goud is, mo bij de vodden kan. Je hebt met mode ken. Dat is een cyclus. Daar moet je op juiste moment op in springen. Tuurlijkee moet je de wegen kennen. Bijvoorbeel de parallel-handel. Maar je moet ook e nf beetje geluk hebben. Joh, hoeveel zijn de loop van de jaren niet verdwenen o Haarlemmerstraat. Die dachten dat hejov vanzelf ging." Hij is niet vies van geld, nooit geweest i daar komt hij rond voor uit. „Maar je (£en veer mag het toch niet zijn. Kan ook nil daar prikken mensen zo door heen. Erin wat is geld. Vrijwel alles is geïnvesteerd 1 zaken. Ik hecht ook nauwelijks aan lux da; Wel aan gezelligheid. Met vrienden on i i elkaar, met gelijkgestemden, zoals in d vt Club van 50 of met de jongens van Projn. Vakantie? Af en toe op wintersport melid; Maar Raak, mijn cluppie. Nee, ik hou nvei van de Spanjaardsbrug. Als ik die zie b thuis, daar zit ik liever. „Tuurlijk ben ik trots op wat ik heb ben Zonder diploma's, helemaal zelf gedaaT Maar nog mooier vind ik het dat mijn Jeroen nu in de zaak zit. Die gaat het si overnemen. Dat is een jongensdroom hoi uitkomt. Daar doe je het allemaal voor! lid DE SPITS 'i TOTÊ'LnlMflMW Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de Pieterskerk in Leiden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Familieberichten: HM" ABONNEESERVICE Er is een breed beraad binnen de Gereformeerde Bond nodig om zich te bezinnen op zijn toekomst. Na de trio synode van afgelopen week - waar werd besloten te blij ven streven naar vereniging van hervormden, gerefor meerden en lutheranen - bevindt niet alleen de Neder landse Hervormde Kerk, maar ook de Gereformeerde Bond zich in een crisis, aldus ds. W. Dekker uit Wezep. Hij staat bekend als een lid van de Bond die het beleid van het hoofdbestuur kritisch volgt. apathie en chaos, maar wordt gezien als mogelijkheid voor WEZEP/HUIZEN „Als je van Samen op Weg de kwestie van de eeuw maakt en die strijd dan verliest, dan is er geen weg terug." Het keerpunt was volgens hem november 1992 toen de Gereformeerde Bond in Putten een ambtsdra gersvergadering tegen Samen op Weg organiseerde. „Toen hield de Bond op te getuigen in de breedte van de Kerk, maar werden slechts de verontrusten gemobiliseerd." Dekker hoopt dat de crisis niet zal leiden tot DÜSSELDORF KNA/DPA Bij het bezoek dat paus Johan nes Paulus II in juni aan Duits land brengt, zullen de initia tiefnemers van het kerkelijk re ferendum 'penetrant en vrien- delijk' aanwezig zijn. Dat heeft initiatiefnemer Christian Weis- ner bij een bijeenkomst in Düsseldorfaangekondigd. Na het succes van het kerke lijk referendum moet het 'Kir- chenvolksbegehren' in de aan dacht blijven, zo vindt Weis- ner. Afgelopen herfst waren 1,8 miljoen handtekeningen ver zameld van Duitse katholieken die verregaande hervormingen in de Rooms-Katholieke Kerk willen. Maar heeft het hoofdbestuur genoeg gezag om de chaos te gen te houden, vraagt hij zich af. Er zijn zoveel stromingen binnen de Bond, die alleen maar bij elkaar te houden zijn als ze samen ergens op tegen zijn. Dekker zou liever vandaag dan morgen zien dat de Waar heidsvriend, het orgaan van de Gereformeerde Bond, zou schrijven: „Heel verdrietig en heel jammer, maar ook na dit besluit is er een weg. De trouw van God houdt niet op." Dekker verzet zich ook tegen de gedachte dat met het opgaan van de Hervormde Kerk in de Verenigde Protestantse Kerk van Nederland er een eind komt aan de continuïteit van de va derlandse kerk. „Formeel mag dat zo zijn, maar inhoudelijk is die continuïteit gewaarborgd in de mensen." De predikant uit Wezep vindt dat de leiding van de Hervorm de Kerk meer moet waarmaken dat zij 'niet zonder de Bond' in de nieuwe Kerk wil opgaan. Vaak is het minimumaantal Bonders in commissies opgeno men. Als daarin geen verande ring komt, gelooft niemand zo'n uitspraak, denkt Dekker. Naar zijn mening is er te weinig crea tief gereageerd op de felle oppo sitie binnen de Gereformeerde Bond tegen Samen op Weg. Het verzet tegen Samen op Weg is ongebroken, zegt de al- n de Gere- dr. J. van der Graaf. Hij heeft grote zorgen dat het hervormd moderamen ondanks het brede verzet toch op de ingeslagen weg is doorge gaan. Ook de toon van het mo deramen is harder en grimmi ger geworden. „Dat kunnen wij niet hebben", aldus Van der Graaf, die vreest voor repercus sies. Anderzijds vindt hij het ko ketteren met Afscheiding en Doleantie, zoals ds. M. Baan uit Nijkerk op de triosynode deed, 'afschuwelijk'. Zolang de Neder landse Hervormde Kerk bestaat, 'zullen wij erin blijven'. „Op het gevaar af dat wij als lastige lieden worden gezien, zullen wij onze verantwoorde lijkheid binnen de Hervormde Kerk blijven dragen. Wij zullen dezelfde strijd blijven voeren voor het herstel van de Her vormde Kerk als een belijdende Kerk." Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: DIRECTIE B. M Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071 -5356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 07.1-5356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio chef eindredactie algemeen Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071 lENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBJ Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere ijeu dicap hebben), is een samenvatting L regionale nieuws uit het Leidsch Dagf e geluidscassette beschikbaar. r infl Ö486-486486 (Centrum voor GeSprolj1 c tuur, Grave). Pg Overleden: Dr. G.C. Berkouwer (1904-1996) De donderdag op 92-jarige leeftijd overleden gereformeer de theoloog dr. G.C. Berkouwer nam een centrale plaats in op cruciale momenten in de ge schiedenis van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Berkouwer was synodevoorzit ter toen in 1944 dr. K. Schilder en de zijnen werden geschorst, als gevolg waarvan de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) ontstonden. Ruim veertig jaar later zei hij voor de IKON-tele visie dat hij zich nog vaak af vroeg hoe de gereformeerden midden in de oorlog zo ver deeld konden raken over kleine dogmatische verschillen. Ber kouwer zei zich mede schuldig te voelen voor het conflict. Zijn spijtbetuiging leidde ertoe dat de gereformeerde synode zich opnieuw met de kwestie bezig hield. Dat resulteerde in 1988 in een schuldverklaring. Gerrit Comelis Berkouwer werd in 1927 gereformeerd predikant in Oudehorne en verhuisde vier jaar later, in middels gepromoveerd tot doctor in de theologie, naar Watergraafsmeer. In 1940 be gon hij zijn wetenschappelijke arbeid aan de Vrije Universi teit, waar hij hoogleraar werd. In 1973 ging hij met emeritaat. Volgens een van zijn leerlingen bevrijdde Berkouwer de gere formeerden van hun absolutis me. Hij speelde een belangrijke rol bij de toetreding van de Ge reformeerde Kerken tot de We reldraad van Kerken, in 1968, en opende hun ogen eveneens voor de Rooms-Katholieke Kerk. Berkouwer was de enige Nederlandse niet-katholieke theoloog die in 1962 het Twee de Vaticaans Concilie bijwoon de. De belangrijkste kenmerken van de kerk zijn volgens Ber kouwer genezing, openheid en vrijheid. De gereformeerde theoloog herkende deze ken- i paus merken in het beleid1 Joannes XXIII. Van 1940 tot 1973 was Berkou wer hoogleraar dogmatiek en dogmengeschiedenis aan Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij schreef in die periode veel boe ken. Zijn 18-delige Dogmati sche studiën - mosgroene bandjes die ruim een halve meter in beslag nemen - zijn een begrip in theologisch Ne derland. „Met Berkouwers optreden werd een bladzij omgeslagen in de gereformeerde theologie- beoefening", schreef de gere formeerde emeritus-hoogle raar dr. H. Kuitert eens over zijn collega. Volgens Kuitert maakte Berkouvter een einde aan 'de vanzelfsprekendheid van het gereformeerde'. Ook de gereformeerde traditie dient zich te legitimeren in plaats van bijvoorbaat gelegitimeerd te zijn. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 enles woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m \it 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabef kenhuis: dagelijks. Um BEZOEKUREN d DIACONESSENHUIS ou (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. lg< Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooigs ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur [ei Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 f na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend! pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vesüging SL Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kj en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ij 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend tel ACADEMISCH ZIEKENHUIS lni (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u t 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00 uêe leen Partners/echtgenoten met kinderen. I kt Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 i voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is ei zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en odZ€ kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunte heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15! ;nruiiP r; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12