/EIDEN Uitgaven universiteit aan banden itelende portier rijgt geldboete Veel bukken en uitkijken Buurt klaagt opnieuw over kruispunt Sumatrastraat Uiu [jSDAG 30 JANUAR11996 HENNYVAN EGMOND. 071-5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Herindeling -J D66 ging gisteren in I J Leiderdorp in de clinch over de gemeentelij ke herindeling. De menin gen waren verdeeld. Volkstuinders /t j- De volkstuinders in I 3 Alphen hebben hun strijd tegen de komst van een tankstation aan de le gerbaan gestaakt. bngeluk op het ijs Een 46-jarige Leidenaar raakte gisteravond gewond tij- Ins een schaatsritje op een sloot aan de Joke Smitstraat. De an viel en liep een hoofdwond op die hij in het ziekenhuis oest laten behandelen. treep in kassa Een ongeveer 25-jarige man deed gisteren een greep in kassa van een supermarkt aan de Stationsweg. Hij graaide ra- ,0 ndsnel 150 gulden bijeen en wist daarna te ontkomen. NNO 1896 Donderdag 30 Januari •n der meest opzienbarende ontdekkingen van den laatsen tijd wel de door prof. Röntgen gedane, nl. het vinden van lichtstra- die heendringen door voorwerpen en stoffen, welke anders c en licht doorlaten. Röntgen noemt die stralen, wegens hun ibekendheid tot nog toe, de X-stralen. Een voorbeeld hiervan thans ter bezichtiging gesteld bij firma Blankenberg aan de are alhier, waar men een afbeelding van een dameshand ziet, aarin de zachte, vleesachtige deelen als een lichte schaduw n aangeduid, terwijl de beenderen en een ring aan een der ^ngers duidelijk uitkomen. NNO 1971 'L zaterdag 30 januari r de Leiderdorpse schakers is het seizoen 1970-1971 een be- ngrijk en feestelijk seizoen. Belangrijk omdat 't in de 1ste klas van de Leidse Schaakbond hoopt te handhaven. Feestelijk ndat zij het gouden jubileum van hun vereniging met tal van stiviteiten gaan vieren. Hoogtepunt van de jubileumviering ordt 20 februari. Dan zal een buitenlandse grootmeester (mis- hien een Rus) met een Nederlandse meester een sjmultaan- ance verzorgen. l| haag/leiden paul de vlieger voormalige portier van het .museum voor Oudheden is [eren door de Haagse politie- iter veroordeeld tot een :te van vijfhonderd gulden een maand voorwaardelijk. 50-jarige Leidenaar kreeg de f voor het verduisteren van van het museum. De recht- ik hield het bij een mild von- omdat slechts de diefstal enkele honderden guldens rezen kon worden en de bovendien al zwaar was raft door het feit dat hij zijn in was kwijtgeraakt, ie portier liep in augustus [4 tegen de lamp. Omdat er ange tijd verdenkingen wa- dat er met toegangskaartjes d gesjoemeld monteerde het |seum die zomer een video-4 lera bij de kassa. Die legde dat de man verkochte :jes weer van bezoekers in- en ze vervolgens nogmaals ;ocht. Het geld dat door'de geregistreerde dubbelver- ip binnenkwam, stak hij in ;n zak. ieconfronteerd met de vi- opnamen bekende de man verduistering. Van het op te schaal achteroverdrukken kindertelevisie van het Aca- lisch Ziekenhuis Leiden |L) is op zoek naar sponsors. 7frijven in de regio wordt ge- gedurende vijf jaar jaar- duizend gulden bij te dra- aan het tv-project voor zie- kinderen van het AZL. De ler-tv is voor en door de zie- néeren gemaakte televisie: inderdagmiddag wor de filmpjes uitgezonden in De universiteitsraad (UR) is gisteravond morrend ak koord gegaan met de begroting van de Leidse universiteit voor 1996. Voorwaarde daarbij is dat het college van be stuur vóór 1 april een concreet plan op tafel legt om 12 tot 15 miljoen te besparen op algemene kosten, zoals bij voorbeeld huisvesting. leiden Caroline van ovERBEEKE deze vaste lasten de komende jaren binnen de