Leidsch Dagblad 14 17 23 Bewindvoerders willen Fokker als geheel redden 33 DE LEIDSE HOUT foyce geboren in vrieskou voor ingang van AZL Op de vlucht voor de kou ompensatie voor egenvallend salaris Leidse begint actie tegen nieuwe spelling ie GOED NIEUWS saterdag 27 januari 1996 opgericht 1 maart 1860 NR. 40990 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland Duitsland wil vluchtelingen ~2J terugsturen Leiden Cultuur en Kunst Vakscholen voor vrouwen luiden de noodklok Milly Scott zingt gospels in Leidse Hartebrugkerk Sport Hiddink tevreden met speelschema voor WK-voorronde Krediet NIB en overheid bedraagt 365 miljoen )e drie bij Fokker aangestelde bewindvoerders sluiten een redding van de gehele vlieg- uigdivisie niet uit. Bewindvoerder R. Schimmelpenninck zegt de afgelopen drie dagen niet ontmoedigd te zijn over een oplossing voor het voortbestaan van het grootste leel van de onderneming". Ook DASA en vleugel-leverancier Shorts, dochter van het Canadese Bombardier, zijn bereid mee te werken aan de redding van Fokker. De Ne- lerlandse overheid garandeert een overbruggingskrediet van 365 miljoen gulden. msterdam/den haag ll meyer-gpd let krediet wordt verstrekt door e Nationale Investerings Bank WB, 255 miljoen) en de staat 110 miljoen). De bijdrage van e overheid bestaat uit de voor- itbetaling van een order voor ier vliegtuigen voor Defensie, [et betreft een bestaande order tor twee Fokker 60's en een ieuwe order voor twee Fokker )'s. I Dankzij deze kredieten kan pkker tijdens de surséance van letaling vijf weken vooruit. Er omt even rust. Met het geld worden de salarissen betaald. Met de toeleveranciers van on derdelen wordt contant afgere kend. De vliegtuigfabriek blijft gewoon doordraaien. De afleve ring van vliegtuigen aan klanten en het onderhoud van toestel len gaan ook door. Volgens Fok ker heeft nog geen enkele klant orders geannuleerd. Wel heb ben diverse klanten hun be zorgdheid geuit over het voort bestaan van Fokker. De bewindvoerders R. Schim melpenninck, A. Leuftink en A. Deterink toonden zich giste ren op een persconferentie ge matigd optimistisch over het voortbestaan van de vliegtuig bouw bij Fokker. Zij zetten zich in elk geval in om wat zij noem den „het hart van Fokker" (de vliegtuigbouw, red.) te redden. Ingrijpende saneringen en mas sa-ontslagen zijn de komende vijf weken niet te verwachten, aldus Schimmelpenninck. „Wij hebben het al druk genoeg met te redden wat er te redden valt." Bestuursvoorzitter B. van Schaik van Fokker zei noch op timistisch noch pessimistisch te zijn over de kansen van Fokker. „De situatie is zorgelijk. Er zijn veel open einden, maar tegelij kertijd ook mogelijkheden." Van Schaik dankte de over heid voor de adempauze. Van Schaik noch Schimmelpen ninck wilden ingaan op de in houd van een eventueel red dingsplan. Wel zei de bewind voerder dat hij nog niet met kandidaat-kopers had gespro ken. Er is tot nu toe slechts overleg geweest met Shorts en DASA, die zich bereid verklaar den door te gaan met de leve ring van vleugels en rompen. Waar het optimisme van Schimmelpenninck dan wel op is gebaseerd, werd niet duide lijk. Mogelijk heeft Shorts-moe der Bombardier tegenover de bewindvoerders belangstelling getoond voor de overname van de straalvliegtuigproduktie van Fokker. Schimmelpenninck wil de dat echter desgevraagd be vestigen noch ontkennen. Kabinet wil oorzaken nader onderzoeken en haag gpd ferknemers die er vanaf deze laand in koopkracht op ach- iruit