Leidsch Dagblad 23 Flexibel pensioen imbtenaren Nederland wapent zich tegen felle kou Gewone' Katwijker als boegbeeld van Fokker I okker Space bouwt jesthallen in Leiden 'All that jazz' in de bus Wijers verwacht snel boedelkrediet Fokker Arcade: 140 miljoen voor voetbal op TV GOED NIEUWS 1 ONDERDAG 25 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Meningen van lezers over afbrokkelen van Nationaal Monument Binnenland Leiden Kleuter krijgt nu 7 ook al zijn eigen pincode Sociaal pension hoeft ja, q gemeente niets te J Q kosten Sport De Nooijer in paniek na knieblessure vitidige VUT-regeling verdwijnt Ij nbtenaren en onderwijsgevenden kunnen vanaf 1 april 197 op hun 62ste met pensioen. Als ze dan veertig jaar emie hebben betaald, krijgen ze een uitkering van ze- intig procent van hun laatstverdiende salaris. De huidi- VUT (61 jaar, 75 procent van het laatstverdiende sala- verdwijnt. Dat zijn minister Dijkstal (binnenlandse ken) en de ambtenarenbonden gisteren na maanden uwtrekken overeengekomen. Met name de overgangs- geling voor ambtenaren die de VUT in zicht hebben, eld de partijen lange tijd uiteen. spaarde uitkering is dan laag. Met wat extra sparen of een dubbel pensioeninkomen komt een pensioenleeftijd van iets onder de 60 echter wel in beeld, zo is de verwachting. Wie tot z'n 65ste doorwerkt, verwerft in het nieuwe systeem een beter pensioen dan degene die stopt Op 62-jarige leeftijd, want de opbouw gaat door. Op deze leeftijd bereikt een werk nemer bij veertig dienstjaren het gebruikelijke pensioen van zeventig procent van het laatst verdiende loon. Voor ambtenaren die nu jon ger dan 50 zijn en die er onder het nieuwe regime niet in sla gen om een volledig pensioen op te bouwen, is er een garan tieregeling die in een aantal gevallen met behulp van bij voorbeeld het spaarloon ook kan leiden tot een pensioen van zeventig procent op 62-jarige leeftijd. .De ruime overgangsregeling is voor de bonden van cruciaal belang om hun achterban over de streep te trekken. 'esproken is nu dat ambtena- die op 1 april volgend jaar aar of ouder zijn, maar nog en 55 jaar, op hun 61ste met nsioen kunnen tegen zeven- procent van hun laatstver- inde salaris. Ambtenaren van jaar en ouder kunnen op hun 5te tegen 75 procent weg. Dijkstal noemde de regeling uitermate grote betekenis, orzitter Vrins van de FNV- ïbtenaren repte van een be- igrijke omslag naar een flexi- pensioensysteem. Het nieu- systeem geeft zekerheid en zicht op een stabiele premie, wijl de VUT erg duur dreigde worden. De overgangsrege- g is volgens hem 'geen slech- De leden van de bonden leten hun oordeel nog vellen, let nieuwe, flexibele pen- ensysteem bestaat uit een sispensioen met daar boven- een aanvullend pensioen awoor ambtenaren jaarlijks 5 procent moeten sparen, irknemers kunnen vanaf 55 r met pensioen, maar de ge- 4 >en rudolf kleun ruimtevaartbedrijf Fokker ce wil nog dit jaar nieuwe thallen en kantoren bouwen de al bestaande vestiging op tLeidse Biosciencepark. J let winstgevende Fokker ace is sinds 21 december vo- jaar verzelfstandigd. De helft de aandelen van het bedrijf bezit van vliegtuigfa- :k Fokker. De andere helft is landen van Ultra Centrifuge Ierland. Door deze construc- kan het bedrijf niet meege- :pt worden in een eventuele rgang van de vliegtuigbou- Bij een eventueel faillisse- int van de vliegtuigfabriek zal vijftig procents-belang dat :er heeft in het ruimteVaart- Irijf in andere handen ko- in. Dat heeft echter geen di- :te invloed op het reilen en van het Leidse bedrijf ir vierhonderd mensen wer- fokker Space ontwerpt on- fdelen voor satellieten, zoals naatregelingen, zonnepane- en robotarmen. Ook ont- Jrpt het bedrijf simulatie-ap- vatuur. De apparatuur wordt Iers