perken houdt. Het college van bestuur moet in" Tot dat plan er is. zijn deze cen- dat plan ook aangeven hoe het trale uitgaven aan banden ge legd. De UR heeft bedongen dat maandelijks slechts eentwaalfde deel van het centrale budget - bijvoorbeeld kosten voor ener gie, voorlichting, post, schoon maken, personeelswerving en reiskosten -, mag worden uitge geven. De universiteitsraad had moeite met de tekortbegroting van het college van bestuur vanwege het in haar ogen ont breken van een toekomstplan. De Leidse universiteit komt voor 1996 ongeveer 12 tot 15 miljoen gulden tekort en teert nog steeds in op haar reserves. ,,Dat kun je toch niet oneindig volhouden?", aldus UR-lid H. Idema. Afkeuren De buitenuniversitaire leden (bullen) van de UR wilden de begroting helemaal afkeuren. „De universiteit wacht teveel af en is te laat met het nemen van maatregelen. Nu pas komt er een werkgroep om te onderzoe ken waarop kan worden be spaard. Dat is een vorm van struisvogelpolitiek waar wij niet mee kunnen instemmen", aldus K. de Raad. Collegelid J. Waldus verwacht dat de door het college ingestel de werkgroep op korte termijn posten zal vinden om te bezui nigen. Onderzoek en onderwijs van geld was volgens hem ech ter geen sprake geweest. In de maanden daarvoor zou het om bedragen van hooguit één of twee tienjes per maand zijn ge gaan. Het museum daarentegen koesterde veel verdergaande verdenkingen. Ook al omdat een bewaker van het museum, die in 1989 in dienst was getre den, vertelde dat hij al op zijn tweede werkdag had gemerkt dat portiers geld achterover- drukten. Volgens deze man werd zeker voor zo'n 3000 gul den per maand verduisterd. Na de ontdekking door middel van de video werd de 50-jarige por tier geschorst en later ontsla gen. A. Brink, de advocaat van de Leidenaar, bepleitte gisteren tij dens de zitting een lage straf. Volgens hem waren er op een paar honderd gulden na slechts vermoedens van verduistering. Officier van Justitie M. Spoor maker zei het idee te hebben dat het al met al om veel grotere bedragen ging dan enkele hon derden guldens. Omdat ze niet hard kon maken dat het om meer geld ging, eiste ze drie maanden cel waarvan twee voorwaardelijk. Een schaatser maakt zich op voor een trainingsrondje over de Leidse grachten. Komende zondag wordt de Elfstegentocht verreden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN HANS KOENEKOOP inder-tv AZL zoekt sponsors het AZL. De kindertelevisie heeft de beschikking over de 'Studio Kidsflits', een echte tv-studio met professionele apparatuur en een regieruimte waar de kin deren aan de slag kunnen. De apparatuur van de kinder televisie is betaald maar het project is verder afhankelijk van giften en sponsors. De stichting Jeugdcircus Capriole uit Ha- zerswoude heeft inmiddels dui zend gulden overgemaakt. Wie nooit het verhaal van schaatser Hil- bert van de Duim heeft geloofd dat hij uitgleed over een vogelpoepje op het ijs, moet toch eens een tochtje over de Leid se grachten en singels glijden. Ganzen- poep is daar echt de grootste vijand en zorgt voor onverwachte valpartijen. Maar dat mag en zal de pret niet druk ken. Het lijdt geen twijfel; na negen jaar afwezigheid kan de Elfstegentocht weer verreden worden. Onder de bruggen minstens zeven centimeter. Vrijwel geen wakken te be kennen. En over het algemeen redelijk ijs zonder scheuren. Met lange halen en de benen in een hoek van negentig gra den schaatste een verslaggever van deze krant gistermiddag alvast het parcours. Hij heeft het ijs nauwelijks horen kraken. Maar al is het ijs nog zo dik en lijkt het dit jaar zelfs bestand tegen