zijn gegaan, krijgen in de iop van het jaar een financiële igemoetkoming. Dat heeft pre- ïier Kok gisteren bekendge- ïaakt na afloop van de minis- irraad. Het zal echter uitslui- :nd gaan om reparatie van on- edoelde premie- of belastings- jgingen. Minister Melkert van sociale iken zal volgende week de weede Kamer precies laten eten waarom veel werknemers dit jaar in inkomen netto op chteruit zijn gegaan. Het is in der geval duidelijk dat het uit- el van de geprivatiseerde ziek- iwet een paar tientjes op het lonstrookje kan schelen. Kamerleden drongen afgelo- en week aan op een onderzoek aar de tegenvallende loon- rookjes. Dat deden ze na boze ilefoontjes van burgers. In te- gegaan, maar er juist op achter uit gegaan. De onbedoelde koopkrachtef fecten zullen door Melkert en andere bewindslieden nader worden onderzocht. Het ge plande voordeel dat de werkne mers nu mislopen, wordt echter in de loop van het jaar gecom penseerd, beloofde de premier. Volgens Kok ligt het tegenval lende loonstrookje vooral aan de vertraging die de behande ling van de nieuwe ziektewet in de Eerste Kamer heeft opgelo pen. De invoeringsdatum van 1 januari is niet gehaald. Zeer waarschijnlijk treedt de wet per 1 maart in werking. Door de pri vatisering van de regeling moe ten werkgevers voortaan zelf het loon doorbetalen van zieke werknemers, waardoor-de pre mie voor de ziektewet (0,7 pro cent) in de portemonnee van de werknemers kan blijven. Dat scheelt afhankelijk van het in komen een paar tientjes per enstelling tot de belofte vanmaand. Elke dag dat de wet nog et kabinet zijn veel werkne- ïers niet in koopkracht gelijk ebleven of er zelfs op vooruit niet is ingevoerd, levert de werkgever voordeel en de werk nemer'nadeel op, aldus Kok. leiden annet van aarsen De nieuwe Woordenlijst van de Nederlandse Taal, beter bekend als het Groene Boekje, ligt al vanaf 1 december in de winkels. Dat heeft de Leidse docent/ver taler A. Reinders-Reeser er ech ter niet van weerhouden actie te voeren tegen de nieuwe spel ling. Deze week begon ze met de inzameling van handteke ningen. Inmiddels heeft ze er enkele duizenden binnen. Mevrouw Reinders roept ie dereen op om een briefkaart of fax naar de Tweede Kamer te sturen met daarop behalve naam, adres en handtekening de tekst 'Geen nieuwe spelling'. „En in mijn directe omgeving ga ik zelf rond met lijsten", zegt ze. „Iedereen die ik over de nieuwe spelling spreek, reageert negatief. Iedereen vindt het een ramp." De docente hoopt bin nen een maand vier miljoen medestanders te vinden. Ze denkt dat er nog tijd genoeg is om de veranderingen tegen te houden. De officiële ingangsda tum van de nieuwe spelling is 1 september 1997. J. van der Voort van der Kleij werkt als re dacteur bij het Instituut voor Nederlandse Lexicologie in Lei den dat de nieuwe woordenlijst heeft samengesteld. Hij schat de kans dat zijn plaatsgenote met haar actie de nieuwe spelling kan tegenhouden, niet hoog in. „Protesten tegen een nieuwe spelling zijn in Nederland ge bruikelijk. Ik vond het in 1954 ook niet leuk om een nieuwe spelling te leren. Toen protes teerden er ook veel mensen." Ook bij de Nederlandse Taal unie, beslissingsbevoegd als het gaat om spellingsregels, geeft men mevrouw Reinders weinig kans. „De ministers hebben be sloten en dat is het", zegt een woordvoerder. „Er is niets meer aan te veranderen." De uitgeverij Van Dale van de gelijknamige woordenboe ken heeft inmiddels boos ge reageerd op de actie van me