gebouwd en komt vervol- naar Fokker Space om te Gevoelstemperatuur zakt tot onder min vijftien graden den haag/de bilt gpd Met lange onderbroeken, ijs mutsen, dikke sjaals en extra opvang voor daklozen trosteert Nederland vandaag de felste kougolf van deze winter. De ex treem koude en krachtige oos tenwind maakte dat het op tal van plaatsen voelde alsof het meer dan vijftien graden vroor. Het KNMI kwam vanochtend met de (inmiddels bij winter weer vertrouwde) oproep blote lichaamsdelen goed te bedek ken om bevriezing te voorko- De gevoelstemperatuur loopt uiteen van min tien in het zui den tot min 25 op de Wadden eilanden. Zodra de gevoelstem peratuur lager is dan min 15, ontstaat het gevaar van bevrie zing van onbedekte lichaams delen als het gezicht. Daarbij speelt de persoonlijke conditie een grote rol, waardoor ouderen en Ideine kinderen extra last hebben van de winter. Veel be wegen en dikke kleding helpen. In verschillende grote steden zijn de afgelopen dagen de op vangcentra voor daldozen vol gestroomd. Het extreme weertype is vol gens het KNMI deze eeuw slechts tien keer voorgekomen. Uit statistieken blijkt dat gemid deld eens in de twee jaar de ge voelstemperatuur lager ligt dan min 10. Het afgelopen decenni um was dat het geval in januari 1987 en februari 1994. Auto's hebben minder last van de huidige kou: hoewel veel automobilisten dat niet weten, heeft de anti-vries in hun koe ling geen last van de 'ge voelstemperatuur'. De ANWB zei vanochtend dat ook' opmer- Deze moeder heeft zichzelf en haar kind goed ingepakt voordat ze op de fiets stapte. kelijk weinig automobilisten last blijken te hebben van een ka potte accu: de rotte exemplaren „zijn er bij de vorige vorstaan- vallen al uitgeselecteerd". Met de inzet van extra personeel be strijdt de ANWB de start-pro blemen en de bevroren deur rubbers en sloten. „Nederland is beter voorbeereid op de kou", heet het bij de ANWB. In het Noorden van het land ondervonden de veerdiensten naar de Waddeneilanden wel problemen: diverse afvaarten worden getest. Nu gebeurt dat nog op Schiphol. Bij de verhui zing in 1993 naar Leiden was er geen geld. voor de bouw van nieuwe geavanceerde testruim ten naast de beide kantoorto rens aan de Plesmanlaan. „Maar we hebben steeds gezegd dat die hallen er uiteindelijk zouden komen. Nu is het zo ver", zegt een woordvoerder. In eerste instantie zijn de hallen vooral nodig voor het testen van een robotarm voor de ERA-sa- telliet. Fokker Space verwacht echter op den duur alle testacti viteiten naar Leiden over te brengen. De hallen zullen een opper vlakte beslaan van ongeveer 2.000 vierkante meter. Ze wor den ongeveer vijftien meter hoog. In de bouwplannen zijn daarnaast nog eens drie kan- toorlagen voorzien. Het is nog - niet duidelijk wanneer de bouw kan beginnen. „Er moeten in tern nog formaliteiten worden afgehandeld. Ook moet de bouwaanvraag nog worden in gediend bij de gemeente", aldus de woordvoerder. Hij gaat er niettemin vanuit dat de hallen aan het eind van dit jaar gereed zijn. leiden Live jazz in ten minste 35 kroegen, schuifelend door de mensenmassa, duwen en geduwd wor den, alcoholdampen. De Grote Kroegentocht van de Leidse Jazzweek bracht gisteravond weer veel men sen op de been die de hitte binnen en de kou buiten trotseerden voor 'all that jazz' in de Leidse binnen stad. Uiteraard reden ook de ZWN-borrelbussen weer, met live-muziek aan boord, om de jazzgangers van kroeg naar kroeg en uiteindelijk naar huis te brengen. Pagina 9: Hoe meer glazen, hoe meer vreugd. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Krediet geeft bedrijf 'adempauze den haag» gpd amsterdam krant vandaag. Arcade, waaron der TV10 Gold en The Music Arcade, sinds kort eigendom Factory vallen, heeft daarmee van krantenuitgever Wegener, veen eerder gecombineerd bod heeft de KNVB 140 miljoen gul- van 125 miljoen van NOS, Film den geboden voor de uitzend- Net en de Holland Media Groep rechten van voetbalwedstrijden (waarvan RTL en Veronica deel op televisie. Dat meldt de Volks- uitmaken) royaal overtroffen. De KNVB heeft het besluit over de verdeling van de voetbal rechten na het nieuwe bod uit gesteld. Arcade zelf wilde van morgen geen commentaar ge ven. wijk paul van der koou Minister Wijers (economische zaken) verwacht dat er snel een boedelkrediet komt voor Fokker zodat de vliegtuigbouwer voor lopig door kan werken. De drie bewindvoerders praten daar over met de overheid, de ban ken en het bedrijf zelf. Het boe delkrediet, waarvoor de staat garant zou moeten staan, geeft Fokker vier weken de tijd om een overname-partner te zoe ken. In het gunstigste geval meldt zich in de 'adempauze' een be drijf, waardoor de vliegtuigfa briek als geheel kan voortbe staan. In het zwartste scenario valt Fokker volgens Wijers in „stukjes uiteen, waarbij je van die stukjes zoveel mogelijk moet zien overeind te houden". En daartussen zijn nog allerlei mogelijkheden, aldus de be windsman gisteren na het Ka merdebat. Of Daimler-Benz - sinds maandag de voornaamste schuldeiser van Fokker - de ko mende weken meewerkt bij de pogingen om Fokker overeind te houden, is onduidelijk. De Duitsers hebben beloofd zich welwillend op te stellen, als het maar niet nog meer geld kost. Kort geding tegen uitzending van Deadline haarlem/hilversum ao heesbeen LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Gaby vanden Berghe Weinig dingen geven zoveel aanstoot als de moraal. kans op sneeuw A vooruitblik 2ATER SET™ -57-r !S£2i 20% 5SS53? 10% *'7-1* -57-1° 20% 10% 10% 30% VANDAAG Ifi PAGINA'S Binnenland 3 Buitenland7 Cultuur9 t/m 12 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving Randstad 20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport23,25 Strips Uitgaan 13 FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER uit Lauwersoog naar Schier monnikoog werden vanmorgen geschrapt. Cultureel Centrum X en het Leidse VoIXhuis organiseren kindermiddag. De Cultuur- schuur laat onder meer Cir cus Kwibus optreden, waar voor een kortingsbon. Wijers signaleerde 'veel strijdig heden' voor Daimler, omdat een faillissement van Fokker ook de Duitsers een vermogen kost. De D66-bewindsman bleef bij zijn lezing dat de onderhande lingen over de redding van Fok ker vooral door de Duitsers zijn gefrustreerd. Die wilden niet onderhandelen, maar legden een claim bij Wijers op tafel die 'buiten alle proporties' was. Op een goedkopere oplossing voor Fokker ging Daimler niet in. Daimler wilde volgens Wijers uiteindelijk 2,5 a 3 miljard gul den van hel kabinet en geen cent minder. Voor het kabinet was dat onacceptabel, omdat er geen go^d toekomstplan voor Fokker was en omdat de Duit sers van hun kant 'slechts' één miljard boden. Tot ieders verbazing ging de koers van het aandeel l okker vanochtend omhoog. Nadat de koers gisteren al van 1,75 gul den tot 3,20 gulden was her steld, opende het fonds op 3,70 gulden. Volgens handelaren re gent het orders van 'allerlei lie den, die menen dat Fokker mis schien nog kan worden gered'. Fietsers op de bon in winkelstraat leiden herman joustra De politic heeft sinds 16 ja nuari 142 fietsers en brom fietsers bekeurd in de Haar lemmerstraat. Agenten sur veilleerden in die periode in totaal twaalf uur in de straat, die tijdens win keluren geldt als voetgan gersgebied. Dat gebeurde steekproefgewijs, op ver schillende tijdstippen. Fiet sers kregen een bekeuring van veertig gulden, brom fietsers van zeventig gul den. De politie begon