het koelwater dat het energiebedrijf in de grachten laat stromen, er blijft altijd wel één plek over waar moet worden .gekluund. Op de rou te van de Elfstegentocht is dat bij de Koepoortsbrug over de Witte Singel, waar een groot wak vol gakkende gan zen ligt. Geen probleem, want de schaatshoezen beschermen ook goed op straatklinkers. Een (domme) student, die geen beschermers heeft, moet het an ders en veel gevaarlijker doen; op zijn knieën kruipt hij over de drukke weg. Even verderop op de Zoeterwoudse Singel, net voorbij de Jan van Houtbrug, klinkt een oorverdovend geraas. Nor maal gesproken denk je dan in Leiden 'hé, er wordt weer een populier gekapt'. Maar nee, dit keer zijn twee medewer kers van de gemeente een gat aan het zagen in het ijs. Speciaal voor de in deze periode doelloos dolende eendjes. Bukken De tocht glijdt feilloos door over de bre de singel tot aan de Utrechtse Brug. Bukken en uitkijken dat je je hoofd niet stoot, luidt hier het devies. Vlak na de brug een scherpe bocht naar links en dan weer heel diep brikken voor de Sin- gelbrug. Hier eVen goed opletten, het ijs is er wat hobbelig. Bovendien hebben sommige bootbewoners het ijs rond hun ark weggebikt. Met een zwierige zwaai (linkerbeentje overstappen!) gaat het rechtsom de He rengracht op. Daar gaan de schaatsen meteen dwars op het ijs om af te rem men, want een groepje jongeren is hier aan het ijshockeyen. En zo'n puck kan rare bokkesprongen maken. Maar voor de rest is de Herengracht een lekker stukkie, waar het wel stevig doorduwen is omdat de wind vol in het gezicht blaast. Na de Scheluwbrug is die wind weg en kan er snelheid worden gemaakt. Dit stukje van de Oude Rijn is ijs voor de smulpapen; donker, hard en spiegelglad. Voor je het weet schaats je onder de St. Jansbrug door en ben je in het hartje van Leiden. Maar ook al is het leuk om even het winkelend publiek te begroeten, de schaatsen hebben het hier niet best doordat overal op het ijs ingevroren af val ligt. Daarom terugggeschaatst en een al ternatieve route genomen. Want het is zelfs mogelijk om via de Haven naar de Oude Vest te schaatsen. Deze gracht is lekker breed en heel gezellig. Als de rayonhoofden van de Elfstegentocht voor dit traject kiezen, dan ligt hier ver moedelijk het zwakke punt. Het ijs on der de ruim twintig meter brede Pauw- brug kraakt gevaarlijk onder de ijzers. Ijsmeester Arie Hofman, die deze mid dag allc.bruggen inspecteert, zal wel be slissen ff at hier de matten maar moeten worden uitgerold. Aan het einde van de Oude Vest lonkt het Galgewater. Ook onder de Blauw poortsbrug ligt ijs genoeg en laat nu net voorbij die brug de eerste en voorlopig nog enige 'koek en zopie' tent staan. Met een kop hete chocolademelk in de maag moet dan alleen nog een stukje Witte Singel worden gekrabbeld. En ja hoor, enkele meters voordat hij zijn rondje heeft afgemaakt, ervaart deze schaatser de stroefheid van een plakkaat ganzenstront. blijven ongemoeid. College voorzitter L. Vredevoogd zegde toe dat er op korte termijn geen ingrijpende maatregelen te ver wachten zijn zoals een vacatu re- of bestedingenstop. De absolute vacaturestop van vorig jaar, een noodmaatregel, is inmiddels opgeheven: de meeste faculteiten kunnen weer zelf bepalen of ze een vacature vervullen. Alleen geneeskunde mag nog geen banen vrijgeven. Forumdiscussie FNV over Bosnië De werkgroep Vrede en Ontwa pening van de FNV afdeling Lei den houdt woensdag 31 januari een forumdiscussie over Bosnië. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In het forum zitten: cultureel antropoloog Hans Feddema, de Joegoslavische Dusanna Mitrovic, Erik Kreli bers van het informatiecentrum 'Invalshoek', Frits ter Kuile van het 'Balkan peace team' en de raadsleden Joke Sorgdrager (D66) en Rianne Peelers (GroenLinks). De discussie, die onder leiding staat van voorzit ter Dirk Jan Binnendijk van het Leids vredesplatform, vindt plaats aan de Verheekstraat 6b te Leiden. Bonden dreigen leiding politie met rechter leiderdorp anp De politiebonden NPB en ACP dreigen de rechter in te schake len als de korpsleiding van Hol lands Midden vasthoudt aan de strafmaatregel dat tijdens de CAO-acties in werktijd gestaak te uren voor rekening komen van de politiemensen zelf. Bij de CAO-acties kwamen de medewerkers van 1 lollands Midden in conflict met korpschef Van Hulst omdat de politiechef verbood in werktijd actie te voeren. De politiemen sen waren daar zo boos over dat zij het 'collegiaal vertrouwen' in hun korpschef opzegden. Hollands Midden was een van de weinige regio's waar de korpsleiding zich zo star opstel de. Van Hulst heeft inmiddels al tweehonderd bezwaarschriften binnen van agenten die gekort zijn op hun verlofuren of over werkuren omdat zij in werktijd aan de acties hebben deelgeno men. LJshockeytoernooi op Witte Singel Op het ijs van de Witte Singel ter hoogte van café De Grote Beer wordt woensdag 31 januari een ijshockeytoemooi voor ba sisscholen gehouden, leerlin gen in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar kruisen vanaf 13.00 uur de sticks. De organisatie is in handen van ijshockeyclub Leiden Lions. NAGERECHT let Mulder k een ochtend vol verkeers- rtredingen opent kanton- nter C. Oomen deze maan- t zijn werkweek. Allemaal za- v| die worden bestraft met hes tot ongeveer 300 gulden die daardoor vallen onder de tt Mulder'. Minder zware keersovertredingen worden ladministratiefrechtelijk' af- iandeld. In de praktijk bete- ■jt dat voor de klanten van Ititie dat ze hoe dan ook |eten betalen. Ook als ze het t eens zijn met de boete (eten ze eerst het boetebe- als zekerstelling overma- aan Justitie. De gedachte achter is dat het zo eenvou- •r is om het boetegeld te in- Bovendien leidt het er toe veel minder mensen dan ger uiteindelijk hun zaak de rechter laten komen. In iude situatie kon je op die ekiier nog behoorlijk lang aan sflalen ontkomen. >c|Wet Mulder maakt het Justi- bus makkelijker, maar ook kr niet zo makkelijk dat er emaal geen werk overblijft. Zo kan het gebeuren dat deze weken hele ochtenden lang zijn ingeruimd om.verkeersovertre dingen af te handelen. De klan ten die verschijnen lijken over het algemeen hun zaken be hoorlijk doordacht te hebben, want menigeen kan met een 'overwinning' in de zak de deur aan het Rapenburg achter zich dichttrekken. Uitleg Een Voorschotenaar kost het wel wat uitleg om van zijn boete af te komen. Hij zou op de Voorschoterweg in Leiden over de busbaan hebben gereden. Volgens hem kan hij hooguit met twee wielen over die baan zijn gegaan. Dat mag ook niet, maar daar staat een veel lagere boete op, constateert de rech ter. Hij heeft foto's meegeno men die inzicht geven in de ver keerssituatie en in de positie van de agenten die hij ter plek ke heeft zien staan. Rechter Oomen lijkt zo al een beetje voor de Voorschotenaar te zijn gewonnen. „Die agenten had den daar vooral uitzicht op het struweel", constateert hij mon ter. Officier van Justitie J. van Bel- sen is minder onder de indruk. Zij houdt vast aan de visie van de agenten die hun proces-ver- baal toch onder ambtseed heb ben opgesteld. Voor rechter Oomen is de zaak niettemin be keken als duidelijk is dat de Voorschotenaar niet is staande gehouden. „Dat zijn ze