vrouw Reinders, omdat het ANP haar opvoerde als mede-auteur van het woordenboek Engels- Nederlands. „Mevrouw Rein ders heeft als freelancer meege werkt aan dat woordenboek, maar ze is hier beslist niet in dienst. Iedereen mag een derge lijke actie beginnen, maar wij willen er buiten worden gehou den." urk Het leek Jeanette Loosman en Jacob van Sloot- en zo leuk. Op 26 januari trouwen in Urk en foto's laten nemen op het strand van de vissersplaats. Dat het koud zou zijn, hadden ze de laatste dagen al wel van de weervoorspellers begrepen. Maar dat de oos- Betaald voetbal volledig afgelast In verband met de slechte weersomstandigheden heeft de KNVB het complete programma betaald voetbal voor dit week einde afgelast. De beslissing is om medische redenen geno men. De KNVB acht door de snijdende kou voetbal niet ver antwoord voor publiek en spe lers. Vrijwel alle thuisspelende clubs hebben in de afgelopen dagen contact opgenomen met de KNVB en aangedrongen op afgelasting. Waarschijnlijk wor den de wedstrijden in februari ingehaald. De Leidse Hout weer gezellig I WEER GEOPEND CAFÉ-RES.TAURANT Iedere dag van 9:00 tot 20:00 uur 071-5153476 UW GASTHEER: BJ. 5TÖXEN tonique Hilders brengt kind ter wereld bij tien graden onder nul iden hans koenekoop tel dat Joyce het verhaal van aar geboorte niet wil geloven, ian is het maar goed dat het in de krant staat. Want :t is toch echt waar! De doch- :r van Kees en Monique Hil- is geboren op de voorbank n een auto met openstaande rtieren, bij een temperatuur n tien graden onder nul én: loor de hoofdingang van het ademisch Ziekenhuis in Lei- 't Is net een film, onge- loflijk", zegt vader Kees hoofd- ihuddend. Of het de snelste geboorte lit is geweest? Dat zal wel niet. laar bijzonder is het wel. Don- om half vijf zat hoogzwangere Monique nog iwoon thuis aan het Ietje ioistrapad in Leiden, een 'artier later rende vader Kees het zijn pasgeboren dochter loor de gangen van het zieken- uis. „Heel stom, maar het eni- je wat ik in dacht was: 'Waarom laat hier nergens een bran- brd'. Maar ja, het was de be- pekersingang hè. Om kwart over vier donder- igmiddag leek er in huize Hil ars nog geen vuiltje aan de !cht. De weeën kwamen om de jf minuten, niet zo ongebrui- ;lijk bij een bevalling. „Geen paniek. Maar als je ongerust bent, kom je maar vast, zeiden ze bij het ziekenhuis." Een kwartier later was er bij Kees en Monique Hilders wel degelijk paniek. De weeën kwamen zo snel achter elkaar, dat ze het niet aandurfden langer te wach ten. „Voordat Monique de auto instapte, kwam me daar toch een wee. Ik dacht even dat het al op de stoep ging gebeuren", zegt Kees. Kees trapte het gaspedaal zo diep mogelijk in en scheurde naar het AZL. „Ik ben overal doorgereden, dus het zal me niet verbazen als ik binnenkort een paar boetes in de brieven bus vind." Aangekomen bij de hoofdingang snelde de aan staande vader naar binnen om een rolstoel voor Monique te halen. Toen hij terugkwam bij de auto, zag hij het hoofd van Joyce al half naar buiten komen. „Ik wist ook niet wat me over kwam", vertelt Monique. „De geboorte van mijn zoontje Brian duurder namelijk twintig uur. Maar toen ik het hoofdje van de baby voelde, heb ik het portier opengegooid en mijn benen naar buiten gegooid. Dat het tien graden vroor, daar stond ik niet bij stil." Toevallig fietste op dat moment een leerling-ver- pleegkunde voorbij, die ook nog eens stage had gelopen op de afdeling kraamzorg. „Zij heeft uiteindelijk samen met Kees