begin januari al met een intensie ve éontrole van fietsers en bromfietsers in de Haar lemmerstraat. De eerste twee weken volstond men echter met een waarschu wing, omdat het gedrag van de mensen op de tweewie- Iers al zo lang was getole reerd. Het winkelend 'pu bliek klaagde al jaren over de fietsers. Het huidige optreden van de politie in de Haarlem merstraat is een uitvloeisel van het beleidsplan voor dit jaar. Daarin staat het wijk gericht werken centraal. I let is daarbij de bedoeling de specifieke problemen van elke buurt aan te pak ken. or de TV wil hij een boegbeeld zijn. Fokker-collega's andere Nederlanders laten weten dat 'we' het hoofd laten hangen. 'Gooi de oren in de nek', is het mon- devies dat Ton Koekebakker (42) vanuit zijn knusse twijkse huiskamer de wereld in stuurt. Gemengd met i flinke dosis onverwoestbare Fokker-liefde. Want cker is de beste en maakt ook in deze moeilijke tij- uiterst betrouwbare vliegtuigen. Daar steekt deze aliteitscontroleur zijn handen voor in het vuur. Wat TV-kijker niet ziet, zijn de twijfels. Vant die heeft de Katwijker, al twintig jaar bij de ik, ook gehad. Neem de nacht van zaterdag op zon- kort na zijn eerste TV-optreden en met de ontslag- iging tussen zijn oren. Koekebakker kon de slaap t vatten, maakte een kort wandelingetje over het na bije strand en reed toen naar 'zijn' Fokker-fabriek op Schiphol-oost. Zonder daarbij na te denken, eigenlijk. Om drie uur 's nachts passeerde hij de Fokker-poor ten en keek op zijn kilometerteller. Die versprong net van 99.999 naar 0 en Koekebakker dacht: „Zal ik nog bij Fokker werken als-ie de volgende keer naar 0 springt?" De sombere gedachten weken toen zijn oog op de stic ker 'Hou Fokker in de lucht' viel: „Ik dacht toen: als we allemaal zo gaan doen, allemaal 's nachts als een gek gaan rondrijden, gaat 't fout." En dus voelde hij maandag nóg meer drang om colle ga's op te beuren en trok hij zijn schouders nog verder op voor zijn tweede én derde TV-optreden: dinsdag morgen om kwart voor zes thuis en dinsdagmiddag bij zijn Fokkerfabriek in Schiphol-oost..Heerlijk, effe alles eruitgooien", kijkt hij terug op zijn TV-optredens. Dat hij steeds maar voor de camera's verscheen, dankt hij aan chefs en collega's. Die schoven hem naar voren, toen de NOS tijdens de manifestatie van vrijdag aankondigde een 'doorsnee Fokker-familie' te willen volgen in deze moeilijke tijden. Heel even zei de nuch tere Katwijker 'nee': „Je staat daar met zoveel mensen en wilt niet zo op de voorgrond treden." Hij deed het uiteindelijk 'voor de goede zaak'. Zónder mediatraining. „Van Fokker zeiden ze alleen: 'Over denk wat je zegt, want je praat tegen heel Nederland'. Jammer alleen dat ik geen Fokker-pet had. Anders had ik hem zó opgezet." Want, zo weet hij weer sinds giste1 ren: „Fokker heeft de toekomst. Over vijftien jaar werk ik er nog." Pagina 5: Ton Koekebakker is niet boos op DASA Nr. bank/giro: De Haarlemse beweging Paideia probeert vanmiddag via Pustcode, een kort geding te voorkomen dat vanavond het TV-program- Tel: ma Deadline een videoband I over kindprmassage bij de be- weging uitzendt. De privacy van Handtekening: betrokkenen zou worden ge schonden. In Deadline noemt de Bloemendaalse Marga Ak kerman, van het Nederlands In stituut voor Psychologen de massage 'pure kindermishande ling'. Tijdens de uitzending ver tellen twee ex-volgelingen van Padeia, over de gevolgen van de behandeling voor hun kinderen. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. ja, dal is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I I Naam:voorli*itcia m v I Plaats: I I i. controle bezorging), envelop, zonder postzegel, OF BEL071-5 128030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1