ver plicht op grond van de wet en als ze het niet doen, omdat ie mand hard rijdt of omdat het verkeer in gevaar wordt ge bracht, moeten ze dat motive ren. Dat is hier niet gebeurd en dus verklaar ik uw beroep alleen om die reden al gegrond." Treinen Een Haarlemse die in april 1995 haar 82-jarige vader in Leiden op de trein zette, kon dat uitein delijk alleen maar dankzij veel gepuzzel en wat tact. Voor en achter het station kon ze tussen alle bouwactiviteit geen legaal plaatsje vinden. Uiteindelijk had ze een taxichauffeur ge vraagd of ze even op de stand plaats aan het Terweepark mocht staan. Die had daar geen moeite mee en zo kon ze uitein delijk haar vader naar de trein brengen. Vijf minuten was ze weggeweest en in die korte tijd zag de spoorwegpolitie kans om een bon onder haar ruitewisser testoppen. Ze heeft er brieven over ge- stpurd aan de reizigersorganisa tie Rover en aan de NS. „Maar de NS hebben zich ervan gedis tantieerd", zegt ze boos. „Al licht", meent de rechter, „die moeten zorgen dat ze de trei nen op tijd laten rijden." De Haarlemse: „Maar dat doen ze ook niet." Ze vindt dat de ge meente en de NS tekortschieten omdat er geen plaatsen bij het station zijn om mensen die moeilijk ter been zijn weg te brengen. Ze wijst daarbij ook op de grote puinhoop die de nieuwbouw met zich mee brengt. De officier kan zich daar niet in vinden. Volgens haar zijn die plekken er wel voor het sta tion. Rechter Oomen kan meer begrip opbrengen. „Een ver bouwing brengt enige ellende met zich mee. Ik vind dat de of ficier onder deze omstandighe den had moeten afzien van een sanctie." rudolf kleun leiden «paulien koopmans Automobilisten scheuren er flink en je ziet niets. Het kruis punt van de Willem de Zwij gerlaan met de Sumatrastraat is nog steeds gevaarlijk. Dit sig naleerde de Wijkgroep Sociale Vernieuwing Leiden-Noord gisteravond tijdens de maan delijkse vergadering in buurt centrum De Kooi. Vooral de op- en afrit naar de wasstraat en de showroom van de Huis man-garage zijn behoorlijk on overzichtelijk. Een bushokje aan de Suma- trastaat is de grote boosdoe ner. Het ontneemt automobi listen het zicht. Bovendien wordt er in deze straat extra hard gereden. Weggebruikers rijden er vol gas om het groene licht nog even te halen. Volgens H. van Zijl. afdeling verkeer en vervoer van de ge meente, zijn enkele afspraken van drie jaar geleden niet na gekomen. Zo zouden er drem pels en attentiestrepen op het wegdek komen om het hardrij den aan banden te leggen. In dertijd is slechts het asfalt ver nieuwd en zijn enkele kuilen opgevuld. De gebreken nadien herstellen kon niet meer, want het geld was op. Zeker is dat de Willem de Zwijgerlaan opnieuw ingericht wordt. De kruispunten krijgen een opknapbeurt en de situatie bij de bushalte wordt verbe terd. Maar dat kan nog even duren. Bram Pater van het wijkco- mité Plan Noord stelde een noodoplossing voor: „Éénrich tingsverkeer bij de op- en afrit naar de garage." Vaak gebrui ken ongeduldige bestuurders deze weg namelijk als sluip route. Over stoep, fietspad en via het autobedrijf ontwijken ze de stoplichten. Van Zijl wees erop dat de gemeente geen verbodsbord kan neerzetten op het particuliere terrein van Huisman. Andere buurtbewo ners vinden dat het bushokje- verplaatst moet worden. Van Zijl zei daar niets voor te voe len. Het hokje wordt straks im mers al 'meegenomen' bij de- herinrichting van de Willem de Zwijgerlaan. Hij wil wel over wegen of de- reclameposter uit het bushokje kan. Dat maakt de verkeerssituatie voorlopig iets overzichtelijker.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11