het kindje gehaald." Joyce werd op de buik vap haar moeder gelegd in afwach ting van verpleegkundig perso neel. Dat kwam gelukkig heel snel, zodat de navelstreng kon worden doorgeknipt. Daarna pakte Kees zijn dochter op, wik kelde haar in zijn jas en rende zo snel mogelijk naar de zeven de etage. Daar werd Joycè in de couveuse gelegd om bij te ko men. Ze bleek maar een klein beetje afgekoeld. Moeder en kind mochten gis termorgen in goede gezondheid naar huis. Het personeel van het AZL in verwondering ach terlatend. „Je hoort wel eens van de geboorte onderweg in de auto of in de lift. Maar niemand hier kan zich herinneren dat het wel eens voor de ingang van het ziekenhuis is gebeurd", meldt de voorlichter. De gedrevenheid van de Leidse politicus Thom de Graaf, lid van de commissie Van Traa. 'Een heerlijk vak'. Nederlandse hulp voor havnstad in Mozambique. Het water staat Beira aan de lippen. Frank Govers over het leven, de mensen en de dingen. De couturier en zijn visie. Eeuwig trouw aan Fokker. Liever baanverlies dan sluiting van het bedrijf. 'Mijn moeder is gestoord'. Kinderen van ouders met ernstige psychische problemen. Onze Taal: Nagelzwart. Het 'Fietsvlotplan'. Ideeën voor aantrekkelijker routes. Denkwijzen Weggespoelde wereld. HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Alom bidt men om het dage lijks brood, maar wat de meesten er onder verstaan, is andere koffie. WEERSVERWACHTING •6*/-2° s*/-2° -5V-2° 20% .20% 10% ÏSSShtf 20% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina ~J VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur .3 .5 17 Denksport27 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 -8,9 RTV/programma's Sport Strips Toerisme Uitgaan -21.23 tenwlnd zo fel en striemend zou zijn, hadden bruid en bruidegom niet verwacht. Halverwege de fotoses sie sloeg het paar met hun fotograaf op de vlucht. Op weg naar warmer oorden. foto anp Vandaag is de kortingsbon voor de voorstelling Ella van Het Arsenaal in het LAKthe- ater, Cleveringaplaats 1 in Leiden. Nederlander per jaar zeven keer in medisch lab den haag anp Een Nederlander laat gemid deld zeven keer per jaar een test doen in een ziekenhuis- of huis artsenlaboratorium. Die onder zoeken in medische laboratoria kosten per hoofd van de bevol king 59 gulden per jaar. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de Nederlandse Vereniging voor Klinische Che mie en Diagned is gehouden en waarvan de resultaten gisteren zijn gepresenteerd. In totaal vinden in Nederland per jaar 110 miljoen onderzoe ken plaats in 137 medische la boratoria. In de periode 1989- 1993 daalde het aantal zieken huisbedden en de gemiddelde verpleegduur. Per bed kon het ziekenhuis 1,5 procent meer pa tiënten opnemen. Ongeveer een kwart van de laboratoriumtesten moet een veronderstelde diagnose vast stellen of juist uitsluiten. In de andere gevallen moet het on derzoek aantonen of de toege paste therapie zijn werking heeft gedaan. Medisch labora torium-onderzoek kostte in 1994 in totaal ongeveer een mil jard gulden. HOUTWERF KEUKENS Lammcnschansweg 13(1 Leiden Prof Dr Y Q, Jiang crsckudc 121». 1011 I.N ArnMcrduin I 020-4204373 Fax 020-03HH5I4 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. |a, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I Naam: iVoorletter*: M/V i. controle bezorging), Nr. bank/giro: Handtekening: Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5 1280 30 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1